[ Zorzo @ 01.05.2005. 12:22 ] @
Moj prijatelj ima sledeći problem:

Interesuje me gdje bih se mogao informisati o novim freonima (R-407,R-410) za klime i freon R-610 za kućne aparate?Karakteristike,punjenje, itd.....Da li ima neki sajt ili bilo kakva literatura,ili bilo što o klimama i rashladnoj tehnici,gdje bih se mogao informisati i konsultovati o kvarovima i problemima?Gdje se mogu informisati o kupovini alata za frigo- mehaniku?Gdje ima veleprodaja alata za frigo-mehaniku,rezervnih djelova za kućne aparate i ugostiteljsku opremu.Prvenstveno mi je potrebna vaga sa elektro ventilom za punjenje rashladnih sistema i ključ ili alat za savijanje cijevi neki ga zovu "rotemberg".
Zna li ko kako bih se mogao učlaniti u neki klub koji se bavi klimama i rashladnim uređajima, ili klub nekih određenih klima uređaja (LG, Fujitsu, Midea,...)

Hvala unaprijed.
[ frigo servis bata @ 03.05.2005. 23:08 ] @
Sto se tice alata za frigomehaniku mozes da posetis sait www.refco.com.A sto se tice kupovine alata www.masterfrigo.co.yu.Uvezi novih freona vodi racuna jer ces morati da imas poseban alat za R407,R410iR600.Narocito velika razlika je medju njima i u pritiscima i u nacinu rada sa istim.Na pr..R410 radi na izuzetno visokim pritiscima cak do 60bara tako da pazis ako radis neka merenja narocito na potisnoj strani moze doci do nezeljenih povreda.Pozdrav...
[ Zorzo @ 04.05.2005. 15:36 ] @
Hvala ti prenijeću mu.
[ Mortst @ 04.05.2005. 15:37 ] @
Koji je to R 600 i di se koristi?
[ Zorzo @ 05.05.2005. 19:48 ] @
Koristi ga,da ja znam, LTH za nove vrste kućnih zamrzivača.Ja imam baš jedan takav zamrzivač i zadovoljan sam sa radom.
[ pctel @ 05.05.2005. 21:45 ] @
trebaju mi hemikalije za ciscenje klima uredjaja, ako znate gde ima posaljite pp.
[ frigo servis bata @ 06.05.2005. 22:05 ] @
R600 je najnovija generacija gasa za rashladne uredjaje izuzetno je exsplozivan i u tim instalacijama nema varenja vec se koriste specijalni alati za spajanje...
[ macho @ 27.02.2007. 09:19 ] @
.. ili drugi nazim za r600 je IsoButan.. plin.. e sad sta mislite zasto je za*ebat za varenje ? :)
naravno.. kada rikne kompresor moguce je zamijeniti ga sa kompresorom za neki drugi freon i napuniti ga umjesto plinom klasicnim freonom.. 22kom ili kako god .. ;)
[ mrle88 @ 21.06.2007. 20:30 ] @
Gde se moze naci freon R-410A 0.94 kg. i koliko kosta boca? Imam problem kod LG klime, kada sam je montirao i pustio u rad proverio sam sve spojeve i nigde nije pustala. Unutrasnju jedinicu nisam nastavljao varenjem nego sam zategao na holendere (ludacki sam stegao). Radila je nedelju dana i sad vise ne izduvava hladan vazduh, kad sam stavio manometre pritisak je bio na nuli. E sad me interesuje dali je moguce da je bilo malo freona u njoj i dali je moguce da stavljaju tako malo freona u nju. Klima je kupljena u METROU. I dali ima neki poseban postupak kod dosipanja ovog freona? Hvala unapred!
[ skocimish @ 22.06.2007. 11:09 ] @
Jedna boca freona R 410A kosta kao dve boce freona R 22 sto ce reci oko 140e. sto je mene odvratilo od kupovine iste. Licno sam postavio svoju klimu pa sam mislio da bi bilo korisno da imam svoju bocu , ali vidim da je nekako lakse pozvati nekog majstora koji to radi za 20 - 30 evrica.
Inace, klima iz fabrike dolazi sa kolicinom gasa predvidjenom za taj uredjaj (sto obicno pise na nalepnici spoljne jedinice).
Za dopunjavanje klime ovim gasom postoji poseban prikljucak, odnosno nije standardan kao za klima uredjaje prethodnih generacija.
Probaj da vakumiras uredjaj ponovo i prati na manometru sta se desava , a nebi bilo lose da na spojeve stavis malo pene tecnosti za sudove.
Ako baloncici pocnu da se komesaju, propust definitivno postoji.

Pozdrav
[ mrle88 @ 22.06.2007. 22:28 ] @
Mozes li mi objasniti ili bilo ko zna postupak dopune tog novog gasa?
[ frigogagi @ 10.07.2007. 02:03 ] @
isto ko i starog r22 ili pak r407 samo treba znati citati manometar, to ti je isto isparenjeje na svim klimama isto i ono se meri u stepenima celzijusa...samo svaki gas ima svoju skalu... samo treba da imas adapter da bi spojio creva za servisni prikljucak malo je deblji...
[ Pajapatak @ 13.07.2007. 23:37 ] @
I kada napunis taj uredjaj sa freonom umesto R 600 to radi kao normalno a ?
Nesto nisam siguran da ce to da radi normalno obzirom da je kapilarna cev suvise uska i dugacka da bi to moglo da radi kako treba.
[ tox master @ 15.07.2007. 07:52 ] @
@Pajapatak
iako pitanje nije upuceno meni samo cu da kazem da sam nekoliko puta punio frizidere sa r-12 umesto sa r-600 kako bi trebalo i cini mi se da imaju skoro identicne karakteristike posto su svi uredjaji perfektno radili kao da su projektovani da rade sa r-12.
jedino je losa stvar sto kompresor rikne posle 1-2 godine (verovatno zato sto se ne poklapa tip ulja za r-600 i r-12) u slucaju kada se samo ispusti r-600 i napuni sa r-12 bez zamene kompresora.
a ako se kompresor zameni i stavi od r-12 i jos pritom se vazdusni kond. maksimalno ocisti od ulja proslog motora nema nikakvih problema u radu.

pozdrav
[ pepi036 @ 29.03.2009. 15:50 ] @
Zna li neko ljudi gde mogu da kupim digitalnu vagu za freon do 50.kg (može i do 20.kg ako postoji),ali da ima malu toleranciju (+- 1. g)?
[ Pajapatak @ 31.03.2009. 22:37 ] @
Tesko , obicno su te vage na 10 g.
[ ZDRAVKO T @ 03.04.2009. 16:21 ] @
Obiđi prodavnice bjele tehnke bude vaga što mjere do 5 kg (0,05)a one do 2 kg.mjere na 0,01 tj jedan gram.Predpostavljam da je za plin r 600.Moćeš da se poslužiš koji put s njom(iz nužde)ali u svakom slućaju ako to misliš profesionalno raditi 150-200 eura u džep i kupi pravu sa 0,001 jer je to ono pravo.Ako misliš raditi sa tim plinom a nisi do sada nemoj dok te neko ne informira kako se radi(ako treba pitaj)jer ima i majstora koji su gorili radeći nestručno.PozdravZ.
[ Dr.Gremlin @ 16.04.2009. 06:30 ] @
Ja koristim vagu kuhinjsku koja grešku ima 2 grama ali sam se naviko i uhodao tako da nemam problem,dobro je da je što tačnija ali i ova vrši posao od 1200 dinara,a što se tiče zapaljivanja majstora,oni neka koriste original klešta za zatvaranje ili neka vare servisnu cev kada je motor ugašen i kada pritisak pređe makar malo preko 0 bara,toliko da ne bi sistem uvukao plamen.
Pozz svima
[ frigo servis bata @ 17.04.2009. 00:34 ] @
Izvini prijatelju ali moram da te pitam nesto.Jel ti uopste znas sta je R600?Da li znas koliko gasa ide u te sisteme?Cisto sumnjam obzirom na to sto si napisao iznad mog posta!Nemoj pogresno da me razumes ali R600(ili IZOBUTAN) je izuzetno exsplozivan gas i jako mala kolicina ide u te sisteme,tako da je neophodna izuzetno precizna vaga da se uradi posao kako treba.Sto se tice zatvaranja sistema to nije problem jer se moze staviti servisna iglica pre nego li se napuni sistem,ili postoji poseban alat sa specijalnim zavrsetkom koji se lepi(ne vari se),ali ovo drugo jeste problem i treba se cuvati kada se radi sa ovim gasom...

Ovo sam napisao iz najbolje namere, da ljudi koji jos nisu upoznati sa ovim sistemom obrate paznju.Pozdrav...
[ ZDRAVKO T @ 23.04.2009. 22:01 ] @
što se tiče kojekakvih ideja rada sa plinom r 600 moj savjet je da ga nerade ako hoće da se igraju.Dovodi se u opasnost ne samo sebe već i osobe u blizini i mogući požar.Procedura rada je:posle rezanja cjevi vas plin ispustiti pa sistem izvakumirati duljim vakumiranjem potom zavariti priključni ventil i posle vakumiranja pristupiti punjenju plina po tablici sa frižidera -manje 1-2grama.Pošto ja frižidere radim u garanciji za neke brendove je obavezna i zamjena filtera te je zbog toga potrebno dobro izvakumirati jer plina može ostati u kompresijonoj strani koji kad se vari filter može izaći vani i u dodiru sa plinom uradi samo booom i probudite se u bolnici na aparatima(izvinite na slikovitosti ali može baš tako biti).Plin r600 u prvoj popravci ne dopunjavam već ga svega izbacivam napolje.Drugo taj plin je lakši nego freoni i neostaje na podu te ga možemo udisati a on je otrovan i kancerogen.Rad u provjetrenoj prostoriji ili napolju.
[ bakara @ 01.05.2009. 09:27 ] @
@peleboris

Moraces malo vise da se potrudis oko pisanja posta, totalno je nerazumljiv.
[ milancle @ 03.07.2009. 13:26 ] @
Posto vidim da ovde ima dosta servisera ajmo jedno pitanje za Vas.
Imam Whirlpool kombinovani frizider koji je prestao sa radom 6 meseci nakon isteka garancije (koja inace traje 2 godine.) Kompresor radi ali frizider ne hladi a i zamrzivac polako otkazuje. Zvao sam ovlasceni servis, kazu da ne moze da se popravi, da su istrulile cevi i da je izasao gas i slicno nisu hteli ni da dodju u stan nego onako preko telefona. Gas je R600 ili R600a, nisam siguran mogu da proverim?
Moje pitanje je da li je moguce popraviti ovaj uredjaj za neke razumne novce? Vidim da se i taj R600 moze dopunjavati znaci ili dopuniti instalaciju ili eventualno zameniti kompresor i staviti neki predvidjen za drugi gas pa onda puniti sa tim gasom?
Drugo pitanje je: posto planiram da uzmem drugi frizider ako se ovaj ne moze popraviti, nasao sam jedan koji koristi gas R134 isti kao i u klimi u autu. E, za njega sam siguran da se moze dopuniti ali me interesuje kakva su iskustva sa fiziderima sa tim gasom, ima li sanse da se ponovi ista situacija, da nema neku drugu falinku. Namerno necu da napisem o kom je brendu je rec posto vecina servisera forsira svoj brend a ja zelim posten i iskren odgovor. Znaci, vredi li uzimati kombinovani friz sa freonom R134?
Pozdrav i hvala
[ tox master @ 03.07.2009. 14:33 ] @
pa otprilike su ti dobro rekli.
u principu se sve moze popraviti samo je pitanje koliko se to kvalitetno moze odraditi i naravno da li se to isplati i serviseru i musteriji.
u prevodu, to ti niko nece uraditi za neke male pare a da to valja necemu a opet zavisi i koje su cevi istrulele i koliko se treba frizider "rasturiti" da se uopste dodje do njih.
a sto se tice frizidera sa r134,nema nikakvih problema sa njima,cak stavise ja ga licno vise volim nego r600.
r134 je iz novije generacije freona,ekoloski je i nije zapaljiv kao r600 tako da nema razloga da ga ne uzmes ako ti je samo bitno koji je freon a naravno mnogo je jednostavniji za popravku nego sa r600 i sto kazes moze se dopunjavati (bolje ne baksuziraj) .

pozdrav
[ Sylvester @ 03.07.2009. 15:28 ] @
Od cega su te cevi pa da mogu da istrule za 2.5 godine?
[ Pajapatak @ 03.07.2009. 23:40 ] @
Citat:
Sylvester: Od cega su te cevi pa da mogu da istrule za 2.5 godine?


Cevi su tanke kao flis papir a prave ih od nekih cudnih legura. I tako je kod svih brendova.
Vek trajanja kratak i kupi nov uredjaj jer se opravka ne isplati.
[ mirzaav @ 20.03.2012. 21:20 ] @
da se i ja pridružim temi, koliko košta freon r600 u srb? ja ovamo u bih plaćam oko 7,5 eur bocu od 420gr. da li se može nabaviti jeftinije možda? a što se tiče punjenja ja radim sa servisnim ventilom, umjesto servisne cijevi. nemam čak ni vagu, al nemam problema pri punjenju, pratim pritisak na manometru za vakum (oko 0,6 bar u vakumu).
[ Pajapatak @ 21.03.2012. 13:41 ] @
Dobra vaga košta košta 20-30 eu a ima i jeftinijih.

Nema jeftinijeg freona.