[ lancia @ 09.02.2005. 14:58 ] @
Pozdrav ljudi.................

Koji bi mi ronilacki klub preporucili gde bih mogao da zavrsim obuku ,dobijem sertifikat, a potom nastavim aktivnosti sa klubom..................

Hvala
[ fanfon @ 09.02.2005. 19:58 ] @
URS, Triton...Imas ih koliko hoces. Potrazi im prezentacije. Vecina ima...
[ lancia @ 10.02.2005. 20:30 ] @
Pa mogu i ja da potrazim prezentacije raznih r.k............................
Nego mi treba savet .................u kom r.k. da zavrsim obuku i koji je po vama dobar...................
Naravno ako neko zna koliko se krece cena takve obuke posto ni jedan r.k. nema izlozene ponude na svojim web adresama....................
[ fanfon @ 11.02.2005. 00:50 ] @
Ima dosta klubova koji imaju samo jednog clana ili par njih. Idi u one poznatije, sa vecim clanstvom. Mislim da je u URS-u polaganje za prvu zvezdu 120 evra.
[ lancia @ 11.02.2005. 23:57 ] @
Nasao sam ronilacki klub koji mi odgovara zove se TRITON............................raspitao sam se detaljno i verujem da cu uskoro poceti sa obukom...........
Hvala
[ Tyler Durden @ 12.02.2005. 09:26 ] @
Podijeli sa nama informacije .. :)
[ lancia @ 12.02.2005. 21:20 ] @
CMAS i PADI su samo jedne od najzastupljenijih ronilackih federacija u Srbiji i Crnoj Gori.
MI imamo instruktorske kategorije i u jednoj i u drugoj federaciji i kod nas mozes da zavrsis svaki kurs, imamo cak instruktorske kategorije i za IANTD federaciju.
Ronjenje ti je jedna vestina i bez obzira gde si i u kojoj skoli zavrsio najvaznije je da ti naucis da ronis. (kao i muzika, nije vazno gde si ucio da sviras, izadjes na binu i sviras i ili sviras dobro ili lose). Zato oko skola nemoj mnogo da razmisljas jer na kraju sve se svodi na isto.
Oko sertifikata koje te federacije daju treba razmisljati iz jednostavnog razloga sto PADI je zastupaljena u 180 zemalja u svetu (ima svoje PADI centre gde ti sa ovom karticom koje dobijes kod nas mozes da ronis, a mozes da ronis i u drugim centrima sveta i u drugim federacijama jer svi priznaju padi sertifikate) PADI ima specifican nacin obuke, vrlo jednostavan i strog odredjen. Svi kursisti koji zavrse u po celom svetu vode se u njihovom kompjuteru u Santa Ani USA, i svi su obuceni na isti nacin. Mi imamo njihovu licencu i radimo po njihovim programima koje od njih dobijamo a licencu obnavljamo svake godine.
Obuka se sastoji od 10 casova teoretske nastave u ucionici gde ces odgledati i neke filmove i 5 prakticnh modula na bazenu na Tas-u. Posle zavrsene obuke imas polaganje teoretskog dela putem testova i prakticnog dela u bazenu. U okviru kursa imas i 4 zarona na otvorenoj vodi i kada to zavrsis dobijas OWD sertifikat iz Svajcarske (PADI).
Ovaj pocetni kurs te kosta 200 eura, a ako budes hteo da budes clan naseg kluba i da koristis nase usluge na bazenu i na terenu kada ronimo po jezerima i morima sirom sveta moras da platis clanarinu - godisnju u visini od 150 eura. Time imas 8 termina treninga na bazenu na Tasu i ronjenje na ekskurzijama po klubskim cenama.
U vezi CMASA malo je komplikovanije sto se setifikata tice jer ima dosta laznjaka u nasoj zemlji, a to je zbog toga sto na kartici se neslazu brojevi i nema slike niti ime instruktora koji te
obucavao pa to ti ne bi preporucio. IANTD je jedna od najstarijih ronilackih federacija u svetu koja ima profesionalne ronioce i gde se moze roniti i na gasne mesavine (kasnije normalno).
Kartice su kao i kod PADI-sertifikata odlicne i priznate u svetu jer tu ces karticu dobiti iz Italije gde je centar za evropu gde spadamo valjada i mi.
[ fanfon @ 13.02.2005. 12:55 ] @
PADI(profesionalna asocijacija ronilackih instruktora) je tipicna americka skola ronjenja koja se od CMAS-a razlikuje po tome sto je obuka malo sazetija i vise je za sire mase(turiste i sl.). Naravno, daleko od toga da je losa. Naprotiv, jedna je od dve najzastupljenije u svetu ali CMAS je mnogo bolji sto se tice obuke(temeljnija, vise se obraca paznje na sigurnost...). Razlika izmedju CMAS i PADI instruktora je velika i to u korist CMAS instruktora. Kad odes negde na zapad u one turisticke centre gde se turisti vode na ronilacke izlete, sa tri zvezde CMAS te vise gotive nego PADI instruktora. Kod nas ima dosta instuktora koji drze kurseve po CMAS-u ali nemaju svi licencu za to. Najbolje se obratiti nekom u URS-u jer su oni glavni. Postoji lista instruktora koji su ovlasceni da izdaju te sertifikate.
A na kartici je tacno da nema slike ali ima oznaka instruktora po kojoj ce neko znati ko te je obucavao jer treba samo da pogleda koji instruktor ima tu oznaku.
PADi je rasirio paletu kurseva i onaj ko se razume dovoljno videce da ima mnogo nepotrebnih(po njima specijalistickih kurseva) koji samo sluze da bi se uzele pare. PADI instruktor ce dok dodje do te kategorije dati vise para nego CMAS-ov a ovaj drugi ce biti bolje potkovan znanjem koje mu je pruzeno na obuci.
[ fanfon @ 13.02.2005. 13:00 ] @
Jos nesto. ZA 120 evra po CMAS-u imaces 5-6 zarona za prvu zvezdu a po PADI-ju za 200 evra 4. Pa koja je tu logika? Dati 200 evra za 4 zarona? Ja sam za 150 evra polagao za drugu zvezdu po CMAS-u i imao sam 6 sukcesivnih zarona.(za 6 dana 12 zarona)+opsirnu teorijsku obuku po 3 sata dnevno. To valjda nesto govori...
[ lancia @ 13.02.2005. 13:41 ] @
Ok znaci da jurim CMAS .......................
[ lancia @ 13.02.2005. 13:46 ] @
Evo citata od r.k. amfora :

Kursevi za osnovno znanje ronjenja rade se po programu CMAS I PADI. U CMAS sistemu dobijate zvanje ronioca sa jednom zvezdom (one star diver), a u PADI openwater diver. Po nivou znanja oba kursa su slična. CMAS zahteva nešto više znanja, tako da se obuka vrši po CMAS programu. CMAS i PADI diplome su važeće u čitavom svetu, s tim što je CMAS više prihvaćena u Evropi,Bliskom istoku i Africi a PADI u Americi i dalekom istoku,.Obuka traje 10 teoriskih i 10 praktičnih časova. Teorijska je u klubu (adresa....) a praktično na bazenu Tašmajdan.Posle završene obuke po CMAS programu dobija se internacinalna diploma i kartica CMAS a može se dobiti i diploma po PADI uz snošenje troškova same diplome.Cena kursa iznosi 12 000 dinara (150 EU), uz obavezan lekarski pregled od lekara specijaliste podvodne medicine. Sva detaljna uputstva možete dobiti preko telefona čiji brojevi su na strani "kontakti" našeg sajta www.amfora.org.yu od 15 februara nadalje, popodne od 17 do 21.

[ boccio @ 13.02.2005. 15:38 ] @
Citat:
fanfon: PADI(profesionalna asocijacija ronilackih instruktora) je tipicna americka skola ronjenja koja se od CMAS-a razlikuje po tome sto je obuka malo sazetija i vise je za sire mase(turiste i sl.).

nije nego :) PADI ima paletu kurseva prilagodjenu turistima (ipak im je cilj uzimanje para, da se ne lazemo). Medjutim normalni kursevi su podjednako profesionalni kao CMAS.

Normalni "razvojni" put ronioca u CMAS verziji je straight-forward (1,2,3,4 zvezdice), dok je u PADI-ju malo zaobilazan. Pocinjes kao OWD (open water diver), zatim AOWD (advanced open water diver). Advanced nivo dobijas kad odradis "specijalne" zarone - drift dive, night dive, wreck dive, deep dive....ima ih mali milion. Treba izabrati pet po izboru.

Posle toga da bi dosao do Dive Master nivoa moras da prodjes Emergency First Aid i Rescue Diver. Znaci nije linearan put kao kod CMAS-a.

Citat:
fanfon:
CMAS je mnogo bolji sto se tice obuke(temeljnija, vise se obraca paznje na sigurnost...). Razlika izmedju CMAS i PADI instruktora je velika i to u korist CMAS instruktora. Kad odes negde na zapad u one turisticke centre gde se turisti vode na ronilacke izlete, sa tri zvezde CMAS te vise gotive nego PADI instruktora.

trac...to sad i ja mogu da kazem...aj dokazi :)
Citat:
fanfon: Jos nesto. ZA 120 evra po CMAS-u imaces 5-6 zarona za prvu zvezdu a po PADI-ju za 200 evra 4.

Pa sad...kako gde. moze PADI-jev OWD i za $180...sto mu izadje 140 evra, ili kolko vec...
[ lancia @ 13.02.2005. 16:08 ] @
pa cekajte ljudi PADI ili CMAS?
[ fanfon @ 13.02.2005. 22:37 ] @
@ boccio

Ne znam koliko su upoznat ali za CMAS trecu zvezdu moras takodje da zavrsis kurs prve pomoci i jos jedan. Izbor je:spasioc, podvodna fotografija i jos par(ne znam tacno). Tako da mislim da stoji ono sto sam rekao. Za CMAS trecu zvezdu treba da imas te kursevi dok se kod PADI-ja traze tek za Dive Master. Znaci kod CMAS-a trebaju ranije kad bi se uporedjivale kategorije.

A u vezi onog sto sam pomenuo da vise gotive trecu zvezdu CMAS nego PADI instruktora, pricala mi je Ivana Orlovic. Bila je dva meseca u Egiptu, drzala kurseve za turiste. Pretpostavljam da znas ko je.

Ipak preporucujem CMAS. Vise znanja. Nemam nista protiv PADi-ja. Verovatno cu i sam zavrsiti neke kurseve kod njih ali mislim da cu posle polaganja po CMAS-u to mnogo lakse proci nego da radim obrnuto.
[ Tyler Durden @ 16.02.2005. 15:09 ] @
Obuka traje 2 mjeseca!! Nisam znao da je tako dugo.
Vidim da ovi u amfori krecu sa jednom grupom pocetkom marta i onda sredinom maja. Moracu da pozurim
[ fanfon @ 17.02.2005. 23:25 ] @
2 meseca! Pa to je bas dugo. Verovatno ima jednom nedeljno predavanje i bazen?