[ Living Light @ 28.07.2021. 14:26 ] @
Sa 58 godina ne secam se ovakvih zlih vremenskih pojava.
-Izbijaju vulkani koju su godinama cutali,
-Nemacka i okolne države, poplava, bujica i katastrofalno nevreme,
-Italija isto,
-Indija isto,
-Zemljotresi sirom zemaljske kugle,
-Amerika, nezapamceni pozari,
_____________________________

"Ala smo glečere ugrejali i opravili, alal na vera!"
__________________________
Ako sam ja sa ovoliko godina zabrinut,

-Čemu mogu da se nadaju naša deca?
-A šta tek čeka naše unuke?

Šta našu decu i naše unuke čeka na ovoj do danas Plavoj zemaljskoj Kugli,
tamo negde oko 2050-2080. godine?
[ djoka_l @ 28.07.2021. 14:40 ] @
U jednoj priči od Radjarda Kiplinga, na jednom mestu kaže:
Šakal se rodio u maju.
U junu su pale kiše.
Šakal reče : "Ne pamtim ovakve kiše"

Samo uživaj Roberte. Dinosaurusi su živeli 130 miliona godina, dok nisu izumrli. Ljudi postoje oko 300,000 godina, ne pamte ovakvo vreme...
[ Java Beograd @ 28.07.2021. 14:52 ] @
Pitanje primenjivo za sve prilike kad neko kaže da "se ne seća kad je ovakvo vreme bilo"

Elem:
- Kakvo je leto bilo 2015?
- Kakva je zima bila 2018?
- Da li je bila kišno proleće 2016?

[ component @ 28.07.2021. 15:32 ] @
Što se tiče vremenskih prilika, bile su i gore. U budućnosti će biti i bolje i gore.
Ono sa čim se naučnici slažu je da je u proseku toplije nego ranije što se merilo. Sneg na glečerima je na najnižem nivou (otkako se meri). I kažu da smo prešli prag da može nešto da se uradi sadnjom drveća i prestankom upotrebe nafte. Trebaju nam rešenja koja će biti ne neutralna, već negativna po pitanju zagađenja atmosfere. Potrebno je da se aktovno radi na čišćenju, nije više dovoljno da se prestane sa zagađenjem.
Svemu ovome je uglavnom doprinela generacija koja je rođena sredinom dvadesetog veka. Tada je najmanje bila važna ekologija a najviše ekonomija. Dakle, Living Light, imamo da zahvalimo tvojoj generaciji što sada mi živimo na ovakvoj planeti.
[ Living Light @ 28.07.2021. 16:35 ] @
component,
Meni i mojoj generaciji treba da se zahvališ?
Kada sam rodjen, nije ni bilo staklenih bašta.

Kakve veze ima neko ko je rodjen 1963-e ?
Da li sam ja nešto mogao da preduzmem,
ili da ugradim u svoju delatnost,
a da ne dodje do globalnog zagrevanja?
[ Living Light @ 28.07.2021. 17:55 ] @
Nemoj da me optužuješ,
u vreme kada sam rodjen,
nisam ni čuo za Globalno Zagrevanje.

Sada, u današnje vreme, stvari izgledaju mnogo drugačije,..
.
[ Shadowed @ 28.07.2021. 22:12 ] @
Znaci, ove generacije pre tebe nisu zeznule klimu. Ako kazes da nije tvoja generacija, hoces da kazes da su ove posle? :)
[ Shadowed @ 28.07.2021. 22:16 ] @
Citat:
Living Light:
Sa 58 godina ne secam se ovakvih zlih vremenskih pojava.
-Izbijaju vulkani koju su godinama cutali,
-Nemacka i okolne države, poplava, bujica i katastrofalno nevreme,
-Italija isto,
-Indija isto,
-Zemljotresi sirom zemaljske kugle,
-Amerika, nezapamceni pozari,

Sto neko rece, mole se gradjani da zapamte kakvo je vreme ovih dana da ne bismo i sledece godine imali nezapamcene vrucine :)

Elem, to sto se ne secas ne znaci da nije bilo.
Vulkani obicno i prorade nakon sto su bili mirni godinama. Nego si sada obavesteniji pa cesce cujes kada se desi. Isto i za zemljotrese a i pozare.
Sto se poplava, bujica i nevremena tice, da, toga je nesto vise, a bice jos vise. To jeste posledica izmedju ostalog, klimatskih promena.
[ Living Light @ 28.07.2021. 22:35 ] @
Želite da kažete da je ovo normalno vreme:

[ Living Light @ 28.07.2021. 22:50 ] @
Ne dao nam BOG da se nadjemo usred ove katastrofe:

[ Living Light @ 28.07.2021. 22:53 ] @
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2021. 22:59 ] @
Evo slike iz Venlo-a (NL) koji je bio... 'blago' zahvacen, subota 17.7, slikao sam oko 6 AM - zatekao se u Venlo-u te noci zbog raspada sistema u NRW-u (DE). Evakuacija 10K ljudi pocela nekoliko sati ranije.



Ono sto pliva je deo namestaja.

A onda... u voz ulazi gomila likova sa stapovima za pecanje. Holandjani :)

Dok se nekom ne smkrne drugim ne svane... ili to, ili "kucu mi je odnela voda, ali zato ima da jedem dobru ribu danas".


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.07.2021. u 00:24 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2021. 23:04 ] @
A onda kako je bilo malo ranije... recimo 1953?



Neka hvala, meni je 2021 bolja.

[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2021. 23:10 ] @
I kako su se ljudi borili sa ovim tada?

Izmisljanjem CO2 kredita? CO2 berze? Derivata?

Ili mozda slikanjem na nekoj medjunarodnoj konferenciji gde se obecava da ce se promeniti planeta... vecim porezima?

Ne... inzenjeringom:



Na kraju projekta, stoji ovo:



Prevod: Ovde plimom vladaju mesec, vetar i mi.

Ko da je Chuck Norris napisao u pm. Vratite se u sadasnjost i zamenite ovo sa slikom besne tinejdzerke sa problemima u razvoju. Danasnji 'badass'.
[ Living Light @ 28.07.2021. 23:18 ] @
Ivane,
Ovo nije snimak od juce,
Ljudi su spasavali sami sebe, i životinje, čak i konje:
.
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2021. 23:23 ] @
Izvinjavam se - ni moj snimak nije od juce, vec od subote 17.7 - nekoliko sati od pocetka evakuacije. Ovo gde se ja nalazim je otprilike poslednja periferija problema - tako reci, "zagrejavanje".

U NRW u Nemackoj je bio pandemonijum u nekim gradicima - otprilike je vecina zeleznickog sistema bila van upotrebe.
[ Living Light @ 28.07.2021. 23:30 ] @
[ Living Light @ 28.07.2021. 23:32 ] @
[ Living Light @ 28.07.2021. 23:36 ] @
[ Living Light @ 28.07.2021. 23:38 ] @
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2021. 23:42 ] @
@Living,

1953:

Poginulo ljudi: 2551
Poginulo zivotinja: 30000+
Unisteno objekata: 10000
Osteceno objekata: 47300

2021:

Poginulo ljudi: 217

--

Svaka katastrofa je tuzna prica za sebe, ali nemoguce je a ne primetiti da je dogadjaj iz 1953 neuporedivo intenzivniji.
[ Living Light @ 28.07.2021. 23:46 ] @
Ako nekome smeta,
Izvinjavam se na kacenju Videa.

Ostao sam bez reci posle ovakve katastrofe...
[ Living Light @ 28.07.2021. 23:52 ] @
Ivane,
Iskreno, ne znam za Katastrofu iz 1953-e,
valjda zato što nisam ni bio rodjen.

Ali da je jezivo, ma,...Užasno je.

Sad googlam, ..slike su bas zaprepaščujuće...
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2021. 23:52 ] @
Ne smeta meni kacenje slika trenutnih katastrofa, nego ideja da se "tako nesto nije videlo ranije... to smo mi napravili" i sl.

Eto ti direkt nesto od pre skoro 70 godina - i to mnogo grdje od 2021.
[ Living Light @ 29.07.2021. 00:10 ] @
ehhbes mu mader,
Tuzno je sve to sto coveka može da snadje.
Ali katastrofa iz 1953 je bila Neuporedivo veca.

a ni ova sadasnja nije da je uobicajena.
I ova je nosila sve pred sobom.

[ Java Beograd @ 29.07.2021. 07:08 ] @
Nije to nikakva katastrofa, nego poplava.

Za ove koji su zaboravili: izguglati: POPLAVE U NEMAČKOJ 2013

Evo YT na brzu brzinu (video klip je okačen 2016, ali mislim da se odnosi na poplave iz 2013)


[ Java Beograd @ 29.07.2021. 07:12 ] @
I evo još malo poplava, "na prvo guglanje na YT"

[ Java Beograd @ 29.07.2021. 07:14 ] @
Dakle, još jednom:

Mole se građani da zapamte ove vrućine da se ne bi i sledeće godine desile nezapamćene vrućine!
[ djoka_l @ 29.07.2021. 07:28 ] @
Hans Rosling
Glavni problem sa našom percepcijom sveta dolazi od medija.
Nije vest da je nemačko selo izgradilo 5 kilometra nasipa, ali je vest da je poplavljeno. Samo loša vest je dobra vest.
Naravno, nesreće se dešavaju, ali, u proseku, danas gine u prirodnim katastrofama oko 75% manje ljudi nego pre 70 godina. Samo što danas imamo direktan prenos smrti...

Problem globalnog otopljavanja postoji, najviše su pogođeni najosetljiviji regioni. Većina svetskog stanovništva živi u priobalnim oblastima kojima preti podizanje nivoa mora. Sušne oblasti postaju još suvlje, šumski požari uništavaju ogromne površine.
Tamo gde nije bilo velikih poplava, sada se periodično pojavljuju.


[ BBS @ 29.07.2021. 09:02 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
...Evakuacija 10K ljudi pocela nekoliko sati ranije.

A onda... u voz ulazi gomila likova sa stapovima za pecanje. Holandjani :)




Citat:
Ivan Dimkovic:
I kako su se ljudi borili sa ovim tada?
Na kraju projekta, stoji ovo:



Prevod: Ovde plimom vladaju mesec, vetar i mi.

Ko da je Chuck Norris napisao u pm. Vratite se u sadasnjost i zamenite ovo sa slikom besne tinejdzerke sa problemima u razvoju. Danasnji 'badass'.



Za skidanje kape
[ B3R1 @ 29.07.2021. 12:00 ] @
Obrenovac i Šabac 2014. ste ocigledno zaboravili ... niko da to pomene. Bitno je da se zgrazavate nad onim sto se desava u Nemackoj.

Ali logicno, kada se neka tragedija desi u Parizu, odmah ceo svet vice "je suis ...", poliva se ledenom vodom po drustvenim mrezama, izmislja neke nove plesne korake ...
A kada se isto to desi u Srbiji, Turskoj, pa i Rusiji - ah, pa tamo je to normalno, to je neki treci svet, oni to i zasluzuju ...
Belosvetska licemerna bagra.

Ali, tu smo dobrim delom krivi mi sami.

Sta smo naucili iz tih poplava 2014? Paaa ... nista. Holandjani su nakon te svoje katastrofe 1953. pokrenuli Delta plan, to je ovo sto je Ivan slikao. Ali to nije prva takva konstrukcija. Oni se s vodom muce vekovima i iz svake takve poplave nauce ponesto, nakon cega je uvek usledila neka konstrukcija takve vrste. Mozda najpoznatiji sistem brana, koji je nastao daleko pre Delta plana, je Afsluitdijk - ona brana na severu Holandije, izmedju Den Oevera i Harlingena. To su napravili jos 1927, pogledajte clanak o tome.

Ali dobro, hajde da vidimo malo sta se radi u komsiluku blizem Srbiji. Recimo, Austrijanci - vekovima vode bitku s Dunavom, na istoku Beca je zbog toga podignuta brana s prevodnicom kod Schwechata, a sta su sve pre toga Habzburzi radili na tu temu imate lepo opisano ovde.

A mi? Kod nas se pre I svetskog rata pevalo: "Mali pijac, mali pijac potopila Sava" (da, pesma je inace bas toliko stara). A onda dodju "genijalci" i zarad svojih vikendica sruse nasipe, samo da im kuca gleda na vodu. I neki drugi, malo veci "genijalci", koji naprave BGH2O bas na mestu gde je bio Mali pijac iz pomenute pesme ... a nasipe za sve to odrade onako osljarski, na brzinu. Ma bitno je da uzivamo, a poplave? Nece valjda ...

E tako. Nece valjda ... a onda kada dodje voda - Dikovicuuuu, Sabac ne sme pastiiiii!

[ Java Beograd @ 29.07.2021. 12:38 ] @
Šetam pre neki dan savskom promenadom, dakle uz BgdH2O, pa onako šac metodom gledam dal je možda kej desne obale viši od keja leve obale. Ha ! Jok i nije!

A kad se proveri na Google Earth Pro:

Desna obala Save - na 76 m nadmorske visine - mereno na Savskoj promenadi
Leva obala Save - na 75 m nadmorske visine - mereno na najvišoj tački nasipa

Pa kad nadođe voda (a to će se sigurno desiti) neće da poplavi BgdH2O, nego levu priobalje!


[ Java Beograd @ 29.07.2021. 13:03 ] @
Mada, neće reka da izlije ni levo ni desno, nego će da se izlije kod vikendice Tome Grobara i ostalih vnago.
Pravo u blokove 45, 44, 61, 62, 63 ...

Tu je nasip, od redovnog saobraćaja kamiona i vozila spustio se za 5 metara !!!

[ whitie2004 @ 29.07.2021. 14:43 ] @
Ma samo opusteno .... Ako naidje talas opet ce bombardujemo neki nasip i preusmeriti vodu na nesto nebitno.

" Ovde poplavama upravljamo mi u MIG - 21 .... " nista mesec, vetar :-)
[ jovajovic100 @ 01.08.2021. 12:35 ] @
Beograd 1965




Beograd 1981

[ jovajovic100 @ 01.08.2021. 12:55 ] @
A ovo su temperature 28 . 6 . 2021 godine

[ bordzija @ 02.08.2021. 00:18 ] @
Sve je to normalno i u duhu kapitalizma. Kada nešto praviš prvo planiraš koliko će to da traje kako bi opet zaradio. Odvod slivne vode planiraš u saradnji sa bankama i osiguravajućim društvima kako bi opet neko zaradio na polisama ili kreditima za obnovu rasturenih kuća, automobila itd.

Sve je postalo skupo i prenaduvano, bojler sa tetris displejom košta 300 evra i istruli posle 3 godine pa novi kredit.

Onda se ta bela tehnika nakupi a i nju neko treba stalno da reciklira, proizvodi, transportuje. Automobil posle 5 godina postaje stari i neupotrebljiv. I tako fabrike purnjaju, brodovi, tankeri. Led sijalica traje godinu dana a račun za struju 10 puta bveći.

I usled presipanja iz šupljeg u prazno dolazi do globalnog zatopljenja i raspadanja svega i svačega. Sa jedne strane suše a sa druge strane sve to što je isparilo rokne iz vedra neba i pobije sve živo.

Hvala nauci i uopšte civilizaciji 21 veka koja ne vredi 5 para.
[ bordzija @ 02.08.2021. 00:27 ] @
Pre 15 godina sam instalirao solarni sistem koštao je oko 8.000 evra. Tačno posle 10 godina se sve komplet raspalo i dezintegrisalo. Počev od solarnih panela do instalacije, pumpe i tanka tj spremnika. Sve je istrulilo i moralo ponovo da se zameni novim sistemom od 10.000 evra. Stavio bih ja obične bojlere ali nemam instalaciju morao bih ponovo da kopam sva kupatila u kući. Kada preračunam koliko sam "uštedeo" imam tačno da platim novi sistem. Ključ cele prevare se krije u kreditima. Ko mi pomene neku ekologiju i obnovljive izvore energije odmah znam da je lopov i prevarant.
[ Branimir Maksimovic @ 12.09.2021. 14:18 ] @
Sve je to normalan prirodni proces, život je isuviše kratak da se pamte takve stvari.
Milanković se najviše bavio time, pa može od njega naučiti klimatska predviđanja.