[ Mobtel @ 03.01.2005. 21:33 ] @
E pa ovako..
Resio ja da lepo napravim kucu pa imam pre toga par pitanja....
Sta je bolje?cigla blokovi ili onaj siporex blok?
sta mi treba od dokumentacije?napominjem da cu da rusim staru pa ocu da zidam novu ali malo vecu i drugaciju tako da imam struju kanalizaciju itd...
sta mislite o potkrovlju i kako ga najbolje izvesti tj koju mu nemenu dati?
itd imam jos pitanja ali cekam da se razvije tema...
slobodno dajte vase primere ili vasih prijatelja....

[Ovu poruku je menjao Mobtel dana 04.01.2005. u 14:09 GMT+1]
[ drdrksa @ 03.01.2005. 21:40 ] @
A da se ti ipak obratis nekom arhitekti?
[ Gojko Vujovic @ 03.01.2005. 22:26 ] @
Siporex naravno, isplatljiviji je na duže staze zbog daleko bolje izolacije. Obavezno uz to staklenu vunu, vazdušni sloj itd.

Planiraj obavezno dovoljno horizontalnih i vertikalnih vodova za kablove između soba, nezavisno od sve struje itd - za mrežu, telefone, itd. :) Toga nikad dovoljno, a lepše je da bude u zidu da ti ne vire svuda kablovi ili kanalice.
[ P l a c e b O @ 04.01.2005. 01:06 ] @
Prvo, da ti odgovorim u vezi dokumentacije.

Najpre bi trebao otići u opštinu i tražiti urbanističko-tehničke uslove (UTU) za tvoju parcelu, da se vidi gde se nalaze priključci za vodovod, kanalizaciju, eventualno gasovod...da se vidi ima li nekih ograničenja od strane urbanista po pitanju izgleda fasade ili visine objekta itd...a onda sa time otići u neki projektni biro da ti urade tehničku dokumentaciju (odnosno glavni projekat) za kuću koju nameravaš da gradiš. E sad, tamo će ti verovatno ponuditi neki već gotov projekat koji su oni radili i za koji dokumentacija već postoji, pa ako ti se nešto od toga svidi onda će ti tehnička dokumentacija biti gotova, tj. isprintana i ukoričena za manje od sat vremena, a i tebe će koštati od 1.5-2 EUR/m2

Ako ti se pak ne svidi ništa od ponuđenih rešenja onda ćeš tražiti da ti isprojektuju nešto prema tvojim željama, ali će te to više koštati, obično od 5-10 EUR/m2. U tom slučaju obavezno napravi spisak zahteva šta kuća treba da sadrži, tj. daj im projektni zadatak...i, btw, ono za kablove što je Gojko spominjao uopšte nije loša ideja

Kada završiš sa dokumentacijom onda ćeš od opštine da zatražiš odobrenje za izgradnju i tom prilikom podnosiš sledeća dokumenta:
- akt o urbanističkim uslovima koji si prvo tražio i koji nije stariji od 6 meseci
- tehničku dokumentaciju, odnosno glavni projekat kuće (koji je prošao reviziju)
- dokaz o pravu svojine na objektu, odnosno dokaz o pravu korišćenja na neizgrađenom građevinskom zemljištu
- drugi dokazi određeni urbanističkim planom, odnosno urabnističkim uslovima

Kada dobiješ odobrenje za izgradnju možeš da otpočneš sa građevinskim radovima, i obavezno radove prijavi građevinskoj inspekciji u opštini!

I da, kada jednom dobiješ odobrenje za izgradnju ono ti važi 2 godine, tako da ako radove ne započneš u tom roku, moraš odobrenje tražiti ponovo.

Sad, što se tiče odabira materijala za zidove, da li ćeš koristiti blok ili ciglu je svejedno sa stanovišta termike, zato što će se termičkim proračunom utvrditi kolika je debljina sloja termoizolacije potrebna u "sendvič" zidu kako bi se zadovoljili naši propisi po tom pitanju, a to je dužnost projektnog biroa, tako da ne moraš mnogo da se sada opterećuješ time. Izbor cigla ili blok igra bitnu ulogu kada se po obimu dosta gradi i kada imaš hiljade m3 zidova, gde je bitna brzina radova, i gde tebi kao investitoru nije svejedno da li će se koristiti cigla (gde radniku za 1 m3 ozidanog zida treba 3 sata) ili blok (gde mu treba 45 min.) a ti radnike plaćaš po času.

Siporex bih ja ipak zaobišao, iako je on super termo i zvučni izolator, jer se priča da je štetan po zdravlje. Čak i da su to samo glasine, ne bih voleo da se za 20 godina otkrije kako je kancerogen, kao recimo, hit u svoje vreme - azbest. I šta onda da radiš?

Veličinu kuće trebao bi da odrediš po veličini svoje porodice i realnim potrebama koje imaš kada je prostor u pitanju, tako da ako misliš da praviš mansardu radi mansarde a nemaš neku ideju kako bi taj prostor upotrebio bolje nemoj to raditi. Mišljenja sam da i prizemna kuća koja je funkcionalno isprojektovana je daleko bolja i prijatija za život od velike kuće u kojoj u neke prostorije nećeš ući ni 3 puta mesečno, a da ne pominjem uštede u grejanju zimi. Ovo naravno ne važi ako ti imaš para i želiš to da pokažeš


pozdrav i srećna gradnja!

[ Mobtel @ 04.01.2005. 13:08 ] @
e prvo da se zahvalim na vasim odgovorima..
Naravno da cu to da resim sa gradj.firmom oko dokumentacije ali me pre toga zanimaju neki detalji pa sam zato i postavio temu...
TO za siporex sam i ja cuo od drugara da kao nesto zraci stali pa me to i zanimalo a cim se tako nesto govori ja cu ga zaobici...(mada i tel kao zrace pa se opet nosi )
al sta ces....Ja inace na tom placu imam kucu....ali mislim da je rusim jer je vise nego dotrajala....
pa mislim napraviti malo vecu i konforniju nego sto je sada ali opet ne vise od 100 kvadrata...sa nekim potkrovljem itd...onako malo ali sa ukusom odradjeno...
ne znam sta za sada da pitam jedino neka vasa iskustva da iznesete...
koliko kosta recimo materijal..gradja itd...
[ Marenović Slaviša @ 04.01.2005. 17:23 ] @
Samo u vezi materijala:
Siporex ili nesto drugo - nije vazno. Iz prostog razloga sto se pitanje izolacije danas u svetu ( a i kod, zacudo ) resava postavljanjem mreze ispod koje se postavlja stiropor(?)
ili neki drugi materijal...nisam siguran o cemu je rec.
Svejedno, to je sada najbolja moguca izolacija.
Raspitaj se kod nekih malo boljih gradjevinaca koji su upuceni u nove tokove....
Sve najbolje.
[ Mobtel @ 04.01.2005. 20:43 ] @
Ja mislim da neide ispod(stiropor)nego ide na zid...sa spoljne strane...
zna li neko sta o ovom zracenju siporexa
[ P l a c e b O @ 04.01.2005. 23:09 ] @
U vezi izolacije...ako ćeš se obraćati projektnom birou za projekat kuće oni će to srediti, posve sa dokaznicom tj. termičkim proračunom koji se uklapa u naše propise. Ako ćeš raditi na svoju ruku nešto (što je loše), onda radi spoljne noseće zidove (od iznutra ka spolja) od cigle ili bloka 25cm + najlon + termoizolacija 5cm (staklena vuna, mineralna vuna - nemoj stiropor) + na kraju opeka (može i fasadna) 12cm. Tako si garantovano uštedeo znatne količine ogreva zimi. Takođe prozori treba da budu sa vakumiranim staklom zbog bolje izolazije.

Inače moj komšija na selu, ima spoljne zidove od 25cm i potroši preko zime za kuću na sprat ~14 m3 drva i ~5 t uglja....strašno!

ovo za mrežu i stiropor nisam čuo...kao i da je to najbolja moguća izolacija

Imao sam jedan isečak iz novina baš o zračenju materijala, ali ne mogu sad da ga nađem...inače jako je star, izašao pre otprilike 8 god. U svakom slučaju ja bi siporex ipak zaobišao pošto gradiš kuću. Siporex je ok ako praviš neku šupu ili halu i sl. u kojoj nećeš živeti.



[ Marenović Slaviša @ 05.01.2005. 11:07 ] @
Citat:
Mobtel: Ja mislim da neide ispod(stiropor)nego ide na zid...sa spoljne strane...
zna li neko sta o ovom zracenju siporexa

Da, upravo tako.
Sa spoljne strane ispod mreze koja drzi stiropor...

Blokovi ili cigla....
Nesto trece?
[ Mobtel @ 05.01.2005. 13:41 ] @
Nista onda da zaobidjem siporex...
Nego kako idu cene....
gradja,materijal...
[ ventura @ 05.01.2005. 14:20 ] @
Kazu da je siporex los... A zasto ne bi probao neke nove gradjevinske materijale, tipa ytong?
[ markom @ 05.01.2005. 14:25 ] @
Uzgred, ja baš sad Googlah malo za taj Siporex... Nigde nisam našao ijedan komentar da je štetan (sem nekih kuća u Engleskoj što će da se sruše).

Ima li neko nešto više o tome, ili je to, prosto, "strah-od-novog"?

Marko.
[ Marenović Slaviša @ 05.01.2005. 16:40 ] @
Siporex uopste nije nov.
Pre 15 godina je koriscen za neko dogradjivanje na kuci (potkrovlje) i sada se kajemo sto smo ga koristili.
[ Mobtel @ 06.01.2005. 13:02 ] @
Citat:
ventura: Kazu da je siporex los... A zasto ne bi probao neke nove gradjevinske materijale, tipa ytong?

a to je?neki link?
Citat:
markom: Uzgred, ja baš sad Googlah malo za taj Siporex... Nigde nisam našao ijedan komentar da je štetan (sem nekih kuća u Engleskoj što će da se sruše).

Ima li neko nešto više o tome, ili je to, prosto, "strah-od-novog"?

Marko.
oce kuce da se ruse?hahahahaa pa zar je toliko los?
ono nam da sluzi da babe zuljaju pete s istim ali ....
treba posle ovih praznika da odem u jedno gradj.preduzece koje ce to sve verovatno da mi odradi...

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 23.01.2007. u 13:35 GMT+1]
[ TDK @ 09.01.2005. 11:08 ] @
Siporex moze da bude stetan (pogotovo ovde u Srbije gde ti niko nista ne garantuje po pitanju kvaliteta).Znam da su se Slovenci dobro zavrnuli posto su dosta u "dezeli" izgradili sa njim a sada se gorko kaju jer se ispostavilo da se ne radi o ekoloskom materijalu.Staklena vuna ima takodje losih osobina,tj. stvaraju se mikro cestice koje ako se udisu ....Zato je bolje ispod izolacije upotrebiti gipsane table a ne npr. lamperiju.Nasi ljudi da bi ustedeli (to oni misle) obicno koriste jeftinije izolacije (manja gustina-uglavnom je moderno uzeti uvoznu izolaciju Isover naspram skuplje ali i bolje domace-Vunizol).Ovakva izolacija koja nema odgovarajucu gustinu,vremenom se "sroza" pa to vise nije -to.Sto se tice stiropora,citao sam neke clanke gde se kaze da on ispusta neke stetne hemikalije (ako ovo nije konkurentska patka). Takodje postoji i problem stabilizacije, tj. one price da posle odredjenog vremena gubi na zapremini (ovo vazi ako se ne postuje procedura proizvodnje).
Znaci-sta god uzmes i upotrebis-pogresices!
[ lancia88 @ 09.01.2005. 12:01 ] @
Pozdrav,
ja imam kucu zidanu od siporexa i mogu da kazem da je rec o zaista dobroj izolaciji u odnosu na ostale materijale. Sto se tice kancerogenosti i slicnih stetnih efekata, mene ne zamara jer retko sam u njoj (jednom nedeljeno) a vecinu vremena provodim u stanovima u centru grada (poslovni i privatni prostori) pa ako me ne ubije centar grada, verovatno nece ni siporex:). Vikendica o kojoj pisem ima oko sebe jos tri kuce na relativno malom prostoru i najlosije je izolovana ona koja je od cigle gradjena i samo omalterisana. Nasuprot njoj, komsija je upravo uradio izolaciju pretprosle godine sa stiroporm i mrezom preko njega. Veoma je zadovoljan (gradjevinski je preduzimac, bas majstor a ne "snalazljivac") i ja sam primetio da je osetno toplije tokom ove zime (koja i nije bas neka za sada) ali i ne koristi klimu a opet nije bilo ni letos prevruce kod njega, iako ni leto nije bilo kako treba.

Slazem se da je za unutrasnju izolaciju bolje upotrebiti gipsane ploce umesto lamperije, moguce da cu na leto bas u toj kuci raditi izolaciju potkrovlja pa sam u tu svrhu vec uzeo gipsane ploce. Imam poslovnog partnera koji radi samo gipsarske radove i ne stize da dise od posla a oko 90% sveg posla ode na upravo postavljanje tabli od cega je najmanje polovina, kako on kaze, u svrhu izolacije o kakvoj pricamo.

Pravilo koje uvek treba postovati: drzi se striktno projektne dokumentacije i ne pokusavaj da ustedis na samoj realizaciji jer nema mogucnosti da se to ne osveti vremenom. Najbolja stednja je upravo to.

Projektna dokumentacija kako je opisao postupak P l a c e b O jeste najbolji nacin za ustedu jer za takve stvari posrednici obicno dosta novaca uzmu ali to nije potrebno u ovom slucaju osim ako ne mislis da poprilicno prosiris kucu posle adaptacije. Ukoliko mislis da ces neznatno izaci van okvira stare kuce, dozvola za adaptaciju verovatno nece ni trebati, naravno, ukoliko imas urednu dozvolu za postojecu kucu. Uredna dozvola podrazumeva pored gradjevinske dozvole koju dobijas po obavljenom postupku kako ga je P l a c e b O opisao i upotrebnu dozvolu koja je rezultat izlaska komisije na teren i konstatacije da su radovi izvrseni prema izdatoj dozvoli i resenja nisu izlazila iz okvira odobrenog. Na osnovu tih dozvola se moze izvrsiti uknjizavanje objekta. Pod bilo kojim uslovima ako je objekat uknjizen, slobodno zidaj i koncentrisi se na gradjevinski deo jer verovatno ne trebas dozvole u ovom slucaju.
[ Mobtel @ 19.01.2005. 20:40 ] @
Sta znate o montaznim kucama tj o onim koje se sklapaju od delova...
Ja sam pre par godna gledao neku emisiju na sat.u nemackoj prave takve kuce...
zZidovi su od nekom materijala(plexiglas ili sta vec) pa je zid u stilo vakumiranog prozora sa izolacijom unutra i onda je nameru napravljen zid i onda se kuca sklapa....Cuo sam da se to pojavilo i kod nas pa me zanima jel ima neko neke info....
i sta mislite o istom
[ Miloš Bjelanović @ 19.01.2005. 21:35 ] @
Neko je na Ledinama gradio kuću i ostalo mu je siporeksa. Pošto se bavi trgovinom, rješio lik da napravi mali magacin za svoju robu. Da ne bi bacao pare, uzme ti on onaj siporeks što mu je ostao i napravi blago rečeno kutiju sa funkcijom magacina.

Jednog jutra on ti krene po robu u "magacin" i vidi nema robe. Kako? Došao neko sa testerom i napravio prolaz za par minuta.

Pouka: siporeks koristi samo kao unutrašnje zidove. Za spoljne zidove se koristi tzv. "sendvič" zid debljine 45-50cm. Ide blok 20cm, pa 1cm prazno, pa termoizolacija (stiropor) 5cm, 20cm siporeks.
[ IlijaI @ 23.02.2005. 13:12 ] @
A da li je neko razmisljao ili sproveo u delo, gradnju spoljasnjih zidova od dva materijala: spolja siporeks, a unutra cigla, bez ikakvog praznog prosotra izmedju? Time bi se anulirale lose mehanicke osobine siporeksa, a takodje i njegov eventualni stetan uticaj na unutrasnjost (hemijski, zracenje...) prostorije. Pri tome bi siporeks, kao bolji termoizolacioni materijal ostao sa spoljasnje strane, mehanicki zasticen slojem obicnog maltera.
[ Burgos @ 23.02.2005. 13:37 ] @
Sendvič zid je najbolje rešenje:

CIGLA - STAKLENA VUNA ili STIROPOR - BLOKOVI
[ goranvuk @ 13.03.2005. 13:33 ] @
Citat:
Mobtel: Sta znate o montaznim kucama tj o onim koje se sklapaju od delova...
Ja sam pre par godna gledao neku emisiju na sat.u nemackoj prave takve kuce...
zZidovi su od nekom materijala(plexiglas ili sta vec) pa je zid u stilo vakumiranog prozora sa izolacijom unutra i onda je nameru napravljen zid i onda se kuca sklapa....Cuo sam da se to pojavilo i kod nas pa me zanima jel ima neko neke info....
i sta mislite o istom



ja sam se raspitivao o ovakvim kucama,i kod nas ih radi spik-sloga ivanjka (www.spik.co.yu/sloga ) kvalitet je kao i sve kod nas dosta opao, ali to ti najjeftinije moguce i najbrze resenje.kuca od nekih 11o kv se "slkopi za 2 nedelje",tvoja je obaveza za nadjes smestaj za 6 majstora ,a sve to te kosta nekih 20.000 evrica.dobijes kljuc u ruke.najveca mana je sto oni rade samo prizemne kuce,ali vec tad(leto 04)neki lik se setio pa kupuje gotove zidove kod ivanjice i pravi kuce na sprat ,malo modernije ,malo lepse itd..ali diplo skuplje,mada te i to kosta otprilike pola cene zidane.bice toga jos,ove godine dolaze i slovenci ,e oni su to vec pretvorili u umetnost.
[ goranvuk @ 13.03.2005. 13:53 ] @
mozes i da pogledas jos jedan materijal koji je relativno nov na nasem trzistu,i jos uvek nije toliko zastupljen kod nas,ali pogledaj sledece www.simprolit.com

tehnicke prednosti gradnje simprolit blokovima

gradnja simprolit blokovima,sa tehnicke strane,ne samo da poboljsava termicke karakteristike zidova,vec i tehnoloski znatno olaksava i ubrzava gradnju objekta.

polazeci od same tezine simprolit blokova (oko 170-190 kg/m3)ocigledna je lakoca manipulacije,horizontalnog i vertikalnog tarnsporta,opterecenja nosivih konstruktivnih elemenata i sl.

posebno treba istaci da se kod nadogradnje objekata njihovom primenom ne samo izbegava ojacanje temelja,vec se vrlo cesto dobija mogucnost da se,tamo gde to urbanisticki uslovi dozvoljavaju,umesto jedne nadzidaju i dve etaze.

analizu teh.prednosti gradnje simprolit blokova izvrsili su firme >termozastita-ar soft< iz beograda za nase klimatske uslove i firma >baltijska korporacija< iz sankt-peterburga za klimatske uslove ruske federacije.
opsti zakljucak je da se gradnjim simprolit blokovima postize:
-znatno manja debljina konstrukcije
-manji utrosak materijala
-manja tezina konstrukcije
-bolje termo-tehnicke karakteristike
-manji termicki gubici
-brze izvodjenje itd..
sve navedeno doprinelo je da simprolit elemente u ruskoj federaciji nazovu >cudo-materijal XXI veka........