[ koja @ 28.06.2004. 19:15 ] @
Kao sto rekoh, nema vise bonova i abonentske knjizice za studentske restorane, koliko ja znam u beogradu. Od sledeceg semestra ce oni koji imaju pravo na bonove imati nesto poput halo kartice na kojoj ce se putem kompa ponistavati obroci.
Ovo ce da bude problem...
Ima da crknem od gladi.
Genijalci iz studentskog centra bi mogli da uvedu i kartice za nas koji nismo na budzetu. Neka bude i malo skuplje, ali puna cena, ili ti ekonomska cena kako je oni zovu ne dolazi u obzir.
Trebalo bi nekako da se organizujemo pa da vrsimo neki pritisak!!!!!!!
[ pctel @ 28.06.2004. 23:01 ] @
reforme bato!
Nema vise socijalizma!
U kapitalizmu ako imas para jedes, ako nemas ne jedes.
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2004. 23:18 ] @
Citat:

U kapitalizmu ako imas para jedes, ako nemas ne jedes.


A kamo welfare, pctel? ;-)

[ markom @ 28.06.2004. 23:46 ] @
Citat:
U kapitalizmu ako imas para jedes, ako nemas ne jedes.


Što zapravo uopšte nije loša stvar. Konačno će na studije ići onaj ko zaista zaslužuje da studira (odlikaši) i oni koji sebi to mogu da priušte.

Marko.
[ pctel @ 28.06.2004. 23:58 ] @
Pa i ja podrzavam takve mere. Da li neka zemlja ima vise studenata po glavi stanovnika?
[ smrda @ 29.06.2004. 10:27 ] @
India!!!
[ koja @ 29.06.2004. 10:46 ] @
Citat:
pctel: Pa i ja podrzavam takve mere. Da li neka zemlja ima vise studenata po glavi stanovnika?


ne budi lud, srbija i dalje ima izuzetno mali procenat stanovnistva sa visokim obrazovanjem.

Citat:
markom: Što zapravo uopšte nije loša stvar. Konačno će na studije ići onaj ko zaista zaslužuje da studira (odlikaši) i oni koji sebi to mogu da priušte.


hm, bas mi je zanimljiva ova reakcija mase na "reforme".
ogranichavanje kruga ljudi koji mogu da dodju do obrazovanja i nije bas "open source", a znam da mnogi kukaju kako bi softver trebao da bude open source.

zasto se uopste trudim...
[ NikolaVeber @ 29.06.2004. 10:53 ] @
Kojo, markom ima pravo, zato sto bi se pomenutim merama "uozbiljili" studenti. Ako oni koji nemaju dovoljne rezultate placaju, samim tim se stvaraju bolji uslovi za one koji ih imaju. A veciti student je pojam koji ne bi trebalo da posotoji, osim za one koji imaju para za bacanje :)
[ markom @ 29.06.2004. 11:18 ] @
Citat:
ne budi lud, srbija i dalje ima izuzetno mali procenat stanovnistva sa visokim obrazovanjem.


Niko ovde ne priča o broju ljudi sa visokim obrazovanjem, već o broju studenata. Da li možda imaš podatke o tome koliko upisanih studenata zapravo i završi te studije?

Dalje, koliko od upisanih studenata radi preko studentske zadruge ili nekako drugačije legalno? Koliko od njih uopšte radi i zarađuje nešto tokom studija?

Dokle država (poreski obveznici) treba da izdržavaju lenštine sa po 20+ godina?

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2004. 11:33 ] @
Pa sad za diskusiju je da li ce skupa hrana poboljsati kvalitet studija...

Pctel - oko broja studenata, mora da si pobrkao sa brojem polupismenih po glavi stanovnika. Srbija je deficitarna sa visoko-obrazovanim kadrom i u regionu je verovatno medju poslednja 3-4 mesta, ali su odredjeni fakulteti pre-dimenzionirani, kao na primer ekonomski i medicinski koji primaju vise ljudi od ekonomske potrebe.

Drugo, nije problem broj studenata vec prosecna duzina skolovanja od 8 godina i prosecna prolaznost od 30% -- ti stvarno mislis da je to zbog jeftine hrane? ;-) Ma 'ajde... koliki % studenata jede u menzi? Meni se upravo cini da ti koji jedu po menzama i zive u domu fakultet najbrze i zavrsavaju - neki subjektivni utisak... ali generalno tim ljudima iz sela/drugog grada roditelji salju pare za smestaj i placaju studije, i nece ih finansirati doveka, vec su dosli "po diplomu" i sta god :)

Na hranu i smestaj studenata se pre 2 godine izdvajalo oko 0.84% nacionalnog GDP-a - takodje poznato je da je SCG zemlja sa najgorim (citaj: najmanjim) odnosom GDP troskova na obrazovanje i istrazivanje, a takodje i najvecim % GDP-a na vojsku u regionu.

Isto tako, poznato je i da je ovaj budzet dodatno skresan pre koji mesec i da jedan RTS sa gomilom viska radne snage koji ladomudi, ima budzet jednak celom budzetu za obrazovanje jedne zemlje...

Elem, finansijske olaksice za sve studente moraju da postoje - jer student po nekoj definiciji ne moze da radi fulltime, pa ni da ima pune prihode kao radno sposobna osoba. Svuda student ima poseban status u oporezivanju, javnim uslugama i sl... sto ne bi jeo i jeftiniju (ne besplatnu) hranu u menzi - kad mogu poslanici svih skupstina i opstina koji primaju plate? Po cemu su poslanici i zaposleni u opstinama/skupstinama privilegovaniji od studenata, a uz to i primaju normalne plate ?! ?!

Citat:
markom
Dokle država (poreski obveznici) treba da izdržavaju lenštine sa po 20+ godina?


Pa to niko ne trazi - covek koji pise je rekao da placa studije ekonomskom cenom i ja se sa tim potpuno slazem. Problem je sama zakonska postavka oko ostalih troskova - ako u Srbiji sa prosecnom platom jedva moze da se kupi tzv. "potrosacka korpa" (kakav bolestan naziv) - sta ocekivati od studenta koji ne moze da radi full-time? Srbija ima 3 (valjda?) univerziteta a dosta ljudi mora da se preseli na neko vreme - uz statistike prosecnih primanja dolazi se do zakljucka da bi bez olaksica ljudi bili debelo diskriminisani po lokaciji, sto ni jedna drzava sebi ne sme da dopusti.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.06.2004. u 13:40 GMT]
[ koja @ 29.06.2004. 11:37 ] @
markom, da li zaista mislis da si kompetentan da kazes nesto o zivotu u srbiji, ipak posle svega ti si pobegao na island. jeste ziveo si ovde, ali hm, nisam video sta si studirao, ali da li mislis da je nas sistem skolstva tako organizovan da neko moze i da radi i da studira??? razmisli
drugo, srbija je jedna od zemalja gde se najmanji procenat budzeta odvaja na skolstvo, ma ni blizu evropskog minimuma (u proc).
[ koja @ 29.06.2004. 11:41 ] @
OLE,
ziveo IVAN DIMKOVIC!!!!!!!!
[ markom @ 29.06.2004. 12:06 ] @
@koja: Pa vidi, ne znam da li je sistem školstva organizovan tako da može da se studira i da se radi, ali kako je organizovan tako da može da se studira+organizuje žurka, bančenje & pijančenje bez obzira na to koji je dan u nedelji verujem da uz sitne modifikacije navika (ne bih rekao radnih, bilo bi preterivanje), taj problem može da se reši.

Marko.

P.S. Studirao sam psihologiju, mada nikad završio. Odustao vrlo rano u aspiracijama ka diplomi :-)
[ Ve$eli @ 29.06.2004. 12:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Meni se upravo cini da ti koji jedu po menzama i zive u domu fakultet najbrze i zavrsavaju - neki subjektivni utisak...


Tacno, ali ako nisi dobar student ne mozes ni da zivis u domu ;-)
Za konkurs za dom se gleda brzina studiranja i prosek,prosecna primanja imaju manji uticaj
[ markom @ 29.06.2004. 12:11 ] @
Što je, pak, takođe na mestu. Uspešne studente treba podstrekivati da budu još bolji. Neuspešni nek' se snalaze kako znaju.

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2004. 12:17 ] @
Vidi, markom - problem je sledeci:

Univerziteti: Beograd, NS, Nish

Poznata je cinjenica da studenti koji rezidiraju u BG, NS i NI zive mahom sa roditeljima u stanovima koji su u nekom vlasnistvu nastalom denacionalizacijom "drustvene" imovine :)

Dakle - oni imaju resen stambeni prostor i gde da jedu (tj. nekog da im kuva :-) - u ovakvoj postavci dolazi do diskriminacije ljudi koji nisu situirani u BG/NS/NI - jer oni moraju da plate:

1. Relokaciju i smestaj u BG/NS/NI
2. Hranu

E sad, prosta statistika kaze da ce upravo ti ljudi biti primorani da rade ili sto pre zavrse studije, jer nemaju bas gde da ostanu bez posla i sl... a takodje ispada da ako njihovi roditelji prosecno zaradjuju postoji vrlo mala sansa da se prehrane i plate smestaj. Mislim da je to u suprotnosti sa idejom "vecitog studiranja" jer nema zdrave logike ni za roditelje koji ih placaju, a ni za studente koji nemaju sta da rade tamo gde su smesteni.

U ovom momentu bi neko rekao "pa sta - ko ima da plati, nek studira" - to jeste sa jedne strane tacno (i ne potpuno) ali ovde dolazi do implicitne diskriminacije ljudi koji:

a) nemaju reseno stambeno pitanje
b) ne zive u univerzitetskim centrima

A, implicitno i ljudi koji brze zavrsavaju studije "jer moraju" - dakle postize se obrnut efekat :)

Povecanje cene hrane ce uticati samo na one koji ne zive u centrima, jer oni moraju da se hrane po restoranima i sl... Takodje je student diskriminisan jer ne moze da radi full-time, a ne nude mu se nikakve olaksice.
[ markom @ 29.06.2004. 12:23 ] @
Sve ono iznad stoji, ali je problem u tome što postoje i drugi fakulteti/univerziteti sem onih navedenih iznad. Ako se ne varam, ima fakulteta u Boru, Kragujevcu, Subotici, Somboru, Vršcu...

Problem je što svi, naravno, žele da studiraju na najboljem univerzitetu u zemlji. To je normalno, ali je poenta u tome da to prosto ne može da bude tako doveka.

Što se tiče obrazovanja u našoj zemlji, znatno je veći problem na nižim instancama nego u visokom obrazovanju. Počevši od obdaništa i osnovnih škola, a o srednjim da ne pričam.

Najbolji primer su srednje tehničke škole, koje zapravo ne spremaju tehničare, već fakultetske kandidate. Normalno je da ćemo imati toliko neuspešnih studenata, kad tehničke škole prosto pumpaju kadar koji "bi samo da studira", a pritom nema adekvatno znanje da doprinese veoma posrnuloj privredi.

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2004. 12:30 ] @
Slazem se sa konstatacijom da je kadar takav - ali ja mislim da to prvenstveno proizilazi iz prohteva privrede i industrije - koji su skoro nula, pa ljudi "kupuju vreme" studiranjem (ovo se da resiti ekonomskom cenom studija, sto je koliko vidim vec uradjeno :-)

Dakle "job market" je prvenstveno los, cim ni ljudi sa osnovnom i srednjom spremom III stepena nemaju posla, a oni cine vecinu nezaposlenih.

Porazavajuca cinjenica je i nedavno uradjena anketa gde bi 70% anketiranih radije radilo u drzavnoj sluzbi nego u privatnom sektoru.

No ovo je offtopic.. nema puno veze sa hranom :)
[ markom @ 29.06.2004. 12:35 ] @
Pa naravno da bi radije """radilo""" u državnoj službi, kad tamo niko ništa ne radi. Istina, takve su im i plate. Onda isti ti službenici izrode decu (ovakvu kao ja, naopaku), koja su onda nezadovoljna i besna, pa se pokupe i "pobegnu" na Island.

To je sve jedno vrzino kolo koje ne može da se preseče tako lako. Gde god da presečeš, ima dobrih argumenata protiv sečenja "baš tu". Na primer, zašto studenti, a ne radnici? Zatvoriš 5 najvećih privrednih parazita u Srbiji i odmah imaš radničku revoluciju. Zašto je neki njih otpustio, a studenti se tamo "drogiraju i je*u" na žurkama po gradu.

Prosto dođe normalnom čoveku da poludi od situacije.

Marko.
[ Ve$eli @ 29.06.2004. 12:41 ] @
U SCG ima dosta studenata jer je plata srednjoskolaca veoma mala. I pored toga u srednjoj skoli se ne uci nista sto je vezano za praksu i za struku. Nije ni cudo zasto se ljudi primaju preko veze, jer je znanje coveka iz te (neke) oblasti (onog koji je zavrsio tu skolu) i znanje nekog drugog priblizno.
U normalnim zemljama ljudi se zadovoljavaju i sa manjom platom od plate inzenjera, pa su mladi u srbiji primorani da studiraju jer ove plate koje primaju obicni radnici...
Tesko je sa tom platom ziveti...

Naravno, studenti koji studiraju brze i bolje, njima se daje veci izbor, a ponekad taj izbor ima ogranicene opcije kao sto su studentski domovi ili ishrana u menzi
[ caboom @ 29.06.2004. 12:56 ] @
pa ja mislim da imamo jedan mnogo ozbiljniji problem od uvodjenja ozbiljnijeg placanja studija i boljeg regulisanja izbora kandidata koji bi zapravo zaista trebalo da studiraju, naime u pitanju je sam profesorski kadar koji je mahom nesposoban, deformisan, ili pobegao u ovih 10-15 godina potpune nivelacije naseg skolstva sa nulom. donosenje zakona, sprovodjenje istih i uterivanje haracha je najmanji problem u nizu problema koji postoje. ok, nema vise bonova, np. da li su studije kvalitetnije zbog te cinjenice, ili npr. cinjenice da ce godina studija na ETF-u kostati 2000E? kako god bilo, tzv. "reforma skolstva" ce trajati, pa bar narednih 10-20 godina dok ponovo ne budemo imali, ako budemo uopste imali, dovoljno sposoban kadar, kao i dovoljno dobre uslove da proizvodimo kvalitetnu visoko-skolsku radnu snagu, a ne kvazi-naucnike.
[ markom @ 29.06.2004. 13:01 ] @
Kabume, taj problem se ne rešava abonentskim knjižicama. Naprotiv, rešava se, na žalost, "žrtvovanjem" (uglavnom već stradalih) generacija, tj. podizanjem cena školarina, uterivanjem novca u budžet, povećavanjem plata (pozitivna motivacija, je li) univerzitetskih profesora, kako bi se privoleli stručnjaci da dođu na univerzitet. Dakle, sveobuhvatno povećanje kvaliteta studija. Kad studije dostignu određeni kvalitet, a da to pritom ne znači dovođenje novog Caje na ETF, već da se poveća prolaznost, sposobnost studenata za samostalno privređivanje i preživljavanje, tek onda možemo da pričamo o dodatnim beneficijama za studente i besplatnom studiranju.

Na žalost, ja mislim da je vreme za egzibicije ka besplatnom/beneficiranom studiranju prošlo, kao i da dolazi. U ovom trenutku na žalost nije tu.

Marko.
[ caboom @ 29.06.2004. 13:12 ] @
ja bih te ipak ispravio, time se tek zapocinje dug proces posto je tesko znacajno povecati plate zaposlenih na fakultetu u kratkom vremenskom periodu, kao i dati dovoljne beneficije da se privuku znacajne kolicine sposobnog kadra. sa druge strane, povecanjem cena studija pojavice se i konkurentne institucije koje ce nuditi sticanje "papira" iste, ili vece validnosti za manju kolicinu vremena i truda, tako da ulecemo u veliki broj potencijalnih vrtloga.
visoko-obrazovanom kadru koji zeli da ostane pri univerzitetu, a ne zeli, bar direktno, da ide u industriju je takodje potrebno ponuditi dovoljno dobre uslove kako bi se zadrzali pri istom, a to ukljucuje, pored dobrih plata, npr. kredite za resavanje stambenog pitanja, dobre uslove za istrazivanja i usavrsavanje itd. itd. a to sve kosta i moze se postici samo na duge staze. dakle, bar 10-20 godina, sa tim da moja procena konvergira ka 20 godina ukoliko ne uletimo u jos neki "mracni" period, sto uopste nije iskljuceno i cak tipujem na 1-2 "rupe" u tzv. reformama u tom periodu, sto ce jos dodatno produziti celu ovu mucnu situaciju sa obrazovanjem.
[ markom @ 29.06.2004. 13:19 ] @
To što ti piušeš iznad, nije ništa različito od onog što ja kažem. Prosto, kolo mora negde da se preseče i nešto (neko) mora biti žrtvovan. To znači, par generacija će ispaštati. Ako ne ispšašta tih par generacija sada, ispaštaće daleko više posle njih. To je osnov moje diskusije.

Što se tiče konkurentih institucija - odlično. I treba da bude što više privatnih škola. Osnovnih, srednjih, viših i visokih. Ko sebi može da priušti neka izvoli. Ja znam neke veoma sposobne i dobro obrazovane ljude koji su završili privatne univerzitete po Srbiji. Daleko su sposobniji kadar od svojih "kolega" sa državnih fakulteta (khm, ekonomisti). Ja tu ne vidim nikakav problem. Konkretna osoba koja mi je pala na pamet je pritov za vreme svojih studija debelo odradila svoju ne malu školarinu...

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2004. 13:20 ] @
Ja mislim da cela konvergencija nema sanse da se desi bez paralelnog razvoja privrede jer ona i postavlja zahteve za visoko obrazovanim kadrom odredjenog profila.

Ono sto je problem je "kokoska jaje" slucaj - dakle, da bi se podstakla trzisna ekonomija potreaban je univerzitetski kadar - a taj kadar je u periodu od 1990-2000 bio onemogucen da putuje van Srbije na usavrsavanje, ili su cistim darvinizmom sposobni jednostavno otisli napolje. Postavlja se pitanje - ko ce voditi razvoj zemlje, i ima li Srbija uopste dovoljno kredibilnih strucnjaka da oblikuju (zakonski i upravljacki) razvoj privrede - ili je potrebno sacekati na novu generaciju ljudi sa osecajem za trzisnu ekonomiju, da ne kazem "cash flow" ?

Nisam siguran da pitanje hrane za studente (ne znam zasto markome to mesas sa besplatnim studiranjem, to niko ne potencira - hrana spada u standard studenata) neko resenje za negativnu selekciju... ja bas nesto mislim suprotno, no dobro.. videcemo.

[ srki @ 29.06.2004. 13:28 ] @
A da li vi mozete malo da pogledate kako su napredne zemlje resile taj problem kokoska-jaje? Mi nemamo dovoljno obrazovanih gradjana a ako bismo povecali cenu studiranja to bi se jos vise smanjilo. Ali sa druge strane i kvalitet studija je los jer nema finansiranja. Ali postoji resenje da bude finansiranja i da svako moze da studira. A bitno je da svako moze da studira jer ljudi nemaju para. Evo kako je to reseno ovde na Novom Zelandu. Ti kada upises fakultet dobijes racun za tu godinu. Ti taj racun posaljes jednoj vladinoj ustanovi i oni plate racun za tebe. Kada se zaposlis i prestanes da studiras oduzima ti se 15% od plate dok se ne isplati tvoj kredit (sa kamatom!).

Eto, opet ko ima volje da studira a nema para, moci ce da studira i da se posveti studijama a ne da mora da radi dva posla jer mu trebaju pare za studije a zbog tog rintanja ne moze brzo da zavrsi studije.
[ koja @ 29.06.2004. 13:56 ] @
markom,
pa reci ti meni da li si ti imao nesrecno detinjstvo ili sta vec.
ti sve od reda mrzis.
o cemu ti govoris, zurke, banchenje, drogiranje. kako lupas gluposti. pa da neko moze svako veche da pravi zurke, da banchi, da finansira sebi drogu, da li bi mu bilo tesko da plati sebi neki skup restoran i zivi u hotelu, a ne da trazi da se hrani u studentskoj menzi. taj ko moze to sve sebi da priusti, on se ni ne zali.
zurke naravno da postoje, da li ti mozda one smetaju jer nisi ni na jednu bio pozvan????? protiv zurki nemam nista protiv. bitno je odrediti prioritete pa znati na koju zurku da odes a na koju da ne odes, sta ti je bitnije, da odes na tu zurku ili to vece da uchis. to je sve deo zivota.
jos jedna stvar, sta je tebe briga ko se sa kim *ebe, pa ako nemas devojku nemoj tvoje frustracije ovde da potenciras.
[ markom @ 29.06.2004. 14:41 ] @
Kao prvo, ja sam imao sve sem nesrećnog detinjstva. Daleko od toga, takoreći.

Drugo, kao student bi trebalo da znaš da u diskusijama može da se učestvuje i sa distance, tj. bez ličnog vređanja.

Treće, ne znam da li si u mojim porukama primetio znakove navoda. Znaš, oni obično služe da se skrene pažnju na nešto što je neko drugi rekao, a u konkretnom slućaju služe da karikiraju mišljenje.

E, sad, ja ne znam ko je ovde frustriran. Ti koji ne možeš da podneseš tuđe mišljenje ili ja koji sam sasvim spreman da čujem tvoje mišljenje.

Ja sam isfrustriran jedino činjenicom da sam znao da je samo pitanje vremena kad će neko da me "prozove" po ovom osnovu.

Tako, kad sam to izrekao, malo lične prozivke. Ako nisi u stanju da svoje mišljenje artikulišeš, argumentuješ i izneseš, nisi sposoban ni da studiraš, već samo da kopaš njivu. Dakle, izvoli, bavi se poslom za koji si sposoban. Prepusti studije onima koji vrede.

Marko.

P.S. Priču o frustracijama ne bi trebalo da pokreću nepotpisane "ličnosti", a još manje oni koji ni ne znaju šta to znači...
[ pctel @ 29.06.2004. 14:51 ] @
Citat:
Mi nemamo dovoljno obrazovanih gradjana a ako bismo povecali cenu studiranja to bi se jos vise smanjilo....

Ne slazem se prvim delom izjave, iz sledecih razloga:
Da mi stvarno nemamo dovoljno "obrazovanih gradjana" ili da preciznije kazem strucnjaka, takve bismo aktivnije trazili i (po definiciji trzisne ekonomije) davali im vece plate. Plate bi rasle dokle god se ne popuni broj potrebnih radnika sa visokim obrazovanjem, sto znaci da kad ih stvarno ne bi bilo dovoljno kod nas, zbog visokih plata takvi bi dolazili i iz stranih drzava. Ono sto se desava je upravo suprotno - ne treba nam toliko strucnjaka, pa zato takvima dajemo male plate i oni odlaze tamo gde su potrebniji. Eto, da prihvatim neko kompromisno misljenje, mozda ih i nemamo koliko nam treba, ali zato ih drugi imaju jos manje i trebaju im mnogo vise nego nama.

@Koja
Nema razloga da toliko napadas markom-a, jer jasno da se njegova izjava odnosi na "studente" koje uopste ne zanima ni knjiga ni predavanje a ne na one koje pored toga u trenucima dokolice zanimaju i druge stvari.
[ srki @ 29.06.2004. 15:02 ] @
pctel, nasa drzava je siromasna i ne moze za sve poslove da nabije cene. Naravno da svi idu za vecom platom ali ipak neko ostane. Recimo da je 20% (lupam). E ali da vise njih zavrsava fakultet onda bi i tih 20% predstavljalo veci broj i mogla bi i da se zapocne neka proizvodnja...

Ali trebalo bi da se omoguci da studenti steknu pojam o vrednosti njihovih studija ali da im omogucis da ipak mogu samo da se fokusiraju na studije. Zato je najbolje da se placa skolovanje (recimo 1000 evra godisnje) ali da drzava to placa a ti posle dajes od plate kao sto moras da dajes za socijalni i zdravstveno...Naravno neki koji imaju para mogu sami da plate da im ne bi isla kamata na kredit. Ili ako se zaposlis u boljoj firmi da izaberes da dajes vise od 15% da bi sto pre otplatio...Neka fleksibilnost mora da se omoguci.
[ Java Beograd @ 29.06.2004. 15:03 ] @
Citat:
Evo kako je to reseno ovde na Novom Zelandu. Ti kada upises fakultet dobijes racun za tu godinu. Ti taj racun posaljes jednoj vladinoj ustanovi i oni plate racun za tebe. Kada se zaposlis i prestanes da studiras oduzima ti se 15% od plate dok se ne isplati tvoj kredit (sa kamatom!).


Kako jednostavno, sa malo reci, a sve je receno.

1. Ti kada upises fakultet dobijes racun za tu godinu.
U normalnim zemljama niko ne trazi pare unapred. Ako se zna ko si ti (ime, prezime, adresa ...) podrazumeva se da ces da platis racun koji ti je urucen ili poslat na adresu.

2. Nenapisano: ... Kad zavrsis studije ...
To se valjda podrazumeva.

3.Kad se zaposlis ...
Zaposlis se ??? Kao konobar ili kao taksista ?

4. ... oduzima ti se 15% od plate
Dobijas platu svakog meseca ?

5. dok se ne isplati tvoj kredit (sa kamatom!)
Sa kamatom ,logicno, niko lud ne daje pare za dz, pa ni drzava.

A stvarno me zanima, sta se desava kad neko ne zavrsi studije ? Ne mislim pritom na dzabalebarose, vec na realnost, mora da postoje i takvi, iz bilo kog razloga.
[ markom @ 29.06.2004. 15:05 ] @
Citat:
A stvarno me zanima, sta se desava kad neko ne zavrsi studije ? Ne mislim pritom na dzabalebarose, vec na realnost, mora da postoje i takvi, iz bilo kog razloga.


U Čileu taj ide u vojsku dok ne otplati dug državi.

Marko.
[ srki @ 29.06.2004. 15:26 ] @
Citat:
Java Beograd: A stvarno me zanima, sta se desava kad neko ne zavrsi studije ? Ne mislim pritom na dzabalebarose, vec na realnost, mora da postoje i takvi, iz bilo kog razloga.

Pa nista, i dalje daje 15% od plate dok ne otplati ono sto je uzeo za studije bez obzira na to da li ih je zavrsio ili nije. Ali zato nece neko biti veciti student jer ce znati da ce vise para morati i da vrati. Zato ako nekome ne ide studiranje taj ce pre i da batali studije i da se zaposli i da se od njegove plate daje drzavnom budzetu.

Desava se da se nekom uopste ne zaposli pa da ga muz/zena izdrzava ali ljudi uglavnom idu na studije da bi posle radili pa u proseku bi se drzavi ipak isplatilo.

Citat:
3.Kad se zaposlis ...
Zaposlis se ??? Kao konobar ili kao taksista ?

Kako god da se zaposlis ti ces da dajes deo od plate. Ako ces da radis posle kao taksista, tvoj je problem sto si zavrsavao studije.
[ srki @ 29.06.2004. 15:35 ] @
Kojo, da li mozes da obrises svoju poruku? Mislim da si malo preterao. Marko je mozda mogao da ti obrise poruku ali to ne bi bilo fer jer njega prozivas. Zato je najbolje da sam obrises svoju poruku. Sve sto mislis moze i na lepsi nacin da se kaze.
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2004. 15:43 ] @
Citat:
pctel: Ne slazem se prvim delom izjave, iz sledecih razloga:
Da mi stvarno nemamo dovoljno "obrazovanih gradjana" ili da preciznije kazem strucnjaka, takve bismo aktivnije trazili i (po definiciji trzisne ekonomije) davali im vece plate. Plate bi rasle dokle god se ne popuni broj potrebnih radnika sa visokim obrazovanjem, sto znaci da kad ih stvarno ne bi bilo dovoljno kod nas, zbog visokih plata takvi bi dolazili i iz stranih drzava. Ono sto se desava je upravo suprotno - ne treba nam toliko strucnjaka, pa zato takvima dajemo male plate i oni odlaze tamo gde su potrebniji.


Pctel, ajde ovako...

Podaci kazu da je 2001 na birou bilo 3.1% onih sa visokom skolskom spremom - pa je ocigledno da tu nesto ne lezi, bice da oni ipak nadju posao, dok je 54% onih sa srednjom strucnom spremom.

http://www.worldbank.org/wbi/a...ia_jobcreation_dinkic_serb.pdf

I, na kraju - ko ce da ti gradi ekonomiju? Beraci malina ili ljudi koji mogu da traze kapitalne investicije i cine menadzmentski tim - i ko treba da bude u menadmentskom timu kad podnosis biznis plan, Djura vodoinstalater, Mile TV serviser i Zika fizikalac... uz duzno postovanje svim tim profesijama, ali one sigurno ne predstavljaju cilj razvoja jedne drzave, niti nesto sto drzava moze da ponudi na globalnom trzistu.

[ superbaka @ 29.06.2004. 15:49 ] @
u nekim zapadnim zemljama za koje sam siguran (SAD npr.) mozes da studiras ako imas lovu ili ako si dobar djak pa dobijes stipendiju od neke firme ili organizacije... ova druga institucija kod nas ne postoji pa bi se ovakvi krupni koraci kod nas sveli na to studiraju samo deca bogatih roditelja... kako medju njima ima mnogo lenjivaca (jer vecina nasih bogatasa nije dosla do bogatstva dugogodisnjim mukotrpnim radom u privatnom biznisu jer, jelte, on nije ni postojao, pa stoga ni decu nisu vaspitavali u radnom duhu) doslo bi do toga ili da se drasticno smanji broj dipl. ali i da kvalitet takvih veoma opadne... sto znaci da ovakvi koraci bez postojanja stipendiranja samo nanose stetu...
evo vam moj slucaj:
upisao sam faks kao 11.-ti ispod crte i bio samofinansirajuci u prvoj godini... ocistio sam je u roku i presao u redovne sto mi je donelo povlastice u vidu abonetske, smestaja u domu i kredita tek u trecoj godini... do kraja studija sam izbio medju najbolje studente u generaciji ostavivsi daleko iza sebe one koji su bili medju prvima na upisnoj listi i ne samo ja vec mnogi koji su u pocetku bili "nesto ispod crte"...
da nije bilo ove "finansijske injekcije" od strane drzave ja verovatno nikad ne bih finansijski izdrzao studiranje jer kad imas predavanja pre podne a vezbe popodne nema sanse da radis... jedva nadjes vremena i za ucenje... da nije bilo tih "zurki" i tog "je*anja" ja bih verovatno psihicki pukao i napustio faks, jer nisam osoba koja moze samo da nabije glavu u knjigu 6+ godina...
zato smatram da je ovo potpuno pogresan korak drzave... u svakom zitu ima kukolja ali ako ne posejes ni zito, *urac ces da zanjes...
[ markom @ 29.06.2004. 15:56 ] @
Vidiš, takve kao što si ti, država i treba da pomaže. Reci sad iskreno, koliko je takvih procentualno u odnosu na one koji studiraju? 1%, 2%, 5%, 10%?

Marko.
[ srki @ 29.06.2004. 16:04 ] @
Da, mali je to procenat. Ali taj procenat i treba da dobije stupendije. Ona "moja" ideja ne iskljucuje stipendije. Ovde dobri studenti dobiju stipendije pa ne moraju da pozajmljuju pare od drzave.
[ vindic8or @ 29.06.2004. 16:30 ] @
evo malo i preciznijih statistickih informacija na globalnom nivou, koje bi odredjeni ovde trebalo da pogledaju pre nego sto cvrsto zauzmu stav:

broj ljudi upisan u vise/visoke skole po zemljama:

http://www.uis.unesco.org/TEMP...s/education/enrol_tertiary.htm

uporedite nas tu negde sa moldavcima i rumunima (njih ima skoro 3 puta vise nego srba ako neko ne zna, 23mil cini mi se)

a evo ga i ocekivano prosecno vreme skolovanja (kompletnog):

http://www.uis.unesco.org/TEMP...l/HTMLTables/education/sle.htm

znaci, u holandiji, na novom zelandu kod saleta gde se "robuje drzavi sa 15% plate" i gore kod markoma na islandu je to 16 godina (8+4+4?), sve fina deca, na vreme zavrsavaju studije.
a kod nas?
hm da, overloadujemo visoko obrazovanim kadrom...

u sledecoj tableti smo izgleda preskoceni, ali zbog komparacije pogledajte i ovo:

http://www.uis.unesco.org/TEMP...le_Literacy_Country_Age15+.xls

trenutno kod nas je oko 33% polupismeno, 97% muskaraca pismeno, 93% zena pismeno. steta sto ova tabla ne belezi "polupismenost" ...

a evo i tabele sa trajanjem obaveznog obrazovanja, i sa koliko godina se pocinje i zavrsava. ni tu ne "prednjacimo" nesto kako se kod nas popularno misli.

http://www.uis.unesco.org/TEMP...ables/education/compulsory.htm


evo ih i podaci o procentu javne potrosnje na obrazovanje (i po tipu obrazovanja)

http://www.uis.unesco.org/TEMP...TMLTables/education/EduExp.htm

mi smo preskoceni, ali izgleda da smo se ovde svi slozili da je kod nas katastrofalno malo (najmanje u regionu i evropi), to jedina cinjenica koju neki ovde prihvataju...
nesto oko 2.8 % ako me pamcenje drzi?


[ Reljam @ 29.06.2004. 16:31 ] @
Prelazak na sistem sa skupljim fakultetima nije los, jer ce da se smanji 'stancovanje' diplomiranih ekonomista / arhitekata / elektrotehnicara, itd. i time vrati neka vrednost diplomi. Danas je potrebna diploma sa ekonomskog da bi neko radio na salteru u banci - dakle nesto tu nije u redu.

Ako bi se ta slavina zavrnula, stvar bi se polako vratila u normalu - ljudi sa srednjom skolom bi radili poslove primerene njihovom nivou obrazovanja, a ovi sa fakultetom nesto drugo. Vrednost diplome u drustvu bi se drasticno povecala.

Nazalost, u tom prelasku ce nastradati nekoliko (desetak?) novih generacija koji ce se zateci na trzistu koje trazi diplomu i za potpuno leve poslove, a pritom je oni sami nece imati zbog reforme fakulteta. Ali dobro, to ne bi bio prvi put da se generacije zrtvuju jer su se rodile u nezgodno vreme na nezgodnom mestu.
[ NikolaVeber @ 29.06.2004. 16:47 ] @
U Nemackoj, gde je studiranje u principu besplatno, vec neko vreme se razmatra o uvodjenju skolarina u cilju povecavanja budzeta.

http://www.hrk.de/113.php

[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2004. 16:55 ] @
Ovaj.. mislim da ovde niko nema nista protiv komercijalnog studiranja za one koji ispadaju iz potreba drzave za tu godinu.

Ovde se prica o studentskom standardu... ja mislim da bi studenti (svi) trebalo da budu oslobodjeni placanja bar PDV-a (VAT-a) na hranu, i da imaju poreske olaksice ako rade, zato sto drzava treba da ih stimulise da studiraju a takodje su i u losijoj poziciji u odnosu na ljude koji rade, jer ne mogu da rade fulltime.

Ovo se moze resiti ili kroz kartice + menze, ili povracajajem poreza (uz limite) kako je vec efikasnije.

[ Balša @ 29.06.2004. 17:13 ] @
Imam utisak da se ovde malčice zamenjuju teze.

Država ovim potezom vanrednim studentima ništa nije ukinula. Oni ni do sada nisu imali pravo na knjižicu i bonove, a od sada "samo" neće moći da ih kupuju na crno.

Iako osećam da ću biti popljuvan zbog ovakvog stava, ja ne vidim da je sada situacija strašna. Mislim da svako ima solidnu priliku da dobije visoko obrazovanje o trošku budžeta, da studije provede u domu i da ima beneficiranu ishranu u menzi. Dakle, ima priliku, ali ne i zagarantovano pravo.

Sad, na njemu je da tu šansu iskoristi tako što će u srednjoj školi znati šta su mu prioriteti - ako nema para, ganjaće dobre ocene da bi se upisao na budžet. Ako ima para, biće mu svejedno.
[ pctel @ 29.06.2004. 17:30 ] @
Citat:
pctel, nasa drzava je siromasna i ne moze za sve poslove da nabije cene.
Jedan od razloga koji su uticali na to je i da je godinama placala skolovanje strucnjaka zemljama EU, SAD, Kanadi, Australiji.

Citat:
Podaci kazu da je 2001 na birou bilo 3.1% onih sa visokom skolskom spremom

Imas srece sto nisi bio kod nas na birou...
Ni ja nisam bio odavno, ali znam sta se desava drugima:
- devojku sa srednjom ekonomskom skolom su poslali da bude cistacica
- coveka sa srednjom elektrotehnickom skolom su poslali da stemuje zidove u sbb-u
- video sam oglas gde se trazi automehanicar sa najmanje visom skolom
- ljudi sa fakultetom se zaposljavaju kao salterski sluzbenici

Sada bi trebalo da ti je stanje jasnije. Deficit postoji zato sto su plate male pa poslodavci mogu da traze kadar i vece strucnosti od realno potrebne. Drugi razlog cine ljudi koji znaju sta ih tamo ceka pa ne zele ni da se prijave na biro. Ja kada sam kratko vreme bio bez posla nisam od biroa dobio ni jednu priblizno adekvatnu ponudu za posao na kom bih iskoristio i dalje usavrsavao svoje znanje. Uglavnom su to bili polu-fizicki poslovi ili neki toliko jednostavni da moze da ih radi i moja baba (a i plata je bila slicna niskoj penziji moje babe).

Jos jedan razlog zasto se stvara prividan nedostatak radnika svih struktura je sto posao koji na zapadu uradi jedan covek, ovde radi njih 5-10.
[ markom @ 29.06.2004. 17:43 ] @
Citat:
Država ovim potezom vanrednim studentima ništa nije ukinula. Oni ni do sada nisu imali pravo na knjižicu i bonove, a od sada "samo" neće moći da ih kupuju na crno.


Tačno tako. Dakle, u zvaničnom statusu ništa se nije promenilo, sem što se zapravo sprečava zloupotreba postojećeg sistema i što se ti "vanredni" podstiču na to da studiraju, a ne da za male pare kupuju sebi hranu u Beogradu i rade ono za šta sam ja iznad proglašen za frustriranog fanatika.

Citat:
Sad, na njemu je da tu šansu iskoristi tako što će u srednjoj školi znati šta su mu prioriteti - ako nema para, ganjaće dobre ocene da bi se upisao na budžet. Ako ima para, biće mu svejedno.


Ovo je suština moje argumentacije. Tj. Balša je pogodio pravo u centar ovom porukom. Svako ima šansu, svako ima podjednake uslove. Neko može, neko ne može. Ko ne može znanjem, može parama (tome i treba da služe bogati roditelji). Oni sa parama će da prođu malo lakše (tome pare i služe), oni sa znanjem malo teže... Uz malo sreće, njihova deca neće imati tih problema, itd...

Marko.

[Ovu poruku je menjao markom dana 29.06.2004. u 18:52 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2004. 17:47 ] @
Citat:
pctel
Jedan od razloga koji su uticali na to je i da je godinama placala skolovanje strucnjaka zemljama EU, SAD, Kanadi, Australiji.


Pctel, izvini sto moram da kazem, ali ti ovde demonstriras apsolutni nedostatak uzrocno-posledicnog rasudjivanja. Nisu ljudi odlazili napolje zato sto imaju skolu, vec zbog radnickog samoupravljanja a posle i "budjenja nacije" i ostalih budalastina - svakako iz muke a ne da bi ostetili svoju drzavu.

Citat:

Imas srece sto nisi bio kod nas na birou...


A zasto bi morao da budem kod "vas na birou" - alo covece, postoji Savezni Zavod za Statistiku i njegov godisnji izvestaj - pise 3.1% nezaposlenih ljudi na birou ima visoku strucnu spremu a 11 % zaposlenih ima visoku strucnu spremu - normalnom coveku je jasno da posla za ljude sa visokom spremom ocigledno ima.

I sam znas da su doprinosi za VSS duplo veci, zasto bi neki privatnik zaposljavao preko-kvalifikovanog kad 1) placa vise b) ima manje-kvalifikovanih koliko hoces za takve poslove ?!
[ vindic8or @ 29.06.2004. 17:56 ] @
Citat:
Jedan od razloga koji su uticali na to je i da je godinama placala skolovanje strucnjaka zemljama EU, SAD, Kanadi, Australiji.


kada nam ti pokazes jednog jedinog strucnjaka koji se ovde iskolovao, na budzetu nase jadne republike, pa se vratio na svoj rodni zapad i postao stavecne, ovaj argument ce imati smisla.


Citat:
Jos jedan razlog zasto se stvara prividan nedostatak radnika svih struktura je sto posao koji na zapadu uradi jedan covek, ovde radi njih 5-10.


po mom licnom iskustvu, uvek ako jedan covek teoretski moze da uradi posao koji bi na duze staze trebalo da radi bar 5-10 stalno zaposlenih, on ce sve to i raditi. bez obzira da li to ulazi u njegov "job description". kod nas inace opis posla nema nikakvog smisla, radis sve sto moze da ti se nakachi i gotovo. i iznad toga si ilegalno zaposlen, kao honorarni saradnik, iako otkidas i po 220h mesecno.
[ pctel @ 29.06.2004. 19:06 ] @
Citat:

I sam znas da su doprinosi za VSS duplo veci, zasto bi neki privatnik zaposljavao preko-kvalifikovanog kad 1) placa vise b) ima manje-kvalifikovanih koliko hoces za takve poslove ?!

Vecina privatnika ovde placa doprinose svima kao da imaju samo osnovnu skolu, to nije zabranjeno.
Pa moze mu se, eto zasto. Licno sam razgovarao sa vlasnikom jedne diskoteke u Beogradu i rekao mi je sledece:
"baki, kod mene ne mogu da rade neke proste konobarice, vec samo one koje su zavrsile fakultet!"

Citat:
kada nam ti pokazes jednog jedinog strucnjaka koji se ovde iskolovao, na budzetu nase jadne republike, pa se vratio na svoj rodni zapad i postao stavecne, ovaj argument ce imati smisla.

pa npr. gospodin Dimkovic, i niko nije pominjao "rodni zapad". Pomenuti me je vec pogresno razumeo, uopste ne krivim njega sto je otisao, i u potpunosti razumem i njega i slicne njemu, ukazao sam samo na cinjenicu da drzava u kojoj radi nije ulozila ni jedan jedini dinar u njegovo skolovanje. sa druge strane, ova drzava je godinama finansirala njegovo obrazovanje nadajuci se da ce jednog dana dobiti strucnjaka, a dobila je sipak!
Videli smo da npr. u NZ kad zavrsis faks ne mozes da zbrises preko, vec moras godinama da placas sve sto si za vreme studiranja na racun drzave pojeo ili na drugi nacin potrosio.

Citat:
po mom licnom iskustvu, uvek ako jedan covek teoretski moze da uradi posao koji bi na duze staze trebalo da radi bar 5-10 stalno zaposlenih, on ce sve to i raditi
Ne, ovde je godinama vladalo pravilo "ne mozes toliko malo da me platis koliko ja malo mogu da radim", a sada se na to po inerciji vec naviklo... Ja to ne bih ni primetio, ali su mi paznju skrenuli upravo ljudi koji rade na zapadu - kada dodju ovde redovno cujem komentar "koliko radite i ta plata vam je mnogo".
[ cvijic_ltd @ 29.06.2004. 19:12 ] @
Srbija je poslednja zemlja u evropi po broju studenata po glavi stanovnika. Ovo mozda izgleda neverovatno ali cak i albanija ima vise studenata. Da ne pricam o tome koliki broj upisanih studije i zavrsi.

Markom mislim da silno gresis kada pricas o kojekakvim zurkama i bancenjima. Ja studiram masinstvo na bu i iz bgda sam. Izuzetno mi je lose islo mada je sada bolje. Covek koji hoce da studira masinstvo nema teoretske sanse da radi jer ukoliko radi pasce godinu (to se meni desilo). Zurke su misaona imenica. Ide se na iste ali jako retko. Ovo govorim o studentima masinstva za ostale sa bu ne znam.
[ srki @ 29.06.2004. 19:21 ] @
Citat:
pctel: Videli smo da npr. u NZ kad zavrsis faks ne mozes da zbrises preko, vec moras godinama da placas sve sto si za vreme studiranja na racun drzave pojeo ili na drugi nacin potrosio.


Nije tacno. Mozes da zbrises preko i to im predstavlja najveci problem jer mnogi idu u Australiju posle fakulteta. To pokusavaju da rese na druge nacine. Hteli su pre par godina da ukinu to finansiranje drzave ali su se studenti bunili :-)

Sta ces, svuda se najvise bune studenti :) Moji roditelji su se prvi put nagutali suzavca jos odavno na studentskim protestima u Francuskoj kada su isli kao turisti.

[Ovu poruku je menjao srki dana 30.06.2004. u 09:25 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2004. 19:23 ] @
Citat:

pa npr. gospodin Dimkovic, i niko nije pominjao "rodni zapad". Pomenuti me je vec pogresno razumeo, uopste ne krivim njega sto je otisao, i u potpunosti razumem i njega i slicne njemu, ukazao sam samo na cinjenicu da drzava u kojoj radi nije ulozila ni jedan jedini dinar u njegovo skolovanje. sa druge strane, ova drzava je godinama finansirala njegovo obrazovanje nadajuci se da ce jednog dana dobiti strucnjaka, a dobila je sipak!
Videli smo da npr. u NZ kad zavrsis faks ne mozes da zbrises preko, vec moras godinama da placas sve sto si za vreme studiranja na racun drzave pojeo ili na drugi nacin potrosio.


Sorry, pctel... ali, visoko obrazovanje na PMF-u nisam zavrsio, zapravo studirao sam samo 1-vu godinu i otisao napolje tada, stoga mrka kapa - a naucio sam tamo sve samo ne ono sto mi treba za posao - drugo, roditelji su mi placali porez i kompletne doprinose ceo svoj radni staz (majka i dalje placa), pa su samim tim i placali moje buduce skolovanje drzavi, cak verovatno i mnogo mnogo vise od cene te skole.

Da li to razumes? Ili treba drawing board da donesem pa da ti crtam flowchart?

Dakle, ja od drzave nista nisam uzeo ekstra (a kamo li pojeo, bice da nisam imao da jedem zbog nje) - da jesam platio bih im odmah, kako nisam - ja i drzava SCG smo kvit.

Ono sto bi bilo lose - je da ja recimo svoju decu posaljem u SCG da se skoluju, a ne placam nista drzavi Srbiji - sto se naravno nece desiti.
[ Gojko Vujovic @ 29.06.2004. 19:36 ] @
Kvit?

A vojska?
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2004. 19:39 ] @
Gojko - to nije novcana obaveza.... ta moze samo u naturi da se naplati :)
[ MaRaToNcI @ 29.06.2004. 20:38 ] @
Banke daju pozajmice do 150.000
Studiranje na rate

Jedan od načina da platite školarinu jeste namenski kredit kod banaka kod kojih je kamata uglavnom povoljnija nego kod klasičnih potrošačkih kredita. Mali je broj banaka koje isključivo za ovu svrhu odobravaju zajmove.


„Delta banka“ daje studentske kredite za plaćanje školarine na svim fakultetima i višim školama. Šansu da koriste ovaj zajam imaju i oni građani koji kod ove banke nemaju otvoren račun, a takođe nije potrebno da se položi ni učešće, ni depozit. Kredit se odobrava na jednogodišnji rok otplate i mesečnu kamatu od 1,6 odsto. Za obezbeđenje ova banka traži dve menice i po dva žiranta, kao i administrativnu zabranu na zaradu.

„Jubanka“ kreditira troškove studiranja samo na „Megatrendu“, a u tu svrhu odobrava zajam do 30.000 dinara, bez učešća i depozita. Kamata, koja je fiksna, obračunava se na mesečnom nivou i iznosi jedan odsto, dok je period otplate do šest meseci. Banka obračunava i proviziju za puštanje kredita u tečaj od 1,2 odsto.

U Nacionalnoj štedionici, kako saznajemo, ovih dana počeće sa davanjem kredita do 150.000 dinara za plaćanje školarina na svim fakultetima i višim školama. Rok za vraćanje pozajmice je od šest do 12 meseci, uz mesečnu kamatu od 1,3 odsto. Zainteresovani će morati i da uplate i 20 odsto depozita (dinarski ili devizni). Pravo na ovaj zajam imaće vlasnici tekućeg računa kod Nacionalne štedionice, ali i oni građani koji uplate jedan odsto od iznosa kredita, čime „kupuju status“.

„Poštanska štedionica“ odobrava kredite za plaćanje školarine na Fakultetu organizacionih nauka, Višoj politehničkoj školi i Višoj PTT školi. Pravo na zajam do 100.000 dinara koji se otplaćuje 12 meseci ima samo vlasnik tekućeg računa kod te štedionice. Na kredit se obračunava mesečna kamata od oko dva odsto.

„Hipo-Alpe-Adrija banka“ daje dve vrste zajma za plaćanje školarine na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA). Kredit može da bude odobren po sistemu „godina za godinu“ ili u ukupnom iznosu za sve godine studija.

U prvoj varijanti, kod klasičnog kreditiranja, kamatna stopa je 7,75 odsto na godišnjem nivou, dok u drugoj, kada se položi depozit, ona je promenljiva i iznosi 4,5 odsto godišnje na ostatak duga.

------------------------------------------------------------
evo para i za klempu i za bleju :) www.blic.co.yu

[ zabac_kermit @ 29.06.2004. 23:18 ] @
Interesuje me jedna stvar u ovoj priči.

Kako je država regulisala status studenata koji su sa prostora republika stare Jugoslavije.

Dakle da li još uvek student koji je došao iz na primer Republike Srpske ovde ima pravo da se školuje besplatno,pravo na dom,na abonentsku.

Koliko ja znam RS je odvojena država od nas.Njihovi roditelji ne plaćaju našoj državi doprinos ovde,kao što ni naši ne plaćaju doprinos tamo.

Mnogo puta sam ranije na rang listama za dom viđao studente iz bivših republika koji navode za prosek primanja 0,00 dinara.I naravno oni imaju prednost u odnosu na nekog studenta koji je iz Srbije.(Neko ko je na primer iz okoline Beograda nema pravo na dom iako mu za put od fakulteta i nazad treba u proseku 5 sati).Zbog toga je prinuđen da plaća stan.

Ako već kontrolišu budžet neka krenu odatle.

Poz.

[ -zombie- @ 30.06.2004. 05:42 ] @
Citat:
srki:
Ti kada upises fakultet dobijes racun za tu godinu. Ti taj racun posaljes jednoj vladinoj ustanovi i oni plate racun za tebe. Kada se zaposlis i prestanes da studiras oduzima ti se 15% od plate dok se ne isplati tvoj kredit (sa kamatom!).


a zar ovo nije efektno (praktično) novi porez na visoko obrazovanje, tj skoro ekvivalentno bi bilo kada bi radnici sa fakultetskim diplomama plaćali nekih 5-10% veći porez (na primanja) od ostalih radnika, recimo ceo život (a ne samo 15% dok "otplate" svoje školovanje).

dobro, ima male razlike za one "bogate" koji u postojećem sistemu mogu da prođu koji procenat jeftinije (da ne plaćaju kamate), ali oni su ionako bogati, pa im tih par procenata neće mnogo značiti..


e sad srki, kaži dragička!? sličan "porez na extra obrazovanje" već postoji u srbiji, tj radnici sa višim obrazovanjem plaćaju veći procenat poreza! što je naravno besmisleno u ovom sistemu, jer je ionako njihov prosek zarada veći, pa bi i sa istim porezom plaćali više državi.

dakle, po toj logici bi školovanje u srbiji moralo da bude besplatno, i to za sve, a ne samo za "dobre studente". e sad, da bi takav sistem mogao da funkcioniše, to podrazumeva i ukidanje kategorije "večitih studenata", tj izgradnje sistema u kojem bi 90% studenata završavalo fakultet "u roku", naravno 90% od svih koji fakultet i završe, dok bi ostali imali recimo godinu-dve da provale da nisu za fakultet (ili da fakultet nije za njih), i da odustanu na vreme..


a apropo žurki i studiranja, pa normalno da će da se "lumpuje, drogira i jebe po žurkama" za vreme studija. to je savršeno normalno i u zemljama sa najboljim sistemima školstva (poznate su mi studentske žurke iz zapadne evrope, gde nekada ljudi ne dolaze sebi po dva dana ;). naravno, i to u nekoj meri, znači nije žurka svaki dan, nego uglavnom vikendom, za vreme nekih mini-raspusta i slično..

a i kada bi ti markom da se luduje? normalni ljudi se "ižive" do neke dvadesete (dvadeset i neke). a ne da neko posle, kada se zaposli shvati da se nije dovoljno "zabavljao" za vreme studija, pa počne da dolazi mamuran na posao svaki drugi dan..

// edit: a zaboravih da napomenem da sam okusio i studiranje+posao, i to u više kombinacija studiranja/poslova, i da ni jedna nije ni malo zabavna..


[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 30.06.2004. u 08:52 GMT]
[ srki @ 30.06.2004. 06:32 ] @
Da, i napolju studenti idu na zurke i plaze...
Znas koji je najbolji nacin da se ukine kategorija vecitog studenta? Evo npr. ETF, neke ispite prodje 5-10% ljudi. A nemoguce da su ljudi glupi, etf uglavnom upisuju vukovci i odlikasi, svi su oni takodje polozili koji nije lak....Znaci ili je profesor zadao prestrog kriterijum ili ne ume da prenese znanje studentima. Zato neka se uvede da ako posle npr. 3 roka vise od 15 posto studenata nije polozilo da mu se oduzme predmet. Na zapadnim fakuoltetima imas samo jedan rok godisnje i ako tada ne polozis ispit mozes tek za godinu dana. Ali zato je sistem drugaciji...

A ona ideja koju sam izneo ne bi predstavljala dodatni porez jer ona moze samo da olaksa studentima koji bi ionako placali visoke skolarine. Samo im dajes mogucnost izbora.

[Ovu poruku je menjao srki dana 27.08.2004. u 23:49 GMT]
[ MyWay @ 30.06.2004. 08:04 ] @
A koje to ispite na ETF-u prođe 5-10%?
Nekad davno je tako bilo kod Caje, ali nisam čuo da je dobio naslednika...
[ Java Beograd @ 30.06.2004. 10:00 ] @
Citat:

e sad srki, kaži dragička!? sličan "porez na extra obrazovanje" već postoji u srbiji, tj radnici sa višim obrazovanjem plaćaju veći procenat poreza! što je naravno besmisleno u ovom sistemu, jer je ionako njihov prosek zarada veći, pa bi i sa istim porezom plaćali više državi.

Gde si ovo procitao ? Ovo je totalno pogresno. Stopa poreza nikad nije zavisila od stepena obrazovanosti poreskog obveznika, pa ni sada.
[ Ivan Dimkovic @ 30.06.2004. 10:13 ] @
Zavisi za poslodavca, jos jedno od nadotupnih pravila privrede u Srbiji - koliko se secam, doprinos za VSS je duplo veci od doprinosa za SSS - sto je, oh well... ne bih da komentarisem :)

[ pctel @ 30.06.2004. 10:28 ] @
Citat:
jos jedan od nadotupnih pravila privrede u Srbiji - koliko se secam, doprinos za VSS je duplo veci od doprinosa za SSS


Stopa doprinosa je ista, a razlika je zbog visine plate - coveku sa VSS se zakonski ne moze dati plata 80 EUR-a, sto za SSS moze i plate u npr. tekstilnoj industriji su upravo tolike. E, sad, ne vidim drugu mogucnost nego da doprinosi za 80 EUR-a platu buru nekih npr. 100EUR-a, dok je za VSS koji ima platu 300 EUR-a doprinosi budu npr. 200 EUR-a.
Kako bi ti to drugacije regulisao?
[ Java Beograd @ 30.06.2004. 10:47 ] @
Nemojmo da mesamo apsolutne i relativne velicine. Stopa, tj. procenat doprinosa je isti, ali je minimalna osnovica visa. Tako, apsolutni iznos bude veci. Ali, ovo su samo minimalci. Zakon ne propisuje visinu plate, vec samo minimalni iznos osnovice za koju se moraju uplatiti doprinosi i porezi.
Ovo nije nasa izmisljotina. Svuda je tako, tj. svigde postoji neki minimalac. Na pr. u Grckoj (ovo provereno znam) takodje postoji odredjeni minimalac.

Treba naravno razlikovati doprinose od poreza. Doprinosi ne idu "drzavi", nego idu fondovima za zdravstvo i penzijskom fondu. Porez ide drzavi.

U svetu postoje tri vrste resenja poreskog opterecenja:

1. Linearna stopa poreza - svima isti procenat poreza, pa kom obojci - kom opanci.

2. Progresiva stopa poreza - sto je veca osnovica bude veci i procenat. Logika je da onom ko ima vise i treba uzeti vise.

3. Regresivna stopa poreza - sto je veca osnovica to je manja stopa poreza. Logika je da se od onog ko ima vecu osnovicu i tako uzima vise, pa da ne bi bilo mnogo, mnogo vise, primeni se manji procenat. Ovo je resenje u zemljama sa slabom poreskom kontrolom, i trenutno se primenjuje kod nas (verovali ili ne). Time se stimulisu poreski obveznici da prijave stvarna primanja, i za to dobijaju olaksicu tj. nizu poresku stopu.
[ Ivan Dimkovic @ 30.06.2004. 11:12 ] @
Citat:

Stopa doprinosa je ista, a razlika je zbog visine plate - coveku sa VSS se zakonski ne moze dati plata 80 EUR-a, sto za SSS moze i plate u npr. tekstilnoj industriji su upravo tolike. E, sad, ne vidim drugu mogucnost nego da doprinosi za 80 EUR-a platu buru nekih npr. 100EUR-a, dok je za VSS koji ima platu 300 EUR-a doprinosi budu npr. 200 EUR-a.
Kako bi ti to drugacije regulisao?


Svakako ne bih zakonski minimalnu platu vezivao u odnosu na strucnu spremu, sve te ideje o kolektivnim ugovorima, drzavno propisanim minimalnim platama po spremi u privatnim preduzecima i sl mi deluju malo radno-samoupravljacki ;) - doduse, to je verovatno neophodno u Srbiji gde trziste rada jos nije trzisno, pa bi ukidanjem takvih ogranicenja doslo do kojekakvih poremecaja, tipa losijeg tretmana ljudi sa VSS.

[ maji @ 01.07.2004. 13:50 ] @
Evo malo detalja kako se obracunava plata kod nas:

Od bruto zarade se prvo izuzima porez na zarade, on je 14% od bruto iznosa (i ide na teret zaposlenog, tj izuzima se iz bruto iznosa) i isti je za sve.

Zatim deo koji se odnosi na socijalne doprinose za koje je propisana najniza i najvisa osnovica (20,807 vs 104,035 za VSS), i te osnovice se uzimaju u obzir samo ako je bruto plata niza ili visa od istih, u suprotnom se uzima sam iznos bruto plate. Socijalni doprinosi su 16,8% od bruto plate (ili osnovice) i pokrivaju PIO, zdravstveni doprinos i doprinos za osiguranje od nezaposlenosti.

Na sve ovo se jos dodaju porez na fond zarada od 3,5% i clanarine privrednim komorama, i ovaj deo kao i socijalni doprinosi padaju na teret poslodavca.

Ono sto ostaje je vasa neto plata koju dobijate na racun, ili na ruke...

Oko studiranja, cinjenica je da je nase skolstvo prilicno nazadovalo zadnjih godina, ali nije samo kriva drzava sto nam je prosek studiranja osam i vise godina, a manje od 10% upisanih studenata zavrsi fakultete; krivice mnogo ima i na strani studenata...

Sve je stvar volje, zivot u domu nije toliko tezak kako se mnogi zale, i moze da se uci u citaonicama, i da se hrani u menzi, i da se deli soba sa jos 2 osobe...

A ako ste voljni da ucite, i imate bar srednji prosek (cak nije potreban extra visok prosek), ili ako ste imali dobre ocene u srednjoj skoli (za studente I godine), bez problema moze da se dobije dom...

Sto se tice rada uz skolovanje, za vreme 3 godine studija radila sam veoma aktivno, ali ipak part-time, tokom 4 godine i apsolventskog staza radila sam full time i to u stranoj firmi u kojoj se uvek radi bar 9 sati dnevno, i zavrsila sam Ekonomski fakultet u roku (jesam koristila apsolventski staz), i mislim da mi drustveni zivot nista znacajnije nije trpeo. Sve je samo stvar prioriteta koje sebi postavite i koliko ste voljni da ih ispunite. Ja sam imala srecu da su mi na poslu davali dva slobodna dana pred svaki ispit, sa vikendom to je 4 dana, pa sam mogla da bar par dana pred ispit kontinuirano ucim.

Potrebno je samo malo discipline i volje, a na kraju kao sto neko rece, nije ni fakultet za sve...Ja bih dozvolila fer uslove za upis u prvu godinu svima, a vec kasnije bi se pokazalo ko moze i hoce da zavrsi, ko ne moze, a ko zeli da odugovlaci studiranje, pa ako ima takvih onda neka za to i plate.
[ neo01 @ 01.07.2004. 15:15 ] @
S tim, sto je cini mi se skoro ukinut porez na fond zarada...


--
Na greskama se uci, narocito ako ih slavimo kao praznike.

Best regards,
Goran mailto:[email protected]
[ Dezurni @ 02.07.2004. 15:19 ] @

Bravo Maji!

A sta mislite o ovome:

svi se slažemo u jednom. Država je obrazovala neke lekare, neke mašince, elektrotehničare i šta ti ja znam, i sad ti ljudi su na primer otišli, i sad je to neko popularno nazvao Odliv Mozgova.. To se tada neminovno desilo, tako da "sve više telefona mojih prijatelja počinje na 99".

E sad, u cilju da se (koliko toliko) stabilizovana ekonomija zaštiti, bilo bi logično da npr. svi Univerziteti (a ima ih više od 3 def. jer ih samo u Beogradu ima toliko), uspostave jedan lepi IS koji će da prati ko je položio ispit iz prve i sa kojom ocenom, a ko je iz desetog ili neznamtijakog puta... I onda lepo to sve na kraju sabere (na kraju studija, ili na kraju prilikom ispisa, ili na kraju pri pokušaju emigriranja iz zemlje), i ako se npr. ustanovi da ta osoba traži iseljeničku vizu, država ga/je lepo optereti za imenovanu cifru... S tim što sve naravno treba da bude transparentno i ažurirano, što će se uz malo sreće u ovoj zemlji desiti u daljoj budućnosti. Naravno, ovo se ne odnosi na nas sa privatnih fakseva koji smo već ko što reče Marko "debelo" platili.

I samo još jedna stvar: minimalac. Jeste nepravda da onaj baja u kaficu prijavljuje svoje fakultetski obrazovane konobarice na minimum, ali postoji razlika u najmanjoj plati VIII stepena i VKV i to značajna. A sa druge strane, pametan, obrazovan, mudar fakultetski obrazovan čovek koji radi na sebi konstantno, verovatno u takvom poslu ne vidi trajno rešenje, a većina ga ne bi ni prihvatila. Ruku na srce.

Meni npr firma prijavljuje ajd da kazem skoro sve. Što je, ako se uzme u obzir da dodavanjem na neto platu (po preračunatoj stopi) iznos 73% dobija bruto tj cena mene prema mojoj firmi, nije baš zanemarljiva cifra...
[ McKracken @ 02.07.2004. 15:57 ] @
Prva stvar, nije ih drzava obrazovala vec oni sami i ljudi koji su platili poreze. tacka.

Drzava nema nikakvo pravo da jos optereti nekoga zato sto ima diplomu. Ne samo da nije korektno, vec je i suludo do koske.

Takodje, fakultetski obrazovane konobarice ne bi trebalo ni da dobiju mogucnost da se zaposle kao konobarice (konobari) jer su ovequalified. Ako n emogu da nadju posao u struci, znaci da nisu dovoljno sposobni da procene sta mogu da radi, ili gde da se zaposle. Vlasniku kafica ne treba diplomirani filolog vec konobar, i u skladu sa tim i plata. Ne vidim sta je tu nepravedno? Ko je terao nekoga da zavrsi faktultet da bi radio kao konobar? Iskreno receno, da sam ja vlasnik kafica i da mi neko kaze "znas ja sam diplomirao i hocu vecu platu" poslao bih ga kuci i trazio nekoga ko ima malo dodira sa realnoscu, jer placa se nivo rada a ne obrazovanja.

Jos jedna stvar, ne moze se porediti studiranje ekonomskog fakulteta sa nekim tehnickim .. Iz iskustva znam da nema sanse da radis jos nesto ako si na TMF-u jer (prilicno naporne vezbe) traju skoro ceo dan.

[ pctel @ 02.07.2004. 17:03 ] @
Ne znam, ali pazi sad ovako... Rodi se dete u Srbiji, 20 godina zivi na teret roditelja i budzeta, a onda po zavrsetku fakulteta ode i radi u drugoj zemlji. Ne zelim da razmatram ovo sa moralnog aspekta, jer je komplikovano, vec sa ekonomskog. Uzmimo da postoje drzava A i drzava B, koje imaju npr. jednaku kolicinu novca, ali razlicit pristup trosenju tog novca. Znaci drzava A 20 godina ulaze pare svojih poreskih obveznika u:
- porodilista
- deciju hranu i higijenu
- predskolske ustanove
- zabavne parkove (ljuljaske, klackalice tobogani)
- decje ambulante i lekove
- skolske zgrade i dvorista
- nastavna sredstva i materijal (table, krede, klupe, stolice...)
- fakultete,
- studentske domove,
- biblioteke,
- menze
- plate ljudi koji rade u svim pomenutim i nepomenutim decijim ustanovama
- ostale troskove kojih sada ne mogu da se setim.
Za to vreme, drzava B novac svojih poreskih obveznika ulaze u privredu, tako da se za postepeno uvecava. Znaci, posle 20 godina, drzava A ima 0$ (jer ih je ulozila u neprofitne svrhe), a drzava B ima nekoliko puta vise $ nego sto je na pocetku imala. Takodje, drzava A nema ni radnika (jer je presao u drzavu B), a drzava B dobija, narodski receno "i jare i pare".
[ McKracken @ 02.07.2004. 17:18 ] @
Cek malo pctel, jel ti bese imas firmu? E sa ovakvim stavom i poznavanjem elementarne ekonomije, jedino resenja za tebe je da na vreme prekines da se bavis biznisom

Ovo je samo prijateljski savet
[ markom @ 02.07.2004. 17:21 ] @
Hm... Složio bih se sa McKrackenom... Država u dnevnoj ekonomiji treba da utiče tek kol'ko da reguliše situaciju, a ne da ulaže u privredu bilo kakav novac.

Marko.
[ pctel @ 02.07.2004. 18:03 ] @
Ovde ima nekih kredita pod garancijom drzave, dobro je sto je tako, moguce da ce se vremenom izgubiti potreba za time. Ovde smo imali situaciju da drzava prodaje pa kupuje neke deonice i sl. Takodje na depozite drzavnog novca se dobija nekakva kamata. Priznajem, ne znam ovo do detalja, to su informacije koje sam onako usput negde pokupio bez narocitog interesovanja... ali nije sad to tema, nisam ekonomista i iz mog ugla izgleda kao da je drzava B na neki nacin indirektno ostetila drzavu A. Ako mislite da nije, obrazlozite.

nesto sam u zurbi, pa nisam mozda najbolje formulisao, ali poenta je da drzava B pametnije potrosi novac nego drzava A, i bez obzira na to, nezasluzeno dobija nase strucnjake.
[ neo01 @ 02.07.2004. 20:48 ] @
Citat:
E sad, u cilju da se (koliko toliko) stabilizovana ekonomija
za�titi, bilo bi logi�no da npr. svi Univerziteti (a ima ih vi�e od 3
def. jer ih samo u Beogradu ima toliko), uspostave jedan lepi IS koji
�e da prati ko je polo�io ispit iz prve i sa kojom ocenom, a ko je iz
desetog ili neznamtijakog puta... I onda lepo to sve na kraju sabere
(na kraju studija, ili na kraju prilikom ispisa, ili na kraju pri
poku�aju emigriranja iz zemlje), i ako se npr. ustanovi da ta osoba
tra�i iseljeni�ku vizu, dr�ava ga/je lepo optereti za imenovanu
cifru... S tim �to sve naravno treba da bude transparentno i
a�urirano, �to �e se uz malo sre�e u ovoj zemlji desiti u daljoj
budu�nosti. Naravno, ovo se ne odnosi na nas sa privatnih fakseva koji
smo ve� ko �to re�e Marko "debelo" platili.


Ovo su cini mi se pre par godina radili sa rumunskim IT
visokoobrazovanim kadrom koji je pre odlaska morao da placa veliku
globu, i da da priznanicu pre odlaska sa aerodroma, ali su cini mi se,
pod pritiskom EU morali da skinu takvu diktatorsku meru. Ko j*** nasu
zemlju sto ne moze da obezbedi bolje uslove na trzistu rada, a sem
toga vratio si ti njima te pare na mnoge druge nacine, kao npr.
besplatan fizicki rad u vojsci posle obuke...
[ BluesRocker @ 02.07.2004. 23:55 ] @
@pctel
Da li ti znas da je u Nemackoj studiranje na drzavnim fakultetima skoro besplatno, pa opet ljudi odlaze tamo da rade. I ne odlaze samo fakultetski obrazovani ljudi u inostranstvo, tako da je glupo ovo sto pricas.
@dezurni
Nemaju svi svrseni srednjoskolci 15k eura + stan u BG + hrana + knjige da bi upisivali te vase menadzerijade, a kad su upisivali fakultet (posebno oni malo inteligentniji i marljiviji koji su se upisali na budzetu) niko im nije spomenuo da nece moci da dobiju useljenicku vizu za neku zemlju dok ne plate harac. A posto to tada nije bilo naznaceno, znaci da duguju ciglo 0 (ovde moze da stoji bilo koja valuta) drzavi, pa mogu da lete kud zele. Bas bih voleo da vidim sta cete ti i tvoj cosavi brka da preduzmete povodom toga. Mozda cete u svakoj ambasadi da postavite po jednog spijuna koji ce da stoji pored saltera i zapisuje ko je trazio useljenicku vizu. A ako neko hoce da emigrira u neku zemlju za koju nam ne treba viza (ima i takvih )? Onda ce da ga prati neko celim putom i da prijavi ako ovaj pozeli tamo da ostane?
To sto ljudi emigriraju ozbiljan je problem, i ne moze da se resi preko noci. Treba poci od uzroka a ne od posledica. I zar nije logicno da ljudi odlaze da rade u inostranstvo, kad u Srbiji ima preko milion nezaposlenih od 4-5 miliona radno sposobnih ljudi. Bolje da negde zarade za zivot, nego da se pate u nemastini.
[ veek @ 03.07.2004. 14:18 ] @
Svi vi koji ste misljenja tipa -
--------------------------------------------------------------------------------
reforme bato!
Nema vise socijalizma!

U kapitalizmu ako imas para jedes, ako nemas ne jedes.

Da li neka zemlja ima vise studenata po glavi stanovnika?

--------------------------------------------------------------------------------

i slicne bisere , porucio bi vam da ne dajete izjave iz vaseg uskog ugla vec da sagledaju i malo sire, a kada to i uspete tada ce nesto i znaciti polemika sa vama.Dotle...

[Ovu poruku je menjao veek dana 03.07.2004. u 16:24 GMT]
[ markom @ 03.07.2004. 14:23 ] @
A oni koji imaju argumente suprotne tome ne posmatraju iz svog uskog ugla? :-)

Marko.
[ veek @ 03.07.2004. 14:28 ] @
Citat:
markom: A oni koji imaju argumente suprotne tome ne posmatraju iz svog uskog ugla? :-)Marko.




Citat:
veek: Svi vi koji ste misljenja tipa -
--------------------------------------------------------------------------------
reforme bato!
Nema vise socijalizma!

U kapitalizmu ako imas para jedes, ako nemas ne jedes.

Da li neka zemlja ima vise studenata po glavi stanovnika?

--------------------------------------------------------------------------------

i slicne bisere , porucio bi vam da ne dajete izjave iz vaseg uskog ugla vec da sagledaju i malo sire, a kada to i uspete tada ce nesto i znaciti polemika sa vama.Dotle...

[Ovu poruku je menjao veek dana 03.07.2004. u 16:24 GMT]


Pazljivo procitaj i kazace ti se samo...

[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2004. 02:28 ] @
Za pctela - primera radi, Nemacka isto ima besplatne fakultete - a takodje ima i odliv mozgova, dosta nemackih strucnjaka se preselilo u USA pre dotcom propasti, jer su plate bile 2-3 puta vece nego u DE (to sto je sad to propalo je vec druga stvar)

Kako se DE bori sa tim? Ne ukida fakultete, naravno - vec uvozi IT kadar iz razno-raznih bantu zemalja... ne moze nista drugo, niti treba - naravno.

Sto se one ideje iz Rumunije tice - poznato je da su Rumuni bili pod Cau-Cau-om koji im je usadio takve nenormalne ideje, i to se tesko iskorenjava, ali je tu mrska EU :) - bila je cak i jedna akcija gde je kucni savet obavezan da prijavljuje ljude u zgradi koji zive neprijavljeni zbog potrosnje vode.. mislim.. ludilo

[ pctel @ 04.07.2004. 02:40 ] @
Kako su turci svojevremeno glupi bili:
Oni bi odneli malu decu u janicare, pa ih o svom trosku hranili, vaspitavali i obucavali nekih 15 godina, pa bi im onda dali posao. Danasnje imperije to rade mnogo pametnije - sacekaju lepo da dete odraste o trosku roditelja i kad moze da pocne da radi, tek onda ga uzmu. Nemam licno nista ni protiv Turske, ni protiv EU, samo navodim paralelu izmedju 2 pojave.
[ chivitli @ 04.07.2004. 03:09 ] @
Znaci Dimkovicu, tebe su 'uzeli'? :)
Pctel, citam tvoje postove vec duze vreme, mogao bi i ti ponekad, a? :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2004. 09:39 ] @
Jesu ... interesantno jedan direktor je bio u Bgd-u na pregovorima... po pctel-ovoj verziji su me verovatno strpali u gepek ili DHL cargo, i liferovali na mrski zapad da tamo kulucim..

A, sad, pctel - pa cekaj, ovaj stani - i Nemci idu u USA... posle ekonomske recesije pocinje migracija ljudi - to je sasvim normalna stvar.

Drugo ti se i dalje drzis tvrdnje da 'drzava placa skolovanje' sto je notorna neistina - drzava ne placa nista, vec taxpayeri - ako imas 2 roditelja, koji su privredjivali do tvog skolovanja, ne? Sta je onda problem... svako ima pravo da zivi apsolutno gde hoce (i placa porez) - ko brani Srbiji da zove Induse ako joj trebaju? niko.

Citat:

Nemam licno nista ni protiv Turske, ni protiv EU, samo navodim paralelu izmedju 2 pojave.


Ljudi kao ti me plase :)
[ zabac_kermit @ 04.07.2004. 11:51 ] @
@pctel
Citat:
reforme bato!
Nema vise socijalizma!
U kapitalizmu ako imas para jedes, ako nemas ne jedes.


Citat:
Kako su turci svojevremeno glupi bili:
Oni bi odneli malu decu u janicare, pa ih o svom trosku hranili, vaspitavali i obucavali nekih 15 godina, pa bi im onda dali posao. Danasnje imperije to rade mnogo pametnije - sacekaju lepo da dete odraste o trosku roditelja i kad moze da pocne da radi, tek onda ga uzmu. Nemam licno nista ni protiv Turske, ni protiv EU, samo navodim paralelu izmedju 2 pojave.


Jel ti ovo pišeš samo da bi imao što više postova,zbog reklamiranja svoje firme ili što stvarno tako misliš?

Molim te reci da je zbog reklamiranja :)

JER





------------------------
Jedno pitanje za tebe:-Odakle ti početni kapital da otvoriš svoju firmu?






Poz.
[ pctel @ 04.07.2004. 12:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Jesu ... interesantno jedan direktor je bio u Bgd-u na pregovorima... po pctel-ovoj verziji su me verovatno strpali u gepek ili DHL cargo, i liferovali na mrski zapad da tamo kulucim..

Ne, Ivane...
odvodjenje na silu je primenjivano kad je narod bio glup i neobrazovan, pa nije imao pojma kakve sve prednosti ima zivot u bogatijoj zemlji. Sad se podrazumeva da ti molis EU osmanlije da te povedu, a naravno oni su se izbezobrazili pa nece sve dok potpuno ne odrastes da mozes odmah da pocnes da radis. Da si rodjen nekoliko vekova ranije, ne bi morao ni prstom da mrdnes, oni bi sami dosli i odneli te, a sada moras da potrosis gomilu novca i nerava da bi postigao isti efekat, da se smaras po ambasadama, placas vize, prevoz do tamo, trazis stan, pises CV-e i molis Boga da nadjes posao (ti bese ne molis Boga, ali shvatas sta hocu da kazem)...

Kada me za 10 godina deca budu pitala "tata sta je to Janicar", mozda cu da im kazem "to je onaj cika-Dimkovic"

@zabac_kermit
Ne mogu da odgovorim na tvoja pitanja, jer bi to bilo udaljavanje od teme.
[ zabac_kermit @ 04.07.2004. 13:24 ] @
Citat:
@zabac_kermit
Ne mogu da odgovorim na tvoja pitanja, jer bi to bilo udaljavanje od teme.


Pa nije udaljavanje od teme.

Ti si rekao:

Citat:
reforme bato!
Nema vise socijalizma!
U kapitalizmu ako imas para jedes, ako nemas ne jedes.


U socijalizmu ti radiš,a kad treba da se jede,drugi se primakne za tvoj sto i jede isto koliko i ti iako nije ništa radio.

Ti to dobro znaš i zato si postao mali kapitalista iz sela Krčmar opština Mionica.

Poz.
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2004. 14:38 ] @
Pctel, pravis jednu konceptualnu gresku u rezonu - naime, drzave EU ili USA blage veze nemaju sa dovlacenjem ljudi - radi se o privatnim firmama kojima treba radna snaga koje nema tamo.

One svakako nemaju veze sa drzavom - niko tebi ne brani, pctel, da za svoju firmu pctel d.o.o. uposlis jedno 10 indusa iz Hajderabada da ti rade za cashewnuts i sarme - i cela ta tvoja akcija nema blage veze sa Srbijom kao drzavom... tvoja volja, koja zavisi od zakona ponude i potraznje.

I ajde bre vise, dosta tog kolektivizma - svako je jedinka za sebe, ako mu se radi za sicu - nek radi, ako mu se ide gde god hoce, sta da se radi - objasnih ti kako se finansira skolstvo ,cisto da ne ispadne da je "srbija nekog besplatno skolovala"
[ MyWay @ 04.07.2004. 15:11 ] @
@pctel: možda si krenuo sa ispravnim rezonom, ali si se izgubio na putu...Friendly advice, prekini dok još ima smisla
@Ivan Dimković: Verovatno onu opasku o besplatnom školovanju shvataš lično pa otud ono objašnjenje o načinu finansiranja, jer ne mogu da verujem da kao čovek koji je živeo u Srbiji zaista tako i misliš. Jer, podsećanja radi, u ovoj zemlji porez plaća onaj koga nateraju/uhvate a državne firme su manje-više muvale s porezom vazda tako da 'poreski obveznici' nisu mogli da finansiraju školstvo, zdravstvo, etc. Zato je Slobica smislio sitem presipanja iz šupljeg u prazno, sistem javnih preduzeća, itd.
Poreski obveznik je termin iz amreičkih filmova (ima ga bar jednom u svakom), a mi se tek prilagođavamo na postojanje istog (primer fiskalnih kasa). Dakle da ne davim više, naša školovanja je platila država a ne nešto što tek ulazi u upotrebu
[ BluesRocker @ 04.07.2004. 15:50 ] @
Verovatno stampanjem para posto ne vidim drugi nacin ?
[ McKracken @ 04.07.2004. 16:01 ] @
A MyWay, izvini, ali ne lupaj...

Citat:

Poreski obveznik je termin iz amreičkih filmova (ima ga bar jednom u svakom), a mi se tek prilagođavamo na postojanje istog (primer fiskalnih kasa). Dakle da ne davim više, naša školovanja je platila država a ne nešto što tek ulazi u upotrebu


Od kojih onda para je to drzava "platila" ako niko ne placa porez? Odakel se to "drzava" finansira, pa da ima novac da plati nekome skolovanje?
[ Mihailo @ 04.07.2004. 16:04 ] @
Citat:
MyWay:
Dakle da ne davim više, naša školovanja je platila država a ne nešto što tek ulazi u upotrebu


A budžet su punili vanzemaljci, right? :o)

Uvek i samo građani finansiraju sve „državne“ rashode - da li kroz porez, društvena preduzeća, reket ili otimanje. Naravno, ako izuzmemo donacije koji nam sada pomažu da preživimo (a i to plaćamo indirektno).

Država samo reguliše tokove novca i brine se o raspodeli - kroz fiskalnu politiku, finansiranje javnih ustanova (fakulteti) i td. Nema smisla pričati da li je neko lično plaćao porez tokom 90-tih, kako god okreneš tvoje školovanje su platili građani Srbije - znači može se reći naši roditelji ako hoćemo da pojednostavimo - govorim u principu, bez pojedinačnih primera.
[ pctel @ 04.07.2004. 17:37 ] @
Citat:
Uvek i samo građani finansiraju sve „državne“ rashode - da li kroz porez, društvena preduzeća, reket ili otimanje. Naravno, ako izuzmemo donacije koji nam sada pomažu da preživimo (a i to plaćamo indirektno).

u periodu hiperinflacije nema sanse da je drzava zivela od poreza - dok platis porez i drzava krene da to iskoristi za nesto, taj novac vec odavno nista ne vredi. Sa druge strane, mnogi su iskoristili takvo stanje da otkupe drzavne stanove za kutiju cigareta...
Bilo kako bilo, sigurno postoji ekonomicniji nacin trosenja para nego za besplatnu obuku i hranu buducih nemackih radnika. Mislim da bi daleko povoljnija varijanta za drzavu bila da umesto besplatnog skolstva i fakulteta, ucenicima i studentima bez para odobrava kredite, koje ce vracati kad pocnu da rade. Znaci, studentu bi se odobravalo npr. 5000 EUR-a godisnje da plati studije i pratece troskove, a kada fakultet zavrsi, da mu se odbija npr. 15% od plate dok kredit ne otplati, a ako hoce da ide u drugu zemlju da radi, nema problema - nek iskesira lovu pa neka ide gde hoce.
[ MyWay @ 04.07.2004. 17:54 ] @
@McKracken: Izvini, ali odrasti... Sračunaj ili pitaj svoje roditelje koliko su to para grunuli na ime poreza za vreme tvog školovanja (naročito u periodu 1990-2000) i vidi koliko je to
[ drbogi @ 04.07.2004. 17:55 ] @

@pctel:
Ne postojiš ti na ovom svetu zbog toga da bi služio državi, crkvi, polit. partiji, sekti, fudbalskom klubu, itd.
To su sve institucije koje su stvorene radi zadovoljavanja određenih potreba čoveka. E sada, što svako pokušava da te ubedi da je smisao tvog postojanja u pripadanju upravo njima, a ti u to iskreno poveruješ, pa to postane "tvoj vlastiti izbor" ...
Takođe, mogu da razumem i tvoj otpor prema svetu u kojem se sve kupuje novcem (znam i ko je kriv za takvo stanje stvari, ali nisam lud da kažem, pa da me proglasite za antisemitu :), ali mi nije jasno zbog čega zameraš ID-u što jednostavno skuplje prodaje svoj rad u odnosu na veliku većinu posetilaca foruma. Zašto i ti ne pokušaš nešto slično? Čovek se školovao ovde radi tamo, pa šta?

To je SFRJ Svesno radila 60-ih godina prošlog veka, tj. školovala npr. zidare, molere, pa ih PREKO BIROA rada slala na zapad. Tada je to OK jer to radi država, smanjuje nezaposlenost, kao da je nezaposlenost veći problem za državu nego za ljude koji nemaju posao. Kada to isto koju godinu kasnije uradi ID onda je on janičar.

-------
Izvinjavam se na ličnom obraćanju PCTEL-u, ali to smatram za neophodno, jer njegov način razmišljanja ga vodi, kao i njegovog prethodnika, direktno na mrski zapad tj. u Hag, gde čak neće morati ni da radi ništa.

[ pctel @ 04.07.2004. 19:03 ] @
Citat:
ali mi nije jasno zbog čega zameraš ID-u što jednostavno skuplje prodaje svoj rad u odnosu na veliku većinu posetilaca foruma. Zašto i ti ne pokušaš nešto slično?

Skroz pogresno si me razumeo, nemam ja nista protiv dimkovica, neka je otisao, lepse mu je tamo, a mozda bi drugacijim spletom okolnosti i ja otisao. Ne smatram da je takav postupak Dimkovica i stotina hiljada drugih (medju kojima ima mojih prijatelja i bliskih rodjaka), na bilo koji nacin nemoralan, nisu oni uradili nista neposteno ili nedozvoljeno.

Evo, posto si malo iznad pomenuo fudbalski klub, klub takodje ulaze vreme i novac u stvaranje jednog "strucnjaka za fudbal". Sad, da je Dimkovic fudbaler, klub bi normalno naplatio ono sto je u njega ulozeno, ne moze jedan FC Bayern da kaze tako lako "Dimkovicu dodji ovamo, kod nas su vece plate".
Citat:
njegov način razmišljanja ga vodi, kao i njegovog prethodnika, direktno na mrski zapad tj. u Hag, gde čak neće morati ni da radi ništa.

Ne znam ko je to moj prethodnik, i uopste, izjava je takva da ne znam sta da kazem
Ako moze da se ide u Hag, evo hocu odmah, neka malo poreski obveznici EU finansiraju moju ishranu i smestaj kao sto ja sada finansiram skolovanje njihovih buducih radnika. Dimkovicu, slobodno lobiraj tamo za jedno mesto

[Ovu poruku je menjao pctel dana 04.07.2004. u 21:13 GMT]
[ Marko_L @ 04.07.2004. 19:12 ] @
Citat:
ne moze jedan FC Bayern da kaze tako lako "Dimkovicu dodji ovamo, kod nas su vece plate".

Greška.Ako Dimković igra za neki klub, on sa tim klubom ima UGOVOR.Ako taj ugovor istekne on može da ode u bilo koji drugi klub bez da se njegovom prethodnom klubu išta plati.E sad ako je ugovor još važeći onda budući klub mora da plati njegovom trenutnom klubu obeštećenje.Znači, ako već hoćeš da porediš neke stvari, bar ih upoređuj kako treba.Da ne bi pričao napamet, evo nek se javi Dimković i neka kaže da li je u trenutku odlaska na "truli zapad" imao neki važeći ugovor sa državom.Ako jeste onda je država oštećena od strane "trulog zapada", a ako nije onda ni Dimković, ni "truli zapad" ne duguju državi iz koje je otišao ama baš ništa.Simple as that.
[ pctel @ 04.07.2004. 19:14 ] @
Nema ugovora, bas u tome je problem, to treba menjati.
[ vladab @ 04.07.2004. 19:31 ] @
Citat:
MyWay: @McKracken: Izvini, ali odrasti... Sračunaj ili pitaj svoje roditelje koliko su to para grunuli na ime poreza za vreme tvog školovanja (naročito u periodu 1990-2000) i vidi koliko je to


Pa to od njegovih roditelja nije ni zavisilo. Ako su radili legalno i primali platu, onda su i placali porez. Postoji bruto, neto, porezi, doprinosi... Mada verovatno to svi znaju, samo neki zaboravljaju. Drugo je pitanje gde su isle te pare i koliko su tada vredele. ;O)
[ drbogi @ 04.07.2004. 19:48 ] @
--- "Dimkovicu dodji ovamo, kod nas su vece plate"----

Da, ali u trenutku T1 Dimković nema potpisan ugovor ni sa Bajernom ni sa Čukaričkim, školu fudbala su mu platili roditelji,(kao što velika većina roditelja i čini).

**Kao što su velikoj većini roditelji kupili prvi kompjuter, a ne država ili škola

On normalno zna da će imati bolje uslove u Bajernu nego u Čukaričkom te i potpisuje za Bajrn. Kada mu istekne ugovor sa Bajernom, ide na tržište i ponovo bira klub. Za sve to vreme Dimković odlučuje za koga igra i pod kojim uslovima.

Ukoliko Čukaričkom zatreba Dimković, oni mogu pronaći način da zaigra u njihovoj ekipi, samo ukoliko to zaista i žele. Međutim jednostavnije je kukati i žaliti se na svetsku nepravdu, pa eto Bajern nam je ukrao sjajnog centarfora, to je priča ka spolja, a u suštini koji će nam krasni qurac taj mali kada mi nemamo pojma šta bi sa njim uopšte uradili. Samo bi nam stvorio nove probleme štrčeći u ekipi.
Mislim da je ovo poptuno realan scenario u Srbiji.

Dakle poenta je da ja navijam za "Dimkovića", a ti za "Čukarički"! : )






[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2004. 19:52 ] @
Pctel, MyWay...

Ajde ovako, prvo Mihailo vam je rekao da je drzava samo servis za usmeravanje tokova novca - nista drzava nije zaradila, vec su zaradili njeni gradjani kroz GDP, i procenat tog GDP-a ide na opste obrazovanje, as simple as that. Ukoliko 2 osobe (otac i majka) nisu u stanju da isfinansiraju skolovanje jednog deteta kroz porez za 20-30 godina radnog staza, onda nesto debelo nije u redu sa sistemom (a, sve je u redu cak i u Srbiji - sto se toga tice, samo je kolicina novca jalova)

Dakle, moji i vasi roditelji su davali, npr. 30% GDP-a na drzavne dazbine, i taj novac je iskoriscen, izmedju ostalog, i za obrazovanje - prica o hiperinflaciji uopste ne drzi vodu, jer je i za vreme hiperinflacije sistem skolstva dobijao isto onoliko koliko je uvek dobijao - odredjeni % od ulaska novca u drzavnu kasu - nisu se plate profesora stvarale sa vedra neba vec smo ih svi placali.

I naravno da izraz taxpayer uvek postoji - od kad je zemlje SFRJ postoji bruto i neto plata, i porezi i dadzbine drzavi - ljudi su uvek bili taxpayeri jer je to normalan nacin da drzava funkcionise.

Dalje, uopste ne znam sto se pctel drzi mene kao nekog primera - ponavljam ja nisam studirao u Srbiji (osim pola godine), otisao sam kad sam imao 21 godinu, pa ne vidim kako sam ja neki egzemplar za "finansiranje bezanja iz zemlje"... bolje nadjite nekog drugog :) Eventualno sam drzavi u momentu odlaska dugovao za jedan racun za telefon :-)

Citat:
MyWay
@Ivan Dimković: Verovatno onu opasku o besplatnom školovanju shvataš lično pa otud ono objašnjenje o načinu finansiranja, jer ne mogu da verujem da kao čovek koji je živeo u Srbiji zaista tako i misliš. Jer, podsećanja radi, u ovoj zemlji porez plaća onaj koga nateraju/uhvate a državne firme su manje-više muvale s porezom vazda tako da 'poreski obveznici' nisu mogli da finansiraju školstvo, zdravstvo, etc. Zato je Slobica smislio sitem presipanja iz šupljeg u prazno, sistem javnih preduzeća, itd.


MyWay, ti sam znas da je tvoja neto plata otprilike 50% bruto plate - da tvoj poslodavac ne placa poreze - to uopste nije tvoj problem - ti si svoje odradio i zaradio, to sto neko taji porez od tvoje plate i usmerava pare negde drugde nista ne umanjuje cinjenicu da si se ti odricao necega - budi siguran da je tvoje skolovanje ipak placeno od rada generacije pre tebe, a lose je placeno bas zbog takvih giliptera koji taje porez.

Edit.. evo sad se nesto razmisljam, posto sam se vratio iz Srbije upravo... pa dodjavola, ja svakog meseca ulazem fine pare u drzavu kroz avio karte JAT-a... tako da sam i moralno cist ako me iko prozove za nesto drugo :-)



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 04.07.2004. u 22:00 GMT]
[ drbogi @ 04.07.2004. 19:54 ] @
Citat:
pctel: Ne znam ko je to moj prethodnik, i uopste, izjava je takva da ne znam sta da kazem :-)
Ako moze da se ide u Hag, evo hocu odmah, neka malo poreski obveznici EU finansiraju moju ishranu i smestaj kao sto ja sada finansiram skolovanje njihovih buducih radnika. Dimkovicu, slobodno lobiraj tamo za jedno mesto :-)

[Ovu poruku je menjao pctel dana 04.07.2004. u 21:13 GMT]


Pa potrebni su još neki preduslovi da bi završio u Hagu. Npr. za početak je neophodno da okupiš oko milion pristalica na svom mitingu na Ušću, a dalje će se stvari već odvijati ka Hagu. Provereno 100%.
[ Marko_L @ 04.07.2004. 20:05 ] @
Citat:
kao sto ja sada finansiram skolovanje njihovih buducih radnika.

Samo jedno pitanjce.Ti finansiraš i školovanje svoje dece (plaćaš porez, doprinose...od kojih jedan deo ide na obrazovanje + plaćaš knjige, sveske, olovke lenjire....).I sad ako ta tvoja deca "zapadnu za oko" nekoj stranoj firmi, da li bi ti:
a) Pustio decu da idu i rade za 2000-3000 evra tamo, umesto za 200-300 evra ovde
ili
b) Rekao im da duguju državi, pa s toga moraju da ostanu ovde i rade za 200-300 evra, a ne da idu i rade za 2000-3000 evra za nekog ko im nije plaćao školovanje
Ali odgovori iskreno.
[ -zombie- @ 04.07.2004. 20:42 ] @
aman, ne mogu da verujem da ovde ima toliko zatucanih ljudi (pctel), pa sad još i da dobije pojačanje (myway).

evo lično moje priče koja sve lepo ilustruje (bolji primer ne bi mogao da nađem, pa sve i da sam nameštao).

moji babe i dede svi imaju osnovne škole, jedna baba čak četvorogodišnju, a dede još i po zanat (ali valjda se to tada nije učilo u školama).

oni su ceo radni vek radili, plaćali poreze, i od toga su se moji roditelji iškolovali, završili osnovne i srednje škole, pa i fakultete.

i u poslednjih skoro 25 godina, moji roditelji rade, plaćaju poreze, a sve da bi ja i moj brat mogli da završimo osnovnu i srednju školu, pa čak i fakultete, jelte, da bi imali bar istu šansu kao i oni..

znači, kako bi i trebalo da bude, svaka generacija radi da bi sledeća generacija imala više, logično, zar ne?

ali ne, što je najgore, ispada da su oni sve to radili bez ikakve potrebe, jer ja danas u srbiji ne mogu da upišem fakultet na kome ima uslova i sredstava za studiranje, na kome se zastareli profesori ne iživljavaju na studentima, i na kome može i da se nauči nešto aktuelno i korisno..

umesto svega toga, ja danas studiram na londonskom univerzitetu (odavde, kao externi student), i to plaćam radeći za inostrane kompanije (odavde, preko interneta), tako da ova država uopšte nije uključena u proces mog obrazovanja, iako sam više nego stekao pravo na to radom mojih roditelja..

zato batalite više te priče kako mi imamo besplatno školovanje (jer ga nemamo, ovo što imamo se ne može nazvati ni besplatno, a pogotovo ne školovanje), i kako mi dugujemo nešto ovoj državi, jer ne dugujemo. država mi ništa nije dala, sve što sam ikada dobio (a to nikako nije bilo mnogo) je bilo ili direktno od mojih roditelja, ili indirektno, od poreza koje su moji roditelji platili..

tako da, zajebite više o ovom pitanju!!

Citat:
Marko_L:
b) Rekao im da duguju državi, pa s toga moraju da ostanu ovde i rade za 200-300 evra,


ne, on bi garant rekao da njegova deca duguju njemu, i da zato ne mogu da odu.. da nije žalosno, bilo bi smešno..
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2004. 21:53 ] @
Nego, da - pctel, sta kazes na ovo... ja recimo dolazim ~2x mesecno u Beograd... i recimo da u srpsku ekonomiju unesem vise ciste love (stranih evrica) nego sto prosecan gradjanin plati poreza za pola godine.

Kako to izgleda u tvojoj patriotskoj postavci - eto, unosim zaradjene EU pare u srpsku ekonomiju... je li ti sada lakse? :-)

Onih procenjenih novih rekordnih $6 milijardi budzetskog deficita za ovu godinu dovoljno govore o toku novca, koji je malo nepovoljan po vas "domacine"... toliko o tome.
[ McKracken @ 04.07.2004. 22:06 ] @
MyWay, nazalost odrastao sam i znam koliko poreza su platili.

Pored toga znam koliko novca mi je drzava uzela stampanjem para u periodu 1993. cime je celikupna ustedjevina moje porodice nestala jer se nije moglo raditi ni zivet. Ne znam koliko imas godina, ali znam da sa 1993. najmanje 4 puta radio denominaciju po 6 nula i da je posle godinu dana krvavog rada, bilans moje firme bio 0.00.
[ MyWay @ 04.07.2004. 22:35 ] @
Jedna molbica za sve koji ovde citiraju delove iz mojih postova: molim vas da ih prethodno pročitate.
Isto tako bilo bi lepo kad bi svi shvatili da je pogrešno razmišljanje tipa ako nisi sa nama onda si protiv nas.
Zaista ne želim da uđem dublje u filozofiju šta je država, jer to nije tema ovog foruma, a bojim se da bi se neki ovde i udavili...
Over&out
[ zabac_kermit @ 04.07.2004. 23:26 ] @
Evo malog podsećanja kako je bilo u doba inflacije.

Narodna Banka Jugoslavije Beograd - 1993.

Novčanica svetski rekorder.:(





[Ovu poruku je menjao zabac_kermit dana 05.07.2004. u 01:30 GMT]
[ 0x01 @ 04.07.2004. 23:29 ] @
Pa naravno.

Ovo se sve uklapa u moj stav da su studenti u Srbiji uvek bili najgluplja populacija. Zbog te cinjenice Srbija i propada.
Umesto da se bore za svoja prava uvek dozvole da im se neko uvuce i da ih politicki NAMERNO zavede da se bore za njegove interese. Kada taj neko dodje na vlast naravno ispromeni garniture ( ili izdraftuje lidere ) u studentskim organizacijama i onda radi sa studentima sta hoce.

Postoji nekoliko vaznijih pitanja u ovoj zemlji od toga sta ce studenti i koliko da jedu

1. Gde su pare koje su ulozene u naucne projekte u ovoj zemlji u proteklih milion godina
2. Sta je cilj naseg obrazovanja i da li uopste ova zemlja ikako pokazuje da zeli da obrazovani kadar u njoj ostane.
3. Da li bi na fakultetima ostao 1% profesora ukoliko se uvede neki kriterijum za njihovo ocenjivanje
4. Da li postoji ijedan dekan na fakultetima koji tu nije dosao po politickoj liniji ( hebem ti autonomiju )
5. KO PLACA TE PROFESORE I FAKULTETE I ZBOG CEGA ONI UOPSTE POSTOJE KADA NE UMEJU DA PROIZVEDU NI 0.5% KVALITETNOG KADRA ( A I TI STO SU KVALITETNI SAMI SU NAUCILI SVE STO ZNAJU )

Manite se vi studenata. Ne propada ova zemlja zbog nas. Mislite da je ljudima lepo da studiraju po 20 godina. Nisu svi genijalci i ne treba da budu. Fakulteti ne postoje da bi te neko naucio da razmisljas nego se ti sa tom pretpostavkom tamo upises a onda oni treba da te nauce nesto. STA SU NAS NASI PROFESORI NAUCILI. Jedno veliko nista, onaj ko se potrudio mogao je samo da nauci kako od ministarstva uzeti pare i ne uraditi nista.

Pitanja ima mnogo a studenti na njih treba po najmanje da daju odgovore.
Neka srede oni malo katedre po fakultetima, neka izotpuste tatine i mamine sinove sto su za vreme protesta i bombardovanja ispozavrsavali i ispozaposljavali se kao asistenti pa onda nek dodju da gledaju u studentski jelovnik ako ih nije sramota.


I dalje tvrdim da su studenti najgluplja populacija u Srbiji ali najmanje kriva za svoju glupost.
[ neo01 @ 04.07.2004. 23:31 ] @
Citat:
Sto se one ideje iz Rumunije tice - poznato je da su Rumuni
bili pod Cau-Cau-om koji im je usadio takve nenormalne ideje, i to
se tesko iskorenjava, ali je tu mrska EU :) - bila je cak i jedna
akcija gde je kucni savet obavezan da prijavljuje ljude u zgradi
koji zive neprijavljeni zbog potrosnje vode.. mislim.. ludilo


@Ivane, to sto sam opisao sa Rumunijom se desavalo ne za vreme
Causeskua, vec pre 3-4 godine (znaci u pitanju je danasnja
"demokratska" Rumunija), jer je tada bio strasno veliki odliv IT
kadrova iz Rumunije u EU, posebno u Nemacku... I onda ako te je
carinik video sa radnom vizom u pasosu, nije po zakonu smeo da te
pusti da ides, dok mu ne predas priznanicu da si platio sve troskove
na ime studiranja. I ne secam se tacno sta je bilo, ali mislim da su
pod pritiskom EU, i posebno Nemacke, koja je tu najvise bila na
gubitku, rumunska vlada morala da ukine ovaj zakonski akt. Jer tu se
radilo ne samo o cistoj ekonomiji, vec i o ljudskim pravima, u smislu
slobodne egzistencije na bilo kom mestu na planeti, i sl. Ove
argumente je Nemacka i koristila... Inace, su tada u Nemackoj jako
hvalili i cenili IT kadar iz Rumunije...
[ neo01 @ 04.07.2004. 23:31 ] @
Citat:
Kako su turci svojevremeno glupi bili:

Oni bi odneli malu decu u janicare, pa ih o svom trosku hranili,
vaspitavali i obucavali nekih 15 godina, pa bi im onda dali posao.
Danasnje imperije to rade mnogo pametnije - sacekaju lepo da dete
odraste o trosku roditelja i kad moze da pocne da radi, tek onda ga
uzmu. Nemam licno nista ni protiv Turske, ni protiv EU, samo navodim
paralelu izmedju 2 pojave.


A izvini molim te, @pctel, sto su bili glupi? Pa, da su ih pustili da
ih vaspitavaju npr. srpske majke i da su kasnije pokusavali da ih
regrutuju, sigurno bi uzimale manji broj ljudi u vojnu sluzbu, jer bi
tesko onaj ko je odrastao u jednoj kulturi, hteo da ratuje za onog u
drugoj, pogotovu ako je rec o tome da radi za okupatora. Sem toga,
kako su tvoji roditelji mogli tebe da obucavaju ratnom naukom. Da ti
mozda Turci, ne bi dali jos i oruzije da nosis sa sobom, a kamoli jos
i da se deca potlacenih naroda obucavaju za macevanje? Naravno, da je
Turska morala da kontrolise ceolokupan proces, od malih nogu, jer to
je bilo takvo vreme... Sada, pare i otvoreno trziste (robe, ljudi -
kapitala...) vlada svetom, i sad ti imas gomilu ludaka - placenika
koji bi radili u vojnoj sluzbi za bilo koju zemlju - rat - ZA PARE...
Npr. svima dobro poznata Francuska legija stranaca... Naravno, nije mi
cilj sad da razmatramo Tursku, i da zapocinjem flame, cisto sam hteo
da ti odgovorim da to bas i nije bilo tako glupo osmisljeno od strane
tadasnje Turske kao imperije.
[ srki @ 04.07.2004. 23:37 ] @
Citat:
MyWay, ti sam znas da je tvoja neto plata otprilike 50% bruto plate

I ne samo to. Kada kupis zvake na trafici deo para ide drzavi u vidu poreza.

Nego kada smo kod ulaganja u obrazovanje i isplativost, mislim da se drzavi vise isplati da visokoskolovani ljudi i rade u inostranstvu. Ja posao koji radim ne bih mogao da radim kod nas i mozda bih radio za neku bednu platicu nesto bezveze a ovako vise zaradjujem i vise para mogu da posaljem mojima i ulozim u drzavu nego sto bih ulozio da radim nesto kod nas. Plus sto na taj nacin propada moj potencijal. Ako neko na etf-u izabere predmete u vezi sa kominikacijom preko satelita, njegovo znanje bi kod nas samo propadalo a u inostranstvu moze da radi nesto u vezi sa tim a deo para bi sigurno ili slao roditeljima ili ulozio u jat ili neki restoran kod nas ili u neku trafiku kupujuci zvake....Mada slazem se i da nista ne ulozi niko nista ne duguje drzavi zbog skolstva. Sve su to platili nasi roditelji.
[ pctel @ 05.07.2004. 01:14 ] @
Citat:
ja recimo dolazim ~2x mesecno u Beograd... i recimo da u srpsku ekonomiju unesem vise ciste love (stranih evrica) nego sto prosecan gradjanin plati poreza za pola godine.

Sad sam u dilemi oko toga da li je za domacu ekonomiju manje zlo da posalje ljude napolje da rade i povremenim slanjem evrica rodbini smanjuju spoljnotrgovinski deficit, ili da ih ostavi ovde da trose stranu robu i povecavaju pomenuti?

Evo, da probamo ovo da resimo primenom ciste matematike. Racunajuci limes funkcije kada broj stanovnika tezi nuli, dobija se da je i spoljnotrgovinski deficit jednak nuli , sa druge strane, kada broj stanvonika tezi beskonacnosti i spoljnotrgovinski deficit tezi beskonacnosti, pa izgleda da si u pravu...

Znaci, u idealnom slucaju, kad bi se svi mi iselili, a Srbija ostala bez stanovnika, bogatstvo drzave bi se povecalo svaki put kad neko poseti rodnu kucu i ostavi po neki evro, koji nema ko da potrosi.

Nekada sam negde procitao sledecu izjavu "ucini nesto za svoju zemlju - emigriraj!", ali sam sve do danas bio u zabludi da se radi o sali...

[ Mihailo @ 05.07.2004. 01:17 ] @
Ko zna, možda dođe dan kada i pctel bude imao stav po nekom pitanju. Mada, to bi uništilo njegovu glavnu delatnost - miniranje :o)
[ neo01 @ 05.07.2004. 01:35 ] @
Citat:
Znaci, u idealnom slucaju, kad bi se svi mi iselili, a Srbija
ostala bez stanovnika, bogatstvo drzave bi se povecalo svaki put kad
neko poseti rodnu kucu i ostavi po neki evro, koji nema ko da potrosi.
:-)


LOL... :-)))))))) @pctel, u skladu sa sadasnjom situacijom POTPUNO SVE
STOJI NA MESTU... :-)) Na zalost, u zemlji nam najvise preovladavaju
usluzne delatnosti, a ne i proizvodne, te je stoga zato i takav
deficit... Tako da ima logike, da bi zemlja postajala bogatija sa vise
emigriranja. Takodje, ja sa jednog aspekta ne mogu da skapiram cak ni
ove pobornike nataliteta. Pa time samo stetite ekonomiji i standardu
zemlje. Prostom matematikom - manje ljudi, manja konkurencija,
smanjenje nezaposlenosti, znaci vise para po glavi stanovnika - veci
GNP... :-))
[ pctel @ 05.07.2004. 01:46 ] @
Citat:
Ko zna, možda dođe dan kada i pctel bude imao stav po nekom pitanju.

Pa jasan je moj stav - hitno da se osnuje stranka BES (Blok emigranata Srbije), ciji je program popravljanje domace privrede iseljenjem celokupnog stanovnistva Srbije. Ja sam dosao na ideju, pa bih bio predsednik, a Dimkovic je takodje veoma zasluzan, pa bi bio podpredsednik. Njegov zadatak bi bio da malo procunja i nadje drzavu koja bi nas sve ovako djuture prihvatila, a moj da okupim barem milion pristalica ideje emigracije na Uscu (sto nece biti tesko). Evo, goranh bi mogao da ima neku funkciju oko regulisanja nataliteta. Sve bi se radilo pod parolom "BES je nasa buducnost" i "ucini nesto za svoju zemlju - emigriraj". Nema greske uspeh je zagarantovan.

[ srki @ 05.07.2004. 02:03 ] @
Citat:
goranh: Takodje, ja sa jednog aspekta ne mogu da skapiram cak ni
ove pobornike nataliteta. Pa time samo stetite ekonomiji i standardu
zemlje. Prostom matematikom - manje ljudi, manja konkurencija,
smanjenje nezaposlenosti, znaci vise para po glavi stanovnika - veci
GNP... :-))

Gresis. Sta mislis zasto u Evropi povecavaju starosnu granicu za odlazak u penziju? Zato sto vlada bela kuga pa onda nema dovoljno mladjih generacija koji bi radili i izdrzavali penzionere. Sa tim se jos vise suocava i suocice se i Kina. Oni su sedamdeset i neke godine uveli pravilo samo jednog deteta ali sada ta deca pocinju da rade i vise ljudi ide u penziju nego sto ima onih koji pocinju da rade. Jos uvek sada nije strasno ali za nekih 10-20 godina to ce im biti veliki problem pa ce verovatno morati da ukinu to pravilo. Pretpostavljam da ce prvo samo povecati broj na 2 deteta....
Ali sa druge strane ako imas previse dece ni to nije dobro jer treba tu decu hraniti. U Kini je jedne godine u jednoj provinciji (ne znam sada napamet gde i kada) 2 miliona ljudi umrlo od gladi jer je bila susna godina...To se 10 godina krilo od javnosti ali mislim da je to uticalo da donesu onako drasticnu meru.
Ali posto kod nas nije takva situacija da se umire od gladi (makar ne u tolikom procentu) onda se ipak isplati imati vise dece.

Citat:
pctel
Znaci, u idealnom slucaju, kad bi se svi mi iselili, a Srbija ostala bez stanovnika, bogatstvo drzave bi se povecalo svaki put kad neko poseti rodnu kucu i ostavi po neki evro, koji nema ko da potrosi. :-)

Tacno tako.

Citat:
Nekada sam negde procitao sledecu izjavu "ucini nesto za svoju zemlju - emigriraj!", ali sam sve do danas bio u zabludi da se radi o sali...

Ako ovde drzava ne moze da iskoristi tvoj potencijal onda je sigurno bolje i za drzavu da ti odes u inostranstvo. Pa kod nas ogoman broj ljudi radi van svoje struke. Znam dosta fakultetski obrazovanih ljudi koji rade neke sasvim druge poslove. Jedan profesor fizike radi kao parketar jer mu se vise isplati! A jedan asistent fizike (moj bivsi nastavnik padobranstva Lonce - mozda ga neko zna) radi povremeno kao vodoinstalater i potpuno je u pravu sto je promenio zanimanje.

Ako ja dobro znam nuklearnu fiziku a kod nas nema dovoljno radnih mesta u toj oblasti onda je i za drzavu bolje da ja odem u inostranstvo i da zaradjujem vise para od kojih cu sigurno neki deo ulagati kod nas i smanjivati deficit. Isto tako i neko sa zavrsenom molekularnom biologijom zna kako da analizira neke biljne vrste, da pravi nove i sl. a to ne moze kod nas da radi jer postoji samo jedna laboratorija za to....Neko sa zavrsenim tehnoloskim fakultetom zna kako da pravi smesu za raketne motore ili smesu za CDs ili DVDs a kod nas nema gde to da radi...

Nema pravo niko da se buni zbog odlaska mozgova dok ne zaposle ljude koji su zavrsili fakultete tako da rade u svojoj struci. Ako nema posla za njih kako misle da ce biti posla za nove fizicare, biologe itd....

[Ovu poruku je menjao srki dana 05.07.2004. u 17:40 GMT]
[ bukovski @ 05.07.2004. 02:28 ] @
steta a kome cu onda prodati moju abonentsku za 40 evrica. steta ali ok je 5 godina sam je prodavao dosta je bilo. ali najvise mi je zao zetona njih bar 10 uvalim godisnje lako se prave a imam aparat za onu plastiku. p.s. nadam se da me nece opet izbaciti sa foruma po 5 put, zato nesmem vise ni da pisem! pozdrav a tek cete srbi da trpite gladni polako samo gledajte !!!
[ drbogi @ 05.07.2004. 02:34 ] @
Već vidim Cesid na sledećim izborima: čupaju kosu pokušavajući da sračunaju ko će biti premijer- Karić, PCTEL kao najveće iznenađenje, ili ovi standardni. E pa sve te agencije, Str.M i Srđan Bogosavljević u delirijumu. Haos.


------------------------------------------
Ako ja dobro znam nuklearnu fiziku a kod nas nema dovoljno radnih mesta u toj oblasti onda je i za drzavu bolje da ja odem u inostranstvo i da zaradjujem vece pare od kojih cu sigurno neki deo ulagati kod nas i smanjivati deficit.
---------------------------------------------

A zašto te je briga za državu? Ako je toliko nenormalna da bzvz školuje kosmonaute, a pri tom ni automobil ne ume da napravi, nužno je da takva država i ljudi koji su je stvorili nestanu. To neće biti ni prvi ni poslednji put u istoriji da se dešava. E sad je malo zajebato što se to baš nama dešava, al šta ćeš- Horoskop.
[ sasa022 @ 05.07.2004. 03:21 ] @
Citat:
zabac_kermit:
Evo malog podsećanja kako je bilo u doba inflacije.


Bar smo tad bili MILIJARDERI....

Citat:

0x01:
2. Sta je cilj naseg obrazovanja i da li uopste ova zemlja ikako pokazuje da zeli da obrazovani kadar u njoj ostane.

srki:
mislim da se drzavi vise isplati da visokoskolovani ljudi i rade u inostranstvu. Ja posao koji radim ne bih mogao da radim kod nas........
Ako ovde drzava ne moze da iskoristi tvoj potencijal onda je sigurno bolje i za drzavu da ti odes u inostranstvo. Pa kod nas ogoman broj ljudi radi van svoje struke. Znam dosta fakultetski obrazovanih ljudi koji rade neke sasvim druge poslove.

goranh:
Na zalost, u zemlji nam najvise preovladavaju usluzne delatnosti, a ne i proizvodne, te je stoga zato i takav deficit...


Upravo to.Razvojna i organizaciona politika nam je NULA.Razvoj proizvodnih delatnosti je NULA.

Citat:
drbogi:
A zašto te je briga za državu? Ako je toliko nenormalna da bzvz školuje kosmonaute, a pri tom ni automobil ne ume da napravi, nužno je da takva država i ljudi koji su je stvorili nestanu.

bukovski:
pozdrav a tek cete srbi da trpite gladni polako samo gledajte !!!


Trpimo i sada,ali jos nismo dovoljno gladni pa se ne bunimo." Vlast " je sita,pa je i nije briga.
PROPADNIMO DOSTOJANSTVENO !!! Ili ce mo se na vreme opametiti ???
[ srki @ 05.07.2004. 03:35 ] @
Rekli su: "Kada dodjemo mi na vlast bice nam bolje". I nisu slagali, bolje im je.
[ neo01 @ 05.07.2004. 04:47 ] @
Citat:
Gresis. Sta mislis zasto u Evropi povecavaju starosnu granicu
za penziju? Zato sto vlada bela kuga pa onda nema dovoljno mladjih
generacija koji bi radili i izdrzavali penzionere. Sa tim se suocava i
suocice se i Kina. Oni su sedamdeset i neke godine uveli pravilo samo
jednog deteta ali sada ta deca pocinju da rade i vise ljudi ide u
penziju nego sto onih koji pocinju da rade. Jos uvek sada nije strasno
ali za nekih 10-20 godina to ce im biti veliki problem pa ce verovatno
morati da ukinu to pravilo. Pretpostavljam da ce prvo samo povecari
broj na 2 deteta....

Ali sa druge strane ako imas previse dece ni to nije dobro jer treba
tu decu hraniti. U Kini je jedne godine u jednoj provinciji (ne znam
sada napamet gde i kada) 2 miliona ljudi umrlo od gladi jer je bila
susna godina...To se 10 godina krilo od javnosti ali mislim da je to
uticalo da donesu onako drasticnu meru.

Ali posto kod nas nije takva situacija da se umire od gladi (makar ne
u tolikom procentu) onda se ipak isplati imati vise dece.


Da znas da sam posle svog posta i pomislio upravo na penzionere... I
sa teorijske pa i prakticne strane, ali vise sa teorijske, ti si u
totalno pravu, ali pod uslovom da je ovo normalna drzava, u smislu da
ce BAS SVAKI PRIVATNIK da te prijavi, pa da ti ide staz, da on
uplacuje doprinose u penziono, itd. itd. Posto to za vecinu nas u
praksi nije slucaj, ja se uopste pitam iako je to veoma daleko za mene
i za mnoge nas (mlade), da li ce uopste neko od nas mladjih moci da
udje u penziju? Koliko mladih ljudi ima i po 30 i kusur godina a nema
nijednu godinu radnog staza. Znaci, ovo ide u prilog smanjenju broja
penzionera, sto je ok, za drzavu u smislu rasterecenja, a i dodatne
pare moze da preusmeri u druge stvari... ali lose je za njene same
mladje gradjane, jer oni nemaju egzistencijalnu sigurnost u poznim
godinama.

S druge strane, to sto pricas o povisenju starosne dobi za ulazak u
penziju i kako se to odrazava si potpuno u pravu , s tim sto tu
postoji i jedna pozadinska prica... Njima dodatno odgovara povisena
starosna granica, da bi ti upravo u tim zdravstveno kriticnim godinama
vise zdravstveno nagrabusio i da bi jednostavno crkao, i pre vremena
da "uzivas u blagodetima penzije", a da bi njima naravno ostale tvoje
pare koje si ti tokom citavog radnog veka uplacivao. Jos kad se tome
doda mali prosecan zivot stanovnika (pogotovu u Srbiji) dolazi se
stvarno do dobro promisljene taktike.

E sad, veliki broj mladih ljudi svakoj drzavi, naravno da odgovara,
ali ako je u stanju da ih uposli u sticanje profita, ali ako nije, kao
sto je kod nas slucaj, onda njoj trenutno ne odgovara ekstremno
povecanje nataliteta - mozda samo onako umereno, cisto da odrzava
populaciju ili da je malcice i smanjuje - kao sto se upravo i desava
pod uticajem bele kuge i silnih emigracija koje i dalje traju...
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2004. 12:36 ] @
Citat:
pctel: Pa jasan je moj stav


Jasan je tvoj stav, pctel... a koji stav od ovih ponudjenih?

Citat:
pctel Pa i ja podrzavam takve mere. Da li neka zemlja ima vise studenata po glavi stanovnika?


Citat:
pctel Jedan od razloga koji su uticali na to je i da je godinama placala skolovanje strucnjaka zemljama EU, SAD, Kanadi, Australiji.


Citat:
pctel ...ukazao sam samo na cinjenicu da drzava u kojoj radi nije ulozila ni jedan jedini dinar u njegovo skolovanje. sa druge strane, ova drzava je godinama finansirala njegovo obrazovanje nadajuci se da ce jednog dana dobiti strucnjaka, a dobila je sipak!


Citat:
pctel Danasnje imperije to rade mnogo pametnije - sacekaju lepo da dete odraste o trosku roditelja i kad moze da pocne da radi, tek onda ga uzmu. Nemam licno nista ni protiv Turske, ni protiv EU, samo navodim paralelu izmedju 2 pojave.


Citat:
pctel Bilo kako bilo, sigurno postoji ekonomicniji nacin trosenja para nego za besplatnu obuku i hranu buducih nemackih radnika.


Citat:
pctel Nema ugovora, bas u tome je problem, to treba menjati.


Citat:
pctel Pa jasan je moj stav - hitno da se osnuje stranka BES (Blok emigranata Srbije), ciji je program popravljanje domace privrede iseljenjem celokupnog stanovnistva Srbije.



Da li to znaci pctel kad ti neko brojkama pokaze da nisi u pravu da moras da predjes u svoj "cinik mode" i destrktuvnim cinizmom samo pravis sum?