[ BuzzLightyear @ 21.03.2022. 08:09 ] @
Da li ste potpisali ili planirate da potpišete Inicijativu?

https://drive.google.com/file/...EoliyibK-A-NFE52AWvSvKmy5/view
[ Turmen @ 21.03.2022. 08:27 ] @
Planiram.. Je l ima online peticija, ili postoje štandovi po Beogradu??
[ MajorFatal @ 21.03.2022. 11:35 ] @
Potpisaću, a ne mili mi se. Kod nas potpise skuplja ista ona ekipa koja samo što nije napravila sukob među dve grupe naroda koji su svi došli iz istog razloga da protestvuju protiv rudnika ..

Potpisaću a ništa mi nije jasno, da treba da se potpiše peticija da ne želimo da nam neko skače po glavi i kopa ispod kuće bilo bi 7 miliona potpisa, ovo deluje ako je dovoljno 30.000 potpisa da peticija uspe da neko želi da sakupi 30.001 potpis i ni slučajno ni jedan više, valjda da se nepomisli da nikad ne želimo istraživanja, ili kalkulišu ako nekad bude mogao da se istražuje litijum i bor bez većih uticaja na narod i zemlju da može bez većih trzavica, ili najgore samo menjaju poslodavca sa zlog rio tinto na još gori zi đin.

Kad malo bolje razmislim skupiće oni potpise i bez mene.

Ništa ja ne potpisujem!

I to ću da stavim u potpis ovde na forumu.
[ TheSpiridon @ 21.03.2022. 14:56 ] @
Ja sam za kopanje.
[ jovajovic100 @ 21.03.2022. 15:15 ] @
Ja sam za to da se prestane kopanje lignita oko Lazarevca
i da se prestane da se sa njim zagadjuje Srbija .
[ SlobaBgd @ 21.03.2022. 15:19 ] @
"...na šta je predsednik Republike Ivica Dačić u više svojih javnih nastupa iskazao spremnost."

BuzzLightyear, jesi ti radio traku?
[ Java Beograd @ 21.03.2022. 16:36 ] @
Šta fali istraživanjima?
[ MajorFatal @ 21.03.2022. 17:51 ] @
Ne fali ništa, ima i viška

[ Ulfsaar @ 21.03.2022. 19:21 ] @
Nije mi jasno kako smeju da buše na tuđem privatnom posedu.
[ Turmen @ 22.03.2022. 10:07 ] @
Citat:
Java Beograd:
Šta fali istraživanjima?


Ništa ne fali istraživanjima ukoliko se sprovode na nekom Jadru, Homolju, Staroj Planini..Samo što dalje od moje stolice.

Novobeograđani skaču ko popareni kada se pomene mogućnost da se sazida zgrada koja će da im zakloni pogled na Bul.Mihajla Pupina, zauzme 10 parking mesta i par kvadrata zelene površine, ali istraživanja u nekoj tamo Žagubici su potpuno ok.
[ Turmen @ 22.03.2022. 10:12 ] @
Citat:
Ulfsaar:
Nije mi jasno kako smeju da buše na tuđem privatnom posedu.


Pa pod jedan to više nije tuđi privatni posed, jer firma taj privatni posed otkupi..naravno po ceni nižoj od tržišne..a i ako ti ne želiš da prodaš, mnogo će da te pitaju, "istraživaće" tu na metar od tvoje ograde, malo će ti ući u dvorište, možda ti malo popucaju zidovi na kući.. ali nisu ti ušli u posed, ne smetaš ti njima :)
[ BuzzLightyear @ 22.03.2022. 13:10 ] @
Upadaju i na privatne posede. Smeju jer su hrabri i ne boje se Zorane, Irene, Ane, AV i kompanije.

Citat:
Predstavnica ekološkog udruženja Suvoborska greda Ljiljana Bralović izjavila je da su meštani primetili trojicu nepoznatih muškaraca koji su izašli iz džipa i počeli iskopavanja na njivama u Gornjoj Dobrinji, inače rodnom mestu Kneza Miloša Obrenovića.

Prema njenim rečima, "odmah" se okupilo oko 50 meštana tog sela koji su sprečili dalja iskopavanja, a njima su se pridružili i više desetina meštana sela Pranjani kod Gornjeg Milanovca koje, kako je objasnila Bralović, deli samo jedno brdo od Gornje Dobrinje i u kome su najavljena istraživanja litijuma.

Muškarci koji su iskopavali na njivi rekli su okupljenim meštanima da ne traže litijum, već vrše ispitivanja da li na toj zemlji ima plemenitih metala.

https://novaekonomija.rs/vesti...eolo%C5%A1ka-istra%C5%BEivanja

[ Turmen @ 22.03.2022. 14:27 ] @
Upravo...

U selu Krivelj kod Bora su ljudima popucale kuće od "istraživanja" i miniranja rudnika i kopanja, ulazili ljudima u dvorišta..Na apel meštana sela da im se odredi neka nova lokacija i da se tu rasele, Kinezi su rekli nešto tipa "što bi vas raselili, ne smetate vi nama ništa"
[ SlobaBgd @ 22.03.2022. 14:37 ] @
Nego, hoće li predsednik Dačić da urgira da se o inicijativi raspravlja po hitnom postupku?
[ TheSpiridon @ 22.03.2022. 15:16 ] @
Bušiiii, hahahaha, bušiiii, hahahahh...
[ Ulfsaar @ 23.03.2022. 00:06 ] @
Baš me zanima da li bi bilo ekonomski opravdano da se ruda vozi na preradu na neko drugo mesto, na primer na već postojeće jalovište neke termoelektrane. Koliko shvatam u jalovini je glavni problem. Sam proces nije problematičan.

Meni je kod ovog slučaja najžalosnije to što je morao da dođe Englez da otkrije rudu litijuma (eksploatisali ga ili ne). Mi pre toga pojma o tome nismo imali, niti je kome taj mineral privukao pažnju.
Citat:
Turmen:
Citat:
Ulfsaar:
Nije mi jasno kako smeju da buše na tuđem privatnom posedu.


Pa pod jedan to više nije tuđi privatni posed, jer firma taj privatni posed otkupi..naravno po ceni nižoj od tržišne..a i ako ti ne želiš da prodaš, mnogo će da te pitaju, "istraživaće" tu na metar od tvoje ograde, malo će ti ući u dvorište, možda ti malo popucaju zidovi na kući.. ali nisu ti ušli u posed, ne smetaš ti njima :)


Prečuo sam bio sa početka videa, kaže se da ženi čija je parcela plaćaju penale za zagađeni deo zemljišta. Takođe, deluje da je bušotina unutar parcele. To znači da verovatno postoji pristanak, ugovor neki. E sad, da li ona po njemu može (lako) i da ih otera sa imanja, pitanje je.
[ Java Beograd @ 23.03.2022. 06:33 ] @
Ovo mi deluje kao hajka. Dakle neko jeo burek i ugušio se - a mi da izglasamo zakon o zabrani bureka u celoj državi!

Istraživanje je zapravo bušotina, prečnika ne većeg od oko 10 cm do dubljih slojeva zemlje. I ništa više. Sa izvađenih primeraka zemljišta se može zaključiti čega ima gde. Dal' uglja, litijuma, mineralne vode, zlata, bora, gvožđa ... bilo čega. Kad se primerci zemljišta izvuku, izvuku se i cevi koje su bušile, bušotina se na dubljim slojevima zabetonira, na plićim se zatrpa zemljom, i - gotovo. To je istraživanje.

Ako je neko tokom istraživanja uradio nešto pogrešno: oštetio vlasnika, naneo neku ekološku štetu ili drugu štetu, ili šta god drugo protivpravno - kazniti ga po zakonu.
Ali, nema ni malo logike da se zarad toga SVIMA zabrani istraživanje.

Dakle, kazniti počinioca a ne svakog.



Ko se seća onog događaja kad je razmaženi tatin sin, sa tek dobijenom vozačkom dozvolom uzeo tatinog BMW-a pa u smrt poslao nekoliko maldih ljudi?
A glupa i nesposobna vlast: svim mladim vozačima zabranila da voze automobile snažnije od (koliko se sećam) 75 KS.
Alo majmuni! Zna se krivac! Njega kazni.


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 23.03.2022. u 07:48 GMT+1]
[ Java Beograd @ 23.03.2022. 06:50 ] @
Dok su jedni dizali hajp i vikali "drž'te lopova Riotinta!", za to vreme su drugi, "ekolozi", tj. privatni mafijaški hoteli u Vrnjačkoj Banji, sa dozvolom za jednu istraživačku bušotinu, bušili po četiri - pet eksploatacionih bušotina.
Punili bazene!!! Što da ne, kad su tako u mogućnosti?

I šta se desilo? Nema više mineralne vode! Nema! Gotovo! Sve su posisali, posrkali, potrošili. Sve jednako vičući "Ua Riotinto!", "Drž'te lopova Riotinta". Naravno, uz tradicionalno blokiranje mostova.

Ako niste znali za ovo - to je zato što koruptivna vlast ovo prećutkuje. Nema više za nikog, pa ni za stare predratne hotele i banje, koji su imali po jednu ili dve česme te blagorodne, lekovite vode.
Alavo, bahato, kriminalno, koruptivno.

Nema više "Vrnjačka Banja", možda samo "Vrnjačka njanja "

[ BuzzLightyear @ 23.03.2022. 07:52 ] @
Citat:
Ulfsaar: Meni je kod ovog slučaja najžalosnije to što je morao da dođe Englez da otkrije rudu litijuma (eksploatisali ga ili ne). Mi pre toga pojma o tome nismo imali, niti je kome taj mineral privukao pažnju.


Grešiš, istraživanja su rađena još osamdesetih u SFRJ, a sada su strane kompanije na tacni dobile gotove podatke. Oni sada rade istraživanja da bi precizno utvrdili lokacije gde im se najviše isplati da prave rudnike. Trenutno im se žuri jer svi znaju da su Li baterije slepo crevo. Nije im ostalo više od 20 godina, a kako tehnologija napreduje, možda i manje. Cilj je da za što kraće vreme iskopaju i prerade što više i na kraju ostave nama da se bavimo posledicama. Sve je lepo objašnjeno na skupu u SANU, ali ko to još gleda kada imamo Pink, Hepi, zadruge...

Citat:
Ulfsaar: Prečuo sam bio sa početka videa, kaže se da ženi čija je parcela plaćaju penale za zagađeni deo zemljišta. Takođe, deluje da je bušotina unutar parcele. To znači da verovatno postoji pristanak, ugovor neki. E sad, da li ona po njemu može (lako) i da ih otera sa imanja, pitanje je.


Marijana, žena sa video klipa, uopšte nije vlasnik parcele. Ona ništa nije prodala kompaniji, ali je ugrožena, kao i veći deo sela( a i cela Srbija), jer živi u blizini i jer konstantno dobija pretnje i pritske da mora da proda svoju zemlju. Jedan vid pritiska je isključivanje struje delu sela! Nakon svih protesta, rešenje koje je donela naša vlada, ili bolje reći kompanija, je da premesti deponiju jalovine u drugo selo. To je onaj čuveni Vučićev govor "nema potrebe da uništavamo živote većeg broja ljudi nego što je prvobitno planirano". Izletelo mu je, ne može čovek da bude skoncentrisan sve vreme, istina mora nekad da ispliva. Teletabisi pored malih ekrana su aplaudirali predsedniku jer je oterao zli Rio Tinto koji nije dao našem Noletu da igra tenis :( :)

Citat:
Java Beograd: Nema više "Vrnjačka Banja", možda samo "Vrnjačka njanja "


Primetio si da nema više Vrnjačke Banje!? Napreduješ! Uskoro neće biti cele Srbije, zato samo ti idi u pozorište.
[ BrutalCoin @ 23.03.2022. 07:59 ] @
U modernoj kapitalističkoj državi poput Srbije kako je moguće upasti na privatni posed i vršiti bilo kakva iskopavanja bez saglasnosti vlasnika poseda?

[ BuzzLightyear @ 23.03.2022. 08:02 ] @
Možda zato što Srbija nije moderna kapitalistička država? Srbija je kargo-kult država.
[ Java Beograd @ 23.03.2022. 08:39 ] @
Citat:
BrutalCoin: U modernoj kapitalističkoj državi poput Srbije kako je moguće upasti na privatni posed i vršiti bilo kakva iskopavanja bez saglasnosti vlasnika poseda?
Naravno da nije moguće. Ko kaže da je Riotinto to uradio taj laže.
[ BuzzLightyear @ 23.03.2022. 08:43 ] @
Nije Rio Tinto, već ćerke firme koje se bave istraživanjem. Pre bušotina oni uzimaju površinske uzorke i u toj fazi upadaju ljudima na imanja tajno i bez pitanja.
[ Turmen @ 23.03.2022. 08:45 ] @
Citat:
Java Beograd: Naravno da nije moguće. Ko kaže da je Riotinto to uradio taj laže.


Trenutno u Srbiji postoje desetine firmi koje "istražuju" i koje su bacile šapu na ovu zemlju. Neke stvarno istražuju, neke mešetare i peru pare, ali ima ih prilično. Rio Tinto samo ima najbolji marketing..
[ Java Beograd @ 23.03.2022. 09:14 ] @
Neka istražuju, šta fali? Bar ćemo znati čega gde ima. Ja sam za.
Kažem, ako neka od njih zagađuje ili uzurpira tuđe zemljište - zna se: na sud, pa po zakonu.


Pazi, bogznakoliko vozača (samo kao primer) u momentu dok ovo pišem čini kriminal vozeći neko prevozno sredstvo na nekom putu.
Dal' vozi kradenu robu, ili je tek krenuo u pljačku, ili prevozi migante, ili vozi šut na divlju deponiju ...

I sad? Dal' treba njiih da kaznimo, ili da zabranimo ukupan saobraćaj u Srbiji, zato što neki čine kriminal na putu?
[ Turmen @ 23.03.2022. 09:14 ] @
Citat:
BrutalCoin: U modernoj kapitalističkoj državi poput Srbije kako je moguće upasti na privatni posed i vršiti bilo kakva iskopavanja bez saglasnosti vlasnika poseda?


U modernoj kapitalističkoj Srbiji je moguće "osigurati perimetar" huliganima sa severa, juga (ili neke druge strane sveta), bagerima srušiti jedno omanje naselje dok je policija na "pauzi", maltretirati sve slučajne prolaznike jer - ko će da se zamara sa birokratijom..

A mi se pitamo da li je moguće upasti na privatni posed i nešto bušiti zemlju.. Rođače - moguće je da ti dođu u stan i uruče "pravosnažno" rešenje da to više nije tvoj stan i da kupiš prnje i bežiš u roku od odmah.. Ne znam kako ne kapirate gde živimo
[ Turmen @ 23.03.2022. 09:33 ] @
Citat:
Java Beograd:
Neka istražuju, šta fali? Bar ćemo znati čega gde ima. Ja sam za.
Kažem, ako neka od njih zagađuje ili uzurpira tuđe zemljište - zna se: na sud, pa po zakonu.


Pazi, bogznakoliko vozača (samo kao primer) u momentu dok ovo pišem čini kriminal vozeći neko prevozno sredstvo na nekom putu.
Dal' vozi kradenu robu, ili je tek krenuo u pljačku, ili prevozi migante, ili vozi šut na divlju deponiju ...

I sad? Dal' treba njiih da kaznimo, ili da zabranimo ukupan saobraćaj u Srbiji, zato što neki čine kriminal na putu?


Ovo može da se kaže onda za sve manje više... Evo na primer..

"Neka zidaju zgrade podno Kalemegdana, šta fali? Bar ćemo imati više zgrada. Ja sam za.
Ma šta da zidaju mogu i da ruše, bolje lepe zgrade, nego ono kameno ruglo staro par vekova.
Kažem, ako neka od njih zagađuje ili uzurpira tuđe zemljište - zna se: na sud, pa po zakonu.
"

Ovo po zakonu mi je još jače.. Poznato je da smo mi država sa jakim zakonima koji se strogo poštuju..
[ Java Beograd @ 23.03.2022. 09:52 ] @
Ne kapiraš.
Samo kažem da ne teba SVE zabraniti zato što neko negde krši zakon.


Dakle, ako je Rio Tinto kršio zakon - kazni ga.
Ali ne treba svima zabraniti istraživanja zato što je Rio Tinto kršio zakon.



Ili ti misliš da treba svima zabraniti sva istraživanja, na celoj teritoriji Sribije, zarad Rio Tinta?
[ Ulfsaar @ 23.03.2022. 10:00 ] @
Citat:
BuzzLightyear:

Citat:
Ulfsaar: Prečuo sam bio sa početka videa, kaže se da ženi čija je parcela plaćaju penale za zagađeni deo zemljišta. Takođe, deluje da je bušotina unutar parcele. To znači da verovatno postoji pristanak, ugovor neki. E sad, da li ona po njemu može (lako) i da ih otera sa imanja, pitanje je.


Marijana, žena sa video klipa, uopšte nije vlasnik parcele. Ona ništa nije prodala kompaniji, ali je ugrožena, kao i veći deo sela( a i cela Srbija), jer živi u blizini i jer konstantno dobija pretnje i pritske da mora da proda svoju zemlju. Jedan vid pritiska je isključivanje struje delu sela! Nakon svih protesta, rešenje koje je donela naša vlada, ili bolje reći kompanija, je da premesti deponiju jalovine u drugo selo. To je onaj čuveni Vučićev govor "nema potrebe da uništavamo živote većeg broja ljudi nego što je prvobitno planirano". Izletelo mu je, ne može čovek da bude skoncentrisan sve vreme, istina mora nekad da ispliva. Teletabisi pored malih ekrana su aplaudirali predsedniku jer je oterao zli Rio Tinto koji nije dao našem Noletu da igra tenis :( :)



Jasno mi je to, ona sama navodi treće lice kao vlasnicu. Ali, to ne menja stvar. Ako se ovi stvarno služe takvim kurvarlucima, u sta uopste ne sumnjam poznavajući taj alavi investitorski mentalitet, onda i treba ozakoniti inicijativu, bar dok se ne raščisti situacija. Veliki je propust učinjen već time što stvar nije iznesena u javnost pre nego što je pola ljudi prodalo imanja.

Po meni bi bilo ispravno tretirati eksproprijaciju kao neku vrstu egzodusa kakvi su nam poznati i sa naših prostora. E pošto je to tako, onda ljudi koji su zahvaćeni njime treba da dobiju žestoke, milionske odštete i da oko toga nema cenkanja. Treba oni da budu ti koji će najviše da profitiraju od cele stvari. Naravno i svi oni u široj zoni koji budu eventualno zahvaćeni zagađenjem.

Ne verujem da će cena litijuma kao i resursa uopšte ići naniže sa usavršavanjem tehnologije. Ali bi bilo zgodno uvezati rudnik litijuma sa fabrikom litijuma i baterija kao i
sa nekom fabrikom automobila, kamiona, traktora na elektro pogon, što da ne. To bi u krajnjoj liniji imalo i jedan širi ekološki smisao, uz nažalost eto neminovno žrtvovanje jednog manjeg dela teritorije.
[ BuzzLightyear @ 23.03.2022. 10:11 ] @
Litijum ne može da se efikasno reciklira, tako da nema ekološki smisao. Reciklirani litijum ne može da se koristi u auto industriji, a sam proces reciklaže je opasan i skup.

Citat:
Ulfsaar: To bi u krajnjoj liniji imalo i jedan širi ekološki smisao, uz nažalost eto neminovno žrtvovanje jednog manjeg dela teritorije.


Tako razmišljaju u Nemačkoj. Žrtvovaćemo jedan manji deo teritorije (cela Srbija), zbog naše auto industrije. To što je za njih manji deo teritorije, za nas je mnogo. Nemačka ima veće zalihe rude litijuma, na granici sa Češkom, ali im se iz nekog razloga više sviđa litijum iz Srbije, Portugala i Španije. Jedini litijum koji Nemci planiraju da eksploatišu na svojoj teritoriji je iz geotermalnih voda, metodom filtriranja.

[ dule_ns @ 23.03.2022. 10:25 ] @
@Java

Evo pošto glumiš francusku sobaricu (ili možda i ne glumiš), dok imamo ovakva zakonska rešenja jedini način da se u ovoj oblasti ljudi odbrane od toga jeste da se zabrane sva istraživanja

https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/091221/091221-vest4.html
[ Java Beograd @ 23.03.2022. 10:44 ] @
Citat:
dule_ns: @Java
Evo pošto glumiš francusku sobaricu (ili možda i ne glumiš), dok imamo ovakva zakonska rešenja jedini način da se u ovoj oblasti ljudi odbrane od toga jeste da se zabrane sva istraživanja


Ma ne samo istraživanja, treba zabraniti sva postojeća iskopavanja, od minerala do uglja. Šta ima tu neko da kopa po Srbiji?
[ SlobaBgd @ 23.03.2022. 10:55 ] @
Ma treba i prestati iskopavati ugalj, već je predloženo ovde u temi.
Pa ćemo zatvoriti termoelektrane a struju ćemo praviti od vetra i sunca, i skladištiti je u litijumske akumulatore.

Ovaj, čekaj...
[ Java Beograd @ 23.03.2022. 10:59 ] @
Šta struja?!?! Ni moj pradeda je nije imao - i ništa mi nije falilo.

Znaš li koliko Srba godišnje umre od strujnog udara? Zašto? Čemu? Dokle?

Dok je god struja smrtonosna - zabranjuj! Pa budimo ljudi, i bar jednom složni!
[ Java Beograd @ 23.03.2022. 11:18 ] @
Citat:
Turmen:"Neka zidaju zgrade podno Kalemegdana, šta fali?"

A šta bi ti zidao "podno Kalemegdana" ?!? Železaru? Azotaru? WTF?! Pa zgrade, šta drugo? I šta to znači "podno Kalemegdana"? Jel to definisana neka jedinica mere?
Pa šta je bilo tamo? BEKO, fabrika. I? Nikom ništa, stajala tamo decenijama, pretvorila se u ruševine. A iza nje, neki magacini, zmijarnici, neka čuda. E, sad se žuti setilii da krenu da hejtuju.



Šta se bre svi redom primate ko veverice na ove predizborne floskule žutih, koji su pali s vlasti zbog krađa epskih razmera? I dovođenja naroda na golu egzistenciju.
Pa vam pune glave čime god im padne na pamet, a što je soroševa mašinerija markirala kao "lako primajuću na proste mase"
Pa ne dižu hajp žuti što se zidaju zgrade "podno Kalemegdana", nego im je krivo što nisu oni zidali.



Kalemegdan - oivičen Pariskom, Tadeuša Košćuškog, Vojvode Bojovića.
S jedne strane pomenutih ulica je Kalemegdan, tj. tvrđava i park, Zoo Vrt i ostalo, s druge strane tih ulica - šta?
Pa zgrade, WTF, šta drugo?
[ BuzzLightyear @ 23.03.2022. 11:19 ] @
Citat:
SlobaBgd: Pa ćemo zatvoriti termoelektrane a struju ćemo praviti od vetra i sunca, i skladištiti je u litijumske akumulatore.


Kako bi bilo da se prvo malo informišeš? Za skladištenje energije dobijene od vetra i sunca se ne koriste litijumski akumulatori.

https://www.youtube.com/watch?v=zokz0S3n9uU&t=1741
[ MajorFatal @ 23.03.2022. 11:50 ] @
Citat:
Ulfsaar:
Meni je kod ovog slučaja najžalosnije to što je morao da dođe Englez da otkrije rudu litijuma (eksploatisali ga ili ne). Mi pre toga pojma o tome nismo imali, niti je kome taj mineral privukao pažnju.


Ono što je kasnije dobilo naziv Jadarit je "otkrio" naš domaći rudarski inžinjer, jer je išao u osnovnu školu, i tu naučio da je naša zemlja bogata rudnim bogatstvima, kao i svime drugim, te takođe da svoju ekonomiju na rudnim bogatstvima i ostalim primarnim resursima zasnivaju primitivna društva kao neka u Africi i bespućima Australije. Kasnije promovisao Dinkić, još uvek nije u zatvoru, da je kriptonit koji će ubiti zlog nato supermena, ura mi, primitivni marketing ko za sns nepismene, a i jeste.

Pošto je i sama metalurgija ponikla na ovim prostorima, na lokaciji Pločnik prva ikad, i autohtona nema sličnih primera u svetu, nedavno arheolozi uspeli da rekonstruišu ceo postupak, uz duvaljke i ritam bubnja darkvuda podigli temperaturu u vatri na potrebnih 1200 stepeni celzijusa, englez je samo mogao da dođe da demonstrira šta je naučio od nas, da ne dobije prelaznu ocenu, i vrati se nazad da još uči. I na poklon lekcija kad naiđe na primitivne i u gaćama, koji ne umeju ni da se obuku kako treba, da ne osvoji pola sveta, kao u indiji, africi, australiji i kanadi, nago da im pokloni neke knjige i razboj da se obuku.

Citat:
Java Beograd:
Ovo mi deluje kao hajka. Dakle neko jeo burek i ugušio se - a mi da izglasamo zakon o zabrani bureka u celoj državi!

Istraživanje je zapravo bušotina, prečnika ne većeg od oko 10 cm do dubljih slojeva zemlje. I ništa više. Sa izvađenih primeraka zemljišta se može zaključiti čega ima gde. Dal' uglja, litijuma, mineralne vode, zlata, bora, gvožđa ... bilo čega. Kad se primerci zemljišta izvuku, izvuku se i cevi koje su bušile, bušotina se na dubljim slojevima zabetonira, na plićim se zatrpa zemljom, i - gotovo. To je istraživanje.

Ako je neko tokom istraživanja uradio nešto pogrešno: oštetio vlasnika, naneo neku ekološku štetu ili drugu štetu, ili šta god drugo protivpravno - kazniti ga po zakonu.
Ali, nema ni malo logike da se zarad toga SVIMA zabrani istraživanje.

Dakle, kazniti počinioca a ne svakog.


Lepo u teoriji, rudnika je bilo i biće, kao i istraživanja, a umeju da budu vredni, dinar prvi put postao čvrsta valuta kad je otvoren Bor .. a u praksi ..

Mića iz Zablatića sa svojom startap firmom i bugarskim mašinama buši, radnici koji bi trebalo da zabetoniraju do dubine 500 metara prodaju 20 džakova cementa ispod cene, ostalo im, mićina firma izlistana na berzi u landonu, čestitamo mići na uspehu, sad može već da kupi i drugu leptir mašnu da ne nosi samo jednu, rakovica eksplorejšn prodala makedonskom mineral resoursis, mineral prodao kanadskom nemesis, nemesis prodao zi đinu, jer je uz istraživanje išla i maglovita dozvola za eksploataciju, za nagradu kanadski nemesis kupio makedonski minerals, a zi đin kupio rakovicu, na kraju lanca xx miliona, milijardi dolara "dodate vrednosti", ko je jedino loše prošao? Nekoliko Vlaških sela koja raseljavaju i maltretiraju jer ne umeju da se organizuju dobro .. jedino da smo izgoreli po glavi da ostanemo bez tog bogatstva koje se zove Vlaško selo, malo ih je prostalo do danas.

I sad 20 takvih mića sa 20 leptir mašni, i 200 mineral risorsis eksplorejšn rovari zlato, antimon, olovo, litijum, bakar, borate, srebro .. a ti se Java Beograd iseli iz svoje kuće sa svog imanja da mogu ljudi da rade ..

Zakon kažeš? Iskrivila zakone ministarka Mihajlović, još uvek nije u zatvoru, još 2014-te sa kazne 500.000 (i tada male) za narušavanje prirodne sredine, na 20.000 ko da je mića pogrešno parkirao crnu škodu što svedoči o njegovoj moći u Zablaćanima odakle je potekao ... I mrzi svako drvo koje vidi, podseća ga na rodni kraj odakle je potekao.
[ MajorFatal @ 23.03.2022. 11:59 ] @
Citat:
Java Beograd:
Dok su jedni dizali hajp i vikali "drž'te lopova Riotinta!", za to vreme su drugi, "ekolozi", tj. privatni mafijaški hoteli u Vrnjačkoj Banji, sa dozvolom za jednu istraživačku bušotinu, bušili po četiri - pet eksploatacionih bušotina.
Punili bazene!!! :D :D :D Što da ne, kad su tako u mogućnosti?

I šta se desilo? Nema više mineralne vode! Nema! Gotovo! Sve su posisali, posrkali, potrošili. Sve jednako vičući "Ua Riotinto!", "Drž'te lopova Riotinta". Naravno, uz tradicionalno blokiranje mostova.

Ako niste znali za ovo - to je zato što koruptivna vlast ovo prećutkuje. Nema više za nikog, pa ni za stare predratne hotele i banje, koji su imali po jednu ili dve česme te blagorodne, lekovite vode.
Alavo, bahato, kriminalno, koruptivno.

Nema više "Vrnjačka Banja", možda samo "Vrnjačka njanja "


Znali smo, za Vrnjačku Banju se nešto malo zalagao upropašćeni revolucionar i glumac Sergaj Trifunović, i ima jedna ekipa zaštitimo vode Vrnjačke Banje, nejaka jer nikad nije dobacila do medija, ali eto pošto su žuti lopovi sve pokrali, dobro je da sam imamo crveno crnu koaliciju koja ne krade - nego upropašćava bez razloga, oni ionako mogu lepo da žive od droge i oružja šta bi im trebala jedna banja i izvor.
[ BuzzLightyear @ 23.03.2022. 12:06 ] @
Ne mogu da razumem ljude koji imaju argument: zbog vas koji se bavite problemom X, problem Y je ostao zanemaren, zato je najbolje da ne radite ništa :)
[ MajorFatal @ 23.03.2022. 12:08 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Turmen:"Neka zidaju zgrade podno Kalemegdana, šta fali?"

A šta bi ti zidao "podno Kalemegdana" ?!? Železaru? Azotaru? WTF?! Pa zgrade, šta drugo? I šta to znači "podno Kalemegdana"? Jel to definisana neka jedinica mere?
Pa šta je bilo tamo? BEKO, fabrika. I? Nikom ništa, stajala tamo decenijama, pretvorila se u ruševine. A iza nje, neki magacini, zmijarnici, neka čuda. E, sad se žuti setilii da krenu da hejtuju.


Ništa, prethodnim planom je predviđeno park i da se obnove bedemi tvrđave, ne mora ništa da se zida "podno Kalemegdana"
ima baš dosta prostora i malo dalje od centra za zidanje. To što neko prvo promeni zakon, a onda se bavi kriminalom "po zakonu" ne menja ništa u činjenici da se i dalje bavi kriminalom, i nije baš toliko zamršeno da se ne vidi ko šta radi. A alavih koji bi da zidaju u centru, i primitivnih koji su se oparili i hoće da žive baš u centru će biti uvek, samo im ne treba dozvoliti da baš uvek ostvare svoje zamisli na štetu drugih, ili cele zajednice. Ali o tome smo već pisali pa nećemo opet:

https://www.elitemadzone.org/t507693-0#4024593



A francuska sobarica ume da bude naivna dok ide u pozorište, al da vidiš tamo kako razume radnju .. i tapše čak.

[ SlobaBgd @ 23.03.2022. 15:02 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Citat:
SlobaBgd: Pa ćemo zatvoriti termoelektrane a struju ćemo praviti od vetra i sunca, i skladištiti je u litijumske akumulatore.


Kako bi bilo da se prvo malo informišeš? Za skladištenje energije dobijene od vetra i sunca se ne koriste litijumski akumulatori.

https://www.youtube.com/watch?v=zokz0S3n9uU&t=1741

Možda nisu LiIon akumulatori, ali i dalje ne znamo koji su, osim da su Redox, što je oznaka za fizičko-hemijsku reakciju (redukcija i oksidacija elektrona). I upravo nije poenta da li se litijum koristi za skladištenje struje dobijene "obnovljivim putem", već da se vrlo verovatno koristi neka jednako štetna tehnologija. Možda ne štetna pri proizvodnji akumulatora, ali moguće štetna pri skladištenju, korišćenju ili recikliranju. Pa i olovni ili NiCd akumulatori su štetni za okolinu, ali ih nisu povlačili iz upotrebe zbog štetnosti već zbog neefikasnosti u odnosu na novija rešenja. Da li treba ukinuti eksploataciju olova (i cinka, jer su najčešće zajedno na nalazištima), i zabraniti upotrebu olovnih akumulatora? Ili bilo kojih proizvoda od olova? Videli smo šta ostaje posle proizvodnje bakra, treba li zabraniti proizvodnju bakra? I upotrebu? Isto pitanje i za ugalj.

Ne mogu da razumem zahteve da Srbija bude zemlja zasnovana na poljoprivredi, i to onoj organskoj. Već smo o tome pisali, takav pristup je ekonomski i vitalno neodrživ. Svaka grana industrije (od turizma, preko industrije zabave, do teške metalurgije ili prehrambene industrije) traži određene ekološke kompromise. Bar kod ljudi zdravog razuma koji se stvarno brinu za ekologiju i zdravlje građana.

Ali ako je meta vlast (bilo koja), i ako se ekološke teme potežu da bi se neko skinuo sa vlasti, to je još jedna manipulacija na koju ne treba pristajati iz principa. Jer ako neko laže da bi promenio vlast jednih vlašću drugih, 101% je sigurno da će i ti novodošli lagati i krasti. Jer im je to modus operandi.

U svetlu manipulacija i stranačke kampanje, podsetimo se da je Rio Tinto došao u Srbiju za Koštuničinog vakta, 2004 godine. Od tada pa do 2020. godine nije bilo ni protesta ni javnih nastupa naših ekoloških aktivista protiv onoga što radi (ili što bi mogao da radi) Rio Tinto. Nemojte mi reći da je Rio Tinto tek 2020. postao ekološki neprihvatljiva kompanija, ili da smo to tek tada saznali. Ne, već je, uveren sam, to bio "kec na jedanaest" da se zabiberi Vučiću. I ma kako da treba zabiberiti Vučiću, i ma kako da treba oterati sve prevarante i trovače, osećam da nam rastu magareće uši jer sve tri strane u ovoj aferi (vlast, Rio Tinto i ekološki aktivisti) lažu, manipulišu i zaiebavaju radništvo, seljaštvo i poštenu inteligenciju.
[ Turmen @ 23.03.2022. 15:28 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Turmen:"Neka zidaju zgrade podno Kalemegdana, šta fali?"

A šta bi ti zidao "podno Kalemegdana" ?!? Železaru? Azotaru? WTF?! Pa zgrade, šta drugo? I šta to znači "podno Kalemegdana"? Jel to definisana neka jedinica mere?
Pa šta je bilo tamo? BEKO, fabrika. I? Nikom ništa, stajala tamo decenijama, pretvorila se u ruševine. A iza nje, neki magacini, zmijarnici, neka čuda. E, sad se žuti setilii da krenu da hejtuju.



Šta se bre svi redom primate ko veverice na ove predizborne floskule žutih, koji su pali s vlasti zbog krađa epskih razmera? I dovođenja naroda na golu egzistenciju.
Pa vam pune glave čime god im padne na pamet, a što je soroševa mašinerija markirala kao "lako primajuću na proste mase"
Pa ne dižu hajp žuti što se zidaju zgrade "podno Kalemegdana", nego im je krivo što nisu oni zidali.



Kalemegdan - oivičen Pariskom, Tadeuša Košćuškog, Vojvode Bojovića.
S jedne strane pomenutih ulica je Kalemegdan, tj. tvrđava i park, Zoo Vrt i ostalo, s druge strane tih ulica - šta?
Pa zgrade, WTF, šta drugo?


Naravno..

Evo meni se baš sviđa ova zgrada..Ima i dozvolu

https://www.politika.rs/sr/cla...oku-37-ima-gradevinsku-dozvolu

Šta joj fali?? Šta drugo treba ovde da bude? Parking? Možda zelena površina..Daj bre, nemojmo se zezati, ko hoće zelenilo, ima ga na Avali i Kosmaju, daj zgrada i betona :)

Da ne bi menjali teze - nisam za zabranu, ali jesam za ograničavanje.. Ne znam da li si informisan, ali na Homoljskim planinama u okolini Bora, Žagubice, Majdanpeka se trenutno vrši oko 30 - 40 istraživanja (ne znam tačan broj).. Na tri mesta da nađu nešto, možemo da se oprostimo od Krupajskog Vrela, Lepenskog Vira, Miroča, Borskog Jezera, a verovatno će i delovi grada biti zreli za izmeštanje..

Znači istraživanja su mnogo više od grebuckanja zemlje i gledanja grumenčića iste pod mikroskopom.. Zato ne sme da ih bude, bar u ovolikoj meri..
[ Ulfsaar @ 23.03.2022. 20:32 ] @
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Ulfsaar:
Meni je kod ovog slučaja najžalosnije to što je morao da dođe Englez da otkrije rudu litijuma (eksploatisali ga ili ne). Mi pre toga pojma o tome nismo imali, niti je kome taj mineral privukao pažnju.


Ono što je kasnije dobilo naziv Jadarit je "otkrio" naš domaći rudarski inžinjer, jer je išao u osnovnu školu, i tu naučio da je naša zemlja bogata rudnim bogatstvima, kao i svime drugim, te takođe da svoju ekonomiju na rudnim bogatstvima i ostalim primarnim resursima zasnivaju primitivna društva kao neka u Africi i bespućima Australije. Kasnije promovisao Dinkić, još uvek nije u zatvoru, da je kriptonit koji će ubiti zlog nato supermena, ura mi, primitivni marketing ko za sns nepismene, a i jeste.

Pošto je i sama metalurgija ponikla na ovim prostorima, na lokaciji Pločnik prva ikad, i autohtona nema sličnih primera u svetu, nedavno arheolozi uspeli da rekonstruišu ceo postupak, uz duvaljke i ritam bubnja darkvuda podigli temperaturu u vatri na potrebnih 1200 stepeni celzijusa, englez je samo mogao da dođe da demonstrira šta je naučio od nas, da ne dobije prelaznu ocenu, i vrati se nazad da još uči. I na poklon lekcija kad naiđe na primitivne i u gaćama, koji ne umeju ni da se obuku kako treba, da ne osvoji pola sveta, kao u indiji, africi, australiji i kanadi, nago da im pokloni neke knjige i razboj da se obuku.


Ok, greška. Englez je samo popularizovao jadarit poredeći ga sa kriptonitom.

Interesantno je da je litijum pronađen usputno dok se tragalo za borom, a na isti način bor dok se tragalo za ugljem.
https://bizlife.rs/geolozi-rio-tinta-kako-se-otkrivao-jadarit/