|
[ Aleksandar Marković @ 29.04.2005. 15:00 ] @
| U montažne kuće po sistemu „ključ u ruke” budući vlasnici mogu da se usele za mesec dana. – Na listi čekanja već 260 zainteresovanih
U času kada je džep onih koji bi više nego išta želeli da dođu do stana toliko tanak da ni jedna banka ne može da im udovolji svojim „primamljivim” kreditima, Vladan Babić, predsednik Fabrike dekorativnih fasadnih elemenata CSM Internacional iz Kraljeva na ovogodišnjem Sajmu građevinarstva, koji se održava u Beogradu od 26. aprila do 30. aprila, došao je „beskućnicima” kao melem na ranu.
Ovaj ekonomista sa timom stručnjaka iz Kanade i partnerima iz Fabrike staklenih vlakana Eteks fiberglas iz Baljevca, gradi kuće po sistemu „ključ u ruke” za 200 evra po kvadratu, a rok za useljenje je neverovatnih mesec dana!
Oni koji bi hteli kuću iz bajke, palatu, dvorac ili zamak, platiće malo više – 250 evra za kvadrat, što je opet daleko jevtinije od graditelja koji kuće zidaju od teških materijala, betonskih blokova i na čiji se završetak čeka bezmalo večnost, a gde se kvadrat ne može kupiti ispod 350 do 500 evra.
Da bi se došlo na spisak zainteresovanih, gde je na stendbaju već oko 260 budućih vlasnika stanova, potrebno je, objašnjava Babić, da vlasnik ima plac, kao i da sam postavi ploču, uvede vodu i struju. Sve ostalo, od poda do krova uz najrazličitije boje i dekoracije, u čak 330 modela koji se postavljaju na fasadu ili zidove unutar stana, i više od 36 različitih vrsta profila prozora i vrata dobija se od CSM i Eteks fiberglasa.
Osim novih montažnih objekata, domaćini su uveliko razradili i posao nadogradnje ravnih krovova što je u prestonici godinama unazad apsolutni hit. I ne samo to. Oni koji žele mogu dobiti i kuću nalik „karingtonkama”, kao i modele sa kosim krovovima. Dakle, sve što požele i zamisle.
„Naš većinski vlasnik Inlajn fiberglas” iz Toronta svetski je lider u razvoju projektovanju i primenjivanju staklokompozitnih tehnologija i ujedno garant za proizvode koji se izrađuju u fabrici u Baljevcu na Ibru, odakle sve ide na montažu”, kaže Babić. Od prozora i vrata, preko zidova čija je termo i zvučna izolacija i do pet puta veća od standardnih.
Zidovi kuće rađeni su od panelin ploča ispunjene lakim duvanskim cementom i to tako da zid debljine 18 santimetara zamenjuje klasičnu ciglu prečnika 45 santimetara. Profili se prave od mata i rovinga, materijala na bazi staklenih vlakana dobijenih preradom borne rude sa obronaka Kopaonika.
Tokom procesa proizvodnje na staklena vlakna koja su u obliku niti nanosi se masa od termoaktivne smole i tako natopljena se skupljaju u specijalnu formu i provlače kroz zagrejanu presu. Kao rezultat dobija se visokoizdržljiv staklokompozitni profil koji je antikorozivan i ne reaguje na temperaturne promene.
Reč je, ističe Babić, o prirodnom izolatoru koji ne provodi toplotu ili hladnoću, ne širi se i ne sužava. Njegova čvrstina je u odnosu na neke druge vodeće materijale i do osam puta veća, a provodnost toplote čak za 500 puta manja nego kod aluminijuma. Osim toga, to je jedan od najstabilnijih materijala koji garantuje neverovatnu izdržljivost, pa može da preživi i arktički mraz, ali i vrelinu pustinje.
Interesantno je da u slučaju požara, teško da bi bilo šta u kući moglo da izgori, zbog velikog prisustva staklene vune, a zemljotres od pet do osam stepeni Merkalija za ovakvu kuću bio bi kao lahor.
Proizvođači i izvođači su otišli i korak dalje tako da kupci kuće od 100 kvadrata za 20.000 evra mogu da biraju i od kakvih će pločica srediti kupatilo, kakvu boju sanitarija žele, kao i da li bi hteli brodski pod ili aluminate. Što je najvažnije, ovakve montažne kuće su zdrave za stanovanje, atestirane su u Kanadi, gde je Babić, kako kaže, i došao na ideju da počne da ih gradi po Srbiji.
Mesečno je moguće podići čak 100 ovakvih kuća, budući da je proizvodnja u fabrikama u velikoj meri automatizovana. Od kada su, kako priča, njegovi prijatelji čuli za neverovatno nisku cenu kvadrata, počeli su masovno da prodaju svoje stanove, iako ni jedan od njih nema stan veći od 50 kvadrata.
„Iz razumljivih razloga”, kaže Babić. „Računica je vrlo prosta. Ako se stan od 50 kvadrata proda za 50.000 evra, a dvorac od 100 kvadrata, kakav ste sanjali celog života, dobijete za 20.000 evra, ostaje vam još 30.000 evra viška para. Onome ko proda stan isplati se i da godinu dana živi kao podstanar, jer će mu i tako preteći novac za život u novom domu”, ohrabruje beskućnike Babić.
Jasna Petrović |
[ Stefano @ 29.04.2005. 16:01 ] @
a jel moze da izgradnja bude kombinovana recimo 2 nivoa klasicna,a onda recimo jedan nivo od tih montaznih elemenata.
[ Zikka @ 29.04.2005. 19:29 ] @
Da li ima neki link da bi mogli to da pogledamo detaljnije.
[ Aleksandar Marković @ 29.04.2005. 19:39 ] @
Ako ste u Bgd moyete da svratite do sajma gradjevinarstav...da se detaljno raspitate, ako ne ..pa valjda cemo naci nesto :-)
[ aleksandaraleksandar @ 29.04.2005. 19:47 ] @
video sam slike tih kuca. meni se svidja
sve je onako 'u jednom komadu', dnevna soba, trpezarija, kuhinja, letnja terasa... i drugi deo, sa spavacim sobama, dodatnim kupatilom, radnim sobama...
kada se uporedi cena i ono sto se dobija (ne racunam rad i materijal) stice se utisak da se ne naplacuje, kako bih rekao 'ekskluzivnost' organizacije prostora. pa ko voli usa way... ovo ce mu se svideti
koliko se secam, svi modeli kuca imaju dodatnu varijantu sa ... 'srpskom terasom', ako neko zna na sta mislim
[ drbogi @ 29.04.2005. 22:37 ] @
Pa to uopšte nije nekakva povoljna cena, za plastičnu kuću!!
Kada imaš temelj, i sam možeš za 200E ozidati kuću, klasičnim materijalima.
Cena koštanja kv. metra se i vrti oko te cifre, tj. 250E, ali tu ulazi temelj i dozvola, tako da to dođe na isto. Jedina prednost je brzina gradnje.
[ Milos niks @ 30.04.2005. 00:17 ] @
Tacno . Gradevinski materijal uopste nije skup , cak su fizikalci i "majstori " malo pukli sa onom logikom 50 evra dan tako da sada moze da se nadje i za nekih 15-20 evra brz i dobar majstor . Sto se tice brzine , ako se ima para unapred za 100 kvadrata bez ploce :) i dogovorite se za isplatu po poslu ( nikako na dnevnicu ) za mesec dana mora da bude gotovo
[ drbogi @ 30.04.2005. 00:36 ] @
Tako deru i likovi sa montažnim "drvenim", kućama. Inače za cenu si u pravu, kada sam razgovarao sa preduzimačem,rekao mi je da njega košta od 15-18 E po kvadratu angažovan majstor, on za prijatelje radi od 23-30, a na tržištu ide od 40-60 E.
Zapravo najveća sranja prave lopuže iz opština koje propisuju, visinu gradnje, pa te teraju da zidaš nešto što ne da nećeš završiti, nego nikada nećeš moći da zagreješ. Ono po+pr+2+pot, a osnova 10x13m. Onda ljudi zidaju kasarne, a umeju i u vukojebinu da ubudže lokale, pošto su dozvole za iste po pravilu duplo skuplje.
Posle se žale kako Srbi stucaju lovu u zidove, umesto da kao investiraju na berzi.
[ BluesRocker @ 30.04.2005. 01:03 ] @
Citat: Računica je vrlo prosta. Ako se stan od 50 kvadrata proda za 50.000 evra, a dvorac od 100 kvadrata, kakav ste sanjali celog života, dobijete za 20.000 evra, ostaje vam još 30.000 evra viška para.
Ha ha, a kolko kosta plac+temelj+gradjevinska dozvola+razne takse+selidba+kupovina namestaja za ostalih 50 kvadrata.
Jos bolja provala je "dvorac" od 100 kvadrata. :)
Da li se neko seca kad su Zvezda i Partizan kupovali stolice za sedenje, kako su hvalili da su otporne na vatru i da ne mogu da se iscupaju?
Inace, toplotna izolacija im je stvarno dobra, ali sve ostalo mi je sumnjivo, posebno onaj "lahor" kad produva kroz "dvorac". Mislim da bi mi smetala promaja. :)
Citat: Interesantno je da u slučaju požara, teško da bi bilo šta u kući moglo da izgori
Bas me zanima da li daju garanciju da nista nece izgoreti. :)
[ drbogi @ 30.04.2005. 01:29 ] @
Nemoj sitničariti, nego razmisli kako da potrošiš 30K evra.
Da pitamo Pandoru58, on zna dobar način sigurno?
[ Zikka @ 30.04.2005. 02:55 ] @
Nisam u Beogradu. Voleo bih da te stvari pogledam malo detaljnije. Ne verujem da u njima vuce tolika promaja kao sto je to neko vec pomenuo.
[ Fuzz @ 30.04.2005. 03:44 ] @
Samo da ne duva jak vetar.....
[ zoran @ 30.04.2005. 06:13 ] @
Na svakoj klasičnoj kući je krov od drvene konstrukcije , pa još nisam video da ga je "lahor" oduvao. :)
evo linka
http://www.elitesecurity.org/poruka/724082
[ BluesRocker @ 30.04.2005. 14:25 ] @
Citat: a zemljotres od pet do osam stepeni Merkalija za ovakvu kuću bio bi kao lahor.
Za one koji nisu procitali uvodni tekst.
[ grunger_ @ 02.05.2005. 18:23 ] @
Ja sam chuo da je zvuchna izolacija u montaznim kucama veoma losha, za razliku od toplotne.
Takodje, ako bi malo jache udario u zid, pukao bi.
Shto je neko rekao na nekom drugom forumu: "je*esh kucu kroz koju moze metak da prodje" .
[ zoran @ 02.05.2005. 20:29 ] @
Zar ti po svojoj kući udaraš po zidovima i pucaš po njoj ? Možda ima još koja pećina prazna za tebe.
U montažnoj kući u kupatilu se plesan nikad neće pojaviti , pločice posle kupanja nikad nisu vlažne , a mikro klima je idealna.
Raspored prostorija se brzo može promeniti , unutrašnji zidovi pomerati i prepravljati po želji za kratko vreme. Prozor izvaditi ili ugraditi drugi za 1 dan i kao da ništa nije bilo.
Električne i ostale instalacije ugrađivati i provlačiti kroz zidove za kratko vreme i bez potrebe za malterisanjem , štemovanjem i nakon obavljenog posla samo treba usisati.
Isti je slučaj i sa vodovodnom instalacijom , ako slučajno otkaže neka cev , sve se popravi za par sati i bez velike muke.
Što se tiče zvučne izolacije najveći problem kod svih kuća su prozori i vrata , pa kakva staviš takva će i izolacija biti.
[ u_m @ 02.05.2005. 23:22 ] @
pazi ovo:
1. gotova "plasticna kuca", sta mislite za koliko je mozete prodati? isto za 20Ke!!
2. gotova "obicna kuca" = minimalno 50Ke!!!! i to ako ne znate sta radite.
[ gorang @ 02.05.2005. 23:51 ] @
a koliko je zdravo ziveti u toj "plastici", ono neko "zracenje" i slicno ?
[ lancia88 @ 03.05.2005. 17:21 ] @
Pozdrav.
pa nazalost ova tema za razliku od slicne paralelne je iskocila van okvira ozbiljne diskusije
pa smo tako stigli i do plasticnih kuca, ne bi me zacudilo da neko uspe da napola procita da je jedan od elemenata gradjevinskih povrsina i gips-karton te na kraju ovog topica dobijemo i strucnu informaciju da su kuce ustvari od kartona a za plasticnu varijantu treba jos i doplatiti...
Da probamo malo da ostavimo na stranu pretpostavke pa da se drzimo neceg konkretnog i prevedemo temu u neke ozbiljnije. Ja licno aposlutno ne verujem nikome ko bi izjavio da prijateljima nekakav posao naplacuje duplo manje, to je najobicniji lazov. Ovo je neizvodljivo ni u zemljama u okjima je pojam prijateljstva daleko vise evoluirao od nase zemlje u kojoj vlada pravilo ko ce koga nego svoj svoga. Iskreno, kada je nekoga od svih ovde zadnji put nasankao neko nepoznat? Ne, svi smo nepoverljivi prema nepoznatom, problem je bas u poznatima i "prijateljima".
BluesRocker je lepo primetio par reklamnih stavki koje se ne mogu uzimati za ozbiljno, zaista ne moze ostati toliko novaca od proste racunice ali se zato moze uduplati stambeni prostor i cak da nesto pride i ostane ali ni priblizno toliko. Dalje, verovatno da sto se tice same kuce i nema mozda sta puno da izgori ali dovoljno je da pocne da gori unutrasnjost i verovatno ce uskoro doci do neophodne kriticne temperature na kojoj materijal menja svoja hemijska i fizicka svojstva, topi se ili deformise ali svakako postaje neupotrebljiv. Sve su to ipak karakteristike narucenog teksta ali to ipak ne klasifikuje ovu kucu kao plasticnu, ili sa promajom ili kako god je vec okarakterisana u ovoj temi.
Sama prodaja kuce za one koji su to radili (recimo kupovali ili prodavali svoju kucu) ne nosi sa sobom razlicitost u ceni a posebno ne onakav navedeni pausal vec dilemu da li uopste kupiti ili ne. Ovo ponajvise biva uzrokovano nasom sveopstom nepismenoscu koja nam diktira da tradicionalno nesto kupujemo ili ne kupujemo. Verovatno je svima poznata prica o Mercedesu, onaj automobil koji je, ma koliko star ili prevazidjen bio uvek - k'o casa! A citav svet lud jer ne zna sta je Mercedes nego vozi i druga kola...
Znaci, treba malo pronjuskati o ovakvim tekstovima i iz njih izdvojiti one upotrebljive i korisne segmente a ne odmah nesto zakivati na krst i proglasavati plasticnim, supljim za promaju ili neotpornim za metke...kako neko rece, jel...
[ drbogi @ 03.05.2005. 18:19 ] @
Citat: Tokom procesa proizvodnje na staklena vlakna koja su u obliku niti nanosi se masa od termoaktivne smole i tako natopljena se skupljaju u specijalnu formu i provlače kroz zagrejanu presu. Kao rezultat dobija se visokoizdržljiv staklokompozitni profil koji je antikorozivan i ne reaguje na temperaturne promene.
Ja sam iz zezanja prvi spomenuo plastiku, pošto me je sam opis tehnologije gradnje panela neodoljivo podsetio na gradnju broda od stakloplastike, čak bi se reklo da je to isto. Međutim, malo se zezam, a malo koristim termin da bih razdvojio ove nove "plastične" od starih "drvenih", montažnih kuća.
Izvinjavam se ukoliko sam nekog doveo u zabludu, nije mi bila namera.
Problem je jer takvom kućom ne možeš da zadovoljiš urbanističke uslove u pogledu spratnosti.
[ BluesRocker @ 03.05.2005. 19:55 ] @
Citat: ali to ipak ne klasifikuje ovu kucu kao plasticnu, ili sa promajom ili kako god je vec okarakterisana u ovoj temi.
Ma promaja je bila moja sala na "lahor" iliti zemljotres koji je autor pomenuo. Naravno da montazne kuce nemaju problema sa promajom. Takodje im je dobra i toplotna izolacija.
Verovatno da bih i ja razmisljao o kupovini montazne kuce da imam tolko novca. Ima svoje prednosti, ali mi i uliva nesigurnost. Zato bi bilo dobro da sto vise ljudi iznese svoja iskusta sa takvim kucama.
[ pctel @ 03.05.2005. 20:43 ] @
Znam ljude koji imaju takve kuce vec 20 godina i nemaju neke posebne zamerke na njihovu funkcionalnost. Bio sam vise puta u takvim kucama i nemam sta posebno da kazem - na prvi pogled ne primecuje se neka razlika u odnosu na zivot u standardnoj kuci. Pre nekoliko godina kada je bio zemljotres u Mionici, na obicnim kucama su napukli zidovi a na montaznim nista. Videvsi to, 90% ljudi koji su gradili novu kucu tamo odlucili su se za montaznu, a ima i nekih zanimljivih kombinacija klasicne i montazne kuce (to ovi koji su pravili dve kuce kupe obican materijal za jednu i montazni za drugu pa to sve izmesaju i naprave dve identicne kuce). Te kombinovane kuce onda izadju jos jeftinije a zavrse se jednako brzo kao montazne, ali planiranje toga nije za nas vec za iskusne gredjevinare profesionalce.
[ AGUSTA @ 03.05.2005. 21:30 ] @
dal bi netko mogao bit ljubazan pa mi probao nabavit broj telefona te firme koja gradi kuce ?
hvala
[ zoran @ 04.05.2005. 03:21 ] @
Da ne pišemo u dve različite -iste teme , pa moje slike pogledajte na : http://www.elitesecurity.org/tema/111207
vozdra________
[ lancia88 @ 04.05.2005. 09:51 ] @
Pozdrav,
Citat: drbogi:
Problem je jer takvom kućom ne možeš da zadovoljiš urbanističke uslove u pogledu spratnosti.
E ovo jeste vec jedan ozbiljan nedostatak koji je zaista, koliko je meni poznato, za sada neresiv. Cim se pojavi P+1+PTK odmah stvar pada u vodu. Ustvari, najcesce to nije uslov urbanista vec limit ali ume da bude smetnja samoj izgradnji. Lako se moze zaobici na nacin da se ne dobije upotrebna dozvola osim u onim retkim varijantama (ne znam vec godinama da tako nesto uopste vise i postoji) da se mora za odredjeno vreme izgraditi po fazama citava kuca ili ode kuca na dobos. To je funkcionisalo u slucajevima kada su prodavani gradjevinski placevi za dzabe prakticno ali je uslov bila takva izgradnja sa ciljem ubrzanog podizanja tipskog vikend naselja.
Sa druge strane, ovo je ozbiljan udarac za neku eventualnu perspektivu nadzidavanja i to zaista stoji. Postoje opcije zidanja donjeg sprata pa onda montazna kuca sa potkrovljem ali ovde vec koketiramo sa klasicnom gradnjom i u praksi ovo je opravdano samo kod kosog placa i poluukopane garaze i podruma te je i ovo kao resenje ipak jedna nepotpuna stavka. Opet, pitanje je koliko je realno i neophodno uopste takvo prosirenje u visinu jednog dana i koliko smo sposobni realno proceniti vlastite potrebe za sebe i naredna nam pokolenja za jedan objektivan period u kome paralelno stanuju u kuci dve do tri generacije. Kod stana je situacija ista, nema prosirenja u najvecem delu slucajeva.
[ TODORIC @ 04.05.2005. 09:57 ] @
Evo da stavimo sve na papir:
- Ako imate plac odlično, a
- ako nemate plac cena: je od 20-60 evra po m2 što nam za temelj od 100 m2 i 200 m2 placa iznosi 4.000 evra.
Struja
- elektroenergetska saglasnost za priključak 3x16A (Elektrovojvodina) iznosi ~ 25.000 din.
Materijal za temelje i ploču od 100 m2
- ( šljunak, cement, kamen, armatura, daske za šalovanjene ) iznosi ~ 300.000 din.
Majstori za izradu ploče
~1.000 - 1.500 evra ( samo izlivanje ploče iznosi od 7 - 10 evra po m2).
Još neke sitnice u odnosu na ukupnu sumu:
- pocinkivana traka 4x25 mm ili 4x30 mm,
- izrada vodovodno-instalacione mreže,
- lopate,
- kolica,
- mešalica ( ako su ozbiljni majstori alat vam neće trebati ) i
- još uvek se nađu neočekivani troškovi ( opštini i raznim javnim preduzećima kojima plaćate harač ).
A najbitnija stvar je da imate keš lovu jer čim idete preko računa sve je nešto skuplje.
Ovo je gruba računica i sve može biti i nešto jeftinije ( uhvatite društvo da vam kopa temelje i pomaže pri livenju ploče ).
Izvođač radova mora da ima licencu za građevinske radove jer ako sve radove izvodite u sopstvenoj režiji kao po komandi se pojavi građevinska inspekcija koja vam udari novčanu kaznu a može vam zabraniti i izvođenje radova na određeni vremenski period.
A kada sve to uradite platite 20.000 evra nekoj od firmi koja pravi montažne kuće (Ivanjica, Krivaja-Zavidovići, ili drugi ) i dobijete samo vašu kuću.
mod napomena:
radi lakšeg čitanja teksta, izvršen je mali "prelom"
[Ovu poruku je menjao secret dana 04.05.2005. u 19:11 GMT+1]
[ AGUSTA @ 04.05.2005. 11:04 ] @
posto sam ja iz Rijeke a poznato je da kod nas u primorju puse bura.koliko ce trebati toj kuci da kod malo jace bure poleti ko Doroti iz carobnjaka iz Oza ?
[ Ivan Dimkovic @ 04.05.2005. 12:08 ] @
Ovaj, u USA je gomila kuca uradjeno po tom principu (montazne) - pa nisam nesto cuo da lete u vazduh, iako tamo vreme u nekim krajevima zna biti vrlo divlje :-)
[ AGUSTA @ 04.05.2005. 12:17 ] @
pa i nebi se bas slozio sa tobom...tocno je da je vecina kuca tako napravljena...ali koliko ja znam bas tamo kod tih njihovih "malo" jacih vjetrova to leti na sve strane.
ja sam se jako zainteresirao za takvu gradju kuce,ali kod nas cijene nisu normalne .pa jedino sto mi preostaje da vidim sa nekom vasom firmom (recimo http://www.infobiznis.co.yu/mo..._kuce/index_montazne_kuce.html ) kako bi se izvelo da mi oni dodju to odradit.mislim da bi placanje prijevoza i jos nekih dodatnih troskova bilo jeftinije nego u hr placanje 500 eura po m2
[ BluesRocker @ 04.05.2005. 17:09 ] @
Ako su kod vas kuce tolko skuplje, mozda postoji i neka razlika u kvalitetu. Ja bih se raspitao malo oko kvaliteta tih kuca.
[ lancia88 @ 04.05.2005. 17:21 ] @
Pozdrav,
pa ja sam imao takvu kucu u Loboriki (ni 100 km od Tebe) i kupio sam je od Marlesa (Slovenija). Tada sam placao 310 DM/kvm plus prevoz od Slovenije (samo 60km su davali) pa plus dva fizikalca koja im dajes na raspolaganje (bila je i varijanta nesto jeftinija da im das i stolara i jos jednog zanatliju zaboravih kog) i plus temelji i krovna obloga i oluci koji nisu bili obracunati u cenu. Naravno, OZ sam video kao i Ti, iskljucivo na TV-u, nigde nista nije odletelo iako u Rujeci ume da duva i nesto jaca bura zaista. Dakle, ukoliko si mislio da ces videti Strasilo, Lava i Limenka, ne bacaj pare na montaznu kucu
btw, njihove malo jace vetrove imas samo na Atlantskoj (istocnoj) obali i ne mozes ih uporediti cak ni sa Senjskom burom, daleko su postojaniji i jaci.
Todoric, racunica je bliska realnoj ali ovde se prica o ploci bez temelja (tzv. novi sistem gradnje, za mene novi ali koga god da pitam svi pricaju da je to stara stvar), dakle izliva se samo ploca. Kuca u mom neposrednom komsiluku je stara nesto preko deset godina i na istom je principu. Ostale racunice su solidno tacne ali cak i da dosegne cena kuce cenu prodatog stana jos uvek ostaje duplo veca kvadratura i dvoriste a da ne pominjem one koji imaju mogucnost da rade u dvoristu (raznorani mehanicari itd) ili one koji rade najbanalniju stvar - kradu struju recimo. Sve ima svojih pogodnosti ili neprakticnostim zaista uvek postoji i citav niz zackoljica koje umeju da zagorcaju zivot ali iz linkovanog cenovnika vidimo da je:
TIP 110
110,46 POVRŠINA neto (m2) bez površine zidova
100,84 POVRŠINA (m2) računajući terase kao 50% površine
18.500 CENA (Evro)
Svaki primerak tipskog projekta se plaća 70 Evra
te nije tesko nastaviti racunicu. Ja sam prosle godine imao pred sobom jednu pravu finansijsku katastrofu prilikom resavanja stambenog pitanja jednog od radnika (adaptacija objekta u njegovom vlasnistvu) gde je odleprsalo celih 8500 eura za podizanje i vracanje krova i blago nadzidavanje platforme za koji kvadrat vise (izuzetan ekvivalent potkrovnim resenjima u montaznim kucama, galerije u dva nivoa). Koliko god ovo smatrao bacanjem novca, moglo se samo izaci u susret ili ne, primera radi, izvodjac cak nije ni sut odneo nego smo morali da ga posebnim putem opomenemo da to uradi, nebitno je za celu pricu.
U tekstu u vezi koga plemisemo izdvaja se i ovo:
Sve ostalo, od poda do krova uz najrazličitije boje i dekoracije, u čak 330 modela koji se postavljaju na fasadu ili zidove unutar stana, i više od 36 različitih vrsta profila prozora i vrata dobija se od CSM i Eteks fiberglasa.
...........
Proizvođači i izvođači su otišli i korak dalje tako da kupci kuće od 100 kvadrata za 20.000 evra mogu da biraju i od kakvih će pločica srediti kupatilo, kakvu boju sanitarija žele, kao i da li bi hteli brodski pod ili aluminate.
Ovi unutrasnji radovi su jedan zaista interesantan detalj, pogledajmo samo koliko kostaju ovakve stvari u slucaju stana kada recimo dotraju ili se iz drugog kakvog razloga moraju zameniti
[ grunger_ @ 08.05.2005. 14:46 ] @
Upravo sam chuo da jedan porodichni prijatelj koji negde u blizini Zablja ima montaznu kucu ima velike muke sa mishevima, ne zna kako da ih se oslobodi, svuda su rupe po zidovima...
[ spartak @ 08.05.2005. 15:36 ] @
Macka? A moze i machor :-)
Salu na stranu, i gipsani pregradni zidovi (poznati ovde po firmi knauff) su takodje raj za mishove ako se isti, jeli, zapate.
Ranije (a i danas) su ljudi ziveli i u komplet drvenim kucama. I opet su se nekako sa misevima snalazili. Nesto mi se i ne cinu da se mishu bas zzvace kompositna ploca od fiber vlakana i smole :-)
[ Shoneprime @ 18.05.2012. 10:33 ] @
Kuće Kanadsko - Ruskog stila, tačnije brvnare ili drvene kuce. Pravi se od punih oblica preko 200 mm prečnika što je dovoljno za Sibir gde su zime mnogo rigoroznije.
Prave brvnare od punih oblica imaju epitet najlepših brvnara i one se jedine mogu nazvati pravim brvnarama. Danas ljudi naprave kucu od dasaka, poluoblica, greda i nazivaju je Brvnara :) smesno (To su DAŠČARE )
Brvnare su po mnogome efikasnije i bolje od zidanih kuca. Pre svega vlaznost u njima je optimalna jer zidovi dišu i mnogo je zdravije i prijatnije živeti u njima. Kako se razvija gradjevinarstvo u Evropi ima i dalje dobro džeće brvnare koje imaju i preko 800 godina, zahvaljujući raznim premazima za održavanje drveta, kao što su premaz drveta protiv požara i premaz proti žižaka i insekata. Zato je bitno da se ovakve kuće redovno održavaju.
Boravak u njima je kao u nekoj banji, osećaćete se zdravije, odmornije a i sam miris drveta ima pozitivno dejstvo na ljudsku psihu...sve u svemu drvo je prirodan materijal i te kuće se prave od 100% prirodnog materijala.
Drvo je čak 5 puta bolji izolator od zida-cigle zato 20 cm balvani od brvnara zamenjuju kao zid-ciglu od 1 metar. Zato su ove kuće zimi tople a leti hladne.
Evo kako izgledaju te kuće :
Izvor :
http://www.brvnare.org
[ radivojepa @ 14.09.2022. 11:23 ] @
Nasao sam jos jedan bolji sajt za izradu brvnara od celih oblica
[url=]https://www.brvnare.net[/url]
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|