[ Zvezdan025 @ 17.09.2021. 08:23 ] @
Pozdrav svima, imam jednu nedoumicu u vezi peci na pelet, imam Alfa Commo 21kW a nemam dimnjak, moze li da se postavi samo cunak kroz zid i ima li nekih pravila? Vidim da Kepo reklamira neki svoj proizvod kao kapica koja se stavi na cunak zbog kise, pa zbog toga predpostavljam da moze, sta vi kazete?
[ mjanjic @ 17.09.2021. 16:23 ] @
Mora dimnjak da ima visinu zbog protoka vazduha, inače je lošije sagorevanje i stvara se mnogo čađi. Drugi problem je temperatura, šta misliš zašto ovi što imaju roštilje moraju da postavljaju onaj prohromski "čunak" visine bar 5 metara ili tako nešto, kad bi im bilo jeftinije da stave pola metra?

Najbolje je da pitaš nekog u prodavnici ako imaju osobu koja se u to razume, ili nekog majstora koji se time bavi. Dimnjak ili taj "čunak" mora da ima određenu minimalnu visinu kako bi se ostvario potreban protok vazduha.
[ bakara @ 17.09.2021. 17:20 ] @
Ne mora dimnjak, postoji dimovodni set.

Naravno uvek je bolje kad ima dimnjak.
[ mjanjic @ 17.09.2021. 18:41 ] @
Da, pod tim dimovodom sam mislio na "čunak", samo što ne znam koliki bi njemu bio taj horizontalni deo, jer i tu ima nekih ograničenja.
Uglavnom, ako se ne uradi kako treba, onda je problem sa efikasnošću i snagom, a problem bude i čađ zbog lošeg sagorevanja, kondenz (jer nije dovoljno visoka temperatura da vlaga ode sa dimom kao vodena para) i ko zna šta sve.
Zato je u principu najbolje da uradi neko ko ima iskustva sa tim i bavi se time, ali danas je dobrog majstora baš teško naći, jer ni visoka cena nije garant kvaliteta.
[ Zvezdan025 @ 19.09.2021. 20:06 ] @
Hvala na iscrpnom odgovoru...