[ jovajovic100 @ 17.06.2021. 06:07 ] @
Rodžer Federer ponovo je razočarao i to na jednom od najomiljenijih turnira.
On je turnir iz serije 500 u Haleu završio u osmini finala, pošto je bolji bio Kanađanin Feliks Ože-Aljasim.
Švajcarac je trofej u ovom gradu podizao čak 10 puta, a zanimljivo, nikada u karijeri nije ispao pre četvrtfinala.

https://www.kurir.rs/data/imag...47_profimedia0326096132_ls.jpg
[ BuzzLightyear @ 17.06.2021. 07:33 ] @
Citat:
Rasol je slana voda u kojoj se kiseli povrće. Sadrži dosta minerala i vitamin C. Upotrebljava se kao lek protiv mamurluka. Ubrzava varenje i deluje na probavu, pa se takođe koristi kod mnogih dijeta za mršavljenje.

https://sr.wikipedia.org/sr/Rasol
[ djoka_l @ 17.06.2021. 07:41 ] @
Stavi se cvekla u bure da raso dobije crvenu boju....
[ BuzzLightyear @ 17.06.2021. 07:42 ] @
Tako je! Ja nikada nisam video ovaj žuti rasol, sem na slici.
[ jovajovic100 @ 17.06.2021. 14:25 ] @


[ MajorFatal @ 17.06.2021. 20:40 ] @
Citat:
djoka_l:
Stavi se cvekla u bure da raso dobije crvenu boju....


Kako da ne, ne dezinformiši ljude :)

Šalim se, i ja sam prvo čuo tu varijantu, da bi mi kasnije neko objasnio da bi cvekla u buretu dovela do sluzi, ljige, i što je najgore gubitka originalnog i neponovljivog zakonom zaštićenog o geografskom poreklu ukusa rasola.

Pa se umesto predložene cvekle u bure stavi jedan onaj crveni/ljubičasti kupus da bi se dobio ružičasti rasol.
[ djoka_l @ 17.06.2021. 22:58 ] @
Nema veze to što pišeš.
Jedna ili dve cvekle na 30 klia kupusa može samo da ofarba rasol, nema pomena o promeni ukusa.
A to da se ljigavi, može, ali ako nema dovoljno soli, ili ako je vreme suviše toplo.

Na džak kupusa (25-30 kila) ide bar kilo soli, bure od 60 litara i jedna veća cvekla isečena na četvrtine, ili 2-3 manje, isečene na pola.
I da se raso pretače svakodnevno prvih nekoliko dana da se sva so lepo rastvori. Posle toga na nedelju dana.
Cvekla je samo "estetski" dodatak - može, a ne mora. Na kraju, cvekla potpuno izgubi boju, a ofarba komplet rasol.

Kad se kupus ukiseli, može, a ne mora, da se doda vinobran, pa kupus traje do kraja aprila. Ja ne stavljam...
[ MajorFatal @ 17.06.2021. 23:20 ] @
Naravno da nema veze to što pišem kad sve izmišljam napamet :)

I do pojave sluzavosti, i do ružičastog rasola se dolazi delovanjem bakterija koje vrše fermentaciju, do prvog loše odabranim oštećenim, prezrelim glavicama i visokim temperaturama, do drugog izborom kupusa, futoški beli nije pogodan da se od njega dobije ružičasti rasol, naravno da mora da se farba cveklama i ljubičastim kupusom kad se ne zna drugačije.

Rasol se pretače svakodnevno prve dve nedelje, a posle toga svaki drugi dan još nekoliko nedelja.

Od dodataka može list od vinove loze, grožđe, dunja i jabuka isečene na kriške, itd ...