[ Almir87 @ 30.03.2021. 19:45 ] @
Preko moje njive prelazi dalekovod 35kV
U pitanju je nepotpuna exproorijacija zemljista zauzimaju mi 463m²..dobio sam ponudu od 2500KM(1200€)
Njiva 5 klase..da li je moguće više naplatiti..Hvala
[ koronavirus @ 30.03.2021. 21:10 ] @
U kapitalizmu si ti vlasnik zemljišta.
Prodaješ po ceni koju hoćeš.
Kome cena ne odgovara može slobodno da obidje.

Naravno napisao sam šalu.

Korona je pa sam ugasio TV da ne slušam agresivne agitatore i da ne gledam kako se bodu.




[ MajorFatal @ 31.03.2021. 16:14 ] @
Oni što daju zemljište za telekomunikacione stubove, kad prođe 10 god obnavljaju ugovor, pa obično moraju preko advokata da zahtevaju da se izmesti stub sa njihovog zemljišta, kako se firmama to ne isplati obično pristaju da malo podignu cenu, tipa sa 200 na 250 eura, tako da ako ti je ponuđeno 1200 možda na sličan način možeš da izvučeš 1500, u tvom slučaju je dobro što ne mogu samo da izmeste jedan stub, nego kompletan deo trase možda bi morali da menjaju..
[ Java Beograd @ 31.03.2021. 17:11 ] @
Vi ljudi mešate eksproprijaciju sa dobrovoljnom prodajom zemlje. Eksproprijacija je kad država ne pita, nego uzme i plati.

Pokretač teme govori o državnom projektu elektorenergetskog sistema. Nije ovo bandera za kablovksu televiziju.



Ako je država krenula u izgradnju pruge Beograd-Bar (na primer), neće valjda da odustane od toliko važnog infrastrukturnog projekta zato što se jednom seljaku usladilo da se inati.

[ koronavirus @ 31.03.2021. 17:22 ] @
Kad sam se već upustio u temu...

Dalekovod 35 kV se projektuje za recimo 30-35 MW.
Ako je srednja godišnja angažovana snaga 20 MW i cena recimo 5 centi po kWh onda je računica:
172.8 miliona kWh godišnje.
Po ceni od 5 centi ED prihoduje 8.64 miliona dolara (godišnje).

Plus niskofrekventno elektromegnetno, jonizujuće i gama zračenje iz žica i gromobrana, plus osiromašeni uranijum, plus elektro-deformacija dobrih molekula vode i kiseonika, ...

Ja bi ih sačekao na njivi u kaljavim čizmama baš kad kiša pada i sevaju varnice iz klema, sa vilama kao nešto radim (ni u ludilu podizati vile iznad glve nego elektrodistributerima mahati ispred nosa), pa šteta usled smanjenih prinosa, kuknjava...

Da li je 1200/1500 evra malo ili nije malo?

Npr., po slici liči na neobradjenu zemlju:
Citat:
30.000 m2, €1.022.583
Hadžići, Hadžići, Sarajevo

https://www.realitica.com/prodaja/zemljista/Sarajevo/
[ Java Beograd @ 31.03.2021. 17:28 ] @
Citat:
koronavirus: Plus niskofrekventno elektromegnetno, jonizujuće i gama zračenje iz žica i gromobrana, plus osiromašeni uranijum, plus elektro-deformacija dobrih molekula vode i kiseonika, ...
Zaboravio si farmaceutsku mafiju, masone i luminate.
[ jovajovic100 @ 31.03.2021. 21:40 ] @

Blago tebi , ako umeš besplatna struja je tu

[ MajorFatal @ 31.03.2021. 21:55 ] @
Da, i ta crna žičica je nacrtana baš da se uhvati za nju da se pridržava dok postavlja zamišljenu simbolično crvenu :)
[ koronavirus @ 01.04.2021. 06:40 ] @
Izgleda da neki ne shvataju pa da pojasnim:
Tamo gde ima vode i eletriciteta može da dodje do elektrolize i umesto dobrih molekula vode koji napajaju useve se dobije praskavi gas koji će da eksplodira i spali useve. Ne kažem da mora ali "djavo nikad ne spava".
Zato se u rizičnim situacijama dobra osiguravaju a to je trošak.

Ako je reč o eksproprijaciji - pa u kapitalizmu se podrazumeva "pravična nadoknada".
Ali kakva je to "pravična nadoknada" ako se nudi 2.5-3 evra po kvadratnom metru tamo gde je tržišna vrednost npr. 30 ili više evra po kvadratnom metru?

Medjutim, kao što sam napisao, sve je samo šala jer je i država šaljivdžija ako nudi cenu manju od tržišne.
[ mjanjic @ 01.04.2021. 09:52 ] @
Može, kako da ne može. Jesi li ti negde kod dalekovoda napona 10kV i viših video nulti provodnik? Pa šta misliš, kako se zatvara strujno kolo ako faze nemaju isto opterećenje? Po tebi bi oko svakog razvodnog postrojenja trebalo svaki dan sve da puca od ekplozije vodonika koji nastaje elektrolizom vode...
[ član @ 01.04.2021. 10:00 ] @
Citat:
koronavirus:Izgleda da neki ne shvataju pa da pojasnim:
Tamo gde ima vode i eletriciteta može da dodje do elektrolize i umesto dobrih molekula vode koji napajaju useve se dobije praskavi gas koji će da eksplodira i spali useve. Ne kažem da mora ali "djavo nikad ne spava".
Zato se u rizičnim situacijama dobra osiguravaju a to je trošak.

Ako je reč o eksproprijaciji - pa u kapitalizmu se podrazumeva "pravična nadoknada".
Ali kakva je to "pravična nadoknada" ako se nudi 2.5-3 evra po kvadratnom metru tamo gde je tržišna vrednost npr. 30 ili više evra po kvadratnom metru?

Medjutim, kao što sam napisao, sve je samo šala jer je i država šaljivdžija ako nudi cenu manju od tržišne.

cekaj, si ti onaj isti komunjara koji je godinama na forumu pod razlicitim imenima?
[ Java Beograd @ 01.04.2021. 10:26 ] @
Ma jeste, taj je. Poznajem mu rukopis.
[ koronavirus @ 01.04.2021. 11:45 ] @
Šta je sad to?
Komunjara zato što piše da cena kod eksproprijacije treba biti tržišna?
I to je žicnulo koga? Komunjare? Jer su komunjare zemlju oduzimali "u ime naroda".

Ovo je izgleda forum koji je prepun komunjara?
Pa šta radite kad tako iskačete iz busije? Branite lik i delo Tita? Ili Dolanca?
Što ne napišete nešto za tržišnu cenu? CK SKJ vam zabranio?



[ koronavirus @ 01.04.2021. 12:07 ] @
Citat:
mjanjic

Može, kako da ne može. Jesi li ti negde kod dalekovoda napona 10kV i viših video nulti provodnik? Pa šta misliš, kako se zatvara strujno kolo ako faze nemaju isto opterećenje? Po tebi bi oko svakog razvodnog postrojenja trebalo svaki dan sve da puca od ekplozije vodonika koji nastaje elektrolizom vode..

Ne tvrdim ali kažem da je rizično ako ti dalekovod prolazi preko imanja.
Evo pročitaj:
Citat:
Grom udario u dalekovod, poginulo najmanje 20 ljudi

Stella Mensah Sassou Nguesso, načelnica Kintelea, izjavila je da je grom udario u visokonaponski dalekovod nakon čega je od visokog napona smrtno stradalo 20 osoba.

Ne kaže da su stradali od udara groma nego "visokonaponski dalekovod" i "od visokog napona smrtno stradalo 20 osoba".
Valjda hoće da kaže da su stradali baš od električne energije iz dalekovoda.

Zato kažem ako je ugovor na odredjeno vreme onda treba uzeti u obzir i takve rizike.