[ ad26ki @ 18.12.2020. 14:12 ] @
Postovani forumasi!
Kao sto naslov kaze, interesujem se za tu vrstu farbe. Da li je zaista moguce da ta farba daje efekat termoizolacije? Molio bih Vas za misljenje a pogotovo iskustva ako je neko koristio. Trebao bi izolovati neke zidove, ali nemam prostora za klasicnu termoizolaciju, pa me zbog toga interesuje ta vrsta farbe.
Ako sam pogresio mesto za ovu temu, molio bi admine da je prebace na odgovarajuce mesto za ovu temu!
[ bakara @ 18.12.2020. 15:28 ] @
To je verovatno ovo ili nesto slicno?
https://bolago-m.rs/ecotherm-termoizolacioni-premaz-za-zidove

To je u pitanju (termo)izolaciona boja, tesko da se to moze zvati izolacijom

Ako nemas mesta stavi bar 2cm stiropora i gips prema spoljnjem zidu, to oduzme ukupno 3cm prostora jeftino je, a efekat je drastican.
[ ctrl alt del @ 18.12.2020. 16:04 ] @
Pogledaj ako ti odgovara i neke od tekstilnih masa za oblaganje zidova - dekotex, dekozid,... Verovatno ih ima još, proguglaj.
[ veselinovic @ 18.12.2020. 18:00 ] @
Citat:
bakara:
To je verovatno ovo ili nesto slicno?
https://bolago-m.rs/ecotherm-termoizolacioni-premaz-za-zidove

To je u pitanju (termo)izolaciona boja, tesko da se to moze zvati izolacijom

Ako nemas mesta stavi bar 2cm stiropora i gips prema spoljnjem zidu, to oduzme ukupno 3cm prostora jeftino je, a efekat je drastican.


Potpisujem ovo.

2 cm stiropora + rigips je nekih 20 puta efikasniji od te farbe , pa makar bila debela i pola milimetra.
[ component @ 18.12.2020. 22:24 ] @
Za farbu piše da je ƛ = 0.0016 W/ (m.k) , što je oko 20 do 25 puta efikasnije od stiropora. ALI farba mora da bude u nanosu od 0,7 do 1 mm. Što mu dođe kao ekvivalent 2 cm stiropora. Stiropor možeš da staviš i 3cm i 5cm, ovu farbu ne možeš da podebljavaš.
Što se tiče isplatovnosti, farba sa pajmerom će koštati oko 1500 dinara po m2 zida. 2cm stiropora i rigips košta oko 300 do 350 dinara po m2. Dakle faba je oko 5 puta skuplja za isti efekat.
Ako nemaš 2-3 cm prostora, probaj farbu pa nam javi.
[ ad26ki @ 19.12.2020. 17:08 ] @
Znam da je ta farba skupa investicija ali kao sto sam napisao u prvom postu, fizicki nemam mesta za klasicnu izolaciju! Zato se interesujem za ovakav vid izolacije ako to ista valja. Hvala na savetima, volio bi kada bi se neko javio ko je koristio ovu farbu, pa da cujemo njegova iskustva.
[ Darko Nedeljković @ 19.12.2020. 18:35 ] @
Google kaze aq se koeficijent toplotne provodljivosti termoizolacione farbe me moze meriti i porediti sa pravim izolacionim materijalima, jer boja uopste ne izoluje, nego pokusava manje ili vise uspesno da radi otprilike kao ogledalo za toplotu, da je odbija nazad.

Ako potrazis misljenje eksperata, evo sta oni kazu:
https://www.ecohome.net/guides/1128/paint-doesnt-insulate/
"Does 'insulating paint' work?
No, it doesn't work. Don't buy the hype about insulating paint, this is snake oil in its truest form."

Ljudi koji ne razumeju zakone fizike su oduvek bili omiljena meta prevaranata. Neka dioda koja se ubode u auto upaljac pa auto trosi manje? Kanister od 20l benzina koji staje u dzep? Razne vrste perpetuummobilea. Ishrana gledanjem u sunce. Ruske/norveske/americke grejalice koje imaju stepen iskoriscenja 200%? Termoizolaciona farba se samo dopisala na dugu listu. Medjutim, eto, uvek se nadje po neko naivan da mu se uzme novac.