[ Tisma @ 13.05.2004. 21:09 ] @
Da li ste gledali Troju i kako vam se čini?
Da li vam se više sviđa od Gospodara prstenova?
Po meni je Troja bolja zbog priče ali je Gospodar kvalitetniji.
[ pera kojot @ 14.05.2004. 00:02 ] @
Nisam ali nameravam, kazu da je dobar.
P.s. Film nemora biti nesto extra da bi bio bolji od triologije gospodara prstenova, no ovo je moje subjektivno misljenje.
[ iNCUBUs @ 14.05.2004. 01:42 ] @
Ja sam gledao, ali sam izašao pre kraja filma, nisam više mogao da izdržim da sedim na onoj stolici. Do tada nisam bio impresioniran, Bred Pit je bio standardno odličan, ostali su bili solidni, ali film mi je po onome što sam video, ostavio mlak utisak.
[ Slobodan Miskovic @ 14.05.2004. 04:50 ] @
Citat:
Da li vam se više sviđa od Gospodara prstenova?



Nikako se ne moze porediti LOTR i Troy... To su skroz dva sveta, u ovaj prvi je ulozeno brdo para, na marketing, film, promociju....a i mnogo je poznatija tema
[ VRKY @ 14.05.2004. 05:43 ] @
Ja isto nisma gledao ali planiram,mislim da će bit dobar
[ Ni ten ichi ryu @ 14.05.2004. 06:25 ] @
Citat:
To su skroz dva sveta, u ovaj prvi je ulozeno brdo para, na marketing, film, promociju....a i mnogo je poznatija tema


ne vidim kakve veze ima ulaganje brda para, marketing i promocija sa kvalitetom filma. Pored toga, mislim da veci broj ljudi zna za Troju nego za Tolkinove knjige, tim pre sto je Troja deo istorije, a Tolkin pisac bajki.
[ Slobodan Miskovic @ 14.05.2004. 12:54 ] @
Citat:
ne vidim kakve veze ima ulaganje brda para, marketing i promocija sa kvalitetom filma.


Naravno da ima veze, i naravno da onaj film u koji je ulozeno neuporedivo vise para ima prednost i veliku verovatnocu da je kvalitetniji od onoga gde je suprotno...


Citat:
mislim da veci broj ljudi zna za Troju nego za Tolkinove knjige, tim pre sto je Troja deo istorije, a Tolkin pisac bajki.


To ti i ja znamo, ali pitaj nekog Amerikanca, Kineza ili Japanca za Troju. 99% nijd nije culo za to. Sa druge strane imamo Tolkina koji je prodati u visemilionskim tirazima i za koga je veoma veliki broj ljudi cuo.

P.S. Zar nisi cuo izreku.... Svet se deli na ljude koji su procitali LOTR i na one koji to tek treba urade...
[ caiser @ 14.05.2004. 13:04 ] @
Citat:
STELLANOVA:
Naravno da ima veze, i naravno da onaj film u koji je ulozeno neuporedivo vise para ima prednost i veliku verovatnocu da je kvalitetniji od onoga gde je suprotno...


Hoces da kazes da je LOTR bolji od recimo.... Amelije Pulen? Smesno.
[ Slobodan Miskovic @ 14.05.2004. 13:33 ] @
Citat:
Hoces da kazes da je LOTR bolji od recimo.... Amelije Pulen? Smesno.


Ukusi su razliciti, zato sam i rekao da se LOTR i Troy ne mogu porediti, jer je prvi napisan po knjizi koja je prodata u visemilionskom tirazu dok za Troy-u znaju samo oni koji su citali Ilijadu i Odiseju...

Opet ne treba raspravljati o tome koji je film kvalitetniji jer je shatanje kvaliteta razlicito od osobe do osobe. Nekome je film kvalitetan ako ima mnogo specijalnih efekata, nekome je vazna prica a nekome nesto drugo. Takodje treba praviti razliku izmedju umetnicke i trzisne vrednosti filma...
[ MyWay @ 14.05.2004. 13:50 ] @
Citat:

Hoces da kazes da je LOTR bolji od recimo.... Amelije Pulen? Smesno.

LOTR film ili LOTR knjiga?
LOTR film je spektakl, prvenstveno namenjen onima koji nisu čitali knjigu, i kao takav je uporediv sa npr Trojom (Amelija je drugi žanr i kao takva se ne da porediti)...
Ali knjiga, eh, je remek-delo a ne BAJKA za ime Boga...
[ UroS @ 14.05.2004. 18:36 ] @
Citat:
caiser:

Hoces da kazes da je LOTR bolji od recimo.... Amelije Pulen? Smesno.



E ukusi su stvarno različiti... :) Amelija pulen mi je jedan od filmova koji bih poslednji gledao.
[ Dragi Tata @ 14.05.2004. 20:13 ] @
Citat:
STELLANOVA:
P.S. Zar nisi cuo izreku.... Svet se deli na ljude koji su procitali LOTR i na one koji to tek treba urade...


Niti sam čitao tu zajebanciju, niti nameravam, a i film je za malu decu.
[ Slobodan Miskovic @ 14.05.2004. 20:21 ] @
Ukusi su razliciti ali je cinjenica da je on osvojio najvise oskara....

P.S. PA zar tata ne bi treba da gleda filmove za decu...zajedno sa decom
[ Dragi Tata @ 14.05.2004. 20:26 ] @
Pa i gledam:
Sesame Street, Kockicu i druge lepe filmove za decu.
[ MMX @ 14.05.2004. 20:41 ] @
Jel mozete da mi pojasnite, da li je film Troja koji pominjete isto sto i Helen of Troy? Svi pricaju da glavnu ulogu u filmu tumaci Bred Pit, a meni uopste glavni glumac u Helen of Troy ne lici na njega.
[ Tommy Vercetti @ 14.05.2004. 22:45 ] @
Vise od 70% filma mi se spavala.Nije nista posebno.premda sam citao Ilijadu pa znam o cemu se radi.A najvise sam cekao da vidim kako se ganjaju oko Troje 23 dana a te scene nije ni bilo.Blago razocarenje uopste.
[ MyWay @ 14.05.2004. 22:52 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Niti sam čitao tu zajebanciju, niti nameravam, a i film je za malu decu.


Zajebancija? Remek-delo, BRE.

Znam da svako ima pravo na svoje mišljenje, ali ipak...
[ mucky @ 14.05.2004. 23:14 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Niti sam čitao tu zajebanciju, niti nameravam, a i film je za malu decu.


Neki ljudi stvarno nemaju maštu :)
[ popeye @ 15.05.2004. 00:18 ] @
Film nije los. Unapred sam se spremio na jos jedno holivudsko sega-mega izdanje, no iza nabudzenih scena ciji je cilj da pospese prodaju i podignu tinejdzerima adrenalin moze se naci interesantna strana tadasnjih zbivanja.

Izgleda da evolucija i entropija zaobilaze politicare (ili im oni vesto izmicu), koji su uvek bili pravi lesinari (vrane su ocajni amateri). Prica je realna, Ahil je predstavljen kao izuzetan ratnik, ali obican smrtnik (ono sa petom je bilo tu samo da podgreje mit). Obzirom koliko je larme podignuto, film ipak zasluzuje mesto u kolekciji.

PS. Tolkin (Hobit, pa kad se poraste za jos par godina i ostalo) se cita kad mu je vreme. Mozete citati i "Orlovi rano lete" u tridesetim, ali to nije to... Serijal mi je drag, kao i Spajdermen, jer sam na tome odrastao. Gledao bih i Alan Forda, Zagora i Cika, Bleka Stenu i ostale, samo kad bi snimili.
[ postmortem @ 15.05.2004. 00:41 ] @
troja je potpuni trash u umetnickom smislu.
toliko je mlak film, fokusiran na specijalne efekte i dokazivanje muskosti, a uopste ne docarava radnju, i stice se utisak kao da je reditelj film radio po prici koju je cuo od drugara, nego li po knjizi. Film ce proci dobro kod zapadne publike (mislim na USA) mahom zbog necitanja Ilijade i Odiseje, i drugacijeg shvatanja filma uopste.
Film lici na improvizaciju, a glumci su bledi, pa cak i Bred Pit, ovo mu je najlosije izdanje koje sam gledao.
Sve u svemu, tolike stotine miliona dolara mogle su biti ulozene za resavanje socijalnih pitanja, nabavku hrane ili humanitarnu pomoc.
Jer, film jeste atraktivan, ali je bezvredan.
tipicno americki nacin shvatanja zivota.
mislim pogledajte, zavisi sta ocekujete od filma. uopste.
[ antix @ 15.05.2004. 09:11 ] @
Helen of Troy i Troya su dva različita filma!
[ Gojko Vujovic @ 15.05.2004. 09:46 ] @
Citat:
UroS:
E ukusi su stvarno različiti... :) Amelija pulen mi je jedan od filmova koji bih poslednji gledao.


Uroše, "ukus" kako god ti to definisao nema veze sa činjenicom da ti više voliš to američko komercijalno đubre od fenomenalnog i inovativnog francuskog filma.
[ MyWay @ 15.05.2004. 12:02 ] @
Fenomenalnog i inovativnog filma?
Hmmm pre bih rekao simpatičnog i drugačijeg, teško da je Amelija bilo šta inovirala...
Ja bih ga pre stavio u grupu sa Trči Lola trči - isto simpatičan i drugačiji, ali teško da je i da će bilo šta inovativno iz njega proisteći...
Što se tiče LOTR-a film je spektakl i kao takav se može porediti samo sa drugim spektaklima, ili, eventualno, sa drugim ekranizacijama remek-dela.
[ Andrej Čvoro @ 15.05.2004. 12:17 ] @
Gledao sam film i po meni je do jaja.Jedino mi je bilo glupo sto sam znao celu pricu
pa sam u napred znao sta ce se desiti.I jos nesto: U 99 % filmova postoje dve strane: dobro i zlo,a u ovom filmu takvu podelu nesto i nisam primetio.Na obe strane bio je po jedan glavni glumac,i oba su poginula.Jedni zao bio je onaj grcki kralj,ili sta je vec,ali ne i ostali iz njegove vojske. A i malo su previse radili po prici. Na primer morali su i cak da stave kako je ahil pogodjen u petu,ali on uopste nije poginuo od te strele.Ako ce da idu po prici neka ceo film bude takav,a ne Ahil (Bred Pit) primi prvu strelu u petu,pa 5 u grudi i umre.Izvinjavam se onima sto tek treba da gledaju filim a neznaju pricu,sad znaju kraj filma...

Sto se tice poredjenja sa drugim filmovima,Troy-a se nikako ne moze porediti sa Gospodarom Prstenova...dve potpuno razlicite price. Moze da se poredai sa Poslednjim Samurajem npr. a po meni je bolja Troy.


_____________________________________
Who else needs heroes when you got Axe Efect
[ postmortem @ 15.05.2004. 14:55 ] @
quote: Niti sam čitao tu zajebanciju, niti nameravam, a i film je za malu decu.

svaka cast za stav. apsolutno se slazemo.
[ MyWay @ 15.05.2004. 16:00 ] @
Citat:
postmortem:
quote: Niti sam čitao tu zajebanciju, niti nameravam, a i film je za malu decu.

svaka cast za stav. apsolutno se slazemo.

Logično.
Da si čitao, nikad ne bi nazvao zajebancijom...
[ McKracken @ 15.05.2004. 16:14 ] @
Kao sto kazu "Lepota je u oku posmatraca" tako da ova diskusija nema mnogo smisla..

Ali reci da LOTR nije dobar mogu samo dve vrste ljudi : oni koji ne citaju uopste i oni koji citaju ali samo ono "sto je prava literatura" bez ikakvog svog misljenja.... Jadno

Inace, Amelija je lep film koji vredi pogledati, ali vise kao demonstraciju dobre fotografije i ne mnogo vise od toga. Mnogo vise vredi pogledati "Evropa" Larsa von Triera ili nesto slicno ali i dalje samo kao eye-candy ...

A sad jedan totalni offtopic flamebait: Tati verovatno smeta sto je film renderovan na RedHat masinama pa se ponasa kao pop iz "Erika Vikinga" "Koji zmaj, ja ne vidim zmaja?"
[ Dragi Tata @ 16.05.2004. 18:34 ] @
@McKracken: Kakve su to sad generalizacije: Lin... htedoh reći film može da ne voli samo onaj ko...bla, bla, bla?

Filmove i knjige tog tipa sam gledao (čitao) kad sam imao 12 godina - seća li se neko "Mača od Šanare" i "Elrika od Melibonea"? Za taj uzrast, to je OK štivo, mada ima i boljeg - Vern, Salgari, Kuper. Međutim, vrlo mi je čudno da se neko ko je recimo završio srednju školu oduševljava trolovima, gnomima, čarobnjacima i drugim likovima iz bajki. Probajte malo Dostojevskog, Tolstoja, Stajnbeka, Singera, Andrića, Crnjanskog... kvalitetne literature ima koliko hoćete. Od dobrih filmova, nedavno sam gledao "Lost in Translation" Sofije Kopole. Iznenađujuće kvalitetan film.

Što se "Troje" tiče, gledaću je kad izađe na DVD-u. Dobro je što je ne predstavljaju kao ekranizaciju "Ilijade", jer bi tako nešto po mom mišljenju bilo osuđeno na neuspeh.
[ McKracken @ 16.05.2004. 19:01 ] @
@tata: Nije to generalizacija, vec flamebait :)


Ono sto hocu da kazem je da je genralizacija bilo koj evrste losa. Kao sto mogu da kazem da jako volim da citam LOTR, citam i Andrica, Pekica, Kafku, Welsa, itd .

Istvremeno mogu da kazem da je Tolstoj gubljenje vremena itd..

Suditi o knjizi na osnovu tematike "Ima znajeve, to je za decu" je samo odraz plitkosti citaoca (bez uvrede, i nije upuceno direktno Tatku). Kao sto vec rekoh, lepota je u oku posmatraca. (dobro nisam ja to rekao, citiram)

Da li bi citao LOTR da je Sauron u stvari neko od Romanovih i da je Aruen u stvari Ana Karenjina i da se cela radnja desava u Rusiji? Vec deluje kao "klasik" Plitko, plitko ... :)
[ MyWay @ 16.05.2004. 22:05 ] @
Citat:

Probajte malo Dostojevskog, Tolstoja, Stajnbeka, Singera, Andrića, Crnjanskog...

LOTR se čita PRE gore navedenih, pa i nema smisla njih navoditi...

Citat:

mada ima i boljeg - Vern, Salgari, Kuper

Salgari? Emilio Salgari? Sandokaaaaaaaaaaan? (sam se sebi divim da sam se setio toga)
Pa zar ima smisla porediti Sandokana sa LOTRom???? (Jeste Kabir Bedi imao zelene oči ali ja nisam žensko te mu i taj poen ode...)

@McKracken: Nema smisla objašnjavati - da je pročitao knjigu na vreme sve bi shvatio, ovako, narodski rečeno- džaba priče
[ Krile_Cook @ 16.05.2004. 23:11 ] @
Odlicno odradjen film ( efekti , scene , muzika ) ali kada bi ulozili 175 mil. USD u bilo koji projekat ekranizacije neke epske price mislim da bi rezultat bio isti i jel mozda neko citao alan ford i objasnje broja jedan o tome kako je i zbog cega kidnapovana lepa jelana cela prica u ovom filmu me podseca na to :)


Jos jedna stvar da li je moguce da iko ko nije zensko ili ispod 14 godina SVARI zadnjih 15min treceg dela lotr ?. iako su sva tri dela bila super uradjena za jednu bajku dok je prva dva i neko stariji mogao da gleda treci deo ga definitivno svrstava u cistu bajku za decu sa happy endom.
[ Dragi Tata @ 17.05.2004. 01:37 ] @
Citat:
McKracken:
Suditi o knjizi na osnovu tematike "Ima znajeve, to je za decu" je samo odraz plitkosti citaoca (bez uvrede, i nije upuceno direktno Tatku).


Ne nego je upućeno mom pokojnom dedi ;)

Mislim da nisam baš zadrt kad je u pitanju literatura: poslednja knjiga koju sam pročitao je "Happy End" Ivane Bobić-Mojsilović (po preporuci moje žene). Tipična "ženska literatura", ali pismeno odrađena i duhovita. Dakle, utisak je generalno pozitivan, ali mi ne pada na pamet da tu knjigu proglašavam remek-delom i da se nešto preterano oduševljavam njome. Čitao sam čak i par nastavaka Harry Pottera pre nego što je izašao film: opet ništa posebno, ali simpatično i duhovito.

Što se tiče "Gospodara Prstenova", gledao sam animirani film, i to poodavno. Više mi je bila interesantna čudna tehnika animacije (mešaju žive glumce i crtane likove na način koji do tada nisam video), a radnja mi je delovala kao loša kopija "Mača od Šanare"; doduše, izgleda da je "Mač" kopija "Gospodara", ali to ne menja stvari. Tipična "fantazija" kakvih su pune američke knjižare: red magije - red bitaka, pa ispočetka. Šta je tu toliko oduševljavajuće da je proglašavate remek-delom?

Recimo, ako čitate Sjenkjeviča, pored silnih avantura, dvoboja i bitaka, možda ponešto naučite i o istoriji Poljske i Ukrajine u 17-om veku. Kuper opisuje događaje iz kolonijalnih ratova u Americi. Čitajući Žila Verna, naučićete puno o geografiji. Kakvu vrednost ima LOTR, osim jeftine zabave?
[ McKracken @ 17.05.2004. 01:47 ] @
Svaka cast tvom pokojnom dedi, ali nije bilo upuceno ni njemu ;)

Lotr, je bajka, naravno. Remek delo moze biti i nesto sto nema neku "poucnu vrednost". Knijga, ili film ne moraju da nam nesto "kazu" ili da nas necemu "nauce", dovoljno je da zagolicaju mastu na bilo koji nacin i izazovu reakciju, ne mora biti pozitivna ali mora biti reakcija.

Odrasli, ljudi su u situaciji da mogu da citaju nesto sto nema diretknu "obrazovnu" vrednost, zavijenu u cokoladu price da bi je lakse progutali. Jednostavno, ako me zanima geografija uzecu neku knjigu o tome :)


U svakom slucaju evo jos jedan citat:

"When the flush of a new-born sun fell first on Eden's green and gold,
Our father Adam sat under the Tree and scratched with a stick in the mould;
And the first rude sketch that the world had seen was joy to his
mighty heart,
Till the Devil whispered behind the leaves, "It's pretty, but is it Art?"

Rudyard Kipling (1865 - 1936)




[Ovu poruku je menjao McKracken dana 17.05.2004. u 03:48 GMT]

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 17.05.2004. u 03:50 GMT]
[ Slobodan Miskovic @ 17.05.2004. 01:48 ] @
Citat:
Kakvu vrednost ima LOTR, osim jeftine zabave?



Naravno da ima, samo se raspitaj. Ja su reci samo neke cinjenice...

Tolkin je stvaranju ovog, mozemo slobodno reci sveta, posvetio ceo svoj zivot... On je stvorio zaseban jezik (koji se u nekim engleskim skolama uci kao izborni predmet). LOTR su stvorini na osnovu nekih mitskih bica iz istorije severnih naroda i kao takav ima istorijsku podlogu. LOTR je samo jedna u nizu knjiga koja se bavi svetu koji je opisao Dz.R.R. Tolkin. Sve knjige su temtski povezane i cine mnogo vise od jednog knjizevnog dela...
[ popeye @ 17.05.2004. 02:03 ] @
Ne bih se slozio sa Nemanjom da je cilj ovakvih knjiga laka zabava. Odnosno, zavisno od citaoca - moze biti. Tolkin je svoja dela prvenstveno namenio starijoj deci (12-15 godina) i poput svih bajki i basni, ona su zanimljiva i poucna.

Ono po cemu se Gospodar Prstenova razlikuje i od Hobita (Tolkinovo delo koje vidim niko ne pominje, valjda jer nije snimljen film) ciji je nastavak, je slozenost i velicina sveta u kome se radnja desava. Opisana je hiljadugodisnja istorija i time se knjiga izdovjila od obicne fantazije, a deca to uglavnom ne primecuju dok citaju. Svako ko je citao Gospodara u pubertetu, ukoliko je nekoliko godina kasnije ponovo prosao kroz knjigu, bio je nanovo fasciniran, ali ovaj put detaljnim opisom Srednje zemlje.

Kad smo kod lake zabave, sta fali lakom stivu poput Vodica? Ne naucis nista pametno o Galaksiji kroz koju te vodi (osim da je Ekscentrika Galumbita, kurva sa tri sise sa Erotikona 6, najveci prasak posle Bing Benga), ali zar ne zasluzuje da bude procitana? Ili treba citati samo lektiru?

Jos ces i Petra Pana da pocnes da pljujes... ;)
[ McKracken @ 17.05.2004. 02:19 ] @
@popaj:

Vodic moze biti i jako dobra studija ljudske phihologije. Naravno, zavisi kako gledas.

Npr, velika zivotna istina o peskirima

Ili ako uzmemo recimo Dinu, tesko je reci da je to samo laka zabava za priglupu publiku.

Kad bolje razmislim, vise filozofskih recenica sam procitao u Alan Fordu, ili cuo u Ratovima Zvezda, nego u nekoj nazovi ozbiljnoj literaturi.

Ako kanis ponbijediti, ne smijes nikako izgubiti... (Btw, ova recenica je omaz "Umetnosti ratovanja" od Sun Tzu-a)

Mada kad sam se vec raspisao... Evo i jednog dobrog stiva za citanje:

"It was many and many a year ago,
In a kingdom by the sea,
That a maiden there lived whom you may know..."

Ajd sad, bez guglanja, ko je autor i naziv ...
[ popeye @ 17.05.2004. 02:40 ] @
Tacno. :)

Moze da se obmota oko glave da se izbegne pogled prozdrljivih buljoustih zveri Traala koje su tako ocajno glupe da misle da ne mogu da vas vide ako vi ne vidite njih - tupe kao cuskija ali vrlo, vrlo prozdrljive. ;)
[ Slobodan Miskovic @ 17.05.2004. 02:46 ] @
Krak ti vec 3 puta menjao poruku....ne svidja ti se kako zvuci ili....


Inace to je pocetak pesme . Annabel Lee. Edgar Allan Poe
[ McKracken @ 17.05.2004. 02:52 ] @
Citat:
STELLANOVA:
Krak ti vec 3 puta menjao poruku....ne svidja ti se kako zvuci ili.... :)


Inace to je pocetak pesme . Annabel Lee. Edgar Allan Poe ;)


Stellanova dobija novu Pony biciklu !!! :) Ma, uvek kad se raspisem, pomislim da ima jos nesto da se doda :)
[ Dragi Tata @ 17.05.2004. 03:40 ] @
Dobro, da probam još malo da preciziram.

Ako je LOTR knjiga namenjena "deci i omladini", (12-15 godina), to je sasvim OK, ali je glupo da je proglašavaju remek delom i da prave cele forume posvećene toj knjizi. Uostalom, kao što rekoh, mislim da postoje i korisnije knjige za taj uzrast, a i nabrojao sam neke od njih.

Sa stanovišta odraslog čoveka, takve knjige mogu da budu zabavne (meni nisu), ali ponovo ne vidim zašto je neki smatraju kultnom. Jeftina fantazija, možda lepo ispričana, ali to je to. Ako je pisac izmislio neku 1000-godišnju istoriju, to čini čast njegovoj mašti, ali ne vidim kako podiže vrednost knjizi.

Doduše, možda imam negativno predubeđenje zbog filma, a filmovi su retko u stanju da verno prenesu sadržaj knjige. Npr film "Doktor Živago" je simpatična ljubavna priča, a Pasternakova knjiga pre svega govori o sudbini intelektualca u vreme revolucije - ljubavna priča je samo jedna sporedna dimenzija knjige.
[ maji @ 17.05.2004. 10:38 ] @
Da se i ja ukljucim u diskusiju...Svako cita ono sto mu odgovara...Moj razlog da pogledam Gospodara prstenova je bio cist skepticizam...verovala sam da je apsolutno nemoguce cak ni uz specijalne efekte na pravi nacin docarati mastu tog coveka...drago mi je da nisam bila u pravu, jer sam filmom bila prilicno odusevljena...naravno, knjiga jeste mnogo fascinantnija i ostavlja pored mnostva opisa, dosta prostora za sopstveni dozivljaj likova, situacija, celog tog sveta i vremena....

Popeye: Gledao si Troju bez mene...sram te bilo:)...trailer je dovoljno dobro uradjen da pobudi interesovanje...ali bila je prevelika guzva u bioskopima preko vikenda za ovaj film...te sam vreme potrosila na gledanje "Uzimanje zivota"....e, to se zove baceno vreme...:), ukoliko ima onih koji vole Laru Croft (Angelina Jolie), mozda i vredi odsedeti u bioskopu 2 sata...ali zbog radnje samog filma....definitivno ne....

Sto se tice lakog stiva...i Vodica...istina o peskirima je odlicna...a tek ona o misevima...a i bilo bi lepo imati Vavilonsku ribicu...i pogon neverovatnoce.... super mi je trazenje smisla u potpuno besmislenim stvarima tog stiva...ja sam recimo pokusavala da provalim zasto je bas 42 (valjda) broj konacne istine postojanja vasione...mislim da ipak nisam dosla do nekog pametnog objasnjenja, jer ga se ne secam:)

Od filmova u skorije vreme meni se jako svideo 21 gram...na neobican nacin isprepletana proslost, sadasnjost i buducnost...i opisane sudbine ljudi, ciji zivoti u nekom trenutku pocinju da se preplicu...svidja mi se i ideja za naslov filma, jer se do zadnjih 2 minuta ne objasnjava sta je to 21g....vredi pogledati u svakom slucaju...
[ MyWay @ 17.05.2004. 10:56 ] @
Citat:

Ako je LOTR knjiga namenjena "deci i omladini", (12-15 godina), to je sasvim OK, ali je glupo da je proglašavaju remek delom i da prave cele forume posvećene toj knjizi.

Onda npr Mali princ nije remek-delo ?
Ili je možda Sandokan remek-delo?
[ jelena011 @ 17.05.2004. 15:23 ] @

Mali princ apsolutno jeste remek-delo (i to od onih koje treba citati barem jednom godisnje, ako ne i cesce:), ali to nije knjiga za decu! U stvari, klinci mogu da je citaju (i citaju je), ali to je knjiga koja raste za citaocima, u kojoj se uvek otkriva neki novi smisao...i na kraju krajeva, to je knjiga koja je daleko potrebnija odraslima nego deci...
[ Iggy CHE [666] @ 17.05.2004. 15:34 ] @
Znaci sta se ovde cita na ESu, pa to je smejurija... kao prvo, ako ima neko gore filmsko trziste od Americkog, to je francusko... toliko o francuskim filmovima... kao drugo, LOTR je zanimljiv film, ali nista specijalno, daleko od toga koliko je velicaju... po meni je u istom rangu sa Harry Potterom, znaci decji film, nista specijalno... sto se knjiga tica, LOTR je za nijansu bolji od Harrya, ali samo zbog jezika kojim je pisan, ovako je daleko od onoga kako je svi velicaju. Sto se tice Americkoh filmova, vecina vas vidu ono komercijalno djubre sto je prvo na Top-Listama, dok postije hiljade i hiljade americkih filmova koji su nenormalno dobri, ali vecina vas nikad nije ni cula za njih. Sto se tice Troye, dobar je film, ali nista spektaklarno, u svakom slucaju najpre bih mogao da je poredim sa Gladijatorom, i mogu reci da je barem jedno 5x bolji u tom smislu. I takodje isto barem jedno 3x bolji od ono Last Samurai shita...
[ marko37 @ 17.05.2004. 17:52 ] @
Citat:
Krile_Cook:jel mozda neko citao alan ford i objasnje broja jedan o tome kako je i zbog cega kidnapovana lepa jelana cela prica u ovom filmu me podseca na to :)

http://galeb.etf.bg.ac.yu/~marcore/razno/troja/
[ Dragan Varagic @ 17.05.2004. 18:26 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Filmove i knjige tog tipa sam gledao (čitao) kad sam imao 12 godina - seća li se neko "Mača od Šanare" i "Elrika od Melibonea"? Za taj uzrast, to je OK štivo, mada ima i boljeg - Vern, Salgari, Kuper. Međutim, vrlo mi je čudno da se neko ko je recimo završio srednju školu oduševljava trolovima, gnomima, čarobnjacima i drugim likovima iz bajki. Probajte malo Dostojevskog, Tolstoja, Stajnbeka, Singera, Andrića, Crnjanskog... kvalitetne literature ima koliko hoćete. Od dobrih filmova, nedavno sam gledao "Lost in Translation" Sofije Kopole. Iznenađujuće kvalitetan film.


A da li ste čitali ozbiljnu literaturu tipa Terija Prečeta? Meni je npr. veoma inovativan film Memento (za razliku od Amelije, slažem se da je samo simpatičan). Da li ovde ima neko da će kazati nešto loše o filmu Matrix?

Kao što ima onih koji su u stanju da te "ubiju" ako kažeš nešto loše o filmu Goli u sedlu, takva je situacija i sa knjigom LOTR. Sada ću da napišem nešto "blasfemično" - mislim da je u ovom vremenu za klince mnogo značajnija knjiga Harry Poter od knjige LOTR. Reason: Rolingova je uspela da natera klince sa Segama i PC-ima da čitaju knjige, i to dugačke!
[ McKracken @ 17.05.2004. 19:07 ] @
Dragane, zasto je to blasfemicno? Potpuno si u pravu..

Pracet je sjajan, ali mislim da je malo preterao sa brojem knjiga i ume da bude naporno jer mu povremeno nedostane inspiracije (pricam za Disksvet)

"Noumi" su sjajni...
[ popeye @ 17.05.2004. 20:34 ] @
Smrt je Pračetov najbolji lik.

Secate se kada uzme odmor, ode na pecanje i umrsi mu se udica sa susednim ribolovcem, pa isti krene da se davi? Smrt ga izvuče iz reke, a zatim na pitanje ribolovca "Zašto si me spasao?", Smrt odgovara "Za posle." ;)

Kriv sam Maji, sta da kazem... Morituri te salutant! ;)

Moze li kesten pire ovih dana?
[ popeye @ 17.05.2004. 23:23 ] @
Nemanja, nije u tvom stilu da kritikuješ nesto što nisi ni probao (pročitao). Čini mi se da ti smeta cela ta frka i galama oko filma vise nego sama knjiga. Razumljivo mi je u potpunosti, jer imam istu odbojnost prema čudima koje može napraviti dovoljno novca i modernog marketinga.

Mada je sa jedne strane to dobro, jer ljude u 21. veku nagoni da čitaju knjige, pa makar posle gledanja X 'Holivudskih priča". Nakon Tolkina, sada će krenuti da se prodaje Ilijada - zbog pomodarstva, ali će valjda neki stvarno i pročitati.
[ drasko12 @ 19.05.2004. 02:36 ] @
Citat:
STELLANOVA:
Citat:
Da li vam se više sviđa od Gospodara prstenova?



Nikako se ne moze porediti LOTR i Troy... To su skroz dva sveta, u ovaj prvi je ulozeno brdo para, na marketing, film, promociju....a i mnogo je poznatija tema



Aaaaa greska,moze se porediti jer ovo je nastavak Lotr-a.
Ako se da primetit Boromir je dosao iz srednjeg sveta u Troju.
Vidim gledao si film pa ces razumeti

p.s.
imam neki osecaj da ce nastavak Boromirovog putesejstvija biti u
"Zvezdanim stazama"