[ Nabukodonosor @ 20.01.2005. 16:48 ] @
Ne znam da li ste pratili vesti, ali procitajte ovo:

Beograd -- Dvoje svedoka prijavilo je jutros policiji da je grupa mladića bacila jednu osobu u Savu, sa Brankovog mosta.

U policiji je agenciji Beta rečeno da su vozač autobusa GSP-a i još jedna osoba prijavile da su četiri ili pet mladića jutros u 6.50 sa sredine mosta u ledenu reku bacili jednu osobu, verovatno muškog pola.

Mladići su imali između 15 i 20 godina. Policija istražuje slučaj.



Izvor: B92

Stvarno ne znam sta vise da mislim. Ova zemlja zaista tone sve dublje i dublje, i tek ce da tone, jer ocigledno dobra vecina ovih klinaca izrasta u klasicne debile, i ono malo mozga sto su nekada imali svrake su im popile.
Bas me zanima sta mislite o ovome. STELLANOVA, posebno bih voleo sa tobom nesto da prodiskutujem u vezi ovoga.
[ BytEfLUSh @ 20.01.2005. 16:50 ] @
Srašno... Godine rata, bede, propalog vaspitanja... To će ovu zemlju dokusuriti.
Nisam STELLANOVA, pa se neću suviše upuštati u raspravu... :)
[ Nabukodonosor @ 20.01.2005. 17:03 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Nisam STELLANOVA, pa se neću suviše upuštati u raspravu... :)

Ne budi takav. Nisam tako mislio. Imam razloga zatso bih voleo da cujem i njegovo misljenje pored ostalih. Reci cu kasnije zasto.
[ BytEfLUSh @ 20.01.2005. 17:08 ] @
Ma u redu je, zato sam i stavio smajli na kraju te rečenice.
Inače, ne znam šta više da kažem pošto nisam upućen u detalje ovoga što se dogodilo. Samo se pitam koji su im bili motivi da nešto tako urade? Da ih nije mrko pogledao? Možda im se nije sviđao njegov stil oblačenja? Možda je rekao nešto protiv njihove ideologije? Ma strašno je to kako su današnji klinci vaspitani (čast izuzetcima)...
[ Slobodan Miskovic @ 20.01.2005. 17:31 ] @
Hm...pa nije jos nista istrazeno u smislu da li je to bilo onako nasumice ili su bili neki nerascisceni racuni, ali u svakom slucaju mislim da je ovo primer koliko je zakon kod nas postovan.
Sve je stvar obrazovanja i kulture zivljenja. Ako hocemo skroz da izanaliziramo ovaj slucaj moramo krenuti od problema koji se tice postovanja nekog autoriteta (u ovom slucaju zakona). Citajuci danasnju stampu mozemo prikupiti toliko materijala za antologiju skandala i traceva da bi ona morala biti u vise tomova.
Sve vrednosti u ovom drustvu su toliko poremecene da bi se moglo cak reci da ih ni nema. Pogledajte samo ponasanje ljudi koji vode ovu zemlju. To ponasanje se moze okarakterisati kao vise nego bahato. Svako vuce na svoju stranu i stiti svoje, ko da ne zivimo u istoj drzavi nego svako gradi drzavu za sebe zasnovanu na vezama i poznanstvima. Drugacije nije moguce uspeti. Kompletno okruzenje i priliv informacija koje se svakodnevno plasiraju je toliko veliki i porazavajuci da covek tesko moze realno i razumno da razazna sta je dobro a sta lose tj. sta se smatra za dobro a sta za lose. Pocevsi od ovakvog okruzenja gde vladaju jake suprotnosti (PINK-B92) i gde se polarisanjem javnosti svara savrsen teren za sukobe covek se stavlja u situaciju da bira. Ovo je jako lose jer ne postoji jedinstvo u razmisljanju, makar kod onih najbitnijih stvari.
Evo primera, mozda zalazim u politiku ali ovo je jako vazan primer za dalju analizu.
Prema najnovijim rezultatima istrazivanja Marten Board International-a na pitanje da li treba izruciti Haske optuzenike rezultat je bio:

55.5% - Ne
44.5% - Da

Ovo samo pokazuje koliko je javnost podeljena oko najvaznije stvari trenutno. Ona odrazava klimu koja vlada u Srbiji. Velike su podele a najvise trpe mladi. Oni se nalaze pred velikim pitanjem na ciju stranu stati.
Zakon je toliko obescascen i gurnut u stranu da ovakvo ponasanje uopste ne cudi. Ponasanje te grupe mladica moze se shvatiti kao revolt prema ovakvom zivotu tj. zivotu u ovakvoj sredini.
Politicari i svi ostali bi trebalo da se zapitaju gde je u mislima tih mladih ljudi bio zakon i zakonske posledice za tako nesto...
Ovde se svi prepucavaju, vlast - opozicija, ovi - oni, svi su podeljeni a novinari to koriste na najnemoralniji nacin...objavljuju sve i svasta samo da bi podigli tiraz i uzeli pare. Ljudi se hrane skandalima i kojekakvim sweet show programima na Tv-u i njima je dobro a ni sami nisu svesni da je realnost toliko drugacija da se pri samoj pomisli na nju zgrozavaju i optuzuju sve druge a ustvari su sami krivi sto je tako.
[ scrip @ 20.01.2005. 17:33 ] @
Ova zemlja je zesci trulex!!! U jednoj osnovnoj skoli, klinci 6. razred se potukli, i jedan klinac drugog udari u medjunozje, mali zavrsi na institutu za majku i dete i odstrane mu deo testisa, tako da je ovaj lik koga su bacili u Savu i relativno dobro prosao! A inace vidjao sam i maldice od oko 20. god kako u sred bela dana na autobuskoj stanici premlacuju coveka! Zemlja, odnosno narod uzas!
[ sadux @ 20.01.2005. 17:34 ] @
ma brate obracun maloletnih narkomana,zbog neplacenih dugova..
[ Fuzz @ 20.01.2005. 17:35 ] @
Ma daj iskuliraj covece. 5 debila bacilo lika sa mosta. I to je to. Nista Hag,nista vlast, nista opozicija...bacili ga i gotovo. Slicne i gore stvari se desavaju svuda u svetu.
[ mladenovicz @ 20.01.2005. 17:36 ] @
Citat:
STELLANOVA:
Velike su podele a najvise trpe mladi. Oni se nalaze pred velikim pitanjem na ciju stranu stati.


Ako imaju dilemu na koju stranu da stanu - neka trpe.

Koja: Mladost ne opravdava besvest
[ Slobodan Miskovic @ 20.01.2005. 17:54 ] @
A kazi mi kakvu oni svest mogu da imaju kada su rodjeni 1986-1990? Pa odrastali su u sistemu u kome nema pravih vrednosti kao sto su moral, postovanje autoriteta i zakona... Oni ni ne znaju sta te reci znace...

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 20.01.2005. u 19:49 GMT+1]
[ mladenovicz @ 20.01.2005. 18:21 ] @
I sad ce celog zivota biti kreteni zato sto su rodjeni u nezgodno vreme? Bacis nekog s mosta i to je ok jer si rodjen u za*ebanim godinama? Je*i ga nisam mogao da biram kada cu se roditi.
Ako nekome treba TV stanica/novine/politicar da bi imao svest da li je nesto dobro ili ne - neka trpi.
[ bukovski @ 20.01.2005. 18:26 ] @
i ko da sam im je taj kriv sto su oni rodjenik kad jesu !!!

a i nemamo dovoljno podataka da bi raspravljali dalje po meni

zadnja vest
muskarac nije nadjen i najverovatnije nije ziv !!! b92 vesti od 19 sati
[ Deluxer330 @ 20.01.2005. 19:17 ] @
Dobro je sto je dosta ljudi krenula da shvata u kom mi "sistemu " zivimo. Ja nisam jos uvek odrasta ali neke stvari dosta bolje shvatam od mnogo matorijih.za ovih petnestak godina sam dobro shvatio gde sam i sta radim i za sta zivim , Lepo kaze pesma od Voodoa Popaja- oloski vrt("Ko je ovde normalan ? opusteno niko , Sta nam zivot donosi ? opusteno nista , Mozemo li igde ? opusteno nigde .........")
Taj covek sto je leto dole sigurno nije skroz neduzan ali ipak niko nikome nesme da oduzme zivot tek tako.
PS> Cim se neko dohvati ove teme moderatori brisiu , nadam se da ovu nece.
[ Slobodan Miskovic @ 20.01.2005. 19:49 ] @
Citat:
I sad ce celog zivota biti kreteni zato sto su rodjeni u nezgodno vreme? Bacis nekog s mosta i to je ok jer si rodjen u za*ebanim godinama? Je*i ga nisam mogao da biram kada cu se roditi.
Ako nekome treba TV stanica/novine/politicar da bi imao svest da li je nesto dobro ili ne - neka trpi.


Nece biti kreteni ali ce imati drugaciji pogled na svet i svest o zivotu u njemu kao takvom.

Bas zato sto nisu mogli da biraju kada ce se roditi ne treba ni da cudi ova vest. Ona je samo posledica. A uzrok sam opisao.

Citat:
i ko da sam im je taj kriv sto su oni rodjenik kad jesu !!!


Nisam ja njih nijednom recju opravdavao zbog toga sto su uradili, samo sam pokusavao da izanalaziram uzrok. A to sto se svi izcudjavaju nad ovakvom informacijom samo govori koliko su slepi da vide drvo od sume...
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2005. 20:39 ] @
Za nivo siromastva Beograd zacudjujuce dobro prolazi - ovakve stvari u New Yorku pocetkom 1990-tih su bile sasvim normalna stvar i verovatno bi bile negde u sredini lokalnih novina - tj. vest sasvim male vaznosti.

Naravno, NYC je iz tog haosa doveden u red i danas je jedan od bezbednijih gradova u svetu - isto to se moze desiti i sa Beogradom ako bar za pocetak organi vlasti krenu da postuju zakon i da ga bezuslovno sprovode.

Inace, slazem se sa Stellanova-om - iscudjavati se zbog ovakvih stvari je potpuno promaseno - ovo je samo logicna posledica svih stvari koje su se desile i koje se jos desavaju u Srbiji - sistem vrednosti koji se namece deci je bolestan, a namece se zbog totalne propasti drustvenih vrednosti.

Pokrenuti se moze - samo je potrebno dosta energije, koju svako treba da ulozi - onog momenta kad takvi ljudi postanu vecina, stvari ce vec krenuti sa mrtve tacke.
[ abishai @ 20.01.2005. 20:53 ] @
Ovde bi "Sablja" trebala da traje barem godinu dana i onda bi se dosta stvari dovelo u red.
[ djordje @ 20.01.2005. 21:03 ] @
Cek da primim prvu platu, pa cu ja to puskom iz mraka jednog po jednog. Ozbiljan sam (ps. ne govorite policiji)
[ Miloje Sekulic @ 20.01.2005. 21:09 ] @
Citat:
a namece se zbog totalne propasti drustvenih vrednosti


Šta reći o zemlji u kojoj se kao vrhunac dobrog provoda na svadbi pod šatrom smatra "šišmiš". Pevačicu okače da visi sa konstrukcije šatre naglavačke, sve sa suknjicom koja se sroza a ona i dalje peva.

Miloje
[ djordje @ 20.01.2005. 21:19 ] @
Gde to ima? Imas li sliku ?
[ Nabukodonosor @ 20.01.2005. 21:23 ] @
@STELLANOVA
Drago mi je da si se ukljucio. Hteo sam samo da mi potvrdis neke stvari, da ne ispadne da izmisljam gluposti. A to jeotprilike ovo:


Citat:
Fuzz:Slicne i gore stvari se desavaju svuda u svetu.

E problem je bas u tome sto se slicne i gore stvari NE DESAVAJU u ostatku kulturne Evrope. Stallanova to verovatno moze da potvrdi jer covek zivi u Italiji. Dok sam bio tamo gledao sam svaki dan vesti i najgora stvar koju sam ja cuo za tih par meseci je bilo kada je onaj Pit Bul ujeo onu zenu u Rimu i jos nekoliko saobracajnih nesreca. Doduse oni od toga najvise i imaju mrtvih. I bas sam komentarisao sa roditeljima i poredili smo vesti koje smo gledali na nasoj i na italijanskim televizijama. Kod nas redovno cujes "otac ubio cerku, decak silovao bebu, otac silovao maloletnu cerku, brat zakopao brata u dvoristu, 15-ogodisnjaci bacili momka sa mosta u ledenu reku, momak bacio bombu u kaficu, djak ubio direktora skole puskom na hodniku (ovo se desilo kod mene u skoli), u Pirotu iskopali coveka da bi mu zabili glogov kolac u srce (mislili da je vampir), otac ubio celu svoju porodicu pa onda i sebe" i gomilu slicnih stvari. I zakljucis da je ovaj narod umno bolestan. Stvaaaarno bolestan.
Mislim da Stellanova nije u pravu sto se jedne stvari tice. Sto krivi drzavu za to ili politicare ili sistem ili nesto peto. Problem je bas u tome sto se ovde ljudi masovno bave politikom i to ih najvise zanima. A u stvari to ne bi trebalo uopste da ih interesuje. Kljuc problema je porodica. Sve odatle krece. Ti iz svakog sranja mozes da izadjes normalan, ali treba da bude neko pored tebe i da te drzi na pravom putu, jer su adolescenti veoma povodljivi i lako skrenu sa pravog puta. Ako se porodica mnogo ne ioteresuje za tvoj prosperitet, neizbezna ti je moralna i drustvena propast.
Druga bitna stavka je disciplina, i to u svakom pogledu. U pomenutoj porodici, u skoli....Pa pogledajte samo onu temu sa oduzetim mobilnim telefonom. Pa cim je ucenicima dozvoljeno da oni nesto politice, tu je kraj. Dok se znalo ko kosi a ko vodu nosi, sve je bilo u redu. I sta je nama falilo?! Nista. Ja sam najlepsi deo svog detinjstva proveo u srednjoj skoli, iako sam imao veooooma jebene profesore. A sada je sve otislo u qurac jer mozes da radis sta god hoces, jer je uvedena neka "demokratija" u skole. I one su otisle u qurac.
Zakoni se donose ali ih niko ne sprovodi. I sta ce biti sad sa tim debilima koji su bacili tog lika sam mosta? Nista. Cak i ako ih nadju (kao sto nece) dobice 5 dana uslovnu kaznu i dovidjenja. Umesto da im roknu jedno 20 godina zbog ubistva sa predumisljajem, desice se ono sto se kod nas stalno desava: ubice setaju slobodno ulicama. Jednostavno, niko ne daje primer ostalima. Vide klinci da mogu da rade sta hoce i da nece da odgovaraju i boli ih qurac. Roditelje zabole jer je sada "in" da budes drugar sa svojom decom i teraj.

Citat:
Pokrenuti se moze - samo je potrebno dosta energije, koju svako treba da ulozi - onog momenta kad takvi ljudi postanu vecina, stvari ce vec krenuti sa mrtve tacke.

Potpuno se slazem sa tobom Ivane, ali problem je u tome sto to nece da se dogodi. Radjaju se novi mali debili, a ono ljudi sto je vredelo ili je otislo van ili polako gube pravo glasa. Mislim da posle porodice, sve krece (tacnije, nastavlja se) od skole. Pogledaj samo sta se desava u skolama. Pogledaj kakve su skole. Kao u Harlemu!
[ Nabukodonosor @ 20.01.2005. 21:25 ] @
Citat:
Miloje Sekulic: Šta reći o zemlji u kojoj se kao vrhunac dobrog provoda na svadbi pod šatrom smatra "šišmiš". Pevačicu okače da visi sa konstrukcije šatre naglavačke, sve sa suknjicom koja se sroza a ona i dalje peva.

Prvi put cujem za ovo! Ne mogu da verujem! Ja ovo nisam video nikada. A verujem da se desava. Bolest.
[ Miloje Sekulic @ 20.01.2005. 21:32 ] @
Citat:
Prvi put cujem za ovo

Juče je pred milionskim auditorijem emisije "Sav taj Pink" na Pinku gornju anegdotu ispričao glumac-voditelj Milan Kalinić. Lik je rekao da bi hteo da ima "seljačku svadbu" pa kad ga je Boško upitao šta pod tim smatra lik ispriča ovo.

M
[ Mihailo @ 20.01.2005. 21:37 ] @
Pa šta sad, ispade da je i cirkus boles' ? Zar uvek moramo iz jedne krajnosti u drugu..

BTW. Sigurno nakupi više $ viseći nego stojeći
[ Nabukodonosor @ 20.01.2005. 21:41 ] @
Mihailo, ne pricamo mi ovde o cirkusu, vec o svadbi. Za cirkus je to normalno, ali sto ti to ne radis npr. u crkvi. Za sve postoji i vreme i najvaznije, mesto.
[ djordje @ 20.01.2005. 21:54 ] @
Sama svadba pod satrom je je*eni cirkus! Zato i ima sator !?!?!?

Samo sto na svadbi nema publike, svi su klovnovi
[ x kepa x @ 20.01.2005. 22:51 ] @
lepo kaze morgan freeman u filmu seven...: ako vech nameravash da imash dete, onda ga razmazi koliko god mozesh...

heh...
[ Pandora 58 @ 20.01.2005. 23:02 ] @
Evo za kakav sam ja slucaj cuo:


Jednog momka su bukvalno kastrirali na seoskoj svadbi. Nekoliko pijanih tipova ga je zgrabilo,i odvuklo na skrovito mesto. Dok su ga dvojica drzala,treci mu je nozem odsekao muda. Jedan stariji covek kad je cuo sta se desilo tom nesretnom momku primetio je da dolaze crni dani jer se tako nesto nikada nije desilo. (Taj slucaj se desio oko 1990.godine!).

Ovi moderni tinejdzeri,cast izuzecima,su doslovno "podivljali" od sexa,droge i alkohola koji locu u neogranicenim kolicinama. Piju pivo "obogaceno" trodonima,"gutaju" sve sto im dodje pod ruku,a omiljena "zabava" im je phone sex.
Ja sam zabrinut za moralno stanje nacije,a posebno za nase tinejdzere koji su totalno neizivljeni.


[ djordje @ 20.01.2005. 23:16 ] @
Ima i slucaj kad je zena naterala svalerku svog muza da mu odsece m**a
[ Nabukodonosor @ 20.01.2005. 23:41 ] @
A sta ja pricam?! Ova zemlja je bolesna. Narod je bolestan. Ko moze neka bezi. Jos nije kasno.
[ markolazarevic @ 21.01.2005. 00:00 ] @
Nemojte biti iznenadjeni ovim.
[ Slobodan Miskovic @ 21.01.2005. 01:27 ] @
Ljudi, nezavaravajte se ....toga svega ima i u Nemackoj, Francuskoj i drugim zemljama ali ima jedna razlika, sve sto se tamo desava nije posledica nekih stvari kao sto je to ovde slucaj.
Jedna ispravka, trenutno nisam u Italiji ali idem s'vremena na vreme...pa cu reci i to da se i tamo desavaju slucajevi kakvih ima i ovde ali se to neobjavljuje svuda i na sav glas. Svi, pa i novinari znaju da to nije dobro. Baviti se takvim stvarima znaci zaradjivati na nesreci drugih i sto je jos gore rusiti dobru klimu koja vlada medju stanovnistvom. Mediji su cudo, ako se non stop na njima prica o ekonomiji i nezaposlenosti ljudi ce razmisljati u tom pravcu, trudice se da to poprave ili ce bar razmisljati o tome. Ovde se samo prica o zlocinima i o skandalima. Da nebude zabune toga ima i na zapadu (hint - engleski SUN) ali u kontrolisanoj meri.

Ako treba da dam konkratne primere recicu da je dok sam ja bio u Perudji jedan decak skocio kroz prozor skole i ubio se. Dalje, imamo primer hanibala iz Nemacke, tip je pozvao drugog tipa da bi ga pojeo. Dakle isto tako bolesne stvari. Problem je u tome sto se to ovde toliko prepricava i prica da to nije normalno. Novine, bar vecina bi trebale da se bave ozbiljnim stvarima ekonomijom, ozbiljnom politikom a ne skandalima i bolesnim zlocinima. Sve te stvari su posledice a ako proucavamo posledice nikada necemo doci to resenja. MOramo se okrenuti uzrocima. To je ono sto je potrebno. Novine treba da pisu o tome zasto bi neko bacio nekog drugog sa mosta u 6 ujutru a ne da prenose da se to desilo i da na to stave tacku...
[ Pandora 58 @ 21.01.2005. 01:45 ] @
Razmazeni tatini sinovi vec sa 16.godina dobijaju najnovije modele mobilnih telefona,a sa 19.godina poslednji model "BMW". Momci takodje svakog meseca primaju dzeparac u visini kraljevske apanaze. Gde onda nastaje kratki spoj? Momci su intelektualno zreli,ali emotivno su nezreli. Danasnji tinejdzeri su super inteligentni jer "vise" 25.casova dnevno na internetu,ali vecina njih su "emocionalni bogalji". Ja mojim prijateljima 19.-godisnjacima za rodjendan kupujem knjigu "Emocionalna inteligencija".
Mislim da modernim tinejdzerima treba posvetiti vise vremena,pazljivo ih saslusati,jer mnogi od njih imaju originalna misljenja i planove. Oni se trude da svoje snove pretvore u planove i veoma su vredni i ambiciozni momci. Oni precizno znaju gde ce biti i sta ce raditi u narednih 10.godina. Ja svim mojim ozenjenim prijateljima savetujem da ulazu u obrazovanje svoje dece jer to je investicija koja se isplati na duzi rok.
Nase drustvo mora vise da animira tinejdzere tako sto ce im ponuditi kvalitetne sadrzaje. Nasi momci su najpametniji na svetu samo ih treba pravilno usmeriti i posvetiti im svo vreme ovoga sveta.
[ pctel @ 21.01.2005. 09:49 ] @
Citat:
Jednog momka su bukvalno kastrirali na seoskoj svadbi.

Citat:
Nabukodonosor: A sta ja pricam?! Ova zemlja je bolesna. Narod je bolestan. Ko moze neka bezi. Jos nije kasno.

Kako pojedinci koriste svaku priliku da bi pljuvali na sopstvenu zemlju i narod... Necu ja sad da kazem da smo najbolji, ali svakako nismo ni najgori. Kad smo vec kod svadbi, evo sta se radi u svetu, a vi vidite ko je bolestan. Nismo mi, bre, ni prosli pored bolesnih:
Citat:
16.08.2004. Pojeli gosta na svadbi
Cetvorica rodjaka ubila su i pojela gosta na svadbenom veselju u Nari na Filipinima. Zrtva, Benji Gani, izazvao je svoje krvnike kad je tokom plesa slucajno dodirnuo nevjestinu zadnjicu.
Njen otac, brat, dva rodjaka napali su jadnog Benjija, ubili ga, a zatim ispekli i posluzili njegove djelove gostima. Vecina prisutnih bila je dovoljno pijana da bez razmisljanja pojede posluzeno jelo.
Cetvorka je ubrzo otkrivena i odvedena u zatvor, gdje ce sacekati sudjenje za ubistvo, javlja Rojters.


To je vest, a ne ovo nase "bacili coveka u reku". Makar da su mu noge zabetonirali, kako to u svetu rade ozbiljni ljudi, ovako moze da se desi i da prezivi... Tacno je da je kod nas primena zakona prilicno spora i skupa. Da bi na sudu dokazao da te je neko ostetio, potrebno je nekoliko godina i gomila novca za takse i advokate. Stariji ljudi obicno ne docekaju zavrsetak sudjenja, a mladji nemaju strpljenja da toliko cekaju. Ja licno znam nekoliko ljudi koji nista ne rade vec samo idu okolo i traze koga mogu da prevare za neke pare. Takve treba baciti u reku, nije nikakva steta za covecanstvo.

Inace, sinoc sam na televiziji cuo kako kazu "most je visok 20 metara", pa me zanima moze li stvarno da se kaze da je most visok? Ako moze, sta je visina mosta, razmak izmedju ravni mosta i povrsine vode ili dna reke? Pretpostavljam da se misli na razmak do povrsine vode, ali problem je sto visina vode nije konstantna, pa je onda i visina mosta promenljiva velicina. I kako kazemo ako voda poplavi most, "visina mosta je minus dva metra"?
[ broker @ 21.01.2005. 10:07 ] @
Nego, niko se ne pita je l' taj sto su ga bacili isplivao?
[ mladenovicz @ 21.01.2005. 10:08 ] @
Citat:
pctel:Kako pojedinci koriste svaku priliku da bi pljuvali na sopstvenu zemlju i narod... Necu ja sad da kazem da smo najbolji, ali svakako nismo ni najgori. Kad smo vec kod svadbi, evo sta se radi u svetu, a vi vidite ko je bolestan. Nismo mi, bre, ni prosli pored bolesnih:


pctel, treba da se poredimo sa boljima od nas, a ne sa gorima.
[ Miloje Sekulic @ 21.01.2005. 10:40 ] @
Jedno vreme je plivao i zapomagao, posle je prestao (kaze pecaros - ranoranilac a prenose jutarnje novine). I jos kaze da je zvucao kao zena ili mlad muskarac. Mala svadja medju drugarima. Telo nisu nasli.

Miloje
[ Nabukodonosor @ 21.01.2005. 12:05 ] @
@pctel
Ma super ti je zemlja prijatelju! Poredis je sa nekim plemenima gde i struja nije dosla,a gde hanibalizam normalna stvar i spada u svakodnevnicu. Ma super.

@STELLANOVA
To sto se desi na na zapadu za mesec dana kod nas se desi za dan. A sto pua smo manja zemlja. I to za objavljivanje u novinama nije bas tacno, al nema veze. Jedan od mojih prijatelja u Italiji (nas covek) je lik koji ekstremno voli da se bije. Sta ces, takav je. I pitam ga ja kako se Italijani biju, posto mi malo dejuju tunjavi, i on mi lik ladno kaze "Neces nikada da vidis Italijana da se bije u kafani ili baru ili na nekom slicnom mestu. To je normalan covek, nije lud da se bije. To je za njih nesto strasno. A ako hoce da gleda tako nesto, on ode u bar gde se Slave skupljaju i gleda kretena kako se biju". Posle nekog vremena sam i sam to primetio i bilo mi je fascinantno, ali to se zove jedna kultura zivljenja. To je ono cega kod nas nema.
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2005. 12:41 ] @
@Stellanova

Citat:

Ljudi, nezavaravajte se ....toga svega ima i u Nemackoj, Francuskoj i drugim zemljama ali ima jedna razlika, sve sto se tamo desava nije posledica nekih stvari kao sto je to ovde slucaj.


Naravno da svega ima svuda, samo je mnogo bitniji odnos po broju stanovnika, brzina razresenja krivicnog dela, propisana kazna i odnos javnosti prema tom krivicnom delu.
[ lancia88 @ 21.01.2005. 12:50 ] @
Pozdrav,


svakako, kao i kurioziteti da je u zapadnim gradovima svetlosti mogla devojka biti silovana nasred ulice jos pocetkom sedamdesetih u jednoj od najprometnijih ulica u visemilionskom gradu a da niko ne obrati paznju na to. Pa da je bar noc bila, nego nije... ali da u istoj zemlji u slicno doba emancipacije raznih ljudskih prava i sloboda moze student da ubije svoju devojku, isece je na komade i tako istranziranu smesti u frizider i polako jede...i na kraju bude oslobodjen kao ubistvo iz ljubavi...

A samo jedan Kanal udaljena zemlja dozivljava da ucenica dodje u skolu sa lovackom puskom i pobije svoje vrsnjake i uciteljicu i pojasni kako ona mrzi ponedeljke...desilo se, naravno, u ponedeljak u jednoj, nama nedostiznoj civilizaciji...ma necu sa primerima civilizacije dalje...bice mi opet muka.
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2005. 13:16 ] @
Citat:

Kad si vec spomenuo kanibalizam, bilo je pre oko godinu dana u jednom primitivnom plemenu serverno od nase propale_i_bez_izgleda_za_spas zemlje, gde je covek pojeo drugog coveka koji se na to dobrovoljno javio.


Niste primetili da je na to delo policiji ukazao savestan gradjanin, student koji je citao mailing liste i forume - gde se taj oglas i nasao. Kod nas se ljudi koji prijavljuju potencijalne krimose zovu ... drukare :-)

U Srbiji je prosle godine otkriveno da je zena zakopala 4-voro svoje dece tokom nekoliko godina, a komsije preko puta kuce su za sve to znale, kao i celo selo, i nikad im nije palo na pamet da zovu policiju - cak su i novinama to priznali.

U tome i jeste problem - na zalost, zbog svega, je u Srbiji kriminal postao obrazac zivota, nesto sasvim normalno - i niko se i ne uzbudjuje ako su nekog roknuli na ulici i sl... valjda ce biti bolje jednog dana.
[ superbaka @ 21.01.2005. 13:21 ] @
da se ovako nesto desava i u drugim (citaj razvijenijim) zemljama - desava se! mozda i vise racunajuci na veci broj stanovnika i zato nemojte da mi arlaucete ovde Srbija ovo i ono kao da tako nesto moze samo ovde da se desi jerbo se delikvencija pojavljuje samo u zemlji Srbiji sa poremecenim sistemima vrednosti... puni zatvori sirom sveta sto od "domacina" sto od "uvezenih" delikvenata sa raznoraznim kriminalnim deliktima nisu vam dovoljan protivargument?
to sto je ovo ovako odjeknulo je bas zbog toga sto se prvi put desilo kod nas, ili bolje receno prvi put otkriveno... ko zna koliko je "Udavljenih plivaca" "Branka Copica" i dr. iz novinskih naslova, mozda bilo bas bacenih ljudi sa mosta... ovo i nije bas i neka surovost prema onome sto svakodnevno moze da se procita u crnoj hronici Vecernjih novosti... sta vise, bas je i inventivno!
na kraju krajeva, mozda bih i ja "normalan" u nekom afektu uradio slicno... da mi neko recimo otme ili ubije dete, ne bih ga bacio jednom, vec bih ga pet puta bacao sa mosta!
[ Pandora 58 @ 21.01.2005. 13:38 ] @
Na zalost sve vise penzionera se odlucuje da prekrati muke tako sto se udavi na Uscu. Penzioneri su jedno vreme skakali kroz prozore solitera,ali u zadnje vreme su "izabrali" Usce. Posto cesto sa devojkom setam tuda primetio sam da tu nema zive duse??? Mislim da bi na tom potezu trebalo razmestiti policajce u civilu,a ceo taj kraj treba "pokriti" kamerama. Tako bi policija imala bar kakvu-takvu evidenciju o tome sta se desava u blizini beogradskih mostova,a snimci bi joj pomogli da se identifikuju pocinioci. Sve beogradske mostove treba "pokriti" kamerama koje bi 24.casa snimale saobracaj i sva desavanja na mostovima,i ispod njih.
Mene je ovaj slucaj bacanja s mosta zaista potresao,a predpostavljam da su pocinioci Romi koje su Albanci deportovali sa Kosova i Metohije u Srbiju i koji se sada bukvalno bore za opstanak.
Istini za volju i Srbijanci zive bedno,i onda uopste ne treba da nas cudi podatak da su redovi pred stranim ambasadama danas duzi nego za vreme Slobine strahovlade.

[ MyWay @ 21.01.2005. 13:50 ] @
Citat:
Stellanova: A kazi mi kakvu oni svest mogu da imaju kada su rodjeni 1986-1990? Pa odrastali su u sistemu u kome nema pravih vrednosti kao sto su moral, postovanje autoriteta i zakona... Oni ni ne znaju sta te reci znace...

'86-'90? Samo taj period? I na osnovu čega misliš da su samo oni odrastali u sistemu u kome nema pravih vrednosti, itd?
A npr 1984-to godište? ;)
Poremećaji sistema najviše utiču (i najteže posledice ostavljaju) na psihu u fazi najintenzivijeg rasta, učenja i sazrevanja, a to je generalno neko pubertetsko/tinejdžerskog doba. Ne ulazeći u mnogo u detalje (sa prihvatljivom greškom u proceni od 1-2 godine) i poznajući dešavanja u ovoj zemlji, sa parametrima:
- 19 godina kao gornja granica završetka intenzivnog razvoja i početak 'zrelosti' osobe
- 1991. godina kao big bang godina na ovim prostorima (iako je kao što znamo kuvalo neko vreme pre nego je proključalo)
dolazimo do zaključka da je generacija 1972 možda među poslednjim generacijama koja nije rasla u 'sistemu u kome nema pravih vrednosti kao sto su moral, postovanje autoriteta i zakona'. (aka syebanom sistemu)
Iako je sada u zemlji daleko od normalnog, ipak je malo bolje nego pre, te mislim da navedeno 1990. godište ima bolje uslove od 1980-tog, te da je veća šansa da oni budu generacijski 'normalnij' od vas.. :)
[ lancia88 @ 21.01.2005. 13:58 ] @
Pozdrav,

Citat:
Ivan Dimkovic:

U Srbiji je prosle godine otkriveno da je zena zakopala 4-voro svoje dece tokom nekoliko godina, a komsije preko puta kuce su za sve to znale, kao i celo selo, i nikad im nije palo na pamet da zovu policiju - cak su i novinama to priznali.



Nekad mrzim sebe sto sam toliko lenj da potrazim negde podatke o broju dece u Holandiji pronadjene, "bozjom rukom" pomilovane pre toga.

MyWay, pronasao si godinu pocetka zla i to je tacno, tada su poceli da nestaju stari sistemi vrednosti i uspostavljeni su ovi koje Ivan opisuje.
[ Slobodan Miskovic @ 21.01.2005. 14:07 ] @
Citat:
'86-'90? Samo taj period? I na osnovu čega misliš da su samo oni odrastali u sistemu u kome nema pravih vrednosti, itd?


Ne mislim, taj period sam uzeo jer je u prvom izvestaju pisalo da su mladici imali izmedju 15-20 godina.

Citat:
A npr 1984-to godište? ;)


Ovde aludiras na moje goriste? ;)
NIsu svi koji su tada rodjeni (1984-1990) bez sistema vrednosti, on se nestice u okruzenju iskljucivo, najveci deo daje porodica i prijatelji u cijem se drustvu nalazis.

[ Pandora 58 @ 21.01.2005. 14:13 ] @
Nisu svi momci sjebani! Razgovarao sam telefonom sa nekoliko 16.-godisnjaka koji zrelo razmisljaju i moram priznati da su me impresionirali svojom blistavom inteligencijom. U svakoj generaciji ima promasenih likova,ali vise je onih uspesnih ambicioznih mladih ljudi. Na zalost,Srbija je danas crnu rupa Evrope i jedino resenje je ili uvodjenje medjunarodnog protektorata,ili Monarhija.
Mladi momci gledaju sto pre da pobegnu iz ovakve Srbije gledajuci da eskiviraju vojsku.
Ja licno mislim da Srbija ima perspektivu i zato sam izabrao da ostanem ovde iako su svi moji clanovi uze porodice americki drzavljani. S druge strane moji prijatelji tinejdzeri jedva cekaju da zbrisu u tu istu Ameriku kao da u Americi raste novac na drvecu? Oni ne znaju da se u Americi ustaje u 05.casova,znaci u cik zore,a da se radi ceo dan do 22.casa nocu. Amerikanci ne vide sunce jer bukvalno rade po ceo Boziji dan. Ja mislim da je mnogo inteligentnije sesti na terasu kafica "Kalemegdanska terasa" i uzivati u pogledu na usce i panoramu N.Beograda i Zemuna nego se muciti po Americi. Jedva cekam prolece pa da "zauzmem" busiju na terasi mog omiljenog kafica. Amerika-cemerika!
Drugo,Amerika lagano klizi u tehno-fasisticku diktaturu.
[ MyWay @ 21.01.2005. 14:14 ] @
Citat:
STELLANOVA: NIsu svi koji su tada rodjeni (1984-1990) bez sistema vrednosti, on se nestice u okruzenju iskljucivo, najveci deo daje porodica i prijatelji u cijem se drustvu nalazis.

Ni ti ni ja nismo govorili da su 'svi koji su tada rodjeni bez sistema vrednosti' već da su 'odrastali u sistemu u kome nema pravih vrednosti, itd'. Razlika je bitna i očigledna.
[ Slobodan Miskovic @ 21.01.2005. 14:22 ] @
Pa...bilo je nekih vrednosti ali su one bile dobijane iskljucivo od okruzenja. Porodica, prijatelji itd...tj. od ljudi koji su odrastali u vremenu gde su postojale neke vrednosti.
[ Nabukodonosor @ 21.01.2005. 14:35 ] @
Citat:
dusty:U drugom plemenu kada krenes u zalazak sunca, predjes rub sveta i ako ne padnes preko nacices jedno veliko pleme koje je pre 200-njak godina pobila domoroce, fotografisala se na brdu od njihovih lobanja a ostatak potrpala u logore, ciji je eufemizam 'rezervat'. E, u tome plemenu bio je jedan covek po imenu Ed Gein. Pravi vizionar od coveka, kome je hobi bio da pravi nameshtaj i odecu od ljudskih posmrtnih ostataka (on bi se obicno potrudio da budu posmrtni), ali, avaj, niko ga nije razumeo. Par decenija kasnije pojavio se njegov naslednik po hobiju, Jeffrey Dahmer. Jeff isto ima vrlo neobican hobi : posto je bio homoseksualac-pedofil, da bi prekratio dosadu voleo je sa vremena na vreme da kidnapuje decake, siluje ih, iskasapi, mesto ostavi u frizideru (domacin covek, nista se ne baca) a lobanju sacuva kao mali suvenir.

Glupo je sto sa ociglednim cinizmom poredis Srbiju sa zemljama od pre 200 godina. Zasto onda ne porediti sa vremenom inkvizicije kada su na trgovima spaljivali vestice?! Ili sa nekim plemenom od pre 5000 godina gde us ljudi ziveli u pecinama?! Mi poredimo nasu zemlju sa ostalima u prezentu. Ako to ne mozes da shvatis....onda stvarno ne znam.

[Izmena Mihailo: lične stvari raspravite privatno]
[ Nabukodonosor @ 21.01.2005. 15:31 ] @
Citat:
U drugom plemenu kada krenes u zalazak sunca, predjes rub sveta i ako ne padnes preko nacices jedno veliko pleme koje je pre 200-njak godina pobila domoroce, fotografisala se na brdu od njihovih lobanja a ostatak potrpala u logore, ciji je eufemizam 'rezervat'.

Jesi li ovo ti rekao ili neko koristi tvoj nick?!?
[ Pandora 58 @ 21.01.2005. 15:43 ] @
Ono sto je alarmantno to je porast ubistava medju clanovima porodice. Svaki dan mozemo procitati kako je brat ubio brata iz lovacke puske,ili sin oca,ili sin majku. Beda u kojoj ljudi zive dovodi ih do ludila i bojim se da ako ostanemo da se "koljemo" u "rezervatu" zvanom Srbija bice sve vise i vise ubistava.
Mladi ljudi beze iz zemlje dok su jos normalni!
[ Nabukodonosor @ 21.01.2005. 16:15 ] @
@dusty
Citat:
Naveo sam primer indijanaca od pre 200. godina i ove sada, samo da ilustrujem koliko davno se prostire 'zapadnjacka' humanost i civilizovanost, za razliku od naseg 'balkanskog primitivizma'.

Ne znam zasto si ga naveo niti me zanima, ali ne moras nikoga da pravis ludim i jos pri tome da glumis mangupa.
[ djordje @ 21.01.2005. 17:05 ] @
Citat:
Poenta je da se Srbija ne razlikuje po takvim slucajevima od ostalih, iako neki vole da Srbiju dizu u nebesa a neki defetisti da je sahranjuju.



Pa da je dizemo u nebesa ne vidim na osnovu cega bismo? A za sahranjivanje jeste po mnogo cemu.
[ BytEfLUSh @ 21.01.2005. 17:25 ] @
Citat:
dusty: Ali nismo nista ni gori od drugih, samo to neki ne zele da priznaju sebi, vec im je sladje da pljuju (ne kritikuju nego pljuju) po spostvenoj drzavi, a to mi je odvratno.


Meni je pljuvanje po bilo kojoj državi (dakle, generalizovano pljuvanje po nekoj naciji) odvratno, uopšte mi nije bitno da li su u pitanju Ameri, Srbi, Hrvati, Albanci, Šveđani ili bilo koja druga nacija.
[ m4rk0 @ 21.01.2005. 17:32 ] @
Offtopic:
Neko je nekada rekao: Sto ljudi sto cudi.
Jebote, pa mi ljudi ( ES useri ) se gotovo uvek posvadjamo ( posebno na mad zone-u ). Ali dobro tako je. Hvala bogu da to nije prava svadja vec samo malo verbalo prepucavanje.
[ djordje @ 21.01.2005. 17:34 ] @
Citat:
Meni je pljuvanje po bilo kojoj državi (dakle, generalizovano pljuvanje po nekoj naciji) odvratno



Pa ti onda uzivaj u Srbiji ja ne mogu. A to nije pljuvanje vec kritikovanje.

Za sahranjivanje: uzasan standard zivota sto zavisi od mnogo cega da ne nabrajamo ovde. Ko misli da nam je standard na zadovoljavajucem nivou?

Mislim da je ova tema zasluzila jedan katanac
[ BytEfLUSh @ 21.01.2005. 17:39 ] @
Polako, polako... Ja sam govorio o pljuvanju, pošto je to dusty spomenuo. Da budemo realni - u ovoj temi nisam primetio da je neko pljuvao Srbiju, video sam samo manje-više konstruktivne kritike na račun mentaliteta koji ovde preovladava (nije generalizacija) a tako nešto se može naći za bukvalno svaku državu u svetu.

Da se nešto treba izmeniti u Srbiji - apsolutno se slažem. Po meni, treba celu društveno/državnu strukturu ponovo izgraditi "od nule". Razlog zašto nismo specifičniji na ovoj temi, dusty, je u pravilniku. Političke diskusije su zabranjene na [es]-u.
[ djordje @ 21.01.2005. 17:46 ] @
Citat:
Polako, polako... Ja sam govorio o pljuvanju, pošto je to dusty spomenuo


Ok, malo sam se zaneo
[ arsa xx @ 21.01.2005. 17:51 ] @
Kad bolje covek razmisli, dodje do sledecih misli:

Lakse mi da kukam i da okrivljujem drzavu sto sam siromasan i ona je kriva za to!
Lakse mi je to nego da ucim, razmisljam, da se trudim i da radim.

Haha!
[ BytEfLUSh @ 21.01.2005. 17:55 ] @
Jel me može neko uputiti na poruku u ovoj temi gde neko svoje siromaštvo nepravedno svaljuje na državu?
Koliko ja vidim ovde je reč o nasilju, kriminalu i sličnim stvarima koje blate ovu državu.
[ pctel @ 21.01.2005. 18:19 ] @
Citat:
Naravno da svega ima svuda, samo je mnogo bitniji odnos po broju stanovnika...


Naravno, samo crna hronika nije tako crna kao sto neki misle. Naime, u Srbiji se godisnje dogodi oko 100 ubistava, znaci jedva oko 12 na milion stanovnika, od toga verovatno ne vise od 9 pocinjenih vatrenim oruzjem. Ako se malo pro-google-a, mogu se naci sledeci podaci:

- Makedonija 42 ubistva na milion stanovnika vatrenim oruzjem godisnje
- Juznoafricka republika 483 ubistva na milion stanovnika vatrenim oruzjem godisnje
- Italija 12 ubistava vatrenim oruzjem na milion stanovnika godisnje

Takodje, Beograd zaostaje za vodecim svetskim gradovima po broju ubistava, mrzi me sad da trazim, znam da npr. Los Angeles ima oko 70 ubistava godisnje na milion stanovnika. Ne kazem da imamo najslabiji rezultat, evo npr. Japan ima samo 0.3 ubistva vatrenim oruzjem godisnje na milion stanovnika (kod njih vatreno oruzje i nije narocito popularno), hocu da kazem da nismo ni najbolji ni nagori, vec sasvim prosecni.

Na jucerasnju, ne znam ciju bese, primedbu da se poredimo sa plemenima gde je kanibalizam normalna pojava, evo neceg sto je blize savremenom drustvu:
Citat:
FENIKS: Amerikanka Elvira Čarli osuđena je na šest doživotnih kazni zatvora zbog ubistva svoje troje dece. Amerikanka je u januaru prošle godine pucnjevima iz vatrenog oružja usmrtila kćeri Ganelu (11) i Ridel (9) i sina Yerela (10).
Kao motiv za stravičan zločin navela je osvetu suprugu, koji ju je ostavio zbog mlađe žene




Inace, posle moje jucerasnje izjave gde kazem:
Citat:
Ja licno znam nekoliko ljudi koji nista ne rade vec samo idu okolo i traze koga mogu da prevare za neke pare. Takve treba baciti u reku, nije nikakva steta za covecanstvo.

Javio se da mi vreti pare covek kome sam iste dao jos pre tri godine, uz obecanje da ce mi vratiti cim bude imao, a kasnije je imao i vise od mene, a na vracanje nije ni pomisljao. Mislim da je procitao ovo sto sam napisao i pomislio kako kupanje u hladnoj reci moze da bude prilicno neprijatno ovih zimskih dana. Nekim ljudima su za kontrolu sopstvenog ponasanja dovoljni moralni principi, onima kojima nisu zakon treba da bude prepreka za vrsenje krivicnih dela, a ako zakon zataji, i bacanje sa mosta moze da posluzi kao vaspitna mera (onom sto je bacen verovatno vise ne moze, ali zato su tu hiljade drugih kojima ce to posluziti kao primer sta moze da im se desi.

Kad sam pocinjao sa privatnim poslom (u vreme Milosevica), imao sam problema sa reketasima (za one koji ne znaju, to su ljudi koji po ceo dan sede u kaficu i piju Kapucino dok ja radim, a uvece dodju da im dam sve sto sam zaradio i jos malo vise), i kao naivan pocetnik sam se borio sa njima zakonskim sredstvima, sto je samo dolivalo ulje na vatru. Tako sve do jednog dana kada sam video da od zakona nema koristi, pa ih u sred noci sacekao u parku sa pistoljem, izvadio pomenuti i poceo da pucam. Bezali su kao strine, i nikada se vise nisu pojavili, ne samo oni, vec ni bilo koji drugi koji su znali sta ih ceka ako dodju. Moram reci da ni danas nemam nesto mnogo vise poverenja u primenu zakona od strane nadleznih institucija, tako da bih mozda u nekoj situaciji nekog ko zivi na nacin kao gore pomenuti bacio sa mosta, samo obavezno sa zabetoniranim nogama - sto je sigurno, sigurno je. Pri tom sam potpuno svestan posledica koje takav moj postupak moze imati, ali, sve sto iz toga proizadje shvatio bih kao svoj doprinos boljem i uspesnijem drustvu.

Sve ovo sam, naravno, rekao cisto hipoteticki, ni ja kao ni vi nemam nikakvih informacija o razlozima za ovaj dogadjaj.
[ djordje @ 21.01.2005. 19:04 ] @
Citat:
Lakse mi da kukam i da okrivljujem drzavu sto sam siromasan i ona je kriva za to!
Lakse mi je to nego da ucim, razmisljam, da se trudim i da radim.


U pravu si, ali u izvesnoj meri. U nekim drugim drzavama samo postoji vise sansi da svojim radom uspete. Naravno da se ne ocekuje da neko zivi za dzabe.
[ Wega @ 21.01.2005. 19:33 ] @
citao sam danas....u novostima...cini mi se, to su neki klinci romske nacionalnosti (ganci u zargonu) frljnuli nekog u vuSa...jbg ko zna koliko je lepka trebalo za tako nesto
[ Pandora 58 @ 21.01.2005. 23:52 ] @
Momci,
Da li vam je poznato da u Srbiji ima 300 000 zena vise nego muskaraca? To je goruci problem! Treba naci 300 000 "vatrogasaca" da "ugase pozar"?
[ BytEfLUSh @ 22.01.2005. 02:03 ] @
Šta je loše u tome što ima 300.000 više žena? Ja tu ne vidim nikakav problem...

Naravno, zavisi koliko imaju godina...
[ bukovski @ 22.01.2005. 02:05 ] @
evo ja cu da ugasim 30 i jos 1000 nas i gotov problem :)
[ superbaka @ 22.01.2005. 08:19 ] @
ajd na spavanje, vidis da nisi u stanju da racunas
[ pctel @ 22.01.2005. 13:17 ] @
Citat:
Pandora 58: Momci,
Da li vam je poznato da u Srbiji ima 300 000 zena vise nego muskaraca?

Prvo ne vidin kakve to veze ima sa bacanjem coveka u Savu, a drugo, odkad ti brines za probleme zena
[ Mikky @ 22.01.2005. 13:50 ] @
E pa neverujem... ovaj pandora ne moze a da ne ubaci neke "musko-zenske" odnose u celu pricu, sve u cilju ne bi li potajno skrenuo paznju na svoje "musko-muske" afinitete.

Predlazem da se korisnik Pandora 58 banuje sa foruma.
[ Slobodan Miskovic @ 22.01.2005. 15:39 ] @
Bacili druga sa mosta
22. januar 2005. | 14:05 -> 16:07 | Izvor: B92
Beograd -- Beogradska policija uhapsila je četvoricu maloletnika zbog sumnje da su bacili svog druga sa Brankovog mosta, koji se zatim udavio u Savi.

"Uhapšeni su petnaestogodišnji Z.S. i M.S, četrnaestogodišnji D.S, sva trojica iz Obrenovca, i trinaestogodišnji N.E. z Beograda, a žrtva je najverovatnije jedanaestogodišnji M.L. iz Velike Plane. Svi su romske nacionalnosti", rekao je načelnik SUP-a Beograd Milorad Simić.

On je naveo da je u dogovoru sa tužilaštvom za Z.S., M.S. i D.S. "određena mera zadržavanja, dok je N.E. smešten u prihvatilište za decu i omladinu, jer ima 13 godina i nije krivično odgovoran". Simić je rekao da su oni 20. januara oko 7.00 časova, pošto su "najverovatnije duvali lepak", sa žrtvom do Trga Nikole Pašića otišli do Brankovog mosta. "M.S. je na mostu predložio da M.L. bace sa mosta, jer tog jutra nisu pronašli njegovog brata, koga su tražili kako bi se obračunali sa njim", rekao je Simić, i dodao da su "ostali prihvatili taj predlog".

Simić je dodao da su osumnjičeni, pošto su bacili M.L. sa mosta, otišli na obalu reke, odakle su "gledali da li će da ispliva", a kada su videli da nije isplivao, pobegli su u šaht kod Gazele, u kojem su se skrivali do hapšenja.

Zanemarenost od porodice i društva

Psiholog Vesna Brzev Ćurčić kaže da uzroci takvog ponašanja maloletnika mogu biti različiti – od onih koji su utemeljeni u razvoju do nedovoljne emotivne i intelektualne zrelosti. Ona ističe da takvo ponašanje ne treba uopšte vezivati za nacionalnu pripadnost, jer se u poslednjih sedam dana desilo nekoliko slučajeva nasilja medju maloletnicima: "Pre se može govoriti o nečemu što je nezrelost na opštem nivou ili, ako mogu da kažem a da ne budem previše gruba, na nekom socijalnom nivou. To jesu deca koja su u izvesnom smislu zanemarena. Ne samo od strane porodice, već i od strane društva. Pogledajte ko su likovi koji se veličaju, kakvi im se modeli ponašanja nude. U ovom slučaju mi govorimo o vršnjačkom zlostavljanju koje je karakteristika tog uzrasta, ne sve dece, ali jeste karakteristika".

Sada je, prema rečima Vesne Brzev neophodno da se ta deca uključe u tretman ne samo rehabilitacije, već i u traženje uzroka kako se ovakav slučaj ne bi ponovio: "Ono što sam imao prilike da vidim u svojoj praksi jeste da se često dešava da se neke mere koje se izriču budu nedovoljno stroge. Ne plediram da se bude okrutan prema toj deci, ali ipak izricanje nekih sankcija utiče na to da se takva stvar ne ponovi i nije samo poruka društvu da će se takve stvari sankcionisati, nego omogućavaju i osobi koja je počinila zločin, da na neki način izađe na kraj sa osećanjem krivice. Osim ovoga, neophodna je i neka vrsta tretmana koju će obavljati ili nadležni centar za socijalni rad, ili će ako se on ne oseća dovoljno stručnim, takvo dete uputiti dalje na neki psihoterapijski tretman. Mi govorimo o životu i smrti, to nije obijanje trafike, daleko je više od toga".
[ su27killer @ 22.01.2005. 16:16 ] @
Daj bre cigosi se naduvali a svako bruji o tome...
[ lancia88 @ 22.01.2005. 16:23 ] @
Pozdrav,

ah, da... da su se neki "beli" maloletnici naduvali i 'ladno bacili dete od jedanaest godina sa mosta onda bi bilo OK diskutovati... izvini sto smo Te uznemirili "brujanjem" o tome, bas smo nepazljivi...
[ Mihailo @ 22.01.2005. 16:40 ] @
Krajnje je vreme da se zabrani upotreba, trgovina i proizvodnja lepka.
[ voja_pfc @ 22.01.2005. 16:44 ] @
Citat:
su27killer: Daj bre cigosi se naduvali a svako bruji o tome...


?????????^%*&^&*(^(*&


[ MyWay @ 22.01.2005. 16:56 ] @
Iznervirao si nam lanciu, toliko da je zaboravio da doda tag na kraju... ;)
[ lancia88 @ 22.01.2005. 17:07 ] @
Pozdrav,

khm,khm, MyWay, uvek se nadje neko neobavesten pa stalno moram pojasnjavati: nova godina - nova pravila. Ispratis moje postove od ove godine i lako uocis sta fali...naravno, osim volje i entuzijazma...a time otpada i svaka mogucnost da me iko iznervira