[ zorg @ 09.05.2005. 16:58 ] @
Koliko je bitno da montazeri vakumiraju unutrasnju jedinicu (izvuku vazduh) pre pustanja gasa iz spoljne jedinice. Meni nisu uradili vakumiranje, kao nije bitno... Inace klima lepo radi.
[ dex @ 09.05.2005. 21:16 ] @
Da nije bitno niko i nebi izvlacio vazduh.
Profesionalna montaza nema sta verovatno 40-50e i ceo dan udaranja stemajzom u zid.
[ SASA M. @ 10.05.2005. 20:47 ] @
Montazeri su te slagali. Vakumiranje je vazna operacija prilikom montiranja klime. Razlog vakumiranja je da se ukloni vazduh zato sto lose reaguje sa gasom koji se nazazi u sistemu za hladjenje, kao i sto se u vazduhu mogu naci cestice koje mogu da ostete delove u sistemu. Do ovoga ne dolazi odmah, naglo, vec postepeno, pa je tesko reci ako do toga dodje, ko je kriv. Ako je to uradila firma i imas racun, vakumiranje i ponovno punjenje gasa, moraju da odrade o svom trosku. Ako ne, onda ne vidim kako da ih nateras. U svakom slucaju, moras da im kazes da znas da su te lagali i trazi da dodju i urade posao kako treba. Nemoj da padnes na pricu da su oni tako uradili 1001 put i da se nista nije desilo. Da karikiram, to je kao kad bi automehanicar srafio nekoliko srafova manje prilikom zamene tocka, pravdajuci se time da se ni jednom nije desio udes sa takvim nacinom rada. Sve ovo vezano za kvar zavisi u kakvom su stanju bile cevi pre ugradnje, tako da je nemoguce reci kolika je verovatnoca da dodje do kvara.
[ frigo servis bata @ 10.05.2005. 23:37 ] @
Slazem se sa predhodnikom i samo da se prikljucim,vakumiranje sistema se radi zbog izvlacenja vlage iz vazduha ali i za kontrolu curenja gasa.tj ako se pusti gas u instalaciju bez vakuumiranja nikada nemozes biti 100% siguran da li pertlovani delovi drze ili mozda pustaju,ali to ce vec vreme da ti pokaze,mislim da li curi gas...I jos jedna stvar za one koji to neznaju vlaga u instalaciji je NAJVECI neprijatelj u frigo mehanici a evo i zasto.Gas kojim se pune rashladni uredjaji posle sabijanja prolazi kroz kapilarnu cev ili exspanzioni ventil gde dolazi do isparavanja.On je milimetarskih dimenzija a gas u toj tacci isparava na veoma niskim temperaturama(nizim od 0C)voda na 0C ledi te ce doci do zacepljenja.Na klima uredjajima je ta temperatura malo vislja pa zbog toga mogu da rade bez vakuumiranja ali ostale komponente pitanje je dokle ce da funkcionisu.Da ne duzim verovatno si skratio vek tvog uredjaja za 50%.Nestedite pare na montazera PRAVOG jer tih 10e to neznaci mnogo.
[ zorg @ 11.05.2005. 01:00 ] @
Pa nisam ja stedeo pare za monrazera, iovako sam platio 125e za dve klime. Cak sam bio ubedjen da su posao obavili korektno, bas zbog pozicije spoljnih jedinica na mesto koje sam predlizio (pored prozora). Cak sam im i pomenuo vakumiranje, kao rade, al ne treba... Pa jel to tako tesko uraditi, mislim to je pumpa koja odradi posao ?!
Znaci da ih iscimam da mi promene gas ali ovog puta sa vakumiranjem ?
Hvala !
[ bakara @ 11.05.2005. 17:32 ] @
Procitao sam stavove koji su za vakumiranje...
Kada sam ja postavljao klimu pre 4 godine, nije mi vakumiran sistem, objasnjeno mi je da u klimi nije plemenit gas, i da se on mesa sa vazduhom, takodje u uputstvu za montazu klime se nigde ne pominje vakumiranje klime, tako da mi sada nista nije jasno...znaci proizvodjaci nigde ne pominju da je potrebno vakumiranje, a poneki serviseri da jeste...
[ frigo servis bata @ 11.05.2005. 20:42 ] @
Uzmi uputstvo od bilo koje originalne klime tipa panasonic ili lg i sve ce ti biti jasno...Jednu stvar da naglasim ja ucestvujem u ovim forumima iz najbolje namere da bih vam pomogao u stvarima koje znam a ne da bi me neko nazvao neki nasi serviseri.
[ zorg @ 12.05.2005. 12:20 ] @
Evo gledam i uputstvo, lepo pise da je deo instalacije i vakumiranje sistema, i nema izuaetaka u kojima nije potrebno to uraditi.
[ SASA M. @ 12.05.2005. 14:01 ] @
@zorg Kao sto sam napisao, treba ih suociti sa neistinom koju su izrekli. Zato sam i napisao da treba plin vratiti u spoljnu jedinicu ili ga izvući rekuperatorom, vakumirati sistem i vratiti ga nazad.

@bakara U vazduhu se nalaze necistoce koje mogu dovesti zacepljenja cak iako taj gas ne bude reagovao sa vazduhom. Ne znaci da ce do toga doci u svim slucajevima, ali je to nepotreban rizik kojim montazeri ne treba da te izlazu, zbog ustede u dodatnih pola sata koliko ce se max. vise zadrzati na terenu.
Cuo sam x puta za ljude koji su sami ugradili klimu, sve su uspeli da ispostuju, samo nisu vakumirali sistem. Nakon toga su pocinju problemi. Sta je najgore od svega? Kada neko takvo iskustvo, dok mu jos uvek klima radi bez problema, prenese svom komsiji, prijatelju i ovaj to uradi isto. To sto negde radi bez ovog postupka, nije nikakvo merilo da tako treba da se radi, nego bas da ne. Nije problem ni da neko postavi sam svoju klimu, ali neka pozove nekog da mu izvakumira sistem, proveri spojeve i pusi u rad.
Nisam serviser, niti ih ugradjujem, tako da sam po ovom pitanju nisam pristrasan, koliko je to god bilo moguce. O ovome sam davno ucio u skoli, bio sam taj smer, ne bavim se time, pa sam dosta pozaboravljao. Doduse, pratim hr.alt.klima-uredjaji, pa tamo (ili preko gogleta) se mogu razne korisne stvari saznati. Drugo, kod njih ako klimu nije postavilo ovlascen servis, nemas tj. ne vazi ti garancija na uredjaj, time se stiti svo troje ucesnika u prici od mogucih gresaka. I dalje mozes sam da je postavis, ali bez potpisa ovlascenog montera, ne ostvarujes pravo na garanciju, pa tako rizikujes da ti crkne i od neceg drugog.
[ bakara @ 12.05.2005. 15:23 ] @
Citat:
Jednu stvar da naglasim ja ucestvujem u ovim forumima
> iz najbolje namere da bih vam pomogao u stvarima koje znam a ne da bi me
> neko nazvao neki nasi serviseri.

Jedna stvar, (ako se ovo na mene odnosilo)
Nisam mislio nista lose, cak sta vise bilo je u najboljoj nameri, meni je
to tako objasnjeno i delovalo mi je logicno, pa i sada mi deluje...
Da li se taj gas zaista mesa ili ne mesa sa vazduhom?
U mom uputstvu zaista ne pise nista o vakumiranju, mozda zato sto je
Galanz?



--
Using Opera's revolutionary e-mail client
[ zorg @ 12.05.2005. 22:17 ] @
Moja je Midea. Mozda za skuplje klime rade vakumiranje, a za jeftinije ne ? Ali ipak u uputstvu pise da se treba raditi vakumiranje. Ko zna koliko ljudi je ugradilo klimu bez vakumiranja sistema i neznajuci da treba. Trazio sam ja i gumene nosace spoljne jedinice, ali to je prica za sebe...To mogu i sam da ugradim, a gas nemogu. Ovo nase trziste je takvo da svaku kupovinu moras da shvatis kao veliki zivotni projekat, upoznas materiju, problematiku, teoriju, napravis plan i strategiju... Jbg, ovako je zanimljivije :(
Pozdrav !
[ Java Beograd @ 13.05.2005. 10:18 ] @
Citat:
zorg:... Ovo nase trziste je takvo da svaku kupovinu moras da shvatis kao veliki zivotni projekat, upoznas materiju, problematiku, teoriju, napravis plan i strategiju... Jbg, ovako je zanimljivije :(
Pozdrav !

Jbg, meni je muka od te zanimljivosti !
[ godsnejk @ 12.11.2005. 22:34 ] @
da li ima neko ideju kako da se napravi uredjaj za vakumiranje klime i kako ga prikaciti?
[ mdj300B @ 12.11.2005. 22:54 ] @
Ja sam recimo gledao kako nam je popravljao zamrzivač jedan majstor.
U biti proces vakumiranja je vršio sa kompresorom od hladnjaka koji je priključio na usisnu granu od tog istog komresora i zatim na cjeli sistem od zamrzivača i tako 10min.
[ godsnejk @ 12.11.2005. 23:28 ] @
ali gde bi trebalo da zakacim taj vakum da bih izvukao vazduh iz cevi?
[ zokish @ 13.11.2005. 11:59 ] @
A da li manja količina suvog vazduha, dakle bez vlage (teoretski), unutar klime menja performanse radnog fluida?
[ Brani$lav @ 13.11.2005. 23:28 ] @
Citat:
godsnejk: da li ima neko ideju kako da se napravi uredjaj za vakumiranje klime i kako ga prikaciti?

Najednostavniji nacin je da koristis kompresor nekog frizdera ili zamrzivaca ali ti uz to trebaju manometri da bi mogao pratiti isparenje freona u sistemu odnosno pritiske ali ako misli da se ozbiljno bavis tim poslom moj savet ti je da uzmes profesionalnu vakum pumpu jer nijedan motor sa zamrzivaca ili frizdera ne moze da postigne toliki vakum koliko ona moze.
A moj odgovor na pitanje ove teme je da veoma je bitno iz razloga koji je Bata napisao u vezi sa vlagom,a ti majstori koji kazu da vakumiranje nije bitno su obicni fuseri koji preko leta ugradjuju klime a zimi taksiraju dok ce ti svaki pravi frigomehanicar reci da je vakumiranje neophodno bez obzira da li je to frizder,zamrzivac,klima ili auto klima.
[ nibleri @ 14.11.2005. 02:58 ] @
Citat:
godsnejk: ali gde bi trebalo da zakacim taj vakum da bih izvukao vazduh iz cevi?


Na taj kompresor treba zavariti nastava sa maticama koje odgovaraju da bi se mogao prikačiti na klimu. Za frižidere i ostalo se ugrađuje (ako nema već) privremeno da bi se moglo vakumirati. Pojavile su se klime sa Hrvatskog tržišta koje se mogu postaviti bez vakumiranja jer su ljudi sve pripremili (ne pitajte me kako) i sve dođe uz nju (cijevi iostalo). Takođe ima neki noviji gas osim freona ali za njega ne znam da lise mora vakumirati. Nisam sigurna ali mislim da kompresor ne mora biti ispravan po pitanju hlađenja bitno je da ima protok zraka - ako ispituješ instalaciju priključiš na stranu gdje izlazi zrak a ako vakumiraš priključiš na stranu gdje uvači zrak ali moraš imati mjerne instrumente. Ovo vrlo dobrosluži za razna napumpavanja i ispumpavanja guma, šlaufa i sl. Kod nas je do nedavno isto bila praksa ako sam ugrađuješ gubiš garanciju ali kako klima ima kupiti u svakom većem dučanu mnogi prodaju samo klime naravno uz garanciju.

Pozdrav!
[ SASA M. @ 15.11.2005. 05:27 ] @
Mislim da smo do sada dovoljno objasnili da je vakumiranje neophodno. Zaostali vazduh u cevima uvek poseduje odredjeni stepen vlaznosti. Vazduh u cevima reaguje sa gasom koji se nalazi unutra stvarajuci kiselinu koja moze da zacepi kapilaru i time dovedu do kvara kompresora pregrevanjem. Ako se i ne desi zacepljene same kapilare, ova kiselina ostecuje delove kompresora(lezajeve i izolaciju), sto dovodi opet to pregrevanja kompresora, sto prouzrokuje povecanje temp. ulja i njegovu razgradnju, cime podmazivanje prestaje da bude efikasno, sto opet ubrano vodi kvaru. E da, prvi simptomi su obicno su led na holenderu.
Za samo vakumiranje potrebna je ispravna vakum pumpa, pozeljno za ove nove plinove dvostepena, jer su im molekuli manji od starijih plinova. Ni u kom slucaju nije motor od frizidera dovoljan, ali je bolje ista nego nista. Na zalost nije moguce biti siguran da je vakumiranje dobro odradjeno cak i kod onih koji ti to rade vakum pumpom, razlog je to sto vakumiranje prekratko traje, dotrajalost membrane u vakum pumpi, itd.
[ wesa @ 23.11.2005. 17:37 ] @
......zdravo svima kao sto Sasa rece vakumiranje je potrebno,kao sto je i potrebno da je i montazer radnik nekog frigo servisa koji ima sav potreban alat i materijal za ugradnju klime...i da sutra ako vam se pokvari klima ima rezevni deo i da zna da popravi uredjaj u sto kracem roku.
[ techcode @ 28.07.2006. 00:26 ] @
Nego koliko vremenski treba da se radi vakumiranje?

Kapiram da to zavisi od same pumpe sa kojom se to radi - ali ajde barem okvirno.


Meni kada su ugradjivali su vakumirali 2 puta po ~2 minuta. Kao prvi put je negde pustalo, pa su dotegli i posle je (kao) sve bilo u redu.

E sad, meni klima 24h kasnije ne radi - znaci obe jedinice rade i duvaju im ventilatori, ali niti unutrasnja hladi, niti spoljasnja greje. Sve mi se cini da oni to nisu dobro odradili cevi ...
[ lnick @ 28.07.2006. 16:55 ] @
<techcode>
rekao bib da ti je stvarno iscureo gas,ali kod gasa je tipicno da retko iscuri odjednom,nego je to postepeni postupak,pa se onda primeti po sve slabijem radi klime...
inace sto se tice vakumiranja klime priikom montaze...pozeljno jeste ali nije neophodno iz jednog prostog razloga,mala kolicina vazdiha u sistemu ne moze da skodi kod klima zato sto one nikada(ako su ispravne)ne hlade ispod 6-7 stepeni c,inace kod drugih uredjaja(zamrzivaci,itd)je neophodno zato sto hlade i do -20...ili manje
pa se u tom slucaju moze smrznuti kapilarna cev,pa prestane protok gasa,inace...svaki rashladni uredjaj poseduje i susac gasa koji sa silica gel granulama isusuje gas....

eto toliko nasiroko i naveliko....bas sam se primio :)


poz.

/lnicks
[ jakalazu @ 29.07.2006. 13:30 ] @
Daklem,da malo i ja pametujem......nekad sam se bavio frigomatikom i poznajem problematiku tako da mogu posavetovati sledeće.........ako ste baš u stisci za 50 - 70 jevreja i odlučite se da sami ugradite klimu , što se tiče vakumiranja ako je dužina cevi od spoljne do unutrašnje jedinice 5 ili manje metara u sistemu ima dovoljno freona da uradite sledeće.............kad povežete sve cevi na obe jedinice, 1. na usisnoj- povratnoj cevki ( to je ona deblja cev )popustitete holender maltene do totalnog odvrtanja ( ostavite ga bukvalno na jednom navoju ) zatim odvrnite ventil na potisnoj cevki ( tanjoj ), sačekajte 2,3-5 sec dok ne primetite da na holenderu koji ste otpustili ( deblja cev ) ne počne na izlazi freon...........sačekajte još 1-2 sec i zavrnite taj holender . Šta smo uradili.............. freon je svojim pritiskom izgurao vazduh iz sistema ! Zatim odvrnite i ventil na usisnoj ( debljoj ) cevki....sačekajte par minuta i startujte uređaj. A ako je udaljenost između ,,jedinica,, veća od 5m sistem bi trebalo dopuniti sa freonom tako da u tom slučaju ipak pozovite servis i kad već plaćate , pre nego li dođu proverite da li imaju pravu vakum pumpu,menzuru,odgovarajući freon,manometre...............jer se dunđerima ne isplati da kupuju taj specifičan i skup alat. Pa srećno !


[Ovu poruku je menjao jakalazu dana 29.07.2006. u 14:43 GMT+1]
[ croser @ 29.10.2006. 00:30 ] @
Hm a kako onda biti siguran da negdje ne pusta gass?
[ gsi2000 @ 29.10.2006. 00:43 ] @
Namaži spojeve sapunicom.
[ FIREBIRD @ 30.10.2006. 18:04 ] @
Moze se dodati specijalna boja freonu najcesce drecavo-zelene i odmah vidis gde pusta.
Mali broj servisera to praktikuje.
[ jocamx13 @ 23.06.2007. 13:46 ] @
Imam utisak da se ovde svasta pita I DA SE RADI O ELEMENTARNOM NEPOZNAVANJU STVARI kako onih koji pitaju tako isto i onih koji se trude da im nesto pametno odgovore:


- naime radi se o sledecem : Svi ozbiljni proizvodjaci klima uredjaja isporucuju cevi za povezivanje prethodno izvakumirane i napunjene inertnim gasom, obicno je to azot i to iz razloga da ne dodje do reakcije bakarnih cevi za povezivanje sa kiseonilpm iz vazduha , jer se u tom slucaju formira na povrsinskom sloju bakaroksid , a takodje znate da vazduh iz atmosfere sadrzi u sebi vlagu, koja se ne jedini sa emulzijom ulja i freona vec se zbog temperaturskij promena izdvaja u vidu kapi sto je posebno pogubno za rad klipnjih kompresora, koji usled toga bivaju trajno osteceni, dok se cini da je to kod rotacionih kompresora manji problem , jer kad naidje na vodenu kap letece krilo rotacionihMedju kompresora prizvrnda malo ( cuje se tup udar u kompresoru ) i nastavi rad.

I u jednom i u drugom slucaju vakumiranje cevi za pocezivanje i isparivackog dela klima uredjaja je obavezno da bi se prisustvo vlage sprecilo, cak se obavezno kod vakumiranja sistena primenjuje i dodatno njegovo zagrevanje da bi se sadrzaj vlage do krajnjih granica eliminisao iz sistema.
Neki proizvodjaci cak preporuciju 2 puta vakumiranje uz prethodno ispiranje rashladnog kola freonom R12 koji ima tu osobinu da deo sadrzaja vlage vezuje za sebe.


Napomena: Vakumiranje obavezno u svakom slucaju, a kod punjenja velicina punjenja umnogome zavisi od spoljasnje temperature ambijenta tako da je neophodno stalno preracunavanje doze punjenja, sto malo ko od majstora zna.

Duzina vakumiranja takodje znatno utice na kvalitet vakumiranja.

S pozdravom VAS Klima prijatelj.
[ jocamx13 @ 23.06.2007. 13:54 ] @
Dragi prijatelji jos samo jedna napomena , u klima tehnici nema nista odokativno tacno se zna koliko je vreme vakumiranja, do kog vakuma se to radi i za koju vrsru rashladne masine, pogledajte detaljno ISO R859 pa dalje
[ ivannet @ 25.06.2007. 06:51 ] @
Evo kod mene bili majstori u petak i ugradili klimu. Vakumiranje ili sta vec su odradili sa nekim "home-made" kompresorom i to tipa: radio je par min i onda su odokativno majstori rekli ma dosta je to, netreba vise. Nikakvim manometrima nisu proveravali sistem (takodje nigde nisam ni video kod njih uredjaj koji bi licio na manometar) a nisu ni sistem dopunjavali. Klima hladi ali kao da nehladi dovoljno ...
[ bakara @ 25.06.2007. 10:16 ] @
U poslednjih 2 meseca me je posao vezivao za mnoge delove grada i prisustvovao sam ugradnji bar desetak klima uredjaja...
LM, ni jednom prilikom nisam video da je neki montazer vakumirao klima uredjaj, a gledao sam i montazere vrlo poznatih servisa.
Nisam bas bio rad da im se mesam u posao, ali na moj komentar zar ne treba da se vakumira, obicno idu odgovori:
kratka je instalacija, ili ma ne mora, a montazu zavrsavaju tako sto ispuste malo gasa...

Meni su pre tri nedelje, isto tako montirali (isto renomiran servis) cena paprena 80€, kad su posatvili spoljnu jedinicu, pitam za vakumiranje, kazu ma nije potrebno, ja kazem, pa pise u uputstvu da je potrebno, kazu moze ali i ne mora, dovoljno je pustiti malo gasa i on ce isterati vazduh...OK, kazem ja, ali vi imate najskuplju montazu i ja hocu tu najskuplju uslugu...
Uze covek mobilni okrene 2-3 broja dok ne pronadje ko u opste od kolega ima vakum pumpu, i donese je za jedno sat vremena, a pumpa je bila motor od starog frizidera...

Toliko o obaveznom vakumiranju!
[ skocimish @ 25.06.2007. 11:16 ] @
Ma kakvo vakumiranje!?
Majstor vec dovoljno rizikuje sto mu pola tela visi kroz prozor ili kroz terasu.
Jos treba i kompresor da ga usisa, daleko bilo. (zbog 50-60e)

[Ovu poruku je menjao bakara dana 25.06.2007. u 14:46 GMT+1]
[ zexbeg @ 04.07.2008. 15:27 ] @
Svo ste gore pricali manje ili vise je tacno. (vlaga, zacepljenje, oksidacija...)

Ali najbitnija stvar zbog cega je vakumiranje OBAVEZNO je sto vazduh spada u tzv. gasove koji ne kondenzuju tj. nije ga moguce pretvoriti u tecnost pod bilo kakvim uslovima. Nasuprot tome freoni to vrlo uspesno i lako rade. Na tome se zasniva osnovni princip toplotne pumpe (svakog rashladnog uredjaja sa freonom) i ako se to na neki nacin poremeti dolazi ili do opadanja efikasnosti, prestanka rada uredjaja ili do kvara neke komponente sistema.

Nemam vremena sada da sazvacem princip toplotne pumpe da bi ga svako razumeo.
Jednostavno prihvatite: sto cistiji rashladni fluid (ne mora biti freon uopste) = pravilnije kondenzovanje i isparenje fluida = bolja izmena (kruzenje toplote) = efikasniji i dugovecniji rad uredjaja.
[ sashahamlet @ 23.09.2008. 19:13 ] @
Molim za konkretan odgovor.Naime treba majstori da mi montiraju ovih dana Fujitsu inverter klimu pa me zanima tacan postupak vakumiranja klime,u kojoj fazi montaze se to radi i kako ceo proces izgleda i koliko traje da bih ja znao da su to odradili korektno.U pitanju je Fujitsu Asya 14 LC.Inace ako neko ima iskustva sa ovom klimom neka napise nesto o njoj.
[ gti2 @ 23.09.2008. 19:58 ] @
Vakumiranje se vrsi kad se cevi spoje na spoljnu jedinicu (slavine zatvorene).Vremenski ne moze tacno da se kaze koliko traje jer na to utice vise faktora kao sto su velicina klime,duzina cevi i jacina vakuum pumpe.
[ Sylvester @ 23.09.2008. 20:24 ] @
Ako uspes da izgooglas uputstvo za montazu tvoje klime u njemu ces naci do koje vrednosti (ocitava se na manometrima) treba vakuumirati (u dosta slucajeva sam video da se vakuumira najmanje 15 minuta i to do -0.1 MPa (-76 cmHg, -1 bar) - verovatno je i kod tebe tako).

Nemoj da ti vakuumiranje vrse kompresorom od starog frizidera, cimaj ih za vakuum pumpu
[ Pajapatak @ 23.09.2008. 23:59 ] @
Ako dodju bez prave vakum pumpe odmah ih oteraj.
[ Nenad Vranjanac @ 24.09.2008. 08:48 ] @
ja sam slicno prosao kao bakara.

ugradnju sam dobio satro gratis, bila je akcija u t....u uz samsung 12ice. "autorizovan servis" dodje i kazu ljudi lepo "batice ne treba ti to, a i da treba mi to nemamo, odavno radimo i niko se ne zali" spoljnja jedinica sva masna, kolko su gasa ispustili ne smem ni da mislim. i ajd, sta sad, kad je kao gratis sta da radim, da zovem centralu otkacice me i oni sigurno, racunam za godinu-dve cu u sklopu remonta da platim nekom da i to odradi kako treba.
a od drugih koji su uzeli na istoj akciji cujem da nekima jesu vakuumirali, nekima ne. kako to ovi mamlazi iz t....a dozvoljavaju nije mi jasno al ajde.
[ Jovans@ @ 14.06.2010. 20:23 ] @
Ja se stvarno ne secam da li su mi vakumirali klimu pri ugradnji, ali hteo sam da pitam samo ?
1. Da li se fluid (Freon) dobija sa kupovinom klime I u kojoj je jedinici, spoljnoj ili unutrasnjoj ?
2. Da li se sve klime isporucuju sa rashladnim fluidom ? Da li postoje neke koje moraju da se pune fluidom pri ugradnji (ne da se dopunjavaju jer zakljucujem iz teksta da se one sa cevima preko 5m trebaju dopunjavati) ?
3. Ako klima treba da se dopuni Freonom kako se zna koliko je potrebno dopunjavati ? Da li samo na osnovu pritiska ili se tu gleda I odredjena gramaza ili kubikaza ?
[ iron eddie @ 15.06.2010. 21:58 ] @
97% klima se isporucuje sa gasom u spoljnjoj jedinici ; i kolicina gasa je dovoljna za 3-5m duzine instalacije.
[ Pajapatak @ 16.06.2010. 00:10 ] @
1. Freon se nalazi u spoljnjoj jedinici.
2. Sve klime su napunjene freon se nalazi u spoljnjoj jedinici.
3. Zna se tacno koliko se gasa dodaje u gramima po duznom metru instalacije.
[ Java Beograd @ 16.06.2010. 07:42 ] @
Citat:
Pajapatak: 3. Zna se tacno koliko se gasa dodaje u gramima po duznom metru instalacije.


U praksi ako je instalacija duža od predviđenih 3 metara, ovo izgleda ovako:
a) majstori iskuliraju
b) ako su poneli rashladni fluid, odokativno puste da malo napune

ili, ako su baš savesni, odbijaju da rade instalaciju dužu od 3 metara.
[ Pajapatak @ 16.06.2010. 14:16 ] @
Pa ima tu istine.

Ali covek pita kako treba i ja mu odgovorim kako treba.
[ Jovans@ @ 16.06.2010. 18:32 ] @
Hvala na odgovorima, veoma ste pomogli u nedoumici.
Zanima me jos nesto. Na dosta mesta sam procitao da je potrebno uključivanje uređaja u šuko utičnicu (utičnica koja obavezno sadrži i uzemljenje). Ugradio bi klimu u kucu koja nema uzemljenje i fid sklopku vec je sve nulovano. Radi se o kuci koja je stara gradnja i od tada je to tako. Sta da radim, da li da se ugradi klima na el.instalaciju tako kako jeste ili mora nesto da se doradjuje i sta. Sta se moze dogoditi ako nema uzemljenje ?
[ Java Beograd @ 17.06.2010. 07:22 ] @
Citat:
Jovans@: Sta se moze dogoditi ako nema uzemljenje ?

Priključenje klime bez uzemljenja je mnogo, mnogo, mnogo manje opasnije od (na primer) šporeta, rešoa, TA peći, pegle itd. Dakle, naravno, nije preporuka, daleko bilo, ali ako beš nema uzemljenje, onda klima može i bez njega.
Tim pre što unutrašnja jedinica ima plastični oklop, spoljna jedinica je najčešče van domašaja, a klimom se u 99,99% slučajeva upravlja daljinskim.
[ djudjoo @ 09.10.2010. 07:18 ] @
"Tim pre što unutrašnja jedinica ima plastični oklop, spoljna jedinica je najčešče van domašaja, a klimom se u 99,99% slučajeva upravlja daljinskim. "

Ovo je los odgovor.To sto je sistem nulovan ne znaci da stan-kuca nema zastitu od strujnog udara,cak i ako nema fiodvku.Naime,svi malo veci pogoni u industriji su nulovani i naravno imaju zastitu od strujnog udara,to znaju svi elektricari koji se ozbiljno bave i razumeju u eletrotehniku.Cak se i fidovka moze ugraditi u instalacije koje su nulovane radi kvalitetnije zastite.
[ Jovans@ @ 10.10.2010. 10:17 ] @
Kazes da se u malo vecim pogonima koji su nulovani moze ugraditi Fidovka. To znaci da se instalacija mora odnulovati I ugraditi uzemljenje ?
Instalacije koje su nulovane imaju zastitu od strujnog udara samim tim sto su nulovane ? Kada probije uzemljenje uredjaja (kuciste uredjaja), odnosno dodje do kratkog spoja izmedju kucista uredjaja i + voda ili 0 voda dodje mu isto kao da su direktno u uticnici spojene + i 0, I dolazi do pregorevanja osiguraca I prestaje dovod struje. Samo na taj nacin smo zasticeni, ali kada se gurne prst u uticnicu onda NISMO zasticeni. A tamo gde postoji Fidovka, a pogotovo sa 0,03 A osetljivoscu smo zasticeni.

Razmisljam na glas posto sam masinac, da li sam u pravu ?
[ djudjoo @ 11.10.2010. 22:36 ] @
Pa,tako nesto ali ima i jos nekih izmena,naime,kod kuce gde je nulovan sistem,nula je spojena i na kontakt u uticnici
(na zidu) gde se vezuje uzemljenje i tada je,na primer stednjak,tjst,njegovo kuciste na nuli-uzemljenju.Na taj nacin smo zasticeni od proboja faze na kuciste uredjaja.Ako zelimo da imamo i zastitnu sklopku-fidovku onda je potrebna prepravka u glavnoj razvodnoj tabli.Tu nam iz mreze dolaze cetiri provodnika,tri faze i nula,uzemljenje nemamo ali elektricari znaju sta je to nulti vod i odakle on stize u nas stan,dolazi sa istog mesta gde se trafo uzemljuje.No to sad i nije bas bitno,bitno je kako ugraditi fidovku na nulovan objekat.
Faze vezujemo na fidovku tamo gde bi ih inace i vezivali nulu takodje, a petu,odnosno uzemljenje moramo napraviti tako da ispred fidovke povezemo jedan vod koji bi vezali na uticnice gde je namenjeno da bude uzemljenje.Ovo je lako uraditi ako se radi iznova instalacija ili se samo prepravlja postojeca a nema mogucnosti da se napravi uzemljenje.Znaci ako neko renovira stan na petom spratu i nema uzemljenje,moze da doda i fidovku kao jos jedan i koristan vid zastite,sto znaci da bi ona radila kao zastita od udara ako gurnemo prst u fazu.
[ da-se-naucim @ 13.08.2014. 14:45 ] @
Ukoliko majstor nije uradio vakumiranje pri montazi, da li je moguce da se naknadno odradi vakumiraje?
[ ozocko @ 13.08.2014. 20:41 ] @
da,
sa odgovarajucim alatom;
freon napolje - vakumiranje - freon unutra,
cicamica i gotovaprica.
[ bordzija @ 19.12.2017. 23:30 ] @
Malo je bajata tema ali evo nekih mojih iskustava. Pre 10 godina sam kupio prvu midea klimu i ugrađena je bez vakumiranja. Tad je majstor gledao u klimu i krstio se nikad čuo za mideu) Posle sam renovirao stan i isti čovek mi je premestio na drugo mesto klimu, opet bez vakumiranja. Ta midea greje i hladi bez ikakvih problema i dan danas. Drugu midea klimu mi je montirao isti čovek pre 6-7 godina. Isto je nije vakumirao ali iz nekog razgovora sam ukapirao da on kada spoji instalaciju, otpusti na jednom mestu pažljivo i čeka da se pojavi ulje i onda zavrne. Mislim da uključi klimu da radi, otpusti jedan ventil pa onda na drugom čeka da pocuri ulje. Svim mojim prijateljima je montirao klime i sve te klime rade, računajući i one prve galanz klime kada su se tek pojavile.

Sa druge strane, kondenzat je prirodna pojava kada se startuje obična klima ispod nule? Taj kondenzat oštećuje kompresor? Jeste bolje je vakumirati ali može i bez toga očigledno.
[ ivan_sim @ 20.12.2017. 23:27 ] @
kondenzat je prirodna pojava kada se startuje obična klima ispod nule? Taj kondenzat oštećuje kompresor

Sta li si sa ovim hteo reci?
Sta trazi kondenzat u kompresoru?
[ bordzija @ 21.12.2017. 13:11 ] @
Citat:
Da li može klima da radi ako se ne izvakumira i koje su posledice?

Ako nemamo vakuum pumpu da izvučemo vlagu i vazduh iz sistema, potrebno je prvo prvo pustiti gas na većem ventilu, a mali ventil ostaviti zatvoren, te samo na njemu popustiti holender da izađu vazduh i vlaga iz sistema (da ozračimo sistem). Mali holender posle 5 sekundi treba dotegnuti i otvoriti ventil. Neki smatraju da se na ovaj način bolje izbacuju vlaga i vazduh iz sistema. Ovaj način može da se radi samo kod malih sistema, kućnih klima, a kod velikih sistema obavezno je vakumiranje pomoću vakuum pumpe. Za izbacivanje vlage iz sistema idealnov bi bilo da se pre vakumiranja u sistem ubaci azot i tako drži sat vremena. Kod velikih sistema to je obavezan uslov pri montaži.


Tačan postupak ozračivanja instalacije bez upotrebe vakum pumpe:
http://www.eko-klimaservis.rs/...vakumiranje-klima-uredaja.html
[ mali genije @ 21.12.2017. 18:32 ] @
Citat:
bordzija: Tačan postupak ozračivanja instalacije bez upotrebe vakum pumpe:
http://www.eko-klimaservis.rs/...vakumiranje-klima-uredaja.html

Ovo je klasicno nepoznavanje osnovnih stvari.
Postupak je nepravilan i ne preporucuje se(mislim na odzracivanje).
[ bordzija @ 21.12.2017. 18:41 ] @
Ti si mali genije a oni su eko klima servis. Ne preporučuje se kako bi vi uzimali pare jel?

Ja sam vise puta video montazu klime u beogradu i nikada to vakumiranje. To sam video tek u inostranstvu pa sam se cudio cemu sluze ti manometri, boca, pumpa.
[ mali genije @ 21.12.2017. 19:10 ] @
Citat:
bordzija: Ti si mali genije a oni su eko klima servis. Ne preporučuje se kako bi vi uzimali pare jel?

Ja sam vise puta video montazu klime u beogradu i nikada to vakumiranje. To sam video tek u inostranstvu pa sam se cudio cemu sluze ti manometri, boca, pumpa.

Mogu oni da napisu i da su NASA al kad rade pogresno dzaba im.
A kad vec polemises nesto u sta nisi upucen,procitaj prvo malo strucne literature.....
[ bordzija @ 21.12.2017. 19:25 ] @
Pa evo moje klime rade već 10 godina bez ikakvih problema. Čak sam jednom prilikom kada je bio kvar na jednoj fazi u zgradi, pa pumpa u kotlarnici nije radila i ostali smo bez grejanja- obična off-on midea je grejala kao furunče na -15.



Stručne literature ostavljam "stručnjacima"


[Ovu poruku je menjao bordzija dana 21.12.2017. u 21:08 GMT+1]
[ mali genije @ 21.12.2017. 19:50 ] @
Citat:
bordzija: Pa evo moje klime rade već 10 godina bez ikakvih problema. Čak sam jednom prilikom kada je bio kvar na jednoj fazi u zgradi, pa pumpa u kotlarnici nije radila i ostali smo bez grejanja- obična off-on midea je grejala kao furunče na -15.



Stručne literature ostavljam "stručnjacima"

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 21.12.2017. u 20:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 21.12.2017. u 20:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 21.12.2017. u 20:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 21.12.2017. u 20:42 GMT+1]

Nije polemika o tome dal ce da radi klima ili ne,vec koliko je bitno vakumiranje.
[ SG kamikaza @ 21.12.2017. 20:20 ] @
Servis/monter koji nema vakum pumpu,nije ni servis a ni monter.
Druga tema,drugi forum.....covek plati klimu ~70000 i hoce na montazi da ustedi,pozajmi od rodjaka "vakum pumpy" od kompresora zamrzivaca,i eto cuda kao za minut otisla u duboki vakum!!!! Svaka cast njemu,i svima vama ostalima koji se uvredite kad vas neko ko zna o cemu prica opomene da ne znate tematiku i problematiku.
Ali brecati se uvek svi znaju,niko da kaze hvala sto izdvojis vreme da me uputis u pravom smeru.
[ mali genije @ 21.12.2017. 20:27 ] @
Citat:
SG kamikaza: Servis/monter koji nema vakum pumpu,nije ni servis a ni monter.
Druga tema,drugi forum.....covek plati klimu ~70000 i hoce na montazi da ustedi,pozajmi od rodjaka "vakum pumpy" od kompresora zamrzivaca,i eto cuda kao za minut otisla u duboki vakum!!!! Svaka cast njemu,i svima vama ostalima koji se uvredite kad vas neko ko zna o cemu prica opomene da ne znate tematiku i problematiku.
Ali brecati se uvek svi znaju,niko da kaze hvala sto izdvojis vreme da me uputis u pravom smeru.

Hmmmmmm cime li je tek merio taj duboki vakum.....mora da je stavio manometar u duboku rupu pa ocitao :-)
[ SG kamikaza @ 21.12.2017. 20:31 ] @
Joj....mrzi me da nadjem link,da procitas sam.
Banovan sam sa foruma,zbog odgovora na taj post.

Mozda ti je vreme da promenis ime u Veliki,izgleda te ne shvataju ozbiljno :-D
[ mali genije @ 21.12.2017. 20:40 ] @
Citat:
SG kamikaza:

Mozda ti je vreme da promenis ime u Veliki,izgleda te ne shvataju ozbiljno :-D

Jbg izgleda da jos ucim :-)...Eto nisam znao da motor od frizidera moze da napravi "duboki" vakum.
Da si mi to rekao ranije ustedeo bih par hiljadarki na vakum pumpe koje mi ne trebaju........jer tako pise na tarabi.
[ tvrdoglavi @ 21.12.2017. 20:47 ] @
najbolje od svega je kad dodje totalni laik da se bavi temom i ubedjuje profesionalca kako nema pojma. kako ide ona narodna, oj forume medju sljivama?
[ tvrdoglavi @ 21.12.2017. 20:49 ] @
Citat:
bordzija:


Opet sa druge strane ne vidim bas neku ustedu između običnih i inverter klima za grejanje sem sto ti treba trista godina da otplatis razliku u ceni. Da ne pominjem gomilu elektronike koja se kvari pre ili kasnije.


ima tu jos bisera, cisto ako niste do sada primetili
[ mali genije @ 21.12.2017. 20:52 ] @
Citat:
tvrdoglavi: ima tu jos bisera, cisto ako niste do sada primetili

Ma nije vredno komentara.....Nego jel znas gde ima da se kupi manometar za "duboki" vakuum uzeo bih jedan? :-)
[ tvrdoglavi @ 21.12.2017. 20:54 ] @
Citat:
mali genije: Ma nije vredno komentara.....Nego jel znas gde ima da se kupi manometar za "duboki" vakuum uzeo bih jedan? :-)


ne treba ti to, ubacis bronhi u klimu pre spajanja, odmah se lakse dise.
[ tvrdoglavi @ 21.12.2017. 20:56 ] @
i ne staj mi na muku, sad sam se iznervirao posto sam bacio silne pare na manometre pumpe i vakuummetre. trebao sam uzeti toplomer za 1000din u apoteci bilo bi dovoljno.
[ mali genije @ 21.12.2017. 20:57 ] @
Citat:
tvrdoglavi: ne treba ti to, ubacis bronhi u klimu pre spajanja, odmah se lakse dise.

Pa tebi treba covek klestima da izvlaci informacije(kako mislis da porastem bez informacija),nego jel bronhi upije sav vazduh i zadrzi ili se stavlja zbog svezine:-)
[ mali genije @ 21.12.2017. 20:59 ] @
Citat:
tvrdoglavi:
i ne staj mi na muku, sad sam se iznervirao posto sam bacio silne pare na manometre pumpe i vakuummetre. trebao sam uzeti toplomer za 1000din u apoteci bilo bi dovoljno.
Bolje da povedes apotekarku sigurno preciznije meri:-)
[ tvrdoglavi @ 21.12.2017. 21:01 ] @
Citat:
mali genije:
Citat:
tvrdoglavi: ne treba ti to, ubacis bronhi u klimu pre spajanja, odmah se lakse dise.

Pa tebi treba covek klestima da izvlaci informacije(kako mislis da porastem bez informacija),nego jel bronhi upije sav vazduh i zadrzi ili se stavlja zbog svezine:-)


kolega ja sam mislio da si ti upoznat sa metodom vakumiranja "duboko grlo - lakse se dise"
[ mali genije @ 21.12.2017. 21:09 ] @
Citat:
tvrdoglavi: kolega ja sam mislio da si ti upoznat sa metodom vakumiranja "duboko grlo - lakse se dise"

Ma jesam,nego niko mi nije rekao da se i to primenjuje.....Odmah sutra vodim apotekarku na teren da izmeri i da uradi duboki vakuum:-)
[ tvrdoglavi @ 21.12.2017. 21:11 ] @
ako ima i koleginicu dovedi ih da vakumiramo zajedno :)
[ SG kamikaza @ 21.12.2017. 21:17 ] @
Ah,kakve šaldžije :-D
[ tvrdoglavi @ 21.12.2017. 21:17 ] @
nego, nema kamikaze, izgleda se on plasi apoteka


edit:

ja se zabrinuo kad eto njega
[ mali genije @ 21.12.2017. 21:22 ] @
Citat:
SG kamikaza: Ah,kakve šaldžije :-D

Otkud ti takav zakljucak?
Vidis da vodimo strucnu polemiku,nego i ti si sumnjiv nema te dok nismo spomenuli apoteku:-)
Mozda bi da ti neka uradi strucnu analizu onih kanti :-))
[ SG kamikaza @ 21.12.2017. 21:24 ] @
Vozim afto,odgovoricu vam za pola sata :-D bacicete te vase vakumaljke oma
[ tvrdoglavi @ 21.12.2017. 21:25 ] @
ko zna odakle se on vraca u ove kasne sate, bolje da ne znamo
[ mali genije @ 21.12.2017. 21:25 ] @
Citat:
SG kamikaza: Vozim afto,odgovoricu vam za pola sata :-D bacicete te vase vakumaljke oma

Dodjes mi 2500din da te ne cinkarim pandurima xaxaxaxa
[ SG kamikaza @ 21.12.2017. 21:50 ] @
Hebi ga,sa posla idem a rodjeni mi zet pandur. 2:0 za mene :-D

Nego kad ste kod apoteka i vakumiranja....odete lepo u bili koju poljoprivrednu apoteku,i kupite venturi 1/2",ali ne ceo sistem sa ventilima. To je skupo,oko 50€,vec samo cevku.
Uzmete stari balon od 5-6 litara par metara creva,sve to zbudzite,i usis venturija na klimu spojite.
I sto jace onda nogom nagazite balon,i ima klima da bude u vakumu ispod 100mic!!!! :-D
Cela investicija je mozda 2000 ali dinara,sa periodicnom zamenom balona :-D ako bas jako volite da nacepite.

Ja stvarno ne znam cemu ulaganja u vakum pumpe i ta silna testa za merenje.
Bolje da ste sve bacene pare na te apotekarke potrosili ;-)
Znaci sutra pravac poljoapoteka,ti tvrdoglavi u hemoslaviju a genije u zeleni hit i uzdravlju vakumirali hahahahah
[ tvrdoglavi @ 21.12.2017. 21:52 ] @
sa balonima ne radim nista! iz principa!
[ SG kamikaza @ 21.12.2017. 21:55 ] @
Ako imas velike noge,mozes i dve dvolitre u red da spojis ;-)

A genije,oni burici do sutra ujutru posle pisanja dobili noge.
Ima to da se proda negde,kao 2 i 2.
[ bordzija @ 21.12.2017. 23:09 ] @
Citat:
tvrdoglavi:
najbolje od svega je kad dodje totalni laik da se bavi temom i ubedjuje profesionalca kako nema pojma. kako ide ona narodna, oj forume medju sljivama?


Još bolje je kada profesionalac čisti isparivače od klima uređaja Axel sredstvom za ribanje rerni. Pita te moja žena kakav je onaj ljubičasti Axel? Ipak si ti profi.
[ zoxor @ 22.12.2017. 11:23 ] @
Na zapadu serviseri imaju ekolosku obavezu po zakonu da vakumiraju.
Nasem serviseru za sada je to ostavljeno na savest.
90' godina stvarno se opisivao tacan nacin odzracivanja instalacije malog split sistema bez vakum pumpe.
[ tvrdoglavi @ 22.12.2017. 12:56 ] @
Citat:
bordzija:
Citat:
tvrdoglavi:
najbolje od svega je kad dodje totalni laik da se bavi temom i ubedjuje profesionalca kako nema pojma. kako ide ona narodna, oj forume medju sljivama?


Još bolje je kada profesionalac čisti isparivače od klima uređaja Axel sredstvom za ribanje rerni. Pita te moja žena kakav je onaj ljubičasti Axel? Ipak si ti profi.


kad si vec tako pametan, onda si trebao videti da na axelu ne stoji da je za ciscenje rerni, nego da je sredstvo za odmascivanje. a mogu se odmascivati itekako i delovi odredjenih masina,motora, kao i samog klima uređaja, posebno kada stoji recimo blizu kuhinjskog dela i povuce masnocu u sebe... a to sto tebe zena tera da cistis rernu sa njim to je vec tvoj problem, ne nas...

nego, jel ti zena apotekarka?
[ zoxor @ 22.12.2017. 13:06 ] @
Bolji je axel od velike vecine "profi" sredstava koje naprskas a nema nikakvog ili skoro nikakvog efekta.
Kao sto ja volim da kazem "mozes ga popiti" 😁
[ bordzija @ 23.12.2017. 03:07 ] @
Evo indus ukratko objasnio kako se demontira, pere, čisti klima, montira, proverava instalacija i odzračuje. sve u par minuta videa. Bez ikakvog vakumiranja trte mrte.

Kompletnu montažu i demontažu možete sami da odradite uz pomoć samo jednog manometra koji košta 1200 dinara na kp.

Na kraju videa spaja instalaciju i pušta malo freona u sistem pa zatvara ventile i na manometru proverava dal je sve kako treba. Na ovaj način neće izgubiti kompletan gas nego može na tenane sapunicom da proveri sve spojeve i popravi ako treba.

Čak koristi pravu hemiju za čišćenje klima a ne kao neki serviseri ovde što aselom za ribanje rerni i šporeta drljaju isparivače.

[ zoxor @ 23.12.2017. 11:24 ] @
Nadji ti video gde to radi recimo nemac u nemackoj.
Inace moze to i bez manometara treba ti samo kljuc i imbus.
[ SG kamikaza @ 23.12.2017. 12:22 ] @
Cudi me,posto je hindus u pitanju,da nema pistolja za topli lepak i nekog selotepa.
Mozda i ima,ali nisam ni gledao ceo klip.
Cudi me da neko ko se potpise sa dipl. ing. bilo cega,dozvoljava da razmislja na skroz pogresan nacin,a jos uvredjen smrtno sto ga je neko ispravio i opomenuo za nesto sto ne zna,i sad se tu poturaju neke kuhinjske fore i sire uputstva o nepravilnoj montazi.

I da,moze da se ne vakumira kao sto moze i jestivo ulje da se sipa u motor automobila. Koliko ce i jedno i drugo da radi,to je lutrija. Ja je licno gde mogu izbegavam,na lutriju mislim,narocito tamo gde nesto radim.
[ Darko Nedeljković @ 23.12.2017. 13:41 ] @
Citat:
zoxor:
Na zapadu serviseri imaju ekolosku obavezu po zakonu da vakumiraju.

Zasto bi iko imao ekolosku obavezu da vakumira klimu, tj. zbog cega je to dobro za ekologiju?
[ zoxor @ 23.12.2017. 13:54 ] @
Svako ispustanje freona je zagadjenje.
Freoni imaju broj GWP (global warming potential)
Recimo R-410 mislim da je oko 1600 odnosno ispustanje 1 kg R-410 je isto kao ispustanje 1600 kg CO2.
Inace na zapadu je ispustanje freona kaznjivo cak i zatvorom.
[ bordzija @ 23.12.2017. 13:57 ] @
Dobro je za ekologiju vakumirati jer vakum aparat kosta 100 evra a da ti neki šaban vakumira to je 50 evra.
[ Darko Nedeljković @ 23.12.2017. 14:25 ] @
Na koji nacin vakumiranje sistema sprecava ispustanje freona, tj. kakve to veze ima jedno sa drugim? Mislis na ono kad majstor sisne par grama freona kroz cevi da istera vazduh, ili na nesto drugo?

Pitam zbog coveka ovde, koji je malo iznad postavio pitanje sta raditi kad mu majstor pre nekoliko godina nije izvakumirao klimu, da li da ispusti sav freon u atmosferu pa napuni ponovo ili ne.
[ Darko Nedeljković @ 23.12.2017. 14:36 ] @
A voleo bih i da mi neko objasni taj GWP, zasto ekolosko R410 ima veci GWP od obicnog R22?!
[ Darko Nedeljković @ 23.12.2017. 14:40 ] @
Citat:
bordzija:
Dobro je za ekologiju vakumirati jer vakum aparat kosta 100 evra a da ti neki šaban vakumira to je 50 evra.

Po mom misljenju je realna cena 5 evra za 5 minuta posla plus 10 evra za dolazak, znaci 15 maksimalno. Posebno je pitanje kako usluga vakumiranja moze da se nudi zasebno, bez drugih pripadajucih (ugradnje ili punjenja novim freonom)?
[ bordzija @ 23.12.2017. 14:44 ] @
Pa vakumiranje sprečava da freon iscuri u atmosferu jer u principu testiraš sistem dal negde pusta. Napravis vakum zatvoris i na manometru gledas dal pusta a usput proveris sapunicom dal negde pusta i dotegnes instalaciju. U principu ako si pedantan nema sanse da pogresis, bakar se prilagodi jer je mekan kada ga holender stegne. Opet ima tu i žnj holendera. Nije mi jedino jasno u videu ovog indusa šta radi teflon traka na navoju holendera? To je potpuno nebitno u spoju.

Ako ne testiras instalaciju vrlo lako ti izleti kilo freona u atmosferu al to ako si bas laik i moron za sve. Moze i motor posle da rikne itd.
[ bordzija @ 23.12.2017. 14:48 ] @
Mi smo platili 35 evra za ugradnju klime jer smo sve imali svoje. Metar cevi je 150 din plus izolacija plus pocinkovani nosači plus kablovi i tiplovi pa malo gipsa nakupi se tu 20 evra za materijal nije to 50 evra samo za montazu. Meni je uvek besplatna demontaža recimo a neki i za to traze 20 evra.
[ zoxor @ 23.12.2017. 16:03 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
A voleo bih i da mi neko objasni taj GWP, zasto ekolosko R410 ima veci GWP od obicnog R22?!


R-410 nema uticaja na ozonski omotac dok R-22 da.
[ zoxor @ 23.12.2017. 16:05 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bordzija:
Dobro je za ekologiju vakumirati jer vakum aparat kosta 100 evra a da ti neki šaban vakumira to je 50 evra.

Po mom misljenju je realna cena 5 evra za 5 minuta posla plus 10 evra za dolazak, znaci 15 maksimalno. Posebno je pitanje kako usluga vakumiranja moze da se nudi zasebno, bez drugih pripadajucih (ugradnje ili punjenja novim freonom)?


Za toliko radi onaj sa vakum pumpom od kompresora frizidera a onaj koji ima pumpu od 800 eur nece da prica sa tobom.
[ zoxor @ 23.12.2017. 16:07 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Na koji nacin vakumiranje sistema sprecava ispustanje freona, tj. kakve to veze ima jedno sa drugim? Mislis na ono kad majstor sisne par grama freona kroz cevi da istera vazduh, ili na nesto drugo?

Pitam zbog coveka ovde, koji je malo iznad postavio pitanje sta raditi kad mu majstor pre nekoliko godina nije izvakumirao klimu, da li da ispusti sav freon u atmosferu pa napuni ponovo ili ne.


Kod nas u atmosferu jer onaj majstor sto vakumira za 5 eur nema pretakalicu od 1200 eura.
[ Darko Nedeljković @ 23.12.2017. 16:56 ] @
Ok, ako ti tako kazes neka bude da su 2.000 evra ozbiljne pare koje treba da donose zaradu od 10 evra u minutu. Mada sto se mene tice to je suludo jer 2.000 evra je nista u bilo kakvom poslu, naprimer firma u kojoj radim je ulozila gotovo milion evra u osnovna sredstva da bi prihodovala otprilike 10 evra u minutu i to je dosta iznad proseka kod investicionih ulaganja, da ne pominjemo da je na tome angazovano 20 ljudi.
[ bordzija @ 23.12.2017. 17:59 ] @
Za ozbiljan alat u Srbiji ti treba vakum pumpa koja košta 100 evra nova, komplet manometara sa ventilima koji je oko 6000 dinara, nož za rezanje bakarnih cevi koji je 500 dinara, alat za pravljenje konusa koji je 1500 dinara i neka fensi kutija za alat od 1500 dinara sa 4-5 potrebnih ključeva i šrafcigera. Na sve to dodaj neku udarnu bušilicu i malo dužu burgiju i montaža klime može da krene! Da se razumemo može i bez toga da se odradi, ko zna i razume materiju i ima par ključeva & šrafcigera.

Kažem ozbiljan alat jer za sve ove godine tj zadnjih 10 nisam ništa od toga video da klimadžije imaju. Uvek je jedna priča preko telefona a druga u praksi. Zato ljudi klimadžije i zovu šabani.
[ mali genije @ 23.12.2017. 18:23 ] @
Citat:
bordzija: Za ozbiljan alat u Srbiji ti treba vakum pumpa koja košta 100 evra nova, komplet manometara sa ventilima koji je oko 6000 dinara, nož za rezanje bakarnih cevi koji je 500 dinara, alat za pravljenje konusa koji je 1500 dinara i neka fensi kutija za alat od 1500 dinara sa 4-5 potrebnih ključeva i šrafcigera. Na sve to dodaj neku udarnu bušilicu i malo dužu burgiju i montaža klime može da krene! Da se razumemo može i bez toga da se odradi, ko zna i razume materiju i ima par ključeva & šrafcigera.

Kažem ozbiljan alat jer za sve ove godine tj zadnjih 10 nisam ništa od toga video da klimadžije imaju. Uvek je jedna priča preko telefona a druga u praksi. Zato ljudi klimadžije i zovu šabani.

Pa sa takvim alatom od par hiljadarki i rade šabani jer ne poznaju materiju,to sto vi hocete jeftino pa zovete šabane to je vasa stvar i zato vam i
uredjaji rade šabanski i imaju problema.
[ SG kamikaza @ 23.12.2017. 18:27 ] @
Od sabana za sabane.
[ mali genije @ 23.12.2017. 18:44 ] @
Licno bih voleo da vidim kako se ocitava ovaj vakuum na tim manometrima od 6000 i razlika izmedju vakuuma na ove dve slike.
Tako da to sto vi ne cenite tudje znanje je vas problem,a ne koliko kosta alat.


@tvrdoglavi
Prva fotka je radjena na bronhiju,na drugoj je apotekarka radila svojom vakuum masinom:-))
[ Darko Nedeljković @ 23.12.2017. 18:52 ] @
Citat:
mali genije:
Pa sa takvim alatom od par hiljadarki i rade šabani jer ne poznaju materiju,to sto vi hocete jeftino pa zovete šabane to je vasa stvar i zato vam i
uredjaji rade šabanski i imaju problema.


Ja upravo pricam da to uopste nije jeftino - priuceni majstor koji jedva da zna omov zakon naplacuje svoj minut rada koliko i nuklearni naucnik. A onda se onaj koji pored omovog zna i oba kirhofova zakona i u alat ulozi basnoslovnih 2.000 evra ravna sa ovim prvim, pa hoce satnicu kao 5 nuklearnih naucnika.
[ mali genije @ 23.12.2017. 18:58 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Ja upravo pricam da to uopste nije jeftino - priuceni majstor koji jedva da zna omov zakon naplacuje svoj minut rada koliko i nuklearni naucnik. A onda se onaj koji pored omovog zna i oba kirhofova zakona i u alat ulozi basnoslovnih 2.000 evra ravna sa ovim prvim, pa hoce satnicu kao 5 nuklearnih naucnika.

U ovom poslu za 2000e na mozes da kupis manometre i vakuum pumpu(ne racunamo šabane).
Ja licno kad vidim sa kakvim mi alatom dodje majstor.....u vecini slucajeva popije pivo i zahvalim mu se na dolasku,onda trazim sledeceg
[ bakara @ 23.12.2017. 19:14 ] @
Za 2000eur moze da se kupi sasvim pristojan alat za montazu klima uredjaja.
[ mali genije @ 23.12.2017. 19:55 ] @
Citat:
bakara: Za 2000eur moze da se kupi sasvim pristojan alat za montazu klima uredjaja.

Posao je dosta specifican i ne razumete problematiku,zato tako i pisete.
Vakuum je oblast za sebe i moze se jedino uraditi pravim alatom kako valja.
Grubi alat moze da se kupi i na buvljaku pa koliko izdrzi a ostao uzmes kako valja ili budes saban:-)..
Tako da za 2000e mogu alat da kupe samo sabani.......i kamikaza:-)
[ SG kamikaza @ 23.12.2017. 20:00 ] @
Auuuu,pa cemu to sad :-D
Ja nit montiram nit vakumiram.
Ali imam alata,mozda malo vise nego 5 prosecnih sabana,znaci prosecnih a ne priucenih ;-)
[ mali genije @ 23.12.2017. 20:05 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Od sabana za sabane.

Paaaaaaaa procitaj sta si napisao,opet si bio u zanosu
[ SG kamikaza @ 23.12.2017. 20:08 ] @
Pa nije to tebi upuceno!
[ mali genije @ 23.12.2017. 20:17 ] @
Citat:
SG kamikaza: Pa nije to tebi upuceno!

Ma znam:-))
[ zoxor @ 23.12.2017. 21:05 ] @
Svima kome treba vakumiranje od 5 eur nek se jave kod sabana.
[ bordzija @ 23.12.2017. 23:22 ] @
Citat:
mali genije:
Citat:
bordzija: Za ozbiljan alat u Srbiji ti treba vakum pumpa koja košta 100 evra nova, komplet manometara sa ventilima koji je oko 6000 dinara, nož za rezanje bakarnih cevi koji je 500 dinara, alat za pravljenje konusa koji je 1500 dinara i neka fensi kutija za alat od 1500 dinara sa 4-5 potrebnih ključeva i šrafcigera. Na sve to dodaj neku udarnu bušilicu i malo dužu burgiju i montaža klime može da krene! Da se razumemo može i bez toga da se odradi, ko zna i razume materiju i ima par ključeva & šrafcigera.

Kažem ozbiljan alat jer za sve ove godine tj zadnjih 10 nisam ništa od toga video da klimadžije imaju. Uvek je jedna priča preko telefona a druga u praksi. Zato ljudi klimadžije i zovu šabani.

Pa sa takvim alatom od par hiljadarki i rade šabani jer ne poznaju materiju,to sto vi hocete jeftino pa zovete šabane to je vasa stvar i zato vam i
uredjaji rade šabanski i imaju problema.

Pričam o ovlašćenim servisima za ugradnju klima, ne o tamo nekim levim šabanima nego o baš šabanima

Možda se u zadnjih par godina situacija i promenila šta znam, vidim da se svi hvalite alatom sve pršti od axela za rerne i šporete
[ zoxor @ 24.12.2017. 05:54 ] @
Ovlasceni servis?
Nemoj me zasmejavati.
[ mali genije @ 24.12.2017. 09:13 ] @
Citat:
bordzija:
Citat:
mali genije:
Citat:
bordzija: Za ozbiljan alat u Srbiji ti treba vakum pumpa koja košta 100 evra nova, komplet manometara sa ventilima koji je oko 6000 dinara, nož za rezanje bakarnih cevi koji je 500 dinara, alat za pravljenje konusa koji je 1500 dinara i neka fensi kutija za alat od 1500 dinara sa 4-5 potrebnih ključeva i šrafcigera. Na sve to dodaj neku udarnu bušilicu i malo dužu burgiju i montaža klime može da krene! Da se razumemo može i bez toga da se odradi, ko zna i razume materiju i ima par ključeva & šrafcigera.

Kažem ozbiljan alat jer za sve ove godine tj zadnjih 10 nisam ništa od toga video da klimadžije imaju. Uvek je jedna priča preko telefona a druga u praksi. Zato ljudi klimadžije i zovu šabani.

Pa sa takvim alatom od par hiljadarki i rade šabani jer ne poznaju materiju,to sto vi hocete jeftino pa zovete šabane to je vasa stvar i zato vam i
uredjaji rade šabanski i imaju problema.

Pričam o ovlašćenim servisima za ugradnju klima, ne o tamo nekim levim šabanima nego o baš šabanima ;)

Možda se u zadnjih par godina situacija i promenila šta znam, vidim da se svi hvalite alatom sve pršti od axela za rerne i šporete :D

Pa ti onda zovi "ovlašćeni" servis da ti montira i servisira klimu,samo prvo nek ti daju link sa youtube po kom su ucili kako se montira klima.
Inace axel je ne prevazidjen za ciscenje masnoce od auto mehanicarske do elektronicarske radionice,ako ne verujes zovi ovlašćeni servis pa pitaj.
[ mali genije @ 24.12.2017. 09:14 ] @
Citat:
zoxor:
Ovlasceni servis?
Nemoj me zasmejavati.

Pa ne zasmejava te,jesu ovlašćeni za fox,vox,midea,gorenje........:-))
Verovatno imaju i vakuum pumpu od 100e
[ SG kamikaza @ 24.12.2017. 09:32 ] @
Jeste,imaju ali ovakve
[ mali genije @ 24.12.2017. 09:42 ] @
Citat:
SG kamikaza: Jeste,imaju ali ovakve

Oooooopa pa to je sigurno za "duboki" vakuum,xaxaxaxaxa
[ SG kamikaza @ 24.12.2017. 10:01 ] @
Najdublji :-D
[ zoxor @ 24.12.2017. 12:17 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Na koji nacin vakumiranje sistema sprecava ispustanje freona, tj. kakve to veze ima jedno sa drugim? Mislis na ono kad majstor sisne par grama freona kroz cevi da istera vazduh, ili na nesto drugo?

Pitam zbog coveka ovde, koji je malo iznad postavio pitanje sta raditi kad mu majstor pre nekoliko godina nije izvakumirao klimu, da li da ispusti sav freon u atmosferu pa napuni ponovo ili ne.


Zavisi.
Ako je odzraceno profi nece nista da mu fali.
[ bordzija @ 24.12.2017. 14:30 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Jeste,imaju ali ovakve

Ipak sam više za varijantu sa usisivačem sloboda čačak :D
[ zoxor @ 24.12.2017. 17:36 ] @
Citat:
bordzija:
Evo indus ukratko objasnio kako se demontira, pere, čisti klima, montira, proverava instalacija i odzračuje. sve u par minuta videa. Bez ikakvog vakumiranja trte mrte.

Kompletnu montažu i demontažu možete sami da odradite uz pomoć samo jednog manometra koji košta 1200 dinara na kp.

Na kraju videa spaja instalaciju i pušta malo freona u sistem pa zatvara ventile i na manometru proverava dal je sve kako treba. Na ovaj način neće izgubiti kompletan gas nego može na tenane sapunicom da proveri sve spojeve i popravi ako treba.

Čak koristi pravu hemiju za čišćenje klima a ne kao neki serviseri ovde što aselom za ribanje rerni i šporeta drljaju isparivače.



Pa ako vec odzracuje mogao bi to da odradi pravilno.
Ocigledno u indiji klime rade i sa malo vazduha :-)))
[ bakara @ 24.12.2017. 17:47 ] @
Citat:
mali genije:
Citat:
bakara: Za 2000eur moze da se kupi sasvim pristojan alat za montazu klima uredjaja.

Posao je dosta specifican i ne razumete problematiku,zato tako i pisete.
Vakuum je oblast za sebe i moze se jedino uraditi pravim alatom kako valja.
Grubi alat moze da se kupi i na buvljaku pa koliko izdrzi a ostao uzmes kako valja ili budes saban:-)..
Tako da za 2000e mogu alat da kupe samo sabani.......i kamikaza:-)

ajde molim te nabroj taj alat za 2000eur koji je neophodan za ugradnju.
[ bordzija @ 24.12.2017. 19:12 ] @
Ma pričaju priče, plaše ljude garancijom, straaašnim kvarovima, kletvama i vakumiranjem, alatima koje i sami ne znaju čemu služe a 90% njih samo trepće okicama kad dođu i naiđu na kvar komplikovaniji od olabavljene žice.

Sad skoro sam naišao na doktora koji traži 100 evra za ugradnju inverterske klime i to ako su uslovi odgovarajući. Valjda je mislio da sam montiraš i daš mu pare.
[ mali genije @ 24.12.2017. 19:53 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
mali genije:
Citat:
bakara: Za 2000eur moze da se kupi sasvim pristojan alat za montazu klima uredjaja.

Posao je dosta specifican i ne razumete problematiku,zato tako i pisete.
Vakuum je oblast za sebe i moze se jedino uraditi pravim alatom kako valja.
Grubi alat moze da se kupi i na buvljaku pa koliko izdrzi a ostao uzmes kako valja ili budes saban:-)..
Tako da za 2000e mogu alat da kupe samo sabani.......i kamikaza:-)

ajde molim te nabroj taj alat za 2000eur koji je neophodan za ugradnju.

Ne montiram klime,dobra pumpa,vakuumetar,manometar vec preslo tih 2000
[ mali genije @ 24.12.2017. 19:54 ] @
Citat:
bordzija:
Ma pričaju priče, plaše ljude garancijom, straaašnim kvarovima, kletvama i vakumiranjem, alatima koje i sami ne znaju čemu služe a 90% njih samo trepće okicama kad dođu i naiđu na kvar komplikovaniji od olabavljene zice

Pa to je normalno kad zoves ovlasceni servis koji odzracuje umesto vakumira.
[ mali genije @ 24.12.2017. 19:56 ] @
Citat:
bordzija:

Sad skoro sam naišao na doktora koji traži 100 evra za ugradnju inverterske klime i to ako su uslovi odgovarajući. Valjda je mislio da sam montiraš i daš mu pare.

Pa ako ti je mnogo ti kupi alat za par hiljadarki pogledaj na youtube kako se montira pa odradi sam
[ zoxor @ 24.12.2017. 20:27 ] @
Citat:
bordzija:
Ma pričaju priče, plaše ljude garancijom, straaašnim kvarovima, kletvama i vakumiranjem, alatima koje i sami ne znaju čemu služe a 90% njih samo trepće okicama kad dođu i naiđu na kvar komplikovaniji od olabavljene žice.

Sad skoro sam naišao na doktora koji traži 100 evra za ugradnju inverterske klime i to ako su uslovi odgovarajući. Valjda je mislio da sam montiraš i daš mu pare.


Bez sekiracije.
Uskoro krece licenciranje servisera.
Pa ce cena montaze biti kao u komsiluku 150+ eura.
[ bordzija @ 25.12.2017. 00:21 ] @
Oće to po selima a po gradovima je i tamo 60-70 evra ugradnja.
[ zoxor @ 25.12.2017. 10:44 ] @
U bosni i crnoj gori.
[ bordzija @ 25.12.2017. 12:16 ] @
I u rvackoj baci oko na njuškalo po zg
[ tvrdoglavi @ 25.12.2017. 15:14 ] @
Citat:
mali genije:
Licno bih voleo da vidim kako se ocitava ovaj vakuum na tim manometrima od 6000 i razlika izmedju vakuuma na ove dve slike.
Tako da to sto vi ne cenite tudje znanje je vas problem,a ne koliko kosta alat.


@tvrdoglavi
Prva fotka je radjena na bronhiju,na drugoj je apotekarka radila svojom vakuum masinom:-))



samo da nije prskala kolega....akselom, bilo bi previse ;)
[ mali genije @ 25.12.2017. 20:07 ] @
Citat:
tvrdoglavi: samo da nije prskala kolega....akselom, bilo bi previse ;)

Bogami doobro je isprskala........original hemijom:-))
[ tvrdoglavi @ 26.12.2017. 15:59 ] @
znaci poroverio si sve spojeve da dihtuju? bravo kolega
[ SG kamikaza @ 26.12.2017. 21:27 ] @
Kako se proverava? Jel pljunes pa prstima namazes?
[ mali genije @ 27.12.2017. 09:20 ] @
Citat:
SG kamikaza: Kako se proverava? Jel pljunes pa prstima namazes?

To zavisi od situacije........ali moras biti o "ovlasceni" inace nista od posla.:-))
[ tvrdoglavi @ 27.12.2017. 14:57 ] @
Ili povlasceni ;) kad vec znaju kako radis pos'o ;)
[ sokko @ 11.10.2020. 10:41 ] @
Za pocetak, svi koji tvrde da je skupo nek nam kazu koliko bi oni naplatili samo dolazak kad se uzmu u obzir guzve po gradu, vreme potrebno da se stigne u odredjeni deo grada, da se vrati u servis ili na drugu adresu, vreme potrebno da se nadje parking, trosak goriva, amortizacije vozila, registracije....

Racunajte da je to min. 1.5 sat vaseg radnog dana i par lit goriva.
Radni sat majstora firmu kosta oko 1.000 din kad se obracunaju svi troskovi (plata, doprinosi, odmori, slobodni dani, bolovanja, htz oprema, logistika (racunovodstvo, magacin...) bez ikakve zarade za firmu.
Dakle, samo da majstor provede radni dan na poslu mora da prihoduje vise od 8.000 din da firma ne bi pravila gubitak samo na platama. Pod uslovom da radi sam i ne treba mu pomocnik. Tu nisu uracunata ostala sredstva - struja, takse, potrosni materijal, telefoni, zakup prostora, amortizacija alata....

Dakle, sve ispod 2.500 din samo za dolazak je neisplativo. Vakumiranje ne moze da traje ispod 30 minuta racunajuci tu raspakivanje alata, prikljucivanje na uredjaj, rad vakuum pumpe, pakovanje alata... uglavnom ne traje ceo proces manje od 1 sat.

Svako ko misli da to moze i isplati se raditi za 5 EUR, slobodno nek se prijavi za posao. Link na PM.
[ Darko Nedeljković @ 11.10.2020. 21:33 ] @
O cemu je rec? Vakumiranje bez montaze?