[ ::Sax:: @ 14.01.2005. 11:46 ] @
Dolazi mi neko drustvo veceras, a tokom ovih praznika sam oderao grlo od piva i zestine i ne mogu vise da is okusim. 'Naci, da li neko zna, kako se sprema, 'naci, koliko se kuva, da li se nesto dodaje, koje vino je najbolje za to i ostali mali detalji velikih majstora kuvaca vina:)
[ Milan Andjelkovic @ 14.01.2005. 11:58 ] @
Evo recimo ovako: http://www2.serbiancafe.com/kuvar/10/697

Nisam nikad probao da napravim, ali evo sad si mi dao ideju :)
[ zi:: @ 14.01.2005. 12:39 ] @
Ja to obicno radim ovako:

u 3-4 dcl vode stavim:
par karanfilica, cimet u kori, vanilu (moze i vanilin secer), par kasika secera, krisku limuna
pustim vodu da prokljuca, ovo je bitno, da bi zacini delovali ...
izvadim zacine, ulijem vino (moze od 5dcl do 1l, zavisi od ukusa), i dovedem do vrenja, ali ne pustim da provre. Na taj nacin se ukusi sjedine, ali alkohol ne ispari jako.

Mozes koristiti belo ili crno vino, ne mora biti ekstra kvaliteta.

Sluziti toplo :)
[ miokus @ 14.01.2005. 13:22 ] @
Mesati vodu i vino?! Skrnavljenje.
[ S_Kid @ 14.01.2005. 15:28 ] @
Evo recepta za svedsko kuvano vino (Glog se zove i jebekeve:)

Dve kile crnog vina
Dve sake sirovih lesnika
Saka sirovog badema
Sitno seckana kora od 2 pomorandze
Karanfilic
Secer
2dl vodke od borovnice, moze i sumsko voce
2 sake suvog grozdja

Sve smuljati, ostaviti da prokljuca a onda na umerenoj vatri kuvati jos 20ak minuta. Kutlacom se sipa u solje, kasicicom se kupi sve ono sto pliva :) po ukusu moze se menjati, necega malo vise necega malo manje, ovo je moja proverena mera.

Prijatno!
[ zi:: @ 14.01.2005. 16:46 ] @
Probacu glog, hvala za recept i ideju, super zvuci!

sto se tice skrnavljenja zbog mesanja vode i vina:
well, ne kuva se vino, nego se kuva 'vino', pice koje jedva zasluzuje to ime, a podseca na vino.

[ cicika @ 14.01.2005. 20:53 ] @
Momci, recepti za kuvano vino su sjajni. Zahvaljujem!
Inače najbolje mi "sedne" kad na skijanju pravim pauzu za odmor!
[ ::Sax:: @ 15.01.2005. 13:17 ] @
Citat:
zi::: Ja to obicno radim ovako:

u 3-4 dcl vode stavim:
par karanfilica, cimet u kori, vanilu (moze i vanilin secer), par kasika secera, krisku limuna
pustim vodu da prokljuca, ovo je bitno, da bi zacini delovali ...
izvadim zacine, ulijem vino (moze od 5dcl do 1l, zavisi od ukusa), i dovedem do vrenja, ali ne pustim da provre. Na taj nacin se ukusi sjedine, ali alkohol ne ispari jako.

Mozes koristiti belo ili crno vino, ne mora biti ekstra kvaliteta.

Sluziti toplo :)


Uuuuuuu, ovaj sam probao sinoc... brateeee, bas je super. Jako mi se svidja kako mu cimet i limun daju smek. Ali sledecom prilikom obavezno moram da probam kombinaciju sa lesnicima. Ziveli.
[ pctel @ 15.01.2005. 14:05 ] @
a biber zar niko ne koristi!? Vino kuvano sa birerom je stari narodni lek, ja sam ga licno proverio, leci od gripa i prehlade, ali ozbiljno, ja u apoteci nisam bio preko 10 godina. Kad me grip savlada ja samo skuvam jedan litar, legnem da spavam i sutradan kad se probudim sam kao novi.