[ B3R1 @ 21.11.2023. 13:07 ] @
Nekada davno, pre jedno 20 godina, svaki taksista u Beogradu je imao CD okacen o retrovizor. Tada su medju njima kruzile bapske price kako taj CD stiti od policijskih radara, sto naravno nije imalo veze s vezom. Ali jedan video od drugog, pa je tu modu kopirao ceo grad. Cak sam cuo da su neke i kaznjavali zbog toga, hahahaha ...

E, danas naletim na neku slicnu foru na Internetu. Kaze - kako da lako otkrijes da li u prostoriji ima CCTV kamera ili ne. Hm, nesto mi ne deluje suvise uverljivo, a ubedjen sam da sada postoje i kvalitetnije kamere koje ne "padaju" na te fore.

Da li je ovo neko probao od vas? Pogledajte sliku u prilogu ...


[ djoka_l @ 21.11.2023. 13:28 ] @
Većina kamera na mobilnim telefonima "vidi" deo infracrvenog spektra.
Testirao i radi - upali kameru na mobilnom i gledaj u daljinski, a na daljinskom pritisni neko dugme. Videćeš blesak sa IR diode na daljinskom.

Sada, NEKE CCTV kamere imaju oko objektiva nekoliko IR LED koje im daju mogućnost da "vide" u mraku.
Ovo je tip "aktivnog" noćnog vida. Postoje kamere kojima nije potreban IR reflektor nego su jako osetljive na IR opseg, ali to izlazi iz opsega cena CCTV uptrebe.
[ Shadowed @ 21.11.2023. 13:29 ] @
Kamere mobilnih telefona zaista reaguju na infra-crveno svetlo (mozda neke imaju filter pa ne, ali ja kad god sam probao, radilo je). Mozes probati sa daljinskim od tv-a. Ukljuci kameru na telefonu i gledaj na ekranu daljinski a onda pritisnineko dugme. Trebalo bi da trepce sa prednje strane. Mozes i ringlu da ukljucis i kako se zagreva tako pocinje da "svetli" na ekranu telefona ali treba dobrano zagrejati.
CCTV kamere imaju IC osvetljenje ali verovatno ne sve i pitanje je da li je uvek ukljuceno ili samo kada je mala vidljivost inace.
[ Ivan Dimkovic @ 21.11.2023. 13:42 ] @
Citat:
B3R1:
Nekada davno, pre jedno 20 godina, svaki taksista u Beogradu je imao CD okacen o retrovizor. Tada su medju njima kruzile bapske price kako taj CD stiti od policijskih radara, sto naravno nije imalo veze s vezom. Ali jedan video od drugog, pa je tu modu kopirao ceo grad. Cak sam cuo da su neke i kaznjavali zbog toga, hahahaha ...

E, danas naletim na neku slicnu foru na Internetu. Kaze - kako da lako otkrijes da li u prostoriji ima CCTV kamera ili ne. Hm, nesto mi ne deluje suvise uverljivo, a ubedjen sam da sada postoje i kvalitetnije kamere koje ne "padaju" na te fore.

Da li je ovo neko probao od vas? Pogledajte sliku u prilogu ...


Kako se razlikuju generacije... eto ove nove otkrile da bez IR filtera mogu da vide daljinske i CCTV kamere :-)))

U vreme kad sam ja bio klinac, ljudi su otkrivali kako da vide gole zene bez da se svlace sa nekim modelima Sony kamkordera :-))))

https://www.eyerys.com/article...rtnering-with-tech-companies-a



Na zalost (ili na srecu :-) posledica ovog skandala je mnogo bolje reseno odbacivanje IR spektra i u potrosackim uredjajima ;-)
[ Java Beograd @ 21.11.2023. 13:50 ] @
Wtf? Ovo neke Japanke, sa ravnim prsima! Daj nešto uverljivije, ili zaključaj temu.
[ Ivan Dimkovic @ 21.11.2023. 13:58 ] @
Hahaha - pa nadji sam, ako je ista ostalo. Sve ovo sto se vidi po news i sl. sajtovima je SFW.

U vreme kada je to bilo aktuelno, na kratko vreme je startovao citav zanr ... zurnalizma, obicno po lokalnim bazenima :-)

Sony je morao momentalno da uradi total recall, na globalnom nivou.

Posle ovog modela, za ovakvu vrstu 'unapredjenja' je potrebno modifikovati kameru, a nesto kasnije to postaje vrlo tesko zbog efikasnije produkcije i integracije delova (+ moze da se desi da je proizvodjac poceo da koristi interno IC svetlo za sopstvene potrebe, a to svetlo ce onda dodji i do senzora ako je odstranjen filter). Uzgred, glavna primena takvih modifikacija nije za incognito snimanje golotinje vec za. npr. amatersku astrofotografiju gde zelis da prikupis i svetlo u IC spektru.