[ Turmen @ 19.01.2023. 11:14 ] @
Da oživimo malo Auto Zone, žalosno što je zamro :)

Planiram kupovinu SUV ili Crossover auta.

Da objasnim - potreban mi je auto sa visokim klirensom, 4X4 pogonom (voleo bih da izbegnem ove lažne SUVove poput Captura, Jukea, Kaškaia), velikim gepekom (za skije, bicikl, a pošto se bavim muzikom i za pojačala i zvučne kutije), da se dobro ponaša po snegu ili blatu (mada ne vozim nešto preterano offroad, osim ponekog zemljanog puta).

Budžet - pa do 10000e, može koji evro preko.

Pa raspalite - moj prvi pik je X-Trail, drugi Honda CRV (prethodne generacije), možda Toyota Rav 4, ali bih voleo da čujem i druge predloge i što je još bitnije - iskustva.

[ mjanjic @ 19.01.2023. 14:10 ] @
RAV4 je trošila ulje, i to po fabričkoj specifikaciji, odnosno nikome nisu zamenili motor ili uradili bilo šta drugo zbog toga, samo u garantnom roku dolivali ulje besplatno - mislim da se odnosi na prvu generaciju, ali svakako proveri na internetu detaljnije, znam da sam čitao na nekom forumu žalbe vlasnika.
Rav4 ti i nije baš za to što tražiš, bar ne te prve generacije, ove zadnje dve su "malo" porasle, otprilike proporcionalno cenama :)
[ dejanet @ 19.01.2023. 16:17 ] @
U gepek ne mogu da stanu zajedno niti pojedinacno skije za odrsle osobe, bicikl a za ostalo sto je navedeno nisam siguran. Ako spustis zadnja sedista mozes da preneses sta hoces.

Jos uvek vozim CRV iz 2012-te jer sam tek na 60K km :). Sto se offroad-a tice, pale mu se uslovno 4x4 dok 99% vremena pogonski je na prednjoj osovini, sto se snega i blata tice zavisi od vozaca i guma, a sto se tice kozjih staza(probao par puta na planinama) meni neverovatno dobar, takodje bije ga glas da je generalno dobar za to i ako mu to nije namena.

Ranije generacije crv-a su vise offroad, mislim da su kvalitetni automobili. Vidjao sam ih dosta po Grckoj gde su valjda zbog suve klime izgledali kao da su sad izasli ispod cekica. Kod nas ih nisam vidjao cesto.
[ peromalosutra @ 19.01.2023. 20:11 ] @
Kao što pomenuh u drugoj temi, zadnjih godinu i kusur vozim Nissan X-Trail, pretposlednji model (T32). Auto sam prvenstveno kupio za vikend avanture i odmore u prirodi, neka verzija laganog overlandinga. Zbog toga sam išao na vozilo sa pogonom na sve točkove i povišenim klirensom. Sa druge strane, realnost je da je najveći dio kilometraže koju ću prelaziti upravo autoput (da ne kažem, Autobahn), tako da mi je trebalo vozilo koje može sve po malo. Mislim da X-Trail to i nudi:
- 2.0CDI motor od 130kW ima sasvim dovoljno snage za opuštenu vožnju po autoputu
- Prosječna potrošnja na autoputu od oko 7l/100km je veoma razumna za taj tip vozila
- Dosta prostora za stvari (gepek od preko 550L)
- Obaranjem zadnjih sjedišta i pomjeranjem prednjih sjedišta prema naprijed, dobije se dosta prostora da se unutra može napraviti krevet (overlanding).
- U vozilo provjereno staje dupli ormar visine 240cm. :)
- Pogon na sve točkove sa blokadom centralnog diferencijala i 21cm klirensa bi trebao dati adekvatne performanse mimo asfalta

Naravno, treba imati u vidu da ovo nije punokrvno off road vozilo, za to mu nedostaje reduktor, a i šasija je sličnija automobilu (dakle nije "body on frame" već klasična samonoseća šasija). Ipak, na youtube ima prilično impresivnih videa po pitanju off road performansi, bar za amatere.

Inicijalno sam prvo naginjao ka kupovini kombija pa sređivanju u kamper, ali sam nakon dosta premišljanja odlučio da SUV ima više smisla za mene.







[Ovu poruku je menjao peromalosutra dana 19.01.2023. u 21:29 GMT+1]
[ Turmen @ 20.01.2023. 09:06 ] @
Citat:
dejanet:
Jos uvek vozim CRV iz 2012-te jer sam tek na 60K km :). Sto se offroad-a tice, pale mu se uslovno 4x4 dok 99% vremena pogonski je na prednjoj osovini, sto se snega i blata tice zavisi od vozaca i guma, a sto se tice kozjih staza(probao par puta na planinama) meni neverovatno dobar, takodje bije ga glas da je generalno dobar za to i ako mu to nije namena.

Ranije generacije crv-a su vise offroad, mislim da su kvalitetni automobili. Vidjao sam ih dosta po Grckoj gde su valjda zbog suve klime izgledali kao da su sad izasli ispod cekica. Kod nas ih nisam vidjao cesto.


Planiram da ga probam, poznanik prodaje CRVa iz 2014e za oko 10tak hiljada. Ovako na parkingu deluje robusno, ogromno, glomazno.

Citat:
peromalosutra: Kao što pomenuh u drugoj temi, zadnjih godinu i kusur vozim Nissan X-Trail, pretposlednji model (T32)....


Hvala na opširnoj poruci, deluje auto skroz upotrebljivo na slikama. Na ovog starijeg X-Traila me je navukao drugar sa kojim sam svirao u jednom bendu, išli smo na par svirki i šokirao sam se koliko tereta može da stane u njega. 2 gitarska pojačala, bas pojačalo i zvučne kutije stanu bez problema. Pritom se tako natovaren sasvim solidno ponašao na putu, nije za neko divljanje, ali na 120 - 130km/h na autoputu je radio skroz korektno.

Inače majstor koji mi je renovirao kupatilo, vozi Qashkai-a (novija verzija, 2016o) i poprilično je razočaran jer "nema prostora, a i trom je".
[ peromalosutra @ 20.01.2023. 15:27 ] @
Quasqai je nekih 30ak cm kraći. Ako je u pitanju 1.6dci motor, mislim da je on preslab. Takođe sam vozio Quashqai sa 1.2 benzincem i definitivno mu fali snage. Što je najgore taj motor je bio jedina opcija i na većem X-Trailu sve do facelifta, kada su uveli 2.0 verziju. Druga stvar na koju treba obraćati pažnju je mjenjač, u oba modela ide CVT automatski mjenjač na koji se dosta ljudi žali po više osnova. Osjećaj u vožnji traži navikavanja, a dugotrajnost je takođe upitna.

Zbog toga sam ja išao na 2.0cdi uparen sa manuelnim mjenjačem, što je relativno rijetka kombinacija. Što se manuelnog mjenjača tiče, nemam nekih posebnih primjedbi, osim da su prva i druga brzina nešto kraće, pa u gradu auto djeluje nešto tromiji nego što jeste. Takođe, zvuči čudno, ali u 2-3 navrata (u 20ak hiljada km koliko sam prešao) sam imao problem da mjenjač neće da uđe u prvu brzinu pri kretanju. Nakon kraćeg pregovaranja (izbaci iz brzine, ubaci u neku drugu brzinu, pa probaj opet nazad u prvu), prva se selektuje i onda je sve ok do sledećeg puta. Tu nešto očigleno nije ok, ali možda je nešto do mog konkretnog modela.
[ dejanet @ 20.01.2023. 16:57 ] @
@Turmen
Citat:
Planiram da ga probam, poznanik prodaje CRVa iz 2014e za oko 10tak hiljada. Ovako na parkingu deluje robusno, ogromno, glomazno.

To je novija verzija od moje, sa turbo kompresorskim motorom, manjom kubikazom ali vecom snagom, valjda. Ne znam koliko su zadrzali robusnosti od ranijih modela, ali ne pratim...

Onako laicki, ako nije urnisan sa kilometrazom i sudarima, to je dobra kupovina generalno, jer su polovnjaci otisli u nebesa sa cenom..
[ klavire_prevozi_ostoja @ 21.01.2023. 17:19 ] @
Biću slobodan da dodam možda još par predloga koji ispunjavaju uslove:

- Mitsubishi Outlander (2008 - 2010) - kvalitetan i prostran auto, bio mi je na listi želja za kupovinu jedno vreme, pa sam provozao par komada.

- Peugeot 4007 - Izgleda slično kao Mitsubishi, poznanik je bukvalno sagradio kuću vozeći građevinski materijal, građu na krovu, džakove, alat i ne znam ni ja šta uz pomoć njega. Ima i kuku pa je vukao i prikolicu. Jako robustan auto.

- Kia Sportage / Hyundai Tucson (2004 - 2010) - Takođe važe za jako izdržljive radne mašine.

- Opel Antara / Chevrolet Captiva - Ako ti nije skupo da daješ 40 - 50k na registraciju, 2.2CDTI motor sa 163 KS može da izađe uz masnu banderu. Pritom je jako brz i ekonomičan.

- Fiat Freemont.

Svi ovi automobili mogu da se nađu za manje od 6000 - 7000e, a ako nisu razvaljeni i izakani, mogu dosta dobro da posluže.
[ Java Beograd @ 22.01.2023. 07:54 ] @
Moram da demantujem: Opel Antara.

U vreme dok sam vozio Lanćiju Libry, zet je imao Antaru

Lybra - lepo i komotno uđe u moju garažu, a Antara, ono, jedva. Širina, visina ... sve!

Ali pritom:
- Antara ima znatno, znatno manje mesta na zadnjoj klupi, noge jedva stanu, i naravno, udobnost ni približna
- Antara ima znatno, manje mesta u prtljažniku od Lybre, i zet je stalno imao Tule kofer na krovu. Obratite pažnju da putevima: 2 od 3 Antare imaju Tule kofer na krovu.

I tako gledam ja tog "džipa" u gabaritima velik, unutra skučen i neudoban + mali prtljažnik -> sve u svemu grozna karikatura od auta.

Vozio sam samo malo, ne mogu da dajem kredibilne ocene, ali pošto je to bio neki benzinski motor, zet je brže bolje ugradio plin.
Naravno, vozne karakteristike ni približno kao Lanćija Lybra 1.9 jtd.


[ Turmen @ 24.01.2023. 16:28 ] @
Uh meni svi oni gorenavedeni automobili deluju kao prevara - u smislu ogromni spolja, ništa prostora iznutra. Osim možda Pežoa, mada ne znam.

Svakako ću pogledati neke od njih, možda se predomislim.

Pre par godina sam morao da prevezem neku opremu od kuće do kluba u kom sam radio svirku. Auto mi nije bio pri ruci. Taxi dispečera sam zamolio da mi pošalju veći auto (tipa Doblo, Berlingo). Poslali su mi Kiju Sportage, drugu seriju, mislim da se proizvodila oko 2010e godine. Imali smo ogroman problem da ubacimo dve zvučne kutije, stalke i miksetu. Moralo je da se obara sedište. Poređenja radi - sve to isto spakujem u VW Polo-a ili malenog Renault Clija (kada oborim sedište), a u već gorepomenutog Nissan X-Traila se to sve spakuje u gepek, bez ikakvog obaranja sedišta i još ostane brdo prostora.

Citat:
Java Beograd: Moram da demantujem: Opel Antara...



Hvala za ovo, imam sličan utisak, mada se iskreno nisam vozio u tom autu ni kao putnik, a kamoli kao vozač :)

Meni, na oko deluje kao - što bi rekao Nebojša - "šifonjer" - Puno lima, puno plastike, velike gume, a slab motor, loša aerodinamika i prostor unutra ko u Corsi, eventualno Astri.
[ Turmen @ 13.04.2023. 09:47 ] @
Za sve ljubitelje Crossovera - Mišljenja sam da je ovo najbolji auto u toj klasi, toliko da mi je čak i interesantan za potencijalnu kupovinu:

- Pristojnih dimenzija.
- Udoban i prostran iznutra
- Gepek najveći u toj klasi (i to ne samo po zapremini, već je i dobro iskorišćen prostor. Stanu dva velika kofera i još ima mesta za torbe i rančeve)
- Dobra motorizacija (nema trocilindrične kosilice od 1000kubika).

Cene su malo jače za naše uslove (prosek 15k) ali opet toliko koštaju i Kaškai, Sportage, Juke i slični automobili, a Honda je neuporedivo bolja i upotrebljivija od svih njih..


[ Nocni @ 13.04.2023. 17:46 ] @
Pokreneš temu u kojoj tražiš savjet za kupovinu vozila uz budžet od 10.000€ a onda u istoj temi sam "odgovaraš" i predlažeš vozilo od 15.000...

Za 10K nije loše uzeti ovakvu skodu yeti noviji model 2014
Zbog kutijastog zadnjeg dijela ima dosta prostora iako nije velik auto.
https://www.polovniautomobili....0-tdi?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0

Za 15K je već druga priča jer se ulazi u zonu mnogo boljih vozila... Ja na primjer vozim toyotu RAV4 2.0 d4d već 5 godina, nisam imao nijedan kvar, bukvalno ni sijalica.... 2015 godište je moja.

U tom cjenovnom rangu je i neki audi Q5 recimo itd...

[ Turmen @ 13.04.2023. 20:03 ] @
@Noćni - sve sam bliži odluci da odustanem od kupovine kros auta koji bi mi bio uslovno rečeno rezervni (za tovarenje i akanje po čukama) i da se možda strpim i kupim skuplji i noviji auto koji bi mi bio prvi auto. Za sada mi ova Honda deluje kao najbolja kupovina u klasi, jer nije "šifonjer", a ima dosta prostora i nije loš po pitanju voznih karakteristika. Dogovorio sam probu, pa ću javiti utiske

I ako odstupa od primarnog "budžeta" teme, možda može nekom drugom da bude korisna.

Yeti je izuzetno praktičan auto, ima ga drugar, razmišljao sam i o njemu. U gepeku može prilično stvari da stane.
[ Nebojsa Milanovic @ 04.06.2023. 22:34 ] @
Ljubitelji automobila u Serbiji su većinom čuli, puno njih i pratili Mirka Rašića koji na žalost nije više među nama.

Evo jednog od njegovih poslednjih klipova gde se jako suzdržavao da istinski ne popljuje ovu napravu za koga od prvog dana kada se pojavio govorim da nije auto nego smeće (on je upotrebio izraz kanta, kao i za sve slične), pa predlažem da ga pogledate

[ jjovanovic @ 05.06.2023. 06:35 ] @
Hibridna histerija je uveliko zahvatila svet. Elektrifikovani automobili su nametnuti proizvođačima, a ovi ih, u duhu političke korektnosti, nameću kupcima. Čovek više ne zna da li je ušao u prodavnicu automobila ili stočne hrane.
[ whitie2004 @ 05.06.2023. 07:25 ] @
Kakogod, benzin, struja .... opet bude - " prodje zivot - NISTA !! ". Dobro je rekao !
[ Turmen @ 23.08.2023. 12:33 ] @
Često u razgovorima sa kolegama i drugarima, koji malo ne vole vožnju, citiram čuvenu Mirkovu:

"Ako ti treba auto da sam parkira, sam vozi, sam prati liniju, sam menja brzine, sam podešava klimu - tebi ne treba auto, tebi treba vozač"
[ Nebojsa Milanovic @ 29.08.2023. 23:33 ] @
Poznato je da nisam ljubitelj SUV vozila, iz više razloga, ali evo da dam moja dva centa ovde.

To je Hyundai Tucson 1.6T koji u osnovnoj verziji koja je sasvim dobro opremljena i sa savrmenim 1.6 Turbo motorom i šestobrzinskim manuelnim menjačem košta u bazičnoj ceni 26,500€, možda i manje.

To je u ovom trenutku odlična cena za ovaj lepo zaokružen model i da kupujem SUV, to bi bio moj izbor.
[ Nemanja @ 30.08.2023. 21:08 ] @
Za ono sto pokretacu teme treba, karavan je mnogo bolji izbor od SUV-a, skoro svaki u istoj klasi ima vise prostora i za putnike i za prtljag, BMW 5 od X3, Audi A6 od Q5... A pogon na sve tockove je kod navedenih isti kao i kod SUV-a. I dobices mnogo ozbiljniji auto od nekog ulaznog crossovera. Sve zavisi koliko novca zelis da ulozis u opadajucu vrednost na 4 tocka.
[ Turmen @ 31.08.2023. 08:32 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Poznato je da nisam ljubitelj SUV vozila, iz više razloga, ali evo da dam moja dva centa ovde.

To je Hyundai Tucson 1.6T koji u osnovnoj verziji koja je sasvim dobro opremljena i sa savrmenim 1.6 Turbo motorom i šestobrzinskim manuelnim menjačem košta u bazičnoj ceni 26,500€, možda i manje.

To je u ovom trenutku odlična cena za ovaj lepo zaokružen model i da kupujem SUV, to bi bio moj izbor.


Iskreno, iznenađen sam tvojim izborom SUVa, sećam se kad si pričao o CHRu, da si spominjao "bubuljice" i kojekakve izbočine. A taj Tucson ih ima ohoho :) Meni je recimo baš onako - ogavan. Džaba mu bilo i da vozi sam i da ima 6000 kubika i 1000KS i ne znam ni ja kakvu opremu. Dopadljiviji mi je prethodni Tucson, nego najnoviji.

Moj izbor bi bio Tiguan 2.0 TSI bez sekunde razmišljanja. Rezervne varijante Honda HRV, a ako hoću da "uštedim" i uzmem nešto malo jeftinije, onda Škoda Yeti.

Citat:
Nemanja: Za ono sto pokretacu teme treba, karavan je mnogo bolji izbor od SUV-a, skoro svaki u istoj klasi ima vise prostora i za putnike i za prtljag, BMW 5 od X3, Audi A6 od Q5... A pogon na sve tockove je kod navedenih isti kao i kod SUV-a. I dobices mnogo ozbiljniji auto od nekog ulaznog crossovera. Sve zavisi koliko novca zelis da ulozis u opadajucu vrednost na 4 tocka.


Amen to that, samo što nisi uporedio karavan i "parnjake".. Parnjak BMWu 5 je X5, ali kapiram poentu. Jedini minus karavana je što su malo duži i glomazniji, pa nisu za svakodnevnu upotrebu, ali za tovarenje i putovanja su dobri.

Meni se sviđaju Škoda Octavia Scout ili one "all road" varijante Audija
[ Nebojsa Milanovic @ 31.08.2023. 12:32 ] @
Citat:
Turmen:Iskreno, iznenađen sam tvojim izborom SUVa, sećam se kad si pričao o CHRu, da si spominjao "bubuljice" i kojekakve izbočine. A taj Tucson ih ima ohoho :)

Huh što se tiče bubuljica i grba, ovaj je mila majka u odnosu na CH-R koji je etalon ružnoće i bubuljičavosti. Inače onaj moj drugar koji je imao CH-R hybrid koga sam slikao i pokazao ovde ubrzo ga je prodao i kupio običnog Clia...

Citat:
Moj izbor bi bio Tiguan 2.0 TSI bez sekunde razmišljanja.

I moj naravno ali cenim da je duplo skuplji od Tucsona, a tema ovde je ne koji mi se auto najviše sviđa nego najbolja kupovina, što će reći da cena igra veliku ulogu.

Ovaj Tucson je dobro zaokružen model po dobroj ceni, nisam samo ispitivao da li je hardver motora isti kao kod verzija od 177 i 180KS, ili su ga negde uštrojili.

Ako ga nisu uštrojili a moguće da nisu, dakle ako su smanjili snagu samo zbog cene i ekologije, onda se lako otključava na oko 210KS, što nije loše za jedan šifonjer koji ipak podseća na normalan auto.
[ Turmen @ 31.08.2023. 13:43 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic

Inače onaj moj drugar koji je imao CH-R hybrid koga sam slikao i pokazao ovde ubrzo ga je prodao i kupio običnog Clia


Pa da, takvi automobili se kupe jer "izgledaju lepo", a onda sedneš, provozaš ga, vidiš da se vuče ko mrcina, da troši ko tenk, da se četvoro ljudi voze kao kifle, da Fiat Punto ima veći gepek - i kud ćeš šta ćeš - prodaš ga.

Trenutno među kolegama i drugarima imam one koji prodaju Kaškaija, S-Crossa, Škodu Karoq i Kiju Sportage.. Ni kod jednog se ti auti nisu zadržali duže od 3god

Da, vidim sad da je klot novi Tiguan startuje od 35000e. Dobar drug je prošle godine hteo da kupi novog Tucsona, na kraju je kupio polovnog Tiguana za tu oko 25000e
[ Nemanja @ 31.08.2023. 20:08 ] @
Nemoj uzimati 2.0 TSI za Tiguana, nisu se proslavili ni u jednom vozilu, u ovom slucaju je dizel bolji izbor. Sto se tice tih scout varijanti, prijatelj je uzeo A6 all-road, ili kako se vec zove, i to je dugo trazio dok nije nije nasao verziju sa 7-stepenim DSG-om, posto su 6-stepeni valjda bili problematicni u toj seriji. On ga je platio nekih 30.000 u Slovackoj, ne znam cene u Srbji. Izgleda lepo, vozi se ususkano, ne znam sta bih vise rekao.
[ Nebojsa Milanovic @ 31.08.2023. 20:23 ] @
Citat:
Nemanja: Nemoj uzimati 2.0 TSI za Tiguana, nisu se proslavili ni u jednom vozilu

Huh gde si ovo pročitao, živ nisam da to vidim :)

2.0TSI je apsolutno najbolji motor na svetu do 2l već najmanje 10 godina.
[ Nemanja @ 01.09.2023. 14:36 ] @
Nigde procitao, popricaj sa majstorima koji ih popravljaju, ako ih nadjes u Srbiji. Sto se mene tice, svako mozes baciti pare kako zeli.
[ Nebojsa Milanovic @ 01.09.2023. 17:19 ] @
Svašta, imam komada 1 i sve znam o njima, što bih pričao sa "majstorima" koji ne razlikuju ni da tih motora ima 6-7 generacija :)

U jednoj od tih generacija AUDI-VW je u želji da minimizira trenje i gubitke ugradio tanje karike koje u kombinaciji sa retkim menjanjem i/ili korišćenjem ulja slabog kvaliteta kao kod nas posle mnogo hiljada pređenih kilometara dovodi do povećane potrošnje ulja.

I to je samo u toj starijoj generaciji, a to što naši "majstori" ne razlikuju ništa (pitanje da li su uopšte videli te motore) i ono što su "čuli" primenjuju na svih X generacija tih motora, to je druga stvar.

Već odavno ni taj problem da povećanom potrošnjom ulja ne postoji, tako da ta besmislena neodređena "nisu se dobro pokazali" priča je samo za kafanu.
[ Turmen @ 01.09.2023. 18:12 ] @
Naravno da se nisu dobro pokazali, kod vlasnika koji im menjaju ulje na 50000km i koji im vade dušu. TSI motori traže redovno održavanje, kako "propisuje fabrika" i to je to. Što bi rekao moj majstor za 1.0TSI koji je u mom autu "opusti se, ne forsiraj ga kad je hladan, menjaj ulje na vreme i nadživeće ceo auto". Jedini razlog zašto bih možda radije uzeo 1.5TSI nego 2.0TSI je cena registracije, ništa više.
[ Nebojsa Milanovic @ 01.09.2023. 18:17 ] @
Ne znam kako je uopšte moguće vaditi dušu kod 1.8-2.0TSI...možda samo na stazi, jer u normalnoj vožnji se retko kad prelazi 2000rpm...
[ Nebojsa Milanovic @ 02.10.2023. 22:42 ] @
Mnogo se priča o SUV vozilima, mišljenja su podeljena i rasprave često idu u nedeogled.

Lično, rekao sam da nikad ni po koju cenu na bih kupio takav auto, objasnio sam više razloga za to, ali čini mi se da nisam dovoljno naglasio glavni razlog.

A to je ovaj razlog:

https://www.instagram.com/p/Cx21m9WtxRZ/
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2023. 23:32 ] @
Ironija je sto se SUV-ovi marketinski valjaju kao nekakva "sigurnija" opcija, a u stvari su pokretni sanduci - kako za one u njima zbog prevrtanja, tako i za one koje dokace, ili zgaze kao npr. decu.

Jos ludje, zene ih mnogo vole - bar gde sam ziveo. Rebus.
[ Java Beograd @ 03.10.2023. 07:31 ] @
Bitno je da komšije i prijatelji vide da on ima džipa!
[ tdusko @ 04.10.2023. 08:11 ] @
Vozim SUV godinama i nama se pokazao kao super opcija jednog porodicnog auta u kuci. Za spoljne dimenzije malo vece od golfa, konfor u kabini i gepek kao u znatno duzoj limuzini. Za svakodnevno guzenje po gradu sa 2 mala deteta, nekoliko dugih putovanja uklucujuci i nekoliko odlazaka na skijanje super funkcionise. Alternativa je imati dva auta sto ne dolazi u obzir.
[ peromalosutra @ 04.10.2023. 09:49 ] @
Ja automobil vidim kao alat, a svaki alat ima svoju svrhu. SUV-ovi imaju svoju nišu: ja sam ih opisao kao vozila koja mogu sve pomalo. Mogu da idu na duža putovanja, mogu bezbrižnije da se voze po lošijim putevima, imaju dovoljno mjesta za stvari.

Navešću par ličnih anegdota, koje su mi potvrdile da sam odbrao pravi automobil (poslednje 2 godine vozim Nissan X-Trail T32):

- Nikoga neće iznenaditi da se više vozilo bolje snalazi na lošijim (makadamskim i šumskim) putevima. Ovo ljeto sam vozio do Prokoškog jezera, zatim na Maglić, pa onda i do Lukomira. Putevi uključuju dionice od 10-15km lošeg makadama, doduše, viđao sam da njima voze i sasvim svakodnevna vozila (npr. Golf 2). A onda sam od Lukomira krenuo direktnim putem do Konjica. Put (ako se tako može nazvati) je toliko loš i neupotrebljivan, da bilo kakvo vozilo koje ima manje od 20cm klirensa tu nema šta da traži. Vododerne, šiljci stijena koje vire iz puta i slično. Uglavnom sam vozio u prvoj brzini (reduktor bi dobro došao), ali 2.0dci je imao dovoljno obrtnog momenta da i tako savlada teren. Nakon više od sat vremena takvog truckanja, stigao sam i jedan VW T5 koji je tražeći avanturu uspio da prođe istim putem. Oba vozila imaju više od 20cm klirensa.

- U samom Lukomiru smještajni kapaciteti prepuni. Vlasnik lokalnog restorana me pozove da ostavim auto kod njega u dvorištu i prespavam tu. A autu već imam spreman sistem za spavanje. Uz panoramski krov i vedru noć, divota za spavati.

- Juče vozim put od Bitterfelda do Berlina, nekih 150km autoputa uz finalno provlačenje kroz Berlin od nekih 15ak km. Na kraju puta sam inzenađen prosječnom potrošnjom od svega 6l/km, uz prosječnu brzinu od nešto iznad 100km/h (dosta radova na putu).

- Već više puta sam vozio na relacijama Berlin-Banja Luka, tu se nema šta posebno reći osim da je auto sasvim ok i za auto put, ne umara u vožnji, dvozim tih 1250km u komadu, uz 2 pitstopa za gorivo (moglo bi i manje, ali uvijek sipam na pola rezervoara).

I sad neko priča iz perspektive gradske vožnje kako je SUV neoptimalan za grad. Ili kako ne leži u krivinama kao neki spušteni sedan. Ili kako troši više. I naravno da je to tako, nešto dobiješ, nešto izgubiš. Ako ti to što si dobio znači više od ovog što si izgubio, onda je to dobar auto za tebe. A sve ove pljuvačine gdje ljudi pišu iz svojih perspekiva, pa šta da kažem, očigledno se taj auto ne uklapa u vaše potrebe i to je to. Ne znači da je automatski loš.
[ tdusko @ 04.10.2023. 10:15 ] @
Ja ne znam ko se vise peca na te price o losim voznim karakteristikama, abnormalnoj buci, potrosnji itd. Vozim Pug 3008 od 180 PS turbo benzinac i imam prosecnu potrosnju od 8 litara na 28k Km. Ako se ne vozi preko 140 ne prelazi 7.5, u gradu zimi trosi preko 10, ali trosio mi je svaki benzinac ukljucujuci i bmw trojka. Da bih imao ovoliki gepek i ovakav komfor u kabini morao bih da uzmem limuzinu od 5 metara koju moram da slepam kroz grad i da se 5 puta dnevno nerviram sto u 90% rupa ne staje, jer mi je 99% parkiranja paralelno uz trotoar. Dakle pored tog broda morao bih da uzmem i jos jedan mali auto od 4 metra i da placam sve duplo pa bih onda ustedeo pola litra goriva na 100.
[ peromalosutra @ 05.10.2023. 21:55 ] @
BTW, sad naletih na scenu prevrtanja, pa me podsjeti na ovaj post. Jel to znači da više ne kupujemo ni sedane?

https://www.youtube.com/watch?v=y3nVx05W4xQ&t=416s
[ Nebojsa Milanovic @ 05.10.2023. 22:58 ] @
Ovaj tvoj uopšteni klip, kao ni primer koji si konkretno pokazao, nema veze sa onim šta sam ja okačio, niti šta pokazuje.
[ Turmen @ 07.10.2023. 19:17 ] @
Citat:
peromalosutra: BTW, sad naletih na scenu prevrtanja, pa me podsjeti na ovaj post. Jel to znači da više ne kupujemo ni sedane?

https://www.youtube.com/watch?v=y3nVx05W4xQ&t=416s


Treba da kupuje ko šta hoće, ali da vozi kako treba, jer su u oba klipa mnogo veći problem vozači tantuzi nego tip automobila koje voze :)

Citat:
Ivan Dimkovic: Ironija je sto se SUV-ovi marketinski valjaju kao nekakva "sigurnija" opcija, a u stvari su pokretni sanduci - kako za one u njima zbog prevrtanja, tako i za one koje dokace, ili zgaze kao npr. decu.

Jos ludje, zene ih mnogo vole - bar gde sam ziveo. Rebus.


SUV-ovi imaju lošije vozne karakteristike od recimo sedana. Niti sam to ja izmislio, niti je to moj "subjektivni osećaj", već je to potvrđeno gomilom testova, a i ono - fizika je egzaktna nauka. Pričam o ovim novokomponovanim kvazi-terencima koji jedva prelaze tonu težine i vuku ih mali motori od 900kubika. Naravno da je Porše Macan sa 300KS bolji za vožnju od Fiat Tipa ili Mazde 3.

A i apropo sigurnosti, utemeljena je zabluda da je auto bezbedniji ako je povišeniji, ako ima više lima, ako je teži i ne znam ni ja šta. Činjenica je da će u direktnom sudaru Volvoa XC90 i Fiat Punta deblji kraj izvući Punto, ali to nije jedino merilo bezbednosti. Za mene, kao vozača je mnogo bitnije da auto dobro leži na putu, da je stabilan u krivinama, da se ne ljulja prilikom malo jačeg vetra i slično. U prevodu auto sa kojim će teže doći do samog sudara.

E sad, neko će, svestan toga pre kupiti SUV jer mu znači povišena pozicija, jer mu treba malo veći gepek (kažem malo, jer uglavnom veličina gepeka SUVjeva je približna veličini gepeka hatchback parnjaka), jer mu treba obaranje sedišta 1-1-1 da može da proturi skije, da se ne krivi kičma dok se stavlja dete u sedište, da malo bolje apsorbuje rupe po naprednim putevima, a i brate mili takav je sada trend. Šta će nam vozne karakteristike, kada je ceo autoput pod kamerama, meri se prosečna brzina na 10km, pa hteli ne hteli ne smemo brže od 130km/h. A sada je i autoindustrija počela da diktira i da gasi neke dobre modele i zamenjuje ih istim tim samo sa štulama. Samo čekam da izađe novi Fiat Punto Cross ili Opel Corsa Cross ili slično. Već su recimo sasvim pristojan porodični hatchback Citroen C4 podigli na štule

Citat:
peromalosutra: Ja automobil vidim kao alat, a svaki alat ima svoju svrhu. SUV-ovi imaju svoju nišu: ja sam ih opisao kao vozila koja mogu sve pomalo. Mogu da idu na duža putovanja, mogu bezbrižnije da se voze po lošijim putevima, imaju dovoljno mjesta za stvari.

Navešću par ličnih anegdota, koje su mi potvrdile da sam odbrao pravi automobil (poslednje 2 godine vozim Nissan X-Trail T32):



Ako je to onaj Nissan što si kačio ovde, to je sasvim upotrebljiv auto i mislim da uz Tiguana i Karoqa i gorepomenutu Hondu HRV jedini auto tog tipa koji bih razmatrao za kupovinu. Meni se i dalje sviđa onaj stari XTrail. Ali zna se, kada kažem SUV - mislim na 4X4 pogon, jak motor, jako podvozje i gepek u koji mogu da stavim recimo kofere ili ozvučenje i instrumente i da poteram na dugi put. Tako da, većina ovih modernih hatchbacka na štulama taj kriterijum ne ispunjava
[ Nebojsa Milanovic @ 22.04.2024. 02:24 ] @
Legendarni Spaček na terenu je bolji od brojnih crossovera
[ Turmen @ 22.04.2024. 10:59 ] @
Taj Spaček je više SUV od mnogih SUVjeva današnjice, namenski dizajniran za prosečnog francuskog farmera i seljaka koji vozi po makadamskim putevima. Generalno Citroenovi automobili su tada imali najbolju suspenziju i bili najudobniji.

Ali dobro, više puta smo apsolvirali da se današnji SUVjevi kupuju zbog povišene pozicije sedenja, a vrhunac offroada je pentranje na ivičnjak da bi se nepropisno parkirao na zelenu površinu Ja sam mojim Polićem više vozio van asfalta nego 90% današnjih "krosovera"
[ peromalosutra @ 22.04.2024. 18:44 ] @
Spacek je super i po snijegu zbog uskih guma. Lagan, a povisok, sa dobrim hodom suspenzije. Pravljen je da motorizuje Francusku, sa naglaskom na ruralne predijele. Navodno je jedan od dizajnerskih zahtjeva bio da farmer moze voziti preko njive sa kosarom jaja, tako da se jaja ne razbiju. :)

E sad da se vratimo na temu, ako zelimo da ozbiljno diskutujemo, trebalo bi definisati sta je suv, sta je crossover. Cini mi se da ovdje u istu kategoriju trpamo vozila od B, C i D segmenta, gledajuci po duzini. Onda izbacujemo pausalne ocjene, u potpunosti mijesajuci klase.
[ Nebojsa Milanovic @ 22.04.2024. 19:21 ] @
Citat:
peromalosutra: ako zelimo da ozbiljno diskutujemo, trebalo bi definisati sta je suv, sta je crossover. Cini mi se da ovdje u istu kategoriju trpamo vozila od B, C i D segmenta, gledajuci po duzini.
Ima smisla to pojasniti mada nema preterane razlike, recimo lično imam odbojnost prema obe te kategorije.

1) Što se tiče pravih terenaca, tj. SUV vozila, takvi auti me ne zanimaju ni najmanje. Živim u ravnici, vozim po ravnici i moje potrebe za izlazak van toga zadovoljiće svaki običan auto, osim ekstremno spuštenih kakve ne vozim naravno.

Ali kapiram da takvi auti nekome trebaju, recimo moj komšija ima i limuzinu i crossover i pravi pravcati SUV (neki stari Jeep), koji mu služi za lov i vožnju po bespućima, a imao je i novu Ladu Nivu.

2) Što se tiče "novokomponovanih terenaca", popularno nazvanih crossover, prema njima imam neskriveno gađenje i zovem ih antiautomobili, iz razloga koje sam do sada mnogo puta objasnio.

SVE na tim autima je lošije nego kod normalnih automobila, a cena im je visoka jer ima puno antivozača koji sebe prepoznaju u njima. Sretno im bilo naravno.
[ peromalosutra @ 22.04.2024. 21:38 ] @
Citat:
Ima smisla to pojasniti mada nema preterane razlike, recimo lično imam odbojnost prema obe te kategorije.


Meni je teško da dajem direktna poređenja jer sam uvijek automobil kupovao za duže staze. Dakle kupim polovan, sredim sve što treba i onda vozim manje više pouzdan auto sledećih par godina. Što znači da nisam često mijenjao automobile, a kako ne volim da posuđujem, iskustvo mi je ograničeno na 4 automobila koja sam posjedovao i jos nekoliko rent-a-car vozila koja sam vozio po par dana svako. Ipak, daću neko svoje viđenje. Dakle zadnje 2-3 godine vozim SUV, prije toga sam vozio Alfu 156 jedno 5 godina, a još prije toga Alfu 146 otprilike isto toliko.

Tako da mogu direktno da poredim Alfu 156 i trenutni Nissan X-Trail. Naravno da je Alfa bolje ležala u krvinama i generalno bila dosta dinamičnija. Sa nešto na papiru slabijim motorom (110kw) je davala osjetno bolje ubrzanje nego trenutni SUV sa 130kw. Naravno, bila je ~400kg lakša u startu, sa drugačijim prenosnim odnosima. Ovo je sve veoma logično. Sa druge strane, ne mogu da kažem da trenutni SUV koji vozim ima loše ležanje na putu. U tipičnoj opuštenoj vožnji npr. krivudavim planinskim putem, ni u jednom trenutku ne osjetim neko pretjerano naginjanje niti nedostatak upravljivosti. Mislim da su priče sa lošim ležanjem prenaduvane.

Imam sreću da mi auto nije potreban za svakodnevnicu, za to imam bicikl ili javni prevoz (ili rad od kuce). Dakle moj scenario je da auto palim vikendom i onda napravim par stotina kilometara. Dobar dio toga je autoput, gdje bi neki karavan sigurno bio efikasniji. Međutim za moju tipičnu vožnju, prosjek 130-140km/h, sa ponekim ubrzanjem na značajno više prilikom obilaženja (~180kmh), ni u jednom trenutku nisam osjetio nestabilnost.

Što se tiče pogona na sva 4 točka, on veoma rijetko zatreba. Sa Alfom se nikada nisam zaglavio npr, iako sam išao po svakakvom snijegu (par puta je bilo povuci potegni, ali se nekako izguralo). Sa druge strane, osjećaj sigurnosti koje 4x4 pruža u lošijim uslovima nije loša stvar. Prošle zime sam putovao do BL, na autoputu u AU kolaps (kasnije sam saznao da su ljudi čekali do sledećeg dana zbog prevrnutog šlepera). Siđem sa autoputa da pređem planinu prevojem, kad ono i tu kolona, napadao snijeg, ljudi se okreću i vraćaju nazad, par vozila se zaglavilo. Ja se malo nećkao i krenem ipak. Usput sam pratio raspored obrtnog momenta po osovinama. Auto ni u jednom trenutku nije proklizao, samo se vidi kako prebacuje više snage (do 50%) na zadnju osovinu. E sad za mnom je sve vrijeme išla i najobičnija Škoda Fabia, dakle moglo se proći uz bolje gume i običnim autom. Ali SUV to nije ni osjetio.

Jedna od bitnijih stavki vozila koje smo pomenuli je upravo ta povišenost. Sigurno da ona loše utiče na držanje, ali sa druge strane, sjećam se koliko sam puta sa Alfom zagrebao rub trotoara prednjim spojlerom da bih rađe da ne moram da brinem o tome.

Ima se tu još svašta nešto napisati, ali htio sam dati neki moj subjektivni doživljaj da pokušamo malo pogurati temu u konstruktivnijem pravcu.
[ Turmen @ 22.04.2024. 22:30 ] @
Citat:
peromalosutra: Spacek je super i po snijegu zbog uskih guma. Lagan, a povisok, sa dobrim hodom suspenzije. Pravljen je da motorizuje Francusku, sa naglaskom na ruralne predijele. Navodno je jedan od dizajnerskih zahtjeva bio da farmer moze voziti preko njive sa kosarom jaja, tako da se jaja ne razbiju. :)

E sad da se vratimo na temu, ako zelimo da ozbiljno diskutujemo, trebalo bi definisati sta je suv, sta je crossover. Cini mi se da ovdje u istu kategoriju trpamo vozila od B, C i D segmenta, gledajuci po duzini. Onda izbacujemo pausalne ocjene, u potpunosti mijesajuci klase.


Moje neko viđenje je da su SUV-jevi veliki terenci, sa pogonima 4X4 ojačanim podvozjem, klirensom, uglavnom su teški, sa motorom koji može da nosi tu karoseriju. Tvoj auto (X-Trail) može da se svrsta u tu grupu. Pisao sam već, ranije mi je bio jako zanimljiv onaj stariji XTrail posebno zato što se povremeno bavim muzikom i taj auto bi mi bio zgodan za duga putovanja i tovarenje pojačala, razglasa, binske opreme.

U međuvremenu je došla pandemija i skontao sam da toliko retko sviramo, da mi se više isplati iznajmljivanje kombija nego kupovina auta samo za tu svrhu.

Krosoveri su ovi moderni automobili tipa Juke, Qashkai, Toyota CHR, VW T-Cross. Ideja je da se spoji "od svega po malo", znači povišenost SUV-ja, ali male dimenzije gradskog auta, slabi motori, nijedan nema 4X4. Neko će reći da ti automobili imaju "od svega po malo", ali meni je to mana, jer su ti automobili "niti ovde niti tamo", glomazni su za grad, mali su za duga putovanja, ne može se sa njima van asfalta, a ne snalaze se nešto ni na autoputu. Kao kad (ako pratiš sport) imaš fudbalera koji se snalazi na poziciji štopera, beka, krila, napadača, može sve da igra, a nijednu poziciju ne igra dobro.

Imaju ti auti kupce i prodaju se i u trendu su i zarad SUVjeva nestaju mnogo upotrebljiviji tipovi automobila kao MPV, hatchback B segmenta, karavani i slično.
[ ademare @ 22.04.2024. 22:42 ] @
Po meni ovaj izraz " Crossover " je mnogo bolji i bolje opisuje vozilo nego reklamni naziv SUV !

Crossover znaci upravo to, preci preko i ti automobili predstavljaju obicna vozila koja su povisena ! Vecina Crossovera danas koji se prodaju i nemaju 4WD ! Tako da nemaju bas nikakve terenske sposobnosti osim toga sto su poviseni !

Naziv SUV je obicna glupa reklama ! Prva rec u ovoj skracenici je Sport ?? O kakvom se tu Sportu radi ?

Poslednja rec je vozilo ? A srednja Utility koju svako moze da tumaci kako mu odgovara !


Sledeca jako bitna stvar je 4WD Nikako ne znaci da se radi o Terenskom vozilu !! Poznat i relativno popularan i kod nas je bio Daihatsu koji je 80-tih i 90-tih u obicne male gradske automobile kao "Sarad" stavljao po zelji 4WD !

I gde je taj malisa mogao van puta ? Naravno nigde jer je bio obican auto , nije bio Crossover a imao je 4 WD !

Tako da 4WD ne cini nikako jedan automobil terenskim , a nikako ga ne cini ni to sto je povisen !


Radi se jednostavno o modi koja traje ! U USA jos sredinom 2000-tih je 1/2 prodaje bili Crossover , u Evropi oko 40 % svih prodatih vozila su SUV ? Mozda danas i vise podatak za Evropu je podatak od pre Korona krize ?

A proizvodjaci prodaju i proizvode ono sto ljudi hoce da kupe ! A kao i svaka kupovina bilo cega ne samo automobila tu ima veliki broj faktora od cega je Presudan Psihologija kupaca ! To je citava nauka i prevazilazi ovu temu !


Meni se ti automobili ne dopadaju ni u jednom pogledu ! Pocev od fizickog izgleda, koji je posebno kod najnovijih generacija modela dosao do apsurda , gde se od najmanjih A modela pa preko svih postojecih, bukvalno glumi Nekakva Agresivnost ?? Zamisli automobil A klase , prcvoljak koji je agresivan ?
[ Turmen @ 22.04.2024. 23:26 ] @
Ja doživljavam drugačije ta dva pojma.

SUV je recimo Toyota Land Cruiser ili Land Rover Defender. Usko specijalizovano vozilo za brdo, blato, planinu...
Crossower je Toyota Yaris Cross ili Land Rover Freelander, nametnuto kao "all in one" rešenje.

Ima jedan test u Top Gearu gde Clarkson testira koliko su SUVjevi stvarno "sportki" i "korisni".. Mislim da je Alfa Romeo Stelvio "zamorče" u tom testu.
[ ademare @ 23.04.2024. 09:02 ] @
Ne radi se o dozivljaju vec o Marketingu !

Crossover je izraz koji se koristi u USA , u Evropi se koristi SUV a najcesce se koristi kod nas oba ! Kako ko voli .

Postoje, sad u USA ne jer tamo trziste skoro i da ne postoji za klasu A !

Alu u Evropi , postoje sve Klase ! Od A , B , ovaj Nissan je C , pa do F .

Ovaj Nissan o kome je rec nije nikakav Terenac ! Nastao je od Primere i Almere ! Njihovu mehaniku je imao u startu ! Posle vec u 2. generaciji je Nissan imao platformu za ovakva vozila .

Sad @ Pera nije napisao koji je konkretno model jer ima 4 generacije ! Ali sve su samo Poviseni obican automobil !

To sto su stavljali motore od 2.0 + litra u njih ne znaci da su terenci ! Od 3. generacije stavljaju i od 1.3 L ??


Evo par slika po generacijama , vidi se da su samo u prvoj malo izgledom pokusali da Imitiraju Terence ! Vec 2 , 3 , 4 obicni poviseni automobili !



[ Java Beograd @ 23.04.2024. 09:24 ] @
Iskreno da vam kažem, ja tu vidim tri kategorije
1. Crossoveri
2. SUV iliti "šminkerski terenci"
3. Pravi terenci


1. Crossover, to je jednostavno isti (ili skoro isti) model, malo povećanog klirensa, i eto, malo "opasnijeg" izleda. Šatro gistro.
Kao primer, ovde je Mercedes crossover GLA klase, i njegova osnova: A klasa




2. SUV ili Šminkerski terenci, njih je najviše. Nema potrebe ni kačiti slike. Vidimo ih svaki dan na ulicama.
Činjenica je da je široka lepeza ponude i da su neki jako blizu crosoverima, a neki jako blizu pravim terencima.


3. Pravi terenci
Ono, bez želje i potrebe za šminkom, metalik farbom, alu felnama, i sličnim glupostima.
Sa jednom osnovnom i najvažnijom osobinom: voziti po bespuću
Ja lično tu vidim vozila poput žandarmerijskog Land Rovera i/ili Lada Niva ili nešto slično.
Tu su aduti: beskompromisno vešanje, 4x4, reduktor, blokada diferencijala, vitlo sa sajlom a ne adaptivni tempomat i elektropodesiva sedišta




[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 23.04.2024. u 12:10 GMT+1]
[ Turmen @ 23.04.2024. 10:00 ] @
Kačio je peromalosutra slike na prvoj strani. Mislim da je treća generacija. Ja sam gledao drugu.

Zapravo Javina podela je možda najbolja, jer kao što sam rekao, ta druga kategorija SUVjeva su mi uglavnom automobili sa krizom identiteta, niti su ovde, niti su onde.

Ja sam 6mes vozio VW T-Cross, onaj autić je čak i upotrebljiv, malih je dimenzija, taman toliko povišen da absorbuje beogradske (čuj mene Vesićeve) raspadnute ulice, ivičnjake, ali može i da se provlači kroz gužvu i ne treba dva parking mesta za njega.

Zadnja klupa se pomera, pa potrebi biraš da li želiš prostor na zadnjoj klupi ili u gepeku.

Ali mimo svega toga, autić je jako nezgodan za brzine veće od 120km/h.

[ Nebojsa Milanovic @ 23.04.2024. 10:13 ] @
Kod god iz bilo kog razloga želi povišen auto, evo idealnog:



Kome to nije dovoljno, neka kupi Ladu Nivu i neka tera u bespuća ili gde god.

Sve te nove međuvarijante, sa retkim izuzecima po pitanju modela/potreba, po meni su antiautomobili na koje se prže antivozači.

Pravi vozač koji voli vožnju i voli automobile, nikada to neće kupiti, kao što je i rečeno na ovoj slici:
[ ademare @ 23.04.2024. 10:29 ] @
Citat:
Turmen:
Kačio je peromalosutra slike na prvoj strani. Mislim da je treća generacija. Ja sam gledao drugu.




U pravu si na prvoj strani je napisao i okacio sliku 3 gen .

Od svih gen. taj je bas najvise samo poviseni obicni auto !

2. gen kao neki poviseni Monovolumen .
[ Turmen @ 23.04.2024. 10:32 ] @
Meni se dopada Audi A4 AllRoad.

A od SUV ili Crossovera, možda bih mogao da se pomirim sa Hondom HRV koju sam kačio ranije ili sa Tiguanom / T-Rocom ili Škodom Karoq. Naravno ništa ispod 2.0TSI motora u tom slučaju i 4X4 pogona.

Za bespuća je dobar, iako potcenjen auto, Dacia Duster. Van asfalta cenim da bi "progutala" 90% modernih i 3 puta skupljih SUVjeva.

[ Nebojsa Milanovic @ 23.04.2024. 10:36 ] @
Taj Audi je ista priča kao Octavia koju sam gore okačio, samo na višem nivou, ali to je to - kvalitetno rešenje za povišeni auto.

Uporedite recimo tog A4 sa 2.0TFSI motorom sa BILO KOJIM od svih tih novih "džipova".

Ustanovićete da je razlika u korist njega po svakom pitanju do te mere zapanjujuća da se postavlja pitanje kako je moguće da svi antiautomobili uopšte postoje?!?!
[ Turmen @ 23.04.2024. 10:48 ] @
Jedina "prednost" recimo Tiguana ili Škode Karoqa ili ako pričamo o Audiju recimo Q3 je što su oni kraći i pogodniji za paralelno parkiranje i za nijansu okretniji po gradu.

Evo kolega iz firme je između Octavije i Karoqa odabrao Karoq - svestan da je lošiji auto, ne sporeći da je Octavia mnogo više vozački auto, čak ima i veći prtljažnik (kolega ima dvoje dece), jer je Karoq kraći i "pogodan za putovanja, ali i za grad, vozikanje dece po vrtićima, put do posla i slično".

Ljudi kupuju te automobile u nadi da će on da im zadovolji i gradske potrebe, a da će uz dodatak krovnog kofera biti pogodni i za put, svesno praveći kompromise na vozačkim karakteristikama. Ionako je danas malo mesta u Srbiji gde je dozvoljeno da se vozi preko 130km/h, zbog kamera, radara, presretača.

A ima i onih koji nemaju pojma o automobilima i podložni su marketinškim manipulacijama :)

A što bi rekao Java, mogu i ja da kažem da bih jako voleo da živim u nekom Pančevu ili eto u roditeljskoj kući u Smederevu, da imam limuzinu D-Segmenta u garaži (ili ovakav Audi sa slike), a da po gradu završavam posao na nekom skuterčiću ili malenom gradskom autu gabarita Škode Citigo.

Iako mislim da su najbolji "all in one" automobili hatchback C segmenta (popularna Golf klasa), polako SUVjevi iako skuplji, preuzimaju primat.
[ ademare @ 23.04.2024. 10:50 ] @
99 % vlasnika tih automobila posebno u Zapadnoj Eu nikada i ne sidje sa asfalta ! Oni kupuju to samo kao sminku.

Kod nas je vec druga situacija jer po selima ima dosta neasfaltiranih puteva. Ne racunam one njivske puteve , vec po samim selima gde zive ljudi .

Mada kod nas ljudi koji zive u takvim selima bez asfalta tesko da imaju para da kupe ovakav auto cak i polovan !


U USA osnovni radni auto je Pick Up i ovakvi sminka automobili takodje sluze kao ukras .

Sada na reklamama proizvodjaci ovako prikazu kako se sa njima ide kroz Pustinju i prasumu , ali retko ce ko to da iskoristi od kupaca .
[ Java Beograd @ 23.04.2024. 11:08 ] @
Citat:
ademare: 99 % vlasnika tih automobila posebno u Zapadnoj Eu nikada i ne sidje sa asfalta ! Oni kupuju to samo kao sminku.

Dobro, možda ne samo kao šminku.

Jer, činjenica je da je monovolumen (ili minivan) nestao iz ponude, pa tako, kome treba veći prostor u autu, odlučuje se za SUV. Na primer porodica sa više dece.
Pri tome, naravno, ne zanima ga blokada diferencijala, već treći red sedišta i veličina prtljažnika.
[ Turmen @ 23.04.2024. 12:37 ] @
Ma za 10god ćemo biti osuđeni da vozimo SUVjeve jer nećemo imati mnogo izbora (ko naravno želi da vozi mlađi auto). MPV se više ne proizvodi, A segment ne postoji (osim nekih malenih električnih kineskih igračkica) sve je manje hatchback-a B segmenta, C segment se još uvek drži, mada je pitanje koliko će i on, sve je manje limuzina i karavana D segmenta, sve se sada diže na štule i naziva SUVom.
[ mjanjic @ 23.04.2024. 15:24 ] @
Ludilo koliko je čak i RAV4 porastao (možda prividno zbog drugačije linije), sad mogu komotno da ubace nov model koji je po dimenzijama kao stari RAV4 (prvih par generacija), a u stvari možda i imaju - Yaris cross :)
Ne znam koliko će sad taj Yaris Cross da se kolje sa C-HR modelom, koji nije ista kategorija (C-HR ima kao hibrid, ne znam za Yaris Cross), ali po prostoru u kabini...

Međutim, mi pričamo uglavnom o evropskom tržištu, kome i pripadamo, pa se tu vidi da praktično retko ko kupuje monovolumene (tipa Renault Espace), uglavnom oni kojima baš treba 7 ili 8 sedišta, ali u USA recimo Kia Carnival MPV košta od 33.600$ (D x Š x V [mm]: 5156 x 2266 x 1740), a postoji i model Grand Carnival sa mkasimalno 11 sedišta (da, slovima: JEDANAEST sedišta), mada mislim da je češća varijanta sa 10 mesta za sedenje (drugi red su takođe 2 odvojena sedišta kao i prvi).
Za tako nešto u Evropi nema 1 promil potencijalnih kupaca, dok sa druge strane u SAD zbog velikih rastojanja čak i u gradovima nema portebe za A segmentom, jer parkinga ima sasvim dovoljno (ima dokumentaraca zašto je to tako), a ima popriličan broj porodica sa više od 3 dece (dosta je onih koji uz svoje 2 ili 3 dece usvoje još bar 1 ili 2).
[ Turmen @ 23.04.2024. 15:41 ] @
Citat:
mjanjic: Ludilo koliko je čak i RAV4 porastao (možda prividno zbog drugačije linije), sad mogu komotno da ubace nov model koji je po dimenzijama kao stari RAV4 (prvih par generacija), a u stvari možda i imaju - Yaris cross :)


Ima i Toyota Corolla Cross. Mislim da je ona gabarita stare Rav 4.
[ peromalosutra @ 23.04.2024. 21:29 ] @
Mislim da ova Javina definicija ima najviše smisla, pogotovo to da SUV pokriva spektar vozila, neka manje, neka više sposobna za off road.

Citat:
ademare: U pravu si na prvoj strani je napisao i okacio sliku 3 gen .

Od svih gen. taj je bas najvise samo poviseni obicni auto !

2. gen kao neki poviseni Monovolumen .


Važi,evo ga ovdje okružen drugim običnim autima:


Da se razumijemo, ja sam već na prvoj stranici izjavio:

Citat:
peromalosutra
Naravno, treba imati u vidu da ovo nije punokrvno off road vozilo, za to mu nedostaje reduktor, a i šasija je sličnija automobilu (dakle nije "body on frame" već klasična samonoseća šasija). Ipak, na youtube ima prilično impresivnih videa po pitanju off road performansi, bar za amatere.


Ali ko će čitati cijelu temu, lakše je ovako.

[ peromalosutra @ 23.04.2024. 21:52 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Kod god iz bilo kog razloga želi povišen auto, evo idealnog:





I ja sam se inicijalno zanimao za ovaj tip vozila, Audi allroad mi je bio prvi pik. Prije toga sam se interesovao da uzmem sedan kao Ford Mondeo, pa onda kako mi je trebalo više prostora za kampovanje sam počeo da gledam kravane, a kad se već kampuje zgodno je da se može i sići sa asfalta i tako dođoh do tih varijanti povišenih karavana sa pogonom na sve točkove. Međutim kasnije sam imao priliku da u rent-a-caru umjesto vozila koje sam naručio (Ford Mondeo karavan) dobijem Nissan X-Trail koji mi se tada i svidio.

Citat:
Nebojsa Milanovic:
Sve te nove međuvarijante, sa retkim izuzecima po pitanju modela/potreba, po meni su antiautomobili na koje se prže antivozači.

Pravi vozač koji voli vožnju i voli automobile, nikada to neće kupiti, kao što je i rečeno na ovoj slici:


Znaš kako, ovo ponavljaš konstantno. Kako definišeš vozački auto? Je li vožnja po asfaltu jedini tip vožnje? Mora li da se krše ograničenja prilikom toga? Ja recimo volim vožnju, volim automobile, prije svega sa tehničke strane. Vozim opušteno, ali npr. imao sam prilike i da vozim prošlu Alfu 156 na stazi za trke, u okviru druženja na Alfa skupu. Set guma je bio na kraju, ali su ga 3 kruga na stazi dokrajčila. :)
Odvozim relaciju Banja Luka - Berlin maltene u cugu. Uživam u konceptu "road trip-a" i auto vozim više zbog uživanja nego zbog potrebe. Posjedujem vozačku kulturu, auto nikad ne silujem dok je hladan, gume mijenjam sam itd. I sad sam ja po tvojoj definiciji "anti vozač". Ok, ali pazi, meni auto radi posao i pruža mi isto uživanja kao i neki drugi modeli koje sam vozio. Možeš li da mi približiš po čemu si ti jedini pravi vozač?
[ Nebojsa Milanovic @ 24.04.2024. 02:21 ] @
Nemam pojma da li sam jedini vozač ovde, nisam o tome razmišljao niti to rekao, evo pogledao sam malo klip koji si okačio i vidim kako gaze neke bare, blato i šta-ja-znam.

Moram reći da mi je bizarno bilo kakvo "takmičenje" da li auto može da pređe baru duboku 15cm ili 18cm sve to mi je jednako bizarno i auti po meni ne služe za to.

Lično, kada vidim baru/blato zaobilazim ih iz prostog razloga što ne želim da uprljam auto, pa da posle moram da ga perem.

Inače nedavno sam vozio Kaškai-ja sa dizel motorom, prosto presmešno je kakav je to auto, a skuplji je od mog (mada taj komad ima dobre farove recimo, neke preskupe LED-ovke, moram da kažem).

No, nemam ništa protiv da gaze po blatu i neka se takmiče koliko blato će koji pregaziti.

Igre u barama/blatu smatram da su za decu do 4 godine, vožnja automobila i pravi automobili su nešto drugo.
[ Turmen @ 24.04.2024. 09:17 ] @
Koliko sam ja provalio Nebojšu, njemu je "vozački auto" sportski auto. I voli automobile koji objedinjuju svakodnevnu upotrebu, začinjenu sporskim performansama Tako ja kapiram jer imam sličan ukus za automobile, najviše volim limuzine ili sportske kupee, ali pošto trenutno nemam standard za više automobila i da imam jedan za uživanje u vožnji i put, a jedan za svakodnevno akanje po Beogradu - onda sam se "pomirio" sa hatchbackom sa malim turbo benzincem


E sad, kod mene u Smederevu da bih stigao do kuće roditelja, imam 300m neasfaltiranog puta, jednom godišnje ga nasipaju rizlom, ali je dovoljno da prođe nekoliko seljaka sa traktorima koji su prethodno bili u njivi i nahvatali zemlje i blata na gumama - tu se napravi haos. I prilikom prve jače kiše tu običan auto ne može da prođe. Kao mlađi sam se hiljadu puta zaglavljivao Pezejcem sa zadnjom vučom, pa sam morao da poturam daske i crepove pod gume i ko zna šta.

Dobar SUV bi tu izašao bez problema. Kažem dobar, jer ne verujem da bi se i prosečan Kaškai, Tucson, Sportage tu proslavio.

Jesenas je cela ulica bila raskopana zbog uvođenja kanalizacije, sa strane je kanal, a ostatak ulice je blatište. Prolazio sam tu starim Polićem, ali sam morao dosta da se potrudim, da radim na gasu, volanom, da bude u drugoj brzini (nikako u prvoj) jer jedan prenaglašen potez i auto krene da proklizava ili da šlajfuje. Zet i sestra nisu ni pokušavali Audijem tu da prolaze nego su se parkirali na glavnom putu pa pešice.

Citat:
Nebojsa Milanovic:

Igre u barama/blatu smatram da su za decu do 4 godine, vožnja automobila i pravi automobili su nešto drugo.


Što, sam si ranije ovakve automobile zvao "usko specijalizovanima" i to jeste tačno. Kao što neko pravi automobile da ubrzavaju od 0 - 100 za 3sek, tako neko pravi automobile da se probijaju kroz brdo i blato. Neki auti to rade bolje, neki lošije. Nekom i to treba, ko ide u lov, planinaru ili jednostavno voli da "ode sa asfalta". Pogotovo po ruralnim sredinama, u okolini Bora skoro svaka kuća ima jednu Ladu Nivu, UAZa, Samuraja, oni bolje stojeći Daciu Duster, za akanje po planinama.

Doduše milion puta smo konstatovali da se (da citiram Miloša Maksimovića pošto on često upotrebljava) "pseudoterenci" kupuju od strane ljudi koji o izlaženju sa asfalta ni ne razmišljaju, već ih kupuju za do vrtića, posla i nazad, zarad par centimetara višeg sedenja i par litara većeg gepeka. Ali to nije problem u autima, problem je u ljudima, koji su podložni trendovima, modi ili bolje rečeno pomodarstvu.

@peromalosutra - ako smem da primetim ti taj Nissan koristiš baš onako kako treba. Za kampovanje, spavanje u njemu i planine Činjenica je da je to jedan od boljih auta te klase, sa dobrim motorom može da bude upotrebljiv. Ja recimo ne bih razmatrao ništa ispod 2.0dCi
[ ademare @ 24.04.2024. 09:57 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:


Inače nedavno sam vozio Kaškai-ja sa dizel motorom, prosto presmešno je kakav je to auto, a skuplji je od mog (mada taj komad ima dobre farove recimo, neke preskupe LED-ovke, moram da kažem).




Ovaj X-trail koji je Peru privukao zbog mogucnosti da prodje kroz blatnjavu baru je u stvari malo Produzeni Kaskai !

Mehanika je ista , Karoserija je produzena 20-tak cm !

Da ih vidim na ulici tesko bih ne gledajuci oznake pogodio koji od ova dva modela je u pitanju !

X-trail 3 - Kaskai 2 . Cak se jedno vreme proizvodio i neki model Kaskai +2 koji je stariji i isti je kao X-trail 2 samo ima , ime Kaskai koje je popularnije !
[ Turmen @ 24.04.2024. 10:16 ] @
Masivniji je malo od Kaškaija. Razlika je kao između Karoqa i Kodiaqa. Mislim moguće da su na istoj platformi i na istoj paleti motora

A Kaškai je potpuno neupotrebljiv auto. Jedino ako ima neki veliki i jak motor, možda može na otvorenom da kompenzuje njegovu "konstituciju". Među kolegama, drugarima, poznanicima imam trojicu koji prodaju Kaškaije, na oglasima su po godinu dana, niko to neće da kupi. Lik koji mi je radio neke pločice u stanu je rekao da je kupio Kaškaija da se ne bi zaglavljivao u snegu i da se zaglavio u sneg par puta sa njim, tamo gde lagano prolazi Golf 2.

Tako to biva kad se ne misli svojom glavom, već podleže agresivnom marketingu.
[ Java Beograd @ 24.04.2024. 10:20 ] @
Meni je "vozački auto" nešto što će da me vozi svaki dan kuća-posao-kuća, a da bude sasvim OK i za autoput, tj. da ima mesta za 4 osobe i prtljag.
Da bude pouzdan, ekonomičan u potrošnji i održavanju.

Da služi on mene, što više, a ne ja njega. Što više, što bolje, što duže, a za što manje para.

Snaga od preko 100 KS? Brzina preko 150 km/h? WTF, čemu to, osim za sportsko nadmetanje? To nije za "korisnički" auto.
After market nadogradnje, ulupanih hiljade i desetine hiljade evara - čemu to, osim za specijalizovane "turing" izložbe?




A što se tiče onog "valjanja u blatu" što je pero okačio, ne znam da li ste primetili: svi ovi SUV-ovi imaju neke gume za letnji asfalt. Svi bi bili bar 4x uspešniji u onoj kaljuzi da su imali prave gume za off-road.
[ ademare @ 24.04.2024. 10:37 ] @
Da mora da je masivniji bar 100 kg . Citam medjuosovisko rastojanje vece 6 cm, siri 2 cm . Visi je i duzi .

E sad da li to igra neku razliku pozitivnu u prelasku bare ne znam !


Na onom smesnom snimku koji je Pera okacio , na 8:50 do 9:14, Jedino Nisan PUCA , odpadaju delovi , jer Nije dovoljno visok za baru !!

Svi ostali prolaze laganica !

Zato sam napisao smesan film jer sam se smejao kako je pukao bas Nisan !

[Ovu poruku je menjao ademare dana 24.04.2024. u 12:01 GMT+1]
[ Turmen @ 24.04.2024. 10:50 ] @
Citat:
Java Beograd: Meni je "vozački auto" nešto što će da me vozi svaki dan kuća-posao-kuća, a da bude sasvim OK i za autoput, tj. da ima mesta za 4 osobe i prtljag.
Da bude pouzdan, ekonomičan u potrošnji i održavanju.

Da služi on mene, što više, a ne ja njega. Što više, što bolje, što duže, a za što manje para.

Snaga od preko 100 KS? Brzina preko 150 km/h? WTF, čemu to, osim za sportsko nadmetanje? To nije za "korisnički" auto.
After market nadogradnje, ulupanih hiljade i desetine hiljade evara - čemu to, osim za specijalizovane "turing" izložbe?




A što se tiče onog "valjanja u blatu" što je pero okačio, ne znam da li ste primetili: svi ovi SUV-ovi imaju neke gume za letnji asfalt. Svi bi bili bar 4x uspešniji u onoj kaljuzi da su imali prave gume za off-road.


To ti je "all in one" auto. Tako nešto sam i ja jurio za kupovinu i ciljao sam auto koji će moći da mi bude upotrebljiv i do posla i do pijace i za nabavku u prodavnici, ali kojim mogu da sednem i odem do Grčkog primorja, Budimpešte, Beča, Italije, da se vozim udobno, tiho, ekonomično.

Dok ne proširim porodicu, posao mi vrši manje više svaki auto Golf klase, a ima ih ohoho (Citroen C4, Audi A3, Škoda Scala, Hyundai I30, Ford Focus, Mazda 3, Toyota Auris, Toyota Corola, Kia Ceed). Čak i moj novi auto VW Polo zalazi u taj manji C segment, jer razlika između njega i Golfa 7 je u centimetrima.

A za offroad - u pravu si, dobre gume su pola završenog posla.

Citat:
Zato sam napisao smesan film jer sam se smejao kako je pukao bas Nisan !


A dobro, nije ni taj Nissan za neke ekstremnije uslove. I da jeste, ko bi ga baš tu vozio. Mislim i kada pričam sa ljubiteljima SUVjeva svi pričaju o povećanom klirensu o tome kako oni mogu brže i bolje da prođu kroz baru, povećanoj prohodnosi, visokoj poziciji, prolascima kroz blato kao da to rade svaki dan. A u realnosti, vrhunac ekstremnih uslova je kiša ili sneg na Zlatiboru dok se ide do skijališta ili neka utabana makadam staza na Divčibarama, Kopaoniku, Tari.. Tu može da se prođe i Stojadinom ako ćemo realno. Ja sam se na planinu u istočnoj Srbiji, na 1500m nadmorske visine popeo malenim Reno Clijom iz 2001e godine bez problema, zemljani put, 10tak kilometara uzbrdice, kroz šumu. Čak mi je i prednost bila što je auto mali, sa malim gumama, pa je samim tim upravljiviji.

Jedino što kažem, može da znači SUV za svakodnevno krstarenje po gradu obloženom Vesić-kockama.
[ mjanjic @ 24.04.2024. 15:10 ] @
Neka te "terence" testiraju kao što se i radi na "džpijadama", na primer (slike su webp, inače bih stavio samo jednu kao primer):
https://top-djir.com/overlandi...ing/130-off-road-park-kamenovo

Sećam se davno komentara na jednoj od tih fejsbuk grupa/stranica, dok sam pratio povremeno dešavanja, nakon što su zbog nezgodnog blata morali jednu deonicu da prođu uzdužno koritom potoka dubine nešto više od pola metra, jedan od vozača je zakačio koren nekog stabla i iskrivio valjda amortizer volana, pa je bilo:
- Opet amortizer volana?
- Imam 3 rezervna u garaži :)))
[ peromalosutra @ 24.04.2024. 20:23 ] @
Citat:
mjanjic: Neka te "terence" testiraju kao što se i radi na "džpijadama", na primer (slike su webp, inače bih stavio samo jednu kao primer):


Znači sudeći po dosadašnjim komentarima, problem sa SUV-ovima je što ne mogu da se nose sa pravim (teško modifikovanim dodao bih) džipovima na džipijadama, nisu upravljivi kao sportski auti, lošije manevrišu kroz grad u odnosu na mali gradski automobili, a takođe bi trebali da u manje dužine imaju više unutrašnjeg prostora nego karavani.. Sve su to neke zamjerke koje smo do sad čuli. Šta da kažem, tako nešto - ne postoji. :) SUV je kompromis, vozilo koje (citiraću iz svoje prve poruke u ovoj temi) "može sve po malo".

E sad, ovo poređenje iznad se može i okrenuti naopako. SUV-ovi su daleko prohodniji od spuštenih sportskih automobila, a daleko upravljiviji od pravih terenaca, te na autoputu stabiliniji i udobniji od malih gradskih automobila. Ali ni u čemu nisu najbolji, što ne znam da je iko igdje i tvrdio.

SUV briljira u scenariju gdje je destinacija udaljena tako da se do nje dolazi vožnjom što po auto putu, regionalnom, pa na finalnoj dionici boljem ili lošijem zemljanom putu. Kome to treba? Pa sigurno ne mnogima. Ali postoje specifične okolnosti kada je to pravo riješenje. Neke lične primjere sam već navodio.

Činjenica takođe jeste i da velika većina SUV-ova ne siđe sa asfalta i kupuju se zato što su iz nekog razloga u trendu. Takođe je činjenica da je gomila tih krosover vozila i meni lično besmislena. Ali ovdje zastupam drugi stav jer reći da su SUV-ovi besmislena kategorija je takođe netačna tvrdnja, po meni vjerovatno nastala upravo zbog toga što se većina njih ne koristi za svrhu za koju su namjenjeni.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.04.2024. 20:36 ] @
Sve je to ok, mogao bih i ja isto da napišem, rekoh sad za vikend sam par puta zalutao i prešao dvocifren broj kilometara zemljanim putevima, kao retko kad u životu.

Jel mi nešto falilo? Ne. Siti smo se ismejali jer bukvalno nikada mi se to nije desilo (ili se ne sećam) da sam išao pa zemljanim putevima.

Da li mi je za to trebao SUV? Ne. Da li bih taj put bolje prešao u nekom SUV-u? Verovatno da. Da li je ta vožnja tipična ili poželjna na bilo koji način? Svakako ne.

Poentu moje priče sam rekao u postu gore: kada vidim baru ili blato - ja ga zaobiđem.

Ne osećam nikakvu želju da se valjam u tome, da naterujam auto u to i brojim centimetre dubine bare/blata koje mogu da pređem.
[ Turmen @ 25.04.2024. 12:29 ] @
Citat:
peromalosutra: Znači sudeći po dosadašnjim komentarima, problem sa SUV-ovima je što ne mogu da se nose sa pravim (teško modifikovanim dodao bih) džipovima na džipijadama, nisu upravljivi kao sportski auti, lošije manevrišu kroz grad u odnosu na mali gradski automobili, a takođe bi trebali da u manje dužine imaju više unutrašnjeg prostora nego karavani.. Sve su to neke zamjerke koje smo do sad čuli. Šta da kažem, tako nešto - ne postoji. SUV je kompromis, vozilo koje (citiraću iz svoje prve poruke u ovoj temi) "može sve po malo".

E sad, ovo poređenje iznad se može i okrenuti naopako. SUV-ovi su daleko prohodniji od spuštenih sportskih automobila, a daleko upravljiviji od pravih terenaca, te na autoputu stabiliniji i udobniji od malih gradskih automobila. Ali ni u čemu nisu najbolji, što ne znam da je iko igdje i tvrdio.


U pravu si za sve, osim za ovo boldovano. Na primeru auta koje sam ja vozio recimo VW Polo i VW T-Cross - isti motor, godište (jedino T-Cross ima automatski DSG, a Polo manuelni). VW Polo je daleko stabilniji, udobniji, samim tim i brži od T-Crossa sa kojim deli platformu i koji mu je SUV parnjak.

Verujem da je možda neki Tiguan udobniji i stabilniji od Pola, ali za razliku u ceni između njih dva, može da se kupi još jedan Polo Koliko para toliko muzike

U globalu si u pravu, SUV je kompromis od auta, neko je spreman za taj kompromis, neko nije. Kome treba mali gradski auto, limuzina za krstarenje autoputem ili pak terenac za ekstremne uslove, neće ni pogledati Kaškaija, Tiguna, X-Traila, Škodu Kamiq, Toyotu CHR, Tucsona, Sportage i slične aute.

Citat:
SUV briljira u scenariju gdje je destinacija udaljena tako da se do nje dolazi vožnjom što po auto putu, regionalnom, pa na finalnoj dionici boljem ili lošijem zemljanom putu. Kome to treba? Pa sigurno ne mnogima. Ali postoje specifične okolnosti kada je to pravo riješenje. Neke lične primjere sam već navodio.


Tako je, tu briljira pravi SUV. Meni pada na pamet scenario, krenuo si na Taru, Zlatar, Staru Planinu, natrpao si auto koferima, pozadi dvoje dece, imaš skije, board - a do vikendice na planini imaš par kilometara zemljanog puta koji moraš da prođeš po neočišćenom snegu. Tu se ne bi usrećio sa 90% krosovera.
[ Nebojsa Milanovic @ 25.04.2024. 12:45 ] @
Ne znam gde vi nalazite tolika blata i smetove pa da vam treba nekakav auto za to (kome baš treba - postoji Lada Niva), ali REALNA PROHODNOST svih tih "novokomponovanih" je mizerno veća od prohodnosti pravih auta, a i situacije gde se to može videti/osetiti su ekstremno retke.

Idem redovno na Zlatibor a bio sam i na mogim drugim mestima i nikad nikakav problem nisam imao, eventualno stavim zimske gume kada treba.

Zbog nekakvih, realno nepostojećih "prednosti", trpeti idiotske osobine tih auta sve vreme u svakoj vožnji i na svakom kilometru, osim u veoma retkim slučajevima - po meni može samo mazohista ili totalno neobavešten čovek, zaveden bizarnim marketingom.
[ Turmen @ 25.04.2024. 13:45 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ne znam gde vi nalazite tolika blata i smetove pa da vam treba nekakav auto za to (kome baš treba - postoji Lada Niva), ali REALNA PROHODNOST svih tih "novokomponovanih" je mizerno veća od prohodnosti pravih auta, a i situacije gde se to može videti/osetiti su ekstremno retke.


Je l ideš na skijanje? Je l si se našao nekad na planinskom putu, dok je na kolovozu neočišćen sneg od 20cm? Ili u nekom blatištu. Ja sam se zaglavljivao u mojoj ulici u kojoj sam živeo, doduše vozio sam auto 1981o godište sa zadnjom vučom.

Mislim kapiram, to jesu situacije sa kojim se prosečni vozač sretne jednom u par godina. A i pošteno, putevi u unutrašnjosti Srbije su u katastrofalnom stanju, mimo autoputa i magistrala. Da bi stigao do nekog Knjaževca ili Pirota ili Aleksinca, moraš da prođeš po ruiniranom putu, gde je bitnije da auto ima što bolju suspenziju, nebitno na to kog je tipa.

[Ovu poruku je menjao Turmen dana 25.04.2024. u 15:02 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 25.04.2024. 15:56 ] @
Ne skijam al nebitno, ne znam po kom osnovu bih se našao na neočišćenom planinskom putu? :)

Ako već postoji takav put, njime bih išao peške i uživao u pravljanju prtine.

Svakako se ne bih autom zaletao u sneg, isto kao ni u blato, čemu to?
[ mjanjic @ 25.04.2024. 20:43 ] @
Na pamet mi pada jedna situacija gde je taj malo podignut auto bolji od klasičnog, bilo da je SUV ili neki "džip" ili ove "cross" varijante: ima ljudi kojma je dvorište niže od nivoa ulice, i to poprilično, plus je tu i trotoar (ne pomaže to što su naspram kapije ivičnjaci oboreni) i bukvalno tih nekoliko centimetara znači, inače će neki recimo Audi A3 sigurno kačiti asfalt.
Ovde sam video tako ulaz u garažu jedne zgrade, nagib nizbrdo kreće strmo odmah posle trotoara, baš me zanima kako tu neko može da uđe recimo sa A4 ili A6, a da ne zakači pragovima trotoar.

Mislim, totalno glup primer problema, koji može da se reši zaobljenim nagibom umesto da bude od trotoara do garažnih vrata ravno, tako da trotoar predstavlja "greben" koji bi dobar deo današnjih klasičnih limuzina kačio pragovima, auspuhom i sl.
[ peromalosutra @ 25.04.2024. 20:57 ] @
Citat:
Turmen: TU pravu si za sve, osim za ovo boldovano. Na primeru auta koje sam ja vozio recimo VW Polo i VW T-Cross - isti motor, godište (jedino T-Cross ima automatski DSG, a Polo manuelni). VW Polo je daleko stabilniji, udobniji, samim tim i brži od T-Crossa sa kojim deli platformu i koji mu je SUV parnjak.


Ima smisla, ja sam više mislio na dva vozila sa dosta drugačijim međuosovinskim rastojanjem, npr VW UP i šta znam, Toyota Rav 4.

Citat:
Java Beograd
A što se tiče onog "valjanja u blatu" što je pero okačio, ne znam da li ste primetili: svi ovi SUV-ovi imaju neke gume za letnji asfalt. Svi bi bili bar 4x uspešniji u onoj kaljuzi da su imali prave gume za off-road.


Tako je, to sam i ja zagledao, ali pazi, to je na neki način i poenta. Te gume su super za put, tihe, manja potrošnja. A 4x4 pogon i viši klirens (koji omogućava korištenje intercije zaletanjem, za razliku od nižih vozila gdje se mora voziti polakše) odrade posao.

E sad, sva ta "zaletanja u blato" nisu nešto što će neko svakodnevno raditi i ja svakako ne bih silovao auto na taj način, osim ako pričamo o namjenskom terencu. Ali ilustruju poentu da SUV ipak nije samo šminka, već je značajno sposobniji mimo asfalta, što je u dosta postova dovođeno u pitanje.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Ne skijam al nebitno, ne znam po kom osnovu bih se našao na neočišćenom planinskom putu? :)

Ako već postoji takav put, njime bih išao peške i uživao u pravljanju prtine.

Svakako se ne bih autom zaletao u sneg, isto kao ni u blato, čemu to?


Pa onda ovaj auto očigledno nije za tebe, što je jasno još od početka teme. Ali ti na osnovu toga onda zaključuješ da samim tim takav tip vozila nije ni za koga. Ja sam već navodio primjere zašto je meni takvo vozilo zanimljivije. E sad, moji primjeri su više iz luksuza nego iz potrebe. Volim da idem na planinu / divljinu, da se maknem od civilizacije koliko je moguće i neko vrijeme provedem u prirodi. Ponesem kajak, nekad teleskop (koji traži mračnija mjesta), kamping opremu.. Pogledaj pojam "overlanding" ako nije jasno o čemu pričam. Sa druge strane, postoje ljudi kojima je takav auto i potreba. Turmen je navodio primjer lošijeg puta sa kojim se povremeno bori. Kada kažeš "neka ljudi kupe Ladu Nivu onda", ona je možda dobra mimo asfalta, ali ne vjerujem da je "sve u jednom". Npr. na auto putu sam više puta vidio Land Rover Defendera, sa očigledno visoko profilisanim off road gumama, gomilom opreme zakačene naokolo. Vjerujem da je ubjedljiv u off road vožnji, ali pazi, sve i jedan koji sam vidio se držao desne trake i vozio 100km/h zajedno sa ostatkom kamiona, dok sam ja u SUV-u lagano prošao pored vozeći brzinom koja se na auto putu i očekuje. On će možda da ode 5% dalje, ali meni je tih ostalih 95% sasvim ok. A sa druge strane, vozim se autoputem kao bilo koji drugi "normalan" auto, nema buke, nema neudobnosti.

Na kraju, opet se ide u pretjerivanje što se smanjenih vozačkih osobina SUV-ova tiče. Čitajući pojedine postove ljudi bi pomislili da SUV u makar svakoj drugoj krivini izleti sa puta, a u međuvremenu putnici redom povraćaju od silnog ljuljanja. Ja iako priznam da upravljivost i ležanje moraju biti kompromitovani u odnosu na niži automobil i dalje ne mogu da prihvatim da je to nešto primjetno u svakodnevnim situacijama.
[ Nebojsa Milanovic @ 25.04.2024. 21:49 ] @
Citat:
peromalosutra:Ima smisla, ja sam više mislio na dva vozila sa dosta drugačijim međuosovinskim rastojanjem, npr VW UP i šta znam, Toyota Rav 4.
Kako si uopšte mogao da porediš ta dva vozila, po bilo kom osnovu?!?

Jedino pravo poređenje, ako već hoćaš da porediš, je ISTI auto, dakle ISTA osnova - a jedan normalan a drugi SUV, pa porediš.

Što se tiče cele tvoje priče generalno, naravno da mogu da se složim ako si ti taj maali procenat ljudi kojima treba baš takav auto.

Ali moja priča se nije odnosila na tebe i takve, nego na ogromnu većinu onih koji kupuju te automobila a ništa ne znaju ni o njima, ni o drugima, ni o međusobnim razlikama.

[ ademare @ 25.04.2024. 22:12 ] @
Ovo sto @ peromalosutra ovde na temi demonstrira , vidimo stalno !

A to je da ljudi dodju sa nekom svojom unapred smisljenom fiksiranom, nepromenjivom idejom ! Ma kakva da je ona !

A na forum dodju da im ostali clanovi "aminuju" i da kazu " e to ti je super ideja , potez " sta vec !

I ako to izostane onda nisu bas raspolozeni i zadovoljni ??


Ali ovo je Forum , a ne odeljenje psiholoske pomoci nesigurnim clanovima

Jer da su sigurni u svoju ideju , kupovinu itd. ne bi im ni trebalo forumsko "aminovanje " !

[ peromalosutra @ 25.04.2024. 22:22 ] @
@ademare tvoje postove teško doživljavam ozbiljno od silnih uzvičnika, izvinićeš ako izignorišem flame i trolovanje sa tvoje strane. Ako imaš šta konstruktivno da doprineseš izvoli. Samo bih zamolio da pročitaš temu od početka, a ne da upadaš kao padobranac.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Kako si uopšte mogao da porediš ta dva vozila, po bilo kom osnovu?!?


To pojašnjenje se odnosilo na sledeću poruku:

Citat:
peromalosutra: E sad, ovo poređenje iznad se može i okrenuti naopako. SUV-ovi su daleko prohodniji od spuštenih sportskih automobila, a daleko upravljiviji od pravih terenaca, te na autoputu stabiliniji i udobniji od malih gradskih automobila. Ali ni u čemu nisu najbolji, što ne znam da je iko igdje i tvrdio.


Turmen je prokomentarisao da se ne slaže sa dijelom poruke, a ja onda pojasnio na šta sam u tom trenutku mislio.
[ ademare @ 25.04.2024. 22:34 ] @
Sta ces , Istina zna da zaboli !!! 3 x !

Umorio mi se prst na znaku ! pa je bilo dosta.