Prvo, da ti odgovorim u vezi dokumentacije.
Najpre bi trebao otići u opštinu i tražiti urbanističko-tehničke uslove (UTU) za tvoju parcelu, da se vidi gde se nalaze priključci za vodovod, kanalizaciju, eventualno gasovod...da se vidi ima li nekih ograničenja od strane urbanista po pitanju izgleda fasade ili visine objekta itd...a onda sa time otići u neki projektni biro da ti urade tehničku dokumentaciju (odnosno glavni projekat) za kuću koju nameravaš da gradiš. E sad, tamo će ti verovatno ponuditi neki već gotov projekat koji su oni radili i za koji dokumentacija već postoji, pa ako ti se nešto od toga svidi onda će ti tehnička dokumentacija biti gotova, tj. isprintana i ukoričena za manje od sat vremena, a i tebe će koštati od 1.5-2 EUR/m2
Ako ti se pak ne svidi ništa od ponuđenih rešenja onda ćeš tražiti da ti isprojektuju nešto prema tvojim željama, ali će te to više koštati, obično od 5-10 EUR/m2. U tom slučaju obavezno napravi spisak zahteva šta kuća treba da sadrži, tj. daj im projektni zadatak...i, btw, ono za kablove što je Gojko spominjao uopšte nije loša ideja
Kada završiš sa dokumentacijom onda ćeš od opštine da zatražiš odobrenje za izgradnju i tom prilikom podnosiš sledeća dokumenta:
- akt o urbanističkim uslovima koji si prvo tražio i koji nije stariji od 6 meseci
- tehničku dokumentaciju, odnosno glavni projekat kuće (koji je prošao reviziju)
- dokaz o pravu svojine na objektu, odnosno dokaz o pravu korišćenja na neizgrađenom građevinskom zemljištu
- drugi dokazi određeni urbanističkim planom, odnosno urabnističkim uslovima
Kada dobiješ odobrenje za izgradnju možeš da otpočneš sa građevinskim radovima, i obavezno radove prijavi građevinskoj inspekciji u opštini!
I da, kada jednom dobiješ odobrenje za izgradnju ono ti važi 2 godine, tako da ako radove ne započneš u tom roku, moraš odobrenje tražiti ponovo.
Sad, što se tiče odabira materijala za zidove, da li ćeš koristiti blok ili ciglu je svejedno sa stanovišta termike, zato što će se termičkim proračunom utvrditi kolika je debljina sloja termoizolacije potrebna u "sendvič" zidu kako bi se zadovoljili naši propisi po tom pitanju, a to je dužnost projektnog biroa, tako da ne moraš mnogo da se sada opterećuješ time. Izbor cigla ili blok igra bitnu ulogu kada se po obimu dosta gradi i kada imaš hiljade m3 zidova, gde je bitna brzina radova, i gde tebi kao investitoru nije svejedno da li će se koristiti cigla (gde radniku za 1 m3 ozidanog zida treba 3 sata) ili blok (gde mu treba 45 min.) a ti radnike plaćaš po času.
Siporex bih ja ipak zaobišao, iako je on super termo i zvučni izolator, jer se priča da je štetan po zdravlje. Čak i da su to samo glasine, ne bih voleo da se za 20 godina otkrije kako je kancerogen, kao recimo, hit u svoje vreme - azbest. I šta onda da radiš?
Veličinu kuće trebao bi da odrediš po veličini svoje porodice i realnim potrebama koje imaš kada je prostor u pitanju, tako da ako misliš da praviš mansardu radi mansarde a nemaš neku ideju kako bi taj prostor upotrebio bolje nemoj to raditi. Mišljenja sam da i prizemna kuća koja je funkcionalno isprojektovana je daleko bolja i prijatija za život od velike kuće u kojoj u neke prostorije nećeš ući ni 3 puta mesečno, a da ne pominjem uštede u grejanju zimi. Ovo naravno ne važi ako ti imaš para i želiš to da pokažeš
pozdrav i srećna gradnja!