[ nenad230498 @ 26.01.2021. 16:53 ] @
Pozdrav ljudi,

Prelistao sam forum i pokusao da googlam ove informacije ali nazalost slabo nailazim na odgovore. Zanimaju me iskustva ljudi koji se neko vreme greju na gas. (mesecni troskovi za gas, godisnja odrzavanja opreme-kotla, itd)
Naime ove godine planiram renoviranje kuce, odluka je pala na Bosh-ov kondenzacioni kotao od 24kw, kuca je nesto manja od 200kv, bice sa novom PVC stolarijom, izolacijom od 10cm stiropora. Kuca je na sprat i na ploci ce biti uradjena izolacija 10cm kamene vune. Interesuju me okvirni troskovi grejanja koje mogu da ocekujem.

Ukoliko gledam razne kalkulatore potrosnje, to su neverovatno male cifre po sezoni(oko 80k dinara za gas) ali to su sve kalkulatori na sajtovima proizvodjaca kotlova pa mi i nisu verodostojni.

Zato se odlucih da pokrenem ovu temu i cujem iskustva iz "prve" ruke.

Izvinjavam se ako ovakva tema vec postoji, ali ja nisam uspeo da je nadjem.

Pozdrav
[ dusanboss @ 27.01.2021. 01:31 ] @
Ja se grejem na plin preko plinskih peći u dve prostorije. Gase se noću ili kad god nema nikog u prostoriji plus nismo nešto zimljvi. Bude mesec zavisno od spoljne temperature 10-15 hiljada.
Ujak je imao varijantu o kojoj govoriš sa sličnom kvadraturom. Odustao je posle prve zime. 80 hiljda može da bude sezuna, ali ako pod sezonom podrazmevaš januar i prvu nedelju februara.
[ tihi2 @ 27.01.2021. 07:00 ] @
80-90 000 je realno ako imaš podno grejanje tj. niskotemperaturno pa koristiš kondenzaciju kotla.
Ako ti je dnevna soba na južnoj strani, račun može biti i manji.
[ GAGA KG @ 27.01.2021. 07:06 ] @

Ima raznih faktora koji odlucuju kolika ce ti biti potrosnja gasa.Prvo da li planiras da grejes 24h,ili da gasis nocu.Drugo na koju temperaturu ces da podesis termostat.Trece da li planiras podno ili radijatorsko grejanje,s obzirom da uzimas kondezacioni kotao.Cetvrto da li planiras i toplu vodu za kupanje...
[ nenad230498 @ 27.01.2021. 08:27 ] @
Hvala na odgovorima.

Da, to sam zaboravio napomenuti. U prizemlju ce biti radijatorsko grejanje iz razloga sto je vec postavljen parket. Na spratu ce biti podno grejanje.
Sto se tice vremenskog intervala grejanja i temperature, plan je, zbog posla, da temperatura ujutru od recimo od 5h do 7h bude 22 stepena, preko dana(radnim danima) do 15h uglavnom nema nikoga kod kuce pa moze biti 18 stepeni i manje, kasnije od 15h-22h moze biti 21-22 stepena. Noc 18 stepeni, mislim da je ok. Naravno vikendom od 7h-22h neka normalna temperatura 21-22stepena.

Takodje, majstor je preporucio da povezemo toplu vodu na ovaj kotao tako da ce i to biti uradjeno.

@dusanboss
I meni je bilo cudno. To je jedna od kalkulacija na koje sam naisao ali je nisam shvatio ozbiljno :)

@tihi2

Nazalost, nije okrenuta juzno :/


Pozdrav

[ mali genije @ 27.01.2021. 09:08 ] @
Kuca oko 190m2 kod komsije,grejanje na gas izolacija 10cm na zidu dnevna temp 23c u dnevnoj spavace drzi na 20c,nocna 19c.
Kotao nije kondenzacioni,povezana sanitarna voda....do sad mu max racun bio 600e.
Moj savet ti je da bezis od kondenzacije...
[ component @ 27.01.2021. 09:47 ] @
nenad230498,
Zašto ti je 80K mala cifra? Koliko vidim planiraš 10 cm izolacije sa svih strana sa dobrom stolarijom. Nisi napisao da li imaš izolaciju po podu u prizemlju i koliko kvadrata prozora/vrata imaš ka spolja. Imanje ili nemanje izolacije u podu može da promeni račun za nekoliko hiljada dinara, što lako može da podigne sezonski račun za 100€.
U svakom slučaju, po mom proračunu, može da bude i 70.000 din za sezonu ali to zavisi i od temperatura zimi (recimo ova zima sada nije bila baš nešto hladna).
Troškovi za moju kuću od 130 m2 su 32.000 din za sezonu sa 24 stepni u svim sobama (grejanje na TP).
Tako da mi 80.000 din za 200m2 za gastni kotao izgleda kao sasvim realna cifra.

[ nenad230498 @ 27.01.2021. 10:05 ] @
@mali genije

Kotao je vec kupljen pa sada menjanje istog nije opcija. Zbog cega mislis da kondezacija nije dobra?
Koliko sam uspeo naci, svi valjda sada prelaze na kondezacione kotlove, mislim da se u EU vise ne mogu ni kupiti drugi. Nisam za ovo siguran.

@component

nazalost nemam podnu izolaciju u prizemlju. Prizemlje je uradjeno pre par godina, tako da je postavljen parket bez izolacije.
Napisah da je "mala" jer mi toliko sada ispada CG grejanje stana u Beogradu od 55m2 pa nekako ne mogu da zamislim da isto placam za kucu koja je bezmalo 4 puta veca.


[ component @ 27.01.2021. 10:29 ] @
Koliko znam kondenzacioni kotao je bolji pošto ima veći stepen iskorišćenja. Mislim da izvlači dodatnu energiju iz izduvnih gasova. Mislim da za podno grejanje mora kondenzacioni pošto može da postigne i nižu temperaturu vode koja je za to potrebna.
Kombinacija podnog i radijatora može da bude izazovna. Treba naći nekog majstora koji se u to razume da ti napravi pravilne proračune i razdelnik, ili kako se već zove. Pošto će u pod ići temperatura do 40C, a u radijatore 60-70C.
Bolje da objasni neko ko se u to više razume nego ja. Žena i ja nismo ni hteli da uvodimo plin pa se grejemo pomoću toplote pumpe. Moji roditelji koriste gasni kotao i tako se greju već 20-tak godina i osim par čišćenja nije bilo nikakvih troškova dodatnih. Znam ljude kod kojih je crkal cirkulaciona pumpa. Iz moje okoline ne znam za neke veće kvarove.

CG je skupo grejanje pošto nemaš nikakvog održavanja, ni ulaganja. Samo ga koristiš. Šta ako ti se kotao pokvari za nekoliko godina kad izađe iz garancije? Zvaćeš majstora i platićeš sve troškove. Kod CG je to uračunato u cenu. Plus zarada onog ko ti obezbeđuje CG, plus njihovi gubici, plus svi koji mogu da se ugrade. Po meni najmanje isplativ vid grejanja, a treablo bi da je obrnuto.

Ja bih računao da će ti račun biti 90K na nivou sezone, pa ako bude manje, super. Troškovi bi bili od 10-12K za početak i kraj grejne sezone, a oko 15-16K u sred sezone (dec, jan).
[ mali genije @ 27.01.2021. 11:43 ] @
Citat:
nenad230498:
@mali genije

Kotao je vec kupljen pa sada menjanje istog nije opcija. Zbog cega mislis da kondezacija nije dobra?
Koliko sam uspeo naci, svi valjda sada prelaze na kondezacione kotlove, mislim da se u EU vise ne mogu ni kupiti drugi. Nisam za ovo siguran.

@component

nazalost nemam podnu izolaciju u prizemlju. Prizemlje je uradjeno pre par godina, tako da je postavljen parket bez izolacije.
Napisah da je "mala" jer mi toliko sada ispada CG grejanje stana u Beogradu od 55m2 pa nekako ne mogu da zamislim da isto placam za kucu koja je bezmalo 4 puta veca.



Mi nismo EU,sve je diskutabilno.. pocevsi od napona preko kvaliteta gasa pa do servisa..ako ti pravilno dimenzionisu radijatore za radnu temp
manju od 50c i stavis kvalitetne termo glave na radijatore sezona ce ti biti 40-50000 sa sanitarnom vodom
[ dusanboss @ 27.01.2021. 12:46 ] @
Citat:
component:

Troškovi za moju kuću od 130 m2 su 32.000 din za sezonu sa 24 stepni u svim sobama (grejanje na TP).


Kako bre? Jel ti kuća ukpana pod zemlju? Imaš toplotnu pumpu? Koju? Evo sad čitam o tome i malo mi deluje ... šta znam.
[ component @ 27.01.2021. 12:51 ] @
mali genije,
Mislim da je to suviše optimistična procena. Toplotni gubici kuće mi deluju veći nego što računaš. Tako da 50.000 din sa sanitarnom vodim je teško izvodljivo. I bez sanitarne vode je teško da će biti tako mali račun. Ipak je to kuća sa bar 300 m2 spoljnih zidova... Jeste da je 10 cm izolacija, ali opet. Jedino ako je možda kuća naslonjena na druge objekte pa nema toliku kvadraturu spoljnih zidova.
Ili da stavi 25 cm izolacije umesto 10, da stakla da budu "four season" sa argonom i da prosečnu temparaturu u kući održava do 20C.

Mislim da plinski kotao može da isporuči nešto ispod 9KW energije za 1m3 gasa, a cena za m3 mislim da je oko 38 din. Pa računaj...

Za ovu kuću sezonski račun od 50.000 može jedino da ima toplotna pumpa ili akumulator toplote sa noćnom tarifom (pod uslovom da cena struje ne poskupi).

Pošto je nenad230498 već već kupio kotao onda nema šta da se priča dalje... ako se seti neka nam sledeće godine posle grejne sezone napiše kakvi su bili troškovi pa da vidimo u praksi
[ dusanboss @ 27.01.2021. 13:03 ] @
Izvini druže, ali meni cela ta priča deluje kao prodvanje M za B. Verujem da je ugradnja celog sistema veoma skupa, a da ušteda (ako je ima) nije značajna.

Ako grešim voleo bih da mi neko objesni kako taj sistem može da izvlači toplotu iz hladnog vazduha ili zemlje osima ako ispod nema nekih geo trmalnih izvora?
[ component @ 27.01.2021. 13:03 ] @
Citat:
dusanboss:
Kako bre? Jel ti kuća ukpana pod zemlju? Imaš toplotnu pumpu? Koju? Evo sad čitam o tome i malo mi deluje ... šta znam.


Pa kažem kako je kod mene na osnovu računa
Račun za struju mi je oko oko 4.500 din kad ne radi grejanje. Imamo malo dete i bebu pa mašina za veš, sušenje i sudove non stop rade. Kuvamo na struju (indukciono). Bojler je strujni. Nisam još namestio da radi samo u noćnoj tarifi (velikog je kapaciteta je pa će moći i to).
Račun za decembar mi je bio 10.575 din (krajnji račun sa svim taksama i pretplatama). Dakle u decembru smo se grejali za oko 6000 din. Novembar je bio sličan. Oktobar smo tek počinjali grejanje pa je ceo račun bio 6.284 din (znači grejanje 1.700 din).
Januar je hladniji pa očekujem preko 13.000 din, od čega grejanje 8.500 do 9.000.

Toplotna pumpa vazduh-voda zavisi dosta od spoljne temperature, a u poslednje vreme nije bilo puno vezanih dana u minusu, tako da dobro prolazimo.
Inače, slična nam je izolacija (moj krov je malo jače izolovan nego kod nenad230498, a pod je izolovan sa 13 cm, i imamo 50% manje spoljnih zidova od tebe). Nije ništa čudno što nam je trenutno grejanje 50€ mesečno u proseku.


[Ovu poruku je menjao component dana 27.01.2021. u 14:21 GMT+1]
[ component @ 27.01.2021. 13:18 ] @
Citat:
dusanboss:
Izvini druže, ali meni cela ta priča deluje kao prodvanje M za B. Verujem da je ugradnja celog sistema veoma skupa, a da ušteda (ako je ima) nije značajna.

Ako grešim voleo bih da mi neko objesni kako taj sistem može da izvlači toplotu iz hladnog vazduha ili zemlje osima ako ispod nema nekih geo trmalnih izvora?



Ima tema o toplotnim pumpama. Pogledaj tamo detalje. U principu isto kao kada se greješ na klimu. Grejači na struju prave toplotu od struje pa je za 1KW struje dobiješ 1KW toplote.
Toplotna pumpa izvlači toplotu iz spoljnjeg vazduha (ili vode ako je voda-voda sistem) pa je proces efikasniji. Moja pumpa mislim da ima stepen iskorišćenja 1:4 na 7°C spojnih. Na 0°C je oko 1:3, -10°C je 1:2 (pišem iz glave, možda je malo drugačjije).

Trenutno je napolju 2°C i to znači da moja TP troši 1KW da bi napravila 3,4KW toplote. Mislim da mi trenutno treba oko 7KW toplote pa troši 2KW struje na sat. Mada imamo prozore na jugu pa kad je sunčano, oko podneva se pumpa čak i ne pali i kad je u minusu napolju.

Radi po principu da vazduh od 2°C ohladi. Ne znam na koliko. Recimo na -5°C (moram da izmerim, možda je i -15°C). Razliku u toploti preda vodi. I tako malo po malo zagreva vodu dok ne postigne teperaturu sa kojom možeš da se greješ. Moja ne može da postigne teperaturu vode veću od 55°C što plin lako može. Ali pošto nam je podno grejanje temperatura vode je do 40°C. U stvari koliko vidim nije ni toliko, obično je oko 30-tak °C.

I tako... Imamo dobru orjentaciju ka jugu, dobro smo izolovani, nije hladna zima, a TP malo troši... kad se sve sklopi tako je kako je... Ne bih preporučio tek tako svakome. Pre svega inicijalni trošak je veći, a ako odeš u crvenu zonu džabe stepen iskorišćenja - račun će biti veliki. Tako da moraš da budeš siguran da ukupan račun neće da ti pređe 1600KWh mesečno.
[ nenad230498 @ 27.01.2021. 13:48 ] @
Kuca nema nikakvih zgrada oko nje. U planu je garaza koja ce se naslanjati ali za sada nema nista. Iskreno ja cu biti zadovoljan ako ukupni troskovi ne prelaze 100k po sezoni. Sto kaze @component ako bude manje super....

Razmisljali smo i o TP ali ipak je dosta vece inicijalno ulaganje tako da smo to ostavili za neka druga vremena kada ne bude "zlatnog" doba



[Ovu poruku je menjao nenad230498 dana 27.01.2021. u 17:27 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nenad230498 dana 27.01.2021. u 17:27 GMT+1]
[ GAGA KG @ 28.01.2021. 07:32 ] @

I prosle i pretprosle godine,godisnja potrosnja za kucu od oko 200.kvadrata bila je malo ispod 100 000.Temperatura oko 23.stepeni od 7-23h,nocu podesen na 18 stepeni,ali mi se nikad nije ukljucio.Izolacija 5cm stiropor,stolarija stara drvena.Ovo je samo grejanje,bez tople vode.
[ Pele78 @ 02.02.2021. 17:52 ] @
Evo i ja da se javim sa sličnom problematikom.

Od Drva i uglja mi je muka jer se lagano vidi da ću morati da dokupim ogreva. Niti slabije zime niti više ogreva (12m bagrema kupljenog na proleće i 3t pljevaljskog kamenog uglja) što dalje dokazuje da je drvo bilo relativno natrulo(20%), a ugalj verovatno umiksovan sa nekim slabijim jer ga ložim već tri godine i imam neki reper.

Znači definitivno plinski kotao na postojeću instalaciju pa da imam dualno grejanje.

Izbor marke je veliki problem i tip naravno. Pored svih preporuka za kondezaciju i da kazemo ustede od npr 15% na sezonsku potrošnju od npr 80.000 - 100.000 din ne mogu da kažem da je glupo.
Kuća je površine 180m2, izolacija 10cm, u prizemlju zive matorci sa isključenim radijatorima i temperaturom od 21-22c u 75m2, a mi gore u 105 na 23-24 sa tim da se noću grejanje gasi oko 23h i ujutru imam unutra 19-20c. Izolaciju imam na ploči u vidu nekog penobetona 6cm a na samo dve sobe nisam uradio stiropor i iznutra na plafonu 2-3 cm.

Znači sve u svemu solidno ušuškano za npr kotao od 28-30kw.

Razlika na kotlu na čvrsto je ulaz/izlaz je oko 5c tj 45/40 ili 55/48 ili 62/55 i grejemo se ako je oko 0 ili u plusu sa 50 do 55c bez problema što je još jedna stvar koja govori da kondezacija prava stvar.

Prva ponuda koju sam dobio je neki kotao no name za mene tj Remeha, navodno Holandska marka šije mi ga Đura, 28kw za 111.000 (kotao, dimovod i gratis bežuični termostat) i Bergen iste jačine konvencijalni za 60.000din?? A da ne pričamo da Bosch ili Vailant u toj priči idu i do 200.000din.

Drug za prizemnu kuću dade pre 7 dana 160.000 za Vismana plus dimovod 250 jevreja.

Preterane su razlike, svako svog konja hvali i preporučuje izgleda ono što prodaje, ima dobar procenat, a dešava se da i osnovne karakteristike ne znaju.


E sad pomozite šta mi je činiti, kakva su vaša mišljenja i iskustva i kakv bih Vaš izbor bio i zbog čega

Hvala svima
[ puntoo @ 08.02.2021. 17:50 ] @
Kuća 76m2 u dva nivoa,građena 2/3 siporeks,1/3 cigla
Stolarija drvena vakum staklo ne baš da dihtuje dobro
Termozolacija na 1/2 površine 3 cm stiropor + topalit fasada
Kotao Viesman vitopend 100 24kw,služi samo za grejanje
Temperatura u celoj kući dnevna 23 stepena,noći 19 stepeni
Potrošnja prosek 900 m2 gasa godišnje

[ Pele78 @ 13.02.2021. 20:53 ] @
"Potrošnja prosek 900 m2 gasa godišnje"????

Moji kažu da je naša plinska Celje znala da potroši i do 1.000m3 mesečno?!
[ puntoo @ 14.02.2021. 16:06 ] @
Ode ti sve kroz odžak,uzeh račune od ove grejne sezone da pogledam nisam odavno računao potrošnju,ovako izgleda
Oktobar-66 m3
Novembar-120 m3
Decemar-220 m3
Januar mi još nije stigao račun,ova godina malo specifična korona nas uterala u kuću a i noću grejemo više nego obično 20 C,dnevna 23C
Mislim da je ova potršnja koju sad imam dosta velika oko 110kw/m2,preporuke su da bude oko 70kw/m2 a naj noviji standard EU je 30kw po metru kvadratnom
ogrevne površine.

[Ovu poruku je menjao puntoo dana 14.02.2021. u 17:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao puntoo dana 14.02.2021. u 17:18 GMT+1]
[ 08sale82 @ 16.02.2021. 09:53 ] @
Da li neko zna kakav nagib radijator treba da ima, ako su cevi ovako izvedene ?

[ puntoo @ 16.02.2021. 18:39 ] @
Nagib treba da bude kao na sl.1
[ 08sale82 @ 17.02.2021. 13:52 ] @
Hvala na odogovoru. Ne zamerite, ali moram da Vas pitam. Sa kojom preporukom ili iskustvom to tvrdite ?

Nemam neki veliki problem sa tim. Imam dva takva "potopljena" radijatora u kući, u jednoj sobi. Postavljeni su horizontalno pre 30 godina. I radili su ekstra, kada nisu korišćena sva grejna tela u sistemu. Međutim sada kada su svi radijatori grejali (još je u međuvremenu dodat jedan u pomoćnoj zgradi) nisu grejali. Pritisak u sistemu je 1,8 bara. Kotao na gas Chaffoteaux & Maury Celtic 2.20FF RSc.

Ja povećam brzinu pumpe sa prve 50W na drugu 70W i grejali extra. Pri tome bilo mi logično da treba da budu u polažaju 3, jer su tako u skladu sa položajem cevi koje ih napajaju. Voda iz vruće se spušta, a u hlanoj penje. Uspeo sam možda neznatno da jedan postavim u polažaj 3, ali skoro da nije. I grejao je. To je poslednji u sistemu.

Međutim kad je zahladnelo napolju opet ne greju. Ja povećam na treću brzinu 95W i izbalansiram neke radijatore gde sam mogao (zapekli ventili). Posle toga bliži kotlu greje dobro. Malo sam i njega prigušio na donji ventil, ne bi li ukrao malo protoka za ovaj drugi poslednji. A on greje u zavisnosti koliko i ako smanjim neke druge u sistemu.

U "potopljenom" radijatoru ne može da se skupi vazduh pa je meni najlogičniji nagib 3, a bio je horizontalan 2. Pitam da vidim, ali očigledno nije stvar u tome.

Imam i kotao na čvrsto gorivo Sime Solida gusani sa člankovima. Znam da kod njega ovih problema ne može da bude, pošto on u sebi ima 30 l vode. Voda u sistemu ga bukvalno hladi. Dok ovaj na gas nema ništa vode u njemu. Voda samo prolazi kroz vijugavu cev iznad goronika. Smatram da je stvar u nedostatku vode. Uzgred i kod onih, koji dobro greju, povratna cev je praktično hladna. A polazna temp iz kotla je bila i 80 C.

[ mali genije @ 17.02.2021. 14:48 ] @
Citat:
08sale82: Hvala na odogovoru. Ne zamerite, ali moram da Vas pitam. Sa kojom preporukom ili iskustvom to tvrdite ?

Nemam neki veliki problem sa tim. Imam dva takva "potopljena" radijatora u kući, u jednoj sobi. Postavljeni su horizontalno pre 30 godina. I radili su ekstra, kada nisu korišćena sva grejna tela u sistemu. Međutim sada kada su svi radijatori grejali (još je u međuvremenu dodat jedan u pomoćnoj zgradi) nisu grejali. Pritisak u sistemu je 1,8 bara. Kotao na gas Chaffoteaux & Maury Celtic 2.20FF RSc.

Ja povećam brzinu pumpe sa prve 50W na drugu 70W i grejali extra. Pri tome bilo mi logično da treba da budu u polažaju 3, jer su tako u skladu sa položajem cevi koje ih napajaju. Voda iz vruće se spušta, a u hlanoj penje. Uspeo sam možda neznatno da jedan postavim u polažaj 3, ali skoro da nije. I grejao je. To je poslednji u sistemu.

Međutim kad je zahladnelo napolju opet ne greju. Ja povećam na treću brzinu 95W i izbalansiram neke radijatore gde sam mogao (zapekli ventili). Posle toga bliži kotlu greje dobro. Malo sam i njega prigušio na donji ventil, ne bi li ukrao malo protoka za ovaj drugi poslednji. A on greje u zavisnosti koliko i ako smanjim neke druge u sistemu.

U "potopljenom" radijatoru ne može da se skupi vazduh pa je meni najlogičniji nagib 3, a bio je horizontalan 2. Pitam da vidim, ali očigledno nije stvar u tome.

Imam i kotao na čvrsto gorivo Sime Solida gusani sa člankovima. Znam da kod njega ovih problema ne može da bude, pošto on u sebi ima 30 l vode. Voda u sistemu ga bukvalno hladi. Dok ovaj na gas nema ništa vode u njemu. Voda samo prolazi kroz vijugavu cev iznad goronika. Smatram da je stvar u nedostatku vode. Uzgred i kod onih, koji dobro greju, povratna cev je praktično hladna. A polazna temp iz kotla je bila i 80 C.

Kad je radijator potopljen nije bitno u kom je polozaju...
Kod kotla na gas pumpa uvek treba da bude na max brzini..
Kod tebe je nedostatak protoka kroz gasni kotao posto ti greju radijatori kad zalozis kotao na cvrsto gorivo..
Dakle,,problem sa brojem obrtaja pumpe gasnog kotla,trokraki ventil bajpasira,necistoca u izmenjivacu,necistoca u hvatacu...
[ puntoo @ 17.02.2021. 17:36 ] @
Broj 1 jer na suprotnoj strani od cevi treba da stoji odzračni ventil.Skupi se vazduh pa napravi vazdušni čep,kad povećaš brzinu protoka voda probije kad smanjiš opet isto.
Grejem se 7 god. na gas pumpa je na srednjem položaju tako je farički podešeno.
[ 08sale82 @ 17.02.2021. 18:32 ] @
Citat:
puntoo:
Broj 1 jer na suprotnoj strani od cevi treba da stoji odzračni ventil.Skupi se vazduh pa napravi vazdušni čep,kad povećaš brzinu protoka voda probije kad smanjiš opet isto.
Grejem se 7 god. na gas pumpa je na srednjem položaju tako je farički podešeno.

Naravno da stoji ozračni ventil. Nisam ga nacrtao. Ne može u tim radijatorima da se stvori vazduh. Barem ga ja nisam nikada registrovao. A otvarao sam ozračni i ove zime par puta, zbog opisanog problema. To je kao sistem sa gornjim razvodom. Kod takvog sistema vazduh se ispušta iznad grejnih tela. Ima ovde da se pročita klik
Kod mene je postavljeno horizontalno. Možda sam jedan mizerno pomerio ka 3. Nije stvar u tome, već u protoku. Kada je 30% ostalih grejnih tela zatvoreno, greju bez problema.
Ove sezone nije se stvorilo ni malo vazduha u sistemu. Kad su cevi isppod radijatora (donji razvod) onda je pozicija 1 obavezna. Grejem se na gas 25 godina.

[Ovu poruku je menjao 08sale82 dana 17.02.2021. u 19:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao 08sale82 dana 17.02.2021. u 19:52 GMT+1]
[ 08sale82 @ 17.02.2021. 18:48 ] @
Citat:
mali genije:
Kad je radijator potopljen nije bitno u kom je polozaju...
Kod kotla na gas pumpa uvek treba da bude na max brzini..
Kod tebe je nedostatak protoka kroz gasni kotao posto ti greju radijatori kad zalozis kotao na cvrsto gorivo..
Dakle,,problem sa brojem obrtaja pumpe gasnog kotla,trokraki ventil bajpasira,necistoca u izmenjivacu,necistoca u hvatacu...

Drago mi je da se javio profesionalac, ako se ne varam. Sigurno da mu posle 25 sezona treba čišćenje. Da li treba više vode i da li bi čišćenje u tom slučaju pomoglo, ne znam. Da povećavam pritisak ne bi valjalo. Inače na povratni vod je postavljen ekspanzioni sud od 30l zbog kotla na čvrsto gorivo, tako da u potpunosti apsorbuje potencijalno povećanje pritiska usled zagrevanja.

Pumpa je na max brzini. Zamenio sam je pre godinu i po dana. Isotherm original zamenska za njih. Radilo je sasvim ok i na prvoj brzini do pre par nedelja.

Sanitarna voda nije priključena. Da li bi u ovom slučaju priključenje sanitarne vode pomoglo u smislu povećanja količine vode ?
[ mali genije @ 17.02.2021. 21:37 ] @
Citat:
puntoo:
Broj 1 jer na suprotnoj strani od cevi treba da stoji odzračni ventil.Skupi se vazduh pa napravi vazdušni čep,kad povećaš brzinu protoka voda probije kad smanjiš opet isto.
Grejem se 7 god. na gas pumpa je na srednjem položaju tako je farički podešeno.

To sto se grejes 7god na gas ne znaci da poznajes materiju, tvoja teorija oko vazduha u potopljenom sistemu ne pije vode...ja za preko 15god. servisiranja nisam se susreo sa kotlom kome pumpa nije na max brzini bez obzira na proizvodjaca i model tako da......ne bih dalje komentarisao
[ mali genije @ 17.02.2021. 21:40 ] @
Citat:
08sale82:
Citat:
mali genije:
Kad je radijator potopljen nije bitno u kom je polozaju...
Kod kotla na gas pumpa uvek treba da bude na max brzini..
Kod tebe je nedostatak protoka kroz gasni kotao posto ti greju radijatori kad zalozis kotao na cvrsto gorivo..
Dakle,,problem sa brojem obrtaja pumpe gasnog kotla,trokraki ventil bajpasira,necistoca u izmenjivacu,necistoca u hvatacu...

Drago mi je da se javio profesionalac, ako se ne varam. Sigurno da mu posle 25 sezona treba čišćenje. Da li treba više vode i da li bi čišćenje u tom slučaju pomoglo, ne znam. Da povećavam pritisak ne bi valjalo. Inače na povratni vod je postavljen ekspanzioni sud od 30l zbog kotla na čvrsto gorivo, tako da u potpunosti apsorbuje potencijalno povećanje pritiska usled zagrevanja.

Pumpa je na max brzini. Zamenio sam je pre godinu i po dana. Isotherm original zamenska za njih. Radilo je sasvim ok i na prvoj brzini do pre par nedelja.

Sanitarna voda nije priključena. Da li bi u ovom slučaju priključenje sanitarne vode pomoglo u smislu povećanja količine vode ?

Gasni kotao nije kao ostali kotlovi,nije mu potrebna velika kolicina vode zbog njegove efikasnosti,,sanitarna voda nema nikakve veze sa grejanjem;-).....zovi nekog servisera nek ti ispere pumpom izmenjivac.....red bi bio da ga iznenadis posle toliko vremena;-)
[ 08sale82 @ 17.02.2021. 22:04 ] @
Citat:
mali genije:Gasni kotao nije kao ostali kotlovi,nije mu potrebna velika kolicina vode zbog njegove efikasnosti,,sanitarna voda nema nikakve veze sa grejanjem;-).....zovi nekog servisera nek ti ispere pumpom izmenjivac.....red bi bio da ga iznenadis posle toliko vremena;-)

Hoću. Hvala. Pa jeste li Vi taj ? Dajte neki kontakt da imam u pp, ako jeste.
[ mali genije @ 18.02.2021. 07:36 ] @
Citat:
08sale82: Hoću. Hvala. Pa jeste li Vi taj ? Dajte neki kontakt da imam u pp, ako jeste.

Moraces potraziti nekog drugog.........guzva ;-)
[ 08sale82 @ 18.02.2021. 09:48 ] @
Citat:
mali genije:Gasni kotao nije kao ostali kotlovi,nije mu potrebna velika kolicina vode zbog njegove efikasnosti,,sanitarna voda nema nikakve veze sa grejanjem;-).....zovi nekog servisera nek ti ispere pumpom izmenjivac.....red bi bio da ga iznenadis posle toliko vremena;-)

Jel to znači i da se ova cevka ispere od nečistoća (kamenca) ?


Ja to svakako ne bi radio dok ne prođe sezona. Odakle ste ?


[ mali genije @ 18.02.2021. 16:48 ] @
Citat:
08sale82: Jel to znači i da se ova cevka ispere od nečistoća (kamenca) ?


Ja to svakako ne bi radio dok ne prođe sezona. Odakle ste ?

Ta zaokruzena cevka predstavlja izmenjivac toplote koji treba oprati....mada bi trebalo kompletno sve u njemu servisirati
obzirom na to koliko je mator.
Ja sam iz okoline Panceva..
pozdrav
[ giga545 @ 06.04.2021. 16:32 ] @
Postovani forumasi, u planu je promena nacina centralnog grejanja sa cvrstog goriva na gas uz mogucnost grejanja sanitarne vode. Laik sam, pa mi je svaki savet dobrodosao. U pitanju je kuca, prizemlje + sprat + potkrovlje, ukupna povrsina oko 200 kvadrata. Kuca ima debljinu zida oko 50 cm, blok(monta)+heraklit (stiropor debjine 10 cm sa opiljcima cementa sa obe strane)+puna cigla, drvena Lesnina stolarija koja i dalje dobro dihtuje iako je 30god stara, potkrovlje povrsine oko 60 kvadrata treba da se izoluje po svim pravilima za mesec dana.
Potrebni su mi odgovori na sledeca pitanja:
- Koji tip kotla uzeti, konvencionalni ili kondenzacioni? Da li ce se kroz bolje iskoriscenje gasa isplatiti razlika u ceni kondenzacionog kotla u odnosu na konvencionalni?
- Koju snagu kotla uzeti 24kW ili 28kW uzimajuci u obzir strukturu kuce?
- Koju marku izabrati? Uloziti vise novca u premium brendove Vaillant, Bosch ili se opredeliti za Ferroli, Protherm?
- Da li se isplati grejanje sanitarne vode na gas u poredjenju sa grejanjem iste preko bojlera na struju?
- Da li treba ocekivati vise od 100.000 rsd za utrosak gasa na nivou grejne sezone, sa prosecnom temp od 22C preko dana i nekih 19-20C u nocnom rezimu?

Hvala unapred
[ Pele78 @ 06.04.2021. 17:53 ] @

Da Vam prenesem moja iskustva, a imao sam ista pitanja tj istu dilemu i nisam dobio skoro nikakv odgovor.

Moja kuća je površine od oko 180, 10cm stiropor i ok drvena novija stolarija duplo i troduplo staklo.

Kupio sam Remehu kondezaciju Tzeru 28kw. Nisam hteo da dam jos 50.000 više za premium proizvodjače jer mislim da je i ovo ok neka zlatna sredina. Mislim da su aluminijum silicijumski izmenjivaci mnogo dugotrajniji od prohromskih.
Moja je preporuka ne uzimati jeftiniji mode Remehe l - Deltu jer je konstrukciono losija i podlozna problemu sa kamencem a i cesto imaju neke kvarove kao neka greska u seriji.

Sve remehe u sebi odmah imaju i sanitarnu vodu i nema doplate. Cak mislim da sve imaju poseban gorionik za sanitarnu i u mom slucaju kazu prvih 5 godina nema ni odrzavanja mozda jedna kontrola samo.
Znaci sanitarna pod oabvezno ako slavine nisu preko mnogo preko 10m udaljene od kotla.

E sad za velicinu tj jacinu kotla trebas videti koliko imas radijatora i kw u njima. Neće škoditi da uzmes 2-3 kw jacu pec samo ce biti brza u zagrevanju vode. Koliko se sećam panelni radijatori 1m je 1,1kw.

Direktno od količine radijatora ti i zavisi i dilema kondezacijski ili konvencijalni kotao. Ako ti je u kuci zeljena temperatura sa temperaturom vode u kotlu 40-50 stepeni onda kondezacija ali ako je 60-70 onda tu kondezacija teško da ce da uspara nesto.
Ovoj mojoj je muka malo dok podigne temperaturu jer imam previse vode u sistemu ali ne marim( treba joj 10.tak minuta za 50 stepeni).

Ono sto nisam uspeo dobro da procenim je da je u kuci 24-25 stepeni ako je u radijatorima 40-45 ali pre toga verovatno bude i 60 pa se kuca zagreje i posle 40-45 samo odrzava. Kod gasnog kotla je tu ogromna razlika jer on kada nabije u sobi zeljenu temperaturu termostat iskljucuje kotao i radijatori se hlade skroz pa dolazi neki osecaj hladnoce.

Mislio sam da cu se grejati sa temperaturom u plinskom kotlu sa plafon 50 ali tesko, cim napolju padne na 5 i manje stepeni dizem na 55 jer sporo zagreva, a kada padne na -5 ili -10 bice tu i 60 i 65 mozda. Veoma je verovatno da cu sledece sezone malo taktizirati i gledati potrosnju kada dodju hladniji dani pa cu mozda tada odustajati od plina i kombinovati malo sa cvsrtim.

Termostat zicni ili bezicni obicno rade na + - 0,5 stepeni od zadate temp tj ako mu zadas 24 on pali kotao na 23,5 i gasi na 24,5 i to je verovali vi ili ne ogromna je to razlika i valjalo bi potraziti termostat koji radi na +-0,2.

Moja racunica za plin ugrubo neka bude decembar-januar i februar po 20.000 = 60.000
Oktobar, novembar, mart i april neka bude po 10.000= 40.000
Sto ukupno dodje 100.000 din

Nadam se da cu smanjiti racune za struju bar 2 - 2,500 mesecno gde cu ušparati 12 -15.000 pa neka se i to racuna.


Moja racunica na cvrsto je bila 80-100.000 u sezoni (12m bagrema i do 3t malo boljeg uglja npr Mezgraja ili Pljevaljski).

Za 10 dana grejanja u martu gde je bilo i ovakvih i onakvih dana trošilo se od 5 do 12 kubika na dana sa sanitarnom i napravilo se ukupno oko 100 kubika.



[Ovu poruku je menjao Pele78 dana 06.04.2021. u 19:15 GMT+1]
[ giga545 @ 06.04.2021. 18:36 ] @
Postovani, hvala lepo na brzom odgovoru.
Uporedjujuci cene za kotao koji ste Vi naveli snage 24kW njegove mp cene i Vaillant koji sam uspeo da dobijem sa rabatom od 6% nisam dobio neku veliku razliku, Vaillant je skuplji za 3000 din.
Sad ovaj deo oko izmenjivaca toplote, ne znam kakav je kod Vaillanta.
Ako je potrošnja 100k, bice to dobra investicija, jer je kod nas potrosnja 20 m drva sa trenutnom cenom na jugu Srbije to izadje bas tih 100k.
Nadam se da ce i drugi forumasi da se ukljuce i iznesu svoja misljenja i iskustva.
[ Mario @ 06.07.2021. 13:05 ] @
Kupio sam stan u novoj zgradi. Od 30 stanova, 10 useljeno bilo do 1.1.2021. Zgrada završenna u novembru 2020.

Mislim da je bitna informacija to što okolni stanovi nisu grejani, prva zima itd.

Valijant kotao, istovremeno i grejanj ei zagrevanje vode, stan 91m2. NBema dodatnih bojlera u stanu.
Dobra izolacija, PVC stolarija, ali i dva spoljna zida.

Počeli smo da grejemo 20.12.2020., prebacili se na letnji režim 20.05. U tom periodu potrošeno nekih 1020m3 gasa (zaključno sa 1.6.), u stanu smo gledali, budući da imamo bebu od godinu dana, da u toku dana držimo temperaturu između 23.5 i 24 stepena, a noću između 22 i 22.5.

Kako je cena gasa po m3 nekih 32 din, kada dodamo i ostale troškove, takse, ispada da nas je sezona izašla oko 35.000 din. Da dodamo i još 15.000-20.000 pošto ćemo krenuti da grejemo već od oktobra recimo, mislim da ne može povoljnije. Za prelazni period tu je inverter klima 18-tica.

U međuvremenu, zgrada je useljena, i verujem da ćemo naredne sezone proći jeftinije. Na stranu komocija da ti je sve na dugme, nema kupovine ogreva, skladištenje, prljavštine. Lično, prezadovoljni smo.
[ ZlatkoZemun @ 10.08.2021. 13:43 ] @
Postovani forumasi,
Molim vas za malu pomoc.

Od 2011 se grejem na pelet i trenutno koristim Biodom valter 32kw kotao ( sa kojim sa prezadovoljan ) ali sa savrsenim Peletom iz fabrike Gir ( cist hrast ).

Zelim da ugradim plinski kotao i dobio sam ponudu juce za Valiant ecoTEC Exclusive VU 25 CS/1-5 . Isti bi grejeo bojler od 280litara i onda grejenje kuce koja je 170m2 - prizemlje i potkrovlje , sa odlicnom izolacijom , alu stolarijom itd....zidao sam je za sebe :).....cak se i komanduje sa KNX protokolima - JUNG svaba :)
KOtlarnica je udaljena od kuce 15m i sve cevi ( voda i grejanje ) su u zemlji 1m dubine, a u kuci imam 8 radijatora, 4 susaca i podno grejanje u velikoj kuhinji ( 15m2 poda se greje ).

Interesuje me da li je dobar izbor a i snaga valijanta kao i troskovi.

Moja sezona je od oktobra do marta sa temp u kuci : 23 ujutru, tokom dana do 21 a uvece posle 12 do 20 stepeni.

hvala unapred

Zlatko iz Zemuna

[ 08sale82 @ 29.08.2021. 08:12 ] @
Citat:
mali genije:
Citat:
08sale82: Jel to znači i da se ova cevka ispere od nečistoća (kamenca) ?


Ja to svakako ne bi radio dok ne prođe sezona. Odakle ste ?

Ta zaokruzena cevka predstavlja izmenjivac toplote koji treba oprati....mada bi trebalo kompletno sve u njemu servisirati
obzirom na to koliko je mator.
Ja sam iz okoline Panceva..pozdrav

Pozdrav,

Da li bi mogao u narednih mesec dana da mi servisiraš kotao ?
[ Underdog011 @ 09.10.2021. 20:54 ] @
Pozdrav,
Upao sam ko padobranac na temu, lakše mi je bilo pošto vas je dosta ovde sa iskustvom da pitam, umesto da započnem novu temu
Molim vas, jedno pitanje imam vezano za etažno grejanje- kotao na gas.
Kuća izdeljena u stanove, sada se vodi kao porodična stambena zgrada, 4 nivoa, na svakom po stan. Komšinica iznad mene, ujedno i poslednji sprat, nije za prošlu godinu platila svoj deo dugovanja za gas (račun za gas se vodi na komšinicu iz prizemlja, pa ukupan račun podelimo na broj stanova jer su svi iste kvadrature) pa nama ove godine dok se to ne izmiri preduzeće za gas neće pustiti gas. Je l' mogu ja toj gore što duguje, nakon što izmirim njeno dugovanje, da iz svog stana napravim ventil i zatvorim joj cev/grejanje, naravno uz saglasnost komšinice na koju se vodi ugovor za korišćenje gasa? Je li to uopšte moguće da ja pri vrhu napravim ventil, ili je procedura složenija? Sledeće pitanje je da li mi zakon to dozvoljava. Kad plati dug, otvorim ventil. Hvala mnogo
[ tihi2 @ 10.10.2021. 19:38 ] @
Sve zavisi čiji je stan. Ako su svi vlasnici uknjiženi u Katastar kao vlasnici situacija je jedna a ako nisu onda je vlasnik ko piše u katastru.
Što se brojila za gas tiče, vlasnica je ona koja je upisana na računu za gas i nju duže za potrošen gas i tuže sudu. Ona je dobrovoljno dala drugima gas, može i da im ukine kad hoće pa neka ostali vlasnici traže i plate priključak na gas za svoj stan. Pošto je to jedan objekat tako se i vodi. Instalacija posle brojila za gas je privatna i distributer nema nadležnost nad njom. Kad su kod mene došli pre nekoliko godina da vide zašto nemam potrošnju (prestao sam da se grejem na gas i prešao na toplotnu pumpu) hteli su da idu do kotlarnice ali ih nisam pustio i pozvao se da je to moje van njihovih nadležnosti pa su odustali. Inače, to je bila fora da obiđu sve kotlarnice i sledećeg meseca se pojavila stavka "1800din pregled instalacija".
U komšiluku gde se prave zgrade se to rešava legalno, svaki stan ima svoj priključak i svoje brojilo, pa na dvospratnici ima 4-6 brojila.
Kuća koja je tako izdeljena preko puta mene, na 3 etaže je imala jedan priključak, pa kad su naslednici prodali bilo je 3 kupca. Prvi je preveo gas i struju na sebe a ostali su imali kontrolna brojila i za struju i za gas. Ali ta idila je trajala do prve svađe, pa je "gazda" brojila ukinuo drugima gas ali pošto je kupovina upisana u Katastar brzo su dobili priključak, doduše platili su ga.