[ JimRainor @ 19.02.2005. 06:14 ] @
Meni se svidelo to ostrvce. Ima (prema mojim informacijama) visok standard, sjajna zdravstvena zastitia, jos uvek (relativno) slaba razdvojenost na bogate i siromasne a hladnoca mi ne smeta. Kako stici tamo? (video sam da nemaju nikakvu imigracionu sluzbu pa pitam ovde). Ne planiram jos da tamo idem posto imam tek 18 god ali posle faxa svakako dizem sidro pa da znam gde.

[Ovu poruku je menjao JimRainor dana 19.02.2005. u 07:49 GMT+1]
[ tdjokic @ 19.02.2005. 06:24 ] @
Ovde sam primetio dvojicu moderatora/tehnickih konsultanata koji zive i rade tamo: marcom i alex, pogledaj pod ES tim.
[ Zikka @ 19.02.2005. 20:41 ] @
I tata bi sine.
[ jms_uk_2001 @ 19.02.2005. 21:31 ] @
ovde u engleskoj, za Iceland imigraciju je zasluzena Danska Ambasada...
ako nije isto u BG, onda je neka druga Schengen zemlja u pitanju...

takodje:
[url]http://www.utl.is/index.php?bId=73[url]
Icelandic Directorate of Immigration
[ dejan_su @ 20.02.2005. 03:38 ] @
@jms_uk_2001 : a je l' mozes da napises kratko kako emigrirati u Englesku i ono, da li se lako zaposliti i slicno. Napominjem da cu uskoro da dobijem Hrvatski pasos ali mislim da mi je i sa njim potrebna radna dozvola. Hvala!
[ hecky @ 20.02.2005. 12:55 ] @
1. odes u UK kao full-time student i nadjes neki part-time posao (do 20h nedeljno, ali se s time moze ziveti)
2. nadjes firmu koja ce ti srediti radnu dozvolu
3. boravis u UK 5 godina
4. zatrazis boravisnu dozvolu
5. nema sta vise, to je to :)

Za detalje pogledaj sajt UK ambasade za detalje.
[ jms_uk_2001 @ 20.02.2005. 18:25 ] @
Citat:
hecky: 1. odes u UK kao full-time student i nadjes neki part-time posao (do 20h nedeljno, ali se s time moze ziveti)
2. nadjes firmu koja ce ti srediti radnu dozvolu
3. boravis u UK 5 godina
4. zatrazis boravisnu dozvolu
5. nema sta vise, to je to :)

Za detalje pogledaj sajt UK ambasade za detalje.


grubo receno, da; mala ispravka: za permanent residence se mozes prijaviti posle 4 godine boravka na radnoj dozvoli...

ali, u toku je ideja o donosenju novog zakona o imigraciji [ima dosta na BBC website-u] i ako to prodje, imace i UK points sistem....
[ dejan_su @ 20.02.2005. 18:49 ] @
Ok, a da li mi treba radna dozvola ako u Englesku odem kao Hrvatski drzavljanin??
[ jms_uk_2001 @ 21.02.2005. 00:16 ] @
da, radna dozvola treba ako nisi drzavljanin zemalja EEA [EU + Norveska + Svajcarska + Lihtenstajn].

vise o UK na: http://www.homeoffice.gov.uk/

sorry za off topic [Iceland->UK]

edit: typo
[ hecky @ 21.02.2005. 20:19 ] @
U UK hoce da uvedu da poslodavac mora da polozi depozit od 1000 funti za radnika koji nije iz EU (pa ako taj radnik bude nevaljao, ode depozit ).

Poceli su ozbiljno da se bave imigracionim pitanjima, pa se u skorije vreme postati dosta teze doci u UK.
[ dejan_su @ 21.02.2005. 20:50 ] @
A kako je za drzavljane EU? S obzirom da sam sada student druge godine vise tehnicke, pa tek kad to zavrsim i mozda neke postdiplomske, onda odem tamo. A nadam se (cak sam ubedjen) da ce Hrvatska dotle da udje u EU.
I jos nesto : mogu da boravim tamo neko vreme bez bilo kakve dozvole? Recimo kao turista, da odem, npr. trazim posao i poslodavca ili tome slicno.
[ Ivan Dimkovic @ 21.02.2005. 21:04 ] @
Nove clanice EU, na odredjen rok, obicno nemaju pravo na automatsku boravisnu i radnu dozvolu na celoj teritoriji EU - u poslednjem prosirenju je dosta starih clanica zadrzalo obavezu trazenja radne i boravisne dozvole za nove EU clanice, i to u roku od 2 do 11 godina (u zavisnosti od zemlje do zemlje)

Citat:

I jos nesto : mogu da boravim tamo neko vreme bez bilo kakve dozvole? Recimo kao turista, da odem, npr. trazim posao i poslodavca ili tome slicno.


Smes da boravis turisticki - u Sengen zoni mozes da boravis do 90 dana, u Engleskoj do 180 dana valjda, a na Kipru 90 dana. Za vreme trajanja turisticke posete ne smes da radis po zakonu.
[ Beltrammi @ 19.03.2005. 03:45 ] @
Mislim da Island nije bog zna kakva destinacija, mada je to sve stvar ukusa. No, u poredjenju sa srpskim standardom svakako da je to pametan potez.

Mene kod Islanda brinu dve stvari. Prvo to je mala zemlja = male i mogucnosti, uz to poprilicno izolovana. Kod njih je problem i taj sto stranac nema tu cemu da se nada. Uglavnom sve malecke zemlje tesko daju drzavljanstvo, a boravisnu/radnu dozvolu mogu uvek da ti uskrate.

Bolje je izabrati za imigraciju sto vecu zemlju. Gledaj to cisto tehnicki. Svakako ces se cimati za papire, pitanje je sta time dobijas. Na Islandu ima cca 300,000 dusa, a u Italiji 60 milona, zamisli samo gde imas sanse. A papir ti vredi za samo jednu zemlju !