[ dragonche @ 24.01.2005. 13:25 ] @
Mala pomoc bi mi dobro dosla.

Nameravam da prebacim klimu iz jednog u drugi stan.

Konkretno pitanje bi bilo DA LI POSTOJI NEKI ODREDJENI REDOSLED PRILIKOM DEMONTAZE KLIME mislim pritom na protok freona kroz cevi.

(nedami se da placam jos 150 evra samo za prenos)

Pozdrav.
[ Mortst @ 24.01.2005. 21:08 ] @
Ma to ti i nije takvi problem. Ali ponovo je montirati već je.
Trebaš cijevi pripremiti- pertlovati, Vakumirati sistem nakon spajanja itd.
Savjet ti je da ipak to prepustiš nekome ko se bavi s tim.
[ pctel @ 25.01.2005. 19:33 ] @
Prvo sto treba da uradis je da zavrnes oba ventila na spoljnjoj jedinici, redosled nije mnogo bitan. Zatim odvojis spoljnu jedinicu i preneses na drugu lokaciju. Onda probusis rupu u zidu precnika 55 mm na mestu gde hoces da provuces cevi kroz zid. Onda izvuces unutrasnju jedinicu sa sve cevima, prebacis nosac na drugu lokaciju, provuces cevi, postavis unutrasnju jedinicu, spojis spoljnju jedinicu sa cevima (obavezno odstrani vazduh iz sistema), proveri pritisak i dopuni freon. Najmanja greska izaziva crkavanje kompresora za nedelju-dve, popravka kosta 200 EUR-a, pa ako se uzme u obzir da iskusni profesionalci rade gore navedeno i za 100 EUR-a, razmisli sta ti se vise isplati. Ako resis da ipak prepustis demontazu majstorima a ne mozes da nadjes iste, javi se da ti preporucim neke, poznajem ih nekoliko.
[ Mortst @ 26.01.2005. 02:45 ] @
Skini blinde s ventila.
Upali je na hlađenje.

Ako je u prostoru hladno i klima neće da se upali u hlađenju neko ti treba držati osjetnik temperature na unutarnjoj koji se nalazi odma ispod poklopca klime- vidićeš najvjerojatnije izgleda kao mali crni kabel s zadebljanim krajem.
Postoji još i caka da se upali u grijanje i na vanjskoj odspoji kabel koji daje signal troputnom ventilu ali ti to ne preporučujem raditi ako si laik.

Kad čuješ da se kompresor upalio s imbusom najvjerojatnije br. 5 zatvori ventil na tlačnoj strani - di je uža cjev, i osluškuj.
Kad kompresor promjeni zvuk zatvaraj drugi ventil i čim ga zatvoriš gasi klimu.
Vrati blinde.
(Ovako ćeš sačuvati sav freon, jer ako poslušaš "pctel" gubiš freon u cjevima i unutarnjoj te kod nove montaže klima neće raditi dobro, a može doći i do kvara kompresora. Nadopunjavanje freona je skupo a ako se radi o ekološkim freonima: 407 ili 410A treba izbaciti sav freon i nanovo puniti.)
Ištekaj iz struje.
Dobro zatvori- izoliraj ventile da nebi šta ušlo u njih.
Odvoji unutarnju tj skini cjevi i odspoji vezu - petožilni kabel.
Isto izoliraj cjevi na unutarnjoj.
Zapakiraj klimu.
Prenesi je na drugu lokaciju.
....
Koja je klima?

Dovoljna je i rupa od 40mm.
Za montažu ti treba i poseban alat, pa ti neću je opisivati.
Osim ako ne inzistiraš?


[ dragonche @ 31.01.2005. 07:07 ] @
Naziv klime je MIDEA.

Juce sam shvatio da zelim da je prodam jer u drugom stanu imam vec montiranu klimu. Tako da cu postupiti po onom uputstvu o demontazi.

Hvala svima koji su procitali pitanje a posebno onima koju su mi malo razjasnili stvari.

Pozdrav!!!