[ bordzija @ 14.05.2021. 18:36 ] @
Kao što naslov kaže, socijalni program privrednog preporoda ekonomskog tigra.

[ component @ 14.05.2021. 18:38 ] @
Ne razumem. Imaš nešto protiv recikliranja ili načina na koje je ovde izvedeno?
[ bordzija @ 14.05.2021. 18:42 ] @
Način na koji je izvedeno, kutija sa dva zupčasta kaiša koji uvlače sve živo što se ubaci unutra. Nema ni čitač kodova a plastiku je ocenio kao limenku ili tetrapak. Klasična improvizacija i običan marketing. Bilo šta što ubaciš prolazi.
Nema tu R od reciklaže.
[ bakara @ 14.05.2021. 20:20 ] @
Slazem se...
ovo samo lici na aparat za reciklazu, unutra mozes i ciglu da stavis, i jel mi se to cini ili aparat ocekuje da sam odredis sta si stavio?

A verovatno sve sto sakupi jednostavno ide u djubre posto nije nista sortirano.

Nikako mi ne ide u glavu da romi sakupljaju plastiku, metal, papir i to prodaju
a da mi i 20 godina kasnije i dalje nemamo bar jedan aparat koji ce da otkuplje limenke ili pvc ambalazu.
[ Living Light @ 14.05.2021. 20:51 ] @
Slazem se i ja.

Posmatrao sam rad takvog uredjaja na zapadu,
koji po meni:

NE dozvoljava da ubacis bilo sta.
a posle cigla polomi sve u uredjaju.

Ukratko, ono sto sam uspeo da ukapiram je ovako nekako:

1) Ako je za AL limenke

Ubacis AL limenku (praznu), masina uvuce to do pola puta
od ulaza do gutanja, i krene da vrti limenku u krug, vrti i vrti.

Nisam siguran ali mislim da radi ovako nesto:

-Ocitava bar cod,
-Proverava tezinu (meri tezinu, da ne bi ubacio punu limenku)
-Skenira koplet povrsinu limenke. Pa ako se SKEN nalazi u datoteci baze
onda moze, i daje dozvolu za dalju proveru.
-Masina vrti limenku i dalje, i proverava materijal limenke.
(metal detektor za Aluminium), ako je OK, idemo dalje,
-Masina zna koliko tezi koji tip limenke +- malo gore-dole par grama,
ali, ako ubacis AL limenku punu pikavaca, masina vraca, nece da uzme.
-Na kraju (verovatno ima jos provera) kada SW kaze da je
Hardverski sve u redu sa Skeniranom AL limenkom,
ukljuci rele koji pusta napon na motor za traku,
limenka udje dublje, propadne negde,

a na displeju uredjaja pise:

H V A L A !
sto brinete o Prirodi.
_____

.com

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 14.05.2021. u 22:49 GMT+1]
[ bordzija @ 14.05.2021. 21:57 ] @
Tačno tako baš pre jedno 10 godina sam pričao sa jednim strancem koji je imao foru da skuplja ceo mesec i onda napuni kombi i ode na reciklažu tj na automat. Baš mi je pričao kako u sitna crevca i ja naravno kao pravi balkanac pitam njega za finte kako bi mogao da se prehebbe automat. Kaže ubacuješ bar kod skenira i tačno zna o kakvoj se ambalaži tu radi koji materijal, koja težina a ako se ne podudara odmah ispljune. i lepo dobijaš evriće na ruke. Ovo je klasična obmana javnosti sa ovom sramnom reklamnom kampanjom a ove druge opcije su tu ubačene samo da popune prostor. Pravi i jedini odgovoran krivac je po meni ovaj teleoperater. I cirkuzant vesić koji je otvarao ovaj krš.

Da dodam kako sam ubacio i jednu flašu bez ikakvog barkoda i ona je lepo otišla u đubre.

Ovih dana ću da nacrtam flašu na kartonskoj kutiji i ubacim, da vidim hoće li se zbuniti automat. Ukoliko bude radio do tada mada sumnjam. Ja dok sam ga čačkao ljudi su gledali šta ja pa onda vide i automat. Inače niko živi nije ni pogledao. Totalni besmisao koji će trajati ukupno 3 meseca i nestaće sa lica zemlje.

E sad pitanje jel to postavljeno na mesto nekog podzemnog kontejnera? Pošto je volumen tog donjeg dela otprilike 200 pvc flaša. Ili su i za to osmislili cirkuzante koji će svaka dva sata to da prazne u kontejner?
[ Living Light @ 14.05.2021. 23:05 ] @
Citat:
bordzija:kao pravi balkanac pitam njega za finte kako bi mogao da se prehebbe automat.

Bordji,

Za ovu iskrenost imaš gajbu ladnog + prasece ili jagnjece,...po volji!!!

Svak Ti Čast!!!

Bordji, ....uzZdravlje!
___
cujemo se..pOz
[ ademare @ 14.05.2021. 23:47 ] @
Citat:
bordzija:
Pravi i jedini odgovoran krivac je po meni ovaj teleoperater. I cirkuzant vesić koji je otvarao ovaj krš.

A sta si ti ocekivao od Pinka i ekipe ?

Taj Globaltel je u vlasnistvu Mitrovica , Pinka !

A onda za to iz gradske kase idu milioni , a on njima uvaljuje kante sa ekranom ?

Valjda kasnije dele plen
[ bordzija @ 15.05.2021. 00:11 ] @
Tako nešto sam i mislio, još jedna višemilionska šuplja priča. Od 2000te se samo krade i otima. Podeliš jednom godišnje 3000 din i sve rešeno.
[ bordzija @ 15.05.2021. 13:50 ] @
A evo i u šumadiji isto pre 6 meseci otvorena vašarska igračka :D

[ bakara @ 15.05.2021. 17:59 ] @
Pa da kao sto sam odmah i rekao sve to ide u isti dzak rucno u kamion sa djubretom, i neko to mozda posle opet rucno sortira ili sve jednostavno ide na deponiju.

Interesantno da automat u kraljevu daje 7 din za flasu a beogradski 3 dinara, ali u oba mozes da ubacis sta god hoces...mozes 3x pola flase

Neko ce na kraju u taj automat da ubaci zapaljenu flasu ili krpu jer je automat obicna kutija za smece i to ce mu biti kraj,
i onda cemo kao narod biti okarakterisan stoka umesto da je automat od pocetka idiot proof.

[ bordzija @ 15.05.2021. 18:25 ] @
Hajde što će neko da ga spali ali šta kada ga otkriju debili i počnu da ubacuju kučiće i mačiće? Barem čitač kodova da postoji i detektor metala u kombinaciji pa da stane. Smejurija.
[ whitie2004 @ 17.05.2021. 22:15 ] @
Poodavno izgleda ovako ...

[ Living Light @ 17.05.2021. 22:19 ] @
kako?

[email protected] com _____ jesi lud za sve pare!!!
[ Living Light @ 17.05.2021. 22:27 ] @
Baš tako, elte....?
[ whitie2004 @ 17.05.2021. 22:29 ] @
Vidi .... i dok je radio bilo je problema sa odvozenjem (praznjenjem) tog sanduka. Jeste on ispred maticne poslovnice, ali se trazilo od korisnika da telefonom pozovu da se pun automat isprazni. Sirotinja se dosetila i iza automata je bio specijalni gedzit - motka sa ekserom na kraju! Ubacis kroz taj otvor i razbucas malo i razbacas da moze da udje jos koja boca ...

Kada ovako nesto radis jer je to fensi stvar sve se zavrsi sa slikanjem za TV, Ko da se zeza sa odvozenjem smeca ...
[ bakara @ 18.05.2021. 22:21 ] @
Meni je i dalje nepojmljivo da ni jedna domaca firma ne otkupljuje limenke, flase i slican atraktivan lako naplativ otpad.

Kako je moguc taj fenomen da niko nema interes da to radi i plati realnim novcem kao svuda na svetu?

Sa druge strane po raznim naseljima se dele plave kante ili se ostavljaju kontejneri za reciklazu gde se od gradjana ocekuje da sakupljaju reciklazni materijal bez nadoknade.

Skoro sam pricao sa prijateljem koji ima plavu kantu u dvoristu, on to skuplja, neka firma to pokupi i nikom nista...

u stvari to je izgleda taj biznis plan, uzeti otpad za dzabe.
[ Living Light @ 18.05.2021. 22:29 ] @
baki,

To ni meni nije jasno.
Ljudi skupljaju SAMO limenke iz kontejnera, pa gaze
da smanje zapreminu.

Ali je otkupna cena za ponižavanje.

Žao mi je ljudi koji se time bave.
[ bakara @ 18.05.2021. 22:34 ] @
Ne znam kolika je otkupna cena, ali se za limenke i PVC ambalazu bukvalno grabe ko ce vise da nakupi, bukvalno imaju gomile nakupljenih.

tu se sigurno neka veca lova okrece.

Takodje gledam na YT automati za PVC flase placaju 0.20 euro centi po flasi ispred samoposluga
ubacuju po 20-30 flasa i dobiju kupon da potrose recimo 5 eur u samoposluzi ili kes.

Kod nas dobijes 3 dinara i mogucnost da doniras bus plus, ili djokovica pa biraj.
[ Living Light @ 18.05.2021. 22:37 ] @
Nema tu puno tajni,
~oko 26 din/kg AL limenke

a u kg ide šurnaest limenki.

Ko preživi pričače,
[ whitie2004 @ 19.05.2021. 08:47 ] @
Nema sanse da bude isplativog posla gledajuci cenu otpadnog materijala. Potrebna je intervencija drzave.

Kada proizvodis ves masine ili sporete, drzava je stavila prst na celo i zakljucila da ce jednog dana to biti otpadni materijal i da ce to neko morati obraditi - sto kosta. I odlucila da odma' po proizvodnji to naplati proizvodjacu a on kupcu. Za 10 godina ce te pare date nekom da se akce sa tim sporetom.

E, to treba i sa konzervama ... kazes XX dinara donosiocu zato sto se cimao i pokupio to! Tu postoje 2 problema:
- drzava nema 10 godina fore da krcka tudje pare, naprotiv! U prvo vreme ce biti mnogo vise sakupljenih konzervi nego novo-proizvedenih. U startu treba iskesirati pare koje ce ti se kasnije vratiti ... nije to za nas !!!
- Koka-kola, Hajneken ... uzimaju mapu u ruke i kazu - ovaj zmaj na balkanu ne trazi lovu za sakupljanje limenki. To je nama XXX miliona u dzep - tamo gradi punionice !!!

Najzad postoji i recept za ozbiljne zemlje ( ne za one iz 3 sveta ) - zakon koji te primorava da predajes otpad sortiran u raznobojne kese. Ako je skener pokazao da nisi skinuo metalni zatvarac sa staklene boce - ostave ti sav otpad i zalepe poruku - vise srece sledeci put! Kod nas ce ta kesa u roku o'ma da zavrsi fiknuta u reci / parku / na trotoaru. Rekoh vec da nije to za tigar ekonomije ... Najveci stos je sto se takvi zakoni ocekuju u toku ove, eventualno sledece godine! Bog nam u pomoc ..
[ dusanboss @ 19.05.2021. 15:20 ] @
Citat:
bordzija:
Način na koji je izvedeno, kutija sa dva zupčasta kaiša koji uvlače sve živo što se ubaci unutra. Nema ni čitač kodova a plastiku je ocenio kao limenku ili tetrapak. Klasična improvizacija i običan marketing. Bilo šta što ubaciš prolazi.
Nema tu R od reciklaže.

hahah ladno ... Nisam iz odmah obratio pažnju mada mi je prva pomisao bila da sve to zajedno ide na deponiju.

Koja je fora sa ovim apartima... pa neki pametnjaković koji sigurno nije blizak vlastima se dosetio da izmuze malo EU zelene fondove. Verovatno su prikazali i uzeli keš ko da su napravili pavi apart i da stvarno recikliraju, a napravili svetleću kantu za djubre.

I da, ništa se kod nas ne reciklira već se izvozi u države gde je to subvencionisano od starne državao koje pomalo, vidi čuda i rade u interesu svojih gradjana.
Aj to za plastiku mi je donkle razumljivo, ali ja sam se šokirao kad sam čuo da se i otpadni čelik izvozi! Pa dal je moguće da se nekome više isplati da iskopa iz zemljie, uradi ceo proces ekstrakcije da bi dobio kilu gvoždja, čelika ili da istopi tu već preradjenu kilu koju će platiti 15 din?

Ja ne znam ko je ovde lud, ali verujem da je opet kao i sve u ovoj državi neka kumovsko -ortačko-stranačka šeme gde zarad dobiti nekoliko ljudi svi mi ispaštamo.
Razvijam priču u glavi, ali vrlo moguće da je tako nešto u pitanju. Neko zabranio domaćim topinicama da otkupljuju otpad pod izgovorom da čuva rudarsku industriju. Onda dodelio sebi ili svom kumu eskluzivno pravo da samo on može da izvozi. Onda izveze za recimo u Austriju i proda to po cenama skoro duplo većem od onih koje je ovde platio , I onda je on eto uspešan biznismen a mi smo nesposbnjakovići koj rade ceo da za 2000 din kao robovi, ne prjavljeni...
[ dusanboss @ 19.05.2021. 15:39 ] @
Citat:
bordzija:
A evo i u šumadiji isto pre 6 meseci otvorena vašarska igračka :D

Jel čitao neko komentare dole? Ja sam popizdeo. Hebu vas u muzak i još ima kažete bravo majstore , kako nije više takvih. Pa i treba da nas hebu!
Što je najgore lepo se vidi kako sve ide u istu veću i kako običan kamion za djubre dolazi po to a lik prdaje priču kako to nije običan nego specijalni kamion :). Jao Srbijooo!
[ bordzija @ 23.05.2021. 00:12 ] @
Ovo je sve rođačko otimanje para i bogaćenje na raznorazne fore i finte. U svetu je to socijalni program za gladne, skupiš 20-30 flaša i imaš da pojedeš.
Kod nas te svetleća kanta nagradi nisačim.
[ Living Light @ 23.05.2021. 00:20 ] @
Bordji,
..i dalje imaš ljubičaste ideje a i komentare
Elte,

Neka, neka Bordji dobro je. Samo tako.
pOz

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 23.05.2021. u 09:41 GMT+1]
[ bordzija @ 08.06.2021. 19:35 ] @
Kao što sam i rekao na početku teme evo prolazim peti put i reciklomat je zapušen. Prevara globaltela finansiran iz budžeta od poreza svih građana. Reciklomati napušteni i zaboravljeni odmah po otvaranju vesića na režimskoj propagandnoj televiziji: