[ Grozzzni @ 18.01.2005. 13:46 ] @
Svi smo videli zrtve cunamija u Aziji. Ja vam postavljam jedno prosto pitanje. Sta vi mislite o svemu tome. Da li je to stvarno prirodna katastrofa ili su Amerikanci poput filma Core, napravili ovu katastrofu. Ne moraju biti Amerikanci, bitno mi je vase misljenje. Pozdrav:)
[ Mitrović Srđan @ 18.01.2005. 14:17 ] @
jeste oni su.

:p
i ja sam mislio o toj teoriji zavere
[ Ivan Dimkovic @ 18.01.2005. 14:44 ] @
Hebote, taj pojas milionima godina predstavlja najgore tektonsko podrucje i sa tim se svi naucnici slazu...

Stvarno teoreticari zavera mogu malo da uzmu knjige istorije u ruke... pretpostavljam da su Ameri izazvali i erupciju vulkana Krakatau u istoj oblasti... u XIX veku... ili su to mozda njihovi partneri vanzemaljci iz X-Files :-)
[ mrkidivx @ 18.01.2005. 14:48 ] @
Uh, dosta bre više te priče o zaverama!
Ameri nisu cvećke, al što je mnogo mnogo je.
[ bluesman @ 18.01.2005. 14:55 ] @
Nisu ameri - to je bio albanski lobi ili jehovini svedoci... :-)
[ enes_k1 @ 18.01.2005. 15:41 ] @
Ja mislim da je to Sloba smislio kao jedini nacin da ga puste kuci, a u Hagu vec spremaju tuzbu protiv gdina. Tsunamija
[ Not now, John! @ 18.01.2005. 16:16 ] @
Opet će sve da svale na Srbe, majku im.
[ markolazarevic @ 18.01.2005. 16:58 ] @
Tu su umesali prste Pokemoni,Molder i Skali, Hari Poter , Nindza kornjace i koferce itd.
[ Grozzzni @ 18.01.2005. 16:59 ] @
Da, da sto je mnogo mnogo je 160 000 zrtava je stvarno puno. Slazem se da su tu tektonske ploce, ali nisam iskljucio dejstvo Amera tu:)
[ popeye @ 18.01.2005. 20:49 ] @
Ne daj se prevariti i ne veruj nikom. CIA je svuda i prisluškuje sve telefonske linije. Znači, četvore oči kada nešto pišeš na forumu.

PS. Priča se da je Dimković američki (neki kažu nemački) tajni agent, ali svako zna kako on radi za te vanzemaljce o kojima priča.
[ Grozzzni @ 18.01.2005. 21:00 ] @
Ma ne verujem ja nikome covece. Nikada nisi siguran sta sve mogu da urade. Evo bas jutros sam u nekim novinama (cini mi se u "Politici") procitao kako su Americki specijalci usli u Iran i zauzeli nuklearne centrale i hale za lansiranje hemijskih bojevih raketa. Sve bre oni kontrolisu, samo kad osete da mogu biti ugrozeni onda reaguju
[ Ivan Dimkovic @ 18.01.2005. 21:07 ] @
Jebote... kapiram da ovi ameri najvise profitiraju na teorijama zavere pa ih svi uzimaju za nesto 10000 puta opasnije nego sto jesu.

Daj bre, kakve veze ima upad specijalnih jedinica u neku zemlju (velika teskoca uci u tu pustinjcugu - pa dileri dopom prolaze tuda svaki dan i niko ih ne hvata) sa prirodnom katastrofom koja je ispustila energiju od 40000 atomskih bombi bacenih na hirosimu...

Manje Holivuda :-)

@edit - Iran nema nikakve nuklearne centrale.
[ popeye @ 18.01.2005. 21:10 ] @
Američki špijun, lepo reko'. Grozzzni, sad ti je valjda sve jasno.
[ Grozzzni @ 18.01.2005. 21:21 ] @
Da, ja sam malo pogresio. Ne nuklearne centrale, nego skladista za nuklearne bojeve glave. Ako mene iskreno pitate, ja mislim da oni ni nemaju nuklearke (mislim na bombe). Ali tako stampa pise. Ja sam vas pitao za vase misljenje o cunamiju. Mozda sam pogresio u formulisanju pitanja. Nisam mislio samo na Amere, nego sam hteo da vas konkretno pitam da li smatrate da je cunami izazvan sasvim prirodnom pojavom, ili je to delo ljudskih ruku ( Gledano globalno na celi svet)!
[ zaraza @ 18.01.2005. 21:23 ] @
To je sve krenulo od price o nuklearnim probama u tihom okeanu, pa kako to utice na tektonsku aktivnost, pa trte mrte i nije ni cudo da se to toliko naduva...mislim tacno je da nuklearna eksplozija 'napravi' mali zemljotres, ali 9 rihtera je malo mnogo....
[ Grozzzni @ 18.01.2005. 21:58 ] @
Ma 9 ipo Rihtera je jako mnogo. Sumnjam da je to "samo prirodna katastrofa", mislim da tu barem u maloj meri ima i ljudskog faktora. A za to smatram Amere, koji su verovatno isprobavali svoje "nove igracke"
[ Ivan Dimkovic @ 18.01.2005. 22:06 ] @
Covece, podignut je nivo zemlje par desetina metara duz hiljade kilometara.

Da li ti imas predstavu koliko je to miliona tona zemlje i kolika energija je potrebna da se ovo desi???

Da li ti imas predstavu da bi se eksplozija necega sto bi moglo da pomeri ovoliku kolicinu tla otkrila od strane svacijih mernih instrumenata?

Da li imas predstavu da je jedino ljudsko oruzje koje bi moglo ovo da izvede neka mega nuklearna bomba do sada nikada vidjena (najjaca ikad detonirana a-bomba je bila ruska car-bomba od 50 mega tona cija se svetlost videla i sa 1000 km razdaljine, a ovde pricamo o 1500+ mega tona) - a nuklearne bombe imaju losu osobinu da ostave vrlo merljiv trag..

Celokupna svetska naucna javnost se slaze da je u pitanju prirodni zemljotres. Nema ni jednog traga koji navodi na bilo sta sto bi moglo da bude delo ljudskih ruku - ali zato teoreticari zavere nikad ne spavaju.

Citat:

Sumnjam da je to "samo prirodna katastrofa", mislim da tu barem u maloj meri ima i ljudskog faktora. A za to smatram Amere,


A na osnovu cega sumnjas? I sto bas Amere... ? A ko je to pre Amera izazivao ovakve zemljotrese - ovo je 4-ti po redu u proteklih 100 godina, a u XIX veku je bio jedan jaci... a u proteklih 1000 godina je sigurno bilo bar 100 ovakvih zemljotresa...

[ Deda_Mraz @ 18.01.2005. 22:13 ] @
Dobro....kapiram ja da se ovde svi zezate na tu foru da je USA "umešana" u Cunami, ali zaista Amerika niti bilo ko drugi nije umešan ovde, ovde je umešana samo majka priroda što bi se reklo

Pre 2 nedelje sam gostovao na RTS-u (u publici) u emisiji o Cunamiju, bio sam pozvan da predstavljam zajedno sa svojim ortacima moju školu. BTW gosti su bili Marija iz Seizmološkog zavoda Srbije, Geotehničar i Geofizičar (što je moja struka), Meteorološki tehničar, astrolog (ne znam koji će on tu qurac?) i onaj ratni novinar Lazanski.

To područije gde je bio zemljotres je izuzetno trusno područije sa veoma puno aktivnih podzemnih vulkana koji ne izbijaju na površinu, i što je najčudnie oni ne izbacuju užarenu magmu koja se posle pretvara u lavu, nego izbacuju ništo drugio nego vrelo blato
Na tom područiju je spoj srednjokontinentalne i srednjoazijske ploče, tako da je zemljotres izazvan tektosnkim poremećajima koji izazivaju te ogromne ploče. Ti procesi se dogadjaju u proseku na svakih 1000 godina i traju oko godinu dana (stim što se desi jedan veliki i izuzetno jak poremecaj samo jednom a kasnije dosta puta slabiji), tako da smo ušli u doba tektonskih poremećaja

Evo da vam objasnim zašto ta teorija o mešanju amerike u cunami jako lako otpada! Kao što svi znate postoje uredjaji koji mere 100/60/24/7/365 potrese i seizmička pomeranja tla! Na tim seizmogramima iliti topogramima jasno se prepoznaje udar atomske bombe i zemljotres tako da ljudi koji uče da čitaju topografkse karte odmah mogu da prepoznaju da li je u pitanju atomska bomba ili prirodni zemljotres, čak može da se i provali da li je veštakči ili pravi zemljotres! Tako da je to prva opcija koja otpada, u vezi sa atomskom bombom. Druga opcija je ta da ako bi se u taj okean bacila atomska bomba, ni jedna životinja nebi prezivela, a svi znamo da nije pronadjena ni jedna jedina mrtva životinja!? Instikt ili nešto drugo.... Nebi preživela jer bi temperatura vode dostigla 70 stepeni i više, što bo dovelo do ključanja vode čak i na obalama, tako da i to otpada! Terća varijanta jeste da ni jedan satelit nije zabeležio atomsku bombu, pored američkog, britanskog, ruskog satelita koji snimaju svaki deo zemlje u svakom delu sekunde da se ne zabeleži udar atomske bombe je 1:10000000000000000000000000000000000000000 i još milijardu nula! Kada sateliti mogu da snime podmornicu na 500 m dubine u okeanu, onda jako lako mogu i udar atomke!

Tako da tu amerika i bilo ko i priče o bacanju nekih bombi, hidrogenskih ili atmoskih otpadaju, baš iz ovih razloga!

Postoji još jedan razlog zbog čega i da su hteli ameri nisu mogli da bace bombu u to područije! nedaleko od epicentra nekih 10-ak KM nalazi se američka vojna baza (izvinjavam se ako je nisam dobro napisao) Dijego Garsija to je u stvari ratno ostrvo veličine 20-ak fudbalskih stadiona, na kojem su stacionirani američki marinci koji se šalju u avganistan, iran itd I na tom ostrvu se čuvaju američke bojeve glave! Nadmosrka visina tog ostvar je verovali ili ne samo 1 metar, tako da su i amerr bili nespremni pa im je unisteni par borbenih aviona, dok su ostale "sakrili". E sada niko ne zna tačnu sudbinu tog ostrva jer politika pentagona je takva da kada se desi neke katastrofa u blizini ili u samoj američkoj bazi gde su stacionirani veliki broj američke kopnene pešadije i bojeve glave, tada stupa na snagu njihov zakon o ĆUTANJU, takorečeno, o sudbini te baze se ne priča, zabranjeno je bilo kakvo javno informisanje o tom ostrvu/bazi. Tako da se ni sada ne zna prava sudbina dijego garsije! A neverujem da bi ameri bacili bombu pored njihove baze, i još da se u toj bazi nalaze bojeve glave To će malo teže da prodje pored njih!

Eto tako da bi to bilo otprilike to što se tiče amera i njihovoj saradnji sa Cunamijem



jedna mala zanimljivost je to da se zemlja u toku zemljotresa okrenula 2236000 hiljaditi deo sekunde brže a to je 3 kosmička metra
[ Grozzzni @ 18.01.2005. 22:16 ] @
Dobro bre Ivane nemoj da si na kraj srca. Znam da su tamo tektonske ploce, i dovoljno je da ih malo "cvrknes" i napravices zemljotres. Ja ti ovde ne govorim o par stotina megatona razorne snage i o masi zemlje itd.. Samo ti kazem da ako `oces da napravis katastrofu dovoljno je da stavis 2 megatone eksploziva na pravo mesto i da izazoves zemljotres, a posle svi kazu to je zemljotres. Nisam ja mislio da to nije prirodna katastrofa, vec sam mislio da je ta katastrofa izazvana. To ti je kao domine, udaris jednu i izazoves lancanu reakciju. I sad ti kazes milioni tona zemlje i energija. Kada pogledas domine i tu ces da kazes covece znas ti koliko je tu potrebno energije?. Malo, sve ostalo ide spontano. Nemoj da se ljutis, ovu temu nisam otvorio da bi se ljudi svadjali, vec da popricamo i da cujem druga misljena. Uostalom da su ljudi uvek istog misljenja cemu bi onda sluzili ovakvi forumi?
[ Deda_Mraz @ 18.01.2005. 22:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Covece, podignut je nivo zemlje par desetina metara duz hiljade kilometara.


Nije podignut nego je nivo zemlje opao za čak 22.3 metra e sada vidi ti koliko je to kao 3 zgrade....
[ Aleksandar Marković @ 18.01.2005. 22:22 ] @
Za ozbiljnu raspravu: http://www.elitesecurity.org/tema/85388

Za flame> MADZONE
[ Grozzzni @ 18.01.2005. 22:27 ] @
Od Deda_Mraz-e kao strucnjak u ovoj oblasti ubedio si me da Ameri (kao ni jedna ljudska sila) nije imala veze sa cunamijem. Ok. Ali sada te kao strucnjaka pitam kada se to sve zna, sve te seizmoloske i topografske karte, strucnjaci, kada znate da se desava jaki udar, pa posle slabiji i sve to... Cuo sam da su predvideli cunami, (mislim da su indijski seizmolozi predvideli cunami) ali niko im nije verovao. Kao strucnjaka pitam te ZASTO?. U redu, rascistili smo da nije umesan ljudski faktor, ali zasto im nisu verovali? Kada su to strucnjaci toliko toga se zna itd... Zar oni nisu primetili da nijedna zivotinja nije poginula (Zar nisu primetili to povlacenje zivotinja?). Ne znam sta da mislim o tome. Tolike ljude je to zateklo nespremno. Kazes da je Dijego Garsija jako blizu i na 1 m nadmorske visine. Kako to sateliti nisu snimili i to se sve odjednom desilo. Znam da je talas jako brz (od 800-900 km/h) ali opet mi nije jasno
[ Deda_Mraz @ 18.01.2005. 22:40 ] @
Pa pazi tačno je da je to ostrvo garant nastradalo, ali niko od medija ne sme da izveštava o tome, tako su ameri utuvili sebi u vuglu i to tako stoji. Naravno sateliti imaju tačni pregled tog dela zemlje gde se nalazi i dijego garsija, ali to ne prikazuju, iz tog razloga jer amerika ne da i to je tako!

To je tačno da su predvideli ali nisu mogli da predvide brzinu kojem bi se kretao taj Cunami, jer cunami može da bude oko 2 metra i kreće se 6 km/h a može da dostigne oko 400 m (teoretski) i brzinu od 1100 km/h Tako da je jako teško da se predvidi cunami a pogotovu imajuci u vidu da se on formira u preoseku 1200 km od epicentra zemljotresa, i tada se u blizini obala voda povuče za samo ejdan minut oko 500 metara, i to je jako zanimljivo za gledanje da se voda povlači tom brzinom, ali posle toga nastaju katastrofalne posledice. Vecina ljudi ni ne zna za tu "foru" sa povlačenjem vode, i onda svi krenu prema vodi da gledaju dokle ce to da ide, i samo kada se ispred njih stvori cudoviste od 250 mestera koje juri 800 na sat, retko ko ce da se spasi, a verujem da je tako dosta ljudi poginulo!

To sto im niko nije verovao, nije bas tako, seizmolozi veruju naravno, i da neko kaze da se krece komete veca 6 puta od zemlje (lupam sada) oni bi im verovali! nego nije postojao sistem upozorenja za cunami, a i ti seizmolozi koji su ga predvideli nisu bas toliko ranije tio predvideli da bi mogli na vreme da upozore ljude u tom područiju!


Cunami tj zemljotres koji prouzrokuje cunami može se otkriti na jedan veoma interesantan metod a to je metod FOR SHOK'S Naime to su jako mali zemljotresi koji su možda 0.1-2 stepena rihterove skale, koji se ne osecaju fizicki ali ih Seizmo9loški zavod lako registruje, oni se dešavaju od prilike dve ipo nedleje pred veliki i glavni potres katastrofalnih razmera, ti for shoks se pojavljuju dve ipo nedelje na svkih 20-ak sekundi i pomoći njih može da se proračuna otprilike koje ce jacine biti udar, ali nazalost ne moze da se tacno proracuna gde ce biti epi centar i kada ce se desiti taj potres!
[ broker @ 18.01.2005. 22:48 ] @
Citat:
Deda_Mraz: Nije podignut nego je nivo zemlje opao za čak 22.3 metra e sada vidi ti koliko je to kao 3 zgrade....


Po propisima, jedan sprat ne bi trebao da bude nizi od 3 m pa kad se sve to izdeli ne moze nikako da ipsadni tri zgrade, mozda tri kuce.

Inace, ne treba zanemarivati moc rezonance. Vrlo male vibracije mogu da naprave dosta nereda i to cak prilicno daleko od mesta gde su vibracije izazvane. Tesko da je iko namerno izazvao ovu katastrofu ali je sasvim moguce da si Ameri i ostali raznoraznim probama sto nuklearki sto kojecega drugog uticali da se sve to malo preslozi.
[ Grozzzni @ 18.01.2005. 22:51 ] @
Da sve to teorijski lepo zvuci. Ali kazes da je FOR SHOK'S metoda uspesna, i da se sa njom lako odredjuje da ce sigurno biti cunami, iako se ne moze tacno odrediti epicentar i brzina kretanja talasa, kao i tacno vreme. Ali zar 2 nedelje nije dovoljno za evakuaciju priobalskih mesta???. Zar oni nisu znali da je cunami opasan, da su oni na maloj nadmorskoj visini i sve to. Ko zna mozda su se oni nadali najboljem (onom od 6 km/h), mada ih u tom trenutku ne razumem. Uvek treba biti spreman. A gledaj ti tu katastrofu preko 160 000 zrtava. Sto je mnogo mnogo je. Stvarno je to katastrofa!
[ Ivan Dimkovic @ 18.01.2005. 22:55 ] @
Grozzini,

Na osnovu cega materijalnog, osim nekog tvog uverenja, ti zakljucujes da ovo ima veze sa USA?

Da te podsetim, ovakvih zemljotresa (uporedive snage) je bilo 5-6 za poslednjih 100 godina, i bezbroj u proslosti... dakle, i bez Amera se zemljotresi desavaju i to bas u tom regionu.

[ Grozzzni @ 18.01.2005. 22:58 ] @
Dobro sad za spratove i zgrade manje vise. Cinjenica je da je nivo zemlje opao za 22.3 metra. Ja sam mislio da je ovo ipak izazvano ljudskom aktivnoscu, ali me je deda_mraz ubedio da nije. Onda je broker rekao da je rezonanca mocna stvar, i da ako pogodis frekvencu sve mozes da srusis. Pitanje za deda_mraza: Da li je moguce da se rezonancom koja se stvara nuklearnim probama, prouzrokuje pokretanje tektonskih ploca koje bi dovele do zemljotresa. Ovim bih smatrao da je to ipak ucinio ljudski faktor, ali posto se ne razumem u to, najbolje je da pitam strucnjaka u toj oblasti Dr. Deda_Mraza
[ BytEfLUSh @ 18.01.2005. 22:58 ] @
nit-picking:
U pitanju su "foreshocks", a ne "FOR SHOK'S" :)


[Ovu poruku je menjao BytEfLUSh dana 18.01.2005. u 23:59 GMT+1]
[ Deda_Mraz @ 18.01.2005. 22:59 ] @
Ma mislio sam na velicinu kuće, ali eto kada su mi prsti na tastaturi brzi od misli u glavi

Pa teško da se to u ovom slučaju može primeniti. Znam za tu metodu kada se na jednom mestu izazove potres a on se pomoću stručnih proračuna prenese putem seizmičkih talasa na neko udaljeno mesto. Slobodno možeš i tu metodu da odbaciš, jer kao prvo ti proračuni koji deluju na kretanje seizmičkih talasa velikih razmera pod neverovatnim pritiskom od 1500 MPG (mega paskal), je gotovo ne moguće da se prenose sa jednog mesta na drugo, tj da se izazovu (lupam) u srbiji a da se potres desi u crnoj gori. A i jedini faktor kretanja seizmološkog talasa je taj da nemože da raste nego da opada, kao kada baciš kamen u vodu, ona prva dva talasa su najveći (iako se tebi to ne čini ali tako je) dok je onaj zadnji gotovo i neprimetan, tako je i u seizmičkim talasima, jer ti da bi npr namesti potres iz beograda u jagodini, on ipak mora da dodje do te jagodine ne može da se odjednom tamo stvori i napravi štetu, nego mora neki sezmički talasa da ide tim celim putem i da se stvara sve jači i jači, ali opet ti kažem da je to teoretski i parktično gotovo nemoguće!
[ Deda_Mraz @ 18.01.2005. 23:04 ] @
Citat:
BytEfLUSh: nit-picking:
U pitanju su "foreshocks", a ne "FOR SHOK'S"


Znam da se tako piše ali ovako su nas učili na predavanjima pa mi ostalo u glavi, svejedno hvala za ispravku
[ Deda_Mraz @ 18.01.2005. 23:06 ] @
Citat:
Grozzzni: Da sve to teorijski lepo zvuci. Ali kazes da je FOR SHOK'S metoda uspesna, i da se sa njom lako odredjuje da ce sigurno biti cunami, iako se ne moze tacno odrediti epicentar i brzina kretanja talasa, kao i tacno vreme. Ali zar 2 nedelje nije dovoljno za evakuaciju priobalskih mesta???. Zar oni nisu znali da je cunami opasan, da su oni na maloj nadmorskoj visini i sve to. Ko zna mozda su se oni nadali najboljem (onom od 6 km/h)


Pazi ne možeš ti da znaš da će se baš stvoriti Cunami ti samo možeš da predvidiš da će udar biti jak, ali ponavljam da jako teško može da se predvidi dal će biti na kopnu ili na moru....
[ Grozzzni @ 18.01.2005. 23:09 ] @
Da, cuo sam da ako bi bio na kopnu da bi mesto bilo mnogo manje, nego kao sada u vodi. Jer bi bio razorniji ako bi bio na zemlji?
[ Deda_Mraz @ 18.01.2005. 23:16 ] @
Ne... tu se mnogi ljudi varaju.

Ne daj bože da je zemljotres 9.5 rihtera bio na kopnu, jer u tom slučaju taj deo kod indonezije gde je bio epicentar nebi sada više postojao utonuo bi u vodu!

Mnogi greše jer misle da je veća razorna moć u vodi, donekle i jeste ali samo u koliko je u blizini neka obala pa postoji mogućnost (kao sada) da se formira cunami i napravi vecu stetu nego sam zemljotres (sto je u sustitni i bilo tako), ali sigurno znaš da je masa vode veće od zapremine vazduha (kiseonika, azota bla bla bla), tako da bi veća šteta bila da je bio na kopnu zemljotres.
[ broker @ 18.01.2005. 23:38 ] @
Citat:
Deda_Mraz: se odjednom tamo stvori i napravi štetu, nego mora neki sezmički talasa da ide tim celim putem i da se stvara sve jači i jači, ali opet ti kažem da je to teoretski i parktično gotovo nemoguće!


Japanci su zakljucli da se jedan broj cunamija svara seizmickim poremecajima sa epicentrom izmejdu ostrva kada nastaju prilicno visoki talasi. Zabelezen je i jedan slucaj kada se obrusila visoka obala jednog ostvra i napravila talase izmedju tog i jos jednog ostrva koji su upali u rezonancu i stvorili talas visine preko 200 metara koji je presao preko celog ostrva.
[ Slobodan Miskovic @ 18.01.2005. 23:49 ] @
Sto se tice Amera, ne bi me cudilo da istrazivaju na tom polju (vestacko izazivanje zemljotresa) jer, jelte, toliko im je dosadno da izmisljaju i gay eliksire...i svakakve gluposti.. *ebote ne mogu da shvatim kako to da neko moze da prica kako je vestacko izazivanje zemljotresa nemoguce tj. da to niko ne radi a da se u isto vreme objavljuje projekat ''Gay bomba'' ...
[ Deda_Mraz @ 18.01.2005. 23:52 ] @
Citat:
broker: Japanci su zakljucli da se jedan broj cunamija svara seizmickim poremecajima sa epicentrom izmejdu ostrva kada nastaju prilicno visoki talasi. Zabelezen je i jedan slucaj kada se obrusila visoka obala jednog ostvra i napravila talase izmedju tog i jos jednog ostrva koji su upali u rezonancu i stvorili talas visine preko 200 metara koji je presao preko celog ostrva.


Da tako je moguće i to je prirodno, ali ovde nismo imali tu mogućnost da putem dva ostrva i obrušavanjem se stvori rezonanca i putem seizmičkih talasa stvori cunami. Ali opet u neku ruku to nije "zemljotres na daljinu" nego usled velikog obrušenja se izdigne veliki nivo vode sa jedne strane i sa durge strane i onda povuku veliki deo vode sa tog kopna u sebe i stvori se džinovski talas.

Ali ja sam imao utisak da si ti mene pitao da je moguće da je čovek napravio tu rezonancu i stvorio talas na drugom kraju, ali to je isto ne moguće!
[ Deda_Mraz @ 18.01.2005. 23:58 ] @
Citat:
STELLANOVA: Sto se tice Amera, ne bi me cudilo da istrazivaju na tom polju (vestacko izazivanje zemljotresa) jer, jelte, toliko im je dosadno da izmisljaju i gay eliksire...i svakakve gluposti.. *ebote ne mogu da shvatim kako to da neko moze da prica kako je vestacko izazivanje zemljotresa nemoguce tj. da to niko ne radi a da se u isto vreme objavljuje projekat ''Gay bomba'' ...


hehehe mislim da malos krećeš sa teme o tim gay bombama ma šta god ti to značilo

Niko nije rekao da zemljotres ne može da se veštački izazove!?

Pre par godina nacionalni zavod za tektonske pokrete u americi pronašlo je 100.000 dobrovoljaca i poredjala ih u jednu ogromnu kolonu, oni su svi stajali na stolicama na sred ulice, u trenutku kada je sat u ponoć otkucao 00:00 svi u isto vreme su skočili sa stolice na beton, i izazvali zemljotres od 1.8 stepena rihterove skale. Tako da je vrlo moguće da se veštački izazove zemljotres!

A svi se sećamo vrlo dobro jednog dela Nikole tesle i kada je u centru New York-a izazvao zemljotres pomoću jedne male sprave, koju je kasnije posle tog zemljotres uništio i splaio sva dokumenta, a to je živa istina da je to bilo!

Tako da zemljotresi se mogu izazvati i veštački!
[ Slobodan Miskovic @ 19.01.2005. 00:08 ] @
Citat:
Gay Bomba


http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/4174519.stm
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2005. 00:09 ] @
Citat:

da se u isto vreme objavljuje projekat ''Gay bomba'' ...


Citaj pazljivije - taj projekat nikad nije uspeo niti je bilo izgleda da uspe... a to sam postovao iz zezancije ciste :-)

A propo vestackog izazivanja zemljotresa - svi znamo onu poznatu, zamislite da se Kinezi dogovore da svi u jednom momentu skoce i poremete zemljinu osu... 1.6 milijardi ljudi... nije to za zezanje ;-)
[ Slobodan Miskovic @ 19.01.2005. 00:13 ] @
Ma znam da je propo :) nego, fazon je sto je on postojao, znaci da su racunali na njega ...

E a sto se tice Kineza, ja sam negde procitao da kada bi svi Kinezi usli u okean toliko bi podigli nivo vode da bi cela zapadna obala USA bila potopljena ...
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2005. 08:41 ] @
Pa ti kinezi su potencijalni weapon of mass destruction :-)
[ marko37 @ 19.01.2005. 12:14 ] @
Citat:
ali je sasvim moguce da si Ameri i ostali raznoraznim probama sto nuklearki sto kojecega drugog uticali da se sve to malo preslozi.



Ok, ali za rezonancu ti ipak treba neki malo dugotrajniji izvor. Jedna eksplozija - jedan udar, teško da će to da izazove neku rezonanciju objekata tih dimenzija.

Citat:
Zabelezen je i jedan slucaj kada se obrusila visoka obala jednog ostvra i napravila talase izmedju tog i jos jednog ostrva koji su upali u rezonancu i stvorili talas visine preko 200 metara koji je presao preko celog ostrva.



Meni ovo deluje neverovatno. Elem, kad sve drugo omane, ostane zakon o održanju energije ostaje. Znači obala = komad zemlje na nekoj visini = potencijalna energija te količine sa centrom mase na toj visini. A talas od 200 metara ima i kinetičku i potencijalnu energiju. Znači svih onih 200 metara vode svom dužinom i svom brzinom mi deluje mnooooogo. Teško da bi komad zemlje sa ostrva mogao tako nešto da napravi.

--

BASIC programmers never die, they GOSUB without RETURN.

[ zaraza @ 19.01.2005. 12:25 ] @
Citat:
STELLANOVA:
E a sto se tice Kineza, ja sam negde procitao da kada bi svi Kinezi usli u okean toliko bi podigli nivo vode da bi cela zapadna obala USA bila potopljena ...


ja sam procitao da kada bi svi u isto vreme poceli da skacu, da bi pomerili Zemlju sa orbite :))
[ salec @ 19.01.2005. 12:43 ] @
@Deda_Mraz: Nevezano za receni Cunami, ali u vezi sa slabljenjem seizmickih talasa: da li je ikada zabelezen efekat da pocetni zemljotres izazove "okidanje" oslobadjanja nagomilane tenzije duz npr. linije raseda ili sudara kontinentalnih tektonskih ploca i na taj nacin izazove "super zemljotres" koji se pojacava udaljavanjem od epicentra prvobitnog zemljotresa, ili se kontakt uvek ostvaruje i tenzije rastu na relativno malom podrucju?
Mozda bi, upravo suprotno od pretpostavljenog, podzemne nuklearne eksplozije mogle da se iskoriste da se izazovu manji zemljotresi "na vreme", da ne dodje do "velikog" posle dugog zatisja.
[ Grozzzni @ 19.01.2005. 12:51 ] @
Mozda je (opet po 100 put kazem) uzrok ovome ipak ljudski faktor. Moguce da su neke nuklearke eksplodirale u silosima pod zemljom. Pitanje za Deda_Mraza: Ako bi postojale nuklearke na tom ostrvu (americkoj vojnoj bazi), i kada bi eksplodirale, da li bi onda postojala mogucnost da rezonanca izazove pokrete tektonskih ploca?
[ djordje @ 19.01.2005. 14:52 ] @
Svasta je moguce ali se jednostavno ne desava. Ti bas volis da mastas o zaverama, a? A sta mislis da malo prestanes da razmisljas o tome i posvetis se nekim stvarima na koje mozes da utices?
[ Grozzzni @ 19.01.2005. 16:41 ] @
Djordje, ja ne mastam, ja samo pitam. A pitam zato sto me interesuje. A sta bi to bilo na sta mogu da uticem. Radim ja i te stvari, ali ovo sam ovako postavio na ovaj forum, jer je me interesovalo da li bi moglo na to da se utice ili ne. Vidim da masa vas smatra da ne moze, neki kazu mozda, a niko nije siguran, pa ste me stoga ubedili da ne moze. Bez ljutnje molim
[ djordje @ 19.01.2005. 17:13 ] @
Ma sve je moguce, samo je pitanje koliko se isplati. Nema ljutnje, naravno
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2005. 17:21 ] @
A zamislite da je sad 1985 a ne 2005 godina - pitali bi se da li je u to umesao prste SSSR ili pak USA ;-) a za 20-30 godina ce i Kina biti u igri :)

Na svu srecu - priroda i ovakve stvari tu su da ljude opomenu koliko su cela civilizacija i sve njene tvorevine nistavni prema nekoliko desetina sekundi umerenog besa prirode (moze ovo da bude i jos gore, zamislite samo malo veci meteor ili zemljotres i erupciju vulkana u nekoj jako naseljenoj zoni) ...
[ aantsas @ 19.01.2005. 18:56 ] @
CIA,snajka,CIA...
Upropastili su pola sveta!

[ Grozzzni @ 19.01.2005. 19:46 ] @
Da, da se ovakav zemljotres desio za 20-30 godina ko zna sta bi bilo. Mozda bi optuzili i vanzemaljece:). Naravno Ivane da je priroda mnogo jaca nego mi, i tu bitku nikada ne mozemo dobiti. Pomenuo si sta bi bilo (kad bi bilo) ako bi se takva katastrofa desila u veoma naseljenom mestu. Neko mi je rekao da postoji veliki vulkan (precnika 60 Km) u istocnoj Americi (ako se ne varam u oblasti Jeloustoun Parka), koji kada bi proradio, u momentu bi odvalio taj istocni deo amerike, plus sto bi digao takvu prasinu na da zemlji ne bi bilo sunca jedno 2-3 godine (Nemojte da me napadate zbog ove izjave, jer sam je samo cuo, tako da ne mogu da verujem u nju, iako ovde mnogi kazu da volim da mastam:) ).
[ djordje @ 19.01.2005. 19:53 ] @
l niko nije rekao da je masta losa
[ Grozzzni @ 19.01.2005. 20:56 ] @
Ma znam da masta nije losa. Mozda sam preterao sa ljudskim faktorom. Jeste to prirodna katastrofa, samo sam zeleo da saznam sta vi mislite o tome, da li je moguce da su barem malim delom ljudi uticali na to (ne kazem da ako ne bi bilo ljudi da se ovaj cunami ne bi dogodio, nego samo mislim da smo ga barem malo ubrzali sa tim nuklearnim probama itd...)
[ Deluxer330 @ 19.01.2005. 22:50 ] @
Grozzzni sto sumnjas na Amere a ne Na Ruse , ja bi pre reko da su rusi to uradili ako je tu uopste umesana ljudska ruka.
[ H@usto® @ 19.01.2005. 23:21 ] @
Ma kakvi Rusi, to mogu biti samo "Gringosi", ali nisu. I to sto kazete da ne mogu da budu umesani (Deda Mraz) i da mora da se baci atomska bomba... zasto da ne? Kada su kod nas bile one silne poplave '99. za vreme rata, nijedna nuklearka nije bacena, pa se desilo. To se "satelitima" i radi. Izaziva neke poremecaje u prirodi do kojih dovodi te nepogode. Napredna je nauka, a oni su najjaci. Mada zavisi za sta? Cunami i nije, ali ovo za nas... Tako people kaze! A i ja loopam.....
[ DaChaS @ 20.01.2005. 01:37 ] @
Citat:
H@usto®: Ma kakvi Rusi, to mogu biti samo "Gringosi", ali nisu. I to sto kazete da ne mogu da budu umesani (Deda Mraz) i da mora da se baci atomska bomba... zasto da ne? Kada su kod nas bile one silne poplave '99. za vreme rata, nijedna nuklearka nije bacena, pa se desilo. To se "satelitima" i radi. Izaziva neke poremecaje u prirodi do kojih dovodi te nepogode. Napredna je nauka, a oni su najjaci. Mada zavisi za sta? Cunami i nije, ali ovo za nas... Tako people kaze! A i ja loopam.....


da li si ti svestan shta si napisao
[ djordje @ 20.01.2005. 01:53 ] @
pa i ako nije bice sutra kad se otrezni
[ PiceCLuE @ 20.01.2005. 02:27 ] @
Sad sam citao ovo o gay bombi, i zapazio sam da se sve to istrazivalo u The US Air Force Wright Laboratory in Dayton, Ohio.
Mislim da se secate sta se bas u toj vojnoj bazi desavalo 1995 i ko je sve tamo bio sa ovih prostora, pa evo vam materijala za teoriju zavere. A sto jes' jes' i uspeli su sve da ih pomire - make love - not war
[ Grozzzni @ 20.01.2005. 13:22 ] @
H@usto®, stvarno si genije. Vidis ovo cak ni meni ne bi palo na pamet sa satelitima. Iako kazu da bas volim da mastam i da imam teorije zavere, ovo sa satelitima je stvarno genijalno za neki SF roman, ali bez ljutnje ne mogu da poverujem u to. Ne znam da li si ikada igrao Red Alert 2, mislim da tamo ima onaj satelit koji usmerava sunceve zrake i przi po zemlji sve sto stigne (ima i neki film o tome sa nekim Ikarus satelitom samo sam zaboravio kako se zove:) ). Molim te nemoj da se uvredis, ali ovo sto si napisao nema smisla, (mada znam da je polovina (ako ne cak i vise) takva:) ). Pozdrav svima!
[ djordje @ 20.01.2005. 14:09 ] @
Kad ti grozni kaze da nema smisla onda je to uvreda
[ Grozzzni @ 20.01.2005. 14:30 ] @
E djordje necemo nikoga da vredjamo. Ja sam samo rekao da smatram da to nema smisla, ali nisam mislio da ga time uvredim. Samo mi to sto je rekao deluje isuvise nerealno (cak i za mene ).
[ djordje @ 20.01.2005. 15:28 ] @
Opusti se, onaj smajli na kraju se cita kao : SHALA
[ Grozzzni @ 20.01.2005. 16:13 ] @
Ma opusten sam ja bwe. Samo se brinem da H@usto® nije opusten, pa bi mogao da se naljuti, a to najmanje zelim (da se bilo ko naljuti, jer ovi forumi nisu predvidjeni za svadjanje).
[ bukovski @ 20.01.2005. 18:21 ] @
kad procitam neke postove setim se recenice iz Balkanskog spijuna
" CIA snajka CIA upropastili su pola sveta... "
:)
[ Deluxer330 @ 20.01.2005. 18:37 ] @
Citat:
bukovski: kad procitam neke postove setim se recenice iz Balkanskog spijuna
" CIA snajka CIA upropastili su pola sveta... "
:)

Postoji jos obavestajnih agencija koje prava cuda npr KGB. Nemora da znaci de sve ameri unistavaju ako ih mrzite.
[ djordje @ 20.01.2005. 20:58 ] @
Ma kakvi ameri i rusu u kinezi, to je bre sveti petar :

http://s17.yousendit.com/d.aspx?id=3SDBCJY14490L3FIAYDIKV8JA2


link aktivan 7 dana
[ Deda_Mraz @ 20.01.2005. 21:53 ] @
Citat:
@Deda_Mraz: Nevezano za receni Cunami, ali u vezi sa slabljenjem seizmickih talasa: da li je ikada zabelezen efekat da pocetni zemljotres izazove "okidanje" oslobadjanja nagomilane tenzije duz npr. linije raseda ili sudara kontinentalnih tektonskih ploca i na taj nacin izazove "super zemljotres" koji se pojacava udaljavanjem od epicentra prvobitnog zemljotresa, ili se kontakt uvek ostvaruje i tenzije rastu na relativno malom podrucju?
Mozda bi, upravo suprotno od pretpostavljenog, podzemne nuklearne eksplozije mogle da se iskoriste da se izazovu manji zemljotresi "na vreme", da ne dodje do "velikog" posle dugog zatisja.


Hmmm nisam te najbolje razumeo ali pokušaću da ti odgovorim...
Ti si pitao koliko mogu da zaključim da li neki manji zemljotres može da izazove veliki zemljotres!? To naučno nije dokazano,a i koliko je meni sa predavanja poznato ne može da se desi, iz nekoliko principa u kojima je ništa drugo nego Geofizika (isti djavo ko obična fizika samo zaje*anija ). Kao prvo (što se konkretno zemljotresa tiče) najjaču moć i najveći pritisak se oslobadja upravo na mestu epicentra, znači tu se koncentruje jako ogroman pritisak meren u MGP, i on izbije na površinu u vidu vulkana i erupcija. E sada on može da se putem seizmičkog kretanja talasa prenese malo dalje, ali kao što sam napomenuo pre par postova da seizmički talas ne može da raste već samo opada i to veoma brzo opada (ne znam tačno koliko vremensku brzo po 1.km kvadratnom, pa neću da pišem dezinformacije) tako da je moguće da se prenese ali to je jako malo i neprimetno! Tako da seizmička kretanja od epicentra mogu samo da opadaju u daljinu, ne mogu da se povećavaju ili rastu!

U principu jedan manji zemljotres ne može da izazove veliki zemljotres, da ti sada ne objašnjavam zašto, jer je opširna metodologija, ali uglavno ne može!

Nadam se da si zadovoljan odgovorom, ako nisi ili ako te još nešto interesuje slobodno pitaj

Citat:
Deda_Mraza: Ako bi postojale nuklearke na tom ostrvu (americkoj vojnoj bazi), i kada bi eksplodirale, da li bi onda postojala mogucnost da rezonanca izazove pokrete tektonskih ploca?


Pa znaš kako nisam se nikad bavio nuklearnom fizikom (teško u p.m. ) tako da ne mogu baš da ti dam neki stručan info o tvom pitanju! Alia jde pokušaću da se nadovežem za neke podatke koje znam...
Koliko se meni čini "preosečna" (da je tako nazovem) atomka ima oko 10-ak kila radiokativnog urnaijuma, mislim to je neka pod kritična masa pred exploziju! Tolika masa exploziva je neke 30-ak mega tona snage explozije! To je 1/100 od snage i pritiska koju poseduje zemlja, tako da možeš i sam da izračunaš koliko je potrebno atomki da bi se narušio prirodni tektonski pokret ploča, i to je još pitanje da li bi se i povrh toga narušio!? Još jedno ti kažem nisam baš stručnjak za atomske bombe, tako da ne mogu precizne podatke da ti kažem! Ali tu se negde vrti cifra....

Ukupan pritisak koji poseduje Zemlja niko još nije otkrio, tj. nije otkrio metodu koja bi mogla da se izračuna, jer svaki dan iz minuta u minuta pritsak u zemlji je drugačiji, zbog onog hladjenja zemlje i brzine njene rotacije. Jedino što je ~ izračunato i to samo po nekim teorijama fizičara i geologičara, je to da jezgro zemlje ima temperaturu oko 10.000 celzijusa, i pritisak oko 200.000 MGP što je nezamisivo za čovečanstvo i za ljudski um. Ali ponavaljam to još niko nije uspeo da otkrije i to je samo po nekim teorijama! E sada zemljotresi nastaju iz dva razloga. Prvi je zbog prirodnih pomeranja tektosnkih ploša (tj samih kontinenata) i nameštanja u poziciju. Drugi je zbog zemljotresa. E sada Zemljotresi nastaju tako što se ispod zemljine litosfere formira jedan ogromni "balon" koji se puni, puni, puni pritiskom i tako do besvesti dok mu jednom "ne pukne film" i ne explodira, i onda se formiraju vulkani i kroz te vulkana se Zemlja oslobadja viška pritiska i usled ogromnih oslobadjanja dešavaju se zemljotresi. I to je jedini način da se zemlja oslobodi pritiska u njoj je putem zemljotresa i vulkana i ni jednog (naučno poznatog i dokaznog) trećeg faktora koji bi mogao da utiče na nju.
[ Grozzzni @ 20.01.2005. 22:41 ] @
200.000 MGP??? KOliko je meni poznato to je 200.000 Mega-Giga Paskala ako se ne varam. Ovim postom si mi prilicno "otvorio" oci za neke stvari. Hvala ti na tome. Sto se tice onog ostrva sa nuklearkama, ne verujem da je to, jer nisu valjda toliko mocni da "nafiluju" ostrvce sa toliko nuklearki
[ Deda_Mraz @ 20.01.2005. 22:57 ] @
MGP nije MEGA GIGA nego Mega Paskal

Koliko ja znam postoji kilo i mega paskal, ispravite me ako grešim!?
[ Grozzzni @ 21.01.2005. 11:23 ] @
Koliko se ja razumem u fiziku postoji Deka, Hekto, Kilo, Mega, Giga, Tera, Peta, Eksa, Zeta, Jota itd..(da ne smaram ). Pa kada si rekao 200.000 MGP pomislio sam da je to Mega-giga, jer da je samo 200.000 megapaskala bilo bi (u klasicnoj fizici) 200.000 MP (bez tog G) ali mozda se u tvojoj oblasti ovo drugacije obelezava.
[ FormatC @ 22.01.2005. 01:51 ] @
Ma marsovci, ko bi drugi.
[ ducka @ 22.01.2005. 10:24 ] @
Po mom skromnom misljenju Del Boy je tu umesao svoje kratke ali zajebane prste...
[ Grozzzni @ 23.01.2005. 21:51 ] @
Hehe, Del Boy izazvao cunami sa svojim malim debelim masnim cevapima
[ marko37 @ 01.02.2005. 21:27 ] @
Citat:
Kada su kod nas bile one silne poplave 99. za vreme rata, nijedna nuklearka nije bacena, pa se desilo.



Pa rat i jeste jedan od značajnijih uzroka poplava 1999. Veća koncentracija prašine i drugih aerosola u vazduhu pa je sposobnost vezivanja vlage postala veća.

--

4 out of 5 compugeeks prefer donuts. One likes women, but she is weird.