[ pyc @ 11.11.2004. 22:21 ] @
najvise revoltiran zbog toga sto su se u emisiji "javna tajna" mogle cuti izjave
kao sto je "piratovanje je zlocin", odlucio sam dam svoje vidjenje stvari koje
je u mnogome susta suprotnost stavovima srdjana dragojevica (mog zaista
omiljenog rezisera, sve dok nisam cuo da ulicnog prodavca naziva "dzukelom") i
onog drugog gosta, ne znam kako se zove. Voleo bih kada bi ove kratke teze bar
malo uticale na promenu po mom misljenju jednog totalno gramzivog, pogresnog, a
mogao bih slobodno reci i zlog stava ljudi iz industrije zabave kakvi su bili i
pomenuti gosti.

1) zlonamerno identifikovanje falsifikovanih prehrambenih
proizvoda i lekova sa piraterijom. cinjenica je da da narezani cd nikoga nije
ubio, dok to zaista ne mora da bude pravilo sa falsifikovanom hranom i lekovima.

2) stavljaje prometa droge i finansiranja terorizma u isti kontekst zajedno sa
piraterijom, sto je samo po sebi notorni nonsens. te stvari nemaju ama bas
nikakvu vezu, ni eticki, ni finansijski. imaginarne veze ta dva sveta su namerno
i tendenciono iskonstruisane i lansirane u emisiji.

3) koja je struktura cene kostanja jednog cd-a? ne osecam se najstrucnijim da
pricam opsirnije na tu temu, ali definitivno sam siguran da reklama cini bar 80%
cene kostanja proizvoda. da li je to eticki i da li postoji jos proizvoda sa tim
procentom udela propagande u svojoj ceni? proizvodi muzicke i filmske industrije
su najverovatnije rekorderi u tom smislu.

4) riaa i slicne organizacije su pocele da pokrecu parnice protiv ljudi koji po
kucama skidaju muziku i filmove preko p2p protokola. grozno samo po sebi. no,
dobro je da postoji i tehnicko resenje protiv takve napasti. ne bih sada o
detaljima istog.

5) cela muzicka i filmska industrija se razvila u jednu opaku gramzivu zver
upravo zbog toga sto do skoro nije postojao nacin da se kopiraju izdanja u istom
kvalitetu kao i original, ali je napredak kompjuterske i internet tehnologije je
jednostavno evolucijski veoma pomrsio racun velikoj industriji, koja sada
hramlje i pokusava na sve nacine da ugusi kopiranje, sto je zaista nemoguca
misija. postoji na neki nacin paralela izmedju velikih naftnih kompanija kojima
nedostaje "mesa" pa onda one putem lobija uticu na politicare i teraju ih u
ratnicke pohode (primer iraka). prakticno, sve se svodi na pitanje o dubini
ionako vec dubokih dzepova 0.01% populacije na zemlji.

*

tehnoloski napredak se mora prihvatiti kao civilizacijski. zao nam je, ali
vremena se menjaju, nema vise abnormalnih profita izdavackih kuca. izvolite pa
zaradjujte od koncerata i bioskopa i reklamnih kampanja vasih poznatih umetnika.

6) onaj ko stupa u celu pricu show biznisa mora unapred da prihvati novo-nastalo
stanje i ne treba da se bori protiv vetrenjaca, a tako bih slikovito nazvao
borbu protiv nezaustavive ekspanzije p2p programa za filesharing na mrezi.

7) izdavacke kuce ce i dalje moci da postoje samo ako budu konkuretne sa cenom,
dakle, tada kada se smanji ogroman udeo marketinga u ceni jednog izdanja.
propaganda umetnosti je losa pojava i ona zapravo ne bi trebalo ni da postoji,
jer ono sto je zaista kvalitetno treba da se probije samo, a ne uz "intenzivne"
kampanje, bolje reci svakodnevna ispiranja mozga narodu.

8) zaista kvalittetan umetnik ce uvek moci da zaradi od svog umetnickog dela
(koncerti, bioskopi). poenta je smanjiti reklamu za "umetnost", a na taj nacin,
kvalitet ce opstati, a sljam tj. komecijala, estrada (dakle sve ono za ciju
prodaju je zasluznije menadzerstvo i prosecno glup covek koji automatski reaguje
na reklamu) ce nestati, sto u krajnjoj liniji ima pozitivan efekat na svest
ljudi. prolazi je vreme velikih reklamnih kampanja za polu-umetnike, a vise bih
voleo da ih oznacim kao "vise-menadzere-nego-umetnike", jer se one vise ne
isplate. 9) digitalnu kopiju filma ili muzike je toliko banalno prosto
napraviti i dati svom prijatelju da je zabrana takvog akta nista drugo nego atak
na zdravu pamet i na osnovno racionalno, prakticno, stedljivo i u krajnjoj
liniji normalno socijalno ponasanje. to je ono sto nam omogucuju aparati u kuci
koje smo sami kupili(!).

zamislite ovu paralelu... "ne, ti ne smes da koristis svoju ves masinu da bi
oprao gace, nego moras da ides u obliznju perionicu, jer je donesen je zakon o
zastiti trzista javnih perionica rublja).

zaista smesno, ali nimalo banalno poredjenje, slozicete se.

10) pozitivan efekat kopiranja izdanja putem interneta je da ono sto je zaista
kvalitetno dobija sansu da se na munjevit nacin prosiri.

11) reklamna kampanja je u sustoj suprotnosti sa osnovnim principima umetnosti i
unosi neke lose principe u umetnost, a samim tim i zagadjuje citavu scenu.

12) gramzivosti prebogatih. njihovo vreme je proslo, dosla je era internet
privatnosti, a u isto vreme i internet slobode komunikacije. to je cist
civilizacijski korak napred.

13) licno se gnusam/grozim (stvarno ne mogu da nadjem dovoljno jak izraz) za
stvari kao sto su ulaganje miliona dolara u jedan film da bi za "nedelju dana
prikazivanja" ili jos gore "prvi vikend prikazivanja" zaradio 100 miliona
dolara, a da u isto vreme deca u mozda susednoj drzavi umiru od gladi. radi se o
mocnim bogataskim lobijima koji finansiraju takve projekte i ne vide dalje od
svoje guzice.

dosta je bilo. morao sam. ovoje prosto izletelo iz mene. revolt. (inace nemam
obicaj da pisem ovolike "tepihe" po forumima. voleo bih da cujem i druga
misljenja, tacnije argumentacije protiv, a srecnim bi me ucinilo ako bih video
da imam istomisljenike.

poruka za srdjana dragojevica: misljenja sam da si dovoljno dobar reziser da
prevazidjes sitan racun i mislim da ti je pirat u onom mailu dobro odgovorio.

last word: ova planeta je u poslednje vreme postala jedno jako pogresno mesto i
pitanje je vremena kada ce se sve raspasti.

problemi kao sto su vladavina lobija, ratovi i slicno su ono cime bi ustvari
trebali svi da se bave. piraterija je malo i bezazleno dete.

svakim danom, sve sam vise komunista u potrazi za pravednim i realnim nacinom
ostvarenja tog poretka.

pozdrav, pyc

p.s. ajde recite, ko je bacio kesh da se napravi onakva emisija? ;)
[ aleksandaraleksandar @ 11.11.2004. 22:42 ] @
dvd 1500-2000 dinara i oni se zale na pirateriju. svasta.

opet su poceli da pustaju reklame "ne koristite pirat izdanje
pokvarice vam kompjuter". sa takvim stavom, samo nasmeju klince koji
ce im pokazati da to nije tako, kopiranjem jos jednog diska sa
sadrzajem na koji je neko platio pravo prikaza.

ako zele ista da urade, moraju da odu dva koraka unapred. pa necu ja
da im placam biskopske sale, malo li mi je sto nemam socijalno
osiguranje, ni zdravstveno i cutim i cekam da se drzava dovede u red
(i nemam nikakav problem sa prihvatanjem takvih stvari), nego sad jos
moram da idem "puno u bioskop, da bi oni imali pocetna obrtna
sredstva". budalastine.

da sam mogao, pitao bih onog lika "a zasto ti onda ne obrises hrt1,
hrt2 iz memorije tvog tv aparata? nego i sam cinis krivicno delo."

eto i ja isto kao i on, gledam hrt i pravim spisak sta je sbb pustao
bez ugovora, pa cu jednom da budem dobar gradjanin....

bas te ponekad ljudi od kojih se to ne ocekuje iznerviraju, posebno
srdjan dragojevic. sta li samo sve imaju na racunarima.....
[ aleksandaraleksandar @ 11.11.2004. 22:48 ] @
@pyc

nemoj da mislis da je to zaista tako, sto si napisao u vezi planete.
to mozda nama iz ovog ugla tako izgleda, ali svet funkcionise
poprilicno dobro, s obzirom da ljudsku lenjost i nerad.

ali moram da primetim, da kud i kamo drustva sa vecim stepenom
odgovornosti (zapadna civilizacija) su naterali svojim ponasanjem
(piraterija) da spuste cenu jedne muzicke numere na 99 centi. zao mi
je ako gresim, jer sa ovim zlom (koje nema veze sa planetom, a ima
samnom - citaj telekom), nikad nisam ni video kako izgledaju ti
sajtovi.

pa kad ne mogu, legalno, ono sto moze ceo svet, ja cu na bulevaru. pa
neka se srdjan zali telekomu; kao sto se stanovnici nekih udaljenih
delova nekog grada zale na prevoz gradskoj vlasti, a ne republickoj
sto nemaju standard da kupe automobile; i ti zahtevi im se legitimno
resavaju.
[ jablan @ 12.11.2004. 08:42 ] @
Pyc, odličan i iskren post. Nažalost ne koristim TV pa nisam gledao dotičnu emisiju.

Ne slažem se samo sa stavkom 9), u potpunosti ne stoji jer ne možeš zločin (generalno, bilo kakav zločin) da pravdaš time što ga je suviše lako izvesti. Svi po kućama imamo sigurno više od jednog predmeta kojim bi se dao ubiti čovek (oni sa jačom imaginacijom sigurno bi našli i par desetina), pa opet to ne skida krivicu sa ubistva.

Što se tiče muzičke i filmske industrije, svakako si u pravu. Ne treba zaboraviti ni to da je 20evra za DVD nekom na zapadu sitna lova, za razliku od 1k5 din ovde nama.
[ pyc @ 12.11.2004. 09:01 ] @
Citat:
jablan:
Ne slažem se samo sa stavkom 9), u potpunosti ne stoji jer ne možeš zločin (generalno, bilo kakav zločin) da pravdaš time što ga je suviše lako izvesti. Svi po kućama imamo sigurno više od jednog predmeta kojim bi se dao ubiti čovek (oni sa jačom imaginacijom sigurno bi našli i par desetina), pa opet to ne skida krivicu sa ubistva.


kopiranje cd-a po meni ni u kom slucaju ne zasluzuje da se nazove zlocinom, cak je pitanje da li je to i prekrsaj, s' obzirom da nam je omoguceno da to radimo sa opremom koju smo najnormalnije kupili. nikako ne bih te stvari poredio sa ubistvima i slicno.

sem toga, izvini, ali moram da te pitam:
po tebi je lako uzeti noz i zabosti u nekoga? :))

pyc

[Ovu poruku je menjao pyc dana 12.11.2004. u 10:09 GMT+1]
[ jablan @ 12.11.2004. 09:07 ] @
Pogrešno si me shvatio. Ono što sam hteo da kažem je da mera izvodljivosti nekog čina ne utiče nikako na njegovu etičku opravdanost, kao što ti tvrdiš pod 9).
[ pyc @ 12.11.2004. 09:10 ] @
nije u pitanju mera izvodljivosti, vec psihicko stanje izvodjaca ;)

pyc

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 12.11.2004. u 21:47 GMT+1]
[ jablan @ 12.11.2004. 09:22 ] @
Citat:
pyc: po tebi je lako uzeti noz i zabosti u nekoga? :))

Pa, ne računajući moralni aspekt, nije mnogo teže nego otvoriti rezač, staviti CD-R i zatvoriti rezač.
[ pyc @ 12.11.2004. 09:38 ] @
Pa, u pravu si, ali ja nisam ni u jednom momentu prevideo i moralni aspekt.

pyc

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 12.11.2004. u 21:48 GMT+1]
[ rapidlord @ 12.11.2004. 11:38 ] @
To sto je u ovoj zemlji poremecen sistem vrednosti toliko da i dolazi do ovakvih revolta, jer niko normalan sa platom od 10 000 nece da da 2 000 za film. pa i 500 za muzicki disk. Ali cinjenica je da je piraterija najvise uticala na propast muzicke scene (a i mnogih drugih) u srbiji.

(a) Primer: grupa ljudi se udruzuje oko nekog muzickog kvalitetnog projekta, za realizaciju treba da skupe oko 5000 - 10000 EVRA, kolike su sanse da povrate pare zarade i obogate muzicku scenu kvalitetnom muzikom kad se nhihov piratski disk prodaje na ulici za 100 dinara i oni od toga dobiju cvorak. ??????

(b) Ista situacija je sto se tice Softera nemogucnost da se naplati rad programera u zemlji rezultovalo je veoma malim brojem IT strucnjaka, sto se odrazilo na katastrofalnu situaciju sto se tice IT razvoja u zemlji, zbog cega kaskamo za ostatkom regiona i to debelo.

Uopste neopravadavam pricu o holivudu i prevelikom marketingu koji si spomenuo , u potpunosti si u pravu, ali se ne slazem da zbog toga treba braniti pirateriju.

Sad ces ti mene da pitas "sta ti kao nikad nisi kupio pirata" , jesam, a u zivotu sam kupio samo par originala, ali samo iz finasiskih razloga a ne iz nekog revolta, a protiv piraterije cu se boriti onoliko koliko mi finasisko stanje omogucava.

p.s. Ako ti se nesvidja holivudska s*** onda nemoj da ih gledas, ako mrzis CocaColu nemoj da je pijes, "it`s simple as that".

[ pyc @ 12.11.2004. 12:04 ] @
Citat:
rapidlord:
(a) Primer: grupa ljudi se udruzuje oko nekog muzickog kvalitetnog projekta, za realizaciju treba da skupe oko 5000 - 10000 EVRA, kolike su sanse da povrate pare zarade i obogate muzicku scenu kvalitetnom muzikom kad se nhihov piratski disk prodaje na ulici za 100 dinara i oni od toga dobiju cvorak. ??????


filesharing nesto sto je prakticno nezaustavivo, pa zbog toga nema smisla ni opirati mu se. u samoj prirodi digitalnog proizvoda je lako umnozavanje. koliko jednoj grupi (bila ona muzicka, filmska, softverska) to odmaze, verovatno toliko i pomaze, a vec sam to i napisao: novonastalo stanje vidim kao civilizacijski napredak, a ne kao smetnju.

muzicka scena ce uvek biti "bogata" za onoga ko se interesuje, bez obzira na svu finansijsku pozadinu. na neki nacin, filesharing je doneo nova pravila, a to je uglavnom to da sam kvalitet moze da opstane, i da se sve vise izjednacavaju sanse neafirmisanih umetnika i sl. u odnosu na one koje forsiraju mediji, za mene je to samo pozitivno.

da sazmem svoju misao. umetnici neka zaradjuju pare na koncertima, od emitovanja muzike na radiju, neka ostave kopiranje na miru. slicno je i sa filmskim radnicima koji imaju bioskope i televiziju. softverasi... njima je jos i najbolje jer postoji milion nacina da uzmu pare, a da to nije puka prodaja narezanog diska.

Citat:

(b) Ista situacija je sto se tice Softera nemogucnost da se naplati rad programera u zemlji rezultovalo je veoma malim brojem IT strucnjaka, sto se odrazilo na katastrofalnu situaciju sto se tice IT razvoja u zemlji, zbog cega kaskamo za ostatkom regiona i to debelo.


sa druge strane, softver, a to mu je u samoj prirodi proizvoda ima najveci potencijal, poredeci ga sa ostalim proizvodima, da od obicnog coveka preko noci napravi milionera. mislim da se ovaj faktor mora uzeti u obzir.

Citat:

p.s. Ako ti se nesvidja holivudska s*** onda nemoj da ih gledas, ako mrzis CocaColu nemoj da je pijes, "it`s simple as that".


a sta ako je poneki holivudski film i dobar? a sta ako je koka-kola moje omiljeno pice? uostalom, poenta moje prve poruke uopste nije bila u prozivanju holivudske kvazi-umetnosti.

pyc
[ rapidlord @ 12.11.2004. 12:30 ] @
Pricas kao da zivis u Sjedinjenim Drzavama, ta pravila ne funkcionisu ovde,

Citat:

a to je uglavnom to da sam kvalitet moze da opstane, i da se sve vise izjednacavaju sanse neafirmisanih umetnika i sl. u odnosu na one koje forsiraju mediji, za mene je to samo pozitivno.


Na zapadu postoje "Nezavisne Producenske Kuce" koje furaju neafirmisane umetnike, cime omogucavaju da kvalitet koji je zatrpan duboko u "Underground" izbace na povrsinu. Tako su stvoreni neki od najvecih bendova ikad.

Zasto toga nema kod nas, velike kuce kao sto su Grand i Pink izbacuju tolko materijala uz bolesno ogroman marketing, da kada piraterija i uzme svoj deo koloca koji je veliki (da nezaboravimo da i same kuce cak ucestvuju u tome cime izbegavaju porez), ipak im na kraju ostaje dovoljno za nastavak kampanje, male nezavisne kuce koje furaju neafirmisane umetnike, nemogu da opstanu u takvom okruzenju , to jest kada piraterija uzme svoj danak njima ne ostaje nista.


Citat:

poredeci ga sa ostalim proizvodima, da od obicnog coveka preko noci napravi milionera


Mozda u U.S. ne ovde. iz razloga koji sam vec naveo. (radi se o pirateriji u Srbiji zar ne?) Navedi mi bar jednog coveka koji je u srbiji , ne preko stvorio Milione (ne dinara) na razvoju softwera. (mozda i ima nekog jedan ili dva)
[ Java Beograd @ 12.11.2004. 12:36 ] @
@pyc
Bez namere da branim pomenutog rezisera, i uz, ( logicno ) priznanje da koristnim nelegalni softver (i stidim se toga) moram da ti skrenem paznju da gresis, ovaj, silno gresis sinko !

Zamisli situaciju:

Muzicar ima talenat i iskomponuje desetak lepih pesama. Okupi orkestar. Plati ga, naravno. Provede mesec - dva u snimanju pesama. Plati zakup studija, za vreme koje ga je koristio. Plati dizajnere za omot. Plati proizvodnju ukupnog tiraza CD-ova. Plati snimanje reklama. I sa pravom ocekuje da mu se ulozeni novac vrati, i da naravno ponesto zaradi.

A sta radi pirat ? Uzme gotov proizvod, iskopira mnooooogo primeraka, i, bez trunke rada, znoja, ulaganja, prodaje ono sto nije njegovo. I time direktno uzme iz dzepa xy evra gorespomenutom muzicaru.

Ne, to se ne moze poistovetiti sa terorizmom, ali to je potpuno isto kao da je upao u kucu muzicara i odneo xy evra. POTPUNO ISTO ! I ti to opravdavas ?!

Da si ikad uradio nesto vredno, a da ti to neko prosto ukrade, ne bi razmisljao ovako kako sada razmisljas.
[ pyc @ 12.11.2004. 12:38 ] @
Citat:

Mozda u U.S. ne ovde. iz razloga koji sam vec naveo. (radi se o pirateriji u Srbiji zar ne?) Navedi mi bar jednog coveka koji je u srbiji , ne preko stvorio Milione (ne dinara) na razvoju softwera. (mozda i ima nekog jedan ili dva)


nisam bukvalno mislio na milione, naravno, mada u svetu postoje i takvi primeri. srbija je isuvise mala i propala da bi pronasli nekog softver-milionera-preko-noci, ali definitivno mislim da je takvo nesto moguce, a da to nema veze sa geografskim polozajem, tj. zemljoj u kojoj programer zivi.

pyc
[ pyc @ 12.11.2004. 12:52 ] @
Citat:
Da si ikad uradio nesto vredno, a da ti to neko prosto ukrade, ne bi razmisljao ovako kako sada razmisljas.


ja se ubih od objasnjavanja da svako ko ulazi u tu pricu (pricu o kopiranju digitalnih podataka) treba da se pomiri sa nekim stvarima, ali dzaba...

zastita patenta je nesto sasvim drugo, a meni se cini da ti pucas upravo na to u tvojoj poruci. naravno da nije ok ako neko ukrade source i napravi svoju varijantu. to je nesto sasvim drugo u odnosu digitalno kopiranje gotovog proizvoda.

pyc
[ JogyII @ 12.11.2004. 13:29 ] @
pobogu ljudi zaista vas neshvatam, idete iz krajnjosti u krajnjost

evo da i ja dam moje vidjenje (mada ce me obe "ekstremne" grupe pojesti)

- pirateriju definitivno netreba porediti sa terorizmom ili dilovanjem droge, to samo muzicka i filmska industrija pokusavaju tako da docaraju svetu uz pomoc para sebi da bi si omogucile da zarade jos vise para

- piraterija, tacnije povreda autorskih prava je ekvivalentna kradji, ali nema svrhe preterivati sa kaznjavanjem kao sto muzicka/filmska industrija zele, ako neko poseduje ilegalnog softwera recimo u vrednosti od 1K eura treba ga kazniti kaznom koja je ekvivalentna toj sumi (recimo ista ona kao za kradju bele tehnike u vrednosti od 1K eura), a ne da mu specijalci ulecu u kucu kroz prozor, i da provede 50 godina u sibiru.

nisam potpuno siguran, ali ukoliko neko nije bio svestan da je roba koju je kupio kradena jedina kazna je oduzimanje robe (on nije licno izvrsio kradju).

sa druge strane, ako je neko drugima prodavao istu kradenu robu recimo u vrednosti preko 100k eura treba da odgovara (takodje) kao za ekvivalentnu kradju, za ovolike kradje vec postoji i zatvorska kazna koliko se secam (izvinjavam se unapred, ali ne poznajem nas zakon)

- sto se tice davanje kopije prijatelju/rodjaku tice to definitivno nebi trebalo da bude legalno, pogledati pasus za "manje kradje"

- sto se pustanja muzike/filmova prijateljima, ili na svojoj zurci tice smatram da bi trebali da budemo potpuno slobodni da materijal KOJI SMO KUPILI koristimo kako nam je volja (za nekomercijalnu/licnu upotrebu), pa i da ga pozajmimo/preprodamo nekom drugom ukoliko nemamo vise ni jednu kopiju datog materijala kod sebe, naravno pustanje istog na radiju, televiziji, ili nekoj zurci gde naplacujemo ulaz spada u komercijalnu upotrebu

ovo je po meni posten "Fair use policy"





[ pyc @ 12.11.2004. 13:43 ] @
au, pa ti jos teras Windows NT, izgleda da si dosledan svojim principima o nelegalnosti kopiranja. bravo! ;)

pyc
[ markom @ 12.11.2004. 13:57 ] @
Marko... Pre nego što nastaviš dalju argumentaciju na ovu temu (i izazoveš protivnički tabor u poznatom "degojs-dragi tata-ivan dimković-markom" sastavu), predložio bih ti da pogledaš istorijat diskusija na temu piraterije u Advocacy forumu... You have been warned! ;-)

Marko.
[ Java Beograd @ 12.11.2004. 14:01 ] @
Citat:
JogyII: - sto se tice davanje kopije prijatelju/rodjaku tice to definitivno nebi trebalo da bude legalno, pogledati pasus za "manje kradje"


Slazem se sa tobom, uz malu ispravku. Citirana aktivnost nije piraterija.

U svetu se sankcionise ZARADA na nelegalan nacin. Dakle, prodaja piratskih kopija ili koriscenje nelegalnog softvera u cilju zarade. Nigde u svetu policija ne juri nelegalne kopije softvera po kucama, za licnu upotrebu.
[ JogyII @ 12.11.2004. 14:21 ] @
Citat:
Java Beograd: Slazem se sa tobom, uz malu ispravku. Citirana aktivnost nije piraterija.

ja nisam ni rekao da je u pitanju piraterija, nego povreda autorskih prava <=> kradja


Citat:
Java BeogradU svetu se sankcionise ZARADA na nelegalan nacin. Dakle, prodaja piratskih kopija ili koriscenje nelegalnog softvera u cilju zarade. Nigde u svetu policija ne juri nelegalne kopije softvera po kucama, za licnu upotrebu.

to dali jure kucne korisnike ili ne je nevazno, pa ni ti neces tuziti nekoga ako ti ukrade cokoladu ispred supermarketa, ne isplati se truda vremena i novca, ali je to i dalje ilegalno, to jest u pitanju je povreda autorskih prava/kradja
[ Andreja Dulovic @ 12.11.2004. 15:00 ] @
Citat:
Muzicar ima talenat i iskomponuje desetak lepih pesama. Okupi orkestar. Plati ga, naravno. Provede mesec - dva u snimanju pesama. Plati zakup studija, za vreme koje ga je koristio. Plati dizajnere za omot. Plati proizvodnju ukupnog tiraza CD-ova. Plati snimanje reklama. I sa pravom ocekuje da mu se ulozeni novac vrati, i da naravno ponesto zaradi.

A sta radi pirat ? Uzme gotov proizvod, iskopira mnooooogo primeraka, i, bez trunke rada, znoja, ulaganja, prodaje ono sto nije njegovo. I time direktno uzme iz dzepa xy evra gorespomenutom muzicaru.

u startu si prevideo jednu stvar:
- pirati jako retko prodaju ostvarenja neafirmisanih umetnika, ne zato sto su dobri nego zato sto to "slabo ide". niko nece da kupi. kod pirata se 99% mogu naci albumi bendova koji i inace imaju milionske tiraze. metallica, madonna, shakira i tako to. od domacih se uglavnom piratuju zeljko joksimovic, zdravko colic, leontina i ostali umetnici za koje se ne moze bas reci da su jadni i da nemaju 'leba da jedu.
- odavno vec u svetu, muzicari zaradjuju pomocu koncerata, dok prodaja ploca donosi pare samo onim najtiraznijim.
- beyonce je svoj prvi singl prodala u 7 miliona primeraka, dok neke kultne heavy metal grupe koje postoje vec skoro 10 godina, i imaju po 7-8 albuma uspeju da prodaju jedva 1.5 miliona ploca u celokupnoj karijeri (ima ih tek nekoliko). dakle, oni i ne racunaju na prodaju diskova, vec na veliku posecenost koncertima, turneje i tako dalje.

Citat:
Ne, to se ne moze poistovetiti sa terorizmom, ali to je potpuno isto kao da je upao u kucu muzicara i odneo xy evra. POTPUNO ISTO ! I ti to opravdavas ?!

zapravo, i ovde si prevideo neke stvari:
- klinac je video na tv-u spot metalike. trazi od mame i tate pare za disk koji kosta 1500 dinara, i oni nemaju da mu daju. klinac odlazi kod pirata i kupuje ga za 200 (ili koliko vec kosta, nisam u toku). odusevljava se albumom i pocinje da skuplja pare za koncert (2500 dinara). odlazi na koncert (20-30k ljudi u begoradu).
zakljucak: da nije bilo pirata, metalika ne bi zaradila 2500 dinara od njegove ulaznice, a klinac iovako ne bi kupio original disk.

u ovoj zemlji standard i platezna moc ljudi su takvi da se bendovima i muzicarima i te kako isplati postojanje piratertije, jer je to besplatna promocija. ljudi iovako ne bi kupovali originale da nema pirata, samo bi bili manje informisani o tome sta ima na sceni, pa analogno tome ne bi posecivali koncerte.
- u srbiji postoje izdavacke kuce koje izvodjacima ne nude procenat od prodaje diskova, vec neku fiksnu nadoknadu, obicno u vidu svote koja ne moze da pokrije ni 1/3 cene snimanja materijala ili nekoliko desetina besplatnih kopija sopstvenog albuma. za takve umetnike je piraterija dobra stvar.





[ BytEfLUSh @ 12.11.2004. 15:05 ] @
U potpunosti se slažem sa Jogy-jem.
Piraterija jeste krivično delo -- i treba da bude... E sad, ko neće da plaća brdo $$$ za komercijalni software neka koristi free alternative. Ko nema para za neki CD - čuće ga valjda u nekom kafiću... A što se DVD-ova tiče..... Ima mnogo jeftinije da se iznajmi, ako ti ne treba u svojoj kolekciji - to je najbolja metoda...
[ Dejan Lozanovic @ 12.11.2004. 15:07 ] @
Ma ja sam nasao tu p2p mrezu jako dobrom stvari, svojevremeno nekada davno kada sam komponovao techno, jedini nacin distribucije mi je bio p2p, posto mi otac nije imao veliku njivu ili kravu da proda da pa da snimim plocu. U to vreme je postojao samo napster, odem fino u Techno sobu i kazem ljudi ja sam radim muziku hocete da cujete, i par likova poskida od mene i posle razdele svi medju sobom, i znate li koji je bio krajnji rezultat cele price DJ Misjah pusti stvar na jednom gostovanju u beogradu :) meni iskreno receno nije trebalo vise :))

Nego ruse riknuo mi je bio hard, pa sam i vecinu svojih pesama pogubio :(((, da nemas mozda jos uvek kod sebe onu moju stav koja je trbala da ide na drugu kompilaciju, znas ono sto sam u Buzz-u radio ? e ako imas bio bih ti zahvalan da ju dobijem nekako :)
[ Java Beograd @ 12.11.2004. 15:18 ] @
@Andreja

Citat:
- pirati jako retko prodaju ostvarenja neafirmisanih umetnika ... kod pirata se 99% mogu naci albumi bendova koji i inace imaju milionske tiraze ... za koje se ne moze bas reci da su jadni i da nemaju 'leba da jedu.

Pazi kad je to potpuno nebitno ! Jel ti to sad hoces da moralno opravdas pirateriju, ako su u pitanju pojedini bendovi ? Savremeni Robin Hud ? Koja je to granica tiraza gde cemo da odobrimo da pirati kradu ? Ko ce granicu da odredi ? Ako nastavimo tom logikom, odobricemo provalu u kuce i kradju imovine, ako vlasnik kuce na racunu u banci ima preko <neka cifra> dolara.

Citat:
- odavno vec u svetu, muzicari zaradjuju pomocu koncerata, dok prodaja ploca donosi pare samo onim najtiraznijim.

Pa sta ? I sad, kao, ajde da, proizvoljno, krademo ljudima ono sto su snimili.

Citat:
- beyonce je svoj prvi singl prodala u 7 miliona primeraka, dok neke kultne heavy metal grupe koje postoje vec skoro 10 godina, i imaju po 7-8 albuma uspeju da prodaju jedva 1.5 miliona ploca u celokupnoj karijeri (ima ih tek nekoliko). dakle, oni i ne racunaju na prodaju diskova, vec na veliku posecenost koncertima, turneje i tako dalje.

Ama covece, pusti ti njih da oni sami racunaju sta ce da rade sa svojom imovinom.

Ja svoje pare ne dam nikome, osim onima kojima hocu da dam. A ti ? Imaju li i oni pravo na to ?
[ aantsas @ 12.11.2004. 20:15 ] @
Ajmo ovako...

Kupujmo domace,
piratizujmo strano!
[ maksima2net @ 12.11.2004. 20:45 ] @
E to je fina tema.
Nisam imao vremena da pogledam celu emisiju.
Ali mi je smesno sto kaze da drzava gubi na tome ne samo u smislu poreza nego kao da jednog dana nece biti bioskopa kod nas i tu se gube radna mesta.

Pa to je i neki kao problem, a kad se zatvori neka firma zbog tranzicije i 200-500 radnika ostane bez posla, to nije strasno.

Nego su napomenuli da je strasno kad se zatvore bioskopi i ljudi ostanu bez posla jaka stvar.

U ostalom kad dovedu i pruze mnogo bolje uslove zivota i neka traze onda da se postuju sva pravila, pa nema veze.
[ mitar1982 @ 12.11.2004. 20:52 ] @
Video sam jedan interesantan potpis na eMule forumu, za koji mislim da ima veze s temom :

Code:
P2P is NOT piracy, it's marketing. 
In fact, if your music or movie is NOT being downloaded, you should be WORRIED !
If you CAN'T GIVE IT AWAY for free, how do you expect to sell it?
[ ultraKeen @ 12.11.2004. 21:16 ] @
...hm, zanimljivo provocirajuca tema :)

Ajmo analogiju i gradaciju...

Kada neko kupi novine, pa procita nesto zanimljivo u njima i to PREPRICA nekom drugome - to NIJE praterija, iako je sustinu, dakle informaciju, taj drugi saznao a da nije plati njenu cenu. Svi ce se sloziti da bi zakon koji brani obicno ljudsko prepricavanje procitanog drugome - bio totalni nonsens.

Zatim, ako onaj sto kupi novine daa iste onom drugom NA CITANjE - opet nema piraterije, jer su novine postale njegova licna svojina cinom kupovine, pa njen vlasnik ima pravo da radi sa njima sta ga je volja: da ih pokloni, zapali ili obrise svoju pozadinu (u vecini slucajeva najkorisnije sto moze da uradi).

Dalje, ako onaj sto je kupio novine bukvalno PREPISE neki tekst i da ga onom drugom - to opet nije piraterija, jer nema zakona koji bi takvu glupost branio: to mozda radi jedan od njih hiljadu ili sto hiljada, pa za tako minornu kradju je neisplativo pisati zakon, a pogotovo vijati pocinioce prekrsaja.

I na kraju, ako bi onaj sto je kupio novine, krenuo iste da KOPIRA naveliko i u celosti, pa ih takve prodavao upola cene - bio bi obicna budala jer mu se to jednostavno ne bi isplatilo: proizvodna cena njegove kopije bi bila garantovano makar duplo veca od cene zvanicnog primerka; jednostavno papirnata tehnologija kopiranja se ne isplati. Zasto? Vazan momenat uocavanja: ZBOG MALE CENE ORIGINALA.

Zakljucak: piraterije NEMA u sferi stampane informacije, odnosno tamo se eventualno prica samo o plagijatima, cija je priroda sasvim drugacija: tudja roba se prodaje kao svoja, desava se skrivanje pravog vlasnista, cega kod piraterije muzike i filmova nema: tamo se otvoreno prodaje tudje, ali za mnogo manje pare.

Pa ZASTO piraterije onda ima u muzickoj i filmskoj industriji? U cemu je razlika izmedju industrije stampe i industrije zabave - a OBE industriske sorte prenose informacije preko nekakvih "nosaca informacija" ?

Razlika je u kolicini i ceni. Kolicina piraterije u jednoj je zanemariva a u drugoj bolno boli... Cena u jednoj je toliko mala da se ne isplati kopiranje, a u drugoj toliko velika da se - isplati...

Dakle u pitanju NIJE princip, nego KOLICINA i CENA !!!

E, kada to znamo, onda nam biva mnogo lakse :) ... Kako ?

Pa tako, sto znamo da kad je rec o kolicini (a cena se podrazumeva), da su jedini motiv PARE, da piraterija boli one koji se na nju zale samo zbog para koje gube - a NE ZBOG PRINCIPA o recimo "zastiti intelektualne svojine".

Da zakljucim: ja jesam da se postuju zakoni jer su oni gradivno tkivo drustva, ali oni, bar za mene, moraju PRE SVEGA biti valjani, dakle prvo logicni a zatim i principijelni. Ako nisu principijelni, onda su licemerni - a to je nesto najgore. O onim nelogicnim necu ni da pricam...

Slican primer: ja necu da postujem zakon o vezivanju pojaseva u kolima jer za mene on nije logican: ne vazi za sve ucesnike u saobracaju: za putnike u autobusima ne vazi a za mene u kolima vazi. Zamislite samo da zakon o vezivanju sigurnosnih pojaseva vazi i u gradskom busu! Pa bre prvo bi moralo za svakog da se nadje po jedno sediste - a to je mislena imenica i danas i u buduce. Ili bi mozda izmislili neke pojaseve da se "stojeci" putnici vezuju za one ruko-drzace ko alpinisti za stene...? Odnosno: kakav je to zakon koji vise brine za one koji su u sutrini sigurniji (jer makar sede), nego za one koji su nesigurniji (jer stoje)? To je licemeran zakon: mnogo brine o onima koji imaju para da se voze svojim kolima ili taksijem, a bas ga briga za one koji moraju gradskim prevozom...

Elem, ja otvoreno i svima kazem - JA NECU da postujem zakone koji ne zadovoljavaju moj LICNI kriterijum o logici i principima. Jer sam svesno ljudsko bice, nisam ovca za vezivanje. A oni nek' me vijaju i kaznjavaju...

*

Inicijator teme rece jos da, kako mu zivotna dob odmice, da je sve vise za komunizam... Obzirom da licno znam istog od malena (jer mi je sin), izjava me je prvobitno skoro zapanjila, ali ima tu necega... Cega? Pa jednog jednostavnog principa da svako ne dobija vise nego sto mu treba: onaj tamo uspesni pevac, umesto da dobije koliko mu treba a da cena nosaca njegove lepe pesme pada kako broj prodatih kopija raste (sto je sasvi logicno i po principima kapitalizma), on pocinje naglo da dobija vise nego sto mu treba zahvaljujuci samo cinjenici da cena njegove pesme na nosacu ostaje ISTA prodao je u 100 ili 100 miliona primeraka... e pa tu nesto skripi sa logikom... a tu "skripu" je pocela da "podmazuje" piraterija, i ona ulicna i ona sa neta... ;)

Konacan zakljucak: piraterija je samo realna kritika losih zakona. Ako se zakon masovno krsi, onda nesto nije u redu sa njim: zakon je tu zbog izuzetaka a ne zbog opsteg opsteg ponasanja...
[ Andreja Dulovic @ 12.11.2004. 23:02 ] @
Citat:
Pazi kad je to potpuno nebitno ! Jel ti to sad hoces da moralno opravdas pirateriju, ako su u pitanju pojedini bendovi ? Savremeni Robin Hud ?

mislim da na ovom svetu, a narocito u ovoj zemlji, ima mnogo stvari koje bi trebalo da stoje u redu za moralnu osudu pre piraterije. do tada, treba da shvatimo da je moral rastegljiv pojam. eksim ce se uvrediti ako odbijes da spavas sa njegovom zenom.

Citat:
Koja je to granica tiraza gde cemo da odobrimo da pirati kradu ? Ko ce granicu da odredi ?

granica se sama namece. kad je bend/pevac/umetnik dovoljno skup i kad prodaje toliko albuma da pirati mogu da naprave unosan posao, to verovatno znaci da im piraterija ne moze naneti neku stetu. bar ja tako mislim.

mislim da su stvari u vezi muzicke piraterije postavljene na pogresan nacin. ne kupuje covek piratski disk zasto sto je zao i hoce da zajebe bend, nego zato sto nema pare za original. ako ne svako, onda 95% ljudi koje ja znam bi radije posedovali original nego piratsku kopiju. onaj ko hoce da "leci" ovu zemlju od piraterije prvo treba da ucini nesto po pitanju standarda, i videce da ce se problem piratskih diskova drasticno smanjiti, jer je piraterija obrnuto srazmerna standardu (bar kad je softver u pitanju, nemam podatke za muziku).

Citat:
Ako nastavimo tom logikom, odobricemo provalu u kuce i kradju imovine, ako vlasnik kuce na racunu u banci ima preko <neka cifra> dolara.

mislim da je ova implikacija potpuno proizvoljna i da ne stoji na realnim osnovama. da li je poznat slucaj nekog pirata koji je provalio nekome u kucu (nakon sto se nekaznjeno godinama bavio pitaterijom), i ako jeste, koliko je takvih slucajeva registoravno, pa da mozes da izvedes ovakav zakljucak?
mislis li da ljudi koji na ulici prodaju diskove i svakih 5 sekundi se tresu da li ce da naleti policija uzivaju u svom poslu ili ga rade iz nuzde?

mislim da je bolje leciti uzork nego posledicu. e sad, zasto se ovde bavimo posledicama, a ne uzrokom, to je drugo pitanje koje je neuporedivo vaznije od pitarerije gde je lova koja se vrti sica u odnosu ne neke druge nezakonite stvari koje nam se desavaju pred ocima.

Citat:
Pa sta ? I sad, kao, ajde da, proizvoljno, krademo ljudima ono sto su snimili.

da bi nekome nesto ukrao on to prvo mora da ima. metalika i ovako ne bi prodala svoj disk ovde za 1500 dinara, pa zasto da ga covek ne kupi za 200? oni nista ne gube time.

Citat:
Ama covece, pusti ti njih da oni sami racunaju sta ce da rade sa svojom imovinom.

mislim da je sloboda raspolaganja imovinom iluzija koju pokusavas da podrzis. probaj da slobodno raspolazes svojom imovinom i ne platis porez, na primer.

Citat:
Ja svoje pare ne dam nikome, osim onima kojima hocu da dam. A ti ? Imaju li i oni pravo na to ?

ponavljam: oni _nemaju_ te pare. klinac sa pocetka price NECE kupiti original disk metalike, cak i ako ne bude pirata, jer u zemlji u kojoj se 20.000 dinara smatra dobrom platom, disk od 1500 je preskup. dakle, prodavac originalnog diska ni u jednom ni u drugom slucaju NEMA te pare.


[ bkaradzic @ 13.11.2004. 06:50 ] @
Citat:
pyc: 2) stavljaje prometa droge i finansiranja terorizma u isti kontekst zajedno sa piraterijom, sto je samo po sebi notorni nonsens. te stvari nemaju ama basnikakvu vezu, ni eticki, ni finansijski. imaginarne veze ta dva sveta su namerno i tendenciono iskonstruisane i lansirane u emisiji.

Sve zavisi od pirata. Što misliš da neki mafijaš ili neki simpatizer terorista ne investira u mini fabriku CD-ova gde kopira CD-ove i posle ih distribuira malim preprodavcima koji to prodaju na ulici, a zarađeno koristi za finansiranje nelegalnih delatnosti...

Citat:
pyc: 3) koja je struktura cene kostanja jednog cd-a? ne osecam se najstrucnijim da pricam opsirnije na tu temu, ali definitivno sam siguran da reklama cini bar 80% cene kostanja proizvoda.

Ja mogu da pričam za igre...

Recimo igra za konzolu AAA naslov MSRP $49.95:
$ 9.00 licenca za Xbox, PS2, GameCube
$ 4.00 proizvodnja DVD-a, uputstva, pakovanje, itd.
$17.00 distributer-prodavnica
$19.95 izdavač-proizvođač
$49.95 MSRP (prva dva broja su konstanta bez obzira na igru, druga dva mogu da variraju)

Budžet za igru AAA naslov $4M pa naviše marketing bar $1M. Sa ovim brojkama trebaš da prodaš oko 250K kopija da bi povratio investirano.

Citat:
pyc: tehnoloski napredak se mora prihvatiti kao civilizacijski. zao nam je, ali vremena se menjaju, nema vise abnormalnih profita izdavackih kuca. izvolite pa zaradjujte od koncerata i bioskopa i reklamnih kampanja vasih poznatih umetnika.

Recimo par ljudi hoće zajednički da gleda film. Zašto bi se oni cimali i išli u bioskop i plaćali po ulaznicu ponaosob kada za cenu jedne ulaznice mogu da kupe piratski DVD tog istog filma i odgledaju kod kuće? Možda veliko platno i bolje ozvučenje? U sadašnje vreme kada su 5.1 DD i projektori relativno jeftini...

Citat:
pyc: 8) zaista kvalittetan umetnik ce uvek moci da zaradi od svog umetnickog dela (koncerti, bioskopi). poenta je smanjiti reklamu za "umetnost", a na taj nacin, kvalitet ce opstati, a sljam tj. komecijala, estrada (dakle sve ono za ciju prodaju je zasluznije menadzerstvo i prosecno glup covek koji automatski reaguje na reklamu) ce nestati, sto u krajnjoj liniji ima pozitivan efekat na svest ljudi.

Upravo je obrnut efekat piraterije. Npr. Zvonko Bogdan (kvalitetan umetnik po oceni mnogih) nije snimio ništa u zadnjih 12 godina zbog piraterije:

Citat sa http://www.balkanmedia.com/m2/doc/1461-1.shtml
"Jednostavno, nisam imao volje to da radim. Takođe, piraterija je uzela takvog maha da se meni smučila i pomisao na komponovanje i muziku. Naše pesme i ploče presnimavao je i prodavao ko je hteo i kako je hteo, bez ikakvog pitanja, bez ikakve mere i bez ikakvog ukusa."

Zato je npr. Karleuša (ambasador "šljama, komercijale i estrade" ;) u to vreme snimala. I nisu nju reklame stvorile nego tržište! Tj. oni što se pale na droce-pevaljke su spremni da plate...

Ili Slobodan Šijan nije režirao ništa:
http://www.imdb.com/name/nm0797672/

ali je to radio Mihailo Vukobratović:
http://www.imdb.com/name/nm0904355/

Uporedi listu naslova koje su ova dvojica napravili, pogledaj godine i reci koji čije stvaralaštvo ti je ostalo u pozitivnom sećanju. Ovakvih primera ima koliko hoćeš.

Citat:
pyc: 10) pozitivan efekat kopiranja izdanja putem interneta je da ono sto je zaista kvalitetno dobija sansu da se na munjevit nacin prosiri.

Hm, investiraš $100M da napraviš film i onda dobijaš šansu da se to na "munjevit način proširi"? A kao povratiti investirano?

Citat:
pyc: 11) reklamna kampanja je u sustoj suprotnosti sa osnovnim principima umetnosti i unosi neke lose principe u umetnost, a samim tim i zagadjuje citavu scenu.

Film, muzika i igre su zabava! Glavni razlog zašto postoje je da zarade novac! Sve ostalo je sporedno i u službi glavnog razloga.

Citat:
pyc: 13) licno se gnusam/grozim (stvarno ne mogu da nadjem dovoljno jak izraz) za stvari kao sto su ulaganje miliona dolara u jedan film da bi za "nedelju dana prikazivanja" ili jos gore "prvi vikend prikazivanja" zaradio 100 miliona dolara,


Evo gnušaj se ($125M u PRVOM danu):
http://money.cnn.com/2004/11/11/technology/halosales/
;)

Citat:
pyc: a da u isto vreme deca u mozda susednoj drzavi umiru od gladi.

Ok sada hvataš na patetiku... Uvek možeš da daš drugima pozitivan primer i da prodaš svoj stan, kompjuter, auto, i ostale pokretnosti i nepokretnosti koje poseduješ, a novac daš gladnoj deci. Nemoj da gledaš u tuđ novčanik!

Citat:
pyc: radi se o mocnim bogataskim lobijima koji finansiraju takve projekte i ne vide dalje od svoje guzice.

I? Njihov novac njihov je izbor šta će da rade sa svojim novcem. ;) Oni sami rizikuju sa svojom investicijom i ne očekuju ni od koga da im tu investiciju vrati u slučaju neuspeha. Kao kada odeš da igraš rulet i staviš sav svoj novac na neko polje. U slučaju da dobiješ ti ne odeš na ulicu i podeliš sa drugima kao što ne očekuješ da ti kockarnica vrati deo.

Problem sa piraterijom je da uništava i više šteti domaćoj industriji nego stranoj. Mi ovde nemamo baš nikakve štete što se igre proizvedene u USA piratuju po Srbiji. Ali zato neko ko hoće da pravi igre u Srbiji ima štete, jer ne može da se zaposli i radi na igrama, a i čak kada može ne može da konkuriše nama odavde. A potrošači su napumpani punim kvalitetom igara i od domaće igre bi očekivali bar isti kvalitet za isto novca. Onda ima štete država, jer da je Srbija tržište gde se prodaju originali mi odavde bi imali interesa da reklamiramo igru i na tom tržištu. Što znači profit za one koji se bave marketingom tamo, profit TV stanicam, profit državi od poreza na promet, profit državi na sve te profite koje naprave sve te firme koje rade na reklamiranju, i u krug. Do kraja i ti osetiš razliku kroz standard, jer država sa viškom novca finansira izgradnju, zapošljava socijalu, itd. Naravno rešenje piraterije neće samo od sebe sve to srediti, ali delimično će uticati na poboljšanje standarda. I zato što oni plaćaju poreze državi, država i treba na sve načine da ih zaštiti. Jer su oni korisni za društvo dok pirati nisu.

Jeste filmovi, muzika i igre su skupi za prosečnog korisnika u Srbiji, ali deo problema je npr. opterećenje zarade zaposlenog (http://www.b92.net/news/indexs...;dd=10&mm=11&yyyy=2004). Svako ko je legalno zaposlen plaća 77% od BRUTO plate državi za socijalno, zdravstveno, ko_zna_šta i porez. U brojkama ako hoćeš da zaradiš $600 NETO mesečno, moraš državi da platiš oko $2008 u dažbinama!!! I to je 77% jer država ima previše socijalnih slučajeva koji verovatno rade uz to što dobijaju novac od onih koji rade, rade i na crno (između ostalog prodaju pirateriju po ulici).

Ovde u USA se i ne isplati piratovati film. Postoje BlockBuster Movie/Game Pass, NetFlix, i slične usluge od kojih po niskoj ceni (oko $25 mesečno) dobiješ neograničeno iznajmljivanje. I možeš da zadržiš film ili igru dugo koliko hoćeš. U Srbiji nemate takve usluge jer zbog piraterije se nikada nisu ni osnovali neki lanci video prodavnica pa ne mogu da manevrišu sa high-volume uslugama, nego je svako za sebe obaška i ima visoke operacione troškove (pojedinačno svaka prodavnica u poređenju sa prodavnicom koja je deo lanca prodavnica).

Kako onda objašnjavaš da pored sve piraterije koju smo/ste imali u Srbiji u poslednjih 20 godina Srbija kao zemlja nije mnogo odmakla u razvoju softverske industrije? Imali smo sav moderan softver svo to vreme skoro besplatno, po tvojoj teoriji bi trebali da smo mnogo civilizacijski i tehnološki napredovali u odnosu na one koji su sve to morali da plaćaju po punoj ceni.

I na kraju onaj ko ima dovoljno vremena da gleda piratske filmove ili igra piratske igre, a nema dovoljno novca da sve to što gleda ili igra i kupi kao orginal, ustvari samo traći vreme umesto da razmišlja o načinima da popravi svoje materijalno stanje.

Branimir


[Ovu poruku je menjao bkaradzic dana 13.11.2004. u 08:30 GMT+1]
[ BytEfLUSh @ 13.11.2004. 07:00 ] @
ODLIČAN post! 100% se slažem!!
[ bkaradzic @ 13.11.2004. 07:29 ] @
Citat:
ultraKeen: Pa ZASTO piraterije onda ima u muzickoj i filmskoj industriji? U cemu je razlika izmedju industrije stampe i industrije zabave - a OBE industriske sorte prenose informacije preko nekakvih "nosaca informacija" ?

Poređenje ti je tipa: "I Yugo ima točkove i nazivaju ga auto, i BMW ima točkove, a točkovi se kotrljaju... U čemu je razlika?"

Da bi napravio novine treba ti par novinara (koji ne moraju ni da budu pismeni, dokaz štampa u Srbiji :), par kompjutera, možda Internet konekcija i malo znanja Engleskog da znaš od prilike da prevedeš tekstove sa web sajtova (pa imaš ovakve prevode http://www.elitesecurity.org/tema/77571) sve to začiniš senzacijalizmom i onda na brzinu sklepaš nešto, odštampaš, staviš u trafiku i prodaješ. Ako se ne prodaje kako si planirao posle nedelju dana možeš da odustaneš... Banalizujem, ali čak i da odlučiš da praviš najozbiljnije novine sve sa izgradnjom štamparije verovatno ne bi potrošio ni pola budžeta nekog Holivudskog prazničnog hit filma. A od novina i štamparije možeš da ostvariš profit u vrlo kratkom vremenu, a da se cela investicija otplati u nekom predvidljivom roku. Da bi napravio film prvo moraš da radiš godinu-dve pre nego što vidiš prvi $ od prodaje. A ima odličan potencijal da ti se investicija nikada ni ne otplati... Veći rizik veći uspeh ili neuspeh.

Citat:
ultraKeen: Elem, ja otvoreno i svima kazem - JA NECU da postujem zakone koji ne zadovoljavaju moj LICNI kriterijum o logici i principima. Jer sam svesno ljudsko bice, nisam ovca za vezivanje. A oni nek' me vijaju i kaznjavaju...

Vidi nisi ti ni neki drugi krajnji korisnik piratskog softvera, filmova i muzike problem. Razlog zašto se piratski materijal koristi je očigledan, tj. materijalno stanje i pristupačnost, što cena, što lakoća nabavke. Znači problem je onaj što ti to prodaje ili ti distribuira preko P2P mreže. Zato mislim da ne treba objašnjavati mnogo krajnjem korisniku niti ga kažnjavati. Čak šta više stimulisati krajnjeg korisnika da prijavi gde je i od koga je kupio piratski materijal uz novčane nagrade. Treba naciljati onoga ko zarađuje pare nelegalno od prodaje i kazniti ga rigorozno. Problem bi se sam od sebe rešio posle par medijski praćenih kažnjavanja pirata. Krajnji korisnik bi teže dolazio do tog nelegalnog materijala, imao bi više volje da potraži alternative, imao bi više slobodnog vremena da misli kako da zaradi novac, da radi na sopstvenom usavršavanju, onda ne bi ljudi mislili da je svaki domaći film krš jer ne može da konkuriše npr. Matrix-u, itd.

Branimir
[ bkaradzic @ 13.11.2004. 07:49 ] @
Rekao sam: "Znači problem je onaj što ti to prodaje ili ti distribuira preko P2P mreže."

Ispravka... Za sada treba vijati samo one koji to prodaju (na ulici ili naplaćuju pristup sajtu). Ove što besplatno distribuiraju preko P2P treba ostaviti na miru dok se broadband po Srbiji ne proširi... A praviti buku u medijima, kao što su to radili ovde u USA kada se prelazilo sa dialup-a na broadband. Kao nelegalno, ovo-ono, pa da narod čita po novinama i počne uvodi broadband, pa kada se broadband dovoljno proširi i ne bude više imao dvocifreni procentni godišnji rast broja korisnika onda počnu da regulišu.

Nešto po ovoj teoriji:
"The government's view of the economy could be summed up in a few short phrases: If it moves, tax it. If it keeps moving, regulate it. And if it stops moving, subsidize it." - Ronald Reagan

Branimir
[ ultraKeen @ 13.11.2004. 08:07 ] @
samo jedno pitanje svima:

Zamislimo da su se prava intelektualne svojine, od pojave racunara na ovamo striktno postovala, da nije bilo ni jednog jedinog lopovskog prekrsaja u domenu distribucije softvera, muzike, filmova... Da li bi nama, ovde u Srbiji u ovom trenutku, bilo sada i trenutno bolje ili gore - a da je sve ostalo bilo kako je bilo, da smo preziveli Slobu i sve njegove godine koje su oglodali skakavci ?

Da li bi DANAS, ovog trenutka dok ovo citamo, bili bogatiji ili siromasniji za sva znanja (softver) i uzivanja (muzika i filmovi) koja smo u sutini zaista - KRALI? Ali ne krali jer smo obesni ili lenji da zaradimo, vec krali jer smo morali da bi intelektualno preziveli...

Cesto se kao polazna premisa postavlja teza da "ako hocemo da budemo deo tog zapada gde je lepse ziveti, moramo postovati njihove zakone", iza koje sledi lamentiranje na nasu bljak situaciju - kao "ona bi bila bolja da smo do sada postovali prava intelektualne svojine". Ja bih se sa tim pravom rado slozio, ako bi meni LICNO zaista bilo bolje, ali, ako mi je LICNO gore, dopusticete, ja cu onda da delam u svoju korist a ne njihovu: ukrascu cak i njihov motiv! To sto oni mene nazivaju svakakvim imenima, to cu da shvatim samo kao izliv nekulturnog besa koji nece da razume moju situaciju jer mu je sopstveni dzep na prvom mestu, pre naravno mene... A kada im sve to kazete u lice, onda vam kazu da se "red mora uspostavljati u svim sverama drustvenog delovanja" - ali precutkuju pritom da postoje i prioriteti, da se prvo krece od glave a ne od repa, da se prvo iskorenjuje visoka korupcija i teski kriminal, pa onda sitna piratska buranija...

Zatim se cesto kao argument navodi zaista cinjenica da je posledica piraterije pogubno zatiranje domaceg softvera odnosno napretka domace pameti u ovim/nasim uslovima, jer, eto, domaci programer nema racuna da razvija svoj/nas softver posto ce ga na prvom cosku pokrasti pirat. Jeste, to je zaista istina, ali globalno gledano da je kojim slucajem obrnuto, da se zaista striktno postuje zakon o intelektualnoj svojini - da li bi nasa ukupna vajda, i kao pojedinaca i kao zajednice, bila veca ili manja? Ili, konkretnije, da li bi nase masine bile nakrcane boljim ili losijim softverom - i za koje pare? Odnosno, da li sva nasa domaca pamet moze kvalitetom i kolicinom U ZBIRU + sve legalno kupljeno a da nije nase domace, da se meri i stane rame uz rame sa SVOM ostalom (nakradenom) pameti CELE preostale planete? Ko nece da laze, kazace naravno da ne moze, a patriote ce zbog patritizma naravno i da lazu...

KRADjA KAO POSLEDICA DRUSTVENE NEPRAVDE JE MORALNO POZITIVAN CIN (jer je direktna kritika nepravde). Ili prizemno: stvori ti brale PRVO uslove da ja nemam potrebe da kradem, pa me onda pljuj koliko 'oces, al' pre toga me pusti da - zivim svoj zivot za koga ja nisam kriv sto je takav/lopovski! Izvinite drugari, al' ako filozofiju interesa svojim delovanjem promovisete kao najvazniju, dopustite i meni da je primenim na sebi... ;)

Ima li u svemu gornjem negde logicke i moralne greske ?
[ BytEfLUSh @ 13.11.2004. 08:12 ] @
Ima. Zašto očekuješ od programera (kojeg potkradaš) da ti stvori bolje uslove za život? On sebi stvara bolje uslove time što prodaje svoj rad, a to da li ti imaš sredstava da kupiš taj softver, to je između tebe, tvog poslodavca, i države.
[ ultraKeen @ 13.11.2004. 09:00 ] @
>Ima. Zašto očekuješ od programera (kojeg potkradaš) da ti stvori bolje uslove za život?

Nema. Ne ocekujem to od programera vec od onih u skupstini Srbije sto se pate spavajuci sedecki pa zato traze beneficirani radni staz i 120.000 platu, plus razne dnevnice za hotele i odvojene zivote. ONI stoje iza moje/nase muke! A predsednik skupstine, DRUGI COVEK U DRZAVI, pride ih bukvalno brani sa "E, nije lako sedeti ceo odan (u skupstinskoj klupi)"...
[ makki @ 13.11.2004. 09:02 ] @
ZIVELA PIRATERIJA! :)

to je neminovnost i potreba.
Prodajemo rezace, al cemo da vam ogranicimo sta smete a sta ne smete da rezete. Gluposti. Ja cu da rezem sta ja hocu. Sto bi kupovala program od 200 eura kad mogu da kupim disk od 0.5 eura i da ga narezem.

Citat:
BytEfLUSh: Ima. Zašto očekuješ od programera (kojeg potkradaš) da ti stvori bolje uslove za život? On sebi stvara bolje uslove time što prodaje svoj rad, a to da li ti imaš sredstava da kupiš taj softver, to je između tebe, tvog poslodavca, i države.

Sto ja njega potkradam, ako je vec dao u javnost svoj program, onda neka napravi i adekvatnu zastitu, a kako idealna zastita ne postoji, onda i on mora da se pomiri sa cinjenicom da je neminovnost kopiranje njegovog proizvda, nesto sto ne moze da se izbegne. Neka smisli bolje nacine da zaradi od prodaje softvera.

I mislim da bi ova drzava trebala da se bavi vaznijim problemima i pitanjima, a ne piraterijom. Mislim da je to poslednje o cemu bi uopste trebalo rapravljati. Piraterija je VRH.
[ ultraKeen @ 13.11.2004. 09:27 ] @
>I na kraju onaj ko ima dovoljno vremena da gleda piratske filmove ili igra piratske igre, a nema dovoljno novca da sve to što gleda ili igra i kupi kao orginal, ustvari samo traći vreme umesto da razmišlja o načinima da popravi svoje materijalno stanje.

Ej ti tamo iz USA, dodji malo odvde da popravljas svoje materijalno stanje, sto si otis'o tako daleko... budi junak pa nam soli pamet i odavde ;)
[ pyc @ 13.11.2004. 09:33 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Ima. Zašto očekuješ od programera (kojeg potkradaš) da ti stvori bolje uslove za život? On sebi stvara bolje uslove time što prodaje svoj rad, a to da li ti imaš sredstava da kupiš taj softver, to je između tebe, tvog poslodavca, i države.


veoma povrsno gledanje. slabi argumenti. suvise uska slika materije. nije to tako prosto.

pyc
[ BytEfLUSh @ 13.11.2004. 09:36 ] @
OK vidim da niko od vas nije dao vredan kontraargument. Ili je u pitanju nešto time "što da ne kad je toliko lako" ili uvrede... Pa nije vam to hleb, pa da nemate druge nego da kradete.
[ pyc @ 13.11.2004. 10:58 ] @
Branimire, pre nego krenem sa rusenjem tvog "korporativnog" stava, srdacan i prijateljski pozdrav iz majke Srbije, moralne i finansijske bede ove planete! :)

Citat:

Sve zavisi od pirata. Što misliš da neki mafijaš ili neki simpatizer terorista ne investira u mini fabriku CD-ova gde kopira CD-ove i posle ih distribuira malim preprodavcima koji to prodaju na ulici, a zarađeno koristi za finansiranje nelegalnih delatnosti...


Tom logikom necemo daleko stici, hajde onda da zatvorimo sve pekare i picerije koje su inace takodje omiljeni biznis mafijasa. Nema nikakvog smisla povezivati pirateriju sa drugim vidovima kriminala (ne mislim da je piraterija kriminal).

Ono sto sam ja hteo da kazem da je u emisiji B92 veza napravljena tendenciozno kako bi prosecnom gledaocu lakse oprali mozak i u svest mu ubacili ekvivalent terorizam = piraterija koji je nonsens.

Citat:

Recimo igra za konzolu AAA naslov MSRP $49.95:
$ 9.00 licenca za Xbox, PS2, GameCube
$ 4.00 proizvodnja DVD-a, uputstva, pakovanje, itd.
$17.00 distributer-prodavnica
$19.95 izdavač-proizvođač
$49.95 MSRP (prva dva broja su konstanta bez obzira na igru, druga dva mogu da variraju)


Zlo u malom, mislim na strukturu cene.

Citat:

Recimo par ljudi hoće zajednički da gleda film. Zašto bi se oni cimali i išli u bioskop i plaćali po ulaznicu ponaosob kada za cenu jedne ulaznice mogu da kupe piratski DVD tog istog filma i odgledaju kod kuće? Možda veliko platno i bolje ozvučenje? U sadašnje vreme kada su 5.1 DD i projektori relativno jeftini...


To je tehnoloski napredak. AKO bioskopi treba da izumru, NEKA izumru. ne vidim gresku u tome. niko ne brani distributerima da naprave digitalni proizvod koji je nemoguce kopirati, problem je samo u tome sto je to teoretski neizvodljivo ;) koliko takav proizvod za njih ima mana, vrlo moguce je da ima i prednosti, jer, izmedju ostalog, kosta malo u odnosu na kompletnu cenu, ($13 iz gornjeg primera).

Citat:

Upravo je obrnut efekat piraterije. Npr. Zvonko Bogdan (kvalitetan umetnik po oceni mnogih) nije snimio ništa u zadnjih 12 godina zbog piraterije:


Po mojoj oceni nije ;). Ali to nije bitno u ovoh prici. Umetnici treba da prave muziku zbog umetnosti, a ne zbog para. Pare su samo lep bonus, koji nista ne govori o kvalitetu umetnickog dela. A zvonko bogdan je najverovatnije nasao lep izgovor za svoju umetnicku ne-inspiraciju. Kao i mnogi drugi.

Citat:

Hm, investiraš $100M da napraviš film i onda dobijaš šansu da se to na "munjevit način proširi"? A kao povratiti investirano?


O tome neka razmislja onaj ko pravi pravi film. Mene kao konzumenta to ne interesuje.

Poenta je bila upravo u ovome: da li bi metalika postala to sto jeste da im se muzika nije "munjevito" sirila internetom, i kao sto neko rece: da li bi na njihov koncert u beogradu doslo 20000 ljudi da smo ovde mogli da kupimo samo original cd-a. S' druge strane, gledamo akcije metalike protiv napstera. pa u svoju zdjelu su se pokenjali. izvinite na izrazu. i moderatore nemoj da brises ovako lep i slikovit prikaz problema :)

Profiti za izdavace su negde u onih 20000 ljudi koji su dali puno para da bi culi metaliku uzivo. Govorim uopsteno, a konkretno, ne bi me cudilo da se koncert metalike kod nas nije isplatio nikome sem njima samima, s' obzirom na njihovu cenu a nasu plateznu moc.

Citat:

Evo gnušaj se ($125M u PRVOM danu):
http://money.cnn.com/2004/11/11/technology/halosales/
;)


Pre ce biti da sa terorizmom vise ima veze TO, nego piraterija. ;) I ne samo terorizmom, vec i imperijalizmom, koji je ustvari i uzrok terorizmu. A to je ono zbog cega propada ovaj svet i zbog cega moze da se dogodi da propadne u jednom momentu dibidus.

Citat:

Ok sada hvataš na patetiku... Uvek možeš da daš drugima pozitivan primer i da prodaš svoj stan, kompjuter, auto, i ostale pokretnosti i nepokretnosti koje poseduješ, a novac daš gladnoj deci. Nemoj da gledaš u tuđ novčanik!


Nije to patetika. To je surova istina. Humani porivi me teraju da razmislim o tome. Nije normalno da neko proda svoje osnovne stvari da bi pomogao gladnoj deci, ali bi po meni sasvim normalno bilo da se profiti od 100 miliona dolara tako zestoko oporezuju da od njih ostane profit od 10 miliona, a da se novac koristi za lecenje ove nesrecne planete. JER, bez cele masinerija koja se zove drzavni aparat i cele industrije zabave ne bi nikako ni mogao da ih napravi!

Citat:

I? Njihov novac njihov je izbor šta će da rade sa svojim novcem. ;) Oni sami rizikuju sa svojom investicijom i ne očekuju ni od koga da im tu investiciju vrati u slučaju neuspeha. Kao kada odeš da igraš rulet i staviš sav svoj novac na neko polje. U slučaju da dobiješ ti ne odeš na ulicu i podeliš sa drugima kao što ne očekuješ da ti kockarnica vrati deo.


Ko god jednom ode u ameriku, pocinje tako da govori, nisi jedini, znam puno ljudi. Uopste nisam za pricu o NEPRIKOSNOVENOSTI PRIVATNE SVOJINE (ehh, kad bi ovo moglo boldije od bolda ;), jer ako se ovako nastavi, eto nama i nuklearnog rata. garnitura kretena ce se zavuci u svoje podzemne gradove, stisnuce dugme, pobice gamad koja je pocela suvise da steti njihovim interesima i eto super.... Sve ide ka tome. Da li verujete u podzemni grad u americi? Ja da. Ove stvari uopste nisu banalne, to je realnost.

Citat:

Problem sa piraterijom je da uništava i više šteti domaćoj industriji nego stranoj. Mi ovde nemamo baš nikakve štete što se igre proizvedene u USA piratuju po Srbiji. Ali zato neko ko hoće da pravi igre u Srbiji ima štete, jer ne može da se zaposli i radi na igrama, a i čak kada može ne može da konkuriše nama odavde. A potrošači su napumpani punim kvalitetom igara i od domaće igre bi očekivali bar isti kvalitet za isto novca. Onda ima štete država, jer da je Srbija tržište gde se prodaju originali mi odavde bi imali interesa da reklamiramo igru i na tom tržištu. Što znači profit za one koji se bave marketingom tamo, profit TV stanicam, profit državi od poreza na promet, profit državi na sve te profite koje naprave sve te firme koje rade na reklamiranju, i u krug. Do kraja i ti osetiš razliku kroz standard, jer država sa viškom novca finansira izgradnju, zapošljava socijalu, itd. Naravno rešenje piraterije neće samo od sebe sve to srediti, ali delimično će uticati na poboljšanje standarda. I zato što oni plaćaju poreze državi, država i treba na sve načine da ih zaštiti. Jer su oni korisni za društvo dok pirati nisu.


A sve to po plitkom dzepu gradjana da bi se napunio i onako dubok dzep kapitaliste.
Ko o cemu, svakom svom dzepu. Posto vidim da tebe piraterija najverovatnije i pogadja kao uspesnog autora igrica (uzgred, voleo bih da vidim tvoje novije radove, verujem da su "preterani" :), onda je sa neke strane i razumljivo da branis svoj dzep, ali shvati da je Srbija neka sasvim druga prica. Prica o pirateriji u ovoj zemlji je unajmanju ruku nesuvisla s' obzirom na druge goleme i goruce probleme ovog drustva.

Da se razumemo, nemam nista protiv originala, oni moraju da postoje :), ali neka budu jeftiniji, neka se na taj nacin bore protiv piraterije. Neka promene strukturu cene. I znam da to nije tek tako lako i da to najverovatnije mora da utice na smanjenje profita. Ali neka, ako treba da bude tako - neka bude.

Citat:

Kako onda objašnjavaš da pored sve piraterije koju smo/ste imali u Srbiji u poslednjih 20 godina Srbija kao zemlja nije mnogo odmakla u razvoju softverske industrije? Imali smo sav moderan softver svo to vreme skoro besplatno, po tvojoj teoriji bi trebali da smo mnogo civilizacijski i tehnološki napredovali u odnosu na one koji su sve to morali da plaćaju po punoj ceni.


Nije jedino faktor lake dostupnosti soft. proizvoda uticao na to sto smo mi i dalje u mentalno-softverskom mraku, ima tu puno faktora, verovatno i sam pretpostavljas koji su, zasto da ih onda nabrajam.

U jedno sam 100% siguran, a to je da bi bili u jos gorem mraku da nikako nismo mogli da nabavimo programe, a posebno razvojne pakete za populaciju koja je vise kreativno usmerena. Da nije bilo piraterije, pitanje je da li bi i ti sada sedeo tamo gde sedis, tj. da li si svoju prvu kopiju C ili ASM kompajlera platio?

Citat:

I na kraju onaj ko ima dovoljno vremena da gleda piratske filmove ili igra piratske igre, a nema dovoljno novca da sve to što gleda ili igra i kupi kao orginal, ustvari samo traći vreme umesto da razmišlja o načinima da popravi svoje materijalno stanje.


Izjava ti je nekako, nemoj da se ljutis, ali lagano detinjasta i pomalo licemerna. :)

pyc

p.s. umorio sam se od dokazivanja i preganjanja, ovo je verovatno moja zadnja poruka ovde ove duzine, mislim da su mi stavovi jasni i da dalje tu nema sta da se prica puno.
[ pyc @ 13.11.2004. 10:59 ] @
Citat:
BytEfLUSh: OK vidim da niko od vas nije dao vredan kontraargument. Ili je u pitanju nešto time "što da ne kad je toliko lako" ili uvrede... Pa nije vam to hleb, pa da nemate druge nego da kradete.


pazljivo procitaj poruku iznad. ;)

pyc
[ ventura @ 13.11.2004. 11:55 ] @
Citat:
ultraKeen:Nema. Ne ocekujem to od programera vec od onih u skupstini Srbije sto se pate spavajuci sedecki pa zato traze beneficirani radni staz i 120.000 platu, plus razne dnevnice za hotele i odvojene zivote. ONI stoje iza moje/nase muke! A predsednik skupstine, DRUGI COVEK U DRZAVI, pride ih bukvalno brani sa "E, nije lako sedeti ceo odan (u skupstinskoj klupi)"...


Niko ne stoji iza tvoje muke osim tebe samog. Dokle bre vi neradnicke komunjare da se vadite na nekog drugog jer ste lenji i nesposobni da zaradite pare? dokle bre?

Prvo vam je bio kriv Tito, pa Klinton, pa Sloba, pa sankcije, pa UN, pa NATO, pa opet Sloba, pa ste dizali u nebesa ex. DOS, pa je sad ex. DOS olicenje svog zla ovoga sveta, pa vam je kriv Dinkic... Nadje se uvek neko kriv... A dali si se za te svoje 52 godine nekad zapitao 'sta ja to radim, kako mogu SAM SEBI da pomognem?' ... verovatno ne... jer boze moj... to je tezi nacin... laksi nacin je ustati svako jutro, otici u firmu, izgluvariti 5-6-7 sati, vratiti se kuci, i pljuvati i kriviti svakog osim sebe...

Svako gleda sebi dobro da napravi, ako onaj u skupstini ne zna sebi dobro da napravi kako ce znati da napravi dobro za tebe? Jel ti ne bi postupio isto na njegovom mestu? Ili bi rekao, ma jok bre, ja cu da gulim za dz... SVE ZA MAJKU SRBIJU....

Samo mi nije jasno zbog cega smo mi toliko bolestan narod da ja, slinavac od 22 godine objasnjavam neke stvari coveku koji moze deda da mi bude...
Ako nemas, nije ni cudo sto nemas, nit ces ikada imati sa tim razmisljanjem...

[ ventura @ 13.11.2004. 11:58 ] @
Citat:
makki:Sto ja njega potkradam, ako je vec dao u javnost svoj program, onda neka napravi i adekvatnu zastitu, a kako idealna zastita ne postoji, onda i on mora da se pomiri sa cinjenicom da je neminovnost kopiranje njegovog proizvda, nesto sto ne moze da se izbegne. Neka smisli bolje nacine da zaradi od prodaje softvera.


Rezon ti je na extra nivou... Kako bi bilo da sada ja upadnem u tvoju kucu i pokradem sve zivo iz nje, i onda ti kazem "pa ti si kriva sto nisi bolje zastitila kucu, ja nisam uradio nista lose"

Jel shvatas sada kakvu si glupost rekla u gorenavedenom citatu?
[ makki @ 13.11.2004. 12:20 ] @
program koji se distribuira okolo je dostupan svima, a stvari u mojoj kuci su moje privatne.. znaci da sam ja upala na tvoj racunar pa onda okolo krenula da sirim tvoje privatne fajlove onda bi mogli da pricamo o narusavanju privatnosti.

tako da ti ovo poredjenje nije adekvatno.




[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 13.11.2004. u 14:48 GMT+1]
[ srki @ 13.11.2004. 12:29 ] @
Citat:
ultraKeen:
Ej ti tamo iz USA, dodji malo odvde da popravljas svoje materijalno stanje, sto si otis'o tako daleko... budi junak pa nam soli pamet i odavde ;)

Pa eto on se potrudio i otisao i sada ima para za originale. Ne razumem zasto mora da se vraca da bi ti nesto dokazao? Zasto se ti ne potrudis da nesto napravis za to vreme dok bi gledao pirate i onda lepo mozes da odes negde i radis za nekoga napolju?
[ srki @ 13.11.2004. 12:34 ] @
Citat:
makki: program koji se distribuira okolo je dostupan svima

Nije tacno, program je dostupan onima koji plate. Oni koji ne plate su ukrali taj program. To se odnosi i na kopiranje knjiga. Kako inace gledas na to da se neko ilegalno prikljuci na strujnu mrezu i krade struju?
[ ultraKeen @ 13.11.2004. 12:45 ] @
>Pa eto on se potrudio i otisao i sada ima para za originale. Ne razumem zasto mora da se vraca da bi ti nesto dokazao? Zasto se ti ne potrudis da nesto napravis za to vreme dok bi gledao pirate i onda lepo mozes da odes negde i radis za nekoga napolju?

Mora da se vraca jer saveti koje daje su NEPRIMENjLJIVI u nasoj domacoj situaciji; lako je biti plivac u plitkoj bari, al' budi ti to u bunaru, brale... Poenta mojih postova je da mi ovde koji branimo pirateriju NISMO KRIVI za nju, da je ona posledica nekih daljih okolnosti na koje mi nismo uticali, a ne nase dobrovoljno zlodelo. (jel' treba i crtez?)
[ makki @ 13.11.2004. 12:53 ] @
Citat:
srki: Nije tacno, program je dostupan onima koji plate. Oni koji ne plate su ukrali taj program. To se odnosi i na kopiranje knjiga. Kako inace gledas na to da se neko ilegalno prikljuci na strujnu mrezu i krade struju?


mislim da ne mozes da poredis struju sa diskovima i knjigama.
sto se tice struje, mislim da nije u redu da se nelegalno kacis na mrezu i da je trosis.
to je kradja.

a sto se tice knjiga mislim da je sasvim u redu da se kopiraju. iz licnog iskustva mislim da kad god mozete, pogotovo ako studirate, kopirajte knjige sto vise mozete.. jer su autori istih lopovi. konkretno kod mene na faksu, bilo je obavezno da se imaju crvena, zuta i bela knjiga, profesor ih je bas tako nazivao, ne po imenu nego po boji, sad vidite vaznost isti jel. a ko bude imao kopiju bice stasno kaznjen. e a on uzme pa nabije cenu sve tri knjige na neku ludacku, i ajde sada ti izdrzi pa kupuj knjige. i pri tom te uslovljava da ih kupis!!!

imam jos jedan primer, isto sa faksa, gde je knjiga isto bila obavezna ali se nije prodavala regularno u skriptarnici nego u kabinetu kod profesora za 50 maraka, (1998 godine). ehej??? pa ko je ovde lud, a ko je lopov?? tako da necu da raspravljam o tome da knjige ne treba da se kopiraju, bas mislim da trebaju i uvek cu da iskopiram, osim ako mi bas nije stalo da imam neki original radi svoje biblioteke.

sto se tice muzickih diskova, ista je prica.. nerealne cene, a proizvodnja kosta kudikamo manje.. tako da i to, isto treba kopirati.

i najmanje od svega je nemoralno, ako iskopiras knjigu ili disk.
mislim da u ovoj temi ovde nema mesta raspravi o moralu ili ne moralu, stvar je samo u principu.
[ ultraKeen @ 13.11.2004. 13:13 ] @
>Nije tacno, program je dostupan onima koji plate. Oni koji ne plate su ukrali taj program. To se odnosi i na kopiranje knjiga. Kako inace gledas na to da se neko ilegalno prikljuci na strujnu mrezu i krade struju?

Program je dostupan LEGALNO onima koji ga plate, a svim drugima i na SVE DRUGE nacine, na to je zenska mislila, i to je fakticko stanje.

A sto se tice strujokradica, to mi je omiljena tema... Dal' je bitno STA se krade ili DA LI se krade UOPSTE? Sitan lopov k'o i svaki drugi lopov, muka ga neterala verovatno, taj strujokradica. Ili mozda nije muka, mozda je nesto mnooogo - MNOGO gore! U nasim prilika tog istog strujokradicu su DEBELO pokrali na fin nacin kroz cuvenu hiper-inflaciju (ako to uspevas da shvatis) i piramidalnu "stednju", a da NIKO NIKADA nije postavio pitanje odgovornosti onih DEBELIH lopova (krmaka) sto su imali privilegije da kupuju devize iz drzavnih rezervi po besmisleno niskom kursu pa njih samo prodaju na ulici po 300 nasto vecoj ceni. Ili bese jedan u bivsoj vladi postavio to pitanje i uzeo porez Karicu, a na kraju mandata potpisao da mu se taj novac vrati jos sa naravno "zakonskom" kamatom... (jeste, ministar finasija Djelic, sram da ga bude)

Odnosno, da ti neko godinama udara svaki dan po jedan samar, da li bi sebe smatrao krivim ako ti njemu opalis jedan mesecno? (makar to bila i rodjena drzava)

...

Ajde bre ljudi otvor'te sebi oci sa obe ruke: ZIVIMO U LOPOVSKOJ mini-BABANA DRZAVI gde se pozivanje na bilo koji lopovluk moze opravdati OPSTIM lopovlukom na najvisem drzavnom nivou i bedom onih koji MORAJU da kradu da bi preziveli: KRADU MINISTRI I POSLANICI ako mogu a ne samo zemunski gangsteri, ili ako ne kradu, pristaju na mito sto se zove KORUPCIJA. I sad', u takvoj jednoj drzavi, dodje neko i pada u nesvest sto pesaci prelaze ulicu van pesackog prelaza... Bre, breeee, nemoj da smo TOLIKI LICEMERI !!!

(na mojoj skali zala licemerstvo je odmah iza cedomorstva)
[ ultraKeen @ 13.11.2004. 13:23 ] @
> Samo mi nije jasno zbog cega smo mi toliko bolestan narod da ja, slinavac od 22 godine objasnjavam neke stvari coveku koji moze deda da mi bude... Ako nemas, nije ni cudo sto nemas, nit ces ikada imati sa tim razmisljanjem...

He, he, taj "slinavac" bas ima 52 godine zivota :)))

A nemam jer sam do sada bio posten u lopovskom sistemu i drzavi. BAR do sada, a posto sam se odskora preselio u Zemun... ko zna sta ce biti na kraju, mozda me pokvare komsije iz Silerove... ;)
[ ventura @ 13.11.2004. 13:26 ] @
Vidim da ti ni citanje nije bas jaca strana...

Nego reci mi, sta cemo mi da radimo sa tolikim kriminalcima u Srbiji?
Po tvojoj teoriji svako ko je uspeo da stvori nesto u zivotu je kriminalac, pa daj da pozatvaramo sve te ljude u zatvor... Jebote, moramo da napravimo jos dosta mesta u zatvorima...


Auuuu da... Ti te ljude nazivas lopovima, jer je to najlaksi nacin da opravdas sebe... Ah, kako to nisam odmah video...
[ dusanl @ 13.11.2004. 13:28 ] @
Kada plate u Srbiji budu bile od 1500-2000e u proseku tada cu i ja da dam 20e za dvd recimo.
[ ultraKeen @ 13.11.2004. 13:42 ] @
>Nego reci mi, sta cemo mi da radimo sa tolikim kriminalcima u Srbiji?
Po tvojoj teoriji svako ko je uspeo da stvori nesto u zivotu je kriminalac, pa daj da pozatvaramo sve te ljude u zatvor... Jebote, moramo da napravimo jos dosta mesta u zatvorima...

Ne, imam bolje resenje: da nadjemo neku budalu koja bi nas stavila pod protektorat, ogradila granice sa strujom u zicama, istrebila kukolj i jednom napravila ovde valjanu drzavu :) ... a da: i za to da im dobro platimo ;)
[ Mihailo @ 13.11.2004. 13:53 ] @
Ne mogu da se složim sa tim da piraterija ima pozitivno dejsto na umetnost. Trash koji se pravi za široke narodne masu uvek nađe kupce - a piraterijom samo dobija beslpatnu reklamu. S druge strane, kvalitetna produkcija, obično cilja (bolje rečeno, pogađa) manje tržišne segmente, i ako je tu prikolje piraterija, ne ostaje joj mnogo prostora da diše. Pa, od gomile ljudi koje znam, niko nema kopirane zam/grand/siti diskove, već upravo suprotno - mahom se radi o kvalitetnoj muzici i filmovima.

Problem cene je naravno pristuan - i sasvim je razumljivo i moralno opravdano što građanin sa platom od 20-ak hiljada neće (zapravo, ne može) da plati disk od 500 ili 1000 din. Ima potrebu za kulturom i zabavom, koju ne može da plati, ali s druge strane njegovo gledanje, slušanje ili čitanje praktično realno ništa ne košta izdavačku kuću. Tu se vraćamo na priču o kulturi - da bi imali kvalitetnu produkciju, treba veći standard. Možeš da zavrneš sve piratske slavine, ljudi opet neće imati para da plate original.

Takođe nije na mestu proizavnje ljudi koji pozivaju na poštovanje zakona. To je njihovo pravo, pa i obaveza s obzirom na f-ju. Ako se nekom ne sviđa zakon, postoje mehanizmi za promenu istog.

Do porasta stnadarda ili promene zakone - more more more Mbps 4 p2p pleasure ;o) Sve dok se ne pravi zarada na tuđoj muci.

A divno je čuti od Venture kako savetuje ljude :) Eto kvalitetne zabave za ES publiku, koja nije pod kontrolom ES industrije :o)

[ mladenovicz @ 13.11.2004. 13:55 ] @
makki, a da ti kojim slucajem ne radis u banci, nego radis u firmi koja zivi od razvoja i prodaje sopstvenog softera, i tim ljudi razvija nesto 2-3 godine. Na kraju to pocne da se prodaje i neko pocne da "piraterise' to sto je 10ak ljudi radilo 2-3 godine. Sta ti kazes na to? Pa ljudi su imaju CD rezace, DVD rezace, neka rezu? To sto smo mi radili par godina, neka neko nareze na CD koji je placen pola eura, zasto da plati to sto smo mi razvijali?
[ ultraKeen @ 13.11.2004. 14:12 ] @
primer 1:

gladam kako se uniformisani saobracajni policajci pozornici ladno setkaju prelazeci ulicu van pesackog prelaza... nigde ne zure, nikog ne jure... a opet krse zakon... a sutra ce da stanu na ivicnjak i kaznjavaju obican narod sto to isto radi...

primer 2:

kazni mene saobracajna policija za sto sam skrenuo gde ne treba, a za koji dan vidim da ta ista policija, u svom zvanicnom policiskom plavom autu, ladno i bez zurbe krsi taj ISTI znak zabranjenog skretanja.. nema sirene, nema nicega, samo polako...

primer 3:

uzme meni pauk auto jer mu je SAMO zadnji tocak bi na pesackom prelazu, a posle mesec dana vidim TRI KONTEJNERA ZA DjUBRE koji stoje na istom tom pesackom prelazu gde je bio onaj moj tocak... i ti stoje vec godinu dana dugo...

primer 4:

prodjem pored servisa za Mercedese u mom kraju, a tamo jedan crni dvosed sa crnim staklima, rascepio se ko zaba kretusa... pogledam pise na boku V12, a pozadi 500 SLK, cini mi se... i ne bi mi to bio problem da mu registarski broj nije BG*500-005

prodjem pored servisa za pranje kola, a odande izlazi zadnji model Hammer dzipa, brunda ko sam djavo diboko... ganc nov, metaliziran... i ne bi mi to bio problem da mu registarski broj nije BG*300-003

*

jel to vama nesto govori ?

meni govori da je nasa (makar) saobracajna policija debelo potkupljiva... toliko potkupljena da i sama ne vidi smisao da postuje zakone ove drzave, pa ih i sama otvoreno i komotno krsi...

*

i onda mi neko dodje i pocne da pridikuje sto ja na svojoj rodjenoj masini narezujem nesto na necemu sto sam kupio za svoje rodjene pare ?

bre, bre - SRAM da vas bude, LICEMERI jedni...

[ makki @ 13.11.2004. 14:13 ] @
Citat:
mladenovicz: makki, a da ti kojim slucajem ne radis u banci, nego radis u firmi koja zivi od razvoja i prodaje sopstvenog softera, i tim ljudi razvija nesto 2-3 godine. Na kraju to pocne da se prodaje i neko pocne da "piraterise' to sto je 10ak ljudi radilo 2-3 godine. Sta ti kazes na to? Pa ljudi su imaju CD rezace, DVD rezace, neka rezu? To sto smo mi radili par godina, neka neko nareze na CD koji je placen pola eura, zasto da plati to sto smo mi razvijali?


softer je takav proizvod da je podlozan kopiranju i svako ko ga razvija mora da bude svestan toga.

a sto se tice gore navedenog primera, svaki ozbiljniji sistem, da bi zaziveo u jednom realnom siitemu, mora da ima stalnu podrsku od onih koji su ga razvijali. jer je realan sistem non stop podlozan promenama, a da bi softver bio upotrebljiv i on mora da se stalno menja i prilagodjava. e sad za tako nesto je sposoban samo taj tim koji ga je razvijao, jer i sam verovatno znas da nema nista gore od toga da sednes za tudj kod pa da ga menjas, samo onaj ko je razvijao zna sta mu je u tom momentu bilo u glavi.

tako da od kopiranja jednog takvog proizvoda nema mnogo vajde.. a sve drugo nije mnogo vredno truda.

u ovakvom slucaju, firma ili pojedinac kojoj/kome je potreban softver tog tipa, sigurno nece nabaviti softver od pirata. u tom slucaju piraterija nema smisla, u svim drugim uglavnom ima.




[ mladenovicz @ 13.11.2004. 14:42 ] @
Hmm, ne bih rekao da svaki ozbiljniji sistem mora da se stalno menja da bi bio funkcionalan. Postoje sistemi koji nisu "poslovne aplikacije" i koji ne moraju stalno da se uskladjuju sa promenama zakonskih propisa. Znaci, postoje ozbiljne aplikacije gde je svaki release funkcionalan, a razlikuju se u novim featureima. Kod takvih aplikacija, piraterija jos kako ima smisla
[ Andreja Dulovic @ 13.11.2004. 17:05 ] @
Citat:
bkaradzic
Sve zavisi od pirata. Što misliš da neki mafijaš ili neki simpatizer terorista ne investira u mini fabriku CD-ova gde kopira CD-ove i posle ih distribuira malim preprodavcima koji to prodaju na ulici, a zaradeno koristi za finansiranje nelegalnih delatnosti...

=> zasto mislis da vidovita zorka ne moze da prorekne buducnost? mozda je stvarno vidovita.
=> zasto mislis da zemlja nije ravna? mozda je starno ravna.

dakle, ovo je totalno proizvoljna konstatacija i analogija koja ne stoji na argumentovanom/dokumentovanom osnovu, pa samim tim gubi svaku tezinu. konkretno, koji simpatizer terorista finansira koju fabriku piratskih diskova?
argument/dokaz je ono sto stoji izmedju pretpostavke i cinjenice i ako ga izostavis, onda tvoja analogija ne znaci nista.

Citat:
bkaradzic
Upravo je obrnut efekat piraterije. Npr. Zvonko Bogdan (kvalitetan umetnik po oceni mnogih) nije snimio ništa u zadnjih 12 godina zbog piraterije:

pa ipak, umetnici poput zeljka joksimovica sasvim lepo zive, uprkos tome sto se njihova piratovana izdanja prodaju punom parom. ne vidim da im nesto fali. ili ces moze reci da on nije kvalitetan umetnik nego ga je marketing ucinio takvim? ima jos ljudi koji sasvim ok zive uprkos pirateriji. vidim, i zdravko colic ima para (i treba da ih ima). leontina je zavrsila FMU sa prosekom 9.5, i uopste nije uboga sirotica. :)
ako zvonko bogdan kaze da je propao zbog piraterije, to ne znaci da je zaista tako, jer su ljudi uvek skloni da okrive drugoga za sopstvene neuspehe. mozda ovo sto pisem nije fer prema ZB-u, i mozda je on stvarno propao zbog pirata, ali ne moze se prosto zanemariti cinjenica da postoji odredjen broj kvalitetnih estradnih umetnika koji lepo zive od svog rada, a to je ono sto si ti ucinio, zanemario si ih i tako iskrivio realnu sliku stanja okrivivsi pirateriju za propast kvaliteta, sto cinjenice ne podrzavaju.

Citat:
bkaradzic
Hm, investiraš $100M da napraviš film i onda dobijaš šansu da se to na "munjevit nacin proširi"? A kao povratiti investirano?

nemojmo gubiti kontakt sa realnocsu.
sva pitaterija ovog sveta ne moze da spreci da igra koju si u poruci naveo zaradi 125M$ vec prvog dana prodaje, niti da filmovi iz holivudske produkcije zaradjuju stotine miliona dolara. ljudi ce uvek ici u bioskope zbog filmova koji im se svidjaju, sto se najbolje vidi po listama zarade na imdb. i ja mislim da to tako treba da bude. nikakav divx me nije sprecio da gledam "underworld" u bioskopu 3 puta.

Citat:
bkaradzic
Ovde u USA se i ne isplati piratovati film.

naravno, sam si dao logican odgovor na pitanje piraterije koje nema tamo gde se ne isplati. prosto je. ovde, u srbiji se isplati, i niko nije uspeo da spreci prodaju robe koja se isplati bilo da je to droga, oruzje, trgovina ljudima, prostitucija, ili pak mnogo manje ozbiljna piraterija. ni u srbiji ni van nje.

Citat:
bkaradzic
Kako onda objašnjavaš da pored sve piraterije koju smo/ste imali u Srbiji u poslednjih 20 godina Srbija kao zemlja nije mnogo odmakla u razvoju softverske industrije? Imali smo sav moderan softver svo to vreme skoro besplatno, po tvojoj teoriji bi trebali da smo mnogo civilizacijski i tehnološki napredovali u odnosu na one koji su sve to morali da placaju po punoj ceni.

ja vidim dve mogucnosti:
1) nisi upoznat sa stanjem u srbiji
2) nisu ti jasne neke stvari

dakle, pre piraterije bi, po meni, trebalo resiti neke probleme u srbiji koji stoje u samom jezgru uzroka lose ekonomkse situacije, a koje ipak ne bih navodio javno. ko malo pazljivije prati vesti moze da nasluti sta se desava i kako to nekolicina ljudi i dalje eksploatise sve moguce resurse ove drzave pomocu nelegalnih i polu-legalnih delatnosti, i u odnosu na to, steta koju piraterija nanosi drzavi moze se meriti promilima.
a problem treba resavati od jezgra, i dok se to rascisti piraterija ce verovatno nestati sama od sebe, jer ce, kao i u americi, postati neisplatljiva.

da ne govorimo o tome sto piraterija potpomaze socijani mir, jer nas covek ce cuteti i trpeti dok god moze da se "provuce" sa jefinijim filmovima, muzikom i softverom. hleba i igara? nije ni vlast glupa i znaju oni da im piraterija odgovara, te mislim da skoro ne mozemo ocekivati neke ozbiljnije sankcije protiv pirata.

Citat:
bkaradzic
Onda ima štete država, jer da je Srbija tržište gde se prodaju originali mi odavde bi imali interesa da reklamiramo igru i na tom tržištu. Što znaci profit za one koji se bave marketingom tamo, profit TV stanicam, profit državi od poreza na promet, profit državi na sve te profite koje naprave sve te firme koje rade na reklamiranju, i u krug. Do kraja i ti osetiš razliku kroz standard, jer država sa viškom novca finansira izgradnju, zapošljava socijalu, itd.

moram da konstatujem da je ovo veoma naivno stanoviste i moram da zakljucim da nisi upoznat sa desavanjima u srbiji.

takodje, priznajem da se moja prethodna recenica moze deklarisati kao pokusaj da te diskreditujem kao sagovorinka, sto nije u redu, ali moras mi oprostiti jer bi detaljni odgovor na ovaj pasus zahtevao od mene da napisem poruku na par strana sto niko ovde ne zeli i ne moze da cita. pogledaj sta sam obelezio u tvom citatu, trebalo bi da bude dovoljno.

Citat:
bkaradzic
I na kraju onaj ko ima dovoljno vremena da gleda piratske filmove ili igra piratske igre, a nema dovoljno novca da sve to što gleda ili igra i kupi kao orginal, ustvari samo traci vreme umesto da razmišlja o nacinima da popravi svoje materijalno stanje.

mislim da ovo izlazi iz okvra dobrog ukusa, cak se moze obeleziti i kao bezobraluk. osoba koja u srbiji zavrsi fakultet i zaposli se moze da racuna na platu od 20.000 dinara u proseku. znaci, to je scenario "by the book" koji ne moze biti legalniji. ides u skolu, najdes posao, radis... velika vecina ljudi koja se odluci za fakultet ce tako ici kroz zivot.
da li ti predlazes aternative nacine zarade novca? to je naravno moguce, ali sto se vise novca zaradi alternativnim putevima, to je sukob sa zakonom ozbiljniji. :)
i pri tome sve to predlazes sa "bezbedne udaljenosti" pisuci iz zemlje u kojoj "se ne isplati piratovati film". mislim da to nije u redu. ne znam kako si dospeo u ameriku, da li si imao tetku u CA, ili si bio natprosecno dobar djak koji je pri tome dobro igrao kosarku, pa si uspeo da dobijes full stipendiju, ili su te jednostavno roditelji poslali u ameriku, pa si se ozenio i dobio zeleni karton. nije ni bitno, bitno je da je gomila ljudi nasla posao u inostranstvu zahvaljujuci tome sto su "vezbali" na piratovanom softveru, da bi ih ciljna drzava jednostavno prihvatila kao gotov kadar koji nije morala da skoluje na raznim skupim koledzima, kursevima itd..

Citat:
bkaradzic
Krajnji korisnik bi teže dolazio do tog nelegalnog materijala, imao bi više volje da potraži alternative, imao bi više slobodnog vremena da misli kako da zaradi novac, da radi na sopstvenom usavršavanju, onda ne bi ljudi mislili da je svaki domaci film krš jer ne može da konkuriše npr. Matrix-u, itd.

evo za kraj, sporta radi, primenicu tvoju logiku i stil izrazavanja, a kao motiv uzecu tvoju tezu o "slobodnom vremenu i sopstvenom usavrsavanju":

- igre samo zaglupljuju decu i oduzimaju vreme ljudima koji ih igraju, te su, isto kao i narkotici, apsolutno stetne, i zato mislim da je nemoralno traziti za njih skupe pare. igre treba da se dele besplatno, jer je nemoralno da covek placa sopstveno izgubljeno vreme koje moze da iskoristi za licno usavrsavanje.
- ako ne to, onda bi ih trebalo oprezovati isto kao i duvansku industriju, i jos pet puta vise od toga, jer su ugorzeni oni najmladji.
- sledeci korak je potpuna zabrana igara jer je dokazano da visecasovno gledanje u monitor ostecuje vid, a sedenje za kompjuterom izaziva gojaznost i socijalnu otudjenost. :)
- naravno, poslednja etapa bi bila hapsenje svih koji su se bavili razvojem i prodajom igara, kao i retroaktivna primena zakona o zabrani na njih.

ovo je tvoja teza podrzana tvojim sistemom logike, samo okrenuta u suprotnom smeru. u prvu stavku je ubacen znak jednakosti izmedju droge i igara, zatim je postavljeno moralno pitanje. onda su ponudjena resenja koja napadaju proizvodjace igara kao sustinsko zlo koje mlade gura u psihofizicku propast. sve lepo moralno opravdano, samo su precutane neke cinjenice koje ces sam lako pronaci zato sto idu u prilog tvojim trenutnim interesima.

:)
pozdrav




[ bkaradzic @ 13.11.2004. 17:14 ] @
Citat:
pyc: Branimire, pre nego krenem sa rusenjem tvog "korporativnog" stava, srdacan i prijateljski pozdrav iz majke Srbije, moralne i finansijske bede ove planete! :)

Pozdrav Pyc-u... What's haaaaappening? ;)

Citat:
pyc: U jedno sam 100% siguran, a to je da bi bili u jos gorem mraku da nikako nismo mogli da nabavimo programe, a posebno razvojne pakete za populaciju koja je vise kreativno usmerena. Da nije bilo piraterije, pitanje je da li bi i ti sada sedeo tamo gde sedis, tj. da li si svoju prvu kopiju C ili ASM kompajlera platio?

Nisam. Prvi orginalni softver sam kupio kada sam došao u USA. I ne, ne bih bio ovde da nisam koristio piratski softver. Piratski softver mi je omogućio da naučim neke stvari pa da budem u kompetitivan na zapadu, u isto vreme zbog iste te piraterije to što sam kompetitivan po znanju na zapadu ništa nije značilo u Srbiji. Dođem u USA gađaju me novcem da pravim igre, a u Srbiji su mislili da sam kreten (jer kakva je vajda od pravljenja igara, kada samo baze podataka i softver po narudžbini mogu da zarade pare). Nije poenta da li smo koristili piratski softver ili ne. U jednom postu sam i rekao da pirateriju treba koristiti dok ima pozitivan efekat. Npr. skloniti pirate sa ulica, ali ih ne dirati na P2P mrežama dok se broadband po Srbiji širi. Kada se proširi dovoljno, udariti i po njima... Jer dok se širi ima pozitivan efekat, država pravi pare, oni što investiraju u broadband prave pare, korisnici dobijaju infrastrukturu za internet, itd. Imali smo pozitivan efekat sa piraterijom i naručivanjem preko oglasa tokom npr. 1980-ih, 1990-ih, ali taj pozitivan efekat više ne postoji... Nas u IT šišaju sve zemlje koje su bile nekadašnji istočni blok (većina njih videla prvi kompjuter posle 1989) kod nas su ljudi uveliko imali kompjutere u to vreme. I to nacije po brojnosti slične ili manje od Srpske. I sada nije razlog da oni nisu imali pirateriju, nego nije bilo rašireno kako kod nas, bilo je teže doći do te piraterije, pa su umesto stalnog jurcanja poslednjeg softvera ili tek izašlog filma imali vremena da smisle nešto kreativno da rade.

Čak Vijetnam (još uvek hardcode komunizam) radi outsourcing igara, a u Srbiji se to ne radi... Kako oni imaju kadar koji je više kvalifikovan za outsourcing igara od nas? A oni su verovatno još uvek zemlja sa manjim brojem linija koda napisanih tamo od broja napalm bombi bačenih tamo.

Citat:
pyc: Izjava ti je nekako, nemoj da se ljutis, ali lagano detinjasta i pomalo licemerna. :)

Nisi shvatio poentu. Niko tebi kao krajnjem korisniku ne treba da brani upotrebu piratskog softvera (tvoja privatna stvar, one što disribuiraju i prodaju pirateriju država treba da ganja). Ti sam tu upotrebu trebaš da staviš u korist svog usavršavanja zbog sopstvene koristi. Od gledanja filmova i igranja igara nema mnogo vajde. To je zabava, i ništa osim prekraćivanja vremena ne dobijaš time.

Inače još jedna stvar... Mene užasno nervira kada vidim u domaćem filmu da ga je finansiralo ministarstvo kulture. To smatram čistom nepravdom i traćenjem novca poreskih obveznika jer ima prečih stvari za državu od pravljenja filmova. Ali zbog nesprovođenja zakona koja je ta ista država donela za neke je to jedini način da naprave film. Onda u celom tom procesu verovatno ima podmićivanja, ličnih interesa, protekcije, opet sve preko džepa poreskog obveznika i čak ceo film može biti neko kvazi-umetničko đubre koje ne mora da uspe na tržištu da bi taj režiser ponovo dobio novac tog istog ministarstva da snima novi film. U isto vreme imaš režisera koji npr. nije politički podoban pa ne dobije novac za snimanje filma iako njegovi filmovi imaju daleko bolji komercijalni uspeh od tog privilegovanog režisera. I onda imaš situaciju da ti kao poreski obveznik finansiraš režisere čije filmove ne možeš da gledaš, a država ti maže oči "kulturom". Umesto da država lepo zaštiti proizvođače i distributere od piraterije (opet kažem preseći one što prodaju to na ulici), a onda ti isti proizvođači i distributeri sami ulažu novac u snimanje filma i sami na sebe preuzimaju rizik. Pa neka tržište samo odluči čiji će se filmovi snimati. Distributeri bi imali razloga da npr. od zarade na stranim filmovima ulažu u domaće (jer je potencialno mnogo veća zarada), a filmovi bi morali da se dokažu na tržištu.

Branimir
[ Marko_L @ 13.11.2004. 17:45 ] @
Koliko se samo diskutovalo o pirateriji samo na ovom forumu, a kamoli na ostalim, plus u privatnim razgovorima i naravno uvek se to podeli na dva tabora, one koji smatraju pirateriju pozitivnom, kao i one koji je smatraju kriminalom, pa čak i porede sa terorizmom (obično su to oni koji su se snašli van zemlje, pa im je jednostavno kupovina originala postala sasvim normalna stvar).Mislim ok je pozivati na poštovanje zakona, ali napadati ljude koji smatraju pirateriju pozitivnom je u najmanju ruku licemerno.E sad, ja kao programer, ne mogu da smatram pirateriju nečim pozitivnim, jer upravo zbog nje ja ovde ne mogu da imam mnogo koristi od onoga što radim, primera radi jedan od programa koji sam radio pre više godina sam prodao samo jednom, a za nekoliko dana taj program sam video kod nekoliko ljudi, i što je najgore sa promenjenim imenom autora, neko ga je jednostavno razbio i ubacio svoje ime kao autora.Ja to svakako napadam, ali ne mogu da napadam to što je program kopiran za dž, onda bih i ja onda ispao licemeran, jer pitanje je da li bih se uopšte bavio programiranjem da recimo 87' nisam mogao do dođem do Simon's Basic-a na kome sam počeo (jedini način je bilo da nabavim piratsku kopiju).Kada sam prešao na PC, u vreme sankcija, ni na koji način nisi mogao da dođeš do legalnog softvera, sve i da si hteo.I šta je onda trebalo da uradim, da ćušnem komp u neki ćošak da skuplja prašinu i čekam neka lepša vremena, koja uzgred budi rečeno još uvek nisu na vidiku ? Ne, nego sam na jedini mogući način došao do softvera koji me zanima (tad je to bio VB 4.0) i učio da radim u njemu.Mislim da su i svi ostali bili u takvoj situaciji i da su slično postupili, jer da nije bilo tako q...c bi mi danas imali bilo kakvog stručnjaka u oblasti IT-a, pogotovo programera (osim možda onih koji su se školovali ili iz nekog drugog razloga boravili u inostranstvu).Ok, sankcije su prošle, bombardovanje je prošlo, ali standard koji je ključna stvar u celoj priči je ostao isti, ako ne i gori.Ja sam se nekako skrpio da kupim legalan softver sa kojim zarađujem, ali za sve ostalo, pa na koju foru nego kopirati.Ne kažem da se lepo osećam zbog toga, ali drugačije se ne može.To što ventura recimo priča, zaista je lupetanje.Ok, čitao sam postove po forumu gde se spominje, i pročitao da vrti milione, berza, biznis ovo-ono.Ja neću da ulazim u to da li je to istina ili ne, ako jeste onda svaka mu čast, uspeo je...ali to opet nije razlog da ljude koje i ne poznaje i se žale na situaciju, naziva komunjarama i neradnicima.Ja pored stalnog posla, radim sa strane šta stignem, i pored svega toga kad pokrijem najosnovnije potrebe porodice (hrana, odeća, higijenski preparati...) i platim dažbine državi (struja, voda, telefon, porez...), meni zaista ne ostaje dovoljno da bih mogao da kupujem legalan softver, filmove i muziku.Ah da, pa to je luksuz, zamislite imam telefon u kući...ma, rasipanje...a tek voda, ma šta će mi to...nije nego.I šta bi sad trebalo, da se odreknem bilo kakve zabave (filmova, muzike, video-igara...), i da mi se život pretvori u ustani-radi-lezi, ustani-radi-lezi.E pa ako je to alternativa radije ću skidati mp3 i kupovati DIVX-e za 100 din ili DVD za 200 din, iako znam da to nije u redu, i svakako ću ako se stanje, tačnije standard popravi, početi da kupujem originale, ali do tada, snalazi se kako možeš.Uostalom, neko je već rekao, a ja ću se složiti s tim, ako neki softver košta toliko da ja ne mogu da ga kupim, ja ga svakako neću kupiti, tako da ako ga iskopiram niko nije na gubitku, jer ja taj proizvod svakako ne bih kupio.U prevodu, u oba slučaja ta firma nije prodala nijednu kopiju, matematika je jasna.
Ono što podržavam jeste da se zaustavi piraterija u firmama, kao i korišćenje piratovanog softvera u svrhu zarade, ali za učenje ili lične potrebe, mislim da nije toliko nemoralno koristiti pirata.Isto važi za muziku i filmove, čak da se ja pitam, legalizovao bih u potpunosti njihovo kopiranje.Ono što vredi zaradiće na koncertima/bioskopima, a ono što ne može da zaradi na koncertima/bioskopima, pa to onda i treba da se deli besplatno.
[ voyageur @ 13.11.2004. 17:48 ] @
Citat:
Zašto bi se oni cimali i išli u bioskop i placali po ulaznicu ponaosob kada za cenu jedne ulaznice mogu da kupe piratski DVD tog istog filma i odgledaju kod kuce? Možda veliko platno i bolje ozvucenje? U sadašnje vreme kada su 5.1 DD i projektori relativno jeftini...


pa recimo vidi ovako, bioskopi sluze radi potpunog dozivljaja i uzivanja u filmu, tj. u filmskoj magiji kako se to popularno kaze..po tvojoj logici, zasto bi uopste iko isao u bioskop jer recimo u USA cena bioskopske ulaznice je nekih 9-10 $ sto znaci da za cenu 2-3 ulaznice moze se kupiti potpuno LEGALANO DVD izdanje filma ??? argument ti ne stoji, ko hoce da ide u bioskop da odgleda film otici ce, pogotovo u USA jer tu postoji kultura odlaska u bioskop, sto se za nasu zemlju ne moze reci, i u tome lezi u stvari odgovor zasto se kod nas radije gledaju piratski filmovi ( cesto losi snimci ), jer koliko zapravo postoji u zemlji bioskopa u kome vredi odgledati film ???
A sve je to mnogo kompleksnija tema i odgovor ne lezi u pirateriji...nego u poslednjih 10-15 godina kroz koje je ovaj narod prosao, nemozemo se mi porediti sa USA ili zapadnom Evropom, piraterija se kod nas ne moze zaustaviti jer je nezaustavljiva u ekonomski puno jacim zemljama, druga je stvar sto postoje zakoni koji se primenjuju u tim zemljama, ali postoje zato i veoma brzi internet pristupi pa kome se gleda pirat gledace ga svakako, niko mu nece upadati u stan jer je downloadovao film za svoju licnu upotrebu, zar ne ?

Citat:
"Jednostavno, nisam imao volje to da radim. Takode, piraterija je uzela takvog maha da se meni smucila i pomisao na komponovanje i muziku. Naše pesme i ploce presnimavao je i prodavao ko je hteo i kako je hteo, bez ikakvog pitanja, bez ikakve mere i bez ikakvog ukusa."


u ovom slucaju se radi i o zastiti autorkiskih prava, a ne samo o pirateriji, ali kazem, da su postojali zakoni ( tj. da ih je neko sprovodio kako treba ) do takvog stanja ne bi ni doslo, dakle, kriva je DRZAVA sto zakone ne sprovodi i sto nam je sudstvo ovakvo kakvo jeste.

Citat:
problem sa piraterijom je da uništava i više šteti domacoj industriji nego stranoj. Mi ovde nemamo baš nikakve štete što se igre proizvedene u USA piratuju po Srbiji. Ali zato neko ko hoce da pravi igre u Srbiji ima štete, jer ne može da se zaposli i radi na igrama, a i cak kada može ne može da konkuriše nama odavde.


niko ko ima imalo zdravog razuma nece software praviti za nase trziste nego za zapadno, to je sasvim jasno i logicno...pogledaj sta rade Rusi i njihovi razvojni studiji za pravljenje igrica, sve se to lepo prodaje na zapadu ( ako zaista nesto vredi ), mi smo ipak siromasno i maleno trziste za velika ulaganja na tom polju...uzmi lepo i pravi software za USA trziste pa ces dobiti i adekvatnu zastitu ( na sudu ) , ako ti je do zarade na tom polju ;)...ovde ce se software piratizovati jos dugo dugo godina...ali reci mi samo da li je moguce koristiti nelegalan software za profesionalnu upotrebu ( citaj-firme ) ? naravno da nije, i naravno da svi nabavljaju legalan software, govorim uopste za situaciju i kod nas i u svetu. A ako ja kuci koristim Adobe Premier recimo, koristim ga za iskljucivo licne potrebe i isti mi ne sluzi za bilo kakvo sticanje kapitala, tako da to ne smatram zlocinom.

Citat:
Onda ima štete država, jer da je Srbija tržište gde se prodaju originali mi odavde bi imali interesa da reklamiramo igru i na tom tržištu.


Ponavljam, Srbija je suvise malo trziste...svaki iole ozbiljan IT radnik ( programer, web dizajner itd ) radi projekte za inostranstvo, tj. za strane kompanije i to salje putem interneta...

Citat:
Ovde u USA se i ne isplati piratovati film. Postoje BlockBuster Movie/Game Pass, NetFlix, i slicne usluge od kojih po niskoj ceni (oko $25 mesecno) dobiješ neograniceno iznajmljivanje. I možeš da zadržiš film ili igru dugo koliko hoceš. U Srbiji nemate takve usluge jer zbog piraterije se nikada nisu ni osnovali neki lanci video prodavnica pa ne mogu da manevrišu sa high-volume uslugama, nego je svako za sebe obaška i ima visoke operacione troškove (pojedinacno svaka prodavnica u poredenju sa prodavnicom koja je deo lanca prodavnica).


EKONOMIJA- nemozemo porediti USA sa Srbijom, ovde je 25 $ mesecno i dalje misaona imenica za takav luksuz kao sto je iznajmljivanje video kaseta i igrica..a ako je luksuz da li onda treba reci " ko nema para da kupi dobar auto ne treba ni da se vozi? " :) ..razumes sta hocu da kazem...
ja jesam za zabranu prodaje piratskih diskova, ali to je najdalje dokle se moze otici...dalje nema smisla...treba kaznajvati prodaju ilegalnog softwarea, ali download i posedovanje - nikako, jednostavno, nije izvodljivo

i jos jedno pitanje za kraj
recimo kupim original CD svoje omiljene grupe, i napravim kopiju za svoj cd player u auto, i jos prebacim mp3 u svoj mp3 player koji nosim sa sobom dok dzogiram...treba li me uhapsiti ? jesam li ja prekrisio zakon, i ako sam platio uredno svih recimo 12 pesama na tom cd-u ili sam trebao kupiti onoliko cd-ova koliko sam kopija za licne potrebe napravio ?

i jos jedna opaska...na zapadu se originali kupuju i zbog svog specificnog pakovanja, dobijaju se razni pokloni uz CD i tako te varijante, sto znaci pravi fan nekog benda ili pevaca uvek ce kupiti original cd bez obzira sto ima mogucnost za besplatan download ( moj primer ), ali me to nece spreciti da napravim onoliko kopija tog cd-a sebi koliko mi u stvari treba.

isto vazi i za video igre, isto vazi i za filmove.
[ ultraKeen @ 13.11.2004. 17:51 ] @
Neko rece "Prvi orginalni softver sam kupio kada sam došao u USA.", a evo ja, koji sada i ovde zagovaram prateriju iz cisto lokalnih razloga, kazem da sam licno ja, moju bivsu drzavnu firmu nagovorio da kupi Clipper 5.01, jos u vreme DOS-a, pre wina 3.11 ... jos u ono vreme kada se niko ni malkice nije trzao na pirate jer ih nije ni bilo, jer su 1,4" disketa i 2400 modem bili jedina sredstva za dobavljanje fajlova... Nije bilo ni neta, bio je samo jedan dobar BBS, Sezam... Svi Clipper-i i svi alatici za njega mogli su se naci na tom Sezamu...

Zasto ovo gornje pominjem? Zato sto mislim da imam moralno pravo da kritikujem one koji kritikuju mene, zagovaraca piraterije - a garant su makar jednom koristili tudje a nisu ga platili. Samo onaj ko zaista nikada nije pipnuo nista piratsko, ima moralno pravo da je protiv piraterije... Da li ste pre kintu na kurve a posle se sablaznjavate nad njima, to je ta nemoralna, licemerna prica...
[ bkaradzic @ 13.11.2004. 18:06 ] @
Citat:
Andreja Dulovic: i pri tome sve to predlazes sa "bezbedne udaljenosti" pisuci iz zemlje u kojoj "se ne isplati piratovati film". mislim da to nije u redu. ne znam kako si dospeo u ameriku, da li si imao tetku u CA, ili si bio natprosecno dobar djak koji je pri tome dobro igrao kosarku, pa si uspeo da dobijes full stipendiju, ili su te jednostavno roditelji poslali u ameriku, pa si se ozenio i dobio zeleni karton. nije ni bitno, bitno je da je gomila ljudi nasla posao u inostranstvu zahvaljujuci tome sto su "vezbali" na piratovanom softveru, da bi ih ciljna drzava jednostavno prihvatila kao gotov kadar koji nije morala da skoluje na raznim skupim koledzima, kursevima itd..

I ti to ne smatraš lošim efektom piratizacije? Jeste ima i drugih razloga i piratizacija nije najveći, ali je deo problema o kome mi ovde pričamo. I druge probleme treba rešavati, ali mi ne pričamo o njima...

Ja sam došao u USA "vežbajući" na piratovanom softveru... Poreze sada plaćam državi u kojoj je taj piratizovani softver i proizveden. Odloženo plaćanje... Od toga država gde sam rođen ima $0 koristi. ;)

Citat:
Andreja Dulovic: mislim da ovo izlazi iz okvra dobrog ukusa, cak se moze obeleziti i kao bezobraluk. osoba koja u srbiji zavrsi fakultet i zaposli se moze da racuna na platu od 20.000 dinara u proseku. znaci, to je scenario "by the book" koji ne moze biti legalniji. ides u skolu, najdes posao, radis... velika vecina ljudi koja se odluci za fakultet ce tako ici kroz zivot.

Gledanje piratskih filmova i igranje piratskih igara im neće rešiti problem male zarade. Ili možda ti misliš da će im prekratiti vreme u dok čekaju bolji standard?

Za sve one koji čekaju rešenje materijalnih problema samo napomena da ona poslovica "ko čeka dočeka" funkcioniše možda u komunizmu... U kapitalizmu je "ko čeka umre od gladi". ;)

Branimir
[ bkaradzic @ 13.11.2004. 18:35 ] @
Citat:
voyageur: niko ko ima imalo zdravog razuma nece software praviti za nase trziste nego za zapadno, to je sasvim jasno i logicno...pogledaj sta rade Rusi i njihovi razvojni studiji za pravljenje igrica, sve se to lepo prodaje na zapadu ( ako zaista nesto vredi ), mi smo ipak siromasno i maleno trziste za velika ulaganja na tom polju...uzmi lepo i pravi software za USA

Ponavljam, Srbija je suvise malo trziste...svaki iole ozbiljan IT radnik ( programer, web dizajner itd ) radi projekte za inostranstvo, tj. za strane kompanije i to salje putem interneta...

Jao sreće radiš u Srbiji, a lova kaplje sa zapada! Idealizuješ outsourcing... Ne razvijati sopstveno tržište je ravno samoubistvu. Idealno je da dokle god praviš lovu sa outsourcingom da investiraš te pare lokalno i kreiraš tržište. Jer šta ćeš da radiš u slučaju kada oni nađu nekoga ko je jeftiniji od tebe? Propadneš? Ili spustiš cenu svojih usluga da možeš da konkurišeš? Ili počnu neka pomeranja u zapadnoj ekonomiji pa izgube interes da te uopšte plaćaju pa ne možeš ni cenu da spustiš.

Ti gledaš kratkoročno, jedan posao, jedna naplata... Ne misliš šta ćeš da radiš za 5-10 godina. I kako pozitivno da utičeš da kreiraš tržište oko sebe pa da imaš izvor prihoda...

I BTW, Rusi (i ostali game developeri u Istočnoj Evropi) skoro sve igre koje izdaju na zapadu izdaju i za svoje tržište. Ima i primera iz Ukrajne i Slovačke gde je igra prvo izdata na njihovom tržištu na njihovom jeziku pa tek kasnije je izdata na zapadu.

Citat:
voyageur: i jos jedno pitanje za kraj
recimo kupim original CD svoje omiljene grupe, i napravim kopiju za svoj cd player u auto, i jos prebacim mp3 u svoj mp3 player koji nosim sa sobom dok dzogiram...treba li me uhapsiti ? jesam li ja prekrisio zakon, i ako sam platio uredno svih recimo 12 pesama na tom cd-u ili sam trebao kupiti onoliko cd-ova koliko sam kopija za licne potrebe napravio ?

Ne čitaš moje postove... Rekao sam par puta, ako piraterija ima pozitivan efekat, to je sada npr. razvoj broadbanda ne treba mnogo talasati. Ako ima negativan efekat, prodaja piratskih CD-ova po tezgama na ulici, kopiranje u iznajmljenim stanovima i prodaja, treba je kažnjavati.

To šta ti radiš privatno sa svojim kopijama CD i MP3 sve dok ne zarađuješ pare ili umnožavaš i koristiš više od sopstvenih potreba je tvoj problem.

Uf, sva sreća Subota je pa imam vremena da ćaskam sa vama... ;)

Branimir


[Ovu poruku je menjao bkaradzic dana 14.11.2004. u 08:53 GMT+1]
[ ventura @ 13.11.2004. 18:48 ] @
Citat:
ultraKeen:primer 4:

prodjem pored servisa za Mercedese u mom kraju, a tamo jedan crni dvosed sa crnim staklima, rascepio se ko zaba kretusa... pogledam pise na boku V12, a pozadi 500 SLK, cini mi se... i ne bi mi to bio problem da mu registarski broj nije BG*500-005

prodjem pored servisa za pranje kola, a odande izlazi zadnji model Hammer dzipa, brunda ko sam djavo diboko... ganc nov, metaliziran... i ne bi mi to bio problem da mu registarski broj nije BG*300-003


Sta si hteo da kazes sa ovim?
Da je policija podmitljiva jer lik ima dva auta sa slicnim registarskim brojevima?
Jesi ti nekada registrovao auto?
Kada registrujes auto, imas mogucnost da sasvim legalno, doplatis za petocifreni, cetverocifreni ili neki broj koji tebi nesto znaci. Ja sam naprimer doplatio 13,000 dinara na registraciju za petocifren broj, i kada na salteru kazes da hoces specijalni broj, oni te upute kod nacelnice odeljenja, lepo tamo imas knjigu gotovih brojeva (koji su nesto jeftiniji), ako hoces bas poseban broj, uplatis, i cekas 2 nedelje da se izradi, i to je to...

Ne vidim nikakav problem u tome, niti zbog cega je to toliki bauk?
[ Marko_L @ 13.11.2004. 18:49 ] @
E Branimire, kad si već na "trulom" zapadu, i znam da si u gaming industriji, zanima me jedna stvar u koju si sigurno upućen, a to je, šta se podrazumeva pod originalom tamo, kada su video-igre u pitanju.Recimo, kod nas je original obična CD-kutija sa nalepljenom markicom i to zadovoljstvo košta 3.000 din, a to je oko 50$.Pošto je tolika cena i tamo, zanima me, da li recimo uz kupljen original tamo dobijaš još nešto osim CD kutije i samog medija, tipa knjižice, uputstva, dodataka...uopšteno, šta se obično dobija kada kupiš original osim već pomenute kutije i nosača podataka ? Čisto informacije radi.Zanima me to isto i u vezi ostalog softvera (programski jeziki, grafički alati i sl...)
[ voyageur @ 13.11.2004. 19:00 ] @
Citat:
Jao sreće radiš u Srbiji, a lova kaplje sa zapada! Idealizuješ outsourcing... Ne razvijati sopstveno tržište je ravno samoubistvu. Idealno je da dokle dok praviš lovu sa outsourcingom da investiraš te pare lokalno i kreiraš tržište. Jer šta ćeš da radiš u slučaju kada oni nađu nekoga ko je jeftiniji od tebe? Propadneš? Ili spustiš cenu svojih usluga da možeš da konkurišeš? Ili počnu neka pomeranja u zapadnoj ekonomiji pa izgube interes da te uopšte plaćaju pa ne možeš ni cenu da spustiš.


verovao ili ne, u gradu u kome ja zivim a koji nije nesto preterano velik, poznajem najmanje cetvoricu ljudi koji zive i rade od IT-a upravo na ovaj nacin...jedan od njih zapravo i radi za domacu firmu koja radi web za inostranu kompaniju...drugi je programer freelancer koji sedi kuci i programira i svoj software ne prodaje u Srbiji...zasto..? pa rekao sam, zar je tesko shvatiti razliku u kupovnoj moci kod nas, i na zapadu, Srbija nije toliko veliko trziste koliko bi zeleli da bude....ako se nevaram, u EU ne postoji nesto sto se naziva " sopstveno trziste " nego trziste EU, i tu treba traziti sansu u IT biznisu a svakako ne u Srbiji. Nemoj pogresno da shvatis da sam ja protiv IT-a u Srbiji, samo zelim da kazem sta je logicno ciniti svakom ko se tim poslom bavi...perspektiva se otvara jedino ako smo otvoreni prema EU i svetu, a ne zatvoreni sami za sebe, i zato ponavljam jos jednom, koliko tebi bilo smesno ili cudno, ljudi stvarno rade projekte za inostranstvo, i od toga zive i zaradjuju.
[ Marko_L @ 13.11.2004. 19:19 ] @
Citat:
Srbija nije toliko veliko trziste koliko bi zeleli da bude....

Nije uopšte problem u veličini tržišta.Srbija ima sasvim dovoljno tržište za sve vrste programera, odnosno softverskih kompanija bez obzira da li proizvode uslužne programe ili video-igre.Problem je u kupovnoj moći stanovništva, jer bi najveći broj ljudi verovatno kupio taj proizvod (jer uz njega bi dobio besplatnu teh. podršku, i sve što uz to ide) kada bi mogao da ga priušti, bez da za njega mora da radi 12 meseci...
Citat:
perspektiva se otvara jedino ako smo otvoreni prema EU i svetu, a ne zatvoreni sami za sebe, i zato ponavljam jos jednom, koliko tebi bilo smesno ili cudno, ljudi stvarno rade projekte za inostranstvo, i od toga zive i zaradjuju.

Niko nije rekao da ne treba biti otvotren prema svetu.Branimir je verovatno hteo da kaže da isti taj proizvod treba ponuditi i na domaćem tržištu.Druga stvar je što bi to zbog visokog stepena piraterije proizvođaču donelo više štete, nego koristi, jer verovatno ovde ne bi uspeo da proda dovoljnu količinu proizvoda makar troškove proizvodnje da pokrije.
[ bkaradzic @ 13.11.2004. 19:26 ] @
Citat:
Marko_L: E Branimire, kad si već na "trulom" zapadu, i znam da si u gaming industriji, zanima me jedna stvar u koju si sigurno upućen, a to je, šta se podrazumeva pod originalom tamo, kada su video-igre u pitanju.Recimo, kod nas je original obična CD-kutija sa nalepljenom markicom i to zadovoljstvo košta 3.000 din, a to je oko 50$.Pošto je tolika cena i tamo, zanima me, da li recimo uz kupljen original tamo dobijaš još nešto osim CD kutije i samog medija, tipa knjižice, uputstva, dodataka...uopšteno, šta se obično dobija kada kupiš original osim već pomenute kutije i nosača podataka ? Čisto informacije radi.Zanima me to isto i u vezi ostalog softvera (programski jeziki, grafički alati i sl...)

Ovo sam hteo da spomenem u mom prvom postu, ali sam zaboravio.
Još jedan od tih negativnih uticaja piraterije da po Srbiji ne postoje distributeri softvera u smislu u kakvom postoje ovde. Recimo baš taj primer CD-a koji si naveo. Pošto nema distributera i lanca prodavnica broj kopija koje se uveze je vrlo mali. I radi se o najprimitivnijoj vrsti trgovine, tj. preprodaji. Nije neobično da prodavnica u Srbiji naruči par komada preko amazon.co.uk i kupi ih po punoj ceni, plati porez tamo, plati carinu, i onda nabije njihovu zaradu na tu cenu i plati porez u Srbiji. Naravno ovo je način ako nisu prošvercovali (što je vrlo moguće ako ti ne daju kutiju uz igru) ili na neki drugi način došli do tog proizvoda. Slično je radio i CET sa knjigama ranije (knjiga + poštarina + carina + porez + 20% od cene knjige + "3 na karte"... ne znam kakvo je stanje sada). Uglavnom čak i onaj ko hoće sav softver da kupi legalno ne može to da uradi po cenama koje postoje u Srbiji. Što je vrlo nelogično sa aspekta nekoga ko pravi manje novca. Onda često se dešava da oni kupuju softver koji je ovde na bargain bin-u i prodaju ga po punoj ceni tamo, iako to ne bi moglo da se desi da imaju ugovor sa izdavačem. Baš je neko spominjao Civilization 3 u ovom forumu i mislim da neko reče da može da se kupi u nekoj BGD knjižari po toj $50 ceni, a ta ista igra se prodaje ovde za $9.99.

Igre dolaze sa opremom uputstvo, kutija (ako je PC igra) i medij. Softver u poslednjih par godina dolazi sa skromnijom opremom. Često se samo downloaduje sa sajta proizvođača. Npr. ProDG kompajler za PS2 koji je prilično skup oko $5K downloaduješ preko interneta, a eventualno ti pošalju CD sa istim tim softverom i knjigu sa upustvom "kako da double-click na setup.exe". Sa Half Life 2 i MMO igrama to izgleda počinje da postaje praksa i sa igrama. Platiš $49.95 i možeš da downloaduješ...

Ovde osim kupovine nove ili iznajmljivanja postoji i opcija kupovanje korišćene igre. Cene su značajno niže, a da postoje neki distributeri po Srbiji, verovatno ne bi bio problem uvoziti ih, prodavati tamo i nuditi opciju potrošačima u Srbiji da prodaju tu igru nazad prodavnici. Tehnički ovo je kao iznajmljivanje, jer ako ne zadržiš igru duže od nedelju dana razlika u ceni ispadne koliko i iznajmljivanje iste, a prodavnica nema obaveze prema izdavaču. Takođe ovaj vid poslovanja, zapravo šteti izdavačima, ali još niko od izdavača se nije pobunio. Isto važi i za muziku i filmove...

Branimir
[ Marko_L @ 13.11.2004. 20:37 ] @
Kao prvo, hvala na iscrpnom odgovoru.
Citat:
Naravno ovo je način ako nisu prošvercovali (što je vrlo moguće ako ti ne daju kutiju uz igru) ili na neki drugi način došli do tog proizvoda.

Ovo sam hteo da čujem više nego išta :) Zašto ?
Zato što ja još nisam video igru u pakovanju, već praktično isto pakovanje koje se može kupiti na ulici za 100 din, što će reći da kod nas ni originali nisu originali, već pirati (ako su prošvercovani ili nabavljeni na neki "drugi način").Dakle, mi u Srbiji imamo 2 opcije, a to su:
1.Da kupimo piratovanu igru za 3000 dinara
2.Da kupimo piratovanu igru za 100 dinara
Tako ispada, zar ne ?
Citat:
Onda često se dešava da oni kupuju softver koji je ovde na bargain bin-u i prodaju ga po punoj ceni tamo, iako to ne bi moglo da se desi da imaju ugovor sa izdavačem.

Još jedna činjenica koja govori u prilog tome da su kod nas originali u stvari pirati koji se prodaju višestruko skuplje.
Citat:
Baš je neko spominjao Civilization 3 u ovom forumu i mislim da neko reče da može da se kupi u nekoj BGD knjižari po toj $50 ceni, a ta ista igra se prodaje ovde za $9.99.

Ne znam ko je spominjao, ali ja lično sam kupio "original" Civilization 3 i platio ga 3.110 dinara, jer zaista obožavam tu igru još od prvog dela (koji imam u originalu za Amigu 500, poslao mi drugar iz UK još kad je izašao, u lepoj kutiji u kojoj se nalaze 4 diskete + civilopedia knjižica).Što se tiče CIV-a 2, nikako nisam mogao da se dokopam originala iz poznatih razloga.Zato sam se nadao da ću bar originalnu trojku imati u original pakovanju, ali eto.Tad sam se opekao, i jel znaš kada će mi više pasti na pamet da kupim "original" igru ovde ? Jednog dana...
I vid sad logike.U zemlji gde je prosečna plata 2000-3000$ dobiješ igru u original pakovanju (sa svim što uz to ide) za manje od 10$, a u zemlji gde je prosečna plata jedva 400$ ta ista igra u osakaćenom pakovanju (dakle samo CD kutija i CD medij) košta 50$.Pa kako onda neko zamišlja da nema piraterije ?
Dakle, možda i ima ljudi koji bi kupovali original igre i sa ovakvim platama, ali cene svoj novac i žele da za njega dobiju ono što su platili, a to je pravi original, a ne maskirani pirat.
Citat:
Ovde osim kupovine nove ili iznajmljivanja postoji i opcija kupovanje korišćene igre.

E, a ovde se to zove piraterija :)
Citat:
Cene su značajno niže, a da postoje neki distributeri po Srbiji, verovatno ne bi bio problem uvoziti ih, prodavati tamo i nuditi opciju potrošačima u Srbiji da prodaju tu igru nazad prodavnici.

Ovo je još jedna zanimljivost.Znači mi praktično ovde, jedino M$-ove proizvode možemo da kupimo legalno, jer samo oni imaju predstavništvo ovde (distribucija), dok su sve ostalo u principu pirati, bez obzira što koštaju koliko i pravi originali.

E tek sad mi se javlja želja za neplaćanjem softvera :)
[ voyageur @ 13.11.2004. 21:36 ] @
Citat:
I vid sad logike.U zemlji gde je prosečna plata 2000-3000$ dobiješ igru u original pakovanju (sa svim što uz to ide) za manje od 10$, a u zemlji gde je prosečna plata jedva 400$ ta ista igra u osakaćenom pakovanju (dakle samo CD kutija i CD medij) košta 50$.Pa kako onda neko zamišlja da nema piraterije ?
Dakle, možda i ima ljudi koji bi kupovali original igre i sa ovakvim platama, ali cene svoj novac i žele da za njega dobiju ono što su platili, a to je pravi original, a ne maskirani pirat.


inace, mozda je malo skrecem sa teme ali zacudili bi se koliko su zapravo neke stvari puno jeftinije u USA nego u SCG...automobili, gorivo, itd...zbog cega ?..pa, stitimo nase trziste ;) ( porezima, carinama, itd )...ulazak u EU menja sve to.
[ bkaradzic @ 14.11.2004. 00:17 ] @
Citat:
Marko_L: Ovo sam hteo da čujem više nego išta :) Zašto ?

Zaboravio si da citiraš prvu rečenicu... Ja mislim da je to što navodiš posledica piraterije. A ti hoćeš da kažeš da je uzrok?

Citat:
Marko_L: E tek sad mi se javlja želja za neplaćanjem softvera :)

Drago mi je da si odlučio da pređeš na open source. ;)

Branimir
[ aleksandaraleksandar @ 14.11.2004. 03:35 ] @
nedodje covek 2 dana i 70 poruka :)

da li je neko uopste gledao emisiju? pyc, je lepo stavio naziv emisije
u topic. ne radi se o tome da li je nesto legalno ili ne, da li je
piratizovanje ok ili ne; vec o nacinu na koji su ucesnici emisije
govorili o svemu tome.

neko je ovde pominjao kako za album treba 10K evra, i da to mora da se
vrati. da to je ok. ali ako taj neko, za 2 meseca, dodje na "punk tv"
i kaze da je bio gde-sve-ne i radio letos sta-sve-ne, a sa druge
strane imate argumente kao u emisiju "sami smo krivi sto nemamo
bioskope ljudi kupuju divx"; onda cela stvar postaje neodrziva....
[ pyc @ 14.11.2004. 08:37 ] @
Citat:
voyageur: inace, mozda je malo skrecem sa teme ali zacudili bi se koliko su zapravo neke stvari puno jeftinije u USA nego u SCG...automobili, gorivo, itd...zbog cega ?..pa, stitimo nase trziste ;) ( porezima, carinama, itd )...ulazak u EU menja sve to.


Porezi, carine.... smesno :)) U pitanju je suvi imperijalizam. Zato je USA tu gde jeste. USA industrija oruzja je najmocnija na svetu. Tu se vise love uzme kapiram i od industrije kompjutera. Posle drzava sve to lepo iznivelise, pa onda neki proizvodi ispadnu nenormalno jeftini.

pyc
[ pyc @ 14.11.2004. 08:43 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: nedodje covek 2 dana i 70 poruka :)
da li je neko uopste gledao emisiju? pyc, je lepo stavio naziv emisije
u topic. ne radi se o tome da li je nesto legalno ili ne, da li je
piratizovanje ok ili ne; vec o nacinu na koji su ucesnici emisije
govorili o svemu tome.


Upravo tako. Ne smeta meni to da piraterije uslovno receno nema, kao sto je to slucaj u USA, nego meni smeta nacin na koji se o tome govorilo u ovim okolnostima. Kao da je to, pobogu, najbitnije u ovoj bedi...

Ako je argument da nas pritiska EU da usvojimo pravila ponasanja, ja mislim da im treba reci nesto u smislu: "Daj nemojte da ste glupi, pa to je kod nas neizvodivo, pomozite nam da resimo ostale mnogo bitnije probleme."

pyc
[ @ 14.11.2004. 17:56 ] @
Citat:
Porezi, carine.... smesno :)) U pitanju je suvi imperijalizam. Zato je USA tu gde jeste. USA industrija oruzja je najmocnija na svetu. Tu se vise love uzme kapiram i od industrije kompjutera. Posle drzava sve to lepo iznivelise, pa onda neki proizvodi ispadnu nenormalno jeftini.


ok, necu da ulazim u teorije zavere, samo da kazem da auto koji bi kod nas uvezao platio bi 20 % carinu i 20 % porez, tako da auto koji kosta recimo 10000 evra u EU kod nas ce kostati najmanje 14 000 evra...
original Nike patike u USA se krecu 30- 130 $ , za one najskuplje modele...
kod nas mozes naci iste takve u rasponu cena 70 - 200 evra...sta mislis zasto ? jer nasi ljudi vole da kupe skupe patike i da budu u fazonu " e ove tike sam platio 150 evra "...bio mi je skoro drug iz Svajcarske u poseti i rekao je kako ovde vise nije jeftino kako je bilo, garderobu koju je ovde kupio mogao je tamo naci i za manje pare...

i jos jedna stvar, pogledaj cene nekretnina koje su nenormalno visoke u BG recimo, i onda mi reci da je za to kriva USA i njihov imperijalizam ;)

pre neki dan gledam citam u novinama ( sorry sto odoh od teme daleko ali moram da dam ovaj primer ), kako su jednom butiku u Knez Mihajlovoj novinari nasli 3 potpuno identicne jakne ( modela ), po velicini i po bojama, jedna je kostala nesto preko 4 000, druga oko 10 000 a treca oko 15 000 dinara, kada su upitali prodavce o cemu se radi rekli su da nisu duzni da daju odgovore na takva pitanja i da ta roba i onako nije njihova ?! ;)

da se vratim na pirateriju, jedno pitanje za razmisljanje...

evo recimo ja koristim Adobe Photoshop za iskljicivo privatne potrebe a ne za sticanje profita...sad ne znam tacno koja je cena najnovije legalne verzije, ali da kazemo da je oko 200-300 $..e sad, ja recimo nikad ne bi dao taj novac za Photoshop jer sa njim ne stvaram novac , i da ne koristim njega koristio bi sigurno neki freeware program ili neki od onih sto dodju sa digitalnom kamerom, itd...tako da ne vidim kako sam je Adobe u gubitku za tih 200-300 $ kada sam ja u pitanju...nadam se da razumete sta hocu da kazem..software nije nesto materijalno i opipljivo, i zato je specifican...sta sam ja ukrao od Adobea kada i onako ponavljam ne bi kupio taj software...razumete sta hocu da kazem, nije to hrana pa da nekome otimam od usta ili auto kojim se koristim bez nadoknade pa ce auto da propadne jer ga ja trosim...

i zato imam jednu mozda suludu ideju, tj. vidjenje eventualnog resenja za buducnost software-a ( njegovog placanja )

1.Sve firme, kompanije, preduzeca, skole,svi oni koji koriste program u profesionalne svrhe moraju da imaju legalnu licencu i punu placenu cenu za taj isti software

2. Za obicne kucne korisnike dva moguca resenja :
a) potpuno besplatno koriscenje software-a za privatne ( kucne svrhe )
ili
b) drasticno smanjene cene software-a za kucne korisnike ( red velicina do 5-10 $ po programu tipa Photoshop itd, )

zvuci utopisticki, ali ko zna :)

[ Marko_L @ 14.11.2004. 18:02 ] @
Citat:
Zaboravio si da citiraš prvu rečenicu... Ja mislim da je to što navodiš posledica piraterije. A ti hoćeš da kažeš da je uzrok?

Ne, uzrok piraterije je upravo to što u Srbiji ne postoje zvanični distributeri softvera jakih inostranih kompanija, kao i kupovna (ne)moć stanovništva.Pored toga, mi za razliku od većine zemalja gde uz kupljen softver dobijaš i besplatnu teh. podršku, uputstvo, lepo pakovanje, dobijamo bukvalno isto što i na ulici i to za mnogo više para.Dakle, visok stepen piraterije je neminovan dok se neke stvari ne srede.Ne bih previše da zalazim u politiku, jer to uvek dovede to flejma, ali nepobitna je činjenica da je vlast u ovoj zemlji ta koja je dovela do sankcija, izolacije, bombardovanja, srozavanje ekonomije, a uz to nikad nije imala previše sluha za IT.Ako to što su otvorili predstavništvo M$-a ovde političari smatraju nekim veliim uspehom, onda su se gadno zeznuli, mada su verovatno samo za njih i čuli.U ovakvoj situaciji ja stvarno ne vidim kako neko uopšte može da poziva na moral građana.Gde je moral onima koji u knjižarama prodaju pirata za 3000 din. i to nazivaju legalnim.Ma daj...dok god je tako ovde će biti piraterije na kvadrat.
Citat:
Drago mi je da si odlučio da pređeš na open source. ;)

Da, da, da...živeo open source :)))
Citat:
da li je neko uopste gledao emisiju? pyc, je lepo stavio naziv emisije
u topic. ne radi se o tome da li je nesto legalno ili ne, da li je
piratizovanje ok ili ne; vec o nacinu na koji su ucesnici emisije
govorili o svemu tome.

A da li si ti pročitap išta osim naslova teme ? pyc je lepo naveo naziv emisije, ali je i pričao o legalnosti, u fazonu "Sami su krivi što nisu zaštitili softver" ili "Ko im je kriv kad je kopiranje nelegalnog sadržaja isuviše lako".E pa, kad izjaviš tako nešto, onda valjda očekuješ i neku reakciju na to.Ja lično se slažem sa većinom njegovih stavova, ali ima i onih koji su blago preterivanje.Zato uostalom i postoje diskusije.Da se razmene mišljenja.
Citat:
Ako je argument da nas pritiska EU da usvojimo pravila ponasanja, ja mislim da im treba reci nesto u smislu: "Daj nemojte da ste glupi, pa to je kod nas neizvodivo, pomozite nam da resimo ostale mnogo bitnije probleme."

Ma, uopšte nije stvar u tome.Neće EU pritiskati da se ugasi piraterija, jer ista ni kod njih nije ugašena, kada se priča o kućnim korisnicima.Cilj je da se piraterija ugasi po firmama, kao i da se spreči preprodaja (odnosno sticanje materijalne koristi) nelegalnog softvera.Kopiranje, i razmenu između komšija i prijatelja niko ne može, a verovatno i ne želi da brani.
[ Marko_L @ 14.11.2004. 18:25 ] @
Citat:
..e sad, ja recimo nikad ne bi dao taj novac za Photoshop jer sa njim ne stvaram novac , i da ne koristim njega koristio bi sigurno neki freeware program ili neki od onih sto dodju sa digitalnom kamerom, itd...tako da ne vidim kako sam je Adobe u gubitku za tih 200-300 $ kada sam ja u pitanju...

To sam isto i ja rekao u jednom od postova na prethodnoj stranici.Teoretski je tako, ako neki softver ne bi ni kupio inače, kompanija svakako nije na gubitku ako ga ti koristiš.
Citat:
a) potpuno besplatno koriscenje software-a za privatne ( kucne svrhe )

To već postoji, a zove se piraterija :)
Citat:
b) drasticno smanjene cene software-a za kucne korisnike ( red velicina do 5-10 $ po programu tipa Photoshop itd, )

Pa tako nešto već odavno postoji na zapadu, i to su takozvane student verzije koje su iste kao i full verzije, samo sa njima ne smeš da izrađuješ komercijalne stvari, dakle ono što će se prodavati, ali smeš da g koristiš za lične potrebe.
[ StORM48 @ 14.11.2004. 19:10 ] @
Biću vrlo kratak:

Kod nas je prosto nemoguće koristiti legalan softver, čak i da hoćeš. Zašto? Pokušavam da kupim originalnu igru Toca Racedriver 2 već mesecima (ne sviđa mi se piratska verzija koja kruži Beogradom, jer je pravo maltretiranje). Epilog: Igre NEMA NIGDE! Prevrnuo sam čitavu državu i sve što sam dobio je odgovor u stilu "Imali smo juče, a ne znamo kad će biti ponovo", "Evo samo što smo prodali poslednji primerak", "To još nije izašlo", "Takvo nešto i ne postoji"... Pritom, igru su "kao" testirali u nekim domaćim časopisima, i naveli dobavljača, od kog ni dan-danas nisam uspeo da saznam da li su je ikad uopšte imali ili ne. U svakom slučaju, ako se tako zamišlja legalno tržište, onda mi to uopšte ne treba.

Primer je bio u vezi igre, a važi uglavnom i za sve ostalo, tako da molim učesnike da se ne pozivaju na "igru" kao predmet problema, nego na softver i domaće "dobavljače" uopšte.

Hvala i pozdrav
[ bkaradzic @ 14.11.2004. 19:22 ] @
Citat:
Voyageru: evo recimo ja koristim Adobe Photoshop za iskljicivo privatne potrebe a ne za sticanje profita...sad ne znam tacno koja je cena najnovije legalne verzije, ali da kazemo da je oko 200-300 $..e sad, ja recimo nikad ne bi dao taj novac za Photoshop jer sa njim ne stvaram novac , i da ne koristim njega koristio bi sigurno neki freeware program ili neki od onih sto dodju sa digitalnom kamerom, itd...tako da ne vidim kako sam je Adobe u gubitku za tih 200-300 $ kada sam ja u pitanju...nadam se da razumete sta hocu da kazem..software nije nesto materijalno i opipljivo, i zato je specifican...sta sam ja ukrao od Adobea kada i onako ponavljam ne bi kupio taj software...razumete sta hocu da kazem, nije to hrana pa da nekome otimam od usta ili auto kojim se koristim bez nadoknade pa ce auto da propadne jer ga ja trosim...

Košta $600 (OEM $350).

Recimo ti ovaj Photoshop koristiš samo za skaliranje slika i podešavanja kontrasta (recimo da je to 0.1% mogućnosti koje ima Photoshop)... Domaći programer primeti da postoji potreba za programom koji radi samo skaliranje i podešavanje kontrasta, napiše program koji radi samo to i počne da prodaje. Onda bi svi rekli "što bih ja kupovao program koji ima 0.1% od mogućnosti Photoshop-a i košta $20 kada mogu da koristim Photoshop koji je jeftiniji kod pirata".

JASC (http://www.jasc.com/) kopanija koja je pravila shareware program za crtanje PaintShop PRO je nastala i opstala upravo zato što je nudila jeftiniji softver od Adobe-a. Pa svako ko nije želeo da plati cenu Photoshop-a, mogao je da kupi PaintShop. U sadašnje vreme postoji i GIMP koji je potpuno besplatna alternativa.

Znači nije problem u izboru koji postoji, nego u mentalitetu...

Citat:
Voyageru: i zato imam jednu mozda suludu ideju, tj. vidjenje eventualnog resenja za buducnost software-a ( njegovog placanja )

Idealno bi bilo da ovaj model biznisa primeniš na svojoj softverskoj firmi i daš drugima primer. ;)

A do tada, rešenje je da država zaštiti proizvođače i kažnjava pirate...

Branimir
[ Marko_L @ 14.11.2004. 20:24 ] @
Citat:
Znači nije problem u izboru koji postoji, nego u mentalitetu...

Pa nije samo u mentalitetu, nego i u rasprostranjenosti programa na tržištu.Ja za lične potrebe sigurno neću koristiti 0.1% mogućnosti nekog programa, ako postoji drugi program koji ima samo te mogućnosti za manje para, ali meni nije cilj samo lična upotreba, meni je cilj da naučim da radim u nekom programu, što podrazumeva gotovo sve mogućnosti tog programa.Razlog je jednostavan, evo sad, gde god hoćeš da se zaposliš traži se poznavanje Worda, Excel-a, Interneta :), a ako je u pitanju grafika onda se traži Adobe Photoshop ili Corel, ja ne videh da se nešto drugo koristi u firmama, a to su jako skupi alati.Dakle šta vredi da ja koristiom neku besplatnu alternativu ili osakaćenu verziju softvera kada to nigde neću moći da iskoristim, osim za neke lične potrebe.Dakle ja ono što koristim piratovano, koristim u svrhu učenja tog programa, jer nikad ne znam kad mi može zatrebati.Isto važi za sve programe, a ne samo za grafičke.
Doduše, ono što ja ne mogu da razumem, to su korisnici koji natrpaju na komp nekoliko gigabajta piratovanog softvera od koga 90% instaliranog nikad i ne pokrene.To bih i ja kažnjavao.Ja i kad instaliram nešto krekovano, radim to namenski i znam zašto mi to treba, i svakako sa tim neću raditi nešto za komercijalnu upotrebu.
Meni se recimo sviđa sistem na zapadu, gde postoje studentske verzije svakog programa, koje sadrže sve opcije kao i full verzija, samo se sa njim ne mogu raditi komercijalni proizvodi.To je jako dobro rešenje da se za malo para dođe do softvera u svrhu učenja, a i niko ti ne brani da sa njim uradiš nešto za lične potrebe.Jedino je problem što kod nas to ne postoji, a i da postoji, opet bi bilo preskupo za prosečnog studenta ili školarca koji su u fazi učenja i kojima bi takav softver bio potreban.
Ok, reći će neko, pa imaš besplatnu alternativu, open-source, ovo-ono, Linux, Gimp, trice i kučine.Jeste, samo što ja ne vidim svrhu da učim da radim na nečemu što koristi jedva 2% korisnka u svetu, ma nek bude i 5% opet je to isuviše malo.Evo, koliko radnih mesta znate koja zahtevaju poznavanje Win-a, Word-a, Excel-a, Outlook-a, a koliko njih koja zahtevaju poznavanje Linux-a i Gimp-a, pogotovo kod nas ? Pa mislim da je sve jasno onda.Jednostavno nema svrhe učiti nešto što ćete moći da iskoristite samo ako naletite na firmu koja koristi Linux i uz to ima potrebu za dodatnim radnikom.Kolike su šanse za to ? Sigurno manje, nego ako ste poznavalac komercijalnih softverskih rešenja.Možda će se to i promeniti za koju godinu, ali za sad je tako kako je.
Dakle, da stavimo na stranu koliko je to legalno, moralno ili nemoralno.Ljudima odavde, pogotovo studentima i školarcima, tačnije svima onima kojima je interesovanje IT ostaje 3 izbora:
1. Da batale kompove, i rade nešto potpuno deseto što ih ne zanima čekajući da poraste standard, pa da se vrate onom što ih interesuje kroz nekoliko godina.
2. Da pređu na besplatne alternative, koje i kad nauče da koriste neće moći da iskoriste nigde osim u svojoj kući, eventualno u nekoj firmi (koje su jako retke), koja koristi open-source ili free softverska rešenja.
3. Da se snađu kako znaju i pribave softver koji ih zanima, i koriste ga u kući ili u firmi, ali na sopstveni rizik.
[ bkaradzic @ 14.11.2004. 22:25 ] @
Citat:
Marko_L: Evo, koliko radnih mesta znate koja zahtevaju poznavanje Win-a, Word-a, Excel-a, Outlook-a, a koliko njih koja zahtevaju poznavanje Linux-a i Gimp-a, pogotovo kod nas ?

A ti gledaš oglase za sekretaricu? :)

Nemoj da vezuješ open source za Linux. Radi i pod Linux-om, ali većina tih programa radi i pod Windows-om. Učenje PhotoShop-a ili GIMP-a nisu samo meniji nego tehnike, a te tehnike se mogu koristiti u oba programa. Kada jednom npr. naučiš da praviš teksture u GIMP-u, trebaće ti možda nedelju dana da se navikneš na menije i organizaciju u PhotoShop-u da bi uradio isto. I verovatno poslodavac u Srbiji kada bi mu rekao da ti znaš da koristiš softver koji je besplatan on bi te više vrednovao od nekog ko to ne zna, jer bi mu sinula ideja da ćeš ti da mu uštediš $ po svakoj licenci komercijalnog softvera. Isto važi i za MS Office i Open Office.

Citat:
Marko_L: 2. Da pređu na besplatne alternative, koje i kad nauče da koriste neće moći da iskoriste nigde osim u svojoj kući, eventualno u nekoj firmi (koje su jako retke), koja koristi open-source ili free softverska rešenja.

To da si vezan za komercijalni softver je kao kada bi rekao da ne možeš da učiš da programiraš C++ u GNU C++, MinGW, OpenWatcom, itd. nego baš moraš da koristiš Visual C++.

Evo lista nekih open source programa koje ja koristim ko kuće (na poslu zbog izbora našeg IT-a koristimo komercijalne verzije):

GanttProject umesto MS Project-a
GhostScript umesto Adobe Destiller-a
Octave umesto MatLab-a
OpenOffice umesto MS Office-a
GIMP umesto Adobe PhotoShop-a
xnView umesto ACDSee
7zip umesto WinZip-a

Branimir
[ Marko_L @ 14.11.2004. 22:49 ] @
Citat:
A ti gledaš oglase za sekretaricu? :)

Da, da, Windows je samo za sekretarice, a ozbiljni ljudi koriste Linux.Come on...:)))
Citat:
I verovatno poslodavac u Srbiji kada bi mu rekao da ti znaš da koristiš softver koji je besplatan on bi te više vrednovao od nekog ko to ne zna, jer bi mu sinula ideja da ćeš ti da mu uštediš $ po svakoj licenci komercijalnog softvera. Isto važi i za MS Office i Open Office.

O da, baš je takva Srbija.Gledaj, većina poslodavaca, koja se uopšte i odlučila da koristi kompjuter na neki način, već ima instalirane Windows-e i to mu radi ok.Koliko ti znaš hrabrih ljudi koji bi ono što rade i na šta su navikli zamene nečim neispitanim.Pa pre će odvojiti 150 evra za legalan Win ili i dalje uz rizik koristiti pirata, nego što će koristiti nešto za šta pojma nema šta je i uz to još i besplatno.Ej bre, pa većini ljudi ovde kad pomeneš da je nešto besplatno, oni kažu "Tu nešto debelo smrdi", iako nije tako.
Citat:
Evo lista nekih open source programa koje ja koristim ko kuće (na poslu zbog izbora našeg IT-a koristimo komercijalne verzije):

GanttProject umesto MS Project-a
GhostScript umesto Adobe Destiller-a
Octave umesto MatLab-a
OpenOffice umesto MS Office-a
GIMP umesto Adobe PhotoShop-a
xnView umesto ACDSee
7zip umesto WinZip-a

Odlično, ajde sad mi nađi poslodavca u Srbiji koji to isto koristi :)
Bah, o nekim stvarima je nemoguće pričati dok ih sam ne doživiš.Ovde jako mali broj ljudi uopšte nešto zna o Linuxu.Većina je čula da je to besplatno rešenje, a uz to je i puno rupa jer je open-source (kao što je bilo to u par emisija).Možda ja znam da to nije baš tako, možda dosta ljudi koji su u IT-u zna da nije tako, ali najveći broj poslodavaca se informiše upravo sa televizije.Evo šta se meni desilo pre jedno 2 meseca.Jedan drugar me odveo kod nekog njegovog rođaka, koji je kupio kompjuter za prodavnicu, da mu sve to instalramo.Elem, počnemo tako priču o tome šta mu sve treba i kaže on da hoće da ima sve legalno zbog inspekcije.Ja mu lepo kažem da ja koristim Windows i da tu mogu da mu pomognem, kao i da košta oko 150$ (XP).I on onda, kao uuu skupo, a jel ima nešto drugo.Ja njemu kažem da mogu da ga povežem sa ljudima koji rade sa Linuxom, pa da mu naprave neki sistem baziran na istom, a on onda meni "Linuks ? Jel to ono što su na televiziji rekli da može svako da ga menja i ubacuje viruse.Neka hvala, kupiću ja taj Windows".Nažalost, strahovito je veliki broj ljudi koji tako razmišljaju, a uz to jako mali broj IT specijalista koji umeju da lepo podese Linux i daju adekvatnu tehničku podršku.
[ voyageur @ 14.11.2004. 23:18 ] @
Citat:
O da, baš je takva Srbija.Gledaj, većina poslodavaca, koja se uopšte i odlučila da koristi kompjuter na neki način, već ima instalirane Windows-e i to mu radi ok.Koliko ti znaš hrabrih ljudi koji bi ono što rade i na šta su navikli zamene nečim neispitanim.Pa pre će odvojiti 150 evra za legalan Win ili i dalje uz rizik koristiti pirata, nego što će koristiti nešto za šta pojma nema šta je i uz to još i besplatno.Ej bre, pa većini ljudi ovde kad pomeneš da je nešto besplatno, oni kažu "Tu nešto debelo smrdi", iako nije tako.



Tacno tako, ovo je ipak Srbija i to Srbija u kojoj IT tek treba da zazivi na pravi nacin, a o zakonima i njihovom sprovodjenju da i ne govorim. Kada policija bude pocela da upada po firmama i da proverava da li se koristi legalan software onda ce se neke stvari verovatno promeniti...za sada se nikako nemozemo porediti sa recimo USA, i ako bi to voleli.

Sto se tice piratskog software-a koristim PhotoShop i Adobe Premier, Macromedia Dreamweaver i ACDSee ( kao i sam OS, windows Xp )... za internet browsing koristim Operu, onda winrar ( shareware verzija koja samo podseca da bi trebao da se registrujem a inace radi posao ), za mail outlook ne koristim jer koristim web mail ( vidi cuda google daje 1 GB free, gde je tu racunica i hoce li ih optuziti za nekonkurentan potez ;) i to je to sto se tice piratskog i originalnog software-a...

e sad ce da sledi pitanje zasto ne predjem na linux ?...jednostavan odgovor, niko, ama bas niko iz mog okruzenja nema linux niti imam pojma kako bi prosao sa drajverima za isti, niti imam neku jaku masinu koja bi mogla da radi kombinaciju linux-windows radi kompatibilnosti sa nekim programima ili igricama ;)



Citat:
GanttProject umesto MS Project-a
GhostScript umesto Adobe Destiller-a
Octave umesto MatLab-a
OpenOffice umesto MS Office-a
GIMP umesto Adobe PhotoShop-a
xnView umesto ACDSee
7zip umesto WinZip-a


takodje se slazem da kod nas poslodavci tek odnedavno znaju sta je windows, i da svi ama bas svi traze Word i Excel...sto se tice stamparija i slicnih delatnosti ( fotografske radnje ), zna se, svi traze odlicno poznavanje photo shop-a...sta da kazem, ponavljam samo, ovo je Srbija totalno drugacija prica nego USA sto se IT poslova tice ;)



Citat:
Idealno bi bilo da ovaj model biznisa primeniš na svojoj softverskoj firmi i daš drugima primer. ;)

A do tada, rešenje je da država zaštiti proizvođače i kažnjava pirate...


sto se tice modela biznisa, on bi sasvim uspesno radio ( radi samo nije legalan ;) i kod nas samo kada bi postojao neko ko bi kontrolisao kakav software firme koriste, zar ne ?

A sto se tice kaznjavanja pirata, smatram da se treba kazniti svako ko je crackovao neki program radi dalje prodaje i zarade na njemu...ali sta cemo sa onima koji to urade za free i sa onima koji samo koriste program ( ilegalan ), i koji ga ne distribuiraju...zato kazem da to sto si rekao da je resenje zapravo nije pravo resenje, mora se naci neko medju resenje...mozda cak i posebne verzije programa za siromasnije drzave i trzista, tj. omogucavanje prosecnom vlasniku racunara u Srbiji da za jedno 10-20 $ dobije recimo ceo novi paket Adobe proizvoda ( samo za kucnu upotrebu ), sa obaveznom online registracijom gde bi se pomocu IP adrese recimo utvrdilo da se software zaista koristi u zemlji za koju je namenjen i u kojoj je prodat...e sad, hoce li ikada velike IT kompanije biti spreman na ovakav kompromis, videcemo...ovako, piraterija je nepobediva, uvek ce postojati ilegalne verzije koje ce biti moguce skinuti sa net-a, dovoljna je jedna kopija da se rasiri po celom svetu...sto bi rekli, siri se kao zaraza :)

[ Marenović Slaviša @ 14.11.2004. 23:52 ] @
E yebote, da mi nije mog nelegalnog softwera verovatno nikad ne bih ni video ovaj topic.
A mozda ni sajta ne bi bilo da Gojko nije koristio sta je koristio....
E ako je nekad nesto nelegalno koristio a sad kritikuje i poziva protiv piraterije, samo jednu jedinu rec da kazem:
MARŠ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ljudi to rade da prezive a ne iz obesti. Ko je se obogatio piraterijom osim onih koji to prodaju šatro legalno a u stvari je pirat kao i film koji kupim na ulici.
A takvi su najtezi, stancuju mnoooogooo vise primeraka nego bilo koji pirat filmova ili muzike.
Primer
Čovek je platio za albume Crvene Jabuke oko 120 maraka u ono doba S. Milosevica
Danas on pokusava da te albume unovci i prodaje piratske kopije za 200 kinti po albumu
Ali da bi imao sta da kopira, on je najpre kupio original.
Možda i ne bi da je onda imao P2P

Poruka momcima u USA
Vi morate da živite tamo, poštujte tamošnje zakone. Ovde još uvek vladaju neki drugi zakoni, zakoni preživljavanja i opstanka.
[ Marko_L @ 15.11.2004. 18:35 ] @
Pa dobro, nije baš tako crno-belo.U principu, ja sam za to da ako od nekog softvera zarađuješ, onda ga ošteno i platiš.Svaki alat možeš da otplatiš sa nekoliko odrađenih poslića, a ako ne možeš, e pa onda možda i ne treba da se baviš time čime se baviš, recimo ako programiraš, a od toga ne možeš da skupiš dovoljno da otplatiš prog. jezik, onda možda ne bi ni trebalo da radiš u njemu, već da pokušaš sa nečim isplativijim, recimo DTP-om, grafičkom obradom itd...Ali naravno, da bi znao šta je najisplativije moraš prvo da ispitaš tržište, što se obično i radi sa piratovanim softverom.
Citat:
...mozda cak i posebne verzije programa za siromasnije drzave i trzista, tj. omogucavanje prosecnom vlasniku racunara u Srbiji da za jedno 10-20 $ dobije recimo ceo novi paket Adobe proizvoda ( samo za kucnu upotrebu ),

Pa rekoh već sto puta da tako nešto već odavno postoji, takozvane studentske verzije.Recimo Visual Studio je koštao oko 1500$, a studentska verzija 99$, kada sam zadnji put gledao, i smatram da je to odlično rešenje, jer za 15 puta manje para imaš full verziju za učenje.To što se tiče višestrukog smanjenja cene za određene države, to nikada neće proći iz jasnih razloga.Po meni bolje rešenje bi bilo da se ponudi softver na neku vrstu odloženog plaćanja, recimo dobiješ ga sad i možeš da ga koristiš u komercijalne svrhe, a platiš ga kroz godinu dana, možda nešto i na rate...ma bilo kakve olakšice, inače se piraterija neće smanjiti ni za 1%.
Ko što reče Marenović, ne radi se to iz obesti, a dodao bih, ni iz nekog ćefa ili mentaliteta (mada ima i toga, ali je to mali procenat ljudi), već zato što tako mora i već sam rekao koje su alternative: da se batali komp i obrađuje neka njiva dok ne poraste standard, da se koriste free i open source rešenja koja su slabo zastupljena, ili da se koriste pirati dokle god to "može da prođe".
[ Marko_L @ 15.11.2004. 19:08 ] @
Htedoh samo još nešto da dodam, a odnosi se na Branimira.
Kao prvo, delimično sam upoznat sa onim što radiš i visoko cenim tvoj rad, i drago mi je da si priznao da si ovde koristio piratovani softver, na njemu učio da radiš to što radiš i verovatno zahvaljujući pirateriji dospeo tamo gde si sada, ali malo je licemerno sa tvoje strane da sad isti taj piratovani softver napadaš, optužuješ pirateriju za opšte (loše) stanje IT-a u Srbiji i pričaš kako to sve lepo funkcioniše u USA i bez piraterije.Lako odande pričati o tome kako je legalnost lepa stvar i kako to pospešuje ekonomiju zemlje...itd...jeste, sve je to u redu, ali ti u toj USA od prosečne plate možeš sebi da priuštiš original igru i komercijalni softver koji ti je potreban, ali ovde to jednostavno ne možeš.Dakle ja nemam ništa lično protiv tebe, ali ne razumem zašto toliko potenciraš tu priču o legalnosti, možda bih i razumeo da nikada nisi bio ovde pa nisi upoznat sa situacijom, ali pošto si bio, onda znaš kako stvari stoje.Isto tako je malo ružno sa tvoje strane da tek sada kada si uspeo i otišao tamo gde bi svi mi voleli da se nađemo jednog dana (mislim na inostranstvo uopšte), pričaš o tome kako je piraterija jako loša stvar (ne bukvalno, znaš na šta mislim).Doduše ne znam, možda si ti i dok si bio ovde isto kao i sada bio zagovornik legalizacije, ali ipak si koristio piratovani softver, tako da to nema neki značaj.
Mislim, ne znam, evo ja lično (kao i mnogo ljudi koje znam) bi vrlo rado koristili sve legalno, da je to ikako moguće (ne računajući open source rešenja, već sam rekao zašto i to više puta), bez da radiš 3 posla i odrekneš se hrane, odeće i ostalih luksuza :)
Izvini ako sam te nečim uvredio, ali tako je...

Poz.
[ salec @ 16.11.2004. 10:31 ] @
Neko je spomenuo da firme traže znanje rada u skupim alatima, ali to je posledica dve stvari: dostupnosti (kroz pitrateriju) tih alata i drugo, nekorišćenja alternativnih alata (zato jer je u uslovima "flat" cene svakog mogućeg alata "cost-benefit" analiza besmislena). Firme koje su u međuvremenu učvrstile svoj položaj na tržištu poslova, sada mogu da kupe legalan softver, ali svega toga ne bi bilo da je od početka bilo tako. To je velika pobeda za krupnu industriju komercijalnog softvera, jer su postigli svoj cilj daleko bolje i stekli mnogo veći monopol na tržištu nego da su pritiskali državu da strogo provodi mere antipiraterije.

Pretpostavljam da je to deo njihove strategije protiv (naročito nove i male) konkurencije i da će na dalje biti tako. Velike softverske firme, čije mušterije su biznis korisnici, koji se "pojavljuju na radaru", mogu da priušte sebi da se njihovi programi slobodno vrte na mestima gde to nije relevantno i spreče širenje i popularizaciju nekog šervera ili frivera koji bi, ako se "razmnoži", mogao da ih ugrozi (jer praktično svako ume da ga upotrebi, radi skoro sve što i njihov, osim nečeg retko potrebnog, a jeftiniji je za firme).

Znači, zbog piraterije najgore prolaze mali "glodari", koji nisu dovoljno moćni da naprave frku i utiču na političare, a ne mogu da prežive konkurenciju moćnih, čiji proizvodi se praktično slobodno "valjaju" i osvajaju nove "stručnjake". Jedino rešenje koje se vidi bi bilo da se napravi dobar program, popularizuje kao šerver, a onda u sledećem (poboljšanom) izdanju naštancuje u dovoljnoj količini da cena diska (uključujući profit) bude ispod cene praznog medijuma, tako da se "kućnim rezačima" ne isplati da ga kopiraju. Naravno, sve to pod uslovom da cene tako nešto omogućavaju.

Naravoučenije cele priče je da se debelo isplati biti pošten od početka (i kad niko ne gleda), jer čuda ne postoje i sve se kad-tad plati. Kad je vlada Srbije napravila dil sa Majkrosoftom (a svi OS branioci ovde poludeli zbog "nepotrebnog bacanja para"), to je bila upravo poslovična "maca na vratanca". Godinama su svi, uključujući "kosultante" i "dobavljače informacionih tehnologija" saučestvovali u pirateriji i "besplatni" komercijalni softver se uvodio, bez ikakvog postavljanja pitanja, u sve firme i sve državne institucije, osnovana su mnoga mala privatna preduzeća koja su zavisila od "kompjuterske tehnologije", generacije stručnjaka su samouke savladale neke od najskupljih (ne, ustvari upravo najskuplje, tačka) softverskih alata na njihovom ekspertskom polju. Kada je došlo vreme, niko nije imao ljude sa drugim iskustvima, niko NIJE IMAO IZBORA.

Uzgred, u istom stilu, da li vam je sada jasno zašto su DVD rezači tako jeftini? Pa, osvrnite se i pogledajte kako se u svim nagradnim igrama poklanjaju DVD plejeri, kako je cena tih istih plejera neverovatno niska, kako se originalni DVD filmovi prodaju za 200 dinara na kioscima,... jednostavno, obični ljudi nisu "pali" na "bolji kvalitet" i ostale žvake (a ustvari, štancovanje DVD diska je za proizvođače mnogo, mnogo jeftinije od proizvodnje i snimanja VHS kasete) i DVD kao pojava ne donosi dovoljno profita, pa se prave ustupci, uključujući i delimično olakšavanje piraterije. Cilj je da se iskoreni DivX kao i da videorikorderi masovno završe na otpadima, da bi bilo opravdano ugasiti neke proizvodne linije. U nekoj od sledećih iteracija i uvođenjem "inteligencije" na neočekivana mesta će možda biti lakše obračunati se sa piraterijom?