[ Living Light @ 23.04.2022. 09:27 ] @
Hehe,
znači kad ti treba, onda samo FIXni radi,
a kad nije gusto svi rade. (to mi nešto poznato :) )

Naime,
Čini mi se da je slanje SMS otežano zbog zauzeća servera.
Ne znam, možda mi se samo ćini.

Ali veliki servisi, zamena ulja, kočnice, letva volana
i ostale rabote se ne rade pred Uskrs, a ni za Uskrs!

Izgleda da šaljemo toliko poruka da nam je tanka Optika :)
Nešto zahhQhurleca, a šta ne zna se :)
Eo, na Lap-TOP-u blinka Parity Error,

I šta sad da radino?
Ništa.
Idem da palim smederevac i skuvam kafu ko čovek.
Popraviće se to samo, samo malo vremena,
[ B3R1 @ 23.04.2022. 11:40 ] @
Pa to ti je ono: cemu sluze cistaci cipela i obucari koji ih krpe u vremenu kada "svi" nose patike?

E, tako ti je to i ovde. "Svi" koriste Viber, FB Messenger, a poneki retki i WhatsApp. Klasican SMS i 2G/GSM infrastruktura uopste su tu samo za retke korisnike s telefonima na preklop ... u koje spadaju penzioneri, paranoici i teoreticari zavera. Tako da mobilni operateri kada planiraju kapacitete svu paznju poklanjaju 4G/LTE infrastrukturi (cak i 3G se polako svuda gasi), a mnogi uveliko testiraju i pustaju u rad i 5G ... dok su sokocala rezervisana za ezoterike i starce u drugom planu.

Uzgred, i to da fiksni uvek radi postaje sve vise proslost ... duga prica ... :-(

(*) Rec "svi" namerno napisana pod navodnicima, jer reci da nesto SVI rade/nose/kupuju je netacna tvrdnja. Uvek postoji jedan inadzija koji tu tvrdnju cini pogresnom. "SVI" kao pojam, zato, ne postoji.
[ TheSpiridon @ 24.04.2022. 18:22 ] @
Eh taj osećaj kad ležiš u krevetu i sms-uješ se sa voljenom osobom - neprocenjivo... sad ništa, nije do tehnike do mene je :)
[ pisac @ 24.04.2022. 23:48 ] @
Jebtel je sve više njesra od mreže.
Najbolje je radio kao Mobtel dok je Karić bio vlasnik. Tada je nivo znanja bio veći. Sada su odavno u qurcu.

A što se tiče SMS-a, ja ga koristim.
Kada mi neko kaže "poslaću ti na viber" ja se samo nasmejem i kažem da nemam viber :P

A nemam ga iz vrlo praktičnog razloga: U ovom debilnom svetu su počeli da preusmeravaju regularne telefonske pozive na viber brojeve, pa mi je mnogo puta poziv iz inostranstva sa pravog telefona na pravi telefon usmeravan na viber, a ja kada nisam online (a to je većinu vremena) poziv ne stiže nigde (iako navodno "zvoni"), a često ne stiže ni kada sam online, ili stigne recimo iz afrike (!) pa naravno ne odgovorim jer nemam nikoga u Africi.

Stizalo mi je samo 20% pozva iz inostranstva na realni mobilni, i to uglavnom sa pogrešnom identifikacijom.

Od kada sam ukinuo viber, stiže mi 100% poziva iz inostranstva, sa pretežno tačnom identifikacijom.

Tako da je viber otpisan.
[ B3R1 @ 25.04.2022. 09:09 ] @
Citat:
pisac: Jebtel je sve više njesra od mreže.
Najbolje je radio kao Mobtel dok je Karić bio vlasnik. Tada je nivo znanja bio veći. Sada su odavno u qurcu.

Nema kadrova, prosto.

U vreme kada je Mobtel poceo da radi primljeno je 200 inzenjera sa ETF-a u jednoj godini. A mnogi iskusni inzenjeri, pogotovo strucnjaci za transportne mreze, su zbog vece plate presli iz tada jos uvek PTT (danas Telekom) u Mobtel ... plus, dobili su isto tako ljude i iz Belpadzeta. Niko bez diplome ETF nije priman na posao, a ljudi koji su tada primljeni su bili mladi, voljni da uce, rade bez obzira na plate ... mada su plate kod Karica bile relaitvno dobre za 90-te! Ali ljudi su tada imali osecaj da su deo necega sto rade za opste dobro. Bez obzira i na Slobu i na sankcije i na ratove. Vrlo slicna situacija je tada bila i kod raznih Internet provajdera, s tom razlikom sto su u ISP firmama radili i ljudi bez diploma, ali opet nebitno - bili su entuzijasti, hteli su da rade i da uce i uprkos svemu imali neku volsebnu motivaciju. Ja sam bio deo price o pocecima Interneta u Srbiji i secam se te atmosfere, entuzijazma, motivacije ... Drugi problem je bio i taj sto je 90-ih bilo jezivo tesko otici iz Srbije.

Nakon pada sankcija mnogi iz Telekoma i Mobtela su poceli da dobijaju ponude za rad u inostranstvu. Mahom je to bilo tako sto im dodje ekipa iz npr. Eriksona, Simensa, Ciska itd. da im drze obuku u Beogradu. Ili njih posalju na obuku ili na neku konferenciju van Srbije. Tu bi instruktori pokupili vizit-karte, a onda ... zna se ... U periodu od 2000 do danas mnogi su spakovali kofere. A na njihova mesta su dosli klinci bez iskustva, kojima je taj posao mahom bila skola ... par meseci da pokupe zanat, pa paljba. Razumem ljude, i ja sam nekada slicno uradio ...Oni malobrojni preostali ex-inzenjeri koji su 90-ih podigli sistem su u medjuvremenu svi postali menadzeri, direktori, poslanici ... i odavno napustili tehniku. I sada mnogi operateri - hteli ne hteli - moraju da uposljavaju ljude sa FON, RAF, ali i visih skola (VETS itd).

Slicna situacija je i u mnogim drzavnim preduzecima. Moj drugar iz odeljenja i kolega s faksa radi na RTS-u. Covek mi je rekao da kada je on poceo da radi tamo (pocetkom 90-ih) u kolektivu je bilo oko 50 inzenjera sa diplomom ETF. Danas ih ima ukupno 5. I to su sve neki direktori i menadzeri. Zakljucak izvedi sam.

Drugi problem je sto ove moderne klince ne zanima oblast telekomunikacija i mreza, jer im to suzava sanse za posao. Pa cak i na ovim forumima je neko rekao: "Brate, koji ce ti ***** MPLS ... pa MPLS ti treba samo u Telekomu i Telenoru, a to je smor od posla, bolje uci Javu, C#, ovaj framework, onaj alat, ono okruzenje ... tamo je kinta veca". Sto i jeste tacno. Cak i medior developer s 2 godine iskustva je bolje placen nego bilo koji senior inzenjer u Yetelu i A1 s 20 godina iskustva, o Telekomu da i ne govorimo ...

Na drugoj strani, dolaskom 3G i kasnije 4G sistem je postao mnogo slozeniji, jer uvodjenjem svake nove generacije mobilne telefonije u sistem se samo ubacuju nove komponente, dok sve postojece komponente iz svih starijih generacija moraju da se i dalje odrzavaju, prosiruju, nadgradjuju ... Dolaskom 3G transportna mreza je prebacena sa SDH na IP/MPLS/DWDM, a priroda mobilnih komunikacija zahteva i slozene QoS mehanizme koji variraju od jednog proizvodjaca do drugog ... i zahtevaju enormno znanje. Plus, sto se sada klasicnog inzenjera za mreze ocekuje da ume i da kodira (Python scripting - makar na osnovnom nivou), da razume razlicite mehanizme virtuelizacije, jer se vecina softverskih komponenata mobilnih sistema sada realizuje na virtualkama ili u docker kontejnerima ... da ne govorimo o 5G koji tek dolazi. Odnos pare/trud je tu sve manji.

A ti koji sve to shvataju svakako nece da gube vreme i rade za 1K-2K evra mesecno ... i traze sebi bolja resenja, sa stanovista kolicnika pare/trud. Bilo u Srbiji, bilo van nje. Naravno, danasnjem klincu da pricas o entuzijazmu i motivaciji da se gradi nesto za opste dobro - pa samo ce te pitati: "Ej, matori, na cemu si ti to? I gde to mogu da nabavim, da se i ja malo zabavim?".
[ Turmen @ 29.04.2022. 11:39 ] @
@Beri - Bukvalno si opisao i moje iskustvo. Trenutno su telekomunikacije najslabija tech grana u Srbiji..

Ja sam kao student počeo da radim u Sezampro-u, bukvalno smo učili, radili, na entuzijazam, plate su bile male ali dovoljne za 19-20godišnjeg studenta. Kasnije smo održavali celu infrastrukturu za WIFI, radili sa korisnicima, išli na teren i bukvalno smo sve sami radili i učili..

Ja sam se u međuvremenu prebacio na mobile programiranje, na Android (Kotlin) i na IOS (Swift) počeo da izučavam testiranje, automatske testove i sve to i u jednom momentu kad sam diplomirao dobio sam ponudu da pređem u NOC u Orionu i u isto vreme mi "pala" ponuda od strane firme da radim kao Junior Mobile QA za 10000din veću platu (mislim da je bio 450 - 550e raspon). I ja odem bez razmišljanja.. Sad mislim da ne bih znao ni neku najosnovniju operaciju (tipa port forwarding) da uradim, a kamoli nešto kompleksnije. U isto vreme je brdo kolega napustilo firmu, došli neki novi klinci, ali sa daleko manje znanja i entuzijazma i volje.

Kućni prijatelj koji mi je držao privatne časove matematike, OETa, Elektronike, Teorije Kola - inženjer elektrotehnike, sa diplomom ETFa, je pre 10tak godina imao 600e platu u Telekomu. Ako nije dao otkaz - sada možda ima plafon 1000 - 1200e. Što bi rekao ti - svaki developerčić posle 4-5godina iskustva dođe do te plate.. Ta ekspanzija IT industrije je i "ubila" telekomunikacije, jer svako ko zna da petlja sa mrežama, lako će se prešaltati na još neki programski jezik, još lakše na devops. Štaviše biće u velikoj prednosti u odnosu na nekog klinca koji kreće od nule.