[ noviKorisnik @ 10.05.2004. 08:12 ] @
http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/2004-05/06/345998.html
[ mladenovicz @ 10.05.2004. 09:12 ] @
Komentar Teofila Pancica o "Made in Serbia" (kupujmo domace!?) je ovde
[ pctel @ 10.05.2004. 10:23 ] @
pa, dobro, zar nemade neko kompetentniji da da komentar, nego mora teofil? mislim da je problem u tome sto normalan covek tesko moze reci kako je deficit od 5 milijardi bolji od podrzavanja domace proizvodnje, ali sta normalan covek ne moze, teofil moze!
[ noviKorisnik @ 10.05.2004. 10:27 ] @
Samo napred, Teofile - osećam da ovde još nije sve rečeno.

evo malo iz vladinog teksta, koga mrzi da klikće
Citat:
Dimitrijević je najavio da će u utorak, 11. maja, početi sa radom radna grupa pri Ministarstvu trgovine, turizma i usluga, koja treba da donese novi zakon o trgovini i seriju pratećih zakona i propisa. Novom zakonskom regulativom bio bi uveden pojam “marka domaćeg kvaliteta”, koju bi kao neku vrstu garancije kvaliteta domaćih proizvoda izdavala određena institucija, a zakonom bi bili definisani i koji sve kriterijumi treba da budu zadovoljeni da bi određeni domaći proizvod dobio ovu marku. Za sada još nije precizirano kako bi se ta marka zvala, a jedan od predloga je i “Made in Serbia”.
[ mladenovicz @ 10.05.2004. 10:32 ] @
Ne bih hteo da ulazim u raspravu sa nekim u vezi ovoga, ali sto se mene tice slazem se sa Teofilom. Zasto su Next sokovi najurili Fructal iz ogromne vecine nasih samposluga? Mozda se akcija kupujmo domace sprovodi u tajnosti vec godinama? Ja cu uvek kupovati ono sto mislim da je kvalitetno, bez obzira da li je made in serbia, ili made in zimbabwe.

Btw, spoljnotrgovinski deficit se resava adekvatnim kursom domace valute.
[ maji @ 10.05.2004. 11:09 ] @
Ministar Dimitrijevic:"Problem je u tome što u javnosti postoje stereotipi o lošoj domaćoj, a kvalitetnoj uvoznoj robi."

Veci deo robe (pogotovu prehrambenih proizvoda) koja se plasira na nasem trzistu JESTE loseg kvaliteta, i to zbog zastarelih tehnologija, nepostojanja sistema izdavanja licenci za rad objektima za preradu proizvoda animalnog porekla, jako mali broj preradjivackih pogona koji implementiraju HACCP sistem, itd...

Sertifikaciju kvaliteta ne moze da vrsi tamo neka institucija, vec postoji jasna procedura prema Zakonu o standardizaciji kako funkcionise ceo sistem, to moze da bude ili izjava proizvodjaca + sertifikat neke akreditovane institucije (sto nije obavezno), ili ukoliko za datu robu postoje jasno definisani obavezni standardi (tehnicki propisi), robu mora da na trzistu prati sertifikat tela akreditovanog od strane JUAT-a da vrsi ocenjivanje usaglasenosti sa odgovarajucim tehnickim propisom.

I u razvijenim zemljama, recimo Americi postoje kampanje "Buy local"...nista novo...ali kampanja bez realne osnove u samoj proizvodnji ne vredi nicemu...

Btw: Ja kupujem nove domace vocne jogurte koje proizvodi Imlek, i odlicni su...ili "P...S..." garderobu koja je super dizajna, a inace se proizvodi u Cacku....Znaci nije problem u nasoj svesti da mi vise volimo strano nego nase, vec da se na trzistu nudi roba odgovarajuceg kvaliteta i cene.
[ deki77 @ 10.05.2004. 11:38 ] @

....................“Kupujmo domaće – obnovimo Srbiju”.................

citat:
“Nije nam namera da pravimo bilo kakve zabrane, niti je svrha neka vrsta protekcionizma. Cilj kampanje je promena svesti potrošača i ohrabrenje ponuđača, pre svega u prehrambenoj sferi, da ponude proizvode koji će biti i međunarodno konkurentni”, istakao je Dimitrijević....(kraj citata:)

Greška u startu!!! Baš to pravi pometnju među uvoznicima prehrambrene robe a samim tim i cenom,kvalitetom ....i dr

Mi (odnosno naša vlada) treba da stvorimo povoljne uslove da svaki proizvod koji je iz uvoza bude što jeftini i pristupačan za svačiji "džep".To jedino možemo uraditi kada smanjimo porez,akcize i jednostavno otvormo vrata prema uvozu.Jedino tad imaćemo:konkurenciju,povoljne cene,kvalitet robe, a samim tim roba će biti pristupačna svakom građaninu.....

Ovom "suludom" akcijom dovodimo naše Građane u takav položaj da roba iz uvoza (koja je neophodna svakom domać.) bude što:skuplja,nekval.....itd.

Šta nama vredi da domaća roba tipa:voće,povrće,meso i prerađevine,sokovi ...i dr. budu "međunarodno konkurentni" kada se ta roba nigde i neizvozi....

Znači prisilimo Građane da kupuju naše, pa će uvoznici da "smanje" cenu svojih proizvoda a građani će ponovo da kupuju "stranu" robu,ili toliko da poskupe da bude još skuplje nego sada............hahahaha pametno!!!!

Neka "oni" (iz tako pametne vlade)kupuju naše:
-Banane
-Pomorandže
-Mandarine
-Kivi
-Ananas
-Mango
-Sireve(CH,AUT,FRA)
-Ribu(morsku,sardine...)
-Pepsi,Kolu,Fantu.....
-Whiskey,FRA vina.......................i mnogo čega.

Nisam ni sumljao da ovakve poteze mogu takvi "pametnjakovići" da povlače,ali nisu prvi takve poteze imala je, i još uvek ima "Njeno veličanstvo" "ZASTAVA".....
Podsetiću vas na gostovanje Ministra trgovine, turizma i usluga gosn. Bojan Dimitrijević u emisiji Mire A.Polak: kada ga ona pita za privlačenje stranih turista i u opšte šta mi možemo ponuditi njima......
Odgovor je bio (citiram:)
"Svaki turista koji je bio u našoj zemlji kaže da se dobro najeo"......(Bože me sačuvaj).....

p.s
Nemam reči više za poteze koji ovi "LIKOVI" prave (samo jednu STRRRRRRAŠNO)

KEC IZ VLAD(anja)E...
[ salec @ 10.05.2004. 14:06 ] @
Citat:
mladenovicz:
Ja cu uvek kupovati ono sto mislim da je kvalitetno, bez obzira da li je made in serbia, ili made in zimbabwe.

Da, i vlada zna da hoćeš, ali takođe zna i da ako ništa ne učini da te ubedi, nikada nećeš misliti da je išta što je made in serbia (ili zimbabwe) kvalitetno. Percepcija je čudo!

Citat:
Btw, spoljnotrgovinski deficit se resava adekvatnim kursom domace valute.


Ne, to nije tačno, upravo je obrnuto: kurs domaće valute se formira na tržištu i njegov pad je posledica spoljnotrgovinskog deficita. Centralne banke država mogu da pokušaju da "brane" kurs prodajom dela deviznih rezervi, ako imaju isplativ razlog za to, ali rezerve se lako iscrpe (ima jedna epizoda Asteriksa na tu temu)...

Mislim da u javnosti nije shvaćena suština i sadržaj te akcije. Niko neće zabranjivati ili otežavati uvoz strane robe. Poenta je da se napravi kao neki domaći standard kvaliteta koji će se meriti i oni proizvodi koji su na nivou, dobiće pravo da okače oznaku na ambalažu. Nešto kao "zelena jabuka" i slično, ali ne samo za prehrambene proizvode. Neke dalekoistočne zemlje su imale slične akcije u periodu kada su iz faze "masovno, jeftino, kojekako" kada su bile sinonim za bofl, prelazile u fazu "hitech raja". To su recimo Japan, Tajvan, Koreja, HongKong. Kina još nije prošla kroz to, ali sigurno hoće. Verujem da je i Turska prošla kroz tako nešto, jer je vidljiva nagla promena kroz koju su njihovi proizvodi prošli.


Kupovina domaće robe ima značajan uticaj na svakodnevni život:

- Manji spoljnotrgovinski deficit drži domaći kurs visoko, pa su one uvozne stvari za koje ne postoji domaća zamena pristupačnije.

- Isto važi i za uvozne komponente za domaće proizvode - krug se zatvara i moguće je birati kvalitetnije sirovine i poluproizvode za korišćenje u domaćoj industriji i dalje unaprediti kvalitet domaće robe.

- Domaća proizvodnja zapošljava domaće radnike koji onda nisu nakačeni na grbaču onih koji imaju posao - veća plata za one koji je imaju ili uopšte plata, za one koji je nisu imali. Veća potražnja za zaposlenima dovodi do porasta prosečne plate.

- Novi i stari zaposleni neće spaliti novac koji dobiju: oni će ga potrošiti, čime se dalje podstiče proizvodnja za široku potrošnju.

- Vlasnici firmi-proizvođača dobijaju profit, koji će investirati. To znači još radnih mesta ili moderniju tehnologiju, tj. manje troškove i/ili veći kvalitet.

- Veći je obrt domaćeg novca, a pri svakoj transakciji se izdvaja porez, koji puni budžet, pa porezi mogu da se smanje ili da se upotrebe za nešto korisno - ponovo više novca ostaje u džepu, ili se povećava opšti standard, npr. putevi su bolji pa se kola manje kvare.

- Uvozni proizvodi koji konkurišu domaćim, da bi imali prođu na tržištu, moraju da imaju daleko bolji kvalitet, više osobina ili nižu cenu, što povećava mogućnost izbora potrošačima. Povećan kvalitet i smanjena cena uvoznih proizvoda vrši pritisak na domaće proizvođače da ih prate. Oni (nadamo se) na kraju dostižu kvalitet potreban za plasman na strana tržišta. Još jednom, krug se zatvara. Mission accomplished!


Moje mišljenje je da ova akcija mora od samog početka da bude usmerena na konačni cilj - izvoz na EU tržište. Svaki proizvod koji dobije ćagu mora da bude po EU standardima i makar prosečan po kvalitetu na tom tržištu. Sve ostalo je gubljenje vremena.
[ Neflernis @ 10.05.2004. 15:01 ] @
devalvacija domace valute pospesuje izvoz. Prosto, stranci sada mogu za svoju valutu da dobiju vise devalvirane valute i samim tim da vise kupe robe. Slicno, uvoz opada jel je strana roba sada skuplja. I obrnuto...
[ maji @ 10.05.2004. 15:21 ] @
Salec: Jako lepo objasnjenje, prilicno se slazem sa tobom...Cela strategija je jedna dobra ideja, vec primenjivana u svetu i sa ekonomskog stanovista potvrdjeno je da daje rezultate...sve je to tacno...

Moja primedba na ceo koncept je zapravo u postavljenim prioritetima...Zemlje koje ti navodis kao primer Japan, Tajvan, Koreja, HongKong,Turska su postigle visi kvalitet za svoje proizvode, pa tek krenule u lobiranje istih kako na domacem tako i na medjunarodnom trzistu...

Nas Ministar govori o prehrambenim proizvodima i njihovoj mogucnosti izvoza...a sada od 850 klanica u zemlji samo 2 imaju dozvolu za izvoz u EU, od proizvodjaca sokova samo Fresh & Co primenjuje HACCP, a za voce i povrce nam je potrebno da pocnemo da primenjujemo neki normalan zakon o pesticidima, zakon o zastiti bilja od bolesti i stetocina i UPOV konvenciju ako mislimo da ih izvozimo....

Tek kad se takvi problemi rese, onda cemo imati vise osnova da se bavimo lobiranjem i promovisanjem nasih proizvoda...u protivnom cela ideja ce da padne u vodu...

Marketing je cudo...ali dzaba nama marketing kada pre toga nemamo ni proizvodne procese ni finalne proizvode u skladu sa standardima....
[ pctel @ 10.05.2004. 15:26 ] @
Kurs se formira na osnovu ponude i potraznje, znaci ako danas gradjani hoce da kupe milion EUR-a, a prodaju 0, znaci da je kurs nizak i obrnuto. To nema nikakve veze sa povecanjem izvoza, jer pri vecim promenama kursa svi napisu "POPIS" i koriguju cene. Kupac dobija za svoju cvrstu valutu apsolutno isto sto je dobijao i ranije. Jedino je domacim kupcima za kupovinu iste robe potrebna veca kolicina devalvirane valute. primera radi, ako litar domace rakije kosta 5 EUR-a, on ce toliko kostati bez obzira koji je trenutni kurs EUR-a. Prosto ne mogu da verujem da ovo moram da objasnjavam nekom ko period hiperinflacije nije proveo u Parizu, vec u Beogradu.
[ Ivan Dimkovic @ 10.05.2004. 16:18 ] @
Citat:

Nas Ministar govori o prehrambenim proizvodima i njihovoj mogucnosti izvoza...a sada od 850 klanica u zemlji samo 2 imaju dozvolu za izvoz u EU, od proizvodjaca sokova samo Fresh & Co primenjuje HACCP, a za voce i povrce nam je potrebno da pocnemo da primenjujemo neki normalan zakon o pesticidima, zakon o zastiti bilja od bolesti i stetocina i UPOV konvenciju ako mislimo da ih izvozimo....


Upravo tako - "Kupuj domace" i sl.. je skroz OK kampanja sa nekog politickog stanovista - zvuci kao dobar populisticki PR, ali kvalitet je vrlo diskutabilna stvar.

Pre svega, standardi za mere kvaliteta u Srbiji su daleko nizi nego, recimo, u EU - pa "nasa" roba po defaultu ne mora da zadovoljava kriterijum koju mora da zadovoljava roba koja se prodaje u EU - mleko je prvi primer. To ne znaci da u Srbiji nema proizvoda koji zadovoljavaju ili premasuju te kriterijume (siguran sam da ih ima), ali je cinjenica da po-defaultu ne moraju da ih zadovoljavaju sto je vec problem za tvrdnje da je "nase kvalitetnije od stranog", zavisi od kog stranog...

Ovo ce se vremenom resavati uvodjenjem quality-managementa i potrebom izvoza te robe na razvijeno trziste - kada ce se uvesti mnogo striktnija kontrola procesa proizvodnje, standardizacija kvaliteta i slicni pojmovi koji su danas "bells'n'whistles"

Npr, kad kupis "sjenicki sir" - on ce morati uvek da ima isti bakterijski sastav - u nekom opsegu.. i ne bi smelo da se desi da jednom kupis kiseliji a drugi put blazi.. jbg, to onda previse odudara od propisanog standarda, i stranac to nece da kupuje :))

Koliko je sama politicka kampanja populisticka je ta smesna cinjenica da treba pospesiti izvoz - pa sta sad kad bi svaka zemlja imala kampanju "kupuj nase" - sta bi onda Srbi izvozili ? :))) koja ce se roba kupovati, to odredjuje kvalitet i kolicina novca ulozena u marketing / promociju.. a ne predizborne parole.


[ maji @ 10.05.2004. 16:29 ] @
Devizni kurs definitvno ima mnogo veze sa izvozom...

Japan je godinama svoju izvozno-orjentisanu strategiju razvoja u velikoj meri stimulisao depresiranim kursom jena u odnosu na dolar...
[ Ivan Dimkovic @ 10.05.2004. 16:33 ] @
Ima, kad zemlja ima sta da izveze - to radi i USA u poslednjih par godina.

Problem je kad zemlja nema sta da izvozi, ili nema kome (zbog licenci / dozvola), tu nikakav nizak kurs ne pomaze.



[ caboom @ 10.05.2004. 16:40 ] @
svakako ima poente forsirati svoje proizvode i na domacem i na stranom trzistu, ali mi se momenat cini krajnje pogresnim u drzavi u kojoj proizvodnja fakticki ne postoji. da bi nesto reklamirao, moras da imas sta da prodas. ulaganje velike kolicine novca u globalni marketing i "brending" u trenutku kada postoji minimalna kolicina konkurentnih proizvoda cini mi se suluda (osim ako nije burazerska kombinacija u pitanju). u slucaju da vec postoji velika kolicina konkurentnih proizvoda "u totalu" (proizvod, pakovanje, fiktivni "brend"), da li bi takav potez bio i potreban? catch 22 koji je vec vidjen u hrvatskoj, al' nema veze. zar ne bi bilo bolje potrositi taj novac na konkretnu proizvodnju, ili bar ga utrositi na navodnjavanje (haj-tek), ako vec pretendujemo da budemo poljoprivredna zemlja, kako ne bi gledali u pasulj kakav ce biti prinos sledece godine. al' nema veze, ima se, moze se.

[Ovu poruku je menjao caboom dana 10.05.2004. u 18:52 GMT]
[ mladenovicz @ 10.05.2004. 16:52 ] @
Dimkovicu, je l' si ti to citao Pancicev komentar? :)
[ Ivan Dimkovic @ 10.05.2004. 17:03 ] @
Citao sam to ranije... poslednji pasus je prilicno interesantan... zamisli svaka zemlja samo svoje kupuje :) Onda nema izvoza a i licemerno je i pricati o "izvozu" a u isto vreme terati svoje potrosace da "kupuju nase" :)))) smeh

Hint, ja sam kupio Gorenje ves masinu u Nemackoj... najjeftinija je, a radi posao - a meni je apsolutno svejedno kakva je ves masina u kupatilu :) zato sam je i kupio i delimicno pomogao ekonomiju Slovenije, da je bila neka nasa i isto jeftina, uzeo bih nju :)

"Kupuj nase" ima ogranicenja - sta sad, neko treba da kupi Yuga zato sto je "nas" i time pomaze socijalisticko-samoupravljanje u Zastavi, a ne nekog... sta ja znam Fiata, malog golfa i slicna mala kola - ok... kad ministri budu vozili Yugice jer "kupuju nase" onda mozda i poverujem u bajku.
[ pctel @ 10.05.2004. 21:03 ] @
niko ne ide tako daleko da kaze da po svaku cenu svi treba da kupuju Yugice, ali vidis da i ovde na forumu ima ljudi koji ako imaju izbor 2 proizvoda iste cene i kvaliteta, nemaju svest da je kupovina domaceg bolja za privredni razvoj zemlje, vec misle da je to potpuno svejedno.