Komšija Zoltan Dani (na 2 kuće) govori u svom malom Muzeju:
Sećanja:
----------------------
Pozdrav,
[ GFR @ 27.03.2024. 07:34 ] @
Povodom godišnjice prelaska tog famoznog aviona iz nevidljivog u vidljivi, par interesantnih detalja.
Verujem da je većini poznato da je posle obaranja tog aviona, S.Milošević dao delove tog aviona Rusiji i Kini. Navodno, veći deo kabine dao je Rusima a krilo i još neke delove Kinezima ili obrnuto. To sad i nije toliko bitno, bitno je da su i Kina i Rusija na osnovu toga prešli na izradu svojih stelt aviona.
Ne znam koliko vas zna da je i američku F117 i B2 zasnovan na naučnom radu ruskog fizičara Petra Jakovljeviča Ufimcova?
Glavni parametar koji određuje vidljivost aviona u radiotalasnom opsegu je efektivna površina rasejanja (EOD - efektivna oblast disperzije). Što je EOD niži i što uređaj lošije reflektuje radio signal, to je manje primetan za radar i teže ga je detektovati.
EOD se može smanjiti na različite načine, čija je opšta ideja da se talasu oteža povratak na radarsku stanicu. Da bi se to uradilo, talas mora ili potpuno da se rasprši, ili ga apsorbuje površina, ili radikalno promeni svoj pravac. Da bi postigli takve rezultate, konstruktori aviona pronalaze različita rešenja, koja se zajednički nazivaju stelt tehnologije (engleski: stealth – tajnovit, nevidljiv).
Naučni pristup stvaranju stelt aviona počeo je radom sovjetskog fizičara Petra Ufimceva. Izdavačka kuća Sovjetskog radija objavila je 1962. godine njegovu knjigu „Metoda ivičnih talasa u fizičkoj teoriji difrakcije“, u kojoj je izneo matematičko opravdanje mogućnosti stvaranja nevidljive tehnologije.
U SSSR-u ovi zaključci nisu razvijeni, ali su Amerikanci, pošto su se upoznali sa radom sovjetskog naučnika, prihvatili sa velikim entuzijazmom. Ufimcevova fizička teorija difrakcije postala je, prema njima, kamen temeljac koji je omogućio proboj u stelt tehnologiji. Zaista, na osnovu ovih saznanja, u Sjedinjenim Državama je 1970-ih počeo rad, čiji su rezultat bili stelt avioni, lovac F-117 kompanije Lockheed i strateški bombarder B-2 iz Northrop.
Septembra 1990. Ufimcev je kao "gostujući profesor" otišao da radi na Kalifornijskom univerzitetu u Los Anđelesu (SAD), na Elektrotehničkom fakultetu . Tamo, u SAD a posle raspada SSSR, Ufimcev počinje da sarađuje sa vojno-industrijskom kompanijom Northrop Grumman Corporation.
Tako da, kada se sve uzme u obzir, na osnovu rada ruskog fizičara SAD su razvile stelt tehologiju a ona se zahvaljujući nama vratila u zemlju Ufimceva.
Verujem da ovaj podatak mnogi nisu znali?
[Ovu poruku je menjao GFR dana 27.03.2024. u 08:49 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao GFR dana 27.03.2024. u 08:49 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao GFR dana 27.03.2024. u 08:54 GMT+1]
[ Java Beograd @ 27.03.2024. 08:05 ] @
Stelth tehnologija jeste stelth, ali za "one" radare, iz "onih" godina ... sedamdesete, osamdesete.
Negde sam pročitao opis (pararfraziram) da sa na radaru vidi obris kao da je u pitanju golub, na primer.
Međutim, ni radari nisu više što su nekad bili. Obris radara se ne izlaže više prosto, na CRT ekranu, pa da operater radara tumači obris pa da donosi zaključak šta je leptir, šta golub a šta je savremeni ratni avion.
Podatak sa savremenih radara se digitalno procesira, obrađuje ... "Golub" na visini od 12.000 m i kreće se brzinom 1.3 Maha? Aha važi.
[ GFR @ 27.03.2024. 08:27 ] @
Naravno da je nova tehnologija "pregazila" stelt tehnologiju tog vremena a i novu čini previše skupom i neisplativom razvojem novih radara.
Ovde, u Rusiji, upravo to navode kao razlog zašto se njihov SU57 sporo uvodi u naoružanje. Kažu, skupa a sve više beskorisna tehnologija. Daleko je isplativije ulaganje u dronove i hipersonično oružje i kvantne radare.
[ ademare @ 27.03.2024. 09:35 ] @
Evo odlicnog filma okacenog pre Dva dana !
Jako objektivno, detaljno i verovatno jedan od najboljih filmova o dogadjaju !
[ test1234 @ 27.03.2024. 11:59 ] @
Ovaj čovek baš zna da objasni.
[ Living Light @ 27.03.2024. 15:21 ] @
"THE FIRST TIME, THEY SHOOT AT EACH OTHER. NOW COMES THEIR SECOND MEETING.
WHEN ADVERSARIES BECOME FRIENDS A STORY OF HUMANITY AND HOPE Thrilling story of humane friendship War met the two men once.
One was a pilot of the invisible F-117A, the other the missile officer that shot him down.
Their first meeting was on the radar.Dale Zelko and Zoltan Dani decided to meet each other 12 years later.
A human story of a unique encounter."
Mnogi kažu da je sa tim filmom Zoltan pao niže aviona koga je oborio.
[ Nebojsa Milanovic @ 27.03.2024. 17:16 ] @
Dobra tema i odlični klipovi 👏
A na taj Zoltanov film sam gledao pozitivno do ovog rata, mislim da je snimljen sa dobrom namerom, ali ovaj rat je pokazao sasvim drugu prirodu i USA nastupa, a i njihove politike uopšte.
Ipak, ogromna čestitka Zoltanu i njegovom timu što su preokrenuli ubitačnu NATO industriju i naneli im udarac kao što je malo ko to učinio.
[ branko tod @ 27.03.2024. 20:16 ] @
Iz privatne arhive slika mamca za antiradarske rakete koji su
pravljeni ovde, uglavnom u Beogradu. Ako bolje pogledate
videćete da je kutija napravljena od dve plastične žardinjere.
Rupe su zapušene, koliko se sećam, živom gumom, i izlazili
su kablovi za napajanje koje je bilo 24V od dva kamionska
akumulatora. Vidi se i komad aluminijuma koji viri uz ivicu koji
se koristio kao šina za postavljanje na sklepani nosač kojim je
usmeravan snop zračenja. To je radilo vrlo efikasno i veći broj
raketa su pogodile ovakve "radare".
U vreme obaranja F-117A Dani nije bio na dužnosti. Za obaranje su zaslužni drugi oficiri.
Citat:
Dani drema oslonjen na blokove za upravljanje radom lansirnih rampi.
Bila je emisija na RTS pre nekoliko godina ali sada se ne sećam detalja.
Mislim da je Daniju naredjeno da napusti objekat jer je smetao.
[ Nebojsa Milanovic @ 28.03.2024. 11:58 ] @
nato_bot, zanimljivo je to što si rekao za Danija.
A zašto se onda on najčešće pominje kao neko ko je najzaslužniji za obaranje F-117, maltene kao da je baš on video taj avion i oborio ga?
[ sikira069 @ 28.03.2024. 13:41 ] @
Zoltan Dani je bio komandant diviziona.
Muzafir je bio oficir za navođenje.
Muzafir ga je video.
Da li je čekao odobrenje od Danija ili je odmah lansirao raketu, ne zna se.
Uglavnom Muzafir je overio nevidljivog.
[ nato_bot @ 28.03.2024. 14:55 ] @
Najbolje ako neko pronadje tu RTS emisiju u kojoj je dosta toga detaljno objašnjeno.
Emisija je puštena negde posle 2019.
Kao što sam napisao potpukovnik Đorđe Aničić je u svoj dnevkik upisao da je Dani dremao. Koji oficir još drema na dužnosti i kad je pod neposrednom opasnošću da bude bombardovan?
Potpukovnik Đorđe Aničić je bio zamenik komadanta te jedinice i tada je bio na dužnosti odnosno komandovao raketnom jedinicom.
A kako se Dani eksponirao kao jedini zaslužan? Pa trudio se :)
Citat:
Po Danijevim rečima, izvršena je mala modifikacija bojeve glave na raketama sa tehnologijom iz 1960—ih godina, ali nikada nije objavljeno u čemu se modifikacija sastojala. Tu tvrdnju opovrgnuo je njegov zamenik komandanta borbene posluge, potpukovnik Đorđe Aničić, koji je tvrdio da je zasluga za obaranje pripada celoj borbenoj posluzi a ne na pojedincu i da nikakve modifikacije nisu vršene na raketnom sistemu, kako je kasnije pripisivano u raznim intervjuima.
Nakon opsežne rasprave Zoltan Dani je prilično ozlojedjen jer nikad nije odlikovan.
Citat:
Dana 24. marta 2019. godine, ministar odbrane Aleksandar Vulin je potpukovniku Aničiću dodelio Vojnu spomenicu 20. godišnjica odbrane Otadžbine od NATO agresije. Spomenicu mu je uručio komandant Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrana Vojske Srbije general-major Duško Žarković, na svečanosti koja je održana 15. aprila 2019. godine u Domu vazduhoplovstva u Zemunu.
Na osnovu onoga što sam gledao na RTS ja verujem potpukovniku Đorđu Aničiću.
[ Nebojsa Milanovic @ 28.03.2024. 17:37 ] @
@nato_bot
U prilog tvoje tvrdnje ide i činjenica da u ovom veoma detaljnom izveštaju koji sam gore okačio Zoltan Dani se uopšte ne pominje, tako da hvala na ovom pojašnjenju.
Za mene je iznenađujuće da je praktično svu slavu za taj istorijski podvig Dani pripisao sebi, a ustvari je bio samo komandant te jedinice koji u konkretnoj sitauciji ništa nije uradio.
[ Nebojsa Milanovic @ 28.03.2024. 21:44 ] @
Naravno, nijedna priča o obaranju F-117A ne treba da prođe bez ovih apsolutno legendarnih pesama:
A postoje i šira objašnjenja:
Doživljaj je veći za onog ko lično poznaje nabrojane aktere, ove tri pesme su svakako istorija.
[ nato_bot @ 28.03.2024. 22:48 ] @
Naslov teme bi trebalo promeniti da eksponira poslugu radarskog sistema koja je izvršila obaranje a ne komadanta. Tako je postupila i Vojska Srbije dajući odlikovanje potpukovniku Đorđu Aničiću.
Na primer, prošle godine, kad je onaj Rus svojim tenkom spržio 6 ukrajinskih tenkova za 15-20 minuta odlikovan je i nagradjen. Ko mu je komadant nije ni pomenuto.
[ sikira069 @ 28.03.2024. 22:49 ] @
Nebojša, oficir za navođenje, po proceduri, nema pravo da naredi lansiranje rakete, bez odobrenja komandnog dela. A to je bio Zoltan Dani komandant diviziona i njegov zamenik Đorđe Aničić.
Ljudi iz struke kažu da je oficir za navođenje samoinicijativno naredio lansiranje rakete. Imao je dobar osećaj. I pogodio je.
Sad ide klasično srpsko prepucavanja.
Oficir za navođenje musliman.
Komandant diviziona Mađar.
Da damo zaslugu nekom Raki Ljutovcu.
Delovao je ceo tim i oborili su ga.
Komandant je bio Zoltan i najzaslužniji je, čak i da je kunjao.
[ mjanjic @ 30.03.2024. 14:22 ] @
Nama je u vojsci kapetan priča o da su na delovima aviona postojale rupe od protivavionskog topa, što znači da je verovatno već bio načet.
Za to što su ga lepo videli na nišanskom radaru sumnja se da nije zatvorio vrata skladišta za bombe ili da je uz to napravio neki zaokret zbog koga je ravan donji deo trupa bio okrenut prema divizionu koji ga je kasnije pogodio.
Ono što je najvažnije je činjenica da se avion video na osmatračkom radaru koji je takođe iz 50-ih ili 60-ih, čime je praktično obesmišljena njegova dalja upotreba, posebno kad se ima u vidu visoka cena.
Sa druge strane, grupa ili grupe F-35 aviona funkcionišu tako što nekoliko aviona leti izvan dometa neprijateljske PVO, ali prikuplja i obrađuje podatke o lokaciji, koje potom šalje drugoj grupi aviona koju PVO protivnika ne može da "vidi" zbog prirodnih prepreka, ali to nije prepreka za te avione da lansiraju rakete na PVO protivnika. Cena takvih aviona je takođe ogromna, a efikasnost sa razvojem dronova. Pitanje je kako će rakete lansirane na PVO protivnika uspešno stići do cilja, ako se ka njima pošalje nekoliko desetina malih dronova, a mnoge zemlje već razvijaju dronove koji samostalno deluju u "rojevima".
[ sikira069 @ 31.03.2024. 23:13 ] @
Citat:
nato_bot:
Naslov teme bi trebalo promeniti da eksponira poslugu radarskog sistema koja je izvršila obaranje a ne komadanta. Tako je postupila i Vojska Srbije dajući odlikovanje potpukovniku Đorđu Aničiću.
Na primer, prošle godine, kad je onaj Rus svojim tenkom spržio 6 ukrajinskih tenkova za 15-20 minuta odlikovan je i nagradjen. Ko mu je komadant nije ni pomenuto.
Jedan tenk spržio 6 tenkova?
To nema ni u filmu T-34.
Prema tvrdnjama Moskve, posada je uništila dva tenka T-72B, jedan transporter M113 i pet oklopnjaka američke proizvodnje MaxxPro.
I gde je tu 6 tenkova?
Po tvrdnji Moskve.
Najverovatnije je uništeno nekoliko BVP.
[ Nebojsa Milanovic @ 31.03.2024. 23:55 ] @
Potpuno je to nebitno, kontekst je drugačiji, gledaj temu.
Gledaj šta je čovek želeo da kaže, poenta je nagrađivanje izvršilaca, a ne komandanata.
I ovo je poslednju put da ti objašnjavam ovako očigledne stvari, bukvalno nas namerno praviš majmunima, kraj sa tim.
[ mjanjic @ 01.04.2024. 16:17 ] @
Da dodam, kako je F-117A pogođen sistemom Neva (S-125), to znači da na njemu rade dva oficira samo na navođenju (jedan oficir za horizontalno, a drugi za vertikalno navođenje), jer postoje 2 točka koji se okreću ručno i uz svaki postoji CRT ekran na kome se posmatra odraz aviona na osnovu signala nišanskog radara.
Kad sam bio u vojsci, imali smo u divizionu majora za koga je bila priča da je 1999. godine bio u tom divizionu koji je oborio F-177A, mada nam niko nije pričao na kojoj konkretno poziciji niti da li je bio u smeni koja je oborila avion ili u smeni koja je bila na pauzi, ali lika su bukvalno "sklonili" u divizion gde sam služio vojsku i nije imao apsolutno nikakvo zaduženje što se tiče nas vojnika, a da ne pričam da nismo imali priliku ni da ga čujemo na nekom predavanju i sl.
A kad je u pitanju S-125 Neva, recimo poljaci su malo "osavremenili" taj sistem tako što su lansirne rampe stavili na podvozje tenka T-55 (bar tako mislim, ne verujem da je T-72), a i nišanski radar su postavili na neko vozilo, pa divizionu ne treba 4-5 sati da postavi ceo sistem ili da nakon dejstva odmah sklopi.
Takođe je kod nekih kompleta urađena zamena analognog sistema digitalnim.
Sa druge strane, Rusija je namerno ostavila određen broj sistema S-125 Neva u funkciji bez digitalizacije, posebno oko Moskve, jer se radi o kompletno analognom sistemu koji ostaje operativan i nakon atomske eksplozije (u zlu ne trebalo, što bi rekao naš narod).