[ anon7994 @ 29.11.2004. 00:11 ] @
Brazil 'To Become New Holiday Hotspot'
By Peter Woodman, PA Travel Correspondent, in Orlando, Florida


The future travel hopes of the UK’s leading holiday company are being buoyed by Brazil, it was revealed today.

For the first time, Thomson Holidays is organising trips to Brazil, with the South American country featuring in winter 2005-06 brochures.

And Thomson is predicting that Brazil will top the list of successful new destinations worldwide next year.

The forecast came as the Association of Travel Agents (Abta) held its annual convention in Orlando, Florida.

Thomson will be offering the Brazilian resort of Natal in its brochure.

Beer there is only 30p a bottle and all-you-can-eat meals start from £3.50.

Thomson tips Egypt to be another big success destination in 2005. Sales are soaring and the company has added more to its 2005 programmes.

Morocco, which is staging next year’s Abta convention, is another “destination to watch”, along with Croatia, Thailand and Sardinia.

Cities tipped to do well in 2005 include Bratislava in Slovakia and Paris, which will feature in the film version of the best-selling book The Da Vinci Code.

Serbia is expected to be back in fashion for skiers, having not been backed by tour operators since its heyday in the 1970s and 1980s. The resort of Kopaonik is in the Thomson brochure for next year.

Thomson managing director Peter Rothwell said: “As the UK’s biggest holiday company, we’re in a good position to predict what the trends will be next year.

“It’s crucial that we look ahead and anticipate travel fashions so we are able to keep growing our business and stay relevant to modern travellers.”

He went on: “Thomson is not just about high-volume package holidays to places like Spain, Greece and Turkey.

“While those destinations are still extremely popular, we are continually looking at how we evolve.

“Places like Morocco, Brazil, Egypt and Croatia all have huge potential.

“We are working with tourist boards to invest in promotional activity which will help raise the profile of some of these destinations in the British market.”

Thomson’s top 10 destinations tipped for success next year are:

1. Brazil

2. Egypt

3. Morocco

4. Croatia

5. Thailand

6. Sardinia

7. Oman

8. Bratislava

9. Serbia

10. Paris

Izvor: Scotsman - http://news.scotsman.com/latest.cfm?id=3814824
[ Nabukodonosor @ 29.11.2004. 00:25 ] @
Smesno.
[ anon7994 @ 29.11.2004. 00:37 ] @
Zalosno je cuti takav komentar. Nista od ove jadne zemlje nece biti dok je ljudi koji tako razmisljaju. Zapamti jednu stvar: niko te nece ceniti ako ti sam sebe ne cenis...

Thomson je inace jedan od vodecih britanskih turistickih operatera, a evo sta kazu o Kopaoniku: http://www.thomson-ski.co.uk/resort.asp?SKU_ID=947
[ Davor Vlajkovic @ 29.11.2004. 00:54 ] @
Mozda je covek hteo da kaze smesno je sto smo tek deveti...
[ Nabukodonosor @ 29.11.2004. 00:55 ] @
A reci mi, sta ja to imam da cenim u ovoj zemlji?! Kopaonik?!? Pa jesi li isao negde dalje, van ove zemlje? Ko ce iole normalan da dodje ovde?! Za nekoga ko nije video bolje, Kopaonik je ostvarenje snova, ali za mene prijatelju nije. Prvo, mi nemamo nivo osnovne kulture na koju je zapad navikao. OK, doci ce oni jednom, ali nikad vise.
[ popeye @ 29.11.2004. 00:58 ] @
Lepa vest, voleo bih više takvih.

@nabukodonosor
Lako je pljuckati. Kapiraš li da treba i raditi?
[ Stefano @ 29.11.2004. 01:58 ] @
Ja sam odusevljen,a i moja Mama koja je inace dugi niz godina u turizmu i koja mi je rekla da stranih turista ima sve vise u BG,ali nisam verovao dok nisam ovo procitao
[ Nabukodonosor @ 29.11.2004. 02:09 ] @
Citat:
popeye:
@nabukodonosor
Lako je pljuckati. Kapiraš li da treba i raditi?

Ne. Pokusao sam na brzinu da pronadjem negde sta se nalazi na tom CD-u, ali je to ostala misterija za mene. A i ne zanima me preterano. Nisam ni bio neki ljubitelj doticnog gospodina.
[ postmortem @ 29.11.2004. 08:00 ] @
@nabukodonosor: i vodnik je imao slican pristup. oladi malo.
-

ali ljudi pa to je samo tompson.
mislim, heh, samo. oni jes da se hvale kako njihove kataloge cita 14 miliona ljudi, ali.. okej, jesu jedna od top agencija u UK, to stoji

ono sto hocu da kazem, je da MORA da se menja imidz zemlje da bi stranci poceli da razmisljaju o dolasku

na primer, otidite na lonelyplanet forume. 90% ljudi koji putuju tzv. Istocnom evropom, idu linijom madjarska-rumunija-bugarska-makedonija-albanija-hrvatska
mislim, ne izmisljam, idite pa procitajte.

evo juce se odvalio neki momak kako se u srbiji najgore zivi, odmah pored belorusije.

Eto meni je neki kao hobi volontiranje po stranim sajtovima/forumima o putovanjima, i moj neki utisak je da ljudi koji posete ovu zemlju, u nju udju sa mnogo mnogo predrasuda, i uglavnom posecuju beograd. Reakcije na beograd su uglavnom (po nas npr.) neocekivane. ili samo po mene. oko 90% ljudi izjavi da je beograd najopusteniji grad koji su ikad posetili (osim mozda krakova i lviva, ili tu negde sa njima), ali svejedno, znaci, kad spomenes beograd, uglavnom se kod (iskusnijih) 'turista' i backpackera, misli na grad sa zivom i opustenom atmosferom i nekim neocekivano dobrim 'vibe'-om (mrzim strane reci al ajd, to je moderno sad :) kako kapiram, to je bas nesto sto ljudi ne ocekuju da sretnu kad dodju ovde. Isto tako, bilo je par puta na razlicitim forumima gde su ljudi glasali u kojem glavnom gradu EE stanovnici najatraktivnije izgledaju, i stvarno, pobedio je beograd osim mozda u jednom slucaju.

eto ja sam letos imao tu srecu da putujem u Francusku, i tamo sam neko vreme ziveo sa, recimo, strancima :) i devojka iz Finske (ponavljam ovaj primer par puta vec, dobro mozda ne i na ESu), ne gledajuci u to da ima jako veliko obrazovanje (slobodno mogu da kazem, mnogo vece opste obrazovanje nego ja), nije pojma imala kako nam se zemlja zove. isla je interrailom do madjarske, i to je najjuznije sto je isla. mislim da je bila iskrena kada mi je rekla da jednostavno, ima RUPU u glavi sto se tice za nasu zemlju. znaci, znas ono kad ne znas nista. Ko sad mene neko da pita da pricam o liberiji, ugandi, senegalu.. mislim, to je najtuznije od svega, sto ona NIJE bila jedina da nema pojma ni kako se zovemo. Od 13 ljudi ne-Srba tamo, samo je englez znao ponesto o Srbiji jer studira neko medjunarodno pravo i istoriju.. mada su svi znali da su 'nekakvi ratovi' vodjeni tu i da se jos uvek vode.
Cure iz Poljske su bile okej, ali i pored toga sto studiraju jezike, bilo im je nedokucivo da mi veruju na rec da ne postoji razlika izmedju srpskog i bosanskog i hrvatskog. to nije njihova glupost ili krivica, vec nasa. mislim da mi nisu poverovale.
Povrh svega, momak iz meksika nikada nije ni cuo da postoji neka zemlja izmedju hrvatske, madjarske, rumunije, bugarske i grcke (za ove je bas znao, cak je cuo i za Dubrovnik, Hvar i dalmaciju), i bas se zacudio gledajuci mapu. kapiram ja to, i ja pojma nemam one drzavice izmedju meksika i kolumbije. dal zna neko od vas? ali nije u tome stvar
Uopste, komentari su bili 'it's so hard to locate you on a map..' i tako to. u sred je**** Evrope!



za SVE je kriv imidz zemlje i previse bavljenja medjusobnim trvenjima, a ne bavljenja uvodjenjem zakona i pravila zivota kakva odavno postoje i kakva trebamo da uvedemo. to je d(r)uga prica

zato mislim da je ova Thompsonova odluka da nas VRATI na listu destinacija nesto sto se mnogo lepo desava ovoj zemlji, ali je to mnogo mali korak, a sledeci korak treba mi da napravimo.

a za to je potrebno mnogo.
[ Malcolm @ 29.11.2004. 08:53 ] @
A gde su tu Turska i Bugarska ???
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2004. 08:55 ] @
Ovo je svakako vrlo pozitivna vest - za svaku pohvalu!

Medjutim mislim da turisticki marketing Srbije mora biti mnogo veci i bolji, recimo pre neki dan sam u postanskom sanducetu dobio brosuru o Hrvatskoj (zivim u Berlinu), na CNN-u se vrte slicne reklame i sl... za Srbiju ne bih ni cuo da nisam odatle ili da se ne prenose kojekakva s*anja koja se tamo desavaju :(

Druge zemlje prave specijalne reklame za sebe, koje neprestano vrte po velikim TV stanicama - ne verujem da je to preveliko ulaganje za jednu drzavu a sigurno se debelo isplati - Na primer, kad vidim jednu reklamu za Maleziju (Truly Asia) ili Tursku (stvarno fenomenalne reklame - za produkciju svaka cast) na CNN-u odmah mi dodje da kupim kartu do tamo! Ne znam, da sam ministar turizma, platio bih neku najbolju stranu PR agenciju da odradi kampanju.

Takodje, neke stvari moraju da se dovedu u red - mislim da sam na onoj temi o kaficima napisao iskustvo iz Novog Sada sa hotelima i iz jednog restorana, ali to nije neki veliki trud, to moze da se uradi za kratko vreme...

Osim toga, komunikacione veze - JAT, preskup - cene su bar 50% vece nego cene za slicne razdaljine po EU - nema low-cost avio kompanija koje od skoro lete po istocnoj Evropi do zapadne EU za bagatelne pare (par desetina eura) - stici u Beograd je teze nego stici u Kuala Lumpur (recimo da su mi i otkazali let u Petak) - vozovi su jako spori, tj. cim predju HR-SCG granicu uspore do daske :( To mora da se menja... ali jasno je da je ovo malo teze i skuplje i da zahteva razbijanje monopolskih struktura koje zapravo unazadjuju ovu zemlju :(

Slozicu se sa postmortem-om - Inace mnogo ljudi koji recimo konacno stignu do Beograda - za njega kazu da je vrlo interesantan i ziv grad, sa super clubbingom, izuzetno lepim zenama i odlicnom hranom ;) Englezi su nekako najbrojniji u toj grupi (cak znam za jednog koji se permanentno preselio u Bgd) - i mislim da na njih posebno treba ciljati :) Direktor moje firme se prijatno iznenadio sa Beogradom pre par godina i rekao da nije ocekivao tako nesto (sta je los imidz!!!) - a covek je obisao svet.

U svakom slucaju - najlakse je da se ljudi promene i da shvate da je turizam vrlo unosna grana samo ako se udruze snage i vrate osmesi na lica :)
[ pctel @ 29.11.2004. 09:40 ] @
Citat:
za SVE je kriv imidz zemlje i previse bavljenja medjusobnim trvenjima, a ne bavljenja uvodjenjem zakona i pravila zivota kakva odavno postoje i kakva trebamo da uvedemo. to je d(r)uga prica

Ne znam na kakva pravila zivota mislis, ali ako mislis da mi treba budemo identicni sa EU da bi dolazili turisti iz EU da nas gledaju... pa to bas i nema logike. Pogledaj malo bolje listu, tu su skoro sve destinacije nekako drugacije, nesto sto odudara od navika i "pravila zivota prosecnog EU-nezanina. Tacno je da treba malo poraditi na PR, uciniti nesto da ljudi shvate da mi ne ujedamo i ne koljemo zardjalim viljuskama, ali ne mozemo reci "dodjite kod nas i bice vam isto kao kod kuce". Mislim upravo suprotno, mi njih verovatno zanimamo jedino kao cudna zemlja puna cudnih ljudi koji su cudno obuceni i cudno se ponasaju...
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2004. 09:47 ] @
Pctel - nisi u pravu,

Pravila zivota podrazumevaju onaj minimum ako zelis nekog da zoves u goste:

- Sigurnost (da te neko nece upucati ispred hotela ili da ti nece ukrasti kola ispred)
- Kvalitet usluge (da ti nece pljuniti u supu ili da neces uci u pos*an WC, kao ja recimo)
- Regularni tokovi novca (kreditne kartice, banke, ATM masine)
- Razumevanje bar jednog od svetskih jezika u svim vecim ugostiteljskim mestima (pozeljno bar 2)
- Dobra komunikacija izmedju gradova

I to je to - to naravno ne znaci da treba da budemo, kako ti kazes, "identicni sa EU" - pa i to "identicni sa EU" je smesno, kakva je to definicija? Jedna Spanija, Grcka, UK, Italija, Francuska i Nemacka blage veze jedni sa drugima nemaju kad je turizam u pitanju. Ako nisi bio u njima, nemoj da pravis netacne pretpostavke, ako jesi onda si samo prespavao po lancima velikih hotela :)
[ Stefano @ 29.11.2004. 10:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
- Sigurnost (da te neko nece upucati ispred hotela ili da ti nece ukrasti kola ispred)
- Kvalitet usluge (da ti nece pljuniti u supu ili da neces uci u pos*an WC, kao ja recimo)
- Regularni tokovi novca (kreditne kartice, banke, ATM masine)
- Razumevanje bar jednog od svetskih jezika u svim vecim ugostiteljskim mestima (pozeljno bar 2)
- Dobra komunikacija izmedju gradova


Lepos si to naveo.
Ja mislim da jedino sto se stvarno razvija su ti "legalni tokovi novca" kad to kazem mislim na to da svi poznati kafici,restorani primaju kreditne kartice,vecina prodavnica isto,bankomata po Beogradu ima sve vise i vise.

Sigurnost.Ja mislim da nam je i to jaca strana,iako deluje suprotno.Naime ja se recimo mnogo sigurnije osecam u BG nego i Italiji recimo,posto sam u Italiji bezbroj puta prisustvovao nemilim scenama navescu samo neke od njih:
Napoli:prilazi lik sa skuterom i otima torbicu nekom liku,ovaj "pokradeni" pocne da se dere i da ga psuje,kad lik staje sa skuterom,silazi,i iznabada tog lika,i to sve usred bela dana u centru grada...
Roma mart 2001:Isli smo na 10 dana u Rim sa grupom,i nekoliko ljudi iz grupe je bilo odzepareno tokom boravka.Nagore je prosla jedna(poprilicno naivna) baba koja je bila olaksana za 2000 dm koje je ponela za shopping(posle je pozajmljivala kintu od nekih iz grupe posto nije imala nista...mislim sou zivi)
Milano-svaki put kada odem tamo osecam se nesigurno.Pre svega zbog mnogo "sipaca" koji se tamo bave svacim samo ne postenim radom.

Razumevanje stranih jezika.Slazem se da je to bitno,ali recimo da je kod nas bolja situacija nego u Italiji.U Italiji sem Italijanskog niko nezna nista(eventualno Francuski).Dakle ni taksisti(!?),ni osoblje restorana,ni hotelsko osoblje...tuga,ne znam kako drugi stranci reaguju na to.

Sto se tice komunikacije izmedju gradova i kvaliteta usluga tu mora ozbiljno da se poradi,posto su one dno dna,narocito zelznicki saobracaj
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2004. 10:30 ] @
Pa pazi, Italija... jeste poznata po sitnom kriminalu i sl... ali ona ima strahovito dobar marketing i ima sta da se vidi - bejah u Rimu pre par meseci jako kratko i primetio sam da nemaju pojma sa engleskim (kao ni Francuzi uostalom) i da ima dosta upozorenja o dzeparenju - ali cinjenica je da ljudi hrle u Veneciju, Rim i sl.. zbog dobrog marketinga i zato sto tamo zaista ima mnogo toga da se vidi, pa sitni problemi i ne budu primeceni. Rim je primer lepog i sredjenog grada.

Sto se nase sigurnosti tice - ne znam, ja se zaista osecam sigurno kad sam u Srbiji, ali ocigledno postoji problem cim dosta zemalja Srbiju stavljaju pod "Travel Warning" - ako postoje neki problemi treba ih pod hitno resiti i pozvati predstavnike stranih zemalja da se uvere da su stvari resene.

Tu je i problem sa taksistima - taksisti na beogradskom aerodromu, zel. stanici i sl... su lopine najgore vrste - vidjao sam nenormalne pljacke stranaca za voznju do centra grada od aerodroma - ok, zaje*o si ga, svaka ti cast... moci ces da kupis par kila mesa majstoreee, a taj covek nikad vise nece doci u Srbiju i reci ce svim svojim prijateljima da nikad ne dodju - i zemlja ce da izgubi bezbroj puta vise. Stoga ta ista zemlja treba da suzbije te lopine ostrim kaznama.

A to je prvi utisak kad dodjes u neku zemlju !

Citat:

Sto se tice komunikacije izmedju gradova i kvaliteta usluga tu mora ozbiljno da se poradi,posto su one dno dna,narocito zelznicki saobracaj


Upravo - to je veliki problem, ako nekog zoves u "Turu Srbijom" na 7 dana, desice se da ce 99% vremena provesti u raspalim vozovima ili lecenjem kamena u bubregu po ibarskoj magistrali (vidis.. ovo je dobra ideja), to bi trebalo resavati svim sredstvima.

Dalje.. fasade, rekoh kako je Rim lep i sredjen grad? Pa dodjavola, fasade i osvetljenja za zgrade ne kostaju puno u 3lpm, a razlike bi bile dramaticne - potpuno drugi dozivljaj.
[ markom @ 29.11.2004. 10:34 ] @
Citat:
Ja mislim da jedino sto se stvarno razvija su ti "legalni tokovi novca" kad to kazem mislim na to da svi poznati kafici,restorani primaju kreditne kartice,vecina prodavnica isto,bankomata po Beogradu ima sve vise i vise.


Vidiš, mislim da ovde postoji fundamentalan problem. Beograd nije Srbija... Koliko su ti "legalni tokovi novca" prisutni po drugim, manjim, mestima u Srbiji? Ja znam najmanje jednu horor priču sa platnom karticom u Novom Sadu (žena sa Islanda zamalo nije završila u zatvoru zbog korišćenja svoje kartice u banci) ...

Marko.
[ Gojko Vujovic @ 29.11.2004. 10:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:...(recimo da su mi i otkazali let u Petak)...


Vidi ga već je postao švabo, počeo da piše imenice velikim početnim slovom.

Frajtag, Frajtag...
[ vladamob @ 29.11.2004. 10:53 ] @
xaxaxa
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2004. 10:59 ] @
Joj :)

Ok ... mea culpa :)
[ Nabukodonosor @ 29.11.2004. 14:31 ] @
Citat:
Rim je primer lepog i sredjenog grada.

Ne znam gde si ti to bio, ali po meni Rim je primer jednog poprilicno prljavog grada. Ali i pored toga je prelep.

Ono sto ja pokusavam da kazem je da mi nemamo neke osnovne stvari da bi u bilo kom vidu turizma uspeli. Jedna od njih (i najvaznija po meni) je kultura. U BILO KOM pogledu. Dovoljno je samo da odes negde na zapad i da se vratis u ovu nedodjiju i da shvatis o cemu pricam. Ako nisi izasao dalje od Beograda (posto vas na forumu ima najvise ), nema o cemu da diskutujemo. Mozda ti ljudi na zapadu nisu bas zlatni, ali su navikli na svakodnevnu kulturu, a toga kod nas jednostavno nema. Kada se to promeni ( a nece skorije, jer smo se mi ipak 500 godina druzili sa turcima), mozda ce necega i biti.
[ postmortem @ 29.11.2004. 17:06 ] @
dobro, i na kraju krajeva, sta je tu smesno? mislim, povratak kopaonika na listu? tvoj prvi post.


primer su visoke Tatre, u slovachkoj. prepune turista iz cele zapadne evrope, a u poredjenju sa kopaonikom, imaju losiju infrastrukturu, mada malo veci broj lezajeva, i slicnu geometriju skijaskih staza.
to su neki zakljucci moji iz nekih analiza koje sam citao po netu, gde se direktno porede tatre, kopaonik, borovetz i slovenacki alpi. imas na bootsnall.com

mislim, pre DEFAULT pljuvanja vredi nesto i procitati.
[ aantsas @ 29.11.2004. 18:22 ] @
Welcome to the jungle!
[ Nabukodonosor @ 29.11.2004. 18:47 ] @
Citat:
mislim, pre DEFAULT pljuvanja vredi nesto i procitati.

Kod tebe je problem sto se sve zavrsava na citanju. Pre ili posle citanja treba obici nesto, pa onda pricati kako smo mi na nivou savremene Jevrope. E to je pomalo smesno.
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2004. 19:00 ] @
Citat:
Ne znam gde si ti to bio, ali po meni Rim je primer jednog poprilicno prljavog grada. Ali i pored toga je prelep.


Prljav je koliko i svaka metropola u EU (London, Pariz, Berlin).

Mislio sam "sredjen" u arhitektonskom i urbanistickom smislu - stari deo Rima (centar) je bas lep primer za to, govorim o fasadama, osvetljenju, prodavnicama, javnom prevozu - a sve to tamo funkcionise u granicama normalnog.

Citat:
Ono sto ja pokusavam da kazem je da mi nemamo neke osnovne stvari da bi u bilo kom vidu turizma uspeli. Jedna od njih (i najvaznija po meni) je kultura.


Tacno donekle, ali je ta kultura je i te kako postojala, a izumrla je vrlo brzo (pocetak 90-tih) tako da ona moze i brzo da se uspostavi po mom misljenju, i ne mislim da je to nepremostivo tesko. Tu ce naravno raditi i efekat povratne sprege - onog momenta kada od turizma budu pocele da se zarajuju opipljive pare, ljudi ce sami ici na poboljsanje usluge.

Citat:
U BILO KOM pogledu. Dovoljno je samo da odes negde na zapad i da se vratis u ovu nedodjiju i da shvatis o cemu pricam. Ako nisi izasao dalje od Beograda (posto vas na forumu ima najvise ), nema o cemu da diskutujemo.


Ne znam na koga mislis, ali mislim da sam bio na 4 kontinenta i 30-tak zemalja (a i zivim u jednoj zemlji koja se obicno pominje kao primer sredjene), pa opet mislim da ima sanse za fin i unosan turizam u Srbiji, zbog preduzimackog duha ljudi, naravno ne kao na Maldivima ili Alpima - ali verovatno mnogo vise nego u nekim ex-SSSR zemljama, na primer. Za prosecnog zapadnjaka, u nekim stvarima Srbija je egzoticna koliko i Iran, ali mnogo pristupacnija i bliza :-)

Jednostavno - stvari koje ti navodis se brzo menjaju zbog licne koristi :)

Sta fali jednom Kopaoniku, Zlatiboru i, sto da ne, Beogradu (usce reka, zivot na splavovima, fina clubbing scena, lepe zene, interesantna i egozticna hrana mesavina mediteranske i centralno evropske), jednom Lepenskom Viru, vojvodjanskim salasima itd... mislim da potencijal i te kako postoji.

Citat:
Mozda ti ljudi na zapadu nisu bas zlatni, ali su navikli na svakodnevnu kulturu, a toga kod nas jednostavno nema. Kada se to promeni ( a nece skorije, jer smo se mi ipak 500 godina druzili sa turcima), mozda ce necega i biti.


Prvo - mislmi da uopste nisu tacne 2 stvari:

a) 500 god pod turcima - Turci su poznati kao veliki ugostitelji, ovde (Berlin, Nemacka) su mnogi restorani i prodavnice njihovi - a Turska je jedna od omiljenih destinacija na zapadu, tako da smo od Turaka mogli samo da naucimo da budemo preduzimljiviji i efikasniji u tome.

b) Srbija jeste imala kulturu ponasanja - ljudi su imali manire do pocetka 90-tih ("molim vas", "dobar dan", "hvala", persiranje, medjusobno postovanje drugih, placanje karata u autobusu, nisku stopu kriminala...) kada je nastao totalni haos i propast svih vrednosti i kada se stvorila turbo-folk-sine-bato-miki kultura.

Ali, sankcije su prosle - Sloba je prosao, vreme je da se stvari vrate u normalu.

Mislim, ljudi - pre 15 godina je Cehoslovacka bila... jadna, tuzna zemlja - a danas je Ceska recimo atraktivna turisticka destinacija. Zaista verujem da i Srbija moze isto.

Primer: privatni restorani u Beogradu u kojima sam bio imaju odlicnu uslugu, ljudi se smeju, primaju se kartice, hrana je dobra a atmosfera odlicna - i nema problema... cist racun, kad ti gazda objasni kao radniku da moras da se smejes - ako neces, ima ko ce - ima 30% nezaposlenih u Srbiji.

[ Nabukodonosor @ 29.11.2004. 19:36 ] @
@Ivan Dimkovic
Ne, nisam na tebe mislio.

Citat:
a) 500 god pod turcima - Turci su poznati kao veliki ugostitelji, ovde (Berlin, Nemacka) su mnogi restorani i prodavnice njihovi - a Turska je jedna od omiljenih destinacija na zapadu, tako da smo od Turaka mogli samo da naucimo da budemo preduzimljiviji i efikasniji u tome.

Kada sam pomenuo Turke, nisam mislio na nasledje koje su nam ostavili u vidu ugostiteljstva, vec na neke druge, mnogo tragicnije stvari koje su nam ostale od njih. A ne bih bas rekao da se Turci uklapaju u prifil lepe, sredjene i savremene Evrope.

Inace, Zlatiboru ne fali nista, ali sve ostalo sto si nabrojao....Beograd?!? Daj molim te!
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2004. 19:44 ] @
Citat:

A ne bih bas rekao da se Turci uklapaju u prifil lepe, sredjene i savremene Evrope.


Boga mi... oni u Turskoj se sve vise i vise uklapaju, ima nekih kozervativnih po Holandiji, Nemackoj i sl... koji su ostaci nekih starih generacija, al oni su nebitni skroz.

Mislim, Turska je ovde medju top 5 destinacija za odmor, sa aerodroma lete avioni za Antaliju, Izmir, Bodrum i Istambul bezbroj puta dnevno svaka, ali svaka, turisticka agencija u glavnim ponudama drzi Tursku. Htedoh da odem u Tursku proslog meseca, nisam mogao da nadjem kartu za nazad jer je sve bilo popunjeno u sledece 2 nedelje (!)

Citat:

Inace, Zlatiboru ne fali nista, ali sve ostalo sto si nabrojao....Beograd?!? Daj molim te!


Mislim da nisi u pravu - Beograd ima vrlo ziv night-life, mnogo zivlji od mnogih gradova po Evropi - jedino sto to treba da se dotera i izreklamira i bilo bi prava meka za turiste - dodaj tome odlicnu hranu i vrlo lepe zene i to je kombinacija za uspeh :)

Na kraju krajeva, necu da tvrdim ovo ja, koji sam mozda pristrasan - gomila DJ-eva i ljudi iz UK koji su bili tvrde da je dobro zezanje u Bgd-u, a kad mi neko iz Londona kaze mogu prilicno da mu verujem ;)

[ postmortem @ 29.11.2004. 22:56 ] @
kad je vec prica o beogradu, evo sta mi je Merja, svedjanka koju sam letos upoznao u vozu, mailom napisala kad je pre mesec dva putovala tu okolo.

"..n a way it was weird. Before going there I thought that I should not talk
politics at all with the people in order not to offend them. But I would
not get anywhere without discussions of Nato and the bombings. It seemed
like the people had a need to tell their opinion about how they have been
missunderstood and how the western media just has demonized them.
It was totally different in Sarajevo or Mostar. People there had no intrest
whatsoever to talk to strangers let alone politics.
Belgrade obviously is an outgoing city. My favourite coctail bar is there!
I felt it had a good wibe.
In general, it didn't surprise me when I was reading the Lonely Planet
thorn tree and found this discussion about which is better Krakow,
Bratislava, Ljubljana or something, or Belgrade. Most people opted for
Belgrade. It doesn't have anything absolutely amazing to offer (the war
museum with the US section is great, I loved it) which is in a way good
cause it will keep the hords of tourists out. It's just such a good city to
chill. I don't know if I've ever been to a capital that is as relaxed as
Belgrade...
"
[ postmortem @ 29.11.2004. 23:00 ] @
e dimkovicu, a vide li ti na Euronewsu one reklame za rumuniju kako su samo mocne. mislim da idu dve, jedna manje mocna (ona sa reziserom i pricom o snimanju nekog filma) i ona druga koja je na fazonu turskih reklama.

[ Atos @ 30.11.2004. 14:21 ] @
Ne samo za Rumuniju. Reklamiraju se i Hrvatska i Slovenija i to isto tako mocno.
[ Ivan Dimkovic @ 30.11.2004. 14:33 ] @
Nisam video za Rumuniju jos - ali za Hrvatsku i Tursku jesam - reklame su odlicne (mada daleko od Malezije, no dobro ;-) - u svakom slucaju, mislim da to i nama treba.
[ Atos @ 30.11.2004. 14:48 ] @
Bez Srbije nema galaksije...
[ Mihailo @ 30.11.2004. 15:03 ] @
BBC world weather .. sponsored by Serbia .. the dark side of life :o)
[ Stefano @ 30.11.2004. 15:34 ] @
ja sam za CROATIU rekalme video i na CNN-u i Eurosportu,ali se ne bih cudio i na ostalim kanalima.Mislim da iako nemamo obalu kao oni,ipak bi trebali na njih da se ugledamo kada je marketing upitanju

Dakle umesto mora,riba i peska,na nasoj reklami bi trebao biti Beograd,manastiri,Kopaonik i slicno.

Jos kada bi bila reklama u stilu BBC world weather sponsored by Serbia mislim da bi bila puna kapa
[ Atos @ 30.11.2004. 18:25 ] @
Splavarenje Tarom, Resavska pecina, Guca...
[ Nabukodonosor @ 30.11.2004. 18:43 ] @
Guca?! he he Ovde kod nas, na jednoj lokalnoj televiziji je ila emisija o ovogodisnjem okupljanju u Guci i o tome kakva smo mi u stvari stoka od naroda. Barem su oni tako rekli. A ja se slazem. Tada se pokazalo koliko malo osnovne kucne kulture imamo. Sve unisteno, prevrtani kontejneri, pijane budale se penju po spomenicima i ulicnom osvetljenju, jedna osoba za malo nije bila ubijena(?!, izbodena nozem), ljudi goli u svojoj bljuvotini leze po kanalima i ulicama...i da ne nabrajam dalje. Ma divota jedna! Emisija o kojoj pricam se zvala (ustvari nije se tako zvala nego se tema tako zvala) "Da li se ovde vidi kakav smo mi ustvari narod" ili nesto tako slicno. Ne budite smesni.

A za Taru se slazem. Ako je ne zatrpaju ovde sledece godine. Eto ti jos jednog primera kakav smo narod.
[ Ivan Dimkovic @ 30.11.2004. 18:52 ] @
Ok, mislim da svi ovde znamo prednosti i mane "svog naroda" - tako da ne moramo da se posipamo pepelom...

Poenta je - ako moze da se naplati, i ako neko hoce da gleda - sto da ne.

Pomenuh vec Maleziju 100 puta - prosle zime, u nekom klubu ovde u Berlinu - devojka iz Malezije, ja joj kazem "u super bas bih navratio tamo - odlicno izgleda (reklama)", i njen odgovor "koji ces djavo tamo - ja te ne razumem uopste"

Dakle, ne mora da znaci da ako je nama nesto "lose" da to "lose" ne moze da se izveze i proda - a samim pocetkom akcija ce sigurno rasti kvalitet onog momenta kad ljudi krenu opipljivo da zaradjuju od toga.
[ postmortem @ 30.11.2004. 19:02 ] @
ja bas misilm suprotno shto se tiche Guche. mislim da je to za nekog stranca itekako dozivljaj, tj nazovimo to nechim svezim za zapadne turiste koji nisu naviknuti na te sadrzaje.
sve u svemu, mislili mi ovo ili ono, ovogodisnja gucha je pobrala mnogo mnogo pozitivnih izvestaja. Npr, specijalna jednocasovna emisija o fenomenu Gucha (tako se zvala) emitovana je chak na Izraelskoj drzavnoj televiziji.
mislim da se Gucha kao takva (izlivi nacionalizma, nakratko zaboravljanje i uopste, ludilo te vrste), misilm da se sasvim lepo uklapa u neku polu ocekivanu sliku srbije i srba kod ljudi sa strane, a najpozitivnije u svemu tome jeste sto je gucha kao takva jedan veseo dogadjaj, tj, oriejntisan na provod, pijanstvo, jelo i pice, i sve related.
mislim, opet da je to stvarno jedno lepo osvezenje i da bi malo trebalo da se ulozi u PR guche pa da pored slovenaca, pocnu da dolaze i zapadniji gosti.
gledao sam deo te emisije koja je bila emitovana u izraelu, jer sam slucajno bio u kontaktu sa autorom (skroz slucajno, naso me covek kao insider-a za srbiju, na jednom sajtu..), i najludje je bilo to kad je neki lik koji je isao sa njim opisivao, sa neverovatnim izrazom lica, koliko je u stvari dobar ukus nekog kupusa sa jagnjetinom. mislmi, nista nisam razumeo sta covek prica, ali ona faca.. mislim, govori sve.

na kraju krajeva, mnogo gluplji festivali imaju mnogo vecu prodju.. tuzno je da gledam po onom Travel tv-u na kakve neoriginalne stvari se loze ljudi.

australijanac koji je letos posetio Guchu bas je slikovito opisao 'zvuk' koji je chuo.. umro sam od smeha. kako on kaze, to je 'cheerleader's supporting high school band with musicians on acid' :) :)
[ Noe @ 30.11.2004. 19:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Dakle, ne mora da znaci da ako je nama nesto "lose" da to "lose" ne moze da se izveze i proda - a samim pocetkom akcija ce sigurno rasti kvalitet onog momenta kad ljudi krenu opipljivo da zaradjuju od toga.


Bas tako. Onaj ko ode u Gucu treba da zna unapred sta treba da ocekuje, i sve je to vise manje OK osim onog dela o nabadanju na nozeve, sto apsolutno treba sprecavati i izbegavati. Pa i kada odem na Oktober fest ne ocekujem ustogljene konobare, kulturnu atmosferu i kristalne case.
[ pctel @ 30.11.2004. 19:09 ] @
tako je... za strane turiste je Guca neuporedivo vazniji i zanimljiviji dogadjaj od npr. EXIT-a...
[ Ivan Dimkovic @ 30.11.2004. 19:15 ] @
Cenim da su i GUCA i EXIT podjednako vazni, ali za drugaciji auditorijum - EXIT je fin festival za mlade ljude iz Centralne i Istocne Evrope, dok je GUCA egzoticni dogadjaj za ljude iz svih krajeva koji zele da vide nesto drugacije.

OBA dogadjaja moraju biti naznacena u svakoj ponudi kao vazni dogadjaji.


[ spartak @ 30.11.2004. 21:42 ] @
Srbija i Kopaonik vec uveliko 'ferceraju' strancima i van zimske sezone. Zadnja tura koja nam je bila je otisla odusevljena i vec cemo morati motkom da ih teramo kad se popuni kapacitet :-)

www.russianmartialart-serbia.com
[ DzoA @ 01.12.2004. 18:34 ] @
Sto se tice Guce ona je ove godine imala (po zvanicnim podatcima RTS-a) 500.000 gostiju!
Vi vidite koja lova se tu vrti. U Guci postoji jedan mali hotelcic koji ne moze da primi nista!
Da ne spominjem problem ibarske magistrale...
Ja znam par uspesnih ljudi "koji se bave modom" u Beogradu koji kad mu dodju stranci odvede ih u neku kafancini van gradau i ponapija ih!
Ono sto mi volimo (da pljujemo po sebi) i da opisujemo pustu Srbendu, penjanje po kafanskim stolovima, razbijanje casa... bas to se svidelo strancima. Posle toga svi su pricali da se nisu nikad bolje proveli. Mozemo mi da pricamo o kulturi o finoci ali svaki covek na ovom svetu kad oseti kafanu i alkohol neophodno mu je praznjenje od uobicajnog NEopustenog zivota po principu "prepusti se zaboravu". To nudi Guca. Ako se strancima ne svidja taj nacin provoda postavljam pitanje zasto mnooogo njih koji kad jednom dodju u Gucu uvek se vracaju i samim tim broj gostiju svake godine raste. To je cinjenica (licno sam se uverio upoznavajuci strance tamo). Normalno moraju da znaju unapred sta da ocekuju.
Sto se tice nozeva...
To jeste problem ali pogledajte cifru 500.000 ljudi za 4 dana u stanju opsteg veselja pa vidite da li je to moguce da se ne dogodi?

U svoj ovoj prici treba dobra reklama a ljudi ce doci tamo gde im se svidi. Neko voli exit neko Gucu noko Kop za svakoga po nesto!
[ Nabukodonosor @ 01.12.2004. 21:27 ] @
Citat:
To jeste problem ali pogledajte cifru 500.000 ljudi za 4 dana u stanju opsteg veselja pa vidite da li je to moguce da se ne dogodi?

Pa kako npr. u Parizu bude 4 miliona ljudi na koncertu i ne bude jedan jedini incident?! Kako npr. u Italiji italijanu nece nikada u zivotu da padne na pamet da se pobije?! Ako tamo vidis tucu mozes da budes siguran da italijan nije umesan, vec neki balkanac! Kako u Italiji npr. odes na koncert Metallice i ni traga od obezbedjenja, vec samo nekoliko ljudi koji su tu radi reda?! Zato sto ljudi i ne racunaju da ce biti sranja, jer su naviknuti na nesto bolje?! A kod nas ti je dovoljno da sastavis 3 mentola u kaficu i da bude mrtvih! E, ajde dosta mi je vise dizanja ove zemlje i ovog naroda u nebesa. Kada budemo uvideli da smo na samom dnu kulturne i civilizacijske lestvice Evrope, tek onda mozemo da se penjemo uz nju. Sve dok budemo smatrali da smo bolji od celog sveta, i da nas svi mrzi u qurac, ostacemo tu gde i jesmo i gde nam je i mesto. Over and out.
[ Ivan Dimkovic @ 01.12.2004. 22:00 ] @
U pravu si Nabukodonosor-e da je nivo kulture u Srbiji nizi, ali kao sto rekoh to ce se popravljati sa vremenom - citaj, zaradjenom lovom i trzisnom ekonomijom.

Tvoj problem je sto ovo vidjas kao "glorifikaciju zemlje i dizanja Srbije u nebesa" sto ova tema nije - sorry, ne pada mi na pamet da dizem Srbiju u nebesa - ali cu svakako reci da Srbija ima turisticki potencijal jer ima jako lepe predele, planine, reke i, da, vrlo zivu metropolu - nema puno gradova po Evropi koji su zivi u 2 AM i koji zive na rekama leti, kao i lepe zene i interesantnu hranu - to treba iskoristiti i drago mi je da stvari idu ka boljem, jer imamo dosta prirodnih dobara za fin turizam.

Dalje, objasnjenje tipa "ovde je sve bez veze / ja bih palio odavde" nema veze sa turizmom. Primeti da nije isto ziveti u nekoj zemlji i hteti da je posetis - mislim, gomila ljudi hrli u Tursku, Indiju, Indoneziju, Tajland, Rusiju, i sl... a ne verujem da je procenat ljudi koji bi ostali tamo da zive veci od 0.1% - a i svi koji zive tamo bi najradije pobegli odatle (pomenuh vec Maleziju)...

Jos gore, ti si ovde negde video "dizanje naroda u nebesa" ... mislim, to mora da je neki refleks - posto ja zaista ne videh to, evo .. potrazicu jos jednom..

Citat:

Pa kako npr. u Parizu bude 4 miliona ljudi na koncertu i ne bude jedan jedini incident?!


Onda nismo bili u istom Parizu :-) Za mojih 10-tak bivstvovanja tamo od nekoliko dana sam doziveo: da vidim 2 tuce u kaficu ljudi koji su pricali francuski, i da mi drugaricu izvata nekoliko pijanih krelaca u sred centra grada (bulevar ispod Montmartre-a) sto joj se nije nigde desilo (recimo Berlin, Barselona, London i, da, Beograd).

Poenta je - ne kazem da je Pariz nesiguran grad, (jeste manje siguran od mnogih drugih u EU, doduse), ali svakako nije neki etalon sigurnosti - sranja se i tamo desavaju, manje nego u Beogradu verovatno, ali se i te kako desavaju. Ne vidim sta ljude sprecava da idu u Sri Lanku gde postoji veoma velika mogucnost da upadnes u frku :)


[ Noe @ 01.12.2004. 23:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

Onda nismo bili u istom Parizu :-) Za mojih 10-tak bivstvovanja tamo od nekoliko dana sam doziveo: da vidim 2 tuce u kaficu ljudi koji su pricali francuski, i da mi drugaricu izvata nekoliko pijanih krelaca u sred centra grada (bulevar ispod Montmartre-a) sto joj se nije nigde desilo (recimo Berlin, Barselona, London i, da, Beograd).

Ovo je vise manje normalno za Pariz.
Prvo upozorenje koje smo dobili pre par godina je da zenska populacija pri vecernjoj setnji ne nosi tasnu nonsalatno vec da je cvrsto zagrli :)

U 10 h pre podne na sred ulice na moje oci dva klinca od nekig 15 godina naskacu na zadnja vrata kombija koji stoji na semaforu i pokusavsaju da otvore vrata.
Na pitanje prijatelja o bezbednosti parkiranja mog auta na ulici preko noci kazu u principu krade se uglavnom samo auto radio ali je tu bezbedan jer je nedaleko kuca lokalnog bosa auto mafije pa se onda taj kraj zaobilazi :)
Uostalom o ovome bi mogao vise vda kaze neko ko stalno zivi tamo.

Citat:
Ivan Dimkovic:

lepe zene i interesantnu hranu - to treba iskoristiti


:))
[ postmortem @ 02.12.2004. 00:31 ] @
lol, spomenuste Pariz.

od dva puta koliko sam bio tamo, prvi put je sve bilo okej, verovatno zato sto nisam bio sam.

drugi put sam solo obilazio grad, i za ta 3 dana:
- (drugi dan, uvece oko 23h) na sred ulice ispred mene, 3 kretena prvo pocela da dobacuju nekoj devojci, da bi joj prisli i uzeli tasnu i pobegli
- (drugi dan, popodne oko 17h) startovali me kreteni (zamisli Dimkovicu gde? ispod Monmartra na trotoaru jedne relativno prometne ulice, 100 metra ispod crkve :), nekoliko njih, i jedan perfektnim engleskim mi lepo reko da mu dam sve pare i zlato shto imam. sva moja sreca sto sam isao bez mobilnog, i sa ukupno ~7.5 evra u dzepu, halokarticom, dve metro karte, i pasosem (zlato ne nosim :). uzoshe mi evre i dovidjenja bato.. :)
- (treci dan ujutru) dva mortus pijana narkomana su mi pricali otkud znam sta, ali nisu bas bili prijateljski raspolozeni. nais'o uniformisani cuvar u crkvi preko puta parka (u St.Deni-ju) da vidi o cemu je rec, i toliko o tome :)


moj zakljucak je da je Pariz zesce zajeban grad. Dodati tome i ogroman broj arapa/crnaca/azijata koji nonstop bleje i prave probleme.

lichni utisak, beograd je mnogo sigurnije mesto.

izvinjavam se shto mi je post 100% offtopic.



[ postmortem @ 02.12.2004. 00:39 ] @
ej, ovo za tasnu. pisao sam u offline-u, majke mi :) gde li se pogodi bas :)


ej, dobar primer za negativan PR Srbije je sledeci. Da li iko od vas moze da mi navede neki dobar turistichki vodich za Srbiju?
znaci, dobar znaci biti priznat i pisan po 'svetskim standardima' zvuci otrcano, ali npr kao LP vodici, ili inurpocket..

dakle, ajde, da li ste culi za ijedan? iskreno.


inace, Srpska vlada je odstampala maksimalno dobar tur. vodic, na srpskom, engleskom, nemackom. Fenomenalno odradjen, tj, recimo, profesionalno. moze bolje, ali za pocetak je fenomenalno.
i sta je bilo sa tim ? bio je kod kolportera po ulicama tokom avgusta meseca, eventualno septembra, i svi su ga povukli i vratili u bg, jer je prodaja nikakva (pricao sam sa tri prodavca i sva trojica kazu ovo isto).

PR - nula.

znaci, odgovor je da trenutno, nigde u svetu ne moze da se kupi tur. vodic (travel guide stampano izdanje) za srbiju.

primera radi, LP za bugarsku je izdat 3 puta, u pripremi je i 4 dopunjeno izdanje.
tuzno.
[ Nabukodonosor @ 02.12.2004. 00:50 ] @
Ne znam zasto se obojica 'vatate za taj Pariz kao blesavi. Samo sam dao primer, posto je neko u prethodnom postu uzeo kao opravdanje to sto je u guci bilo mnogo ljudi. Nista vise. A ti, postmortem, vidim dobro poznajes Pariz.

Citat:
lichni utisak, beograd je mnogo sigurnije mesto.

Ma da.
[ anon7994 @ 02.12.2004. 09:13 ] @
Citat:
Nabukodonosor:

Ma da.



Da je Beograd sigurniji od Pariza ce ti potvrditi bilo koji francuz koji zivi u Beogradu. Jedna od stvari koja najvise iznenade strance u Beogradu je upravo to koliko je grad siguran. Stvari koje rade u Beogradu, nikada ne bi mogli da rade u svojim rodnim gradovima u Francuskoj (setnje u 3 ujutro i tome slicno)
[ lancia @ 02.12.2004. 09:42 ] @
Dobro ajmo da se vratimo na pocetak.
Buduci da smo veoma siromasna zemlja i da dugujemo bogu i narodu......(da se odmah ogradim, mislim na silne kredite i pozajmice,a ne na ratne ostete).........tesko se moze invenstirati u turizam ili bilo sta iz republickog budzeta ................Kao sto vidite veliki broj inostranih companija otkupljuju i ono malo sto je ostalo a da valja i tu su prevare extra............
Zatim ,malverzacije,korupcija ,kriminal, i jos dosta losih stvari uticu na razvoj ove zemlje....a naravno i zapad koji nam jednostano ne da da se pomerimo od kamena i cekica....Ma mi smo cudo u cudu................
Sto se tice razvijenih zemalja (da kazemo clanice Eu)........tamo ljudi nemaju neke trzavice u zivotu..........ne misle da li ce imati da prezive ,mesec,da plate porez, dazbine,da skoluju decu itd i itd to je vecini obezbedjeno..................................tako da oni nemaju potrebe da budu ne srecni,ne zadovoljni,nervozni i skloni incidentima..................e to je sustina................
Malo se udaljavam od teme ali postoje 3 osnovna vida vaspitanja.............
1: Roditelji (?????)
2.Skola (sta se dogadja po skolama verujem da svi znaju ...........ali da nabrojim:pijanstva,drogiranja,*ebacine,problem prosvetnog radnika sto mu je mala plata pa se istresaju na djake..................)
3. Televizija (Tekodje su svi upuceni sta pojedine tv i radio stanice emituju............znaci gledanost neke emisije je 10% populacije a oni u tu emisiju dovode sav olos ove zemlje ...........a da ne pominjem pedere koje dovlace pred male ekrane to je strasno,ma pravi uzori za omladinu.........

I sta mladi mogu da nauce ??? nista............jedino su roditelji ti koji mogu da ih upute u zivot............
E tu su neki od problema koji se javljaju.................tuce ,kradje incidenti i sta ja znam jos....................Ali toga i tekako postoji i u tim zemljama EU..............
i u Italiji,Fra,eng,Esp,....................pa i u SAD.............Samo sto oni resavaju problem na drugi nacin...................
Postoje takozvana siromasna naselja ,industriske zone grada ........gde se su smesteni svi siromasi..........(uslovno tako da ih nazovem)........e kada vise njih nemaju gde da smeste.........salju ih u rat (iraq,somaliju,koreju, ,juz.ameriku,evropu.........).........
Tako da svi oni isplivavaju na povrsinu sa svim dobrim predispozicjama za jednu zemlju........i kada odemo tamo kazemo auuuuuuuuuu kakva zemlja........ali to je tako.....

A kod nas je sve to ispremestano istunbano.........tako da su male sanse da jos skoro mozemo da se oporavimo na polju bilo cega a pogotovu turizma...........
A samo ne znam po cemu lepom bi okarakterisali nasu zemlju da bude smestena medju 10 turistickih destinacija za 2005..................Odes u Cg i trazis Coca-colu sa ledom a ljubani kelner te pita.........a jesi poneo slicuge na more pa cola je hladna................zamisli kakav odgovor......................

Eventualno mozda postoje inostrane populacije (koje nisu clanice ex juge) koje zele da vide nesto novo.................a to novo smo mi................mada nazalost verujem da veliki broj ne zna sta znaci rec Serbia a pogotvu gde se nalazi...........................
Pozdrav

Lancia
[ Noe @ 02.12.2004. 13:06 ] @
Citat:
postmortem: ej, ovo za tasnu. pisao sam u offline-u, majke mi :) gde li se pogodi bas :)


Pa nije tesko da se pogodilo jer kao sto rekoh to je manje vise tamo normalno.
Nego u vezi teme, da ne bude da nesto kao nevidjeno branim Srbiju. Misljenja sam da postoji prilicno veliki potencijal u Srbiji za turizam, ali da iskoriscenost istog tezi nuli.Kao sto je vec receno nikakva reklama i sl. je prava katastrofa. Prilicno razocaravajuce deluje kada se vidi u drugim zemljama kako ljudi od sitnica naprave ugodjaj i atrakciju, a kod nas se ne koriste ni ocigledni potencijali.
Za Gucu recimo bila bi reklama i to sto Nabukodonosor rece. "Dodite na visednevnu nevidjenu pijanku gde je sve dozvoljeno od povracanja po ulici do spavanja u sancu. :) " Bolje i takav nego nikakav PR jer svakako postoji klijentela koju bi i ovo privuklo :)
[ anon7994 @ 03.12.2004. 00:23 ] @
Citat:
A samo ne znam po cemu lepom bi okarakterisali nasu zemlju da bude smestena medju 10 turistickih destinacija za 2005..................Odes u Cg i trazis Coca-colu sa ledom a ljubani kelner te pita.........a jesi poneo slicuge na more pa cola je hladna................zamisli kakav odgovor......................


Nisam video da su naveli Crno Goru kao destinaciju, vec je rec o Srbiji.
[ Nabukodonosor @ 03.12.2004. 01:02 ] @
U pravu si. Crna Gora definitivno ne bi mogla da udje ni u TOP milion. A verovatno bi ih i mrzelo.
[ lancia @ 03.12.2004. 22:33 ] @
Pa crna gora je mala srbija.................nebitno to ............ali ja ne vidim kod nas nista ma ama bas nista interesantno............
Kada se vracam u jugu obuzme me nekakva jezakada vidim gde dolazim.................ali kakva je takva je ali bez Srbije i Beograda ne mogu....................
[ Bananaman @ 03.12.2004. 23:25 ] @
Citajuci ovaj topic na forumu, neodoljivo se oseca cinjenica da vecina posetilaca nije mnogo putovala van Srbije i da je vecina iz BG-a. To je generalni minus za objektivnost, ali se ona ipak dobrano provlaci... Da ne sirim pricu bespotrebno... Ako biste prosecnog zitelja Srbije pitali sta je egzotika, odgovorio bi: Kuba, Havaji, Brazil, Dominikanska Republika..... Zasto? Pa... lepe zene, opustena atmosfera, dobra klopa, prijatna klima, zezanje... Je li? A ljudi tamo? Pa ono... primitivni i sirotinja, ali neobicni, otvoreni i zabavni...

E, sto je za srbendu Haiti, to je za zapadni EU Srbija! Opustenost, jaka i "neplasticna" hrana, zezanje, night life, "autenticnost" (tipa Kusturice i Guce)... Zene? Svakako... Vecinom spremne da prodaju dusu i ostatak ponude za par stotina eura u vidu izlaska i poklona, lepe, relativno ciste i bele... Ljudi (tj. Srbi) su fini... malo cudni, ali zanimljivi... Iskompleksirani, ali ok... Sve u svemu - raj!

Da li neko ima predstavu kako se ponasaju ti fini i kulturni zapadnjaci kad dodju ovde? Mislite da ih interesuje Toplicka buna i zlatne viljuske u doba Fridriha Barbarose?? U maticnim drzavama oni su "shoder lista" koja po kazni dolazi u Srbiju jer je za****la nesto tamo; fini, tihi, radni i pokorni gradjani i sluzbenici svojih organizacija i kompanija, koji imaju finu zenicu i kucu pod hipotekom na 40 g.

A ovde? E, ovde su gospoda zapadnjaci, stranci puni para spram ovdasnje sirotinje. Zeljni i gladni svega: alkohola, promiskuiteta, odvaljenosti, animalnosti... E, za to je Srbija sa sve Gucom i BG splavovima idealna! Smrad znoja, alkohola i zenskih parfema im se svidja i puna su im usta Srba i Srbije (radih Srpkinja najvise)...

A kakvo misljenje o Srbima imaju? Pa ono... primitivni i sirotinja, ali neobicni, otvoreni i zabavni... kao kod Kusturice... Fini za lecenje sopstvenih kompleksa vise vrednosti... Skoro kao u zoo vrtu...
[ Nabukodonosor @ 03.12.2004. 23:43 ] @
Citat:
Ako biste prosecnog zitelja Srbije pitali sta je egzotika, odgovorio bi: Kuba, Havaji, Brazil, Dominikanska Republika..... Zasto? Pa... lepe zene, opustena atmosfera, dobra klopa, prijatna klima, zezanje... Je li? A ljudi tamo? Pa ono... primitivni i sirotinja, ali neobicni, otvoreni i zabavni...

A mislis li ti da bi ljudi isto to rekli i da Havaji nisu sasvim slucajno u najlepsem delu sveta, da more nije prelepo, da klima nije savrsena?! A? Nego da je medju sljivama i brdima, gde je klima kao u Srbiji? Jel bi i tada Havaji vazili za ono sto vaze?! Pa ne bih rekao. Nisu tu ljudi bitni i opustenost kako ti kazes, vec ambijent i ono sto se nudi. A Havaji imaju dosta toga da ponude. Sto za Srbiju ne moze da se kaze.

P.S. Iz tvog daljeg izlaganja vidim da i ti nisi bas daleko isao.
[ Bananaman @ 03.12.2004. 23:55 ] @
Odlicno vidis, care... Bas kao sto si odlicno video i poentu mog posta :))
[ Mister Big Time @ 10.12.2004. 00:41 ] @
Ma da, how yes no... Kopaonik.... a zasto ne Zlatibor?

Jos bi bilo bolje da su na listi umesto Srbije stavili Crnu Goru.
[ DaChaS @ 10.12.2004. 03:11 ] @
Ne mogu da verujem ljudima koji samo gundjaju i koji i da treba neshto da urade pre bi rekli Ma i ovako je sve s***** i ovako su svi nekulturni i ovaku svakog boli....
pa shto bi se ja onda trudio nama nikad ne moze da bude bolje mi smo prokleti i ostale priche zato sto su ljudi kod nas navikli da idu linijom manjeg otpora zbog toga imamo odgovore tipa Nabukodonsora koji ako tvrdish drugachije aha da ti odmah nisi dovoljno proputovao ...>> eto etikete koja je nebitna za nechiji ceo post.
Jednostavno ljudi ce pre gundjati kako nista ne valja ali se pri tom nece potruditi da promene ni ono sto ne valja kod njih jel shto bih se ja trudio ako se niko ( vecina) ne trudi



[ lancia @ 11.12.2004. 09:03 ] @
Ja bih najvise voleo da Srbija bude Diznilend , Cote de Azur,...........ali nije ...................a svakako ne mogu hvalisam nesto sto nije bas vredno toga............evo otvoreno mogu da kazem da je Srbija lepsa i bolja od Anadolije...............pa da...........a tekako bih voleo da Srbija bude najlepsa i najbolja .............ali ta prica ne pije vodu..........
Samo da se ne pravimo ludi................vecina nas zna gde smo ,sta smo i sta se dogadja ovde kod nas................

Pozdrav

Lancia
[ postmortem @ 06.01.2005. 01:05 ] @
Danijele, u pravu si.


nego, procitah pre jedno mesec dana da je britanski Sandej Tajms, po misljenjima njihovih novinara (tj, kao neko glasanje bilo) , proglasio Sveti Stefan u Crnoj Gori za najlepse mesto na svetu za porodicni odmor.

Nazalost, tada me je mrzelo da to ovde postujem, a i verovatno ste culi (bar vecina). Sve u svemu, na zalost je zato sto sajt Sunday Times-a izgleda nema arhivu stariju od nedelju dana (stoka jedna, traze da kupis pravo izdanje) pa ne mogu da kopiram sta su to tacno napisali.

eto tako :)
[ salec @ 06.01.2005. 10:41 ] @
Citat:
lancia:evo otvoreno mogu da kazem da je Srbija lepsa i bolja od Anadolije


To mozda objasnjava sa novog aspekta jedan deo nase istorije...
[ Lucca @ 03.03.2005. 07:08 ] @
Ako dolazte u Dominikansku Republiku svratite:

http://www.highspeedsat.com/icr.htm

http://www.highspeedsat.com/satellite-internet.htm
[ spartak @ 03.03.2005. 08:41 ] @
Citat:
salec: To mozda objasnjava sa novog aspekta jedan deo nase istorije...


A mozda i ovo objasnjava jedan deo nase istorije
[ anon7994 @ 14.03.2005. 19:58 ] @
March 12, 2005

The Times

Serbia returns to the ski brochures
Louise Roddon explores Kopaonik and is pleasantly surprised to find ski lessons cost just £8 an hour in a value-for-money resort

WE awoke to thumbnail-sized flakes of snow skittering across a porridge-coloured sky. Mount Kopaonik was barely discernible — a white mass behind a blur of diminishing fir trees — and the mound outside our bedroom window had risen in the night after yet another heavy snowfall. “It’s like a scene from The Snowman,” decided my nine-year-old son Felix.
Old skiing hands will remember “Kop”, Serbia’s leading winter sports resort, as the value destination of the 1970s and 1980s. But this is its first season back in the British ski brochures (with Balkan Holidays and Thomson Holidays) since the regional wars.

Bookings are somewhat tentative, due in part to an image problem. Reactions to our holiday among our friends ranged from amusement to incomprehension — even concern, and our fellow skiers in Kop reported much the same.

“We came here purely because it’s cheap,” explained Mel, a young mother from Bridgwater in Somerset. “It’s cheaper than Andorra where we went last year — and much prettier.”

Like the East European resorts of Bulgaria, Romania and Slovenia, Kopaonik represents value for money. Family ski passes are almost a quarter of the price of those in France or Austria, and après-ski prices — coffee for 60p, beer for £1, a bottle of wine for a fiver and pizzas at £3 — all add to the attraction.

But there are other advantages. Prettily built half-timbered accommodation, a lively village set beneath fir-covered foothills, and 60km (38 miles) of easy terrain, make this resort suitable for beginners and families. There are only two difficult runs, plenty of blues, and for those who want it, easy, gentle off-piste skiing.

This sounded just what we had been hoping for. Felix had an unsuccessful bash at skiing four years earlier in La Plagne where he miserably endured daily treks to the bus stop and the attentions of a hectoring, supercilious instructor. We wanted him to have another go without shelling out vast sums of money.

And despite residual tiredness — a significant downside of Kopaonik is the shatteringly long transfer time from Belgrade airport at just over five hours — he was keen to hit the slopes straight away.

Happily, with a ski-hire shop in the basement of our hotel, the Grand, sorting out passes and ski gear could not have been simpler. We were soon tagging a class of 20 or so beginners, ranging in age from 9 to 60-plus, with Rudi, our somewhat humourless Serb instructor, barking out orders in poor English.

Felix was plainly finding it hard to keep pace or understand instructions. Fearing he might give up before the week had taken off, we changed over to individual tuition — a bargain at just over £8 an hour.

For the rest of the week, he made huge progress, thanks to an Action Man lookalike called Dusan. Successful-looking snow ploughs were followed by neat parallel turns — skills that Dusan rewarded with a dazzling smile and a high five.

There were plenty of non-skiing activities for down time, many based in our hotel. The large heated indoor pool, games room, basketball, tennis courts and internet café, were regular haunts for all the children — leaving the more passive of parents free to chill out in the Grand’s cavernous bars.

The Serbs’ attitude to smoking is as zealous as their love of mobiles, and we swiftly re-christened one bar as the Café Inferno in honour of its impressive Stygian fug.

Despite this, the young skiers from Belgrade were a surprisingly healthy-looking mob — the men big-shouldered six-footers; the women slinky, unsmiling ice maidens. Bar the odd communication problem, we found the staff at the Grand charming. I grew fond of a grey-whiskered canteen server who was forever pressing me to sample some freakishly large fried fish heads that were a regular feature of the evening buffet. He was to remain a disappointed man.

Though vegetarians would find the buffet challenging, generally the food was pretty good. Midweek we ate out in the village, where Felix raved about the pizzas.

Kopaonik is renowned for its après-ski, and all action centres on the main square, where a circular arcade houses intimate late-night bars among the supermarkets and clothes shops. Prestige and Club Hardy are particularly popular for live music, but the crowd was primarily made up of snowboarding teens.

Our visits to the village were made mostly during daylight hours — once by wooden sledge, with me pulling Felix along in the snow, a feat that left me feeling as if I had just trained for K2.

I had promised we would make a snowman, and all week, envisaging some well-padded giant, Felix had been collecting water bottle caps for the eyes, nose and buttons. The resulting creature was more ET than Raymond Biggs — but Felix and I thought he was just grand.

Need to know

Getting there: Louise Roddon and family travelled to Kopaonik with Balkan Holidays (0845 1301114, www.balkanholidays.co.uk). Seven nights staying at the Hotel Grand starts at £449 per adult and £435 per child, including flights, transfers and half board. Seven nights’ self-catering in the Konaci Apartments costs from £309pp, based on four sharing.

A six-day “learn to ski” package costs £125 per adult and £103 per child, including lift pass, ski and boot hire, and four hours’ ski school a day.

Thomson Ski (0870 6061470, www.thomson-ski.co.uk) is sold out for this season but offers a week in Kopaonik for next season, from £329pp including return flights, transfers and seven nights’ half-board accommodation at three-star Hotel Club A. Children up to 11 are charged half price.

“Learn to ski” packages start at £115 for adults and £90 for children.
[ IvanaZR @ 15.03.2005. 21:12 ] @
Lepo je Djole rekao kako bi voleo da ode u Disneyland, provoza se na svim onim cudima ali ne bi tamo nikada ziveo. Tako je i sa nama, i mi se stalno nesto ljuljamo ko na hali-galiju, zanimljivi smo, al se nikom ne ostaje :) pa bi trebali da se zapitamo...
[ Aleksandar Marković @ 01.04.2005. 12:52 ] @
[img][att_url][/img]


Objavljivanje u inostranstvu prvog turističkog vodiča – bedekera za Srbiju na engleskom jeziku, i to na pragu nove turističke sezone, već samo po sebi predstavlja značajan događaj za srpski turizam. Pre nekoliko dana, u Engleskoj je izašao iz štampe turistički vodič izdavačke kuće „Bradt” koja je, mada već godinama specijalizovana za ovu vrstu turističke literature, manje poznata kod nas. Autor ove knjige je Lorens Mičel, koji Srbiju dobro poznaje i u njoj je u više navrata boravio. Distribucija knjige je u Engleskoj tek počela, a u SAD se očekuje 1. juna ove godine.

Publikacija ima 310 stranica, od čega osam sa odličnim i dobro izabranim kolor fotografijama, niz odlično urađenih i preglednih geografskih karata i planova, kao i neke korisne dodatke. Na naslovnoj strani je neobično privlačna i turistički podsticajna fotografija srednjovekovnog Golupca.

U devet poglavlja obuhvaćeno je gotovo sve što je potrebno savremenom putniku-namerniku: podaci o geografskim, klimatskim, istorijskim, kulturnim i drugim aspektima Srbije, opisi pojedinih regija, gradova, prirodnih i antropogenih vrednosti kojima zemlja raspolaže, praktične informacije (dostupnost hotelskog i drugog smeštaja, restorani, kafei, internet klubovi, turističke agencije i sl.). U tekstu se koriste i i posebni „umeci” gde se detaljnije objašnjavaju pojedine ličnosti (Tito, Milošević, Tesla, Kusturica), istorijski i drugi događaji (Boj na Kosovu), srpska tradicija (krsna slava), neobične ili retke privlačnosti (Šarganska osmica), razne manifestacije (Festival u Guči) i tome slično.

Autor u knjigu o Srbiji uključuje i Kosovo (navodeći i naziv „Kosovo i Metohija”), objektivno zaključujući da je uprkos trenutnoj situaciji to još uvek srpska pokrajina. Nekima sa strane možda se neće dopasti njegov objektivan pogled na istoriju Kosova i Metohije, značaj ovog dela Srbije za razvoj srpske državnosti i evoluciju „kosovskog problema” u naše vreme. Ti neki drugi već su se potrudili da objave svoj turistički vodič za „Albaniju i Kosovo” („Plavi vodič”).

Čak i kada iz pojedinih opisa provejava blaga ironija autora, to je uvek dobronamerno i odražava stanje stvari na terenu. Primera radi, ilustrujući jedan od hotela u unutrašnjosti Srbije, autor kaže: „Nema šanse da previdite jednu takvu monstruoznost sa tri zvezdice. Tepisi u njemu su u dijapazonu od blago otrcanog do potpuno izanđalog, a ekscentrična i brojna rasvetna oprema očigledno je nekada videla i bolje dane – izbrojao sam 13 sijaličnih mesta u svojoj sobi, od čega je samo sedam bilo u funkciji.”

Naravno, nama je ovde jasno da je autor mogao da bude još kritičniji prema brojnim manjkavostima srpske turističke ponude. Na nama ostaje da radimo na svojim nedostacima i pomognemo autoru da naredno izdanje još bolje afirmiše srpski turizam. Takva prilika će nam se, bez sumnje, vrlo brzo ukazati, ali je pitanje hoćemo li je i iskoristiti.

Mr Branko Rabotić,
turistički vodič,
Beograd
http://www.politika.co.yu/juce/tekst.asp-t=18046&r=100.htm [31.03.2005]
[ Ivan Dimkovic @ 01.04.2005. 13:09 ] @
Par isecaka iz vodica :)



:)
[ Slobodan Miskovic @ 01.04.2005. 13:16 ] @
Ovo si za Pandoru izvadio? :)
[ Buum @ 01.04.2005. 14:15 ] @
Hahahaha

Ivane, pravi si kralj - gde si ovo iskopao?

Najjači trip je prevod za "Easy tiger!".
[ johnnie @ 02.04.2005. 14:51 ] @
Sta je bre ovo,"Pritajeni tigar skriveni zmaj"? Kakva fora, mrak...bravo.
A zamisli tek da je cujes kad pocne da speluje; kakav sex, ja bi umro od smeha...
[ johnnie @ 02.04.2005. 14:53 ] @
I ovo"dalje cu sama" je mrak...ha,ha.
[ Aleksandar Marković @ 19.05.2005. 15:01 ] @


Promocija vodica ce se održati u cetvrtak 19. maja 2005. godine u 19,00 casova, u sali kafe-restorana PLATO-a, Vasina 19, Beograd
[ Miloje Sekulic @ 19.05.2005. 15:08 ] @
Citat:
stranih turista ima sve vise u BG


Sta reci? Prava, dobra i jeftina hrana, zgodne zene (i muskarci) i ludilo od provoda.

Miloje