[ pisac @ 25.12.2021. 22:22 ] @
Treba mi inverter klima koju mogu da kontrolišem ručno, uključenje/isključenje grejanja/hlađenja kao i snaga kompresora i snaga duvanja. Poenta je da je spojim na moju elektroniku (arduino, raspberry, štagod) i kontrolišem po mom algoritmu.

Bilo bi dobro samo da defrost odrađuje sama kada utvrdi da je potreban, mada mogu i to da isprogramiram ako je baš neophodno.

Postoji li to?
Ako ne, kako to napraviti od obične inverterske klime?
[ ACunit @ 26.12.2021. 00:44 ] @
Ako sve to umes da izvedes, onda mozes bilo koju klimu da kupis.
[ pisac @ 26.12.2021. 15:01 ] @
Mogu ja da otvaram svaku klimu i da brljam po elektronici i nabadam koji izlaz šta pokreće, pa da budžim raspberry na to. Ali poenta je da nađem klimu (ako postoji) koja ima mogučnost da se kontroliše i BEZ DALJINSKOG (i bez vifija) jer mi to bitno olakšava stvar.

U obzir dolazi i toplotna pumpa, pošto još nisam načisto da li ću uzeti klimu ili toplotnu pumpu.

Uvek me je uostalom živciralo kad moram da tražim daljinski od klime i nabadam kojekakve temperature (ili još gore tražim nove baterije za prazan daljnski), a nalazim se pored klime i samo hoću da je uključim da hladi ili greje određenom snagom i da se ne pravi previše pametna.
[ ACunit @ 26.12.2021. 16:07 ] @
Ja sam razumeo da ti hoces da ubacis u klimu svoju elektroniku koja ce raditi po algoritmu koji si ti osmislio. Klima uredjaj upravo radi po principu toplotne pumpe.

Takva klima kakva tebi treba odavno postoji, treba da nadjes model za koji postoji zicani kontroler koji se kupuje dodatno, i to bi trebalo da zadovolji tvoje prohteve.
[ pisac @ 26.12.2021. 17:28 ] @
E to je poenta pitanja: Koja klima ima direktno upravljanje (žičani kontroler)?
[ ACunit @ 26.12.2021. 17:30 ] @
Svi zvucniji proizvodjaci imaju modele na koje moze da se nadogradi zicani kontroler pored daljinskog upravljaca, najbolje da se kontaktiraju uvoznici i distributeri o dostupnosti takvih uredjaja, jer ti kontroleri nisu bas jeftini.
[ dejanet @ 26.12.2021. 17:56 ] @
Pre vise godina sam gledao neki arduino projekat, koji komunicira sa klimom i drugim uredjajima preko IR primopredajnika.

Koliko se secam, snime se kodovi daljinca i oni se dalje koriste kao komande u sistemu koji dalje pravis po zelji. Npr. nabudzis wifi, isprogramis neki servercic na arduino, kome pristupas preko mreze i saljes komande, opet iz svog programcica na mobilnom, a te komande mapiras na komande koje se snimio sa originalnog daljinca.

Meni se ovaj pristup cini jednostavniji i bezbedniji, nego da cackas elektroniku klime ili nekog drugog uredjaja, provaljujes kako radi, prelemljujes itd..
[ pisac @ 26.12.2021. 19:43 ] @
Dovoljno je da se isti kod koristi i za paljenje i za gašenje klime, i već ne znaš na čemu si jer ne znaš trenutni status klime.

Na jednoj midei koju sam rasklapao postoji dugme na samoj štampanoj ploči, koje uključuje hlađenje klime (valjda za testiranje kada nema daljinskog). E kada bi postojalo još dugme za grejanje i dugmenca za snagu kompresora i ventilatora, sve bi bilo lako.
[ dejanet @ 26.12.2021. 20:34 ] @
Status klime je realan problem. Onako amaterski, resavao bi ga tako sto bi nabudzio jedan senzor za temperaturu na kontroler i slao i taj podatak na request od aplikacije.

Citat:
"Na jednoj midei koju sam rasklapao postoji dugme na samoj štampanoj ploči, koje uključuje hlađenje klime (valjda za testiranje kada nema daljinskog). E kada bi postojalo još dugme za grejanje i dugmenca za snagu kompresora i ventilatora, sve bi bilo lako."

Da ima, na poslu imam neku staru panasonic klimu i tamo ima 2 otvora, kada dignes masku. U jedan sam gurao olovku i palio hladjenje, kada riknuo daljinac.