[ bordzija @ 07.10.2023. 22:33 ] @
Pre neki dan sam bio u Zagrebu, na sve strane golubovi, vrapci. Kod nas samo vučićev parizer za 250 din kg.

Gde su nestali golubovi i vrapci? 🤔

[ Shadowed @ 08.10.2023. 00:12 ] @
Sta znam, u Novom Sadu ima i golubova i vrabaca, vrana, senica, cak i detlica i jos nekih ptica koje ne znam koje su. Mozda su ti "nestali" iz BG-a u stvari dosli ovde 🤷.
Ako vam trebaju golubovi, mozete slobodno da ponesete odavde koliko god hocete :)
[ bordzija @ 08.10.2023. 06:57 ] @
U beogradu su iščezli potpuno evo komšije bezuspešno bacaju komadiće hleba koji stoji danima na travi nigde ih nema...
[ scoolptor @ 08.10.2023. 08:10 ] @
Oterao ih "cist" vazduh.
[ bordzija @ 08.10.2023. 09:13 ] @
Ili ih penzioneri love i prave gulaš?
[ scoolptor @ 08.10.2023. 09:46 ] @
Minimaks je davno rekao: "Nekada su penzioneri hranili golubove. Sada ce golubovi hraniti penzionere."
[ SASA M. @ 08.10.2023. 11:10 ] @
Kod mene golubova ima koliko hoces, i za izvoz. U naselju pored, ljudi hrane sa jedne strane macke, sa druge strane pse, pa se tu i golubovi skupe. vrapce ne vidjam, ali nisam ni obracao paznju. Veliki broj vrana je poremetio njihova stanishta, sad koliko primecujem i broj vrana se nesto smanjio, tako da se mozda napravio neki balans. Ja golubovima povremeno ostavim zrnevlje na sims od prozora kad sam u kancelariji, i ubrzo poneki dodje. Zanimljivo je bilo jednom kad je krupniji golub branio drugima da slete dok njegova "partnerka" klopa.
[ ademare @ 08.10.2023. 11:22 ] @
Kod mene u Beogradu ima svega osim Vrabaca !!

Vrapci su nestali jos od Bombardovanja i to je to !

Leti nocu iz daljine cujem opet Slavuje , kada ih ne prekriva muzika DUM DUM sa splavova !!


Od Gugutki ne moze da se zivi ! Umesto petlova bude ljude , koliko jako Gugucu ! Dva puta godisnje se pare pa je tada ludnica , usrase sve !


Pod prozorom imam dva oraha , ali penzioneri vec par godina dobijaju k*urac Veverice sve pokupe


Juce na sims mi dosle male Senice da jedu mrvice i kojesta ! Cuju se kao da kisa pada Toliko su male .
[ bordzija @ 08.10.2023. 11:56 ] @
Ademare uveseli mi dan, ja orahe stalno nalazim na krovu jer ih vrane nose i lupaju :)
[ bordzija @ 08.10.2023. 11:57 ] @
Opet mi čudno da golubova skoro nema u centru beograda a u zagrebu se laktam sa njima da prođem :)

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 08.10.2023. u 15:12 GMT+1]
[ test1234 @ 09.10.2023. 09:12 ] @
Komšinica veterinarka mi kaže da je pre par godina u Beogradu i okolini bio opšti pomor ptica.
[ bakara @ 09.10.2023. 09:44 ] @
Ja imam pod prozorom gnezdo gugutki
[ bordzija @ 09.10.2023. 10:33 ] @
Znači konstantno ih truju?
[ Java Beograd @ 09.10.2023. 10:41 ] @
Vrapci imaju neki svoj višegodišnji ritam brojnosti - kad ih ima više kad manje.

Što se golubova tiče, svude gde je moguće postavljaju se oni šiljci, pa im se time smanjuje životni prostor u gradu. I to je dobro, jer su gradski golubovi živa napast, i u svim većim metropoloma je hranjenje golubova prekršaj koji se kažnjava sa više stotina evra/dolara.
[ djoka_l @ 09.10.2023. 10:59 ] @
Jedna dobar članak:
https://srda.rs/najcesce-i-naj...ogradu-jedna-posebno-ugrozena/
[ bordzija @ 09.10.2023. 11:16 ] @
Nije dobar članak nema golubova. Neko ih jede ili istrebljuje?
[ test1234 @ 09.10.2023. 11:25 ] @
Još jedan frišak…


https://www.politika.rs/scc/cl...gripa-izuzetno-opasan-za-ptice
[ bordzija @ 09.10.2023. 12:04 ] @
Pa samo u beogradu? Pre će biti neki golubomor.
[ Darko Nedeljković @ 10.10.2023. 18:22 ] @
Bordzija opet izmislja neke svoje price suprotne od realnosti. Eno ti ga na zelenom vencu trotoar prekriven minulim radom golubova, bas razmisjam škk je ovo, otkud ovolika gomna u beogradu, nikad nije bilo ni blizu toliko. Ako ne umes sam da nadjes da ti ostavim gps lokaciju sa google maps. Gomna polrivaju trotoar, pretpostavljam da se vide i na street view
[ bordzija @ 13.10.2023. 23:25 ] @
Da sam napisao kako ima puno golubova ti bi tvrdio da nema.
[ Darko Nedeljković @ 14.10.2023. 10:22 ] @
Verovatno si u pravu. Rasipas ogomnu energiju na tendenciju da postanes matori namcor koji samo ide okolo i sve kritikuje, sve mu smeta. U pocetku ces nam biti zanimiljiv, ali kako vreme prolazi, tako ce biti sve vise onih kojima se time penjes na k...c. I to je najmanje bitno - daleko bitnije je da kad te sve zivo nervira onda to utice i na zdravlje, javice se razne psihosomatske bolesti. Zato, treba te nekako demotivisati od te zanimacije i uporedo te usmeravati u dva pravca - jedan je razvoj kurcobolje za desavanja oko tebe, a drugi je da nas upoznas sa projektima na kojima radis ili hobijima kojima se bavis. Toliko ima losih stvari oko nas da ako nastavis u pravcu kritikovanja unistices samog sebe. To kritikovanje je kao droga, kad te uhvati onda vremenom moras da pojacavas doze kritikovanja, imam takvih u familiji, nakon par decenija kriticarskog staza pretvore se u bes koji hoda i sa zdravljem uopste ne stoje dobro. Kurcobolja je zakon, hebo golubove, ako ih neko jede nek ih jede, manje ce biti minulog rada po trotoaru, sto i nije tako lose. Generalno na planeti je verovatno svega zivog sve manje i manje, samo ljudi i parazitskih mikroorganizama je sve vise i vise. Sto je i normalno u situaciji kad je hemijska industrija najjaca grana industrije na svetu. Fabrike smrtonosnih hemikalija rade u tri smene, svakog minuta kamion natovaren otrovima napusta fabriku. I u toj situaciji ti se cudis zasto neceg zivog ima manje nego pre par decenija?
[ Sava @ 14.10.2023. 15:30 ] @
Ovu temu sam postavio još pre dosta godina. Tada sam saznao da to nije slučaj samo u Beogradu već i šire u Evropi. Vrapci su bili zaštitmo znak Beograda. Sada su to sive vrane koje između ostalog smanjuju i broj malih ptica. Ne, ne jedu one male ptice, ali im pojedu jaja. U međuvremenu je izvršen i uvoz izvesne količine vrabaca, ali im se populacija nije vidno povećala. Po meni sve je počelo sa ratom i ratnim zagađenjem stmosfere krajem 90-tih.
[ bordzija @ 15.10.2023. 19:32 ] @
Mislio sam da ih sistematski truju i istrebljuju, u dubrovniku je bilo mnogo više golubova koji su isto nestali. U zagrebu recimo love vrapce i prave gulaš. Svaki drugi prozor je imao napravljenu klopku od onog 3+1 jafa keksa
[ Darko Nedeljković @ 15.10.2023. 20:28 ] @
Imas li recept, dal jedu vrapce sa perjem i iznutricama kao girice, ili ih nekako ociste?
[ bordzija @ 16.10.2023. 17:30 ] @
Ošure otfikare glavu i nogice pa samo gurnu u lonac, da kao girice sa sve gofnima.