[ eeestablishment @ 16.06.2023. 18:03 ] @
Vise puta sam na ovom forumu dobio korisne savete pa da pokušam i sada da se informisem .
Dobio sam ovu pozivnicu i u dilemi sam šta raditi .
Brine me njihovo saopštenje ( na dnu druge stranice ) gde kažu " prijem u salu je 15min pre početka programa , nakon početka programa ulazak više nije moguć ."
A IZLAZAK ?

p.s blurovao sam važne podatke da neko slučajno ne bi kopirao pozivnicu i preuzeo moj poklon


[ ademare @ 16.06.2023. 18:25 ] @
Zar o ovome , slicnom nije bila ranije tema na forumu ?
[ B3R1 @ 17.06.2023. 10:58 ] @
Citat:
eeestablishment:
Vise puta sam na ovom forumu dobio korisne savete pa da pokušam i sada da se informisem .
Dobio sam ovu pozivnicu i u dilemi sam šta raditi .

Kakva je tu dilema u pitanju? Ne kapiram. Neka (navodno) svajcarska firma, koja u Svajcarskoj verovatno ima samo iznajmljeno postansko sanduce ima zelju da:

1. Pozove te na neku jeftinu veceru spremljenu s najjeftinijim dzankom od namirnica, prema kojima je i kiosk s pljeskama Michelin-3-star.
2. Uvali ti jeftino kinesko djubre, koje ce ti samo zauzimati prostor u kuci, a koje ces ili baciti iako je ispravno, ili ces ga baciti jer ce da ti crkne za par meseci.
3. Usput ce proveriti tvoje licne podatke, kako bi te u narednim godinama smarali, punili ti kucu glupostima, a tovj novcanik tretirali kao ovcu za striganje ...

Valjda ti je jasno sta je cilj tih "dobrotvora". E sad, da razresimo i ovu dilemu:
Citat:
Brine me njihovo saopštenje ( na dnu druge stranice ) gde kažu " prijem u salu je 15min pre početka programa , nakon početka programa ulazak više nije moguć ."
A IZLAZAK ?

Ovcama i jeste mesto u toru. :-) Ali to je samo ono sto bih ja rekao na prvu loptu.

Strogo po ustavu i zakonu, u Srbiji niko osim policije nema pravo da te zadrzi bilo gde. Znaci, uvek mozes da odes. U suprotnom, taj koji pokusa tako nesto odgovara za protivpravno lisavanje slobode.

E sad, koliko se ustav i zakoni u Srbiji uopste postuju, to je vec posebna tema ...
Citat:
p.s blurovao sam važne podatke da neko slučajno ne bi kopirao pozivnicu i preuzeo moj poklon

Nisi morao da se mucis. Nismo ti mi ovde dovoljno bogati da bismo kupovali jeftine stvari.
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2023. 11:06 ] @
Citat:
eeestablishment
Dobio sam ovu pozivnicu i u dilemi sam šta raditi .


Koliko je debeo papir? Da li je 'mastan' ili ne?

To je jedina dilema koju treba da imas: direkt kanta za djubre ili WC za 'zlu ne trebalo' kad nestane toalet papira.
[ ademare @ 17.06.2023. 11:30 ] @
Ja koliko se secam te neke stare teme , postoje tu dve price .

Jedna je ovo sto Beri pise klasicna prodaja gluposti !


Druga je ponuda za ulazak u "biznis " !

Da postanes njihov akviziter " carobnih krpa " "carobnih praskova " i " carobnih cilima"

Kojekakav tresh za extra skupe sume , koje treba da preprodajes familiji i prijateljima po jos Basnoslovnijoj ceni i da ih ubedjujes u "carobna " svojstva tih budalastina !

Plus po mogucnosti da ih uclanih po Piramidalnoj shemi ! Tako je i tebe valjda neko "preporucio " !

Ovo je i opasnije jer u startu treba da ulozis svoje pare za taj tresh bar 1-2 hiljadarke evrica !
[ bakara @ 17.06.2023. 22:26 ] @
"besplatna vecera"?

besplatna vecera ima samo u misolovci.
[ jovajovic100 @ 19.06.2023. 09:29 ] @
Ako si zaludan slobodno idi . Da nesto kupis ne moze niko da te natera , kao i da
im das adresu . Mozda navatas neku tetkicu u godinama , jer je za vas matorije .
To se zove trgovina na promotivno-prodajnim skupovima . Cene moraju da budu u
dinarima i moraju da budu vidljivo iskazane , a piramidalna trgovima je zakonom
zabranjena .

Posto zakon kaze , boli te stojko

Pravo potrošača na odustanak od ugovora

Član 27

Potrošač ima pravo da odustane od ugovora zaključenog na daljinu ili izvan poslovnih prostorija u roku od 14 dana, bez navođenja razloga i bez dodatnih troškova, osim troškova iz čl. 33. i 34. ovog zakona (u daljem tekstu: odustanak od ugovora).

Potrošač ostvaruje pravo na odustanak od ugovora izjavom koju može dati na propisanom obrascu za odustanak od ugovora zaključenog na daljinu ili izvan poslovnih prostorija ili na drugi nedvosmislen način (u daljem tekstu: izjava o odustanku).

Izjava o odustanku od ugovora kod ugovora na daljinu i ugovora koji se zaključuju izvan poslovnih prostorija smatra se blagovremenom ukoliko je poslata trgovcu u roku iz stava 1. ovog člana.

Izjava o odustanku od ugovora proizvodi pravno dejstvo od dana kada je poslata trgovcu.

[ bordzija @ 09.08.2023. 01:57 ] @
U hrvatskoj HARAJU na te fore snimaju razgovor i pitaju jel vas zanima to i to ti kažeš da i gotovo. Šalju uplatnice i posle advokat utužuje.

Pamet u glavu! Sve te prevare prvo idu u hr pa posle u srbiju kada se potroši marva.
[ Java Beograd @ 09.08.2023. 08:32 ] @
Može advokat da utužuje i kad ti kažeš "Dobar dan". To je njegov posao.

Da li će tužba da dođe do suda, sasvim je drugo pitanje, a da li će da dobije spor na sudu, to nije pitanje. Neće. Neće garant, nema nikakve dileme.
Oni, uglavnom i znaju da parnicu ne mogu da dobiju, što povlači plaćanje suskih troškova, i moguću kontra tužbu "za narušavanja duševnog mira" (koju je već lakše dobiti).

Tako - sve ostane samo zaplašivanje.

Jer, prosečan Balkanac, kojeg država stalno nešto ]ebe u mozak, kad čuje "tužba od advokata", on se uplaši, pa brže-bolje, "daj da platim šta treba".
Elem, belosvetski i lokalni prevarantski hohpštapleraj računa na ovo, i onda kreće u takve akcije.



[ B3R1 @ 09.08.2023. 09:15 ] @
Citat:
bordzija:
U hrvatskoj HARAJU na te fore snimaju razgovor i pitaju jel vas zanima to i to ti kažeš da i gotovo. Šalju uplatnice i posle advokat utužuje.

Pamet u glavu! Sve te prevare prvo idu u hr pa posle u srbiju kada se potroši marva.

To je vec provaljena zapadnjacka fora, stara vec par decenija. Kao i slanje paketa koje nisi narucio, uz racun da platis robu.

Najgore je kada telemarketari nagaze na nekog penzionera, pogotovo na ove tzv. stare Beogradjane koji imaju tu neku naivnu finocu i manire u ophodjenju. Cim naidju na takve, znaju da ce da ih izvacare samo tako. Ja sam jednu takvu firmu, koja je mojoj majci uvalila gomilu gluposti, otkacio kada sam se slucajno zadesio u Beogradu, a oni su se javili ... Zapretio sam im krivicnom prijavom za uznemiravanje, kao i zloupotrebu starih i nemocnih lica, u skladu s clanom mrlj-mrlj Krivicnog zakonika Srbije (broj clana sam lupio i promrmljao), kao i krsenje Zakona o elektronskim komunikacijama, Zakona o reklamiranju i Zakona o zastiti potrosaca. Prekinuli su mi vezu i vise nisu zvali.
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2023. 09:26 ] @
Citat:
Java Beograd:
Može advokat da utužuje i kad ti kažeš "Dobar dan". To je njegov posao.

Da li će tužba da dođe do suda, sasvim je drugo pitanje, a da li će da dobije spor na sudu, to nije pitanje. Neće. Neće garant, nema nikakve dileme.
Oni, uglavnom i znaju da parnicu ne mogu da dobiju, što povlači plaćanje suskih troškova, i moguću kontra tužbu "za narušavanja duševnog mira" (koju je već lakše dobiti).

Tako - sve ostane samo zaplašivanje.

Jer, prosečan Balkanac, kojeg država stalno nešto ]ebe u mozak, kad čuje "tužba od advokata", on se uplaši, pa brže-bolje, "daj da platim šta treba".
Elem, belosvetski i lokalni prevarantski hohpštapleraj računa na ovo, i onda kreće u takve akcije.


Upravo. Zakoni o zastiti potrosaca obicno ogranicavaju usmene ugovore, plus potrosaci imaju zastite tipa da 14 dana mogu da izadju iz "ugovora" bez ikakvih razloga.

Neko ko je nekom uvaljao nesto na foru snimljenog razgovora ima prilicno tanke sanse na sudu, pogotovu ako je nasankao veci broj ljudi. Da ne pricamo o tome da advokatski i sudski troskovi vrlo verovatno ubijaju hohstaplerski biznis model.

Sto se "pisma od advokata" tice, postoje jako popularna osiguranja koja sluze upravo za to. Osiguranje placa troskove advokata tuzenoj strani, pa ako budale hoce da se blamiraju na sudu, slobodno.

Naravno, nece - postoji par magicnih reci koje takve idiotizme zaustavljaju odmah posle toga (legalno osiguranje je jedna od njih), ali pali i "vidimo se na sudu" (ne vidimo se).
[ ademare @ 09.08.2023. 11:19 ] @
Ovo za 14 dana je potpuno tacno .

Ljudi obicno misle da se tih 14 dana odnosi samo na internet ili onlajn i slicno ! Ima dosta ljudi koji cak ni to ne znaju.

Medjutim u zakonu se to i ne pominje. Vec postoji odrednica kupovina na daljinu i prodaja van poslovnih prostorija ! Legalni kiosci i legalne pijacne tezge koje prodaju neprehrambenu robu takodje su "poslovni prostor ".

Ali ovo sto se ovde konkretno pominje je svakako van poslovnih prostorija !

Znaci prodaja, prezentacije po kafanama i restoranima , dolazak akvizitera ljudima u stan i nudjenje i prodaja kojesta itd. sve to potpada pod ovu odrednicu zakona i 14 dana svako moze da raskine ugovor bez obrazlozenja.

I to i pismeni ugovor, o usmenom da se i ne govori.

Rok od 14 dana je od dana isporucene robe, a ne od navodnog " usmenog ugovora " .
[ bordzija @ 09.08.2023. 16:50 ] @
Pa da ali te oni pitaju recimo hoćete da vas informišemo o sveCkoj berzi naravno glupander kaže mmm hoću. Posle nekog vremena ti stižu neke odštampane budalaštine većina se ne seća ni razgovora. Posle nekoliko pošiljki stiže i uplatnica onako usput. Posle druge stiže i opomena. Posle 3-4-5 stiže i pretnja utuženjem :)
[ Darko Nedeljković @ 09.08.2023. 19:42 ] @
Stav udruženja potrošača efektiva je da se roba može vratiti čak i godinu dana nakon kupovine, ako prodavac nije priložio pisanu pouku o pravima potrošača i odgovarajući obrazac. Upravo prikupljaju zainteresovane za jednu takvu kolektivnu tužbu protiv prodavaca kirbi usisivača.
[ ademare @ 09.08.2023. 20:16 ] @
Ta domaca "udruzenja potrosaca" su samo gomila idiota i neradnika ! Nicemu korisnom ne sluze a uzimaju od drzave novac kao Uhleb !

Pisao sam kada sam imao problem sa Tehnomanijom kao Prevarantskom prodavnicom !

I ajde nazovem i " udruzenje potrosaca" da vidim sta oni misle ?

I javi mi se neka sada se to kaze " strucnjakinja " !

Objasnim ukratko sta je bilo i usput kazem da me nisu obavestili 7. nego 8. dana !

Kad ona skoci , ETO TO ?

- Sta to ? pitam ?

To mozete da Tuzite !!! Vristi ona Trijumfalno ??!

- Sta da tuzim ?

Pa to !! Nisu vam javili 7. nego 8. dana !! To je dobar razlog da ih tuzite , kaze mi Cobanica , koja zamislja da je strucnjak za prava potrosaca !!

E blago tebi , kazem joj , ja i spustim slusalicu ?


Eto takva " pamet" sedi tamo i daje savete ?

To sto me je prodavnica prevarila , nikom nista, nego da tuzim sto je pismo stiglo jedan dan kasnije ???
[ bordzija @ 09.08.2023. 22:23 ] @
Ta udruženja su uglavnom terapeutskog smisla da se ljudi umire i skrenu sa puta.
[ B3R1 @ 10.08.2023. 10:42 ] @
Mene vise nervira jedna pojava na Internetu.

Recimo, treba mi odredjena roba ... tipa: tacno odredjeni model patika/cipela, ukucam EAN kod, dobijem niz radnji, odaberem, ukucam velicinu, platim ...
Trudim se da narucim ono sto vec nosim, pa znam sve fore i fazone, ne moram da trpim bolove u zuljeve itd. I obavim sve u par koraka. Prosto! Ali ne!
Za par sati ekran mi se napuni reklamama za obucu do te mere da nema vise sajta koji posetim a da neke patike ne padaju odozgo, odozdo, kao popup ...
Instaliram Ad blocker, kad ono - "Detektovali smo da koristite Ad Bloker, iskljucite ga". Wow ...
Nego, na desktopu taj ad-blocker resava 80% stvari, ali na mobilnom ne mogu da namestim Ad Blocker u Chrome nikakako!
Ajd, nema veze ...

Sutradan na Linkedin ugledam zanimljiv oglas za posao. Odem da vidim cisto zezanja radi, jer me posao ne zanima, cisto da vidim sta traze ... i vidim da to nije moj fah, pa nastavim dalje.
Za par sati dobijem email uz Subject: Poslovi slicni onima koje ste gledali ... to "slicni" nidje veze, salju gluposti koje nemaju veze s tim ...
A onda - odjednom kao iz vedra neba - neki headhunter pocne da me smara na direktnim porukama, s tim kako ima "sjajnu" ponudu za mene.
Ok - razumem ovo da me LInkedin prati, ali kako je taj mamlaz shvatio da sam ja pretrazivao nesto na LInkedinu ???!!!
Ispada da Linkedin prodaje moje pretrage drugima? Pa to citav biznis, jbt ...

FB je jos gori - kada odem na svoj (slabo odrzavan i skoro prazan) profil i gledam "wall" dobijam neke cudne stranice uz nadnaslov "Suggested for you".
Trazio sam sve moguce opcije da islkjucim to "suggested for you", ali ne moze. Cak sam na Guglu nasao da to NE MOZE DA SE ISKLJUCI !!!

Zbog toga vec godinama gde god mogu koristim Incognito Mode u browseru ... jer osecam da sada sta god posetim dobijem "rep" i imam utisak da neko urla za mnom nudeci mi neku robu ili usluge.

A najgore je postalo to sto kada meni nesto zaista zatreba nude mi se nekakve "utesne nagrade", a to sto mi treba sve teze nalazim.

Samo Incognito ...
[ dejanet @ 10.08.2023. 11:11 ] @
^ Ima na LinekdIn premium feature koji se placa i mozes da vidis sve korisnike koji su ti posetili stranicu.
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2023. 11:21 ] @
Citat:
B3R1
Ispada da Linkedin prodaje moje pretrage drugima? Pa to citav biznis, jbt ...


Cisto sumnjam da bilo ko od tih velikih bilo kome prodaje svoju "intelektualnu svojinu" (tvoje pretrage ;-) - to je za njih ekvivalent zlatnih poluga, vec verovatno bump-uju tvoj profil headhunterima.

To sto oni sakupe od tebe je njihova najveca vrednost, ozidali su svoje platforme tako da niko to ne moze od njih da otme (svakodnevna borba protiv scraper-a i sl.), ono sto oni prodaju je 'intelligence' preko walled-garden platformi ;-) Doduse, to ne iskljucje neki 3rd party koji mozda svasta prikuplja kroz kojekakve tracker skripte koje su danas prosute svuda.

Ne znam da li si cuo, poslednji trend je da cak i drajveri (GPU) rade "telemetriju", kod Intela i AMD-a jos to mozes da iskljucis, kod NVIDIA-e jok. Eto, recimo, zanima drajver koje sajtove posecujes.

Ja se spremam da zbog toga nasiljim kutiju (ono, NAS + Smart Home + Firewall) i stavim Pi-hole na nju. /etc/hosts i browser ekstenzije rade donekle posao, ali kako ces verovati OS i browser vendorima? :-)

Evo sta trenutno imam + Pi-hole koji ce doci uskoro:

/etc/hosts --> someonewhocares lista i jos nekoliko sa https://github.com/justdomains/blocklists

U browseru:

- uBlock Origin --> bolja tj. efikasnija blokada nego host lista
- JSLibCache / Decentraleyes --> kesira CDN sranija
- Privacy Badger --> zaustavlja trackere (neke)

Mahom koristim Firefox posle krace ekskurzije nazad na Chrome, osim kad nesto ne radi (FF jeste mozda sporiji nesto od Chromium browsera, ali *bem mu majku imam 112 CPU jezgara ;-) od kad su ubacili lokalni translate sasvim je podnosljiv

I, kao sto rekoh, dodacu Pi-Hole da cela kucna tehnika bude filtrirana (naravno, svi IdiOT uredjaji su na svojoj mrezi i tako)

--

Sa ovim gore, Internet je normalan (kad vidis ono bez blockera, digne ti se kosa na glavi - ne znam kako ljudi koriste to). Problem sa statickim (/etc/host) listama je da, ako imas nekog u kuci ko voli da shopuje preko onih referal i sl. linkova, to nece raditi (sa uBlockom moze one-time whitelist)...

ALI! Ne lezi vraze... u poslednje vreme se povecava broj sajtova koji su iza Cloudflarea koji pocinju da zezuckaju - vecina srecom i dalje rade posto nisam poukljucivao one agresivne anti-fingerprinting opcije, ali sam cuo da sa FF anti-fingerprintom neki sajtovi odbijaju saradnju skroz zbog nacina na koji su konfigurisali Cloudflare.

Cloudflare je najveca pretnja otvorenom Internetu, ako se ovako nastavi doci cemo do situacije da sajtovi ne rade osim sa "trusted" Browserima (citaj Chrome i Edge) kojima, naravno, "veruju" uvaljivaci reklama. Danas to kaci mali broj sajtova (mahom banke sa matorim platformama) ali se povecava broj drugih. Znas ono ako te 100 puta pita da prepoznas neku sliku, to mu dodje kao neki honeypot. Ali cak i legit upotreba je upitna, mislim WTF uzimaju ljudima vreme (da ne pricamo o ljudima sa ostecenim vidom i sl. koje mozda sprecavaju da pristupe stvarima koje im trebaju).

Logicno je da njima treba nacin da fingerprintuju korisnika, ali to je samo problem njihovih akcionara - ne i nas.
[ Shadowed @ 10.08.2023. 11:42 ] @
Citat:
B3R1: Ispada da Linkedin prodaje moje pretrage drugima? Pa to citav biznis, jbt ...

Otkrio si internet
[ X Files @ 10.08.2023. 12:24 ] @
Malopre me zvali telefonom neki trgovci. Pozvali se imenom i prezimenom na neke moje stare saradnike u firmi (koji su im ocigledno dali moj sluzbeni broj tel i podatke o broju clanova domacinstva), pa kao da bi oni dobili popust ne neku robu, treba ovi trgovci da dodju kod mene kuci da mi preciste vazduh nekom spravom i anketiraju nesto....

Niko mi nece doci kuci, naravno, ali putevi do odavanja licnih podataka su razni.

P.S. E da, trgovci su me pitali, da li su mi ti saradnici najavili da ce ovi zvati. Nisu.

Pffffffff....
[ bordzija @ 10.08.2023. 12:32 ] @
Nabaviš dobar veliki kotao i sediš čekaš da dođu :)
[ X Files @ 10.08.2023. 13:00 ] @
Zauvek cu upamtiti autenticnu pricu jednog kolege iz firme, koji je zbog mira u kuci istolerisao (zbog znatizeljne supruge) ulazak nekih trgovaca koji prodaju uredjaj za preciscavanje vode.

Elem, kada su ti trgovci izvrsili neki eksperiment sa obicnom vodom u casi i kada je ta voda postala zelena (jer je navodno prljava), legendarni Vaske je pred njima demonstrativno popio tu casu zelene vode, da im pokaze koliko ga je briga za prljavu vodu sa cesme i koliko je raspolozen za kupovinu njihovg aparata za preciscavanje. Dosta je i izdrzao.
[ ademare @ 10.08.2023. 13:19 ] @
Umesto Chroma i na telefonu moze da se koristi Firefox !

Najbolji Adblocker je uBlock origin ! Kada ga ukljucim sve belo ? Nigde reklama , milina !

Za sajtove koji se "bune " na Adblockere, najcesce odustanu ! Osim prevarantskih sajtova ! Znaci sajt se javi i " buni" se na blocker preko 90 % moze da se nastavi normalno sa blockerom, samo se klikne negde pored prozora gde se zali.

Inace svi sve snimaju . Tu je Google sampion ! Zato stalno brisem ogromnu kolicinu "kukija" koju mi podmece, bude i nekoliko megabajta dnevno ?!

Cesto mi se dogadja da ovde na forumu pogledam neku temu, posle najduze pola sata kada odem na YT ceka me u predlozima , film vezan za temu koju sam posetio ?

[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2023. 13:45 ] @
Problem je sto sve veci broj sajtova agresivno trazi nemanje blokera - nisu to vise samo prevarantski sajtovi, nego mediji i sl.

A Cloudflare je jos gore zlo, verovatno zbog njih FF jos drzi kao eksperimentalnu opciju za aktivne anti-fingerprint mere - ako to ukljucis, gotovo, ti si "sumnjiv korisnik" - u najboljem slucaju dug turnstile ("checking that your connection is secure") a u najgorem slucaju te sibnu na beskonacan niz CAPTCHA sekvenci gde ko majmun treba da klikces na gluposti, ako si preko VPN-a ocekuj jos vise tog zla.

Ko zeli da vidi pravi horor - nek proba da surfa iz Tor browsera...
[ B3R1 @ 10.08.2023. 14:53 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Problem je sto sve veci broj sajtova agresivno trazi nemanje blokera - nisu to vise samo prevarantski sajtovi, nego mediji i sl.

Tacno, upravo su medijski portali tu najagresivniji ... sto je na neki nacin i logicno, jer velika vecina njih, pogotovo oni domaci (ali i strani) tabloidi se zapravo izdrzavaju od reklama.

Uostalom, clickbait je upravo zato i nastao - ideja je da klikces na idiotske naslove tipa "evo sta vam treba za ovo", kako bi svojim klikom generisao prihod portalu od reklama prikacenih u tom clanku.

Srecom, ovi domaci jos uvek nisu savladali kako se u kod sajta ugradjuje skripta (ili sta vec?) koja kontrolise da li korisnik ima ad-blocker, ali ne bi me cudilo da jednog dana i oni savladaju i tu lekciju. Posto se svaka modna glupost danas zapati sirom planete na jedan klik, tako ce verovatno i ovo.
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2023. 15:07 ] @
Na iOS-u koji je jos od pre par verzija poceo agresivnije sa blokiranjem cesto samo dobijes praznu stranicu pa moras da izaberes "Disable Content Blockers"... iskreno se nadam da ce neko razviti sistem i za to, da se njima cini da su servirali reklamu a da korisnik ne vidi nista :-)
[ ademare @ 10.08.2023. 15:32 ] @
Javljaju se i meni nejvise medijski sajtovi . Nije sporno. Nekada sam i ja cim se sajt javi zavisno koliko mi treba vest , iskljucivao za taj sajt Adblocker !

Medjutim tokom vremena sam video da najmanje 90 % njih odustaje ako se klikne pored prozora zahteva !

Negde je i kao O.K . i nastavis sa blockerom .

Veoma retko sajt nece da radi iako se bunio .

Dajte neke primere . Ne mora odmah vec kad naletite na sajt koji se buni zbog Adblockera.
[ mjanjic @ 14.08.2023. 11:54 ] @
Citat:
B3R1:
Srecom, ovi domaci jos uvek nisu savladali kako se u kod sajta ugradjuje skripta (ili sta vec?) koja kontrolise da li korisnik ima ad-blocker, ali ne bi me cudilo da jednog dana i oni savladaju i tu lekciju. Posto se svaka modna glupost danas zapati sirom planete na jedan klik, tako ce verovatno i ovo.

Na jednom portalu od pre ne znam koliko meseci ne mogu da vidim video priloge u FF na kome imam neki adblock, namerno ih postavljaju u okvire koje Adblock prepoznaje kao reklamu (doduše, i sam video prilog ima reklame, i to pored reklame na početku, kod dužih video priloga bukvalno upada u sred reči onoga koji nešto govori), ali neću da se bakćem sa podešavanjima, nego otvorim tu stranicu u Chrome, ali u privatnom prozoru, kao i kod FF-a, kod koga bukvalno sve otvaram u privatnom prozoru, osim servisa za koje je porebno logovanje.
Kad se ovo prvi put desilo pre neki mesec, bukvalno sam ostao zabezeknuti koliko reklama ima na stranici, ne može tekst normalno da se pročita, a reklame su često natrpane i u sred paragrafa.

Na Zapadu bar postoje varijante da se plati pretplata na neki od portala sa vestima, često i kod ovih izdavača dnevnih listova i nedeljnika, i onda možeš normalno da čitaš vesti bez reklama, a pretplata za njihov standar bukvalno kao kod nas 50-100 dinara mesečno.

Sa druge strane, postoje i zloupotrebe, kao u slučaju preteče Tiktok-a (u pitanju je ista kompanija), gde su na servisu sa vestima korisnicima servirali kao glavne vesti one iz kategorije ili tipa kod kojih su se najviše zadržavali čitajući sadržaj. Tako su prilagodili algoritam da bukvalno korisnike što više zadrže na svom servisu, a potpuno je nebitno da li su te vesti od koristi korisniku ili ne. Kasnije su taj algoritam malo izmenili i primenili ga kod Tiktoka.
[ bordzija @ 15.08.2023. 14:28 ] @
Ja sam fiksni telefon ukinuo baš iz tog razloga što su me kojekakvi trgovci zvali od jutra do sutra. Prvo sam ga isključio iz struje pa zaboravio da platim račun, otišao platio sve i tražio da ne uključuju ponovo. Ima više od 10 godina kako sam se rešio te besmislene budalaštine. 800x12x10= 96.000 din
[ Ivan Dimkovic @ 15.08.2023. 14:31 ] @
Citat:
mjanjic
prilagodili algoritam da bukvalno korisnike što više zadrže na svom servisu, a potpuno je nebitno da li su te vesti od koristi korisniku


To je modus operandi skoro svih danas. "Engagement" = djubre koje drzi najvise ljudi zakucano.