[ blaki @ 31.03.2024. 08:11 ] @
Pozdrav svima,

Kao verujem i veliki broj naših ljudi gledam "Aktuelnosti" na televiziji, ne zbog toga što navijam za bilo koju stranu već iz razloga što ljudi koji učestvuju mogu reći nešto pametno, a što se sigurno ne može čuti na drugim mestima. Naravno da znam da je 90% medijska propaganda jedne strane i upravo zbog toga ukazujem na jedan propust koji ilustruje baš ovu propagandu:

Sinoć u jednom prilogu videa, koji su stalno prisutni dok se vodi razgovor, vidljivo je kako ruski demineri njih dvojica, negde u blizini fronta, traže i deaktiviraju postavljene mine (prikazane su dve protivtenkovske), a jedan pripadnik ruske vojske ih obezbećuje, krećući se u pognutom borbenom položaju, osvrćući se intenzivno na sve strane, svaki sekund spreman da otvori vatru ako uoči neprijatelja (zato zaključak da je u blizini linije fronta), kada ono u jednom trenutku vidljivo - PUŠKA MU ZAKOČENA (Slika ekrana TV-a). Šta reći?
[ Manager @ 31.03.2024. 13:00 ] @

Skandal !

Ovo je više nego dovoljan razlog da Rusi polože oružje,
predaju se a Krim, Sibir, Moskvu i svu svoju imovinu
poklone Zelji & Co.

Naravno, tebi sleduje zasluženi
finder's fee.
[ Nebojsa Milanovic @ 31.03.2024. 15:30 ] @


Ljudi gde je ona tema Biseri ES-a, mrzi me da je tražim i ne znam da li i dalje postoji, ali ovo "planetarno otkriće" zaslužuje i novu takvu temu

Glupo mi je čak i da te pitam gde ti vidiš da je zakočena i što je to uopšte bitno..

Ali evo pitaću te: kada si tako pametan i tako lepo "sve vidiš" - što ne učestvuješ na velikim temama o ratu koje su na https://www.elitemadzone.org/f2-MadZone

I sad ozbiljno: tipujem da je tebi Madzone na bloku i da ti ni ne znaš za te velike teme.


[ Living Light @ 31.03.2024. 17:11 ] @
https://www.elitemadzone.org/t81721-EliteSecurity-Biseri
[ dusanboss @ 31.03.2024. 19:18 ] @
Ja sam pomislio da ćeš reći da se vidi kako je mina naša.

[ blaki @ 01.04.2024. 13:23 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
:D :D :D

Ljudi gde je ona tema Biseri ES-a, mrzi me da je tražim i ne znam da li i dalje postoji, ali ovo "planetarno otkriće" zaslužuje i novu takvu temu :D


Lepo sam napisao da je propust "banalan" pa samim tim se ne može povezati sa "planetarnim otkrićem" osim kod tebe.

Citat:

Glupo mi je čak i da te pitam gde ti vidiš da je zakočena i što je to uopšte bitno..


Po slici na tvom profilu rekao bih da nisi baš "žutokljunac", no možda nisi služio vojsku pa razumem da ne vidš. A izuzetno je bitno baš za onoga koji tu pušku drži i svaki čas očekuje napad (da je situacija stvarna kao što su pokušali prikazati tvorci videa)

Citat:

Ali evo pitaću te: kada si tako pametan i tako lepo "sve vidiš" - što ne učestvuješ na velikim temama o ratu koje su na https://www.elitemadzone.org/f2-MadZone


Saglasan sam. Samo "pametni" kao ti mogu postaviti ovakvo pitanje.

Citat:

I sad ozbiljno: tipujem da je tebi Madzone na bloku i da ti ni ne znaš za te velike teme.


Vidm da si Supermoderator, ako te ovo toliko iritira, obriši lepo sve, nemoj da razmišljaš.
[ Nebojsa Milanovic @ 01.04.2024. 14:04 ] @
Što se tiče vojske bio sam i to u onoj pravoj, za koju si možda čuo da je postojala.

Za ilustraciju, imao sam 26 dana mrtve straže (sa metkom u cevi), za to ne verujem da i čuo šta znači.

I ne neću da obrišem temu naravno, ona sama za sebe je toliki biser da vredi da ostane.
[ blaki @ 10.04.2024. 19:45 ] @
Ovde je ono što sam ja primetio, od vlasnika foruma, ismejano. Evo primera da i drugi - pametniji od mene, pišu o sličnim stvarima, kao i da se neki banalni propusti dešavaju i na "drugoj strani".

https://www.politika.rs/scc/cl...-SAD-nisan-je-okrenut-naopacke
[ Nebojsa Milanovic @ 10.04.2024. 19:59 ] @
Mnogo toga u USA, NATO i u poslednje vreme u EU je bizarno, imaš ogromnu temu https://www.elitemadzone.org/t508950-Svetski-rat-Ukrajini u kojoj sam delić toga prikazao.

p.s. nisam ja vlasnik foruma, a to što si okačio ismejao bi svaki normalan član ES-a, da nisam ja svakako bi neko drugi.
[ Nebojsa Milanovic @ 11.04.2024. 05:03 ] @
Ok kada si tako uporan, hajde malo detaljnije:

Ovaj ovako obrnuti snajperski nišan na pušci USA vojnika realno jeste skandal za sprdnju, mogu i da razumem da neko otvori temu da se tome malo nasmejeno (možemo i mnogo čemu drugom), ali brate hajde objasni kako TAČNO ti vidiš da ona puška na gornjoj slici zakočena?

Pazi, i da jeste to ne znači ništa jer puška treba uvek biti zakočena osim pri borbenoj uporebi, ali kako to vidiš i kako si siguran u to?

[ test1234 @ 12.04.2024. 07:34 ] @
Ko je imao "iskustva" sa ovim puškama jasno vidi da je u položaju zakočeno.



[ Nebojsa Milanovic @ 12.04.2024. 11:47 ] @
Trebalo je da @blaki to opiše, nisi rekao koja je to puška?
[ test1234 @ 12.04.2024. 17:44 ] @
Ova puška na slici je AK-74M. Koriste je specijalne jedinice FSB a i mnogi drugi. Ima ih mnogo varijanti i kalibara. Najčešće su u kalibrima 5.56, 6,8 i 7,9. Osnova je stari dobri AK 47……
[ mjanjic @ 12.04.2024. 18:13 ] @
A zar stvarno mislite da je neko sa kamerom išao po minskom polju da snima ekipu kako radi deaktiviranje i uklanjanje mina?
Naravno da se to snimi negde na bezbednom mestu, a tu nema potrebe da puška bude otkočena, čime se sprečava da dođe do slučajnog okidanja i da neko bude povređen ili ubijen ni kriv ni dužan.

[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 12.04.2024. u 19:55 GMT+1]
[ djoka_l @ 12.04.2024. 18:43 ] @
Citat:
test1234:
Ova puška na slici je AK-74M. Koriste je specijalne jedinice FSB a i mnogi drugi. Ima ih mnogo varijanti i kalibara. Najčešće su u kalibrima 5.56, 6,8 i 7,9. Osnova je stari dobri AK 47……


Ovo nije AK-74, koji je inače kalibra 7.62, isto kao i AK-47 i vrlo slična puška po izgledu.

U pitanju je AK-12 koja je kalibra 5.45 mm


Inace je AK-12 skracena verzija kalibra 5.45 izvedena od AK-74, pa to moze da bude izvor zabune

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 12.04.2024. u 19:57 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 12.04.2024. 22:06 ] @
djoka_l,

Hvala za precizne informacije o pušci, i dalje mi nije jasno zašto @blaki nije ništa napisao, naravno da ne zna ali bilo bi dobro da makar pokuša.

To potvrđuje ono što je odmah bilo jasno, da ta njegova cela ovoliko smešna priča, je služila samo da bi se nečemu, bilo čemu, okačio ovaj idiotski naslov.
[ djoka_l @ 13.04.2024. 01:38 ] @
Osim naslova koji nema neki smisao, blaki je napravio i vrlo veliki propust.
Primetio je da je puška zakočena, ali nije primetio položaj kažiprsta desne ruke strelca koji drži pušku.

Iako je sasvim moguće da je cela scena inscenirana, strelac drži kažiprst desne ruke ispružen ispod kočnice/selektora vatre, a ne na obaraču.
Sa takvom pozicijom je obezbedio da u slučaju potrebe brzo spusti kočnicu kažiprstom i u istom pokretu pritisne obarač.

Meni liči ovo na vrlo dobro obučenog strelca koji vodi računa o bezbednosti.
[ Nebojsa Milanovic @ 13.04.2024. 02:29 ] @
Citat:
djoka_l: Meni liči ovo na vrlo dobro obučenog strelca koji vodi računa o bezbednosti.
U pravu si naravno očigledno je, nisam hteo ovo ja da napišem, bolje neko drugi.

A što se tiče naslova, rekao sam da je on sam sebi svrha. Želeo je takvim da ga napiše pa bez obzira koliko je sadržaj besmislen/bizaran/netačan, evo sad sam ga promenio.
[ blaki @ 14.04.2024. 17:52 ] @
Nisam se javljao, samo iz razloga što je definitivno odmah utvrđeno, da sam "jako pametan", posle toga da sam nestručan i sada i tendeciozan, ali zaista nisam imao volje objašnjavati kako sam ja to odmah video "da je puška zakočena" , drugi stručniji ljudi su to objasnili, a ja sam iskreno smatrao da nekome ko je "bio u pravoj vojsci koju ja verovatno nikada nisam ni video" i "imao 28 dana mrtve straže o čemu ja nisam u životu ni čuo" , pišem pod navodnicima zato što donekle citiram (ne vidim ovu poruku da bih citirao tačno) , ne podrugljivo, da opet ne bude loše shvaćeno, nije potrebno ovo objasniti - izgleda da sam napravio grešku, izvinjavam se na tome.

Molim samo da primetite da u prvoj poruci naglašavam "kretanje u pognutom borbenom položaju...." što je dijametralno suprotno zakočenoj pušci, što me i iritiralo da napišem poruku, koja očito nije shvaćena onako kako sam ja mislio da će biti i čiji prethodni naslov je, po meni, baš to i opisao na pravi način.

Da, to konkretno nije vidljivo sa slike, da sam okačio video (to iz više razloga nije bilo moguće), možda bi to nekima koji nisu shvatili moju poruku bilo puno jasnije.

Primite svi koji ste ovu temu čitali, moje izvinjenje.

Pozdrav svima
[ blaki @ 14.04.2024. 18:09 ] @
Citat:
mjanjic:
A zar stvarno mislite da je neko sa kamerom išao po minskom polju da snima ekipu kako radi deaktiviranje i uklanjanje mina?
Naravno da se to snimi negde na bezbednom mestu, a tu nema potrebe da puška bude otkočena, čime se sprečava da dođe do slučajnog okidanja i da neko bude povređen ili ubijen ni kriv ni dužan.

[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 12.04.2024. u 19:55 GMT+1]


Ako smem samo da primetim, poruka Vaša je apsolutno logična, samo molim Vas da onda objasnite i jednu sitnicu - zašto u tom slučaju držati napunjenu pušku, kada to kod ovog tipa puške apsolutno, iz bilo kog ugla gledanja, nije vidljivo da li je puška napunjena ili ne?

Evo samo toliko, iako ako g. Milanović smatra da je moj komentar opet neadekvatan, nestručan ili tendeciozan, neka briše. Hvala.
[ blaki @ 14.04.2024. 19:19 ] @
Poštovani,

Nigde nisam našao pa molim da mi g. Milanović napiše gde je predviđeno da Administrator može menjati naslov poruke ili teme koju sam ja napisao. On može da briše delove, da obriše celu temu, da me banuje ako vređam nekoga ali da promeni naslov teme čiji sam ja autor to nigde nisam našao?

U tom smislu molim g. Milanovića da vrati originalni naslov temi ili preduzme druge mere koje su u skladu sa pravilima foruma. Hvala unapred.
[ Nebojsa Milanovic @ 14.04.2024. 19:29 ] @
Rekao sam da je Pravilnik star 20tak godina, štur, nepotpun i neadekvatan, pogledaj: https://www.elitemadzone.org/p4078888

Sve drugo ti je rečeno i ovde u temi, ok postavio si pitanje, čovek ako želi će ti odgovoriti. Dosta više sa razvlačenjem, inače ću zaključati temu.
[ nato_bot @ 22.04.2024. 12:15 ] @
Citat:
blaki

Evo primera da i drugi - pametniji od mene, pišu o sličnim stvarima, kao i da se neki banalni propusti dešavaju i na "drugoj strani".

Taj primer iz lista "Politika" je napisan senzacionalisticki.
Ako je to puska M4 kao sto tvrde onda treba reci da M4 ima vise varijanti.
Ono sto je na vikipediji dato kao dodaci za specijalne operacije nije u suprotnosti sa slikom u listu "Politika".
Odnosno nisan NIJE okrenut naopacke.
Da li je nisan otvoren ili zatvoren nije bitno jer slika sigurno nije sa fronta nego paradna.
?Caure koje se vide na slici mogao je fotosopirati bilo ko.
A ako jesu caure morale bi biti istog oblika i boje. Ona desno lici na elektronski cigarspic :)
Pored toga M4 caure izbacuje udesno a ne uvis kako je prikazano na slici u listu "Politika".
I jos: jedna "caura" je okrenuta u jednom smeru a druga u drugom smeru!!! Gde ste to videli? Samo u fotosopu.

Jbt. koje gluposti moram da pobijam.


[ nato_bot @ 22.04.2024. 13:25 ] @
Ne mogu da pronadjem tacne podatke.
Zato sam uporedio AK-47 i M16.
Tamo stoji da AK-47 nema kocnicu.
Ako je tako onda Ruski vojnik na uvodnoj slici ispravno drzi kaziprst.
Tj. prst nije na obaracu nego na zastitniku obaraca.
[ ademare @ 22.04.2024. 14:50 ] @
Ko zna sta ti citas ?

https://en.wikipedia.org/wiki/AK-47


"In November 1947, the new prototypes (AK-47s) were completed. The rifle used a long-stroke gas piston above the barrel. The upper and lower receivers were combined into a single receiver. The selector and safety were combined into a single control lever/dust cover on the right side of the rifle."

I predhodni Prototip je imao kocnicu, ali odvojenu od selektora paljbe. Od ovog prototipa i kasnije bez izmena proizvodnog modela svaki model ima kocnicu i selektor u jednom . Kao i nasa Kopija , za koju nismo imali licencu, vec "obrnuti inzenjering"

Naravno posto nismo imali licencu i projektnu dokumentaciju, nas M70 se malo razlikuje od originala u Pozitivnom smilsu !


Kasnije su usledile nove verzije AK-47 ali su one imale neke druge razlike od prve verzije. Selektor - kocnica nisu dirani !
[ test1234 @ 23.04.2024. 09:33 ] @
Malo je of ali kad smo kod pušaka evo jedno interesantno rešenje…




https://youtube.com/watch?v=BoLkQf_DVc0&si=U9PIq_cy66_kG-pT
[ mjanjic @ 23.04.2024. 15:44 ] @
Odgovor na blaki komentar na dnu prethodne strane: bez obzira da li je puška napunjena ili ne, drži se zakočena, osim kada postoji potreba da se dejstvuje (gađanje na poligonu, u streljani, ili stvarno u borbi).

Ta priča "puška je prazna" ili čak "puška je napunjena manevarskom municijom" videli smo kako može da se završi pri snimanju one scene sa Boldvinom, kada je u pištolju umesto "ćorka" bila bojeva municija.

To je jedna od najvažnijih stvari koja se uči u vojsci tokom obuke za rukovanje pešadijskim naoružanjem i jednako je važna kao i princip da se cev nikada ne okreće prema drugoj osobi (naravno, to sve važi u miru, ali u ratu su takve stvari možda još važnije, prema kome sme da se okreće cev, a prema kome ne).

Zato dobro obučen vojnik uvek sledi određene principe, pa i to da je puška UVEK zakočena kada ne postoji realna potreba da se njome dejstvuje, jer to mora da postane navika kako bi se izbegle nesreće.
Tako je i u toj sceni - snimana je tamo gde nema opasnosti od dejstva protivničkih vojnika, tako da puška MORA da bude zakočena, nema tu razmišljanja da li je prazna ili nije, vojniku je to refleks, a to da je možda kamera trebala da uhvati kadar sa otkočenim mehanizmom za dejstvo je neka druga priča, o tome je trebao da razmišlja neko sa višim činom ko je bio tu!