[ Lalemajstormoler @ 05.06.2005. 23:10 ] @
Ustanovio sam da mi veš mašina ne radi,jer su četkice zaprljale rotor,e sad sam ja četkice skinuo i vodenom šmirglom sam očistio glavu rotora ako se tako zove,pa me zanima,da li moram očistiti i one uzdužne kanaliće ili ne moram. Ako sam dobro objasnio.
Poz......Lale
[ zoran @ 05.06.2005. 23:21 ] @
To bih ja nazvao kolektor rotora.
Proveri da li svaka bakarna pločica ima spoj sa bakarnom žicom , ona je kao utisnuta, punktovana pa ima nekad i lema preko nje.
[ djolep @ 06.06.2005. 07:31 ] @
Ostrom cetkicom (za zube) ocisti te kanalice od eventualnih ostataka metalne prasine od smirglanja i ugljene prasine sa cetkica.
[ Lalemajstormoler @ 06.06.2005. 15:37 ] @
Citat:
djolep: Ostrom cetkicom (za zube) ocisti te kanalice od eventualnih ostataka metalne prasine od smirglanja i ugljene prasine sa cetkica.

Bravo druze ideja je ok
tako cu uraditi
poz......lale
[ pppooo @ 22.06.2005. 13:44 ] @
Kad budeš montirao četkice trebaš pripaziti na pritisak kojim ga opruge pritiskaju ako je prevelik ili premalen imaćeš uskoro iste probleme...
[ Lalemajstormoler @ 23.06.2005. 22:31 ] @
Citat:
pppooo: Kad budeš montirao četkice trebaš pripaziti na pritisak kojim ga opruge pritiskaju ako je prevelik ili premalen imaćeš uskoro iste probleme...




Kako mogu pripaziti na pritisak opruga kad nema nikakav granicnik,nego te opruge koliko guraju,guraju,ne moze se stelovati,ili ja gresim.
poz......lale
[ JOJO847 @ 25.06.2005. 07:18 ] @
upravo je tako -> te opruge guraju cetkice ka lamelama. to je vec samopodesavanje jer cetkice su ugljene i trose se, dakle postaju sve krace, i opruga ju onda gura naprijed....sve 5 ! !
[ Java Beograd @ 27.06.2005. 07:39 ] @
Alo ljudi !!! O kakvim četkicama govorite ? U veš mašini postoje 3 motora, i sva tri su Teslini motori, (rade na principu obrtnog magnetnog polja) dva asinhrona i jedan sinhroni.

1. Glavni motor - asihroni kavezni
2. Motor pumpe za izbacivanje vode - asinhroni
3. Motor programatatora - mali sinhroni motor
[ pppooo @ 27.06.2005. 10:30 ] @
četkice mogu biti metal-grafitne, elektrografitne, bakelitno-grafitne, grafitne i ugljene. Gustine struje zavisi od tipa: metalo-graf. 15-30 ampera po kvadratnom centimetru, elektrografitne 12 ampera po cm^2, ostale 6-10 A po cm^2. Kada se samo mijenjaju četkice bez rastavljanja motora obično imaš jedno perce od lima koje se može povući prema nazad, kasnije nakon promjene četkice vraćanjem tog perceta manje ili više prema dole može se malo regulisati pritisak četkica, ako već nema mogućnosti za regulaciju. Kada se ponovo pusti motor u rad u zavisnosti na kojoj ivici se pojavljuju iskre može se zaključiti da li je sve ok. Iskrenje na odlazećoj ivici četkice : pogrešan položaj četkica, klasa četkice ne odgovara, nejednak razmak ili nepravilna usmjerenost nosača četkica. Iskrenje na dolazećoj ivici četkice: dodirni luk četkice prevelik, čekica se uklještila u držaču. Zelene iskre: dodirni luk četkica premalen ili spojevi lamela prekinuti. Jako grijanje kolektora: preslab pritisak četkica, nedovoljno ubrušene četkice. Brzo trošenje četkica: vibracije, ulje ili prljavština na kolektoru ili vlažna atmosfera.

[Ovu poruku je menjao pppooo dana 27.06.2005. u 11:32 GMT+1]
[ JOJO847 @ 27.06.2005. 11:22 ] @
@Java Beograd
Citat:
1. Glavni motor - asihroni kavezni


upravo o njemu pricamo. U danasnjim masinama sve cesce i cesce ide kolektorski motor
:)