[ sadux @ 10.12.2004. 02:10 ] @
Muškarci koji često koriste lap-top računare radeći na njima u krilu mogli bi da imaju ozbiljnih problema i da se suoče sa sterilitetom. Prenosni računari koji emituju veliku toplotu u krilu muškaraca negativno učestvuju na kvalitet i kvantitet sperme, što bi moglo da dovede do trajne sterilnosti, upozorili su naučnici.

„Povećanje temperature u predelu testisa kod muškaraca može da dovede do promena parametra njegove sperme. Veoma je teško predvideti koliko je dugo rad na prenosnim računarima bezbedan. Možda uopšte nije jer ukoliko temperatura naglo poraste to je još opasnije“, kaže doktor Jefim Šejnkin, profesor urologije na Univerzitetu u Njujorku.

On ističe da su najvećem riziku izloženi tinejdžeri koji nekoliko puta nedeljno koriste lap-top računare u svom krilu.

„Tek za 15 ili 20 godina od danas kada oni budu želeli da osnuju porodicu suočiće se sa problemom. Zdravlje reproduktivnih organa je nešto što svima mora da bude na prvom mestu“, dodao je Šejnkin.

Doktor je sa svojim timom proučavao uticaj prenosnih računara na 29 zdravih volontera starosti između 21 i 39 godina. Njima je merena temperatura testisa pre i posle rada na kompjuteru. Temperatura desnog testisa povećava se u proseku za 2,8 stepena Celzijusa, a levog 2,6 stepena. Rezultati istraživanja objavljeni su u najnovijem magazinu „Ljudska reprodukcija“.
[ MilošV @ 10.12.2004. 08:18 ] @
Vec vidim ovu temu kao novog kandidata za "bisere" :)
No hard feelings ;)
[ superbaka @ 10.12.2004. 09:05 ] @
dobro, jeste ovo malo smesno ali ne i bas potpuno nelogicno... :)
i najmanja promena temperature u testisima se negativno odrazava na produkciju vitalnih spermatozoida... zato su kriptorhidi (osobe kojima su testisi vise u stomaku) sterilni, jer temperatura tela koja je veca od temperature koja vlada u testisima, ubija spermice...
kod delfina su zbog aerodinamicnosti testisi uvuceni u stomak, ali su zato razvijeni posebni venski sistemi koji dovode hladnu krv iz perifernih delova tela da bi hladila testise...
ali nemoj nego da me shvati da branim ovu tvrdnju gore, samo sam rekao da ima neke logike... :)
[ caiser @ 10.12.2004. 09:08 ] @
Tvrdnja gore je tacna. :)

http://wired.com/news/medtech/0,1286,65970,00.html
http://seattlepi.nwsource.com/national/202937_hsecond09.html
[ Ivan Dimkovic @ 10.12.2004. 09:25 ] @
Nista, kad hoces decu - par meseci nema lap-topa, i udri ;)
[ MilošV @ 10.12.2004. 09:29 ] @
Citat:
superbaka: i najmanja promena temperature u testisima se negativno odrazava na produkciju vitalnih spermatozoida...

Naravno, znam to (sine, nemoj da sjedis na TA peci :D), ali mi nije bas logicno ovo sa laptopom tj. evo bas sam pokusao da namjestim svoj dovoljno blizu ;) da bi izazvao promjenu temperature u gorepomenutim organima... :)
Nekako je vrlo nezgodno za kucanje... Gledanje da ne pominjem... :)
[ Sundance @ 10.12.2004. 10:08 ] @
Sjecam se da sam prosle godine citao clanak da je neki lik toliko ispekao muda na laptopu da je morao na operaciju i cini mi se da su mu maknuli jedno jaje ili nesto...

Ne sjecam se koji je brand bio u pitanju :)
[ Ivan Dimkovic @ 10.12.2004. 10:19 ] @
Bilo je i toga :-) Desilo se i da par Nokia telefona eksplodira u dzepu i napravi mess - mada Nokia tvrdi da su u pitanju falsifikovane baterije :-)

Inace laptop jako retko drzim u krilu (u vozu/avionu postoje stocici) - obicno nadjem neki sto jer je mnogo lakse da se radi.

Mada, hehe, eto - nekom laptop moze biti idealan vid kontraceptivnog sredstva (pod uslovom da se ne pregreje pa da prodjes ko taj sto su morali da ga ... saniraju :-)

Idelano resenje su oni widescreen laptopi - gde covek moze normalno da sedi, a da notebook bude izbalansiran kako treba :)
[ jablan @ 10.12.2004. 10:23 ] @
Citat:
neki lik toliko ispekao muda na laptopu

Ovo se valjda zove jaje na oko.

Čovek baš kratke noge mora da ima da mu se jaja nađu ugrožena.
[ caiser @ 10.12.2004. 10:26 ] @
Citat:
Miloš Vukotić: ali mi nije bas logicno ovo sa laptopom tj. evo bas sam pokusao da namjestim svoj dovoljno blizu ;) da bi izazvao promjenu temperature u gorepomenutim organima... :)


Da si procitao text video bi da laptop ne utice mnogo na tu promenu temperature vec stisnute butine (na kojima se nalazi laptop). :)
[ Ivan Dimkovic @ 10.12.2004. 10:30 ] @
Pa da, zato su widescreen laptop racunari child-friendly :-)))) (mozes normalno da sedis bez stiskanja butina)
[ jablan @ 10.12.2004. 10:41 ] @
Ili da nosiš jednu podužu dasku.
[ MilošV @ 10.12.2004. 10:50 ] @
Uplaseno rasirih noge...
[ jablan @ 10.12.2004. 10:57 ] @
Još malo pa će početi i kuleri da se prodaju.

"Šta radiš?"
"Ladim jaja!"
[ Nebojsa Milanovic @ 10.12.2004. 14:02 ] @
Neozbiljni ste a i tema je glupa, jer uzeti lap-top kao primer za to nije adekvatno.

Potpuno je poznato da toplota negativno deluje na spermatozoide (zato se i nalaze van tela), ali po tom pitanju sigurno ima opasnijih stvari od lap-topa.

Na primer, voznja auta na suncu kada ono kroz sofersajbnu direktno greje taj deo...Ako se cesto ponavlja, sigurno negativno utice...
[ Mihailo @ 10.12.2004. 14:45 ] @
Hm.. Kako onda stoje stvari sa nudizmom?
[ Nebojsa Milanovic @ 10.12.2004. 14:50 ] @
To je drugi primer, ali ne mora biti jako opasan, osim, hmm, u nekim pozama.... :D
[ VRider @ 10.12.2004. 14:59 ] @
Osim rasirenih nogu, praktikujem i da ih mrdam kad sedim, i na taj nacin poboljsavam hladjenje.
Nadam se da energija oslobodjena prilikom mrdanja nece biti fatalna.
[ Slobodan Milivojevic @ 10.12.2004. 16:59 ] @
Možda ima tu nečeg i tačnog, ali me ovo neverovatno podseća na priče moje profesorke biologije, kako mobilni telefon za 1min razgovora poveća temperaturu mozga za 2 stepena, a ja se samo pitam kako ja ne poginem kad recimo pricam neprekidno 45-50 min??

Ne kažem da ima delića istine u ovome, al nije sve tolko opasno kao što piše.
[ superbaka @ 11.12.2004. 12:24 ] @
Citat:
ali me ovo neverovatno podseca na price moje profesorke biologije, kako mobilni telefon za 1min razgovora poveca temperaturu mozga za 2 stepena


xe xe, kazi profesorki da ne se*e mnogo... :)
[ sadux @ 11.12.2004. 20:02 ] @
Ma brate samo se vi zezajte,pa kad posle bude..
[ Milos Stojanovic @ 11.12.2004. 20:21 ] @
Citat:
sadux: On ističe da su najvećem riziku izloženi tinejdžeri koji nekoliko puta nedeljno koriste lap-top računare u svom krilu


hehehe eto i neka korist od socijalne bede u kojoj živimo.
Bogu hvala što nemam para za notebook
Šta da vam kažem: pazite gde ga stavljate... mislim laptop.

Baš me razveselila tema u svakom slučaju.
[ Stefano @ 12.12.2004. 02:24 ] @
Ja vec vidim reklamu za certino lap top-ove...
...Japi ceo dan radi na lap topu koji drzi u krilu,scene se brzo menjaju,kancelarija,taksi,restoran...dolazi kuci...vece...krece sa devojkom u krevet...kad ono...ne moze!
kadar se prebacuje na zabrinutu facu mladog japija...
sledeci kadar...
jutro japi ide u fancy prodavnicu kompjuterske opreme kupuje novi certino lap top...kraj reklame,japijeva devojka demonstrativno baca kroz prozor stari lap top,i mladi par zavrsava u krevetu...

Sta kazete...mora da copyrightujem ovaj scenarijo da mi ga neukradu a :)
[ Ivan Dimkovic @ 12.12.2004. 11:22 ] @
Ovaj, Stefano, fora je sto tvrde da laptop izaziva privremeni sterilitet a ne impotenciju ;-)

Tako da japijima cenim da to moze i te kako da koristi, if you know what I mean :-)))
[ MilošV @ 12.12.2004. 17:16 ] @
Kako bi bilo da se ova tema prebaci u forum "ergonomija"? ;) :)
[ Nikola-15 @ 13.12.2004. 18:35 ] @
A evo sta o tome kaze danasnji broj Kurira

Odakle li im samo ideja :)

EliteSecurity Rules.....
[ cicika @ 13.12.2004. 19:08 ] @
A šta kaže o tome današnji broj Kurira?
[ Milan Andjelkovic @ 13.12.2004. 22:19 ] @
Koliko se sećam, otprilike isto što i prva poruka na ovoj temi.

Mora da su pokupili materijal sa es-a :)
[ Nikola-15 @ 13.12.2004. 22:27 ] @
Da, Hajde da ih tuzimo za autorska prava :)
[ cicika @ 14.12.2004. 12:52 ] @
To možda i nije tako loša ideja. Jesu li naveli odakle su preuzeli tekst?
[ Toni @ 16.12.2004. 13:58 ] @
ja sam bankiro moje individualce iz jaja pa ako nebudu shljakali uzecu te iz frizidera kada budem hteo neku devojku da usrecim :)

kada se bolje razmisli ovo je mozda i dobro :)
nemoras da brines o alimentaciji ako se "ispalis" ranije :)
[ misko2004 @ 31.12.2004. 09:34 ] @
Ne razumem sta lupate gluposti...
I ne znam zasto verujete u sve sto napisu u casopisima.
Evo sad je moja sestra rekla:
Toliko ljudi cita kurir da ne provaljuju da ljudi lazu, da ljudi ne shvataju da lazu, da je najtrazenija novina i na su ljudi napaljeni toliko na to..."
Ima jos dosta ali nisam stigao da popamtim ali se slazem u potpunosti jer se neki ljudi "oslanjaju" na novine i onda tako nesto kenjaju
[ filmil @ 01.01.2005. 19:45 ] @
Citat:
Evo sad je moja sestra rekla:
Toliko ljudi cita kurir da ne provaljuju da ljudi lazu, da ljudi ne shvataju da lazu, da je najtrazenija novina i na su ljudi napaljeni toliko na to..."
Ko što rekoše Sajmon i Garfunkel, the words of the prophets are written on the subway walls.

f
[ sk300 @ 15.06.2006. 15:27 ] @
tocno je ako jako grije.
[ vujo032 @ 17.02.2007. 13:03 ] @
Slikoviti prikaz termolegulacije,prorodnim udavaljanjem i približavanjem spremnika sperme od tela:



[Ovu poruku je menjao vujo032 dana 06.03.2007. u 22:34 GMT+1]
[ cs_coyote @ 18.02.2007. 15:44 ] @
Ma ne nasedajte - ja im poverovao, rekoh - ja imam i radim sa tri komaTa prosecno 80ak sati nedeljno - smem da se malo opustenije ponasam, jelte. Epilog - trece na putu.
[ Nix @ 11.07.2007. 22:50 ] @
Ako sam dobro shvatio zracenje nastaje usled velike toplote laptopa dok je na krilu te se tako dovodi pitanje steriliteta?
Mene interesuje da li je zracenje samo topltota ili postoji jos nesto?
Pitam iz prostog razloga sto dosta vremena provodim radeci na krilu, pa ako bih stavio recimo nesto na krilo da li zracenja ne bi bilo ili se varam?