[ djordje @ 21.08.2004. 02:16 ] @
Ima li negde na netu da se skine knjiga "put kojim se redje ide" M.S. Peck?

jos kad bi moglo na srpskom...
[ cicika @ 21.08.2004. 11:51 ] @
Probaj da nadjes po nazivu na engleskom:
M. Scott Peck
The Road Less Traveled


S obzirom da je to svoje vremeno bio best-seller, ne verujem da ces je naci, posebno ne na srpskom.
P.S. Meni stoji na radnom stolu!
[ spartak @ 21.08.2004. 13:14 ] @
Primenjena psihologija na kantar!

Ti imas frku sa matorcima, evo tebi cetvrt kile. Aaaa, tri devojke zaredom te ostavljaju na istu foru, tebi kilo psihologije...

E to ti je Skot Peck, cuveni bestseler biznis pisac.
[ cicika @ 21.08.2004. 13:20 ] @
A jesi li ti to procitao uopste?
A drugo ne znam cemu taj sugestivni stav? Pusti coveka da je procita pa neka zakljuci sam.
[ Nabukodonosor @ 21.08.2004. 14:17 ] @
Ja nisam citao pomenutu knjigu, ali mi je dovoljno da cujem da je bestseler i to mi je dovoljno. Cim je neka knjiga bila bestseler, znaci da je svarljiva dobroj vecini stanovnika ove nase planeta, a iz toga dalje implicira da je kvalitet iste da veoma niskom nivou. Isto bi se moglo reci i za Paola Koelja. Covek je blago receno polu pismen. Recenice su mu kao u desetogodisnjaka.
[ Mihailo @ 21.08.2004. 14:23 ] @
Ne diraj Koelja bre, znaš li ti da je „Alhemičar“ omiljeno štivo Jece Karleuše :o)
[ Nabukodonosor @ 21.08.2004. 15:09 ] @
A jel da?
[ caboom @ 21.08.2004. 15:21 ] @
ja mislim da je peck poslovni genije... to naravno ne govori o prakticnom kvalitetu njegove literature, jednostavno o tome da je covek zarko radosavljevic popularne psihologije. dakle: "reci coveku ono sto zeli da cuje i ubedi ga u to", narodski receno - tapsanje po ramenu. sve u svemu pateticno, jadno, glupo i meni samo ostaje da zavidim autoru na neverovatnoj zaradi.
[ zlatousti @ 21.08.2004. 17:24 ] @
Citat:
Nabukodonosor:
Cim je neka knjiga bila bestseler, znaci da je svarljiva dobroj vecini stanovnika ove nase planeta, a iz toga dalje implicira da je kvalitet iste da veoma niskom nivou.

Ovo jednostavno nije tacno. Ne mora da znaci da ako je nesto napravljeno, napisano... tako da vecina ljudi to moze da razume da je po defaultu to nekvalitetno. Bas je najveca umetonst znati neke komplikovane stvari reci, napisati, sto jednostavnije. Bolje uzmi knjigu, procitaj, umesto sto ovako "gresis dusu". :)
Citat:
Mihailo:
„Alhemičar“ omiljeno štivo Jece Karleuše :o)

Kontam da si se salio, ali da ne bude zabune, ne znaci da ako malogradjanstina prisvoji neke stvari i vrednosti kao nesto svoje, da je to onda nesto sto je na njihovom nivou, daleko od toga.
Citat:
caboom:
dakle: "reci coveku ono sto zeli da cuje i ubedi ga u to"

Vidi se da nisi video knjigu, a kamoli citao! Mogu ti reci du su mnogi Peck-ovi stavovi delovali prilicno deprimirajuce na mene. Daleko od tapsanja po ramenu, tip (najkrace & najgrublje receno) potencira konstantan razvoj licnost, odricanja, kako bi se doslo na visi stupanj razvoja. To nije knjiga tipa "Postanite dobar roditelj za nedelju dana" i sl. , to je vrlo ozbiljna literatura.

Cak i da ste apsolutno u pravu, a niste, nemate prava da pricate o knjize (da pisnete o knjizi) koju niste ni procitali!
[ Marko Bijelic @ 21.08.2004. 17:24 ] @
Koliko me pamćenje služi, u spomenutom bestseleru sve se svodi na priču kako matorci znaju grdno da zajebu klince u djetinjstvu i mladosti...

Kao šta caboom reče: "reci coveku ono sto zeli da cuje i ubedi ga u to", narodski receno - tapsanje po ramenu.
[ -zombie- @ 21.08.2004. 17:29 ] @
ili u prevodu "niste vi krivi što ste tako psikički sjebani.. sve vam je to neko drugi napakostio.. po mogućstvu, u što ranijoj mladosti.."

Citat:
caboom:
sve u svemu pateticno, jadno, glupo i meni samo ostaje da zavidim autoru na neverovatnoj zaradi.


šta, mnogo kiselo to grožđe..

:-P
[ zlatousti @ 21.08.2004. 17:39 ] @
Citat:
mungos:
Koliko me pamćenje služi, u spomenutom bestseleru sve se svodi na priču kako matorci znaju grdno da zajebu klince u djetinjstvu i mladosti...

Ocigledno da te lose sluzi, pa mislim da nije u redu da pricas o stvarima o kojima su ti secanja tako maglovita, a pri tom da omalovazavas to nesto.
Citat:
-zombie-:
"niste vi krivi što ste tako psikički sjebani

Ajde reci iskreno da li si procitao knjigu?
[ MilošV @ 21.08.2004. 19:30 ] @
Koliko se sjecam, "niste vi krivi..." uopste nije poenta knjige. :-P
Naprotiv, M Scott Peck pise da je svako odgovoran (kriv) za ono sto mu se desava...
E, da... Prva recenica u knjizi je: "Zivot je tezak."

Ne govorim o kvalitetu knjige, samo hocu da kazem da nije losa ideja procitati knjigu prije nego je pocnes kritikovati... Narocito ako u "kritici" planiras koristiti bumerang zvani "kisjelo grozdje"... :-P
[ Nabukodonosor @ 21.08.2004. 20:18 ] @
Citat:
Bas je najveca umetonst znati neke komplikovane stvari reci, napisati, sto jednostavnije.

Potpuno netacno. Ne znam sta bih vise mogao da kazem o ovom, nazovi, stavu.

I ne znam otkuda se pojavila ta ideja da ja moram svaku glupost da probam da bih je kritikovao. Nisam probao ni heroin, a znam da je los. Jel moram da ga probam, Milose? Procitao sam nekoliko knjiga od Koelja, kada jos nisam bio upucen u njegove knjizevne sposobnosti, i moram da kazem da je covek nepismen. Ili je bio nepismen onaj koji je prevodio verziju knjige koju sam ja citao. :-) Te knjige su, jednostavno receno, psihologija i filozofija iz kesice, ili modernije receno, instant. Americka literatura je prepuna ovakvih knjiga. Po meni, ali taj deo podvlacim, kvalitet bilo cega nikada ne dolazi u koaliciji sa kvantitetom.
[ zlatousti @ 21.08.2004. 20:58 ] @
[ Nabukodonosor @ 21.08.2004. 21:22 ] @
Pa nisam ja taj koji cita bestselere i jos misli da su oni umetnost. Da nije zalosno, smejao bih se.
[ zlatousti @ 21.08.2004. 21:50 ] @
Preterano generalizujes stvari. Imas neki (svoj) filter koji izgleda dosta toga odbacuje. Nisam rekao da su bestseleri umetnost, ali neki jesu, svidelo se to tebi ili ne. Kao sto ni holywood ne pravi samo shit filmove, velika vecina je tresh, ali se nadje i ponesto dobro. Filter ti je suvise grub.
Naravno da treba da probas heroin ako mislis da pricas o tome, kakve osecaje izaziva, kao se osecas posle itd.. itd.. Zna se da su krajnje posledice koje ostavlja upotreba droge lose, ali to je sve sto ti mozes da znas, dok ne probas, a ako se usudis da pricas o heroinu na osnovu tudjih iskustava, mozes samo ispasti sarlatan.
Covek je pitao gde moze da download-uje knjigu, to je bitno, nije pitao za misljenje o knjizi, a vi ste bez ikakvog razloga osuli drvlje i kamenje, iako vas niko nije ni pitao.
Kako mozes sebi da das za pravo da kazes da je Koeljo "nepismen" ?
[ Marenović Slaviša @ 21.08.2004. 22:08 ] @
A na kraju krajeva koliko vas koji ste tako srdacno osuli drvlje i kamenje, ali takodje i druga strana, koliko vas je procitalo pomenutu knjigu???
Ajd sad, razbrojs!

Da vidimo, izjasnite se da znamo ko ima prava da ceni tu knjigu...jer pravo da govori o njoj ima samo onaj koji je citao, zar ne?
[ caboom @ 21.08.2004. 22:35 ] @
Citat:
zlatousti: Vidi se da nisi video knjigu, a kamoli citao! Mogu ti reci du su mnogi Peck-ovi stavovi delovali prilicno deprimirajuce na mene. Daleko od tapsanja po ramenu, tip (najkrace & najgrublje receno) potencira konstantan razvoj licnost, odricanja, kako bi se doslo na visi stupanj razvoja. To nije knjiga tipa "Postanite dobar roditelj za nedelju dana" i sl. , to je vrlo ozbiljna literatura.

Cak i da ste apsolutno u pravu, a niste, nemate prava da pricate o knjize (da pisnete o knjizi) koju niste ni procitali!


nazalost jesam... kada sam bio dovoljno dokon da citam kojekakav crap. smatram da sam potrosio previse vremena na doticnu knjigu. ako je knjiga tako delovala na tebe, onda si zrtva jeftine averzivne terapije i zavidim ti na tome (kao i peck-u na zaradi).

Citat:
-zombie-:
šta, mnogo kiselo to grožđe..
:-P


naravno... pogledaj koliko tek kiselog grozdja ima u temi o zarku. zar ti ne bi voleo da si zaradio kamiJon-aviJon para na imbecilnim kursevima od 14 dana i "skoli duhovne lepote".
[ McKracken @ 21.08.2004. 22:45 ] @
Peka nisam citao, ali Koelja jesam, nazalost.


I zaista je polupismen i prilicno plitak. Dobaci citaocu prostu stvar da se on odusevi kako je "shvatio" metaforu.

Fuj.
[ Marenović Slaviša @ 21.08.2004. 22:54 ] @
Za Koelja se slazemo a za Skota ne znam jer nisam citao ali vidim da je mnogo njih koji tek onako sipaju svasta bez argumenata.
Drago mi je da je bar neko PROCITAO.
[ Nabukodonosor @ 21.08.2004. 22:56 ] @
Ma sta pricas ti McKracken, Koeljo je umetnik, rame uz rame sa Dostojevskim. :-)

@zlatousti
A vidis li ti kako pogresno tumacis stvari. Ti kazes da ja moram da probam heroin, pa da kazem kakvi su tripovi i uzivanje, a ja ti sve vreme pricam da uopste ne moram da ga probam, a da znam da je los. Neke stvari ne moras da probas/vidis/okusis/osetis pa da znas kakve. Ja nikada nisam bio u NewYork-u, a opet znam gde je, koliko ima stanovnika, kako izgleda itd. itd. Isto ne moram da gledam City na Pinku, jer verujem da je s*****. Ne moram da slusam Dr.Iggy-a da bih znap kakva mu je muzika. Tako isto ne moram da citam neke knjige, pa da znam da su s*****.

Sto se pomenute knjige tice, ja sam svoje rekao u, cini mi se, svom provom postu. Zato se ne bih ponavljao.
[ zlatousti @ 21.08.2004. 23:00 ] @
Citat:
Marenović Slaviša:
Da vidimo, izjasnite se da znamo ko ima prava da ceni tu knjigu...jer pravo da govori o njoj ima samo onaj koji je citao, zar ne?

Sta vredi, pojedini ljudi ne mogu nikako da shvate da je sramno pricati o knjizi, pogotovo kritikovati, a da je pri tome nisu ni procitali. :(
Ali ajde, napisacu...sta sam procitao, mada nikakve vajde ovde od toga.
Ljudi lazi
Put kojim se redje ide
Dalje put kojim se redje ide

Sve tri su dobre i preporucio bih ih svakome ko ima zelju da napreduje (u duhovnom pogledu), ima sposobnost da slusa drugog (naravno, ne slepo, nemojte i ovo izvuci iz konteksta), a pri tome ne smatra da je najpametniji na svetu i previse dubok.

Covek je samo pitao gde moze da skine knjigu, hocemo sad diskutovati i o Koelju?
[ Nabukodonosor @ 21.08.2004. 23:06 ] @
"Put kojim se redje" ide, pa "dalje put kojim se redje ide". Sto mi je poznat scenario! aaaaa...pa jel to ono kao Matrix, pa kad su videli da su zgrnuli gomilu para, onda ajmo i Matrix Reloaded, pa onda i onaj treci. Auuuu...pa kada vide koliko vas je procitalo ove dve, javlja mi se da ce biti nesto kao "jos malo dalje put kojim se redje ide"!
[ McKracken @ 21.08.2004. 23:07 ] @
Upravo su diskusije ono sto razlikuju forum od sistema za podrsku ...

Bolja diskusija se moze praviti o prosecnom XXX sajtu nego o Koelju


Btw.. evo i jos naslova :

Put kojim se uopste ne ide, ali moze da se zaradi.
Put koji i nije put, vec, onako, kao stazica.
Put koji je zeleo da bude AutoBahn.
Put putuje Ramadan, ali redje.

(nisam mogao da odolim)
[ cicika @ 21.08.2004. 23:09 ] @
Ne mogu da verujem da ste toliko rasplamsali temu od mog poslednjeg posta - pre par sati.
Ovde postoji klasicna podela na one koji su knjigu procitali i nisu, potom oni koji su je procitali i razumeli i oni koji je nisu razumeli.
Knjiga je surova, nije nikakvo tapsanje po ramenu, za sve ste odgovorni u zivotu samo VI i niko drugi i stvari morate sami ispravljati.
Bilo bi lepo kada bi onaj deo "malogradjanstine" koji knjigu nije prisvojio (a ni procitao) kao Jeca K. batalio predrasude o tamo nekim uspesnim ljudima i bestselerima, jer na njihovu zalost, nisu svi uspesni ljudi prevaranti ( a Boga mi, i obrnuto).
Drugo, knjiga je prepuna primera iz svakodnevne psihijatrijske prakse Doticnog M.S. Pecka i govori o REALNIM problemima ljudske psihe, a ne "Kako ucvrstiti karakter kroz sedam laganih vezbi" .
Dakle, ko je procitao knjigu i ne dopada mu se bilo sta neka otvori posebnu temu u MadZone (jer je ova promasena od treceg posta na ovamo) i neka je iskritikuje, ali neka je iskritikuje na pravi nacin, sa KONKRETNIM objasnjenjima, cinjenicama potkrepljenim odredjenim iskustvom (a bas da vidim koliko vas je ovde koji su makar 2 puta razgovarali sa psihicem jer su imali problem i, vaznije, priznali problem) zasto to i to ne valja, bez haterskog stava prema ovome i onome.
Oni koji nisu citali knjigu, iz ovih ili onih razloga, mogu slobodno da citaju temu ali ne i da na nju odgovaraju, prosto ne ide.

Odgovor za Djordja, koji je pitao za knjigu - ima je u Plato knjizari, kosta 420 din i moze da se naruci preko neta.
(za moderatore - ovo nije reklama, nemam nikakve veze sa Platoom)


Djordje, sad sam tek videla da si iz Sapca, a htela sam da ti preporucim da prosetas po knjizarama ili ulicnim standovima sa knjigama, jer bi sigurno moglo da se nadje i za manje pare. Iako ce se verovatno naci neko ko ce reci da je bolje da te pare potrosis na pivo, npr.
[ zlatousti @ 21.08.2004. 23:15 ] @
@Nabukodonosor

Pokusavam da ti objasnim da generalizujes stvari (sto je lose), tako sto tvrdis da su svi bestseleri propast, a nije tako!
Ti znas gde je NY, koliko ima stanovnika itd. OK, lepo , ucio si geografiju, i ja sam, ali ne znas kako je ziveti u Njujorku dok ne odes tamo i ne provedes neko vreme.
Jednom si, sigurno, pogledao City, uverio se da je s***** i od tada znas da je s*****. Mozda si citao neke druge knjige, ali Peka, kao sto sam kazes, nisi, pa ne mozes ni znati da li je s***** dok ne procitas knjigu.
Kad je procitas, imas prava da dodjes i kazes "knjiga je s*****" i to da obrazlozis, ali nemas prava da kazes ja mislim ili verujem da je knjiga s*****, bar ne ovako javno!
[ caboom @ 21.08.2004. 23:21 ] @
Citat:
cicika:
Knjiga je surova, nije nikakvo tapsanje po ramenu, za sve ste odgovorni u zivotu samo VI i niko drugi i stvari morate sami ispravljati.
Bilo bi lepo kada bi onaj deo "malogradjanstine" koji knjigu nije prisvojio (a ni procitao) kao Jeca K. batalio predrasude o tamo nekim uspesnim ljudima i bestselerima, jer na njihovu zalost, nisu svi uspesni ljudi prevaranti ( a Boga mi, i obrnuto).
Drugo, knjiga je prepuna primera iz svakodnevne psihijatrijske prakse Doticnog M.S. Pecka i govori o REALNIM problemima ljudske psihe, a ne "Kako ucvrstiti karakter kroz sedam laganih vezbi".


da ponovim... jeftina averzivna terapija kombinovana sa brzim kursevima za jacanje licnosti. popularnu instant psihologiju mrzim skoro kao i popularnu instant fiziku, ali zaista zavidim ljudima koji uspevaju da uzivaju u tome. svakako je njihov "put do srece" daleko kraci i lepsi.
[ Nabukodonosor @ 21.08.2004. 23:35 ] @
@zlatousti
Ovako, ovo je verovatno moj zadnji post na ovu temu. Da objasnim neke stvari. Sta je bestseler? knjiga koja se u nekom periodu ubedljivo najvise prodala. Znaci prodali su se milioni i milioni primeraka. A jel ima na svetu milioni i milioni inteligentnih, obrazovanih i knjizevno potkovanih ljudi? Nema. A milioni i milioni koga ima? Ljudi koji su prosecne inteligencije i znanja, kako knjizevnog, tako i opsteg. A upravo su oni kupci tih knjiga, cim se toliko primeraka proda. E sada, kada mi neko od njih kaze da je ta knjiga odlicna, kako nema bolje, kako je puna neke filozofije i psihologije, da ta knjiga kaze da sam samo ja odgovoran za svoj zivot (vidi cuda), onda ja to ne shvatam toliko ozbiljno. Koliko tih ljudi izmedju citanja Pack-a i Koelja-a uzme I.Andric-a ili Dostojevskog da cita. Ne budimo smesni! Nego, nastavite vi da citate te knjige, jer ce mozda sledecu knjigu da posveti ideji da je zivot tezak, ili da je Zemlja okrugla i tome ce posvetiti SVIH 100 strana. A vi se onda odusevite tim saznanjem, jer covek vam je upravo rekao ono sto ste ceo zivot znali.
[ zlatousti @ 21.08.2004. 23:40 ] @
Citat:
caboom:
jeftina averzivna terapija kombinovana sa brzim kursevima za jacanje licnosti

Jesi svestan da iznosis neistine ovde? O kakvim kursevima ti pricas covece Boziji?
Citat:
caboom:
zaista zavidim ljudima koji uspevaju da uzivaju u tome. svakako je njihov "put do srece" daleko kraci i lepsi.

Tim prepotentnim stavom mozda zasenis komsiluk, ali pametne ljude na forume, ne... :))
[ McKracken @ 21.08.2004. 23:52 ] @
Hmm, ja nisam pametan, a opet me nije zasenio?

Ne kontam.

[ cicika @ 21.08.2004. 23:53 ] @
@caboomTamo nema nikakvog kursa za "daleko kraci put do srece" niti se tamo govori o sreci.
Ako si citao nesto tog tipa, verovatno si pobrkao sa ovim, posto verovatno mislis da su sve knjige tog tipa jedno isto s*****.
Je l' imas ti nesto konkretno da kazes protiv ili ces samo da lupetas
[ caboom @ 21.08.2004. 23:56 ] @
Citat:
zlatousti: Tim prepotentnim stavom mozda zasenis komsiluk, ali pametne ljude na forume, ne... :))


cesh, cesh... koji komsiluk? koji forum? koje ljude? zasto mislis da zelim nekoga da zasenim ako smatram da je jeftina crap literatura == jeftina crap literatura.
btw. prethodne 2 porukice su sadrzale mali svojevrsni test osnovnog poznavanja psihologije. da je neko obratio paznju mogao je da primeti da je "averzivna terapija" totalno van konteksta. samo me je zanimalo poznavanje terminologije kod ljudi koji citaju "psiholosku" literaturu. sorry na uznemiravanju, odo ja sada.
[ McKracken @ 22.08.2004. 00:06 ] @
Doktore, da dajem injekciju? Litijum? Moze ...


Zamolio bih sve koji su tu knjigu procitali, da napisu jednu stvar koju su iz nje primili k' znanju i smatraju necim sto im je zaista značilo i zbog čega je vredelo čitati.

Čisto kao mali test
[ Bojan Basic @ 22.08.2004. 00:09 ] @
Evo da se i ja umešan povodom "(anti)bestselerovske kampanje".

Dakle, kao prvo, definicija kvaliteta - mislim na bukvalno bilo koju oblast, ne posebno na književnost, po mom mišljenju:
Kvalitet je aritmetička sredina ukusa celokupne ljudske populacije.
Na osnovu ovoga ću dalje suditi, pa malo to da razjasnim. To je jednostavna definicija, kvalitetno je ono što najviše ljudi smatra za dobro, ne postoji kvalitet ako za njega zna samo jedan čovek. Primera radi, šta predstavlja neki kvalitetan materijal, npr. građevinski? To je ono što bi najveći procenat ljudi koristio kada gradi kuću, ako ima uslova za to (para, mogućnosti nabavke, i sl.). Nadam se da je ovo jasno.

Sada nastavljam dalje. Po mom mišljenju Nabukodonosor je u pravu do onog dela koji se slaže sa ovom gornjom definicijom (spominjao je nešto slično, ali nije baš suštinu rekao). Ali, delimično je u pravu i zlatousti. Naime, ako je neka knjiga bestseler to i dalje ne znači da se ona sviđa većini ljudi, dešava se da mnogi kupe knjigu samo zato što čuju da je popularna i tako može i glupa knjiga da postane bestseler. Nadam se da sam ovo jasno rekao, ako nisam pitajte slobodno.

Uostalom, znate li kako ja proveravam objektivno mišljenje o nekom filmu? Odem lepo na www.imdb.com i kad tamo vidim nekoliko desetina hiljada ocena pa iz svega toga izvučen prosek mogu da budem siguran da je ta ocena objektivna, i dosad se nikad nisam prevario. Film može da ne bude po mom ukusu (primera radi, previše ljubavisanja i sl.) i to ne mogu nikako saznati dok ga ne odgledam, ali što se tiče objektivnosti ocena dobijena na osnovu proseka ogromnog broja filmofila me još nikad nije izneverila.
[ random @ 22.08.2004. 01:16 ] @
I ne samo što je posredi izuzetno značajna knjiga, ona je i vrlo uspešna — popularnija je od „Nebeskog omnibusa za kućepazitelje“, bolje se prodaje nego „Još pedeset tri stvari koje se mogu izvesti u bestežinskom stanju“, a i kontroverznija je od filozofskih bestselera Ulona Kolufida „U čemu je sve Bog pogrešio“, „Još neke Njegove najveće greške“ i „Ma, ko je uopšte taj Bog?“.
[ Nabukodonosor @ 22.08.2004. 01:18 ] @
Citat:
Bojan said:To je jednostavna definicija, kvalitetno je ono što najviše ljudi smatra za dobro

Moram da kazem da se uopste ne slazem sa tobom, Bojane, sto uopste ne znaci da sam ja u pravu. Mislim da masis sustinu stvari. Da li se nekome nesto svidja ili ne, uopste ne govori o kvalitetu istog. Meni se npr. uopste ne svidja knjiga Ana Karenjina i znam jos milion likova koji dele moje misljenje, ali i diskutovati o kvalitetu pomenute knjige je u krajnjem slucaju, smesno.

Citat:
Uostalom, znate li kako ja proveravam objektivno mišljenje o nekom filmu? Odem lepo na www.imdb.com i kad tamo vidim nekoliko desetina hiljada ocena pa iz svega toga izvučen prosek mogu da budem siguran da je ta ocena objektivna, i dosad se nikad nisam prevario. Film može da ne bude po mom ukusu (primera radi, previše ljubavisanja i sl.) i to ne mogu nikako saznati dok ga ne odgledam, ali što se tiče objektivnosti ocena dobijena na osnovu proseka ogromnog broja filmofila me još nikad nije izneverila.

A sta da kazem za ovo? Ti pominjes neke filmofile. Pa ajde da postavimo na glasanje, na nekom sajtu koji bi sluzio u tu svrhu, knjigu "Put kojim...", a gde ce knjigu ocenjivati raznorazni knjizevnici, pa da vidimo objektivnu ocenu. A? E pa to je druga prica, a? Pa znam. A da je stavimo na sajt npr. Nostalgija.com (lupam) gde ce knjigu ocenjivati obicni surferi i dokoni lezilebovici, pa da vidimo onda ocenu. Nece se bas slagati sa onom ocenom na prethodnom sajtu, iako ce mnoooogo vise ljudi glasati na nostalgija.com. Tu ce sve zaseniti ideja "Zivot je tezak", i malo jeftine psihologije. I sta je sad po tebi objektivna ocena? Iz tvog posta vidim da je to ocena sa nostalgija.com sajta. A pa izvini, ali moj profesor je imao obicaj da kaze: "Vecina najcesce nije u pravu".

Citat:
Kvalitet je aritmetička sredina ukusa celokupne ljudske populacije.

Ni sa ovim se ne slazem. Ako je ovo tacno, onda ce neku veoma kvalitetnu stvar da devalvira tamo neki moron iz Donje Sagubine, rekavsi da ista nije dobra i tako ce da izgubi na kvalitetu nesto sto je, objekivno, veoma kvalitetno.

Citat:
Primera radi, šta predstavlja neki kvalitetan materijal, npr. građevinski? To je ono što bi najveći procenat ljudi koristio kada gradi kuću, ako ima uslova za to (para, mogućnosti nabavke, i sl.).

Ti sada hoces da kazes da ja, koji imam vise para od vecine ljudi, ne mogu da kupim nesto kvalitetnije po visoj ceni? To ako oni nemaju para za nesto iznad proseka, ne znaci da ne postoji kvalitetnije od toga. Mislim, ovo je i smesno poredjenje, ali kad si vec pomenuo...
[ Nabukodonosor @ 22.08.2004. 01:19 ] @
@random
he he, pa gde iskopa to. Eto sa kojim knjigama se poredi ovo remek delo.
[ -zombie- @ 22.08.2004. 01:32 ] @
Citat:
zlatousti:
Ajde reci iskreno da li si procitao knjigu?


ako već pitaš iskreno, nisam je pročitao, ali jesam počeo, i čitao dok nisam shvatio da je "yet another improve-yourself in one afternoon" knjiga.. ne sećam se tačno koliki deo sam pročitao, i iako možda sporo kapiram, cenim da mi nije trebalo mnogo..

a to verovatno zato što sam na takve "magic bullet" knjige već naišao u svojoj profesiji gde već smatram da jesam dovoljno kompetentan da procenjujem kvalitet knjiga tipa "naučite C++ za 24 sata" ili "postanite programer dok čekate u redu za zejtin". (ja programiranje učim već više od deset godina, a čini mi se da ću imati zanimacije za još bar toliko)

da se to može naučiti iz jednje knjige, ne bi se džaba ta materija učila na visokim školama, i ne bi ljudi posvećivali svoje živote izučavanju iste..
[ markom @ 22.08.2004. 01:34 ] @
@Nab: To je citat iz Vodiča kroz galaksiju za autostopere...

Marko.
[ Bojan Basic @ 22.08.2004. 02:04 ] @
Citat:
Nabukodonosor:
Meni se npr. uopste ne svidja knjiga Ana Karenjina i znam jos milion likova koji dele moje misljenje, ali i diskutovati o kvalitetu pomenute knjige je u krajnjem slucaju, smesno.

Mislim da nisi najbolje shvatio šta pokušavam da kažem (istina, prilično sam konfuzno objasnio). Zamisli ovakav primer: imaš skalu od 1 do 10. Tebi se ne sviđa "Ana Karenjina" i ti ćeš toj knjizi dati recimo 1 (može i 2, 3, sasvim nebitno). Sad zamisli da je neko prilično dokon i ide po svetu da anketira sve ljude (osim tih 10 ocena postoji i odgovor "nisam pročitao" pa se to preskače). Ja ti garantujem da uprkos jedinici koju ste dali ti i ljudi koje si naveo da poznaješ će ukupan prosek svih tih ocena biti vrlo visok. Isto važi obrnuto, ako je neka knjiga nekvalitetno štivo svejedno što će joj neko dati 10 jer će prosek svega na kraju biti vrlo slab. Da li se i dalje ne slažemo?
Citat:
Nabukodonosor:
Pa ajde da postavimo na glasanje, na nekom sajtu koji bi sluzio u tu svrhu, knjigu "Put kojim...", a gde ce knjigu ocenjivati raznorazni knjizevnici, pa da vidimo objektivnu ocenu. A? E pa to je druga prica, a? Pa znam. A da je stavimo na sajt npr. Nostalgija.com (lupam) gde ce knjigu ocenjivati obicni surferi i dokoni lezilebovici, pa da vidimo onda ocenu. Nece se bas slagati sa onom ocenom na prethodnom sajtu, iako ce mnoooogo vise ljudi glasati na nostalgija.com.

Knjigu ne treba da ocenjuje ni književnici ni dokoni lezilebovići već jednostavno čitatelji. Na sajt za filmove koji sam spomenuo dolaze ljudi koji gledaju filmove (ostatak nema šta tu da traži jer ih to ne interesuje, tako da ako eventualno i dođu njihov uticaj je dovoljno mali da bi bio zanemarljiv). Postavi sajt koji će se baviti samo ocenjivanjem knjiga (tada na taj sajt neće dolaziti dokoni lezilebovići jer im je nezanimljiv), sačekaj izvestan broj godina da sajt izgradi svoj "imidž" i da desetine hiljada ljudi na njemu glasaju po svom ukusu i doživljaju određene knjige, i to će biti objektivno stanje stvari.
Citat:
Nabukodonosor:
Ako je ovo tacno, onda ce neku veoma kvalitetnu stvar da devalvira tamo neki moron iz Donje Sagubine, rekavsi da ista nije dobra i tako ce da izgubi na kvalitetu nesto sto je, objekivno, veoma kvalitetno.

To je isto kao i ono prvo što sam rekao. Znači, taj neki moron iz Donje Sagubine neće nikako moći da svojim glasom iskvari prosek ogromnog broja ljudi (onaj deo o anketi što spomenuh malo ranije u ovoj poruci). Radi se o zakonu velikih brojeva.
Citat:
Nabukodonosor:
Ti sada hoces da kazes da ja, koji imam vise para od vecine ljudi, ne mogu da kupim nesto kvalitetnije po visoj ceni? To ako oni nemaju para za nesto iznad proseka, ne znaci da ne postoji kvalitetnije od toga.

Sad si skroz omašio ono što sam rekao. Pitam te ja: "od kakvih cigala ćeš da praviš kuću"? Ti kažeš: "cigle X su mnogo dobre ali pošto sada nemam para za njih kupiću cigle Y". I kad ja vršim anketu ti ćeš i dalje ciglama X dati veću ocenu od cigala Y, nego si kupio Y iz drugog razloga. Hteo sam da kažem da to nema baš nikakve veze sa parama.
[ djordje @ 22.08.2004. 02:24 ] @
Ljudi, ja sam samo trazio link koji nisam dobio (a, i mislio sam da ne postoji)

Citat:
yet another improve-yourself in one afternoon


Sta ima lose u ovakvim knjigama, kakve god da su? Ne sudi o necemu dok ne procitas. Mislim da ako procitam yet another improve-yourself in one afternoon necu biti nista gluplji, ali mi moze ukazati na neke stvari, uglavnom sitnice, kojima stvarno mogu da se unapredim. Te sitnice su mi sve vreme bile pred nosem, ali ja ih nisam video jer sam glup, pa mi je potrebno da mi neko to pokaze. posto je vecina ljudi na svetu glupa, toj vecini treba yet another improve-yourself in one afternoon ne bi li se unapredila, jer zeli da postane bolja jer prihvata da se nije savrsena rodila. Mozda nije najbolji nacin za to, ali to je trud. Na Neke stvari koje znamo neko nekad treba da nas podseti (bar mene) jer nisam u stanju da ih se setim u svakom momentu. Nemojte ljudi bezati od svega sa predrasudama. Savet se saslusa, pa se tek onda odluci hoce li se tako i postupiti.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 04:21 ] @
Citat:
caboom:
mogao je da primeti da je "averzivna terapija" totalno van konteksta. samo me je zanimalo poznavanje terminologije kod ljudi koji citaju "psiholosku" literaturu

Nakon te tvoje poruke sam ti rekao da pricas neistine, treba da ti crtam? :)
btw. Nisam psiholog, ne citam iskljucivo psiholosku literaturu, knjiga mi je "dosla pod ruku", svidela mi se (Ljudi lazi), pa sam potrazio i ostale. Daleko od toga da sam fan Skota Peka, zaludjenik, ali nisam mogao da se slozim sa neistinama koje su pojedinci poceli da iznose ovde.
Citat:
-zombie-
a to verovatno zato što sam na takve "magic bullet" knjige već naišao u svojoj profesiji gde već smatram da jesam dovoljno kompetentan

Niko ne osporava da si kompetentan u svojoj profesiji, ALI, mozda ti je analogija pogresna. Knjiga Skota Peka, o kojoj sve vreme ovde pricamo, nije namenjena strucnjacima, odnosno psiholozima ili psihijatrima (mada je mogu i oni citati - poznajem licno jednog psihologa, koji za kjigu kaze da je dobra), nego prosecnim citocima, nevezano za profesiju. Knjiga ne pravi strucnjaka ili psihologa od nekog ko to nije, ali u krajnjoj liniji svakog coveka natera da porazmislim o nekim bitnim stvarima. Mislim da je to sasvim dovoljno, ipak je to samo knjiga, niko ovde i ne tvrdi da je to magija, cudo, da ces biti drugi covek kad procitas knjigu...itd.
Zato me cudi toliki naboj negativne energije od strane pojedinaca i bacanje drvlja i kamenja, a sve to bez ikakvog razloga.
Ko hoce da cita knjigu, uzece je i procitati, i sam stvoriti sud o njoj. Ako se nekome knjiga nije svidela, ne treba da pljuje po njoj ovde na forumu i ubedjuje druge kako je s***** najvece na svetu.
Ne shvatam koje je poenta celog ovog blacenja? Da li to moze neko da mi objasni?

ps. @Nabukodonosor
Ti i ja se ocigledno ne razumemo, kazem ti jedno, na osnovu tvog sledeceg posta vidim da me uopste nisi skontao, tako da ne znam koliko ima svrhe vise da ti objasnjavam sta hocu da kazem, mislim da sam bio dovoljno uporan. Odusatajem.

[ zlatousti @ 22.08.2004. 06:00 ] @
Citat:
Bojan Basic:
Znači, taj neki moron iz Donje Sagubine neće nikako moći da svojim glasom iskvari prosek ogromnog broja ljudi (onaj deo o anketi što spomenuh malo ranije u ovoj poruci). Radi se o zakonu velikih brojeva.

Odlicna ilustracija ovoga je film Kill Bill, ocene (inace izuzetno visoke) i prvog i drugog dela su gotovo iste, a razlika u broju glasova je velika(sto je i razumljivo).
Kill Bill vol.1 8.4/10 (46,162 votes) http://www.imdb.com/title/tt0266697/
Kill Bill vol.2 8.2/10 (24,954 votes) http://www.imdb.com/title/tt0378194/


[ Marko Bijelic @ 22.08.2004. 10:57 ] @
Citat:
djordje:
Sta ima lose u ovakvim knjigama, kakve god da su? Ne sudi o necemu dok ne procitas. Mislim da ako procitam yet another improve-yourself in one afternoon necu biti nista gluplji, ali mi moze ukazati na neke stvari, uglavnom sitnice, kojima stvarno mogu da se unapredim. Te sitnice su mi sve vreme bile pred nosem, ali ja ih nisam video jer sam glup, pa mi je potrebno da mi neko to pokaze. posto je vecina ljudi na svetu glupa, toj vecini treba yet another improve-yourself in one afternoon ne bi li se unapredila, jer zeli da postane bolja jer prihvata da se nije savrsena rodila. Mozda nije najbolji nacin za to, ali to je trud. Na Neke stvari koje znamo neko nekad treba da nas podseti (bar mene) jer nisam u stanju da ih se setim u svakom momentu. Nemojte ljudi bezati od svega sa predrasudama. Savet se saslusa, pa se tek onda odluci hoce li se tako i postupiti.

Pazi, ukazivanje, ispravljanje nevidljivih sitnica, bježanje od predrasuda, trudom se sve može, kako do boljitka, itd. u "Put kojim se ređe ide" se svodi na jednostavan krajnji zaključak:

Citat:
-zombie-:
"niste vi krivi što ste tako psikički sjebani.. sve vam je to neko drugi napakostio.. po mogućstvu, u što ranijoj mladosti.."

jeftina crap literatura == jeftina crap literatura. (caboom)

Citat:
cicika:
Knjiga je surova, nije nikakvo tapsanje po ramenu, za sve ste odgovorni u zivotu samo VI i niko drugi i stvari morate sami ispravljati.


Sam pristup u YAIYIOA crap literaturi je gotovo identičan: konstatno se igra na kartu surovisti; živok je težak, problema mnogo, ali ko ima zelju da napreduje (u duhovnom pogledu), ima sposobnost da slusa drugog (naravno, ne slepo, nemojte i ovo izvuci iz konteksta), a pri tome ne smatra da je najpametniji na svetu i previse dubok (zlatuousti), može da pobijedi probleme i dušmane, da postane uspješan roditelj, menadžer prodaje, uglavnom vrlo zadovoljan tip. U stvari podsvjesno se stvari svode na tapšanje po ramenu i iznad boldovani zaključak.

Citat:
cicika:
Iako ce se verovatno naci neko ko ce reci da je bolje da te pare potrosis na pivo, npr.

Definitivno bolje uloži taj novac u žene, piće i kocku nego na ovaj jeftini crap. (garantovani bolji psihološki doživljaj)

Pored toga, ukoliko si baš toliko zagrizao, možeš u lokalnoj biblioteci da na ime neke komšike pozajmiš spomenuti naslov, čisto da se uvjeriš u ispravnost gornje investicije ;-)
[ caboom @ 22.08.2004. 11:19 ] @
Citat:
zlatousti: Nakon te tvoje poruke sam ti rekao da pricas neistine, treba da ti crtam? :)
btw. Nisam psiholog, ne citam iskljucivo psiholosku literaturu, knjiga mi je "dosla pod ruku", svidela mi se (Ljudi lazi), pa sam potrazio i ostale. Daleko od toga da sam fan Skota Peka, zaludjenik, ali nisam mogao da se slozim sa neistinama koje su pojedinci poceli da iznose ovde.


da, treba da mi crtas, jer tebe nije pogodila cinjenica da sam potpuno netacno upotrebio termin (koji se inace odnosi na prilicno neuspesni pristup u terapeutskom lecenju - npr. davanje elektrosokova ovisnicima), vec to da sam smatrao da je nesto sto ti smatras izrazito revolucionarnim i sjajnim delom - jeftini instant crap. i da... citao sam knjigu.
zasto mislis da su neistine? obrazlozi citatima...
[ cicika @ 22.08.2004. 13:41 ] @
Knjiga ne sluzi u terapeutske svrhe.
Psihoterapija je dugacak i komplikovan proces.
Ni ja ne citam knjige o primenjenoj psihologiji, a Scott Peck i nije psiholog nego psihijatar, razlika je VEEELIKA, a knjigu sam procitala nakon preporuke ljudi koje smatram kompetentnim da procene kvalitet jednog takvog stiva (koji isto tako ne citaju sve i svasta sto im dodje pos ruku, a tog je tipa).

@caboom, sto bi nekog pogadjala cinjenica sto ti ne znas sta pricas? Niko te ovde nije rodio...

@mungos, sto se tice kinte, bolje je procitati knjigu pa makar i losu - ISKUSTVO VISE, nego provesti jos jednu noc unistavajuci jetru.
[ Nabukodonosor @ 22.08.2004. 13:51 ] @
Citat:
Ti i ja se ocigledno ne razumemo, kazem ti jedno, na osnovu tvog sledeceg posta vidim da me uopste nisi skontao, tako da ne znam koliko ima svrhe vise da ti objasnjavam sta hocu da kazem, mislim da sam bio dovoljno uporan. Odusatajem.

JA tebe u popunosti razumem, ali i pokusavam da ti pojasnim neke stvari, koje ti, ocigledno, ne razumes. A i kako bi, kada si pod psiholoskim uticajem takvih knjiga. :-)

@Bojan
Bojane, mislim da je ovo izmedju tebe i mene, jos jedna od onih diskusija gde i ja i ti imamo neke svoje argumente. Sada bi mogao na svaki tvoj komentar da dam ponovo neko svoje misljenje, koje se u sustini, uopste ne bi razlikovalo od prvopomenutog. A psole toga bi i ti i mene poklopio i tako do 101 pa ponovo. E ne mogu. :-)

Over and out.
[ djordje @ 22.08.2004. 15:03 ] @
Citat:
"Put kojim se ređe ide" se svodi na jednostavan krajnji zaključak:


Mislim da i najbolju knjigu mozemo svesti na jednu recenicu koja zvuci uverljivo, ali je daleko od toga. uostalom mozda je cilj velikih pisaca bas da napisu knjigu od 2000 strana, da bismo iz njih izvukli 2 recenice oko kojih se sve vrti.


Citat:
Pazi, ukazivanje, ispravljanje nevidljivih sitnica, bježanje od predrasuda, trudom se sve može, kako do boljitka, itd.


Trudom se moze i doci do teorije relativnosti, ali cemo ipak procitati Einsteina?

Mozda je knjiga cista komercijala, mozda su razlozi iz kojih je napisana - novac, ali sigurno postoje stvari na koje ce mi ukazati, a kojih nisam svestan, uostalom, kao sto rekoh: ne mogu biti gluplji ako je procitam, jer je naravno necu usvojiti u celini vec samo ono sto smatram da je tacno.
[ Dylan Dog @ 22.08.2004. 15:10 ] @
Svaki drugi fudbaler će reći kako mu je najdraža knjiga ili Alhemičar ili ova o kojoj sad raspravljate, a vrlo često sam na plaži video kako je čitaju devojke slične Karleuši.
Eto zato je nisam čitao a to je i verovatno razlog zašto je pljuju ljudi koji je takođe nisu pročitali.
[ djordje @ 22.08.2004. 15:25 ] @
Citat:
a vrlo često sam na plaži video kako je čitaju devojke slične Karleuši


Karleusa je izjavila da cita Dostojevskog. Jesi li ga citao, gospodine Predrasudo?
[ Bojan Basic @ 22.08.2004. 15:31 ] @
Citat:
Nabukodonosor:
@Bojan
Bojane, mislim da je ovo izmedju tebe i mene, jos jedna od onih diskusija gde i ja i ti imamo neke svoje argumente. Sada bi mogao na svaki tvoj komentar da dam ponovo neko svoje misljenje, koje se u sustini, uopste ne bi razlikovalo od prvopomenutog. A psole toga bi i ti i mene poklopio i tako do 101 pa ponovo. E ne mogu. :-)

Čemu inače služi forum ako ne za razmenu mišljenja i argumentovanje svojih tvrdnji?
Citat:
djordje:
Karleusa je izjavila da cita Dostojevskog. Jesi li ga citao, gospodine Predrasudo?

I Ceca je izjavila da je pročitala mnogo knjiga koje je napisala Ana Karenjina.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 15:34 ] @
Citat:
caboom:vec to da sam smatrao da je nesto sto ti smatras izrazito revolucionarnim i sjajnim delom - jeftini instant crap. i da...

Koliko puta je ovde potrebno ponoviti jedno te isto? Ne smatram da je knjiga revolucionarna, sjajna, knjiga nad knjigama, cudo..., ali je i daleko od toga sto neki pojedinci ovde pricaju, u najmanju ruku bi se moglo reci da nije losa.
Citat:
Nabukodonosor:
Sada bi mogao na svaki tvoj komentar da dam ponovo neko svoje misljenje, koje se u sustini, uopste ne bi razlikovalo od prvopomenutog.

Ovo je upuceno Bojanu, a ne meni, ali ajde da odgovorim u svoje ime,naravno. U tome i jeste problem, ti neces da odstupis od nekog svog misljenja i kad ti se nacrta da nisi u pravu, ti opet teras po starom. Knjigu sam citao pre 2 godine, tako da nisam po utiscima, ne brini.
Citat:
Dylan Dog:
Svaki drugi fudbaler će reći kako mu je najdraža knjiga ili Alhemičar ili ova o kojoj sad raspravljate, a vrlo često sam na plaži video kako je čitaju devojke slične Karleuši.

To je savim tacon, ali i nista ne govori o kvalitetu dela. Znas zasto ga citaju? Zato sto je 1. "tanka knjiga" 2. napisana jednostavnim jezikom u fazonu bajke 3. pisac je mega poznat.
Kako lepo nekoj "ribi" legne da u razgovoro nabaci da "cita Koelja" wow, a tek fudbaleru, znaci i nije tako glup, cim cita Koelja :))
Alhemicara moze da procita i dete od 10 godina i da knjigu dozivi kao lepu bajku i nista vise od toga. Naravno knjiga je vise od toga i smatram da je odlicna.

[Ovu poruku je menjao zlatousti dana 22.08.2004. u 17:39 GMT]
[ caboom @ 22.08.2004. 15:34 ] @
Citat:
cicika: Knjiga ne sluzi u terapeutske svrhe.
Psihoterapija je dugacak i komplikovan proces.
Ni ja ne citam knjige o primenjenoj psihologiji, a Scott Peck i nije psiholog nego psihijatar, razlika je VEEELIKA, a knjigu sam procitala nakon preporuke ljudi koje smatram kompetentnim da procene kvalitet jednog takvog stiva (koji isto tako ne citaju sve i svasta sto im dodje pos ruku, a tog je tipa).


dakle ipak dosli smo do toga da je u pitanju instant-foo? znas kako, psiholozi se ne bave terapijom vec psihijatri... osim ako ne nastave skolovanje i prodju dugotrajne (i skupe) kurseve npr. psihoanalize ili gestalt terapije.

Citat:

@caboom, sto bi nekog pogadjala cinjenica sto ti ne znas sta pricas? Niko te ovde nije rodio...


... i veoma sam srecan zbog te cinjenice. ovo je vise bio moj mali eksperiment. naime, u raspravi obicno citas sta je neko napisao i ako pokusavas da odbranis svoje stavove obicno trazis ono sto je pogresno u njegovim i kako se to odrazava na daljnji tok diskusije. as easy as that. ono sto sam mogao da primetim kod onih kojima se dopao peck (kod mojih prijatelja, npr.) jeste da su uglavnom nesigurne osobe koje imaju problema sa identitetom, kao uostalom i citaoci druge instant-boost-foo literature. naravno, da bi nesto bilo receno ne moraju se koristiti velike i teske reci - dobri primeri su hemingway i exupery - ali stvari ne mogu biti jednostavnije nego sto jesu.

Citat:

@mungos, sto se tice kinte, bolje je procitati knjigu pa makar i losu - ISKUSTVO VISE, nego provesti jos jednu noc unistavajuci jetru.


jednonocno unistavanje jetre cesto ima prijatnije dejstvo po mozak od instant-foo literature. naravno, pod uslovom da to nije krajnji domet citaoca.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 15:58 ] @
Citat:
caboom:
dakle ipak dosli smo do toga da je u pitanju instant-foo?

Nismo i ne mozemo doci do toga jer nije tako. :)
Uporno ponavljas jedno te isto kako je to s*****, kako je to "kurs za 7 dana", kako je to djubre od literature, ali nikako da das bar jedan argumenat u prilog tome, tako da je ovo tvoje izlaganje (za sada, bez argumenata) samo najobicnije blacenje.
Citat:
caboom:
ovo je vise bio moj mali eksperiment.

E vidis ja ti ne verujem, mislim da si se ispalio, pa si tek naknadno shvatio ili te je neko ispravio, pa onda kao mali experiment. :))
Citat:
caboom:
jednonocno unistavanje jetre cesto ima prijatnije dejstvo po mozak od instant-foo literature

Da, da, opet si u pravu :)

Nista na ovom svetu nije savrseno, ali pretpostavimo da neko napravi nesto sto je savrseno. Sigurno bi se nasao bar jedan covek koji bi rekao za to nesto da je to, u stvari, cisto s*****. Sve ja to znam... ali ovo lupetanje ovde... mislim, sto je mnogo, puno je! ;)
[ zlatousti @ 22.08.2004. 16:10 ] @
Citat:
Bojan Basic:
I Ceca je izjavila da je pročitala mnogo knjiga koje je napisala Ana Karenjina.


A bese neka izjavila i da cita Tolstojevskog ;)
[ Nabukodonosor @ 22.08.2004. 16:23 ] @
Citat:
stvari ne mogu biti jednostavnije nego sto jesu.

A ko je bese ovo rekao, caboom? Upotrebi barem /quote/. :-)

Citat:
Ovo je upuceno Bojanu, a ne meni, ali ajde da odgovorim u svoje ime,naravno. U tome i jeste problem, ti neces da odstupis od nekog svog misljenja i kad ti se nacrta da nisi u pravu, ti opet teras po starom. Knjigu sam citao pre 2 godine, tako da nisam po utiscima, ne brini.

Nema sta ko da mi crta. Najlepse od svega je sto ja ZNAM da sam u pravu. A znam i jos nesto, a to je da sam u manjini, i uvek sam srecan zbog toga.
[ Marenović Slaviša @ 22.08.2004. 16:34 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Najlepse od svega je sto ja ZNAM da sam u pravu. A znam i jos nesto, a to je da sam u manjini, i uvek sam srecan zbog toga.


Ako si zbog ovoga srecan, onda nije logicno da ti i dalje postujes i zastupas takav svoj stav propagirajuci ga kod drugih, jer ako ti je milo da si u manjini, onda cuti i uzivaj.
Ovakvim postovima ti pokusavas da ubedisvecinu da je tvoj stav o knjizi ispravan.
Sta ce biti kada vecina prihvati tvoj stav???
Promenices stranu i poceces da ga hvalis?????
CCCC......

Citat:
Nista na ovom svetu nije savrseno, ali pretpostavimo da neko napravi nesto sto je savrseno. Sigurno bi se nasao bar jedan covek koji bi rekao za to nesto da je to, u stvari, cisto s*****. Sve ja to znam... ali ovo lupetanje ovde... mislim, sto je mnogo, puno je! ;)

Apsolutno se slazem.
Tema je zrela za katanac.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 16:39 ] @
Citat:
Nabukodonosor:
Citat:
stvari ne mogu biti jednostavnije nego sto jesu.

A ko je bese ovo rekao, caboom? Upotrebi barem /quote/. :-)

Sad mi nije jasno bas o cemu pricas? ;)
Caboom je citirao Alberta Einsteina (kada je ovo rekao).
Citat:
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.
(Albert Einstein, Reader's Digest, Oct. 1977)

Citat:
Nabukodonosor:
Najlepse od svega je sto ja ZNAM da sam u pravu. A znam i jos nesto, a to je da sam u manjini, i uvek sam srecan zbog toga.

Svi obicno misle da su u pravu, nista novo! ;)
A to da si u manjini i ne bi rekao, mislim da si u velikoj vecini, bar sto se tice ove teme na forumu.
[ Nabukodonosor @ 22.08.2004. 16:52 ] @
Citat:
Zagor je rekao:Ako si zbog ovoga srecan, onda nije logicno da ti i dalje postujes i zastupas takav svoj stav propagirajuci ga kod drugih, jer ako ti je milo da si u manjini, onda cuti i uzivaj.
Ovakvim postovima ti pokusavas da ubedisvecinu da je tvoj stav o knjizi ispravan.
Sta ce biti kada vecina prihvati tvoj stav???
Promenices stranu i poceces da ga hvalis?????
CCCC......

Sta pricas ti Marenovicu?! Pa ko propagira kakav stav?! Mene cisto zabole ako neko misli da je Koeljo umetnost, i ako misli da je knjiga "put kojim se redje ide", stivo veka. A vecina nikada nece prihvatiti moj stav jer je to ista ona koju impresionira knjiga "put...", a ja takvu vecinu ne zelim na svojoj strani. I zasto bih onda ja tu vecinu ubedjivao u nesto?! Ja jednostavno diskutujem sa ostalim drustvom.

Citat:
Sad mi nije jasno bas o cemu pricas? ;)
Caboom je citirao Alberta Einsteina (kada je ovo rekao).

Nismo se ti i ja razumeli bas najbolje. A i zasto bismo, kada citat nije bio namenjen tebi.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 17:05 ] @
Citat:
Nabukodonosor:
Mene cisto zabole ako neko misli da je Koeljo umetnost, i ako misli da je knjiga "put kojim se redje ide", stivo veka.

Opet neistine, citiraj gde je to neko ovde rekao!?
Citat:
Nabukodonosor:
A i zasto bismo, kada citat nije bio namenjen tebi.

Bio je posle moje poruke, a posto nisi napisao kome je upucen, mislio sam da je upucen meni, made je inace van svakog konteksta i ne vidim kome je onda upucen? :) Jel ti bar znas?
Moj savet tebi Nab, shvati ovo kao prijateljski savet. Spusti malo sujetu i ego, saslusaj i sta drugi imaju da kazu ili ne ucestvuj u diskusiji ako mislis da teras samo po svom. Taj tvoj stav "volim da sam u manjini" je samo neki kvazi odbrambeni mehanizam, kako se nikad ne bi menjao, cista lenjost duha.
[ caboom @ 22.08.2004. 17:12 ] @
Citat:
zlatousti:
E vidis ja ti ne verujem, mislim da si se ispalio, pa si tek naknadno shvatio ili te je neko ispravio, pa onda kao mali experiment. :))


sjajna logika genije... objasni mi samo zasto bih negirao samog sebe ako niko nije primetio da sam napisao glupost? uhvatio si se za potpuno drugi deo mojeg "izlaganja" i pogadja te sasvim druga stvar, a ne pogresno koriscenje termina koji mi je iz nekog neobicnog razloga poznat.
sto se tice blacenja peck-a, zaista nemam knjigu ovde, a bogami ni zaludnosti da idem po poglavljima i upirem ti prstom u budalastine. sa druge strane, posto vec smatras pomenutu knjigu vrednom citanjam, a ti izvoli i obrazlozi. ionako je i mckracken vec zamolio za izlaganje na tu temu.
[ srki @ 22.08.2004. 17:27 ] @
Ja nisam citao knjigu.

1) Da li moze neko ko je citao i kome se svidela da napise sta mu(joj) se konkretno tu svidelo?


2) Zlatousti je pomenuo da knjiga svakog coveka natera da porazmislim o nekim bitnim stvarima. Zlatousti, da li mozes da das konkretan primer toga sto natera svakog coveka da razmisli o nekim bitnim stvarima a inace ne razmislja o njima? Ili makar reci o kojim bitnim stvarima pocnes da razmisljas a da pre toga nisi o njima razmisljao?

3) I koji su to stavovi delovali deprimirajuce na tebe?

4) Zlatousti, rekao si da su sve tri one knjige dobre i da bi ih preporucio svakome ko ima zelju da napreduje (u duhovnom pogledu). Kako si ti napredovao u duhovnom pogledu i kako su ti tu pomogle te tri knjige? Sta ti je pomogla svaka od tih knjiga posebno?

Eto, to su neka konkretna pitanja tako da ako neko moze da odgovori na njih onda mogu da prihvatim da ne prica bezveze samo da tera kontru drugima.

[Ovu poruku je menjao srki dana 23.08.2004. u 07:38 GMT]
[ zlatousti @ 22.08.2004. 17:30 ] @
Citat:
caboom:
objasni mi samo zasto bih negirao samog sebe

Zaista ne znam, a to i nije jedina stvar koja mi nije jasna kada je tvoje izlaganje u pitanju. Takav nacin razgovora (testiranje) je skroz nekorektan.
Citat:
caboom:
a ti izvoli i obrazlozi. ionako je i mckracken vec zamolio za izlaganje na tu temu

Mozda bi obrazlagao i cak dao neke citate da se ovde vodi malo drugaciji razgovor (citaj konstruktivniji).
[ zlatousti @ 22.08.2004. 17:50 ] @
Citat:
srki:
sta mu(joj) se konkretno tu svidelo?

Konkretno, primeri iz svakodnevne prakse jednog dobrog i poznatog psihijatra.
Citat:
srki:
I koji su to stavovi delovali deprimirajuce na tebe?

Manje-vise vecina njih, puno, puno, odricanja, zadovoljsto dolazi na delekom dalekom kraju, a i kad dodje "konzumirati" ga vrlo odmereno.
Citat:
srki:
Kako si ti napredovao u duhovnom pogledu i kako su ti tu pomogle te tri knjige?

Nisam postao Buda ;) Ne treba, naravno, ocekivati cudo od jedne knjige, ne mogu reci da sam od citanja konkretno te knjige napredovao Bog zna sta, ali je dobar podstrek za dalje. Knjige mi nisu pomogle jer nisam trazio pomoc u njima, tada mi nije bila potrebna.
[ Nabukodonosor @ 22.08.2004. 18:06 ] @
Zlatousti, citaj sta se pise. Evo da citiram samog sebe:
Citat:
A ko je bese ovo rekao, caboom?

Sta ono pise posle pitanja? Jel to caboom? Znaci pitanje ipak nije bilo tebi namenjeno. Kada ti ne mozes da shvatis ovakvu prosto-prosirenu recenicu, odustajem od svakog daljeg objasnjavanja oko ove smesne knjige.
P.S.Ja uopste nemam nikakav odbrambeni mehanizam, jer mi nije ni potreban.
P.P.S.A znaci treba da citamo tu knjigu zbog primera iz svakodnevne prakse jednog psihijatra?! Posto si rekao da se tebi TO svidelo u knjizi.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 18:12 ] @

Marjane, Marjane, razvedri se malo i nemoj da varas :)

rekao si:
Citat:

A ko je bese ovo rekao, caboom? Upotrebi barem /quote/. :-)
[ markom @ 22.08.2004. 18:12 ] @
Nevezano za knjigu, ali:

Citat:
Manje-vise vecina njih, puno, puno, odricanja, zadovoljsto dolazi na delekom dalekom kraju, a i kad dodje "konzumirati" ga vrlo odmereno.


U čemu je poenta ovakvog pristupa životu? Da se bude dobar, moralni, i uglađeni religiozni građanin. On da dete iz takve porodice uzme pušku i pobije pola škole.

Pa naravno da je knjiga crap, ako je puta takvih mudrosti.

Marko.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 18:15 ] @
Citat:
markom:
On da dete iz takve porodice uzme pušku i pobije pola škole.


Pre toga ode da ubije Skota Peka! ;)
[ djordje @ 22.08.2004. 18:21 ] @
Ovo je otislo daleko od pocetne teme. Ja kao pokretac nisam trazio nikakvo misljenje o knjizi, vec nesto drugo. Odgovori se samo ponavljaju, pocinje proseravanje pa mislim da je zaista vreme za katanac.
[ Nabukodonosor @ 22.08.2004. 18:31 ] @
Citat:
zlatousti: Marjane, Marjane, razvedri se malo i nemoj da varas :)

rekao si:
A ko je bese ovo rekao, caboom? Upotrebi barem /quote/. :-)

Pa bas sam to rekao! Sta nije jasno?! Pitanje sam postavio Caboom-u, sto se jasno da zakljuciti iz pominjanja njegovog nick-a na kraju recenice. A time sam hteo da kazem da je jednu poznatu recenicu upotrebio kao svoju. Mala sala, nista vise. Stvarno mi nije jasno kako ne razumes.
[ caboom @ 22.08.2004. 18:35 ] @
Citat:
zlatousti: Mozda bi obrazlagao i cak dao neke citate da se ovde vodi malo drugaciji razgovor (citaj konstruktivniji).


izvini, ja sam trazio od tebe (a i nisam jedini) citate peck-a, ti si u poziciji da branis svoje stavove, ne ja.

Citat:
Zaista ne znam, a to i nije jedina stvar koja mi nije jasna kada je tvoje izlaganje u pitanju. Takav nacin razgovora (testiranje) je skroz nekorektan.


pre svega volim da znam sa kime razgovaram, a takodje nije nista manje nekorektan od promovisanja instant literature.

Citat:
Konkretno, primeri iz svakodnevne prakse jednog dobrog i poznatog psihijatra.


uz duzno postovanje prema njegovoj profesionalnoj praksi, ono sto je izlozeno u knjizi u mnogo tacaka nema ni ponajmanje veze sa njegovom strukom. ponajvise delovi koji tangiraju ka religiji i duhovnosti, a ako se dobro secam ima ih. profesionalnu praksu pojedinog coveka ne treba mesati sa njegovim popularnim izdanjima.

Citat:
Manje-vise vecina njih, puno, puno, odricanja, zadovoljsto dolazi na delekom dalekom kraju, a i kad dodje "konzumirati" ga vrlo odmereno.


ovo je krajnje izlizano. ako bez peck-a nisi bio svestan da zivot nije pravolinijsko kretanje sa malo otpora, onda zaista. pored ostalog, otkud istinitost u tvrdjenju da "zadovoljstvo dolazi na dalekom kraju" i otkud utemeljenost tvrdjenja da ono uopste i dolazi? meni sve ovo deluje sve manje i manje koncizno.

[ caboom @ 22.08.2004. 18:46 ] @
Citat:
Nabukodonosor
A ko je bese ovo rekao, caboom? Upotrebi barem /quote/. :-)


ovo mi je potpuno promaklo... u principu nisam stavio quote zato sto nisam doslovno citirao Einstein-a. ako primetis on je rekao da stvari ne bi trebalo predstavljati/praviti jednostavnijim nego sto jesu, a ja sam rekao da ne mogu biti jednostavnije nego sto jesu. on je svakako bio ljubaznija (i religioznija) osoba od mene.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 18:57 ] @
Citat:
Nabukodonosor
A time sam hteo da kazem da je jednu poznatu recenicu upotrebio kao svoju. Mala sala, nista vise. Stvarno mi nije jasno kako ne razumes.

OK, ako je tako, razumem, izvini.
Citat:
caboom
ti si u poziciji da branis svoje stavove

Ne, ja sam samo izrazio svoje neslaganje sa onim sto su pojedinci poceli da iznose, a ne osecam da je potrebno da to svoje neslaganje dalje branim citatima i sl.
Citat:
caboom
pre svega volim da znam sa kime razgovaram, a takodje nije nista manje nekorektan od promovisanja instant literature.

Da, ali postoje i drugi (korektniji) nacini da to saznas. Opet ponavljam da ja ovde nista ne "promovisem".
Citat:
caboom
nema ni ponajmanje veze sa njegovom strukom. ponajvise delovi koji tangiraju ka religiji i duhovnosti

I religioznost i duhovnost dolaze iz glave, za koju je on, moras priznati, strucnjak, tako da nikako ne stoji da "nema ni ponajmanje veze".
Citat:
caboom
ako bez peck-a nisi bio svestan da zivot nije pravolinijsko kretanje sa malo otpora

Naravno da sam svestan, ali ovo je njegova (Pekova) "prica". A ti tvrdis da Pek prica nesto drugo, da ce svako za tili cas postati uspesan u cemu god, sto nije tacno, jer Pek ne kaze to u knjizi.
Citat:
caboom
otkud utemeljenost tvrdjenja da ono uopste i dolazi

Autor knjige ne obecava da dolazi, cak naprotiv, daje konkretne primere ljudi koji su najkrace receno urnisani od strane roditelja u ranom detinjstvu, od kojih tesko da ce ikada biti "nesto". To otvoreno kaze, mogu da pomognu psihoterapije, ali uspeha gotovo nikada nema, daleko od toga da obecava kule i gradove, jasno kaze da takvi ljudi zauvek imaju manjak zivotne snage, koji im nijedna psihoterapija ne moze nadoknaditi.
[ cicika @ 22.08.2004. 19:31 ] @
Citat:
a vrlo često sam na plaži video kako je čitaju devojke slične Karleuši.


A ti inace tako dobro procenjujes ljude da kad ih vidis na plazi znas ko su, sta su i kakvi su?
Ma daj...
Da nisi i vidovit mozda?

Citat:
dakle ipak dosli smo do toga da je u pitanju instant-foo? znas kako, psiholozi se ne bave terapijom vec psihijatri... osim ako ne nastave skolovanje i prodju dugotrajne (i skupe) kurseve npr. psihoanalize ili gestalt terapije.


A gde sam ja rekla u onom sto si me citirao da je u pitanj "instant-foo"?
Budi dobar, vodi racuna sta pises, onda sta drugi odgovaraju, potom sta citiras a sta na to odgovaras jer se sve vise stice utisak da si nekakva budala sa osnovnom skolom jedva zavrsenom, koja pokusava da dokaze da je nesto mnogo bolje od onoga sto stvarno jeste, jer ja ne zelim da gradim kao apsolutno misljenje o nekoj osobi na osnovu rasprave o jednoj knjizi.

Tema je zrela za lock.
[ -zombie- @ 22.08.2004. 20:39 ] @
Citat:
zlatousti:
Manje-vise vecina njih, puno, puno, odricanja, zadovoljsto dolazi na delekom dalekom kraju, a i kad dodje "konzumirati" ga vrlo odmereno.


ovo je tako tipična floskula u svim takvim psihološkim/duhovnim/religijskim/spiritualističkim/sektaškim učenjima, da ja ne mogu da se setim ni jedne koja ne propagira nalaženje (unutrašnjeg) duhovnog mira, mukotrpan (mučenički) put, pun (samo)odricanja, sa obećanjem (samo- ;) zadovoljstva nekada u dalekoj budućnosti (a u extremnim varijantama čak i posle budućnost, odnosno posle smrti/reinkarnacije/nečeg sličnog).

mislim da je posle ove izjave, svaka dalja diskusija izlišna..
[ zlatousti @ 22.08.2004. 20:53 ] @
Upravo sto sam znao da ce biti poruka kao ova iznad, nisam zeleo da dajem citate i drugo, pojedinci bi se uhvatili za nesto, ko pijan plota, po mogucstvu izvukli to iz konteksta i onda blatili do mile volje, a nijedna knjiga nije zasluzila to, pa makar je napisala i Karleusa licno.

-zombie- shvati da moras da procitas knjigu od korice do korice, a ne ovlas, kao sto jesi, da bi imao prava bilo sta da komentarises! Sramno je sto pricas o knjizi koju nisi procitao!


ps. Zasto neko vise ne zakljuca ovu temu?
[ cicika @ 22.08.2004. 20:58 ] @
Sopstveni primer, toliko omrazenog, samoodricanja (za koje se ovde smatra da je totalno nebitno i da to nije pravi put ka zadovoljstvu sobom):

Ja studiram jebeni ETF. Koliko god neki od vas smatrali da je taj fax ovakav ili onakav, uzdrzite se komentara, nije tema ove price.
ETF, dodjavola, trazi da se odredjeno vreme provodi u sedecem polozaju i da se za to vreme izvrsava jedan odvratan posao (cije rezultate obozavam) tzv. ucenje.
Od toga mnogo vise volim
1 gledanje filmova
2 izlazenje, ustajanje u 15h
3 odvaljivanje od raznih vrsta opojnih sredstava
4 brbljanje telefonom
5 vreme (dane) sa svojim deckom (pa makar blejali u plafon zajedno)
6 vreme (dane) sa najboljom ortakinjom
7 internet i prepucavanje po raznim forumima
8 hranu
9 kuckanje svakojakih gluposti po kompu (html, css,c + raznorazni programi i programcici i istrazivanje istih)
10 kafu sa kevom - jednu, drugu, trecu
11 pivo
12 spavanje
13 blejanje (u ovoj oblasti mogu da pisem doktorate i sebi i vama, samo se nigde ne priznaje)

Mogu jos da nabrajam ali nema svrhe.
Elem, svega toga (ili skoro svega) ja se odricem da bih jednog dana mogla da zivim normalno (tj. da ne radim u trafici ili slicno). I iz istih razloga zadovoljstva konzumiran vrlo umereno.

Da li mislite da je moja zivotna odluka pogresna?

Dakle, primenjujete stvari koje ste ovlas procitali na velike stvari (zivot posle smrti npr.) umesto da smanjite malo.
Koliko ste puta proveli za kompom sate (ako ne i dane) pokusavajuci da resite nesto (iz bilo koje oblasti kojom se bavite) dok su neki od vasih ortaka izlazili, zezali se i slicno? Zar to nije svesno (samo)odricanje od zadovoljstva?
[ -zombie- @ 22.08.2004. 21:32 ] @
Citat:
zlatousti:
pojedinci bi se uhvatili za nesto, ko pijan plota, po mogucstvu izvukli to iz konteksta i onda blatili do mile volje,


nisam ništa izvukao iz kontexta (samostalni paragraf u tvojo poruci, a ne deo rečenice ili slično), a to za šta sam se ja uhvatio je jedini tvoj konkretno izrečeni stav o sadržaju knjige (i njenom uticaju na tebe). za drugo nisam ni mogao da se uhvatim, jer ništa drugo (konkretno) o sadržaju knjige nisi ni rekao..

a iz onoga što sam ja pročitao, i svega drugog ovde napisanog, deluje mi da si savršeno (sažeto) opisao suštinu knjige.. a to sam već našao za shodno da prokomentarišem..

Citat:
-zombie- shvati da moras da procitas knjigu od korice do korice, a ne ovlas, kao sto jesi, da bi imao prava bilo sta da komentarises! Sramno je sto pricas o knjizi koju nisi procitao!


gde to piše da moram? jel to neki novi zakon? već sam objasnio da sam pročitao onoliko koliko sam smatrao da je potrebno (tj koliko vredi) (mada i nije nešto velika i/ili teška za čitanje, pa sam mogao i da je završim), a što se ostalog tiče, uglavnom sam se i uzdržavao da komentarišem po svom (nepotpunom) sećanju na knjigu, već sam više komentarisao izjave drugih učesnika diskusije (pa i ovu tvoju ključnu).

Citat:
ps. Zasto neko vise ne zakljuca ovu temu?


što, plašite se da ne dođe još neko da argumentovano kritikuje knjigu, a da i dalje ne budete u stanju da je (argumentima) odbranite??

btw, ne shvatam zašto ljudi nikada ne priznaju da je neka knjiga loša.. kao, ono, ako su je već čitali (u prevodu, ako su se već zajebali ;), e onda će svima na sav glas hvaliti knjigu, kako im ne bi bilo krivo što su se jedini zajebali.. ;)

ja ladno za bar trećinu knjiga koje sam pročitao mogu da kažem da su IMHO loše, iako da nisam primenjivao selektivne metode (kao na ovu knjigu), procenat bi verovatno bio i znatno veći (uveren sam da ima mnogo više loših knjiga nego dobrih)..
[ -zombie- @ 22.08.2004. 21:48 ] @
Citat:
cicika:
Sopstveni primer, toliko omrazenog, samoodricanja (za koje se ovde smatra da je totalno nebitno i da to nije pravi put ka zadovoljstvu sobom):


naravno da nije pravi put. poJenta je sa što manje samoodricanja biti što više zadovoljan sobom..

Citat:
i da se za to vreme izvrsava jedan odvratan posao (cije rezultate obozavam) tzv. ucenje.
Citat:
Elem, svega toga (ili skoro svega) ja se odricem da bih jednog dana mogla da zivim normalno (tj. da ne radim u trafici ili slicno).


ako je tebi to učenje (toga) baš toliko odvratno, onda bih rekao da je tvoja životna odluka prilično pogrešna..

nasuprot tome, ja recimo volim (skoro obožavam) da učim, bar one stvari koje me zanimaju. na žalost, na ETFu (tj elfaku, njegovom ekvivalentu u nišu) sam bio primoran da učim i neke druge stvari (koje me EM nisu zanimale, EM sam ZNAO da su totalno nebitne/zastarele/štagod), na šta ja nisam hteo da pristanem, te sam od takve rđave rabote na vreme odustao (odnosno našao nešto mnogo primerenije).

e sada, prva velika zabluda je da ti fakultetsko obrazovanje garantuje ultimativnu sreću (odnosno posao značajno bolji od trafike), što vrlo očigledno dokazuje broj visokoškolovanih ljudi koji rade po trafikama/kafićima/buticima..

takođe, ako je tebi izučavanje materije sa ETFa toliko mrsko, ne verujem da bi mnogo različito gledala i na primenu te teorije sutra na poslu, pa ti verovatno ni taj obećani posao neće biti preterano ispunjavajući/zadovoljavajući, odnosno nećeš dočekati to "da živiš normalno" jer na posao nećeš gledati kao mnogo različit od "rada u trafici".


što sve zajedno definitivno govori da je tvoja životna odluka pogrešna, odnosno da si odabrala neadekvatan put sa veoma neizvesnim ishodom..

Citat:
Koliko ste puta proveli za kompom sate (ako ne i dane) pokusavajuci da resite nesto (iz bilo koje oblasti kojom se bavite) dok su neki od vasih ortaka izlazili, zezali se i slicno? Zar to nije svesno (samo)odricanje od zadovoljstva?


ja učenje preferiram u odnosu na bar pola onih aktivnosti koje si nabrojala, a ovo drugo što navodiš ne spada pod samoodricanje, već pod najobičniji i najprizemniji rad/posao, odnosno uzročno-posledičnu vezu uloženog truda i ispunjenja nekih životnih potreba (što naravno nema nikakve veze sa samoodricanjem, samounapređivanjem, ili bilo čim vezanim za dotičnu knjigu)..

[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 22.08.2004. u 23:55 GMT]
[ zlatousti @ 22.08.2004. 21:53 ] @
-zombie- prosle je vreme srednje skole i prepricavanja lektira, sto sam imao da kazem o knjizi - rekao sam, ostalo ces morati sam da procitas ako zelis da saznas "o cemu se u knjizi radi" :))
Citat:
-zombie-
deluje mi da si savršeno (sažeto) opisao suštinu knjige..

"deluje mi, mislim, cini mi se, mozda, valjda... "
To su uglavnom tvoji argumenti i argumenti drugih pojedinaca koji pricaju ovde o knjizi u negativnom kontextu.
Citat:
-zombie-
gde to piše da moram? jel to neki novi zakon?

Naravno da ne, ali ako imas imalo stida (a sve vreme pokazujes da nemas), ne bi pricao o knjizi koju nisi procitao.
Citat:
-zombie-
već sam više komentarisao izjave drugih učesnika diskusije (pa i ovu tvoju ključnu)

Sa kojom namerom? Da pokazes kako si pametan ili sta?
Citat:
-zombie-
što, plašite se da ne dođe još neko da argumentovano kritikuje knjigu

Naprotiv, nego,ova tema je prerasla u zlocin prema knjzi (ne konkretno ovoj) i svakom ljubitelju knjiga bi bilo muka da procita sve ovo. Zato sam rekao da se tema bolje zatvori.
Citat:
-zombie-
kako im ne bi bilo krivo što su se jedini zajebali.. ;)

E, ovo je vec za dijagnozu, strucnu...
[ -zombie- @ 22.08.2004. 22:16 ] @
ja nemam stida, a ti se spuštaš na nivo da me vređaš na forumu..

dobro, meni to ništa ne znači (sigurno se neću uznemiriti ako me tamo neki zlatousti sa interneta napljuje), ali govori nešto o tebi kada si ti uspeo da se povodom jedne teme o jednoj knjizi toliko iznerviraš da počneš i da vređaš druge učesnike diskusije.

sada je bar svima jasno...
[ cicika @ 22.08.2004. 22:43 ] @
zombie, ocigledno nisi mnogo krvi pljunuo nad knjigom pa me nisi razumeo.
Mislim da nema potrebe da se pravdam, iz tih razloga.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 22:46 ] @

Nisam se ja iznervirao "zbog jedne knjige", vec zbog ljudske gluposti, to je ono sto boli. Ti si mene uvredio, kao ljubitelja knjiga, svim ovim besmislenim pricama.
Citat:
-zombie-:
sada je bar svima jasno...

Da, ljudi ce proceniti, nisu potrebni komentari.
Cisto da te potsetim (jos jednom), pokretac teme je trazio link, a ne tvoje ili bilo cije drugo misljenje o knjizi.
[ homesick alien @ 22.08.2004. 23:37 ] @
nije da se nesto mesam ili tome slicno. samo ponajprije bi bilo sasvim OK da procitate Fight Club. Tek cete tad vidjeti svijet potpuno drugojacim ocima. Moram priznat da ni Put nije tako losa knjiga, ali ipak, ipak ne treba se izlagati potpunoj dijagnozi spostvenog uma preko par listova hartije. Kolektivna opcinjenost je nesto sto nas narod krasi od vajkada. Rekao bi sad: CITAJ I BUDI HAPPY!

Mislim, obracam se Ciciki: procitaj FC, mislim znam da si gledala film ali ipak kad procitas knjigu shavtices da si i ti deo Bobovog tijela. Toliko za sada.
[ Bojan Basic @ 22.08.2004. 23:40 ] @
Citat:
homesick alien:
samo ponajprije bi bilo sasvim OK da procitate Fight Club. Tek cete tad vidjeti svijet potpuno drugojacim ocima.

Da se umešam, sigurno znate da postoji i film rađen po ovoj knjizi, e sad ono što je zanimljivo je činjenica da film ima drugačiji završetak koji je pisac knjige, nakon što ga je odgledao, okarakterisao kao bolji od sopstvenog.
[ cicika @ 22.08.2004. 23:49 ] @
Citat:
ipak ne treba se izlagati potpunoj dijagnozi spostvenog uma preko par listova hartije


Naravno. Ramislis, izvagas, ponesto usvojis, ponesto odbacis. Ne pravis sektasa od sebe.
Samo mi nemojte reci kraj knjige "Fight Club", naci cu, procitacu. A film je, inace, odlican.
[ zlatousti @ 22.08.2004. 23:50 ] @
Nisam citao knjigu (jer nisam znao da postoji, potrazicu je), ali sam gledao film Fight Club - jedan od najboljih filmova koje sam odgledao ikada, od gledanja tog filma mnogo vise cenim i samog Bred Pita.
[ homesick alien @ 22.08.2004. 23:58 ] @
Verujem da je ta knjiga, mislim na FC (prim.aut.) jedna od najboljih koju sam citao. mada sam i ja prvo gledao film koji ipak nije isao toliko duboko u ljudsku psihu.

Znate ono, DANAS CU MALO DA BUDEM LOS!!!
Najgore od svega je sto se sutradan opet probudis u istom sranju i vidis da nema ni napred ni nazad samo besumucno putanje u tvari koja se zove zivot. Bilo ili ne bilo ovo filozofiranje ja zivot uvek gledam sa pragmaticne strane. To jest, spreman sam za posmatranje samom cinjenicom da pristajem da zivim u ovakvom drustvu koje nas sve okruzuje.
[ Bojan Basic @ 22.08.2004. 23:58 ] @
Biće da vi mene niste razumeli :) Sam pisac knjige je rekao da film ima bolji kraj, tako da ako ste već gledali film bolje da ne kvarite utisak čitajući knjigu (uostalom, ovo vam je i moj savet, ja sam i gledao i pročitao, i mislim samo na kraj, celokupno gledano knjiga je ipak bolja ali dosadiće vam pošto je prilično slična sa filmom). Naravno, neću reći o čemu se radi da ne bih sve pokvario, ali bolje nemojte čitati.
[ homesick alien @ 23.08.2004. 00:17 ] @
OK, posto bezim moram da vam napomenem jos jednom da obavezno procitate ovu knjigu, jer je ipak daleko bolja od filma koji je sjajan. pa vi sad vidite!!!
[ Marenović Slaviša @ 23.08.2004. 00:17 ] @
Citat:
Bojan Basic: Naravno, neću reći o čemu se radi da ne bih sve pokvario, ali bolje nemojte čitati.

Na vise mesta sam nasao ovaj savet: NE CITAJTE, TO JE OVAKVO TO JE ONAKVO, NE CITAJTE...
Mislim da je ipak bolje procitati sto vise, sto vise siriti vidike, procitajte sve sto vam dodje pod ruku samo ako imate vremena za citanje.
Nikako nije bolje ne citati, (pa makar nista ne nauciti-jednostavno se razonoditi).
Pri savetu ne mislim na neku odredjenu knjigu vec GENERALNO na sve knjige.
Mislim da jedno popodne nikako ne moze da vam upropasti zivot, ako ga provedete uz knjigu. Ma koju.

[ Bojan Basic @ 23.08.2004. 00:23 ] @
Slaviša, nismo se razumeli. Nisam ja rekao da ne čitaju zato što je loše (nije uopšte loše, štaviše izuzetno je dobro), nego sam ih savetovao ako su već gledali film i svideo im se kraj da će samo pokvariti svoj utisak ako budu ovo pročitali.

Znači, suma sumarum, knjiga je izuzetno dobra, i kraj joj je dobar, ali kraj u filmu je još bolji tako da je u tome problem, pročitaćete celu knjigu da biste se razočarali na samom kraju jer ste još pod utiskom filma.
[ caboom @ 23.08.2004. 00:35 ] @
Citat:
zlatousti: Nisam se ja iznervirao "zbog jedne knjige", vec zbog ljudske gluposti, to je ono sto boli. Ti si mene uvredio, kao ljubitelja knjiga, svim ovim besmislenim pricama.


pateticno... jos uvek nisi odgovorio ni na jedno postavljeno pitanje.
[ Marenović Slaviša @ 23.08.2004. 00:35 ] @
Postoji bolji nacin: Procitaj knjigu pa onda odgledaj film.
Ja recimo nisam niti knjigu citao niti film gledao.
E sad, ako je neko vec gledao film...
Ne znam nisam pametan.
[ markom @ 23.08.2004. 00:36 ] @
Ja cenim da ova tema nema više smisla.

Marko.