[ Lt.Ellen Ripley @ 22.05.2004. 10:04 ] @
Ovih dana kupujem televizor za svoju sobu. Dimenzije su 390 cm X 230 cm, pri cemu nam je ovde bitna sirina. Namestaj je vec porucen, a s obzirom da je soba mala, nema mogucnosti da se nesto menja u njegovom rasporedu.
Dakle, na jednom zidu je tv - komoda, a na drugom kauc. Mislila sam da kupim tv od 29 inca, ali se bojim da ce biti "preveliki" posto je rastojanje od ociju do ekrana otprilike 145 cm kad se odbije 50 cm koliko ima od ledja televizora do ekrana, debljina naslona kauca 20 cm + 15 cm od naslona do ociju.
Da li ce biti neprijatno i zamorno za oci gledati u toliki ekran sa ovog rastojanja ?
Da li, mozda, da uzmem manji, neki od 25 inca ?
Znam da bi najbolje bilo izvesti test, odn. preneti tv (Sony WEGA 29FX30K), iz dnevne sobe u moju, ali njegova masa je deklarisana na oko 45 kg., a nema ko da cima i da vraca. Pokusavala sam da gledam tv u dnevnoj sobi sa ovog rastojanja, ali sam jos u nedoumici.
Vise bih tv sa vecom dijagonalom, kad vec dajem pare, a i u buducnosti, mozda ce biti u nekom drugom, vecem prostoru.
Zadovoljna sam ovim koji imamo, pa bih opet uzela Sony.
[ Marko_L @ 22.05.2004. 12:18 ] @
Citat:
Da li ce biti neprijatno i zamorno za oci gledati u toliki ekran sa ovog rastojanja ?

Pazi, da nije dobro za oči, nije, ali ako ćeš ga gledati umereno (par sati dnevno) i praviti makar male pauze u sesijama ispred televizora možeš dosta smanjiti rizik od zamora očiju i drugih neprijatnosti kao što je recimo glavobolja i sl.
Citat:
Da li, mozda, da uzmem manji, neki od 25 inca ?

Pa to zavisi od tebe.Da li ti je veličina i koliko bitna.Mislim ako ćeš duži period biti u toj sobi, onda je možda i bolje uzeti manji ekran.E sad, ako ćeš možda skoro prelaziti u neki veći prostor, verovatno je bolje uzeti taj od 29 inča.Mada u principu bitnija ti je ta razdaljina nego veličina ekrana, odnosno na neprijatnosti koje prouzrokuje gledanje u ekran više utiče blizina, ili bolje reći rastojanje između posmatrača (gledaoca) i ekrana nego veličina istog.
Citat:
Pokusavala sam da gledam tv u dnevnoj sobi sa ovog rastojanja, ali sam jos u nedoumici.

Pa kakvi su utisci ?
[ Balša @ 22.05.2004. 12:41 ] @
Ja bih rekao da je za takvu sobu i toliko rastojanje ekran od 21 inč puna kapa, a 29 je čisto ludilo! :) Zauzeće ti pola sobe, a moraćeš da okrećeš glavu da bi sagledala celu sliku ili eventualno čitala titl.
[ Lt.Ellen Ripley @ 22.05.2004. 13:28 ] @
Hvala vam na odgovorima, nadam se da ce se jos neko ukljuciti u diskusiju. Vi ste me ( gotovo) odgovorili od velikog televizora.
Sada imam portabl "Philips" od 14 inca, to je katastrofa, npr. gledam neku seriju na njemu, a sutra dan reprizu na velikom tv, kao da sam gledala 2 razlicite stvari, pojavljuju se novi momenti, koje pri prvom gledanju nisam ni uocila. Napominjem da je filips relativno nov i imam KTV, znaci nije problem u bojama, ostrini i sl., zato mi je puk'o film - kad vec kupujem novo i dresim kesu da uzmem najveci :-).
Sto se tice Markovog pitanja o utiscima, ne znam sta da ti kazem, nisam gledala tv sa 1,5 metar dovoljno dugo (nekoliko dana, po nekoliko sati) da bi mogla da ocenim da li smeta ili ne, zato sam i postavila temu.
[ tune @ 22.05.2004. 13:41 ] @
http://www.myhometheater.homestead.com/viewingdistancemetric.html
[ Lt.Ellen Ripley @ 22.05.2004. 14:24 ] @
Hvala Tune.
Preracunala sam
[ Bojan Basic @ 22.05.2004. 14:30 ] @
Pa sad, da sam na tvom mestu ja bih kupio veliki TV. Evo zašto (argumenti mi nisi dovoljno jaki, ali tražila si da čuješ mišljenje pa ću i ja da iznesem svoje).

Dakle, ako već imaš love za tako nešto veliki televizori su svakako bolji od malih (zapravo, veliki je uvek bolji od malog, ili grešim? Ali, to već nije za ovu temu... ). Ako sad kupiš mali TV ne verujem da ćeš imati toliko para da ga zameniš kroz mesec-dva, tako da je ova odluka malo "na duže staze". To što spominješ preseljenje u veći prostor verovatno znači da postoje realne šanse da se preseliš u veći prostor, a šta bi onda radila sam malim TV-om?

"Da, da, sve to što ti pričaš je OK, ali šta ako devojka uopšte ne može da podnese takvo gledanje?", možda će reći neko posle ovih saveta koje sam ti dao. Pa, nadovezao bih se, mislim da ukoliko bi gledanje bilo stvarno nesnošljivo da bi se to definitivno pokazalo u eksperimentu u dnevnoj sobi, a ovako pošto ništa ne može da zaključi verovatno nije bio toliki užas i mogao bi se solidno gledati, i kao što rekoh ja bih uzeo veći zbog isplatljivosti "na duge staze".
[ Slobodan Miskovic @ 22.05.2004. 14:33 ] @
Citat:
(zapravo, veliki je uvek bolji od malog, ili grešim? Ali, to već nije za ovu temu... )



Ovo se ne odnosi na telefone, mobilne naravno
[ bobiska @ 23.05.2004. 18:38 ] @
Dodao bih i ovo: Ako kupujes veliki tv za tu udaljenost, dobro je sto imas KTV, inace sa losom slikom...ali svakako neka bude 100Hz i neces imati nikakvih problema. Imam slicno iskustvo. Od pre par dana sam ponosni vlasnik Toshiba 29VH27 E, kupljen u Tehnomaniji za 41.890 dindzi. (46.000 u BG Elektronik-u). To ti je ujedno preporuka, mada je malo skuplji od Sony-a u tom rangu.
[ Djomloun @ 23.05.2004. 22:07 ] @
Umesto face to face, gledaj ga po dijagonali sobe.