[ BuzzLightyear @ 04.02.2021. 10:19 ] @
Pošto su isključene ocene za Daru iz Jasenovca, da li da očekujemo da će isključiti i za Šindlerovu listu?


https://www.imdb.com/title/tt10554232/


https://www.imdb.com/title/tt0108052/
[ Java Beograd @ 04.02.2021. 10:37 ] @
Neće. Radi se o tome da film još nije ušao u široko prikazivanje, već je viđen samo na nekoliko zatvorenih projekcija.
[ BuzzLightyear @ 04.02.2021. 10:41 ] @
U redu, ali na primer ni Inception nije bio "ušao u široko prikazivanje", a nisu bile isključene ocene.
[ popusicko @ 04.02.2021. 12:23 ] @
Po recenzijama bi za sada imao vrlo blisku desetki ocenu ,cenim jedno 9,7.
Citao sam negde da je neki admin na IMdb krvat i da
umanjuje vrednost srpske kinematografije.

Realno vecinska su srpska imena na recenzijama.Cekamo odgovor sa druge strane.
Nadam se da ce dici dobru prasinu film u svetskim okvirima,narocito u jevrejskoj
americkoj populaciji.
[ BuzzLightyear @ 04.02.2021. 12:37 ] @
U čemu je problem ako su srpska imena na recenzijama? Film je prikazivan 7 dana u Srbiji (u Gračanici od 25. novembra 2020). Film je videlo više ljudi nego što ima ocena na IMDB-u. Ne znam da li administratori sa IMDB-a traže karte sa projekcije na uvid da bi dozvolili komentarisanje. Zanimljivo je i da se film ne nalazi u kategoriji history.
[ popusicko @ 04.02.2021. 19:51 ] @
Nije nikakav problem ali ocigledno do pučanstva u krvatckoj jos nije dopro film.Da jeste komentari bi bili mnogo ali mnogo gori.
Nisam gledao film ali podržavam totalno tematiku
[ dusanboss @ 05.02.2021. 12:44 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
U čemu je problem ako su srpska imena na recenzijama? Film je prikazivan 7 dana u Srbiji (u Gračanici od 25. novembra 2020). Film je videlo više ljudi nego što ima ocena na IMDB-u. Ne znam da li administratori sa IMDB-a traže karte sa projekcije na uvid da bi dozvolili komentarisanje. Zanimljivo je i da se film ne nalazi u kategoriji history.


Problem je u tome što će velika većina Srba da da visoke ocene jer ako ti se film ne svidja ... ti nisi parvi patriota i izdajnik si roda svoga. Tako isto ako se nekom Hravtu svidi film. Ne znam da li bi filmovi trabali da budo svetionici na ovakve nemile dogadjaje. Dokumetarci svakako ... obični filmovi uglavnom mi se gade ne vezano koga podržavaju koga osudjuju. Nekako mi deluju kao vid ratnog profiterstav i uzimanja para na muci i nesreći tih jadnih ljudi pod plaštom da čine nešto dobro.

Isti slučaj sa Schindler's List. Po meni midijoker film uzdignot u nebesa samo zbog teme koju obardjuje i imena reditelja. Aj nek kaže neki kritičar da mu se film ne svidja. Odmah bi mu zalepili etiketu naciste i ksenofoba. Još u filmskoj industriji koja je apsolutno dominirana Jevrejima... Ne znam kako bi taj film mogao da ne bude uspešan. Kakav je film kao delo ja totalno nebitna stavka.

Aj da ne misle ovi veliki Srbi da sam protiv nas da pomenem i slučaj filma "Savior". Tu je dobrim delom naša ekipa ocrnila samo jednu stranu (Srbe) vešto praveći se da kao eto pokazuju realno sve 3 strane u lošem svetlu. Kako da ne. Što se tiče Musliman jedino loše za njih je to što se govori da su imali kamp u kome je Srpkinja silovana od Musliman, ali to se nigde ne prikazuje. Ima ona jedna scena gde Ustaše ubijaju ljude maljem opet to se nigde ne pominje tako da prosečni Amerikanac koji gleda to i ne obraća pažnju na uniforme verovatno misli da su to Srbi.
Što je najgore pustili su priču da je film zasnovan na istinitim dogadjajima ...
[ BuzzLightyear @ 05.02.2021. 15:14 ] @
Citat:
Problem je u tome što će velika većina Srba da da visoke ocene jer ako ti se film ne svidja ... ti nisi parvi patriota i izdajnik si roda svoga.


O čemu ti pričaš? Ne postoji neka obaveza da sad svi Srbi moraju da ocene film na IMDBu. Film ocenjuju samo oni koji to žele i niko te ne kontroliše kako si ocenio film. Ocena je subjektivna, ali to je tako za bilo koje umetničko delo. Jedini problem koji ja vidim je to što se IMDB pridružio kampanji protiv filma koja je počela člankom u Varajatiju https://variety.com/2021/film/...-dara-iz-jasenovca-1234890745/.

Citat:
Ne znam da li bi filmovi trabali da budo svetionici na ovakve nemile dogadjaje. Dokumetarci svakako ...


Dokumentarci prenose samo činjenice, a cilj umetničkog dela je da prenese emocije. Tema je teška, ali je trebalo još ranije umesto onoliko partizanskih filmova snimiti i film na ovu temu.
[ BuzzLightyear @ 05.02.2021. 15:24 ] @
IMDB je u međuvremenu vratio ocene. Očekivao sam to, zato sam i okačio sliku stranice bez ocene u prvoj poruci. Nisam očekivao tako brzu reakciju. Očigledno da opravdanje "još uvek nije ušao u široko prikazivanje" nije prošlo i da se IMDBu ne isplati da dobije etiketu nacističkog sajta.



P.S.
Kakav god da je film, od mene će dobiti 10, sada iz inata IMDB-u.
[ bakara @ 05.02.2021. 16:09 ] @
Pa realno ga nisi ni pogledao a zelis da ocenis

meni trejler ne deluje obecavajuce...ali svakako zelim da vidim film.
[ BuzzLightyear @ 05.02.2021. 17:14 ] @
Želim i napisao sam i zašto, iz inata IMDBu. Mogu da dodam i iz inata sledbenicima ideje koju je promovisala Nezavisna država Hrvatska. Pogledaću pre toga film, formalnosti radi.
[ dusanboss @ 05.02.2021. 21:12 ] @
Čuli da mi ovde komentarišemo pa brže bolje vratili ocene. . Monogo smatramo sebe bitnim. Stalno mislimo da ceo scet gleda samo u nas.

Citat:
BuzzLightyear:
Citat:
Problem je u tome što će velika većina Srba da da visoke ocene jer ako ti se film ne svidja ... ti nisi parvi patriota i izdajnik si roda svoga.


O čemu ti pričaš? Ne postoji neka obaveza da sad svi Srbi moraju da ocene film na IMDBu. Film ocenjuju samo oni koji to žele i niko te ne kontroliše kako si ocenio film. Ocena je subjektivna, ali to je tako za bilo koje umetničko delo. Jedini problem koji ja vidim je to što se IMDB pridružio kampanji protiv filma koja je počela člankom u Varajatiju.


Narvano da ne mora svaki Srbin da oceni film. Ali ti koji ga ocene daće njaviše ocene. U ostalom IMDB bi kao trebalo da bude neki renomorani sajt za ocenjivanje filmova?

Nisam gledao film, a i ne morm da bih zaključio da je visoko politizovan. Najvervatnije neću ni da gledam. Možda pročitam neku knjigu, možda guglam o tome kako bi saznao malo više nego što znam o pomenutm logoru smrti i mučenja (što jeste bio!!!). Ali da gledam film neću. Baš zbog toga što navodiš da prenosi nečije emocije koje već u napred znam.

Mislo sam da su obrisali temu... prvo mi bilo žao. Posle vidim da je prebačena ...možda je brisanje bolja opcija? OK ne još, ali mislim da vodi ka nekim nemilim raspravama.



[ Java Beograd @ 05.02.2021. 22:12 ] @
Zašto bi film o ratu i logorima bio "politički" i "politizovan" ?!?

Možda samo zato što Hrvati i dalje furaju ustaštvo kao skoro pa zvaničnu politiku?!?
[ Bojan Basic @ 07.02.2021. 08:03 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
IMDB je u međuvremenu vratio ocene. Očekivao sam to, zato sam i okačio sliku stranice bez ocene u prvoj poruci. Nisam očekivao tako brzu reakciju. Očigledno da opravdanje "još uvek nije ušao u široko prikazivanje" nije prošlo i da se IMDBu ne isplati da dobije etiketu nacističkog sajta.

Kakva koincidencija, vratiše mogućnost ocenjivanja baš na dan kad je film počeo da se prikazuje u SAD. Mora da je zbog teme na ES-u.
[ Branimir Maksimovic @ 07.02.2021. 08:19 ] @
Bojan:"Mora da je zbog teme na ES-u."

Postavlja se pitanje zasto su iskljucili na prvom mestu?
[ BuzzLightyear @ 07.02.2021. 08:21 ] @
Vratili su jer je film prikazan u USA. Pitanje je zašto su prvo pustili ocene, a onda ih ukinuli. Film je već bio prikazan u Srbiji. Verovatno je to bila slučajnost da su ukinuli baš u vreme kada je Varajeti objavio onaj članak.

Tema na ES je verovatno jedna od poslednjih. Otvorio sam je nakon što sam pročitao o ovome na drugim mestima. Ljudi ovde često umišljaju da novinari prate ES i onda pišu o temama sa foruma, dok je u stvarnosti obrnuto.

P.S.
Branimir je bio brži :)
[ buda01 @ 07.02.2021. 12:13 ] @
Film treba ocenjivati po umetnickoj vrednosti a ne "nacionalnoj".
Moze biti nevidjeno glup a biti prosrpski, i obrnuto, nevidjeno dobar a prohrvatski.
Problem je sto ce u prvom slucaju Srbi davati 10, iako je smece.
Ista prica i za Hrvate, ne zna se ko je infantilniji.
Naravno, ovde izuzimam extremno propagandne filmove.

Ako hocete istorijski verodostojne filmove, tu su vam dokumentarci.
[ Java Beograd @ 07.02.2021. 13:02 ] @
Kao i glasanje na pesmi Evrovizije.
Kakva god da je pesma - glasaš za svoje.
[ BuzzLightyear @ 20.02.2021. 18:55 ] @
Film počinje za par minuta na RTS1.
[ MajorFatal @ 20.02.2021. 21:29 ] @
Odličan 10/10
[ BuzzLightyear @ 20.02.2021. 22:44 ] @
Slažem se, 10/10. Trebalo je bude kandidat za Oskara.
[ bakara @ 21.02.2021. 20:23 ] @
Tesko da ovaj film moze uci u konkurenciju za oskara.

sad bas gledam i ocene na imdb, tu je gomila botova dala ciste desetke cak i pre nego sto su gledali film.

[ BuzzLightyear @ 21.02.2021. 20:29 ] @
Jesi li ti gledao film?

Reditelj je najavio i nastavak filma o nastavku onoga što je započela Nezavisna Država Hrvatska.
[ bakara @ 21.02.2021. 20:43 ] @
da nisam gledao ne bi ni pisao o njemu.

Ako ce mu film finansirati drzava srbija napravice on jos 5 nastavaka.
[ BuzzLightyear @ 21.02.2021. 20:51 ] @
Film nije ušao u konkurenciju za Oskara, a ti pišeš da teško može ući. Pominješ i ocene na IMDB-u u tom kontekstu. Sve u svemu ništa nisi rekao, pa sam pomislio da možda nisi ni film gledao. Ako si gledao, da li možda imaš nešto da kažeš o filmu? Meni je film potresan i mislim da je vrhunski urađen. Trebalo je da Srbija odavno finansira ovakav film. Evo šta i Jovo Šarović kaže o filmu:




P.S.
Nakon gledanja filma i ja sam upisao ocenu 10/10 na IMDB-u.
[ miki069 @ 22.02.2021. 19:32 ] @
Brkamo tematiku i kvalitet filma. Kvalitet je takav da tu nema o od Oskara. Tematika je dobra, ali je i to prezvakano. Pogledati obavezno film Okupacija u 26 slika. Mnogo bolje Fabijan glumi ustasu od ovih klinaca. Ne moze Srbin da odglumi ustasu. A tek onaj lovokradica iz Jelenka. Samo Hrvat moze da odglumi ustasu.
[ mjanjic @ 23.02.2021. 01:26 ] @
Pogledao film, da su ovako poljaci snimili neki film o nekom detetu koje preživljava golgotu za vreme Drugog svetskog rata, i da su ga nazvali na primer "Agnieszka from Auschwitz", bio bi popljuvan (i od naših) samo tako.
Nijedan kadar, ugao snimanja niti dijalog nisu ništa posebno. Što neko reče, kad država finansira film, tu retko kad ima umetničkog kvaliteta, jer se novac ne dodeljuje najboljima, već najpodobnijima.

"Poznati režiser...", kažu u nekim najavama... a čovek posle Balkan Ekspresa nema praktično ništa sve do serija Ubica mog oca i Državni službenik. I onda nekome sa takvom biografijom poveriti ovakav projekat?
A da, zaboravio sam "Zaspanka za vojnike" - 90% kadrova, a možda i više, u tom filmu su očajni, a za to odgovara reditelj/režiser, jer on određuje gde će i kako će koja scena da se snima, kamerman samo izvršava ono što mu ovaj kaže, a kamerman nikako ne može toliko loše da uradi snimanje koliko ovaj može da napravi pogrešnu postavku cele scene.

Tako je i u filmu "Dara iz Jasenovca" većina kadrova loše odrađena, kretanje kamere očajno, scene sa većim brojem glumaca očajne (uglovi, ko se vidi, a ko je zaklonjen, itd.), boje neću ni da pominjem, da li je do uslova snimanja ili kasnije obrade, ne zanima me, što se tiče boja i svetla, kao da je snimano mobilnim telefonom.

Za ovo je poljski film Ida iz 2013. godine umetnost nad umetnošću, posebno što je pušten kao crno-beli, pa još više dočarava to vreme i događaje. Film je inače 2015. i dobio Oskara za najbolji film na stranom jeziku, kao i mnoge druge nagrade.
[ mjanjic @ 23.02.2021. 01:29 ] @
Mnogi komentatori na internetu pominju da ni Šindlerova lista nije neka umetnost, pa je visoko kotiran.
Ja ne znam koju su oni verziju tog filma gledali, ali ko se bar malo razume u fotografiju, kadriranje i sl., neka pažljivo uporedi kadrove, kretanje kamere i postavke statista u oba filma.
Ali, šta očekivati od ljudi, kojima je fotografija maslačka na livadi ili zalaska sunca mobilnim telefonom vrhunac umetnosti.

Postoje, pored Šindlerove liste, i mnogi drugi filmovi na temu holokausta, izdvojio bih film IDA iz 2013 (negde piše i 2014 ili 2015 godina). U pitanju je poljski film, plasiran kao CRNO-BELI, što ostavlja još jači utisak o događajima koje prikazuje.

Takođe, za preporuku su i npr.
- Son of Saul (2015) - film o čoveku koji u Aušvicu radi na spaljivanju leševa, i gubi razum kada među leševima nađe telo svog sina
- Denial (2016) - radnja je na temu poricanja da se holokaust uopšte dogodio, a prema istinitom sudskom procesu "David Irving v Penguin Books and Deborah Lipstadt" pred Visokim sudom Engleske i Velsa.
Možda bi u Srbiji mogao da se snimi neki sličan film, na temu suđenja ili dugogodišnje razmene argumenata između nekog istoričara ili izdavača iz Srbije i nekoga iz Hrvatske ko poriče ne samo procene o broju ubijenih u NDH, nego i da je tamo uopšte i bilo zločina.
Tako bi oni koje mrzi da čitaju, bar kroz film pogledaju istorijske činjenice podržane zvaničnim dokumentima o tome šta se tamo zaista dešvalo.




Sad sam pustio nekoliko scena iz filma uz "Turn Off the Lights" ekstenziju za Chrome sa crno-belim filterom, i film izgleda poprilično bolje, tako da savetujem da ga opet pogledate, obavezno obratite pažnju da bude sinemaskopski format (2.23:1 ili tako nešto), a ne 16:9.
Meni je kod verzije u boji baš smetalo što su mnoge scene snimane pri jutarnjem ili večernjem suncu, jer one tople boje dobrim delom neutrališu sve što se htelo postići scenografijom, a kod crno-bele varijante boje ne odvlače pažnju gledaocu, posebno u onim scenama gde zakopavaju tela, gde magla u pozadini ima neku prljavo-narandžastu boju, a kod crno-bele je siva i sumorna kakva i treba da bude.
Po meni, kod verzije u boji se dosta promašilo ili tokom snimanja ili u naknadnoj obradi, pojedine scene izgledaju gore nego da su snimane mobilnim telefonom...

Tako, da bi ZAKLJUČAK bio: bolje da su film pustili kao crno-beli!
[ BuzzLightyear @ 23.02.2021. 07:52 ] @
Da su pustili kao crno-beli, bilo bi da kopiraju Šindlerovu listu. Izbor boja je baš odgovarajući.
[ mjanjic @ 23.02.2021. 10:49 ] @
OK, onda su i poljaci, kao i mnogi drugi "kopirali" Šindlerovu listu, kao da pre toga niko nije pravio crno-bele filmove.
Radi se o tome da su boje očajne, da ne postoji nikakva kontrola svetla, šminka je nula... imate scenu gde Vuk Kostić ima krv po licu, a nijedna kapljica na uniformi.

Što reče miki069, jedno je tematika filma i to niko ne spori, ali kad pričamo o umetničkim kvalitetima, a to je na prvom mestu jer se ne radi o dokumentarcu (gde su takođe bitni ti kvaliteti, ali ne toliko kao kod igranog filma), film je ništa posebno.
Nisam ni pročitao ništa o reditelju, dok u najavi za neki intervju ili sam film ne čuh "poznati reditelj".

A da su boje odgovarajuće... pa, kako kome. Darina marama u crno-beloj verziji je izrazito svetlija od svih drugih, dok se u boji praktično ne vidi, jer zbog lošeg svetla stalno vuče na neke neprirodne boje, verovatno posledica mešanja prirodnog i lošeg veštačkog svetla.

Opet kažem, pogledajte iste scene u boji i kao crno-bele, pa sami procenite šta je bolje. Ne znači da je crno-bela varijanta vrhunska i da će drastično popraviti film, ali će poprilično popraviti utisak zbog brljotina sa pogrešnim bojama u mnogim scenama.
[ ademare @ 23.02.2021. 11:48 ] @
Prica o dobijanju Oskara i nije bila ozbiljna .

Ne verujem da je iko , cak i reditelj ozbiljno verovao u tu pricu .

Oskar za najbolji strani film je specifican , jer dok za filmove sa engleskog govornog podrucja postoji Zilion kategorija , ovo je samo najbolji .

Znaci ne za najbolju reziju , vec ukupno najbolji . Naravno teoretski !

Do sada je Previse , da ne kazem skoro svaki put nagrada neka vrsta Politike ! Najmanje se tu gleda umetnost !

I kada dobije Iranski film , to je zbog toga sto odudara od onoga sto pricaju Ajatolasi !

Nesto kao Nobelova nagrada za Mir !

Dok USA Politika , gura pricu o Srebrenici , nema sta tu Jasenovac da trazi , pa da ga je isti onaj Spilberg snimao !

To se vidi iz ocigledno Narucenih recenzija , Varajatia i LA Tajmsa .
[ Steve Lonmo @ 23.02.2021. 18:13 ] @
Kompletno, od A do Š, ukraden scenario od Arsena Diklića ("Ne okreći se sine" itd. - iz perioda kada su "komunisti skrivali istinu") i Lordana Zafranovića ("Okupacija u 26 slika", "Krv i pepeo Jasenovca" itd. - iz perioda kada su "komunisti skrivali istinu") negde iz sredine 80-ih. Jedino se u Diklićevom scenariju devojčica sa Kozare ne zove Dara, već Rada.

Zafranović objašnjava kako je Diklićev scenario ukraden - https://youtu.be/lxA88O4l6yQ?t=734

Jad i beda. Četnici i njihovi "filmovi", njihov spomenik Godzile kod štajge "Svetom" Stefanu Nemanji Genocidnom, njihove "istine" o Titu koji je od njih skrivao istinu i koji nikada nije posetio Jasenovac... Bruka i sramota.

Kaže Antonijević juče kod onog slinavog Marića na Happy-ju - "Mi moramo istoriju da dovedemo u okvire novog patriotizma." Znači, mi moramo da lažemo i krademo. Ćitavog života imam dilemu da li su gori šljam četnici ili ustaše.

Lepo je rekao onaj Krleža - Srbi i Hrvati su isti komad kravlje balege, koju je kotač zaprežnih kola povijesti slučajno podijelio na dvoje.
[ BuzzLightyear @ 23.02.2021. 21:01 ] @
Tito nema nikakve veze sa filmom, kao ni četnici, a ni Stefan Nemanja. Bilo bi lepo ako bi mogao bar malo da budeš pristojan i na temi koja ima veze sa ustašama ne prebacuješ genocid na Stefana Nemanju.

Ako je scenario plagijat, onda Zafranović ili Diklićevi naslednici (ako postoje) treba da podnesu tužbu. Ako i jeste scenario plagijat, to ne umanjuje kvalitet filma. Gledao sam film, ali nisam čitao i jedan i drugi scenario, tako da ostavljam mogućnost i da jeste, ali postoji mogućnost i da sličnosti postoje jer su oba scenarija o istorijskim događajima. Ipak su tu ustaše iz ND Hrvatske odgovorne i za jedan i drugi scenario.
[ MajorFatal @ 23.02.2021. 22:42 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
Lepo je rekao onaj Krleža - Srbi i Hrvati su isti komad kravlje balege, koju je kotač zaprežnih kola povijesti slučajno podijelio na dvoje.


Citat verovatno više govori o autoru, i o tebi zbog izbora citata, nego o narodu :)
[ buda01 @ 27.02.2021. 17:27 ] @
Sad sam pogledao film.
Ocekivao sam neki propagandni bulshit.

Ali...

Mocan film, tezak kao crna zemlja, jedan od najtezih koje sam gledao.
Sve je odlicno, scenario, rezija, gluma.
Inace imam visoke kriterijume, 99% novijih domacih filmova su mi njesra, pa sam tako ocekivao i od ovoga, ali koja zabluda !
Jos jedan veliki plus je sto nema nasih A-grade (kvazi)glumaca, znate na koje mislim, vec su uglavnom manje poznati, osim par izuzetaka, a i oni su izvrsno uklopljeni.

Dara je po kvalitetu daleko iznad Sindlerove liste, na nivou je Pijaniste, najjaceg filma o Holokaustu.
Bravo za celu ekipu!

Imam samo jednu primedbu/sugestiju:
Ovaj film treba da gledaju Hrvati, naravno i ostali, ali oni prvenstveno.
Takodje, Srbi treba da gledaju filmove o Srebrenici (npr Aidu).

Ili jos bolje:
Hrvati treba da snime film o Jasenovcu, npr Lordan Zafranovic, a Srbi o Srebrenici, npr Antonijevic, e to bi bila prava stvar!
Da se svako suoci sa svojim zlocincima...
[ mjanjic @ 27.02.2021. 22:10 ] @
Pa pročitaj ti nešto o opusu Zafranovića, nije baš o Jasenovcu, ali jeste o ustašama i njihovim zločinima.

Ja ne znam šta je sa ovim ljudima koji komentarišu po celom internetu, da li je moguće da smo preplavljeni komentarima ljudi koji su preskočili osnovnu školu ili im je jednostavno teško da koriste pretragu na internetu. Pa dovoljno je na Google search ukucati npr. filmovi o holokausu ili filmovi o NDH.

Ne, nego "Dara iz Jasenovca" je PRVI film na temu Jasenovca... jeste, ali za one koji nisu u životu pročitali nijednu knjigu.

A film kao film - jedno je šta su autori scenarija i reditelj hteli da kažu, a drugo je kako je to ispalo. Ideja jeste dobra, neke scene jesu dobro zamišljene, scenografija je odlična, ali je realizacija daleko podbacila.

Kao što hvale Akira Kurosavu kao genija u postavljanju kadrova (tj. uglova snimanja kamerom) i scene, kao i kretanja kamerom, tako su ovi neki naši reditelji pravi antitalenti - možete da im date neograničen budžet, nisu sposobni da urade vrhunski film. Sposobni su da dobar scenario, glumačku postavu i scenografiju upropaste lošim kadrovima, lošim uglovima snimanja i lošom postavkom statista u mnogim scenama.

Dakle, da opet razdvojimo: tematika filma i ono što glavni lik doživljava je jedna priča, a sam tehnički kvalitet i umetnička vrednost filma je nešto sasvim drugo i te dve stvari se moraju posmatrati odvojeno. To što je tematika filma vrlo osetljiva i bolna za naš narod ne može da nadoknadi prosečnu i u nekim scenama čak lošu tehničku realizaciju.
[ buda01 @ 27.02.2021. 23:03 ] @
Pa o tome i pricam, o filmu kao filmu, nevezano za politiku, tj kada gledam film POLITIKA me ne zanima, osim ako nije neka propaganda, ali to kod mene postigne suprotan efekat.

A to kako kadrira, zabole me, meni je odlicno ispao.
Filmovi kojima je tehnicki deo najbitniji me ne zanimaju, specijalni efekti, kadriranje, who cares.
Postoje tehnicki odlicni filmovi, ali dosadni do bola, takozvani umetnicki.
Druga grupa su tehnicki savrseni filmovi, ali je radnja na nivou maloumnih osoba (90% Holivudske produkcije, a u zadnje vreme tezi ka 100%).

Bas sam skoro gledao Okupaciju u 26 slika, ima dobrih scena, ali u odnosu na Daru, to je veseo leprsav film.
Ne mogu se porediti, totalno drugi zanr.
Bilo bi dobro da recimo Zafranovic snimi bas o Jasenovcu, a to je i hteo, nego nije uspeo zbog raznih okolnosti.
[ mjanjic @ 28.02.2021. 22:54 ] @
Kad bi neko snimio pravi film o Jasenovcu, u kome bi se prikazale sve metode ubijanja, takmičenja u klanju i slično, film bi bio zabranjen za mlađe od određenog broja godina (16, 18 ili čak 21), kao i za one sa slabim srcem i drugim zdravstvenim problemima.

Ali, nije problem kad u Kill Bill (2) odseku mačem glavu pa šiklja krv ili kad u mnogim samurajskim i kung-fu filmovima seku ruke, noge, glave, ali kad bi u nekom filmu o Jasenovcu prikazali ubijanja macolom, masovna klanja i takmičenja u klanju ili ona bacanja beba i guranje ko će da ih dočeka na bajonet... e, to bi bilo "politički nekorektno", strašno za gledanje, optuživanje jednog naroda (hrvata), itd.

A smatram da takav film treba snimiti, bez obzira kako tehnički ispadne.


Nego, moji komentari su u vezi ocena na imdb, kao i umetničkih kvaliteta potrebnih za Oskara za najbolji strani film (ili najbolji film koji nije na engleskom jeziku), a film Dara iz Jasenovca ne ispunjava puno kriterijuma da bi se razmatrao za takvu nagradu.
To što je tema o kojoj govori film nama važna i što saosećamo sa glavnim likom i filmu kao i mnogim drugim likovima, neće u popraviti utisak u očima nekih stranaca ili žirija koji odlučuje o dodeli nagrade. Ukratko, film je režirao čovek koji nema iza sebe nijedan značajan i nagrađivan film, što dovoljno govori o njegovom znanju, pa se ni ovde nije mogao očekivati vrhunski rezultat.

Možemo samo zamišljati kako bi film izgledao da ga je režirao neki vrhunski režiser, koji iza sebe ima bar nekoliko nagrađivanih filmova, da ne pričamo o ljudima koji imaju na desetine na grada sa festivala.
[ bakara @ 01.03.2021. 14:11 ] @
Ne znam kako vama, ali i ako je tema filma teska sam film u opste nije tezak, niti je u pitanju neka teska drama (iskljucite subjektivne osecaje)
i bas u tome je propust rezisera jer gledaoca nije uspeo da uzivi da osete patnju logorasa.

Nije dovoljno snimiti kasapljenje ljudi da bi film bio strasan, to se danas radi samo u trash produkciji a ovaj film je pucao na oskara.
Gledaoc mora da oseti njihov strah, smrt, glad, i sve ono sto su logorasi osetili a to uspesni filmovi umeju da prikazu i bez ijedne prikazane kapi krvi.
[ BuzzLightyear @ 01.03.2021. 15:09 ] @
Citat:
mjanjic: Ne, nego "Dara iz Jasenovca" je PRVI film na temu Jasenovca... jeste, ali za one koji nisu u životu pročitali nijednu knjigu.


"Dara iz Jasenovca" je prvi igrani film na temu Jasenovca. Ako znaš za neki pre njega trebalo bi da objaviš link.

Citat:
bakara: Ne znam kako vama, ali i ako je tema filma teska sam film u opste nije tezak, niti je u pitanju neka teska drama (iskljucite subjektivne osecaje)
i bas u tome je propust rezisera jer gledaoca nije uspeo da uzivi da osete patnju logorasa.


To je tvoj subjektivni doživljaj, tako da ne razumem šta ti znači "isključite subjektivne osećaje". Ne mogu da osporavam bilo čiji subjektivni doživljaj, samo mogu da kažem da je moje iskustvo potpuno suprotno tvom.
[ mjanjic @ 02.03.2021. 04:32 ] @
"Dara iz Jasenovca" je prvi igrani film na temu Jasenovca.

Glavna tema filma nisu logori Jasenovca, već se to provlači kao sporedna tema u filmu, u samom naslovu Jasenovac se odnosi na to odakle je glavni lik u filmu, prostor na kome se film dešava, a ne na sistem logora Jasenovac. Da su logori Jasenovca glavna tema, videli bismo mnogo više kadrova iz samog logora, ubijanja u logorima u Jasenovcu i okolini i slično.
Glavna tema filma je to šta jedno dete preživljava u kratkom periodu, kako joj ubijaju članove porodice, ali tu nije prikazano ni 1 promil stravičnih stvari koje su se tamo dešavale. Ispada da je par ustaša svirepo ubilo nekoliko ljudi u logoru i to je to. A oni se takmičili u klanju, gde je samo jedan od tih monstruma ubio preko 1000 ljudi u jednom danu.


Kažem da ovaj film nije prvi na temu zločina ustaša i NDH, ne dokumentarac, nego nije ni prvi igrani film na tu temu, recimo film Crne ptice iz 1967. godine govori o pokušaju bega logoraša iz jednog logora u Jasenovcu: https://www.youtube.com/watch?v=SeTHWoH95TY
Film nije dokumentarac o zločinima, niti su prikazani zločini koji su počinjeni u logorima NDH, ali to nije glavna tema ni u filmu Dara iz Jasenovca.

Ali, nije sporna činjenica da je u vreme SFRJ mnogo više novca ulagano u filmove o partizanima nego u filmove o zločinima NDH, nije vlast htela da kvari "bratstvo i jedinstvo".
[ bakara @ 02.03.2021. 11:29 ] @
Moj subjektivni osecaj je takodje kvarilo i sto u tom filmu gladni za obrok iz kazana dobijaju cistu vodu, logorasi imaju cista odela, a ustase opeglane uniforme i uopste svi su lepo doterani, i onda na svakih par minuta pljusnu nekoliko litara krvi.

i na kraju... spoiler
Logor iz koga je nemoguce ziv pobeci, mala Dara napusta utrcavajuci u autobus koji se zaustavio na kapiji da ona udje i to pred svim krvolocnim ustasama.

Nisam istrazivao, ali se pitam jel to po istinitom dogadjaju bas tako bilo?
[ buda01 @ 02.03.2021. 18:11 ] @
Citat:
mjanjic:Ukratko, film je režirao čovek koji nema iza sebe nijedan značajan i nagrađivan film, što dovoljno govori o njegovom znanju, pa se ni ovde nije mogao očekivati vrhunski rezultat.

https://www.imdb.com/title/tt0120070/awards?ref_=tt_awd

Rece covek samouvereno...
[ buda01 @ 02.03.2021. 18:31 ] @
Ajd da vam pomognem:

Ustase u Jasenovcu nisu nosile crne uniforme, to je nosila samo Crna legija.
Nije ni snimano u Jasenovcu, nego u blizini Sombora, jos jedan fake.
Naglasak Ustasa je daleko od originalnog.
itd...
Neko ce cak primetiti da im pertle nisu pravilno vezane.

Pa onda dalje primedbe:
Zasto nisu istrazili motive Ustasa za ove zlocine (nije ni Pijanista istrazivao motive SS-ovaca, ali to niko ne kritikuje) ?
Pa onda ceo kompleks logora zasto nisu prikazali.
Dalje, bilo je i Hrvata i Muslimana zrtava, a to nije prikazano.
itd, itd...

Moglo je sve to, ali onda film ne bi trajao 2 sata, nego 2 dana.

Ima ona narodna izreka o dlaci i smetanju...

Glumacka podela je fenomenalna, npr Luburic u filmu veoma lici na onog u stvarnosti.
Biljana Cekic neverovatna.
A i svi ostali odlicni.

Nego, bolje da ste primetili da je ovaj film ogolio autosoviniste, npr:
https://nova.rs/kultura/dubrav...i-banalan-falsifikat-istorije/
https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/dva-filma-dara-i-aida/

Doduse ovaj drugi je Italijan, ali dugo zivi u Srbiji, mozda ima i drzavljanstvo, ali ovako skretanje sa teme, brkanje pojmova i to o ovako osetljivoj temi je uvredljivo.
[ mjanjic @ 02.03.2021. 18:36 ] @
Da, ona puca na nju sa 10-15m i ne može da je pogodi.
Samo, nije bio u pitanju logor kod tih scena, već mlin, ako se dobro sećam.
Ali, ona što je pucala na Daru, ubija pre toga ženu koja ju je udarila po ruci pri prvom pokušaju da ubije Daru, a nije potrčala za Darom da je vrati nazad... kao da je zabranjeno da pređe granicu kapije. Mogli su da izvedu tako da Dara negde iza neke od zgrada preskoči kapiju i istrči pred autobus, a ne ovako...

Ali, toga uma i u američkim filmovima, ono ispali rafal na grupu nemačkih vojnika i zarobljenika, a pogodi samo nemačke vojnike :)
[ buda01 @ 02.03.2021. 20:25 ] @
E ako je to najveca mana filma, neka je...
Veoma je bitno kako je ta scena uradjena, i iako je naivna, uradjena je profi.
Sad da uzmem da analiziram Pijanistu, garant bi nasao neku "naivnost".
Da ne pricam o Spilbergu.
[ BuzzLightyear @ 02.03.2021. 21:59 ] @
Citat:
mjanjic: Ali, ona što je pucala na Daru, ubija pre toga ženu koja ju je udarila po ruci pri prvom pokušaju da ubije Daru, a nije potrčala za Darom da je vrati nazad... kao da je zabranjeno da pređe granicu kapije. Mogli su da izvedu tako da Dara negde iza neke od zgrada preskoči kapiju i istrči pred autobus, a ne ovako...


Logično je da besna na ženu koja se usudila da je udari po ruci. Dara je njoj nebitna, a trčanje za autobusom nije tako jednostavno. Dijana je imala dozvolu za svoj rad od nemačkih vlasti, a Dijana je i sama Nemica. To što je ubica psihopata, to ne znači da je glupa. Ipak su ustaše samo nemačke sluge. Polako stičem utisak da vama u stvari smeta tema, a ne realizacija filma.

Što se tiče Zafranovića, svaka čast njemu, ali on ima skoro 80 godina i on je već snimio svoje najbolje filmove. Mislim da treba i mlađi reditelji da snime svoje.
[ mjanjic @ 03.03.2021. 01:25 ] @
Aman kome smeta tema čoveče, sve vreme pričamo o tehničkoj realizaciji, a neki od vas i dalje teraju po svome kako je film super sa tačke gledišta važnosti teme kojom se bavi.
Sa tim se većina i složila da je na mestu, ali je tehnička realizacija loša. Da li nije bilo dovoljno novca, ne znam, ali scenografija je dobrim delom na mestu, kao i glumci, ali je većina kadrova totalno pogrešno snimljena. Jednostavno, to je odgovornost režisera/reditelja, i tu nema dalje šta da se raspravlja.

Ostajem i dalje iza toga da ovaj čovek nema iza sebe nijedan bitan film, ono što je buda01 naveo su izuzeci iz pravila, uostalom jedna od te dve nagrade za taj film je za najbolju žensku ulogu, ne za film. I ovde glavna glumica može da dobije nagradu, ali to neće mnogo popraviti utisak o tehničkoj realizaciji filma.
Da ne davim detaljima, u većini scena kretanje kamere je katastrofalno, snimaju se likovi u fokusu dok su ispred njih druge osobe ili objekti bez ikakvog smisla i značenja, jednostavno kao početniku kad date kameru i zadate mu da postavi statiste i glavne glumce i da postavi kameru.
Tako je i u njegovom prethodnom filmu, Zaspanka za vojnike - prvi put odgledate, nije loš utisak, jer vas drži tematika filma i dijalozi, drugi put odgledate, već primećujete loše snimljene kadrove, postavke vojnika, uglove snimanja, treći put kad gledate vidite da je tehnički 90% filma odrađeno amaterski.

Da bi film odoleo vremenu i postao antologijski, mora da ostavlja sve bolji utisak svkai naredni put kad ga odgledate, a ne sve lošiji.

Opet da naglasim: tematika filma je jedno, a ja sve vreme pričam o tehnički lošoj realizaciji, a da je na mestu režisera bio neko sa daleko jačim referencama, film bi tehnički bio mnogo bolji. Uz sve moderne tehnologije da se tehnički tako loše odradi ne mogu da razumem, pogledate "Ko to tamo peva" i zamislite čime je snimano (uzeli su im novu kameru Filmskih novosti, koja je ionako bila kupljena za snimanje Titovih putovanja, pa su nastavili da snimaju starom ogromnom kamerom), a gotovo svaki kadar je snimljen perfektno iz najboljeg moguće ugla.
Jednostavno, neko zna, a neko ne zna, ali to u ovoj zemlji nije važno kad se deli državni novac za snimanje filma.
[ Java Beograd @ 03.03.2021. 07:50 ] @
Ja se slažem sa mjanjićem.
Odgledao sam pola filma.
[ bakara @ 03.03.2021. 09:17 ] @
Citat:
buda01:
Sad da uzmem da analiziram Pijanistu, garant bi nasao neku "naivnost".
Da ne pricam o Spilbergu.

Pitam se kakve li ti filmove gledas kada izjednacavas Daru sa shindlerovom listom, pianistom itd...la vita e bella si zaboravio u tom nizu

[ jovajovic100 @ 03.03.2021. 15:01 ] @
Dara iz Jasenovca jeste prvi film koji je pomenuo Jasenovac . Film Crne ptice obrađuje
temu logoraša koji pokušavaju da pobegnu iz logora, ali taj logor nema ime . Imaginarni
logor u kome su logoraši , a ne Srbi . U pravom Jasenovcu su logoraši bili logoraši jer su
bili Srbi . Taj film je snimljen u Gradišci , a tako dobro je prošao da nije ni prikazan u Puli
u redovnom programu . Vrlo brzo je završio negde gurnut i namerno zaboravljen . Imao je
samo više projekcija u SSSR . I Okupacija u 26 slika je žestoko kritikovana u Hrvatskoj i
nije prikazivana . Kažu da je u ovoj sadašnjoj Hrvatskoj prvi put prikazana na tv 2014 , i to
u noćnom programu .
Dara iz Jasenovca je prvi film u kojem je rečeno da su logoraši bili u logoru jer su bili Srbi ,
i da su deca pokrštavana . Što se tiiče priče o plagijatu , sramotno je pozivati se na neka
autorska prava nad smrću drugih ljudi . Onda bi i potomci ustaša mogli da traže da imaju
ekskluzivnos na prikazivanje ubistva koja su odradili njihovi predci .
Da li je reditelj dobar ili ne nije važno , jer je prvi koji za 75 godina imao smelosti da se
prihvati teme stradanja Srba .
Da li je film dobar ? Pa i nije , on je blaga limunada , jer nije uopšte prikazao nivo stradanja
i patnje tog naroda .
Nije prikazano vađenje zlatnih zuba , takmičenja u klanju , vađenje srca , dranje i pečenje
živih ljudi ... Nisu prikazani kazani u kojima su od leševa pravili sapun ... I mnoga druga
zverstva ...
Da li je važno da li su uniforme crne ili ne nije važno , važno je šta su radili oni koji su ih
nosili . Da li je važno pisati ovde o tehničkoj realizaciji ? Stvarno nije , i sama tema u svojoj
postavci ne impicira na to već na nešto drugo , mnogo važnije od kadra kamere .
[ mjanjic @ 03.03.2021. 18:47 ] @
Ovo što si napisao stoji, posebno zadnji paragraf, ali onda uz to ne ide nikakva priča o Oskaru i nekoj umetničkoj vrednosti filma.
U tom smislu ne znam kako će proći tokom vremena, da li će se pominjati samo tu i tamo... evo, već sada se ne sećam kad je zadnji put neko pomenuo film Zaspanka za vojnike.
[ buda01 @ 03.03.2021. 20:56 ] @
Citat:
mjanjic:
Aman kome smeta tema čoveče, sve vreme pričamo o tehničkoj realizaciji, a neki od vas i dalje teraju po svome kako je film super sa tačke gledišta važnosti teme kojom se bavi.

Ko prica o temi, pricam bas o filmu.
Jedini ko uporno pominje temu si ti, i onda se svadjas sam sa sobom.

Film bi bio dobar i da su cuvari Estonci, a logorasi Letonci, jel sad jasnije ?
[ buda01 @ 03.03.2021. 21:00 ] @
Citat:
mjanjic:Ostajem i dalje iza toga da ovaj čovek nema iza sebe nijedan bitan film, ono što je buda01 naveo su izuzeci iz pravila, uostalom jedna od te dve nagrade za taj film je za najbolju žensku ulogu, ne za film. I ovde glavna glumica može da dobije nagradu, ali to neće mnogo popraviti utisak o tehničkoj realizaciji filma.

Spasitelj je jedan od boljih filmova o ratu u Bsoni, ako ne i najbolji.
[ buda01 @ 03.03.2021. 21:03 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
buda01:
Sad da uzmem da analiziram Pijanistu, garant bi nasao neku "naivnost".
Da ne pricam o Spilbergu.

Pitam se kakve li ti filmove gledas kada izjednacavas Daru sa shindlerovom listom, pianistom itd...la vita e bella si zaboravio u tom nizu :D

Nisam izjednacio Daru sa Sindlerovom listom, rekao sam da je bolji od nje.

Ratni filmovi, good ones:

https://www.imdb.com/title/tt0082096/?ref_=fn_al_tt_1
https://www.imdb.com/title/tt0074695/?ref_=fn_al_tt_1
https://www.imdb.com/title/tt0363163/?ref_=tt_sims_tt
https://www.imdb.com/title/tt0091763/?ref_=fn_al_tt_1
https://www.imdb.com/title/tt0097027/?ref_=nv_sr_srsg_0
https://www.imdb.com/title/tt0020629/?ref_=fn_al_tt_1
https://www.imdb.com/title/tt0078753/?ref_=fn_al_tt_2
https://www.imdb.com/title/tt0253474/?ref_=fn_al_tt_1
https://www.imdb.com/title/tt0451845/?ref_=nm_knf_i4
https://www.imdb.com/title/tt0108211/?ref_=fn_al_tt_2

A ovo je pateticni sh*t u istom zanru:

https://www.imdb.com/title/tt0108052/?ref_=tt_sims_tt
https://www.imdb.com/title/tt0120815/?ref_=tt_sims_tt
https://www.imdb.com/title/tt0215750/?ref_=tt_sims_tt
https://www.imdb.com/title/tt0418689/?ref_=nv_sr_srsg_0
https://www.imdb.com/title/tt0498380/?ref_=tt_sims_tt
https://www.imdb.com/title/tt0277434/?ref_=tt_sims_tt
[ Java Beograd @ 04.03.2021. 07:40 ] @
Citat:
buda01: A ovo je pateticni sh*t u istom zanru ...

Američki vojnik u holivudskom filmu ima velike šanse da preživi rat, OSIM ako sliku svoje devojke ne pokaže najboljem drugu, u prvih 20 minuta filma. E onda - gine, garant.