Dnevnik - 9. jul 2004. - Novosadska hronika
POTRAŽNJA STANOVA ZA IZNAJMLJIVANJE VEĆA OD PONUDE
Cene i dalje paprene
Najteže je pronaći garsonjeru, a najviše se traže stanovi i sobe na Limanima i Bulevaru oslobođenja, gde je zbog lokacije cena viša za 20 do 30 evra
Najbolje vreme za iznajmljivanje stanova u Novom Sadu bilo je nekad krajem juna ili početkom jula, posle završetka ispitnog roka. Jun je prošao, a pronaći stan u gradu još uvek je prava umetnost. U agencijama za nekretnine kažu, da su se za razliku od prethodnih godina, kada su stanove iznajmljivali u avgustu i septembru, studenti “opametili” pa ih iznajmljuju već u junu.
Ponuda u odnosu na potražnju nije zadovoljavajuća. Najteže je pronaći garsonjeru, a najviše se traže stanovi i sobe na Limanima i Bulevaru oslobođenja, gde je zbog lokacije cena viša za 20 do 30 evra. Iako se očekivalo da će u letnjem periodu cene iznajmljivanja stanova i soba pasti, prema rečima agenata za nekretnine, to se nije desilo. Nameštene garsonjere u zgradi, s telefonom i centralnim grejanjem koštaju 180 evra, a uz mnogo natezanja ta cena može da se spusti na 150 evra. Dvorišne garsonjere su nešto jeftinije i mogu da se iznajme za 120, odnosno 150 evra. Jednosobni stanovi, u zavisnosti od toga da li su namešteni, kreću se od 150 do 220 evra, dok iznajmljivanje dvosobnih košta od 250 do 300 evra. Smeštaj u jednokrevetnim i dvokrevetnih soba košta od 50 do 100 evra.
Većina vlasnika stanova traži od zakupaca depozit u visini prve kirije, dok se manji deo zadovoljava polovinom tog iznosa. Helena Stojanović iz agencije za nekretnine “007” kaže da je najbolje vreme za traženje stana zima.
- Zimi je za agente mrtva sezona, što znači da je veća ponuda nego potražnja. U tom periodu, može da se nađe dobar stan po povoljnoj ceni - navodi Stojanović.
Jedna od načina iznajmljivanja stanova je preko agencija za nekretnine koje usluge naplaćuju od 35 do 40 odsto od iznosa prve kirije. U tu cenu uračunat je ugovor koji se sklapaju tri strane - agencija, stanodavac i zakupac, a kojim se garantuje sigurnost. Ukoliko zakupac sklopi ugovor s vlasnikom stana, ne može da se desi da ga neko izbaci na ulicu, a da mu prethodno ne ostavi dogovoren rok za iseljenje, takođe zakupci se obavezuju da će redovno plaćati račune, kao i da će nadoknaditi štetu koju naprave u stanu.
Drugi način je da zakupac sam traži stan. To podrazumeva okretanje bezbroj brojeva telefona, obilaženje stanova, upoređivanje cena i uslova i iznajmljivanje stanova bez odgovarajućeg ugovora.
U agencijama kažu da zakupci uglavnom zaobilaze agencije i da se često odlučuju da sami krenu u avanturu traženja stana.
- Pozovu naš broj telefona i čim čuju da je agencija za nekretnine spuste slušalicu - kaže Stojanović.
Po njenim rečima u Novom Sadu još uvek ima veoma mnogo loših stanova koje se pre mogu okarakterisati kao šupe i agencije ih najčešće izbegavaju.
L. Bojović