[ B3R1 @ 19.01.2022. 10:07 ] @
Posto se od side izgleda vise ne umire, a nece uskoro ni od korone - stize nova svetska babaroga, narode ... 5G.

Ne, ovog puta nisu urbane legende o nekakvim pticama koje padaju, kravama s dve glave, zigu zveri, uticaju 5G na koronu i vakcine ... i ostale gluposti.

Sada su na redu avioni ... bez kamiona, jos uvek ... :-)

Dezurni doktori domace klikbejtologije od juce su krenuli da nam serviraju nove dnevne doze KATASTROFE i PANIKE (boze me sacuvaj naslova, sve ove novinare treba vezati za krevete u Lazi) - resio sam da potrazim izvornu informaciju kod nekih normalnih medija ... i izlgeda da se nesto zaista iza brega valja:

* AT&T and Verizon Delay 5G Service Near Some Airports
* 5G news - latest: Major international airlines cancel US flights after FAA warns of ‘catastrophic disruption’

Znaci, posle korone stize nova globalna babaroga za razludjivanje raje ... i razlog da se avioni ponovo prizemlje, putnici maltretiraju, politicari da pricaju kako je to za "opste dobro" itd.

Hajde, medicina mi nije struka ... ali nazalost ja sam OVO studirao. I koliko se secam sa studija RF dizajn i elektromagnetna kompatibilnost (EMC) su ozbiljni delovi elektrotehnicke struke, time se ne bave šalabajzeri s 2 razreda osnovne ili moleri iz Crne Trave, pa ni vojni penzioneri - radioamateri, vec inzenjeri kojima je to uza specijalnost. Frekvencijskim planiranjem se bave ozbiljne sluzbe u kojima sede i ljudi iz struke (ne samo bankari koji trguju frekvencijama) i alociranje ili prenamena bilo koga banda u RF spektru zahteva ozbiljnu analizu, gomile studija, elaborata, laboratorijskih i terenskih merenja, analize uticaja novih servisa na postojece (s posebnim osvrtom na interferencije, intermodulacije itd.). Takodje, FCC su ozbiljne institucije ... bas kao i FAA i TSA. Kako je moguce da je uopste doslo do aukcije 5G bandova, a da civilna avijacija, vojska, policija i ostali nisu konsultovani ili ucestvovali u raspravama pre toga?

S druge strane, uvodjenju neke nove tehnologije uvodi u produkcioni rad i komercijalnu eksploataciju prethode godine testiranja, eksperimentisanja, merenja ... cak i kada trazis neki RF band za potrebe testiranja moras da dobijes privremenu licencu za to od regulatornog tela (FCC). Zar FAA nije konsultovana ni tada? Nego se cekalo da mlada i mladozenja dodju do oltara, da bi neko od njih rekao necu?

Ili je FCC odoleo pohlepi velikih korporacija i upustio se u aukciju 5G bandova po svaku cenu ... po principu - sta zna dete sta je 5G? A FCC je resila da zaradi pare od prodaje bandova, pa su ignorisali sva upozorenja do sada? Ali opet - valjda bi FAA digla dreku blagovremeno i sprecila aukciju?

Meni je ova prica prilicno suplja ... ovde nesto bas debelo smrdi ... samo ne znam sta ...
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2022. 10:57 ] @
To je USA stvar i nema veze sa elektronikom koliko ima veze sa politikom.

Za svaki komadic spektra ce se sibati razni interesi - od korporacija do drzavnih sluzbi.

5G frekvencije koje se koriste u USA su dovoljno bliske nekim radarskim da je to dovoljno da se digne frka.

Sto se ozbiljnosti tice, nije to vise toliko jednostavno na zalost - decenije razvoja i specificne politike su dovele do toga da, danas, prakticno industrija radi gro posla (seti se 737 Max koga je prakticno sertifikovao Boeing za FAA) dok regulatori imaju neki skelet od nekadasnjih resursa i prakticno zavise od iste te industrije. Da ne ulazimo u pricu oko skeleta, danasnje tehnologije i standardi su enormno komplikovaniji pa nije umesno porediti situaciju danas sa situacijom kad si imao jedan TV standard i jedan telefonski standard.

To (mesanje industirje i regulacije) je vec "stanje greha" ako cemo tako - ali sta se desava kad nisi odgovoran za jednu, vec VISE industrija? I, jos - te industrije imaju sukob interesa :)))

E onda imas to sto se desava u USA sa FCC-om recimo (to vise nije "stanje greha" vec "Sodoma i Gomora") -

- Internet Neutrality? Umm.. hmm... cek, pa pola mojih lobista to hoce, ona druga polovina... nece...
- Spektar? Umm.. hmm... ovi iz SV-a hoce sve, opet stara ekipa iz Vasingtona i njihova industrija hoce da zadrze spektar.. hmm...
- Da li je potrebno prosiriti definiciju "common carrier-a" danas? Hm... um... bolje da ne pricamo o tome, ajde za jedno 10 godina.

--

Srecom, u Evropi to bas nije tolika divljina - plus, 5G frekvencije su drugacije alocirane pa nemamo ovo USA ludilo (sto ne znaci da je univerzalno bolji pristup - ima problema po Evropi isto ohoho, samo su drugaciji).

Svejedno, u USA ce ovo biti ludilo - USA je bukvalno "anything goes" teritorija, gde bilo ko od lobista moze komotno da zagadi etar sa "proglasima za javnost", reklamama i starim dobrim astroturf-ovanjem... tako da je sigurno da ce se tamo gradjani naslusati svega i svacega oko 5G.

Citat:

Kako je moguce da je uopste doslo do aukcije 5G bandova, a da civilna avijacija, vojska, policija i ostali nisu konsultovani ili ucestvovali u raspravama pre toga?


Vojska je sasvim sigurno OK - da nije OK, mozes biti siguran da nikad ne bi doslo do prihvatanja standarda.

To ne znaci da vojno-industrijski kompleks nece da se zali - kad imas povlascen i specijalni tretman, nece ti se dopadati da ti se priblizavaju nekakvi "dodjosi". Mozda ti ne treba poslednji delic spektra izmedju danas - ali ce ti trebati mozda sutra tako da neces dati nista bez borbe.

Takodje, civilna avijacija je nesto drugo... U USA samo USA vojska mahom obavlja vojne letove (dakle, testiranje i oprema:u skladu sa USA najboljom praksom) - dok u civilnoj avijaciji imas firme sa sve 4 strane sveta, sa raznim uredjajima - neki od kojih mozda ne budu odlicno saradjivali sa 5G opremom. Mada, opet, USAijanci nisu bas poznati kao veliki briznici za tudje probleme :-)
[ jovajovic100 @ 19.01.2022. 12:00 ] @
B3R1 , na tvoju zalost , to nije teorija zavere , vec realni problem .
Po onome sto sam ja citao po strucnim clancima evidentno je da
G5 ometa radio visinometre .
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2022. 14:50 ] @
Da, ali je problem specifican za USA zbog odabira frekvencija i 2x vece snage baznih stanica.

Mada citam i ne mogu da prestanem da se smejem, Emirates CEO prica kako je to najveci screwup za koji je cuo.

Ja sam cuo za mnogo veci bas pre neki dan - pilote koji kao 2 panja ne rade nista dok im avion leti na <50 metara visine brzinom skoro 500 km/h posle poletanja, i onda nonsalantno kao da se nista nije desilo odluce da nastave put USA iz, naravno, Dubai-ja. Te da je to samo jedan u gomili incidenata koji se svode na jedno te isto kao uzrok... avio kompaniju ;-)
[ Bradzorf012 @ 19.01.2022. 15:20 ] @
U čemu je razlika između molera iz Crne Trave i molera iz kruga dvojke?
[ jovajovic100 @ 19.01.2022. 15:29 ] @
Dimke , to sto pises nema veze sa zivotom . Problem je cisto tehnicki .

Bradzorf012 sta mrsis i bljuckas

[ mrki666 @ 19.01.2022. 15:54 ] @
5G je kul. Nije kul što ostala oprema nije tome dorasla, još uvek, onako prosečno pričam.

Ali, ajde neko u dve rečenice da kaže, zašto su veće frekvencije bolje od manjih? Ako sam u toku? Mislim da sasvim dobro može da se upakuje informacija u recimo 3,14 MHz. Uzmeš širok band i icepaš, pri tome, repetitori mogu biti na mnogo većim udaljenostima. :P
[ B3R1 @ 19.01.2022. 16:49 ] @
Citat:
mrki666: 5G je kul. Nije kul što ostala oprema nije tome dorasla, još uvek, onako prosečno pričam.

Ali, ajde neko u dve rečenice da kaže, zašto su veće frekvencije bolje od manjih? Ako sam u toku? Mislim da sasvim dobro može da se upakuje informacija u recimo 3,14 MHz. Uzmeš širok band i icepaš, pri tome, repetitori mogu biti na mnogo većim udaljenostima. :P

https://ocw.mit.edu/courses/el...tems-fall-2011/lecture-videos/

Odgovor imas u lekciji 23 i 24.
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2022. 20:20 ] @
Citat:
jovajovic100:
Dimke , to sto pises nema veze sa zivotom . Problem je cisto tehnicki .

Bradzorf012 sta mrsis i bljuckas


Kad bi ti znao koliki deo Washington DC-a zakupljuju firme ciji je jedini posao bas lobiranje na ovom polju...

https://www.researchgate.net/p...w_to_Prevent_it_From_Recurring

Da je problem iskljucivo tehnicki mozda se ne bi ni culo o njemu. Da li ce se o problemu cuti ili ne zavisi ciji je problem i kome koristi. U ovom slucaju problem u nekoj meri postoji (ali daleko od toga da je katastrofalan ili nepremostiv - da je tako, ne bi ni bilo reci o ovome uopste), ali eto bas se lepo nasao vrlo jakoj industriji da ga i te kako napumpa po medijima.

Ista prica je bila i prosli put, sa Wi-Fijem kada se ulazilo u 5 GHz spektar - samo sto je na kraju prihvacen kooperativni model. A ne da je bilo buke, i citiranja problema oho.

Ista prica i sa satel.. ma skoro sa svim iza cega su veliki $$$

Evo proslih iteracija:

https://www.vice.com/en/articl...ns-internet-beaming-satellites
https://www.cnet.com/tech/mobi...s-over-free-wireless-spectrum/

Bez kinte nista.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.01.2022. u 21:30 GMT+1]
[ jovajovic100 @ 19.01.2022. 20:57 ] @
Dimke , dokumenti FAA , tehnicke prirode koje priznaje ceo svet
i u kojima je iznesen problem
https://www.faa.gov/sites/faa.gov/files/2022-01/CAN-2022-01.pdf
https://www.faa.gov/other_visi...safos/media/2021/SAFO21007.pdf
https://rgl.faa.gov/Regulatory...b2b44ac41e39a862587a600628feb/$FILE/2021-23-12.pdf

IATA
https://www.icao.int/safety/FS...205G%20problem%20statement.pdf



Nivo smetnji
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2022. 22:53 ] @
Niko ne porice da postoje smetnje, vec kako se predstavljaju (da su katastrofalne - ne bi nikada ni doslo do paljenja 5G mreza blizu aerodroma) vs. sta bi bilo da ne postoji interes.

Cela stvar je hypeovana samo zato sto postoji $$$ interes da se hype-uje. Bilo bi lepo da uopste ne dolazi do TV-a vec da se resi strucno, ali to u USA vise nije moguce prakticno zbog izuzetne lobiranosti i napunjenosti lovom svih aktera koji imaju interes.

Problem je cisto politicki. Ovakvi problemi se resavaju bez uplitanja javnosti i politike negde drugde. Ne u USA.
[ jovajovic100 @ 20.01.2022. 08:05 ] @
Dimke , zamisli da si kapetan i da vozis avion i on predje u mod sletanja ,
a nalazi se na visini od 500 metara ili 1500 fita , kao da je pista tu odmah
pred nosom . Slucaj se desio u Izraelu . Ili po bas teskoj magli krenes da
sleces jer te tera tvoja kompanija da ne povecavas troskove, a ono bas u
tom trenutku radio visinomer pobrljavi i iskljuci se , a pista se krije tamo u
magli i ti bupnes i pogine 50 do 100 ljudi jer se GPWS iskljucio i ti nemas
upozorene : Too low terain ili gear ili flaps .


Problem statement - 5G interference with radar altimeter frequency band

Autoland functions:
This is particularly critical in low visibility auto approach like Cat II or III conditions.
Pilots cannot conduct CAT II and III approaches if RA is malfunctioning

[Ovu poruku je menjao jovajovic100 dana 20.01.2022. u 09:16 GMT+1]
[ BuzzLightyear @ 20.01.2022. 08:43 ] @
Šta kaže kvantna medicina o uticaju 5G mreže na ljudski organizam?
[ mrki666 @ 20.01.2022. 09:16 ] @
Ja koliko vidim elitesecurity pruža samo ekskluzivu. Jer su upravo pričali na RTS1 o tome. Kaže da u najgorem slučaju, postoji bafer od 100 MHz između ta dva signala. Tj, može da dođe do smetnji ali "vrlo teško". Što za aviokompanije nije dovoljno, oni hoće sigurnost od 150% :)

E sad, ja nisam znao, ali rekoše... kako beše... aviokompanije i aerodromi su sasvim različite stvari. Aerodromi su na strani 5G, jer hoće svojim klijentima da obezbede komfor, a aviokompanije se mršte radi sigurnosti. Pobediće novac :)

A u Srbiji 5G mreža očekuje se za godinu ipo. I ono što je bitno, svi avioni koji sleću na naše aerodrome, nemaju problem sa frekvencijom, jer se razlikuje u odnosu na SAD. Tako da možda dođe 5G u Srbiji i pre.

Pod uslovom da se ne pokreće pitanje koje je pokrenuo Buzzy. A o tom pitanju mogu da kažem, stoli me bojko.
[ BuzzLightyear @ 20.01.2022. 09:20 ] @
I mene, jer znam da će Novakova pilula da me zaštiti od loših vibracija.
[ mrki666 @ 20.01.2022. 09:37 ] @
Da, i to. Čovek ne veruje nikom, pravi svoju fabriku da bi bio siguran :D Znači, sinoć rekoše, Roland Garos, nema šanse, moraš da budeš vakcinisan. Zatim Nole kupuje fabriku. Ujutru, Roland Garos, možda. Hehe.
[ B3R1 @ 20.01.2022. 10:11 ] @
Citat:
mrki666: A u Srbiji 5G mreža očekuje se za godinu ipo. I ono što je bitno, svi avioni koji sleću na naše aerodrome, nemaju problem sa frekvencijom, jer se razlikuje u odnosu na SAD. Tako da možda dođe 5G u Srbiji i pre.

Pogledao sam ove dokumente koje je postavio Jova Jovic (hvala, Jovo!) i sada su mi stvari mnogo jasnije.

Mislim da je ova prica specificna za Ameriku i Kanadu i da u medijima nije korektno preneta, jer kako ocekujete da novinari sa diplomom nekog "community college" pravilno shvate oblast za koju se ljudi skoluju po 5-6 godina, a usavrsavaju cesto decenijama? Nema sanse. Evo o cemu se zapravo radi, objasnjeno bez slozenih grafika, grckih slova i matematickih formula:

5G bazne stanice su predvidjene da rade u dva opsega (Frequency Ranges == FR):

* FR1 - od 450 MHz do 6 GHz (preklapa se sa 4G/LTE opsezima).
* FR2 - od 24.25 GHz do 52.6 GHz (e ovo je kontroverzan opseg, za koji se ispredaju nekakve bajke i legende o nekim palim pticama ... FR1 to nije).

FR1 i FR2 su nadalje podeljeni u podopsege (detalje imate ovde).

Qualcomm je uradio veoma lepu i lako razumljivu prezentaciju o tome - link.

Preklapanje 4G i 5G opsega je, naravno, namerno. Ideja je bila da se omoguci brza izgradnja pocetne faze 5G infrastrukture, prostom zamenom postojecih 4G/LTE baznih stanica novim, koje bi radile na istim frekvencijama. Primera radi, postojeca 4G bazna stanica koja pokriva Bajlonijevu pijacu, cija je frekvencija nosioca 1800MHz, se zameni 5G uredjajem, ciji se nosilac podesi da takodje radi na 1800MHz. Korisnici 4G telefona ne primete nista, ko ima 5G telefon se odusevi kada vidi "5G" u gornjem uglu ekrana ... ali nista bitno se ne promeni, nema nikakvih novih efekata u odnosu na ono sto je postojeca 4G stanica radila. Sve radi kao i do tada. Naravno, transportna mreza operatera mora da pretrpi bitne promene i da se pripremi za sve to (bazne stanice dolaze tek na kraju), ali to je vec deo koji korisnici ne vide i koji nema veze sa RAN-om (Radio Access Network).

Vecina EMEA zemalja je prihvatila taj model, sto se vidi i na Slajdu 2 Qualcommove prezentacije (sliku sam stavio i u ovaj post). Bas zato u EMEA vec uveliko radi 5G i niko nije imao nikakve probleme, jer se koriste isti bandovi kao i za 4G. Uz to, snage baznih stanica su mnogo manje. EMEA drzave su kupile i deo FR2 opsega, ali koliko mi je poznato bazne stanice koje rade u FR2 jos nigde nisu instalirane u produkcionim mrezama (FR2 predajnici imaju mali domet i uglavnom su namenjeni za lokalno pokrivanje gusto naseljenih objekata koje WiFi ne moze da pokrije uspesno, poput stadiona, aerodroma, sajmista itd.). S obzirom da FR2 signal tesko prolazi kroz zidove i prepreke on nije podesan za pokrivanje stambenih blokova, gde ce se verovatno i dalje koristiti iskljucivo FR1.

Amerika i Kanada su, medjutim, odlucile da ne idu na 4G/5G model, vec da odmah implememntiraju "greenfield" 5G, u totalno novom bandu koji nije koriscen za ranije generacije mobilne telefonije. Zasto su to odlucile nemam pojma, ali pretpostavljam da je kod njih 4G drugacije implementiran nego u Evropi, da koristi druge bandove ... a mozda je i nesto drugo u pitanju. Odgovor na to nemam, ali mogu samo da nagadjam. Za Japance i Koreance, kao sto se vidi na slici dole, situacija je jasna - oni su vec odradili pocetnu 4G/5G migraciju i iskoristili sve postojece 4G/LTE opsege, pa su morali da licenciraju problematicni opseg ...

... a to je band #77 (3300-4200MHz), koji se granici s opsegom koji koriste visinometri (4200-4400MHz - u skladu s preporukom ITU-R RS.1624), ali se svakako ne preklapa s njim (u ITU ipak ne sede mufloni). Band #77 je nov, ne koristi se u 4G/LTE (zapravo, 4G ne koristi bandove 77-84 uopste, dok ih 5G koristi - detalje pogledajte ovde). U izvesnim situacijama, ako se planiranje celija radi aljkavo, moze doci do intermodulacije, ciji produkt (harmonik) moze da zadje u opseg 4.2-4.4GHz i time izazove interferenciju sa visinometrima (lep i laicima razumljiv clanak o intermodulaciji kao pojavi u sistemima mobilne telefonije i nacinima kako je izbeci imate ovde ... radio-planeri kod mobilnih operatera se nose s tim problemima svakodnevno). A posto Ameri verovatno znaju kako njihovi mobilni operateri osljare digli su frku ... prevashodno da bi AT&T-u, Verizonu, Commcastu i ostalima udelili preventivne pedagoske batine. Znate onu narodnu o seljaku koji istuce svog sina pre nego sto ode na bunar po vodu? Cisto za svaki slucaj, da ne bi razbio krcag. E bas tako ...

Na drugoj strani, kao sto se to vidi na slici, Japan i Juzna Koreja su alocirale n77, ali samo do opsega 4.1GHz. Izgleda da su njihova regulatorna tela daleko opreznija od FCC.

E sad, objasni ti to novinaru koji je zavrsio sega-mega fakultet-kafultet ...




[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 20.01.2022. u 11:59 GMT+1]
[ BuzzLightyear @ 20.01.2022. 10:28 ] @
Imam ideju za 6G mrežu. Radi se o sistemu baziranom na ispaljivanju i detekciji neutrina. Masa neutrina je tu negde oko nule, što znači da može da se kreće skoro brzinom svetlosti. Najbolje od svega je što neutrino praktično prolazi kroz sve. Nema više gubljenja signala u tunelu. Zid blokira WiFi signal iz susedne sobe? Ne sa neutrino sistemom! Avio kompanije ne moraju da brinu, jer novi sistem uopšte ne koristi radio talase! Zaboravite i na štetne mikrotalase iz pege mreže. 6G neutrino je budućnost!
[ Java Beograd @ 20.01.2022. 10:59 ] @
Citat:
mrki666:Da, i to. Čovek ne veruje nikom, pravi svoju fabriku da bi bio siguran :D Znači, sinoć rekoše, Roland Garos, nema šanse, moraš da budeš vakcinisan. Zatim Nole kupuje fabriku. Ujutru, Roland Garos, možda. Hehe.

"Fabrika" baš i nije fabrika, više kao "radionica".
A "lekovi" koje fabrika treba da proizvodi i nisu pravi lekovi, već homeopatski preparati - vodice.
[ Shadowed @ 20.01.2022. 11:11 ] @
I nije nakon AO nego u 2020.
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2022. 13:19 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Imam ideju za 6G mrežu. Radi se o sistemu baziranom na ispaljivanju i detekciji neutrina. Masa neutrina je tu negde oko nule, što znači da može da se kreće skoro brzinom svetlosti. Najbolje od svega je što neutrino praktično prolazi kroz sve. Nema više gubljenja signala u tunelu. Zid blokira WiFi signal iz susedne sobe? Ne sa neutrino sistemom! Avio kompanije ne moraju da brinu, jer novi sistem uopšte ne koristi radio talase! Zaboravite i na štetne mikrotalase iz pege mreže. 6G neutrino je budućnost!


Koliko ce da kosta prijemnik? Mislim... posto neutrino prolazi kroz sve kako kazes, prolazi i kroz antenu u vecini slucajeva...

I da li ce biti portabl modela, ono - velicine manjeg planinskog lanca i tako to?
[ mrki666 @ 20.01.2022. 13:23 ] @
Ako je tako, nek povećaju frekvenciju do laserskog zraka, neka ljubičasta svetlost bi bila ok. I onda pogledaš u nebo i umesto žica i ptica ti vidiš laserske zrake kako idu od jedne do druge kuće, ili po gradu, koja fora bi bila s telefona na telefon cepaju laserski zraci.

Naravno, pošto se laserski zrak ponaša kao "prava" svetlost, mora da ima i repetitora mnogo više. U gradu na svakoj zgradi. U selu na skoro svakoj banderi. Ali nema GUBITAKA.

Jedina loša strana je to što možeš da se sakriješ iza nekog ćoška i skloniš od lasera. Tu onda mora da se uvede pomoćna wifi mreža.
[ BuzzLightyear @ 20.01.2022. 14:29 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Koliko ce da kosta prijemnik? Mislim... posto neutrino prolazi kroz sve kako kazes, prolazi i kroz antenu u vecini slucajeva...


Biće skup u početku, ali kako se sistem bude omasovljavao, cena će padati.

Citat:
Ivan Dimkovic:
I da li ce biti portabl modela, ono - velicine manjeg planinskog lanca i tako to?


Pri računari su bili ogromnih dimenzija, a sada ceo procesor može da se spakuje u par kvadratnih milimetara. Slično je i sa neutrino prijemnicima. Trenutno postoji ovo: https://physicsworld.com/a/neu...ased-communication-is-a-first/

Dok čekamo na 6G neutrino mreže, mogu da predložim 5G++ mrežu zasnovanu na neutronima.
[ jovajovic100 @ 20.01.2022. 18:25 ] @
Citat:
B3R1:
Hajde, medicina mi nije struka ... ali nazalost ja sam OVO studirao. I koliko se secam sa studija RF dizajn i elektromagnetna kompatibilnost (EMC) su ozbiljni delovi elektrotehnicke struke, time se ne bave šalabajzeri s 2 razreda osnovne ili moleri iz Crne Trave, pa ni vojni penzioneri - radioamateri, vec inzenjeri kojima je to uza specijalnost. Frekvencijskim planiranjem se bave ozbiljne sluzbe u kojima sede i ljudi iz struke (ne samo bankari koji trguju frekvencijama) i alociranje ili prenamena bilo koga banda u RF spektru zahteva ozbiljnu analizu, gomile studija, elaborata, laboratorijskih i terenskih merenja, analize uticaja novih servisa na postojece (s posebnim osvrtom na interferencije, intermodulacije itd.). Takodje, FCC su ozbiljne institucije ... bas kao i FAA i TSA. Kako je moguce da je uopste doslo do aukcije 5G bandova, a da civilna avijacija, vojska, policija i ostali nisu konsultovani ili ucestvovali u raspravama pre toga?

S druge strane, uvodjenju neke nove tehnologije uvodi u produkcioni rad i komercijalnu eksploataciju prethode godine testiranja, eksperimentisanja, merenja ... cak i kada trazis neki RF band za potrebe testiranja moras da dobijes privremenu licencu za to od regulatornog tela (FCC). Zar FAA nije konsultovana ni tada? Nego se cekalo da mlada i mladozenja dodju do oltara, da bi neko od njih rekao necu?

Ili je FCC odoleo pohlepi velikih korporacija i upustio se u aukciju 5G bandova po svaku cenu ... po principu - sta zna dete sta je 5G? A FCC je resila da zaradi pare od prodaje bandova, pa su ignorisali sva upozorenja do sada? Ali opet - valjda bi FAA digla dreku blagovremeno i sprecila aukciju?

Meni je ova prica prilicno suplja ... ovde nesto bas debelo smrdi ... samo ne znam sta ...

Citat:
Ivan Dimkovic:
Kad bi ti znao koliki deo Washington DC-a zakupljuju firme ciji je jedini posao bas lobiranje na ovom polju...
Da je problem iskljucivo tehnicki mozda se ne bi ni culo o njemu. Da li ce se o problemu cuti ili ne zavisi ciji je problem i kome koristi. U ovom slucaju problem u nekoj meri postoji (ali daleko od toga da je katastrofalan ili nepremostiv - da je tako, ne bi ni bilo reci o ovome uopste), ali eto bas se lepo nasao vrlo jakoj industriji da ga i te kako napumpa po medijima.

Ista prica je bila i prosli put, sa Wi-Fijem kada se ulazilo u 5 GHz spektar - samo sto je na kraju prihvacen kooperativni model. A ne da je bilo buke, i citiranja problema oho.

Ista prica i sa satel.. ma skoro sa svim iza cega su veliki $$$
Bez kinte nista.



Momci malo ste se zaleteli , jos 2009 je zveknuo avion zbog radio visinomera , a bilo ih je sigurno jos :



https://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Airlines_Flight_1951
[ B3R1 @ 20.01.2022. 18:57 ] @
Citat:
mrki666:
Ako je tako, nek povećaju frekvenciju do laserskog zraka, neka ljubičasta svetlost bi bila ok. I onda pogledaš u nebo i umesto žica i ptica ti vidiš laserske zrake kako idu od jedne do druge kuće, ili po gradu, koja fora bi bila s telefona na telefon cepaju laserski zraci.

Naravno, pošto se laserski zrak ponaša kao "prava" svetlost, mora da ima i repetitora mnogo više. U gradu na svakoj zgradi. U selu na skoro svakoj banderi. Ali nema GUBITAKA.

Jedina loša strana je to što možeš da se sakriješ iza nekog ćoška i skloniš od lasera. Tu onda mora da se uvede pomoćna wifi mreža.

Ima nesto slicno vec i zove se Li-Fi. A mnogo pre toga izmisljen je i Infrared LAN. Obe varijante su razmatrane iskljucivo za indoor primene, ne za outdoor. Tehnoloski sve je to zanimljivo, ali ne znam koliko je isplativo. Bas iz razloga koje si naveo (veliki broj repetitora itd.). I sto ti treba poseban USB dongle za to i neki opticki "primopredajnik". S druges trane, svaki laptop/telefon/tablet dolazi uz integrisani WiFi.
[ mrki666 @ 20.01.2022. 19:15 ] @
E da, čuo sam to za Li-Fi, sad se setih, bila neka emisija, integrisali risiver u led sijalicu na plafonu. Svetlo misliš konstantno svetli, međutim, ima neke nama nevidljive signale koji padaju na laptop na stolu i daje mrežu.
[ B3R1 @ 21.01.2022. 08:21 ] @
Citat:
jovajovic100:
Momci malo ste se zaleteli , jos 2009 je zveknuo avion zbog radio visinomera , a bilo ih je sigurno jos :

Jovo, tehnicki stvar je jasna i to niko ne dovodi u pitanje.

Sporno je to sto su uopste alocirali taj problematicni frekvenckijski opseg koji se granici s opsegom visinometra. U normalnim okolnostima uvek se ostavlja "rupa" izmedju dva susedna opsega sve dok je to moguce, odnosno dok ne ponestane frekvencija. Takodje je cudno da se graja dize tek sada, dok je proces dodele frekvencija dugotrajan, o tome se FAA svakako obavestava. Takodje, nova generacija mobilne telefonije se ne pusta u rad preko noci, tome prethodi minimum godinu dana testiranja, nakon cega ide nabavka opreme, instalacija, migracija ... to traje jos godinu-dve, ako uzmemo u obzir velicinu AT&T mreze.

Znaci - imali su vremena na pretek da sve to stopiraju, a oni su se naprasno setili toga tek sada.

Zasto tek sada?
[ jovajovic100 @ 21.01.2022. 09:46 ] @
Ti nisi ukapirao problem do kraja , jer ipak postoji frekventni razmak izmedju
oba radna opsega. Po svemu sudeci problem je naveci kog jednog tipa radio
visinomera , a to je i naveci proizvodjac avio opreme tako da gro aviona ima
tu opremu . Koliko vidim drugi imaju manje problema , a osnovna stvar je u
strmini filtera prijemnika . Kada su nekada razvijani visinomeri nije bilo bas
nikakvih izvora zracenja i sve je radilo kako valja . Ovi magarci koji su radili
5G uredjaje su ocigledno sve sklepali na brzinu bez mnogo pameti i znanja
i napravili sra nje .
A problem je u tome sto avion prelece telefenski repetitor na stotinak metara
i biva pogodjen signalom i 1000 puta jacim od svog odbitka i onda izbaci da
pokvaren , kad ono ti zoves zenu ...


[ baresi @ 21.01.2022. 14:43 ] @
Budimo pošteni, to i nije neki filter. Ako nisu u stanju na 4,3 GHz napraviti filter za 200 MHz širine, bolje da ne lete ili pređu na 50 MHz, tamo više nema televizije, avioni su dovoljno veliki za montažu F1 antene i problem rešen. Šteta da na grafu nema decibela da vidimo šta su to oni napravili od filtra.
[ jovajovic100 @ 21.01.2022. 17:21 ] @
Sta je to decibel ? Zar to nije za HiFi .
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2022. 19:36 ] @
Citat:

Zasto tek sada?


Zato sto je administracija verovatno izlobirana da ne radi nista. Kao ni predhodna (tamo tek ne bi bilo sumnje)

U stvari, evo direkt od ex chairman-a FCCa:

https://www.foxbusiness.com/te...lanes-down-former-fcc-chairman
(Fox i druzina - nema sanse da je politika - dorucak na Foxu mu dodje kao IEEE nedeljnik ;-)

Ovo je prakticno bila najekstremnija mera koja je rezultat ocigledne nesposobnisti FAA i FCC da regulisu bez skandala i konflikta interesa.

“Power play” sto bj se reklo.
[ B3R1 @ 22.01.2022. 12:17 ] @
Citat:
jovajovic100:
Sta je to decibel ? Zar to nije za HiFi .

Decibel [dB] moze da se koristi za sve relativne odnose snaga u elektrotehnici - ne samo u akustici. Na primer:

* Pojacanje signala (gain, amplification) = 10*log(Pi/Pu), gde je Pi = snaga na izlazu sistema, a Pu = snaga na ulazu sistema
* Slabljenje signala (loss, attenuation) = obrnuto od pojacanja = 10*log(Pu/Pi))

Decibel moze da se koristi i za izrazavanje apsolutnih nivoa signala - tacnije za poredjenje apsolutne snage signala (u vatima) u odnosu na neku referentnu vrednost. Tako dobijas:

* dBm = decibel u odnosu na milivat = 10*log(P[mW]/1mW), gde je P[mW] = snaga signala u milivatima - primer: signal od 100 mW ima nivo od +20 dBm
* dBW = decibel u odnosu na vat (ovo se mahom koristi kod satelita) = 10*log(P[W]/1W), gde je P[W] = snaga signala u vatima - primer: signal od 1W je 0 dBW == 30 dBm

Zasto je uveden decibel? Prosto - u neka stara vremena nije bilo digitrona, inzenjeri su koristili tzv. šibere i logaritamske tablice, a mnozenje i deljenje na šiberu je bila nocna mora. Dok se sabiranje i oduzimanje moglo da odradi i u glavi. Tako da kada signal od npr. 30 dBm dovedes na ulaz atenuatora od 6dB, svako dete ce ti izracunati da je snaga signala na izlazu 24 dBm ... dok ako taj isti signal dovedes na ulaz pojacavaca od npr. 3 dB signal na izlazu je 33 dBm. Naravno, ako ti treba, danas ces uvek lako sracunati kolike su apsolutne vrednosti pojacanja, slabljena, snage itd. ... uzmes digitron, vrednost u dB podelis sa 10, to stavis u eksponent i sracunas 10 na taj eskponent ... ako ti treba.

Mada, elektronicari ne racunaju nista, vec koriste precice - npr. pojacanje od 3 dB daje dva puta vecu snagu na izlazu u odnosu na ulaznu (10*log(2) =~ 3.0103), pa je srazmerno tome 6dB pojacanje 4 puta, 9 dB je 8 puta itd ... slicno tome, signal od 20dBm je 100mW, 33dBm je 2W (priblizno) ... 40dBm je 10W ... 60dBm je 1kW ...
[ mrki666 @ 22.01.2022. 12:40 ] @
Mali off-topic:

@B3R1, vidim da si ono pametan, heheh... Jel znaš nešto oko zvuka? Ima onaj program za Linux, Audicity. Link - Slike

E sad, pravim neke pesme. I ne znam do koliko da ih pojačam. Smanjim ja šum, ima posebna alatka, savršeno ukloni šum, ma svede ga na nulu, ali onda treba da pojačam signal.

Otvorim neke mp3 pesme, kad ono tamo, kako ko, neko se drži ovog signala, neko onog. Nema pravila, neka pesma zvuči tiho, neka glasno itd...

A na skali postoji: -1, 0, 1

-1 i 1 su maksimumi, a u kojim jedinicama su izraženi nemam pojma.
[ B3R1 @ 22.01.2022. 13:08 ] @
Citat:
mrki666: Mali off-topic:

@B3R1, vidim da si ono pametan, heheh...

Nemoj da budes bas siguran u to ... :->>>
Citat:
E sad, pravim neke pesme. I ne znam do koliko da ih pojačam. Smanjim ja šum, ima posebna alatka, savršeno ukloni šum, ma svede ga na nulu, ali onda treba da pojačam signal.

Nikada nisam koristio taj program, ali jesam slicne ... pre 15-tak godina sam se igrao s tim, trebalo mi je za mobilni koji sam tada imao, a koji je imao neki bag sa zvukom.
Citat:
Otvorim neke mp3 pesme, kad ono tamo, kako ko, neko se drži ovog signala, neko onog. Nema pravila, neka pesma zvuči tiho, neka glasno itd...

Nije tu problem u pesmi, vec u onome ko je sve to ripovao sa CD-a ... ili odakle vec ...
Citat:
A na skali postoji: -1, 0, 1
-1 i 1 su maksimumi, a u kojim jedinicama su izraženi nemam pojma.

Hmmm ... to mi izgleda kao neka normalizovana vrednost (svedena u interval [-1, 1]). Moze li da se odabere npr. 0.35? Ili moze samo -1, 0 i 1?

Nemam pojma, zaista ...
[ whitie2004 @ 22.01.2022. 13:10 ] @
Stitla najnovija nova svetska babaroga - decibel !
[ baresi @ 22.01.2022. 13:16 ] @
Puno ljudi bi naučili decibele kad bi ih počeli koristiti sada, kad je aktualna korona. Možda da za početak neki novinar napiše:
Juče je bilo 5.000 zaraženih od korone, a danas ih je 10.000, što je porast od 3 decibela. Baš bi bilo zanimljivo, ali šta kad novinari ne znaju logaritme.
[ mrki666 @ 22.01.2022. 13:24 ] @
Ma povećanje penzije od 3 dB je prava stvar..

@B3R1, no problemo, snaći ću se.
[ B3R1 @ 22.01.2022. 14:40 ] @
Citat:
whitie2004:
Stitla najnovija nova svetska babaroga - decibel !

Da znas, bila je uvek babaroga, ali za studente ETF koji stignu do 4. godine ... pa shvate da ovo gore napisano nisu savladali nigde, jer su im profesori i asistenti insistirali na nekakvim aksiomama, teoremama, dokazima teorema, izvodjenju formuletina, Furijeu i Laplasu ... i ostalim tricama i kucinama koje ce ionako zaboraviti cim dobiju diplomu. Poneki to zaborave i pre.

A ovo gore, sto te inace prati celog radnog veka ako radis u bilo kom segmentu struke - to im niko ne isprica cestito, jer tvrde kako to moze da nauci svaka budala.

Sto neko jednom rece (jeste off-topic, ali ipak - obratite paznju na desni deo grafika kada kriva pada na dno ... vecina nas se nalazi upravo u tom desnom delu):

[ jovajovic100 @ 22.01.2022. 20:31 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
jovajovic100:
Sta je to decibel ? Zar to nije za HiFi .

Decibel [dB] moze da se koristi za sve relativne odnose snaga u elektrotehnici - ne samo u akustici. Na primer...... .....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................


A ja mislio da je db 20*logU1/U2
[ B3R1 @ 23.01.2022. 10:28 ] @
Citat:
jovajovic100: A ja mislio da je db 20*logU1/U2

Paaaa, i to je apsolutno tacno! :-)

Hint:


Odnosno, snaga je proporcionalna kvadratu napona, pa kada ubacis napon u jednacinu i skratis otpore dobijas:



Uzgred, i to je jedna od stvari koja zbunjuje studente ETF-a, cesto cak i apsolvente ... :-) Jer vecina ljudi prodje kroz studije uceci napamet gradivo, pa onda isto tako nabubaju recenicu: kada imam snagu onda je 10, a kada imam napon onda je 20 ... i ne trude se da ukapiraju pozadinu te price.


[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 23.01.2022. u 11:39 GMT+1]
[ mrki666 @ 23.01.2022. 11:11 ] @
Auuuu, tek sad ništa ne razumem. Kako je 10 postalo 20? Valjda kad skratiš kvadrate, ostaje 10?
[ baresi @ 23.01.2022. 11:41 ] @
@B3R1, svaka ti čast da imaš toliko snage, da objasniš ljudima o čemu se radi. Ja mislim da je srž problema u srednjoj školi, kad se uče funkcije, nastavnici olako pređu preko logaritamske i eksponencijalne funkcije. Na faksu se to ne znanje samo još potencira. Žalost je, ako je to istina, da apsovent na elktrotehničkom fakultetu, ne zna logaritmirati.
Podsetio si me na davnu 77.godinu kad sam bio brucoš, pitao sam na nekom pikniku sada pokojnog profesora iz matematike, zašto je tako strog kod ocena kad smo mi došli studirati elektrotehniku, a ne matematiku. Odgovorio mi je otprilike ovako: Kolega, matematika ti je alat za elektrotehniku kao izvijač ili ključ za šrafove. U trenutku mi je bilo sve jasno, makar posle 5. ili 6. piva.

[Ovu poruku je menjao baresi dana 23.01.2022. u 13:07 GMT+1]
[ baresi @ 23.01.2022. 11:49 ] @
Mrki, dao sam ti like zbog toga što imam osećaj da te to stvarno zanima.
Kako bi ti skratio 2 na kvadrat kroz jedan na kvarat. Skratiš ono na kvadrat i rezultat je dva, a u stvari pravi rezultat je 4.
[ MajorFatal @ 23.01.2022. 12:23 ] @
Citat:
mrki666:
Otvorim neke mp3 pesme, kad ono tamo, kako ko, neko se drži ovog signala, neko onog. Nema pravila, neka pesma zvuči tiho, neka glasno itd...
A na skali postoji: -1, 0, 1
-1 i 1 su maksimumi, a u kojim jedinicama su izraženi nemam pojma.


Citat:
B3R1:
Hmmm ... to mi izgleda kao neka normalizovana vrednost (svedena u interval [-1, 1]). Moze li da se odabere npr. 0.35? Ili moze samo -1, 0 i 1?
Nemam pojma, zaista ...


Da, i proces podešavanja se valjda zove normalizacija .. https://forum.benchmark.rs/thr...jacine-zvuka-mp3-pesama.89186/

[ B3R1 @ 23.01.2022. 12:38 ] @
Citat:
baresi:
@B3R1, svaka ti čast da imaš toliko snage, da objasniš ljudima o čemu se radi. Ja mislim da je srž problema u srednjoj školi, kad se uče funkcije, nastavnici olako pređu preko logaritamske i eksponencijalne funkcije. Na faksu se to ne znanje samo još potencira. Žalost je, ako je to istina, da apsovent na elktrotehničkom fakultetu, ne zna logaritmirati.

Ne, nastavnici sve to lepo objasne. Nego je problem u tome sto matematika zahteva sva znanja od prvog osnovne do trenutnog nivoa skolovanja, da bi se stvari razumele. A u nasim skolama oduvek se ucilo po principu nauci, polozi, zaboravi. I mi matori smo bili jos i super, mi smo pamtili dosta toga, jer smo ucili iz stampanih knjiga i koristili sveske i olovke. Ovi moderni klinci koji se oslanjaju na elektroniku i svesku zamene laptopovima jos u osnovnoj skoli imaju hronican problem s odrzavanjem paznje, a memorija im je na nivou ameba. Ziva istina, mog drugara koji je red. prof. na ETF student 4. godine je pitao sta je to logaritam.
Citat:
Podsetio si me na davnu 77.godinu kad sam bio brucoš, pitao sam na nekom pikniku sada pokojnog profesora iz matematike, zašto je tako strog kod ocena kad smo mi došli studirati elektrotehniku, a ne matematiku. Odgovorio mi je otprilike ovako: Kolega, matematika ti je alat za elektrotehniku kao izvijač ili ključ za šrafove. U trenutku mi je bilo sve jasno, makar posle 5. ili 6. piva.

Da, ali ono sto ti je profa precutao je grafik koji sam ti ilustrovao u nekom prethodnom postu. Od te silne matematike na kraju zavrsis na poslu gde koristis Excel. Profesor to ne zna, jer nikada nije radio nista van nastave na faksu. A njegov zadatak je da te nauci alatu koji ti treba da polozis ostale ispite na faksu. Medjutim, studije nisu voznja bicikla - vestina koju jednom savladas za ceo zivot. Veci deo gradiva sa studija (ne samo matematika) se zaboravlja, izvetri iz glave vec nakon par godina od diplome. Prosto, na poslu te saceka mali podskup tog gradiva, taj podskup usavrsis do maksimuma, ostalo postepeno zaboravljas ... i posle par decenija blage veze s vezom nemas, osim onoga sto ti je najuza struka. Postajes fah-idiot. Imam i ja kolege koje jos uvek razbijaju integrale, diferencijale i sve tome slicno, ali to su mahom oni koji dopunjuju svoju platu drzanjem privatnih casova klincima, pa su u toku. Nama ostalima ostane poneki fragment ...

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 23.01.2022. u 14:13 GMT+1]
[ whitie2004 @ 23.01.2022. 12:52 ] @
Citat:
baresi:
Možda da za početak neki novinar napiše:
Juče je bilo 5.000 zaraženih od korone, a danas ih je 10.000, što je porast od 3 decibela.

Skroz si u pravu. Mozda je na pocetku linearna skala bila OK. Ali, sa ovim novim 'sortama' definitivno nam treba nesto strmije ...
[ Bradzorf012 @ 23.01.2022. 14:47 ] @
Citat:
B3R1:
Ne, nastavnici sve to lepo objasne. Nego je problem u tome sto matematika zahteva sva znanja od prvog osnovne do trenutnog nivoa skolovanja, da bi se stvari razumele. A u nasim skolama oduvek se ucilo po principu nauci, polozi, zaboravi.


Nisam baš pažljivo pratio temu, pa ne zamerite.

Da li nastavnici dobro objasne je upitno, ali pretpostavimo da je tako. Problem je u ovome što kažeš, nauči i zaboravi. Kako možeš da zaboraviš nešto što si naučio? Gde je tu princip trajnosti usvojenih znanja? Naravno, ne možeš danas izaći na ispit i položiti ga sa istim uspehom kao pre dve ili tri decenije, ali to nikako ne bi trebalo da znači da "nemaš pojma" o čemu se tu radi.

Rekao bih da se "u našim školama" uvek insistiralo na tome da je nivo primene najviši nivo znanja, a neki pametniji od mene kažu da bi to trebalo da bude interpretacija. Ako se konkretno govori o elektrotehnici ili fizici, ne može se sve svesti na račun, imaš neku hrpu podataka, imaš aparat, gruvaj, dođi do rešenja, ok to je to. Pa nije to to.

Imam dva tipična primera u fizici.

Mnogi će se zaleteti, pa će reći sledeće. Seo sam u auto, vozio od Beograda do Niša konstantnom brzinom od 100km/h, odmah se okrenuo nazad, vozio konstantom brzinom od 80km/h i vratio u Beograd. Koja je prosečna brzina kojom sam se kretao? Hm, pa 90km/h.

Ako se šetam gradom brzinom od 5km/h, pa onako zamišljen kao što sam uvek udarim glavom u stub, oslobađa se neka energija. Međutim, ako se šetam dvostruko većom brzinom od 10km/h, onda se oslobađa četiri puta veća energija. Jeste tako je, svi znamo da kinetička energija raste sa kvadratom brzine, ali kada se sve svede na račun, onda se iz onog "konačnog rezultata" po pravilu gubi šira slika.
[ B3R1 @ 23.01.2022. 17:41 ] @
Citat:
Bradzorf012: Problem je u ovome što kažeš, nauči i zaboravi. Kako možeš da zaboraviš nešto što si naučio? Gde je tu princip trajnosti usvojenih znanja?

Nema ga! Tako nesto ne postoji. ;-)

Use it or lose it - potrazi na Guglu znacenje tog engeskog idioma ... :-)

Sva stecena znanja i vestine koje se ne koriste aktivno u nekoj formi (barem ponekad) se nazalost vremenom gube ... da bi mozak napravio mesto za nova. Teorijski, kazu biolozi, nista su tu ne gubi, sve to negde ostaje, jedini problemcic je sto izgubis "pointere" na mesto gde je to uskladisteno u glavi. :-) Neki retki izuzeci od "use it or lose it" fenomena su npr. voznja bicikla - ali to je zato sto se tu koristi centar za ravnotezu, kao i neki drugi delovi mozga, sto je lepo opisano u ovom clanku.

Naravno, posto sve ostaje negde zapisano, sve se to da obnoviti kada ti zatreba ... tu se neuroni u nasem mozgu ponovo prespoje i znanja se polako vracaju. Tako kaze teorija.

Praksa je, medjutim, da ces se dobro oznojiti da sve to ponovo naucis ako ti zatreba, bas kao sto ce se oznojiti i kancelarijski pacov kada ga posle 20 godina sedenja isteras da trci. Jos je i dobro da se samo oznoji, a da se jos usput ne usine ... Naravno, da si svaki dan proveo po pola sata obnavljajuci deo gradiva iz skole i sa studija trebalo bi ti oko par sati da se svega podsetis. Ali koliko ljudi to radi? 0.0001% ... mozda ... mada mislim da sam i u toj proceni preterao ... :-)

To sto ti pamtis neke stvari je samo rezultat toga sto si nesto od naucenog aktivno koristio. Mozda cak i nesvesno. Primer - imas decu s kojima si radio domace ... ili ih "preslisavao" da li su naucili dobro za skolu. Ili si drzao casove matematike ili fizike drugoj deci da bi dopunio svoj kucni budzet ... Rade to moji drugari, ovi sto rade u javnom sektoru. Kako bi inace ziveli od drzavne mizerije? Da, to je gradivo osnovne skole. To zna svako. Ali tim ponavljanjem tih prostih stvari tvoj mozak odrzava i sva ostala naucena znanja aktivnim ... Ne kazem da se ovo odnosi direktno na tebe, to su samo primeri.
[ baresi @ 23.01.2022. 19:15 ] @
Ipak ostaje činjenica da ono što si nekad naučio kako treba, puno brže se vraća iz zaborava. Nema nikakve veze sa decibelima ovo što ću napisati, nadam se da su moderatori dovoljno strpljivi.
Za vreme studija, upoznao sam puno ljudi, iz Pule, Novog Sada, Prijedora, Ljubljane, Bitole, Bajine Bašte, Sarajeva, i puno njih sam zaboravio. Ali kad pogledam neku sliku iz tih dana, ne samo da se ih setim, nego se i vrati uspomena, kakav je bio rezultat u šahu u kavarni Astoria. Ipak nešto postoji u podsvesti što ne možeš nikada zaboraviti.
[ Bradzorf012 @ 23.01.2022. 19:51 ] @
Oto Vajninger kaže da se genijalnost sastoji u sećanju na doživljeno, a ne u pamćenju naučenog.

Baresi, ti ovde govoriš o ovom prvom, a mi smo pričali o onom drugom. Da, svi mi imamo tu vrstu sećanja, popio si piće sa drugarima ili ste bili u provodu pre dvadeset ili trideset godina. Međutim, to nije isto što i setiti se Čebiševljevog zakona velikih brojeva ili ponovo dokazati odgovarajuće teoreme.

Postoji i ono treće. Naučio si da voziš biciklu, da skijaš, da voziš auto i slično.
[ jovajovic100 @ 23.01.2022. 20:16 ] @
Citat:
baresi:
Puno ljudi bi naučili decibele kad bi ih počeli koristiti sada, kad je aktualna korona. Možda da za početak neki novinar napiše:
Juče je bilo 5.000 zaraženih od korone, a danas ih je 10.000, što je porast od 3 decibela. Baš bi bilo zanimljivo, ali šta kad novinari ne znaju logaritme.

Netacno , to je promena za 6 decibela , jer imas samo jednu promenjivu ,
odnos izmedju zdravih i bolesnih pa je
x(db)=20*log Nz/Nb

Nz = broj zdravih , Nb = broj bolesnih , i on je 2

Pa imamo 6db = 20*log2 , i odnos je 6 db

B3R1 , kod snage imas dve promenjive , napon i struju , pa je kod snage
kvadrat odnosa jedne promenjive
Decibel je inace izmisljena jedinica u Bell Telephone Laboratories , a po
sasvim normalno , Alexander Graham Bellu
[ whitie2004 @ 24.01.2022. 07:49 ] @
Bas insistiras na tih 20 ... ma ok, nema bitno!

Novi dan - nova babaroga! Titan-dioksid!! Ako nije dokazano da je stetan, ali ... nije dokazano ni da nije statan, treba li ga zabraniti. Sa cime ga zameniti ? A da nije ovo - nije da nije stetan a nije ni koristan.
[ mrki666 @ 24.01.2022. 11:10 ] @
Meni se čini da mi se nekoliko dana, ne znam koliko, pet-šest, stalno ponavlja. Znači živim pet dana, legnem da spavam, probudim se i opet mi prolaze ti isti dani. Verovatno sam upao u neku vremensku rupu a ovo što vidim su samo sećanja. Naravno i vi svi ne postojite, umrli ste od korone, bar većina vas. Možda postoji hiljadu ljudi na planeti koji se svim silama trude da me ubede da je sve normalno. Na kraju će i ti ljudi da izumru i moraću da živim sam.
[ SlobaBgd @ 24.01.2022. 13:11 ] @
Pa jesmo li te savetovali na prošlom nalogu da redovno uzimaš terapiju i da se obratiš stručim ljudima kada primetiš da se javila potreba?!
To što opisuješ ima svoje mesto u kliničkoj praksi, nisi ni prvi ni poslednji kome se javljaju takve misli. Razgovaraj sa tvojim stručnim licem. Ozbiljno.
[ B3R1 @ 24.01.2022. 14:37 ] @
Citat:
mrki666:
Meni se čini da mi se nekoliko dana, ne znam koliko, pet-šest, stalno ponavlja. Znači živim pet dana, legnem da spavam, probudim se i opet mi prolaze ti isti dani. Verovatno sam upao u neku vremensku rupu a ovo što vidim su samo sećanja. Naravno i vi svi ne postojite, umrli ste od korone, bar većina vas. Možda postoji hiljadu ljudi na planeti koji se svim silama trude da me ubede da je sve normalno. Na kraju će i ti ljudi da izumru i moraću da živim sam.

Nisi jedini ... svi mi zivimo zapravo "Dan mrmota" (Groundhog day) ... jedino sto se nekima prividja da je to mozda "Trumanov šou", a nekim drugima to vise lici na "Matriks" ...

Pogotovo od kada je pocela korona.
[ mrki666 @ 24.01.2022. 15:19 ] @
Zezam se :) Čisto da vidim ko bi se družio sa mnom da sam takav. B3R1 je svakako prošao ispit. SlobaBgd nije.