[ bmarkiol @ 10.09.2004. 20:05 ] @
Došao je i onaj usrani datum 20.8. i Novi Zakon O Sigurnosti U Prometu, a radi se o sljedećem: policija izdaje probne vozačke SVIMA, iako zakon predviđa da oni koji su položili do stupanja na snagu novog zakona, a vozačku dobivaju poslje toga (20.8.) ,trebaju dobiti redovnu vozačku (Novi Zakon O Sigurnosti U Prometu - Članak 304., Stavak 1.). Oni znaju da griješe, a kažu da ako se bude dosta ljudi bunilo da če oni svoju grešku ispraviti. Dakle buniti se možete na njihov mail: [email protected] , a možete se i meni obratiti na [email protected]. Novi zakon možete skinuti sa www.mup.hr. Javite se sa svim svojim iskustvima.
[ VRKY @ 10.09.2004. 21:18 ] @
Znam... To je total jadno.. I kolko sm ja shvatio imaju se 2 godine probe.. i ako ne napraviš nikake prekršaje dobit ćeš pravu vozačku....
[ NetZero @ 11.09.2004. 18:35 ] @
Oprosti, a što je tu totalno jadno?
Od stupanja novog Zakona na snagu, broj prometnih nesreća se peterostruko smanjio. Znaš li što znači pet puta manje prometnih nesreća? Mislim da je ti potpuno opravdano. Doduše, možda će zvučati malo paradoksalno, ali ipak mislim da je 0,0 promila za vrijeme vožnje pretjerivanje, budući da u Hrvatskoj velik broj ljudi doslovno živi od vinogradarstva, a tu su još i svećenici i td.
Ali što se tiče zakona o mladim vozačima i probnom roku od 2 godine, s tim nemam nikakvih problema, to treba biti i dobro je što je tako. Nastranu to što mladi vozači koji tek polože ne žele da ih itko ograničava, ali život je samo jedan, a 80% stradalih u prometnim nesrećama su vozači ispod 25 godina starosti... Zar ti se žuri umrijeti?
[ VRKY @ 11.09.2004. 21:27 ] @
Ma meni se to ne sviđa... I što mislite o onom zakonu da vozač kad položi ne smije vozit auto jači od 100 KS
[ bmarkiol @ 12.09.2004. 08:43 ] @
100 KS??? To znači da sa autom od 99 KS neče moči brzo voziti, a sa 105 hoće. A to sa 5 puta smanjenim brojem nesreća su obične manipulacije podacima. Sanader kaže: "ako se u narednim mjesecima smanji broj nesreća, vratit ćemo na 0,5 promila" - pa gdje je tu logika. Uostalom poginuti možeš u Fići isto kao i u Ferrariju- sve ovisi o vozaču, ne o autu.

SVI ONI KOJI SU DOBILI PROBNE VOZAČKE (NA 2 GODINE) NEKA SE TUŽE MUP-U, NA MJESTU GDJE SU IM IZDALI VOZAČKE, U SVOJIM LOKALNIM POLICIJSKIM POSTAJAMA...
[ srki @ 12.09.2004. 09:52 ] @
Citat:
bmarkiol: 100 KS??? To znači da sa autom od 99 KS neče moči brzo voziti, a sa 105 hoće.

Pa negde mora da se povuce crta. To ti je isto ono kao kada neko sa 59 poena ne polozi ispit a neko sa 60 poenat polozi. Jednostavno mora tako.

Citat:
A to sa 5 puta smanjenim brojem nesreća su obične manipulacije podacima.

Imas dokaz za to?

Citat:
Uostalom poginuti možeš u Fići isto kao i u Ferrariju- sve ovisi o vozaču, ne o autu.

Pa teorija i praksa je malo razlicita. Ako ti vozis Ficu ti ne mozes da vozis mnogo brzo kao sto mozes sa Ferarijem. Jednostavno mnogo stvari utice na broj nesreca i jedini nacin je da se proba i da se vidi sta deluje.

Jedno pitanje: Sto vama smeta ako vam je vozacka prvo izdata na dve godine? Da li planirate da ucestvujete u saobracajnim nesrecama? Ako ne, onda cete kasnije dobiti normalnu dozvolu. U cemu je problem?
[ NetZero @ 12.09.2004. 12:42 ] @
@bmarkiol:

To s pet puta _nisu_ obična manipuliranja podacima, već je napisano u skladu s policijskim izvješćima koja se govore na uobičajenim press konferencijama za novinare. Nažalost, ne mogu se sjetiti u kojim je novinama ta vijest pisala, ali mislim da je to bilo u Jutarnjem listu od 10.9. ove godine.
Progooglao sam malo, pa sam ipak našao nešto, iako ovdje govore malo drugačije. Treba uzeti u obzir da je citat koji ću ti sad dolje navesti stariji od vijesti koju sam pročitao o pet puta manjem broju nesreća:

Citat:
Zakon o sigurnosti u prometu na cestama pogodio je cilj, smanjio se broj prometnih nezgoda, broj poginulih i povrijeđenih na cestama za gotovo 50 posto, a sve ostale daljnje analize, što je i koliko pridonijelo tako dobrom rezultatu se tek provode, rekao je Mlinarić za Hrvatski radio.

Dodao je da je zakon na snazi tek nešto više od dva tjedna
.


Izvor:
http://www.index.hr/clanak.aspx?id=221350

A što se tiče smiješne usporedbe fiće i ferrarija, čovjek ti je fino odgovorio na to.
[ VRKY @ 12.09.2004. 13:34 ] @
..... Ma ne možemo mi tu niš promenit tako je kako je.... Nekom je dobro,nekom loše....
[ flylord @ 12.09.2004. 13:37 ] @
A jel bi mogao da kazes sta je tu lose!? Meni je zao sto ovako nesto ne uvedu i u SCG. Lepo ako za vreme test perioda napravis prekrsaj, ne daju ti dozvolu jedno 1-3 god min, a onda ponovo polazes i opet dobijas samo test dozvolu, a ako napravis opet prekrsaj onda nema dozvola 3-6 god min. Pa ko hoce nek izvoli.
[ VRKY @ 12.09.2004. 13:53 ] @
Meni se to nesviđa... To su oni pokupili npr. od njemaca... Isto ko onaj zakon za nošenje kaciga na biciklu... Gde ću da vozim biciklo na cesti?Jer nemamo biciklističke staze.. Oni uvedu zakon a ne paze što sve treba za to...
[ BytEfLUSh @ 12.09.2004. 14:11 ] @
Kakve to ima veze odakle su pokupili te zakone?
[ srki @ 12.09.2004. 14:44 ] @
Citat:
VRKY: Meni se to nesviđa... To su oni pokupili npr. od njemaca...

Nisu od Nemaca nego od svih zapadnih zemalja. Evo ja sam na Novom Zelandu i ovde se UVEK prvo dobija probna dozvola koja traje 2 godine.

Citat:
Isto ko onaj zakon za nošenje kaciga na biciklu... Gde ću da vozim biciklo na cesti?Jer nemamo biciklističke staze.. Oni uvedu zakon a ne paze što sve treba za to...

Pa postoje statistike koje kazu koliko je zakon uspesan i koliko biciklista sada gine a koliko je pre ginulo. Ovde u Aucklandu nazalost nema biciklisticnih traka i zato biciklisti cesto ginu. Ali pre ih je mnogo vise ginulo kada nisu imali kacige. U Americi svake godine umre 800 bicilista.

Evo ti neke statistike u vezi sa nosenjem kacige:
http://www.bhsi.org/stats.htm

Naravno ti uvek mozes da kazes da tebi ne treba kaciga ali zakon ne zna kakav je ko vozac i jednostavno mora da se uradi tako da sto manje ljudi pogine. Isto kao pre kada u Srbiji niko nije vezivao pojas pa su onda uveli malo vece kazne pa sada maltene svako vezuje pojas. A pre su svi mislili da im ne treba. Ali to ne zavisi od tebe jer uvek moze neko tebe da udari.

A to sto mladi dosta ucestvuju u saobracajnim nesrecama nije nista cudno jer oni nemaju mnogo vozackog iskustva a i poznato je da uglavnom mladji vole da izigravaju barabe i da opasno voze. Zato je ovaj zakon super. Ne vidim mu nijednu jedinu manu! Zasto bi nekom smetalo sto nema normalnu dozvolu? Neka stekne prvo malo iskustva u voznji.
[ Marko_L @ 12.09.2004. 15:48 ] @
Mislim da je zakon odličan i jedva čekam da se i kod nas uvede tako nešto.Koliko puta umalo nisam poginuo zbog ludaka koji prolaze kroz crveno i ne poštuju saobraćajne propise, jer znaju da najgore što može da im se desi je da plate neku kaznicu i nikom ništa.Ovako kad imaju probnu dozvolu koja vrlo lako može da im se oduzme, pa moraju ponovo da se akaju i polažu, mnogo više će paziti šta rade u saobraćaju, što samo može da poveća bezbednost svih učesnika u istom.Ovaj zakon jedino može da smeta idiotima (da ne upotrebim neki teži izraz) koji bi da se iživljavaju i izigravaju neke "face" ne misleći na bezbednost drugih.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2004. 16:01 ] @
Citat:

VRKY: Meni se to nesviđa... To su oni pokupili npr. od njemaca...


A meni se bas svidja - evo sad sam bas u Holandiji, i kolega mi bas prica kako su uveli novi sistem na auto putu - svako se snima kad udje na auto put i kad izadje, onda se meri vreme za koje si presao tu razdaljinu i dobije prosecna brzina, i ako je veca od nekog limita - automatski ti se salje kazna postom. Takodje se i fotografise iza ledja, a ne ispred - kako motociklisti ne bi pobegli sto se inace desava u Nemackoj - svaka cast :)

Isto i za te dozvole je princip svuda + sistem sa punktama koje ti se dodaju i posle nekog limita gubis dozvolu - i tako naravno treba, a ne da mislis da li ces ti ili deca koju ces imati izginuti zbog nekog pijanog mentola.

Sve u svemu - odlicna stvar.

A sto se svestenika tice... pa bas me briga, svestenik moze i da ima vozaca, koliko znam uvek idu sa onim mladjim kolegama, pa ne moraju bas svi da piju. Ako moraju - postoji javni prevoz. Alkohol ugrozava reflekse i sigurno sveti duh tu ne pomaze. Hrvatska tu pokazuje ozbiljnost i razdvajanje crkve od drzave.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.09.2004. u 18:08 GMT]
[ bmarkiol @ 12.09.2004. 16:02 ] @
Zašto bi se trebalo voziti 10km/h ispod ograničenja? Naprimjer: negdje stoji znak ograničenja 50km/h, to znači da ti moraš voziti 40, a to znači i da kada ti voziš iza nekog tko vozi 40 da ga ti ne smiješ preticati, jer da bi nekog preticao moraš voziti 20km/h brže od njega- kršiš zakon i riskiraš da dobiješ kaznu i ako ga pretičeš-jer voziš brže od ograničenja, a i ako ga ne pretičeš po zakonu. Ali ima tu i još nešto za poslije 23h-netko ima 25 god., položio vozački prije 6 mjeseci, oženjen, djetetu mu se nešto desi i on ga ne smije odvesti na hitnu, jer znamo da dok hitna dođe do njega on bi djete već mogao do njih odnjeti na rukama! (recimo da mu žena nema vozačku)
[ srki @ 12.09.2004. 17:49 ] @
Citat:
Ali ima tu i još nešto za poslije 23h-netko ima 25 god., položio vozački prije 6 mjeseci, oženjen, djetetu mu se nešto desi i on ga ne smije odvesti na hitnu, jer znamo da dok hitna dođe do njega on bi djete već mogao do njih odnjeti na rukama! (recimo da mu žena nema vozačku)

Ma daj, to su vec ekstremni slucajevi i ne verujem da bi ga policija zbog toga kaznjavala. Pa ja bi moje dete vozio i da nemam uopste dozvolu. Ko da ce tada neko da brine o dozvoli...
[ VRKY @ 12.09.2004. 20:40 ] @
Ma vidim ja da je više vas za te zakone... ali meni to nepaše (za sad)... možda će i pasat kad se naviknem... Ko zna....
Ovo što je rekao Ivan Dimkovic štoe tiče auto ceste isto nije baš nešto.... ali kako kome...
[ flylord @ 12.09.2004. 21:36 ] @
Ajde Vrky, brate, reci nam sta ti toliko smeta u tom zakonu. Ali konkretno.
[ VRKY @ 12.09.2004. 22:25 ] @
Ne znam kako bi to rekao... Nesviđa mi se jednostavno.. Što će ti 2 godine probe... Ono za alkohol mi je ok... za kacigu tako-tako.. ali mi se ne dopada ovo 2 godine probe..
[ flylord @ 13.09.2004. 05:55 ] @
Ali zasto!? Gledaj, svaka normalna osoba koja ne zeli da krsi zakon nece ni da primeti da ima probnu vozacku. I ne znam sta je tu problem. Jel ti zelis da vozis kroz grad jedno 150km/h, da prolazis kroz crveno.... Sta nameravas te ti smeta tako nesto?
[ VRKY @ 13.09.2004. 12:54 ] @
Ma niš.. Ne želim dalje ulazit u rasprave.. Zaboravimo ovo što sam ja rekao...
[ NetZero @ 13.09.2004. 15:33 ] @
Iz VRKY-evog profila:
Puno ime: Tomislav Vrkljan

Datum rođenja: 7.2.1990.

Sad mi je malo jasnije zašto se natežemo oko ove teme s tobom...
[ srki @ 13.09.2004. 15:50 ] @
Citat:
flylord: Ali zasto!? Gledaj, svaka normalna osoba koja ne zeli da krsi zakon nece ni da primeti da ima probnu vozacku.

E upravo to! Ja sam imao normalnu dozvolu ali nisam napravio neki prekrsaj u prve 2 godine tako da bi mi zaista bilo svejedno koju sam vozacku imao. Mada na kraju uopste nije vazno sta ja mislim ili sta neko drugi misli, najvaznije su statistike i broj nastradalih. Ma ako 10% manje njih nastrada opet vredi.
[ -=k3rn3l=- @ 13.09.2004. 16:20 ] @
Ovo bi trebalo narocito i kod nas da uvedu. Samo mi je malo cudno za 100KS. Jasan je meni razlog ali je problem sto od 90ih vecina automobila ima preko 100KS. Koliko znam audi ne pravi ispod 100KS. Posto su uglavnom novi vozaci mladi ljudi koji nemaju novac za svoja kola sta ce da radi onaj ciji otac ima kola iznad 100ks. Pa on nema koja druga kola voziti. Ovo gledam iz moje perspektive jer kada sam ja polozio samo sam mogao calov auto da vozim.
A sto se tice datuma rodjenja u profilu....pa ja mislim da je meni 1940 ili nesto slicno, tako da ne mora da znaci da su to tacni podaci. iako igrom slucaja znam da je vrky negde to godiste i ima vremena da se navikne :)
[ srki @ 13.09.2004. 16:56 ] @
Da, ni ja ne znam da li je dobro to ogranicenje do 100KS. Da li u nekoj drugoj zemlji ima slicno ogranicenje? Znam da su braca Hrvati pokupili onaj zakon o probnoj dozvoli od zapadnih zemalja. Mozda su i ogranicenje snage pokupili od nekoga mada mi je to nesto sumnjivo.
[ NetZero @ 13.09.2004. 17:47 ] @
Citat:
-=k3rn3l=-: A sto se tice datuma rodjenja u profilu....pa ja mislim da je meni 1940 ili nesto slicno, tako da ne mora da znaci da su to tacni podaci. iako igrom slucaja znam da je vrky negde to godiste i ima vremena da se navikne


Ne mora, ne mora, ali 8. razred osnovne ipak sumnjam da bi netko pisao iz zawebancije
Nisam mislio uvrijediti nikoga, nego jednostavno skrenuti pažnju na činjenicu da ovaj dečko još ne može ni pomisliti na vozačku a kamoli je imati nekih 4 godine, pa mi je stoga razumljivo zašto razmišlja kako razmišlja...I don't blame 'im.
Uostalom, vrlo vjerojatno će se ovaj zakon modificirati, kako to obično i biva, nakon nekog određemog vremena kada se dobije user feedback.

Za kraj, vic:

Što je san svakog prometnog policajca?
Kupiti raskršće i raditi privatno...
[ bmarkiol @ 13.09.2004. 19:36 ] @
Ako kreteni iz naših vlada kupe fore sa zapada kako napuniti državnu blagajnu (a ovo je definitivno jedna od tih), neka onda kupe fore i kako ih pametno ispazniti. A za alkohol kažu da su sada dobili naređenje da toleriraju do 0,1 promila. A brzina - svatko zna da ga može zaustaviti policija, ali neće netko tko ima neki sportski auto voziti 50. Naprimjer ja sam dok još nisam imao vozačku jednom kroz grad prošao sa 110 km/h - voziš auto od 2000 kubika i 125 KS, pa moraš malo, ali ipak ulica je ravna kao svijeća, a ispred nije bilo nikoga.
[ UroS @ 14.09.2004. 01:36 ] @
Pravo rešenje je uvođenje dozvola po individualnim sposobnostima. Recimo ako si ti dobar vozač polažeš za dozvolu prve kategorije i ti možeš po zakonu mnogo brže da voziš a ako si kreten tebi ni ograničenje od 40 nije dovoljno. U Srbiji policija nikako ne doprinosi poboljšanju bezbednosti pošto u srbiji zakon važi po individualnim finansijskim sposobnostima. Da bi se poboljšala bezbednost u saobraćaju prvo treba da se urade neke mnogo bitnije stvari u državi a to je na primer rešavanje korupcije na svakom mogućem nivou države. Ja ako imam pare, mogu da vozim i da se ne obazirem na ograničenja i pandure a ko misli da to tako nije u praksi taj nije bio u srbiji.
[ flylord @ 14.09.2004. 07:19 ] @
Kako da znas da li neko dobar vozac ili ne!? I dobar vozac ne znaci i oprezan i odgovoran vozac. I ne moze da se tako selektivno nekome nesto ne dozvoljava a nekome dozvoljava. Jednostavno, probne dozvole, drakonske kazne, povecati plate policiji da ne bi mogao bas svako da ih podmiti i ce vrlo brzo da se smanji broj nesreca. Jos bolje bi bilo kad bi moglo da se uvedu kazne ko u Singapur: Bambusov stap pa preko ledja. Pa ko voli, nek izvoli.
[ bmarkiol @ 14.09.2004. 18:47 ] @
Nijedan zakon zapravo neće pomoći, sve dok kod nas policija bude umjesto kazne sebi naplaćivala pića, a od tih ''pića'' oni mjesečno mogu dobro zaraditi. Kazna može biti 1,000,000 €, ali ništa od toga dok se nešto ne promjeni u samoj policiji.
[ bmarkiol @ 10.04.2005. 09:34 ] @
A gleadj sad ovo:
link
i citat:
"Policajac bez vozačke pijan izazvao sudar

SLAVONSKI BROD - Policijski službenik K. B. (28) jučer je u 1.10 sati iza ponoći, dok je bio izvan službe, vozio fiat punto Osječkom ulicom u Brodu iako mu je bila oduzeta vozačka dozvola. Kod raskrižja Osječke i naselja M. Ivanića počeo je skretati lijevo, ali nije propustio motocikl na kojem su se bez zaštitnih kaciga vozili M. C. (24) i njegov suputnik D. K. (23). U sudaru su motociklist i njegov suputnik teže ozlijeđeni.

Očevidom istražnog suca Stjepana Franića i zamjenice županijskog državnog odvjetnika Mirele Šmital utvrđeno je da je vozač fiata K. B. imao 1,97 promila alkohola u krvi. No, uzorci urina i krvi uzeti su od svih sudionika sudara te su poslani Centru za kriminalistička vještačenja u Zagreb radi analize na alkohol. Policijski službenik K. B. je zbog počinjenih prekršaja, u vezi s ovom prometnom nesrećom, udaljen s dužnosti i protiv njega slijedi stegovni postupak zbog teže povrede radne dužnosti, a bit će i kazneno prijavljen Državnom odvjetništvu.
(bg)

/Večernji List 7.4.2005/
08.04.2005"