[ Aleksandar Marković @ 24.03.2005. 15:40 ] @
http://www.ints.ru/~babcey/art.htm
[ BytEfLUSh @ 24.03.2005. 16:01 ] @
Video sam taj sajt pre jedno godinu dana, kad sam istraživao Hitlerov život. Eh, zanimljivo je to - da su ga primili na univerzitet u Beču, sada ga se ne bi sećali kao manijaka uvrnutih ideja koji je počinio neopisive zločine, već kao umetnika - manje ili više poznatog široj javnosti. Zaista interesantno.
[ Aleksandar Marković @ 24.03.2005. 16:27 ] @
Po radovima ... sumnjam da bi ga primili na ... bilo koji univerzitet

p.s.
[img][att_url][/img]

p.p.s.
Samoubilački kuršum „putovao” je ka njegovoj glavi dosta dugo. Bar od onog časa kada su mu pokazali fotografije obešenog dučea, prijatelja i saveznika Benita Musolinija. Tada je, očigledno, po svedočenju njegove sekretarice Traudl Junge doneo definitivnu odluku da sam okonča sopstveni život.

„Ni živ ni mrtav neću da padnem neprijatelju u ruke. Moj leš treba da bude spaljen i pepeo razvejan, saopštio je, jednog dana, uz ručak u bunkeru. I objasnio kako je najbolje pucati u usta.

Njegova ljubavnica Eva Braun, zvanično supruga dan smrti je rekla kako ona, pak, želi da bude „lep leš” i da je njen izbor – cijankalij.

Traudl Jung beleži da je to za nju bio šok. I razočarenje. Očekivala je od firera, i to mu saopštila, onakvu, junačku smrt, kakvu su mu pripisali Gebels i nacistička propagandada. Odgovorio je da više fizički ne bi bio u stanju da se bori. Njegove ruke se tresu, ne može ni pištolj da drži.

A onda je 28. aprila stigla vest koja je očigledno porazila firera. Rojters je javljao da moćni vođa esesovaca Hajnrih Himler pokušava da pregovara sa saveznicima. Besneo je kao zver u, inače, skučenom prostoru berlinskog bunkera. Hvatao ga je paničan
ov je bio dovoljan.

Umotali su leševe u ćebad i izneli iz bunkera. Nisu mogli daleko. Praštalo je sa svih strana. Položili su ih u jedan krater koji su napravile granate, poli benzinom i zapalili.

Izvršio sam najtežu naredbu, rekao je, koji minut kasnije verni firerov ađutant. Sutradan su zaista Rusi već bili pred bunkerom. Ginše se u maju 1956. vratio iz sovjetskog zarobljeništva. Gotovo svake večeri se može videti na nekoj od televizija, u mnogobrojnim emisijama o poslednjim danima nacističkog firera i njegovog rajha.

Miroslav Stojanović

links:

The Death of Hitler - The Full Story with New Evidence from Secret Russian Archives

50 godina od službene potvrde Hitlerove smrti

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 26.10.2006. u 10:02 GMT+1]
[ BytEfLUSh @ 24.03.2005. 16:42 ] @
Bio je talentovan za slikanje građevina, to je sigurno. Jedini je problem što je imao problema sa crtanjem ljudskih figura, pa ga stoga nisu primili. Predložili su mu da proba da se upiše na arhitekturu, ali to nije želeo pa je postao beskućnik.

U svakom slučaju, istorija bi promenila svoj tok, samo da su ga primili na taj univerzitet.
[ Zikka @ 24.03.2005. 18:38 ] @
Da smo samo znali koja je cena Hitlerovog neuspeha primili bi ga gde hoce i sta hoce da upise.
[ Aleksandar Marković @ 29.04.2005. 14:40 ] @
Na aukciji u Nirnbergu sinoć je za 11.000 evra prodat akvarel Adolfa Hitlera na kojem je predstavljen jedan od omiljenih alpskih pejsaža nacističkog vodje koji je u slobodno vreme rado slikao.

Predstavnici aukcijske kuće Herberta Weidler saopštili su da ne znaju identitet ni starost kupca koji je platio visoku sumu za do sada nepoznati akvarel sa Hitlerovim potpisom koji je nastao 1910. godine.

Uoči prodaje Hitlerovog akvarela, gradske vlasti pokušale su da zabrane aukciju, smatrajući da ona baca nepovoljno svetlo na Nirnberg, posebno ako se zna da su tamo održani i kongresi Hitlerove Nacionalsocijalističke radničke partije Nemačke (NSDAP).

Medjutim, policija i državno tužilaštvo nisu mogli da nadju pravnu osnovu za zabranu najavljene prodaje. Početna cena Hitlerovog rada bila je 4.600 evra.

Aukcionar Vajdler saopštio je da je akvarel dobio od "jedne starije dame" iz Ansbaha na jugu Nemačke. Dodao je da ovo delo "posmatra kao dokument vremena, baš kao i ostatke prostora na kojima su održavani kongresi Hitlerove stranke, a koji još postoje u Nirnbergu".

Ipak, aukcionar ne želi da zaradjuje na prodaji Hitlerove slike, pa je odlučio da svoju proviziju od gotovo 20 odsto pokloni ustanovama za socijalno zbrinjavanje.

http://www.br-online.de/franken/pda/artikel4.shtml
[ Aleksandar Marković @ 28.09.2006. 11:15 ] @



PONUĐAČI iz Rusije, Japana, Novog Zelanda i Južnoafričke republike natjecali su se za 21 akvarel i crtež koje je u trenucima inspiracije narisao tada mlađahni Adolf Hitler, a na akuciju u gradiću Lostwithielu ponudila kuća Jefferys.

Oni koji su se pojavili želeći na zidu imati Hitlerovo djelo nisu marili za priče koje su posljednjih dana kružile Engleskom, a koje su u pitanje dovodile autentičnost djela. Kolekcija je prodana za 118 tisuća funti (oko 180 tisuća eura), što je dvostruko više nego što se predviđalo. Najvišu cijenu je postigao akvarel koji prikazuje crkvu u Preux-au-Boisu, koji je prodan za 10 tisuća funti.

Bizarnosti događaja, kojem su prisustvovale brojne novinarske ekipe, dodatno je pridonio "komedijaški terorist" Aaron Barshak, koji se već "proslavio" upadom na zabavu povodom 21. rođendana princa Williama. Barshak je ovog puta upao na aukciju i "ponudio" 6 milijuna funti za sliku prije nego što su ga zaštitari izbacili.

Crteže je navodno otkrila starija Belgijanka u oštećenom kovčegu, a prikazuju seoske krajobraze na granici Belgije i Njemačke, gdje je Hitler, kao kaplar služio za vrijeme Prvog svjetskog rata.

Nejasno je tko su osobe koje su iskeširale tako impresivne svote za djela za koja mnogi izražavaju sumnju da ih je Hitler uopće nacrtao.

Kupci su željeli ostati anonimni ili su se predstavljali kao "Karlo iz Estonije" ili "britanski biznismen". Kupac koji je za crtež izbrojio oko 4 tisuće eura je izjavio: "Nisam ga kupio zato što se divim Hitleru. Kupio sam ih zato što su dio povijesti."

index