[ Aleksandar Marković @ 14.06.2005. 19:29 ] @
Priča o satelitu počela u novembru prošle godine, kada su ministar Prvoslav Davinić i predsednik SCG Svetozar Marović boravili u zvaničnoj poseti Francuskoj.

- Francuzi su tada ponudili zakup svog satelita koji bi snimao jug Srbije, Kosovo, ali i Hrvatsku i Mađarsku, i to po ceni od 30 miliona evra godišnje! Međutim, kolegijum ministarstva odbio je takav predlog jer je preskup, kao i zbog nevolja koje bismo mogli da imamo kad bi nas uhvatili kako snimamo Hrvate i Mađare. Međutim, kako je problem nadzora naše teritorije i te kako prisutan, bilo je predloga da se vojska, umesto preskupog korišćenja satelita, preorijentiše na bespilotne letelice koje koštaju do 200.000 evra po komadu. Kako danas stvari stoje, i od tog predloga se odustalo.

Izraelska ponuda

I Izrael je ponudio našoj vojsci mogućnost da ima satelitiski nadzor nad svojom teritorijom, ali po mnogo povoljnijim uslovima. Postojale su tri opcije: prva je izgradnja nove zemaljske stanice sa pratećom opremom i totalnim zakupom snimaka (između 800 i 1.000) na željenoj teritoriji koja bi koštala 15 miliona dolara; druga je bila zakup izraelskog satelita koji bi slikao teritoriju koju naša vojska odredi, po ceni od oko 8 miliona evra godišnje, i treća je bila kupovina satelitskih snimaka od Izraelaca (oko 500) po cenio od 2,5 miliona evra za godinu dana. Zanimljivo je da su za poslednju opciju Francuzi ponudili cenu od tri miliona evra. Poređenja radi, ako bi SCG htela da kupi svoj satelit i lansira ga u orbitu, to bi koštalo oko 130 miliona evra!

Postoje varijante za 20 miliona i 150 miliona evra, ukoliko bi pokrivali ceo svet. Već dve, tri godine analizira se mogućnost iznajmljivanja komercijalnog satelita koji bi bio korišćen u vojne i civilne svrhe. Od tih analiza se nije daleko odmaklo u realizaciji planova, jer nemamo neophodna novčana sredstva.

Koliko bi koštalo iznajmljivanje satelita?

- Radi se o komercijalnom satelitu na koji se plaća mesečna pretplata, a dobijaju se snimci u realnom vremenu. Za to je, međutim, potrebna izgradnja zemaljske stanice, koja bi bila u vezi sa satelitom, za šta je potrebno mnogo novca. Upravo se vode razgovori tehničke prirode i nismo stigli do priče o cenama. Ne može da se kaže koliko bi nas to koštalo, jer sve zavisi od vrste i moći satelita.

Vojska bi ga koristila iz bezbednosnih razloga, policija za osmatranje državnih granica, ali bi taj bezbednosni faktor bio samo 20 odsto iskorišćenosti kapaciteta. Projekat se radi u saradnji sa ministarstvom ekologije, jer bi satelitsko osmatranje poplava, bolesti biljaka ili šuma umnogome pomoglo i unapredilo poljoprivredu, šumarstvo, rudarstvo, životnu sredinu... Nema ministarstva koje taj satelit ne bi moglo da koristi.

J.P. - S.M.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 15.06.2005. u 12:42 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 14.06.2005. 20:22 ] @
Nemaju para za hranu, ali merkaju satelite. Stvarno, da se čovek zapita ima li tu neko normalan. Takođe i u vezi poplava, bolje da plate da se očiste silni zapušteni kanali po Vojvodini umesto da ih nadgledaju... Mada, izvor je Kurir, tako da ko zna koliko je to sve tačno ;)
[ vranic_a @ 15.06.2005. 09:43 ] @
Kakva ideja, Super je samo za neko drugo vreme.
Mislim nije normalno uzimamo kredite za satelite, pa sve opet puca po gradjanima.
E lepo su povecali poreze, zeznuli cene goriva, koje je skuplje nego igde u odnosu na plate, pa sve ih treba lansirati u orbitu pa neka kruze i osmatraju.
[ salec @ 15.06.2005. 14:46 ] @
Mislim da ne kapirate zasto uopste postoje sateliti - radi USTEDE. Ako moras da imas gomilu ljudi koje hranis (i tehnike koju odrzavas i napajas gorivom ili strujom), negde baziras i dajes im logisticku podrsku, da patroliraju i precesljavaju neku teritoriju, zar nije jeftinije odraditi nadzor sa satelita? Cena nikad nije veca od one u prvom slucaju (mada ni efekat nije bas tako super, ali mi smo pre svega siromasna zemlja koja ce uskoro postati i prezaduzena).

Po meni, ako nije prakticno iznajmiti usluge tudjeg satelita, najjeftinija je varijanta stratosferskih balonskih stanica - ima nekoliko firmi u svetu koje to isporucuju, potpuno autonomne robotske letelice sa solarnim napajanjem za uredjaje koji su na njima montirani, visoko iznad zone vetrova, vek od bar 4 godine, mogu da posluze za emitovanje radio i TV programa, mobilne telekomunikacije, wireless broadband internet pristup, osmatranje, ukratko za sve za sta sluze sateliti (osim naucnih eksperimenata u bestezinskom stanju), samo jeftinije i sa vecom nosivoscu. Mislim da bi Srbija trebala da ima bar jedan makar samo iz razloga obezbedjenja infrastrukture za drzavne sluzbe, gradjane i privredu, a bezbednosna funkcija je samo plus.
[ mexico @ 15.06.2005. 15:00 ] @
U redu... Ne mozemo trenutno da iznajmimo sateliti ili njegove usluge. U buducnosti mozda...

Medjutim da li se neko zapitao, kad vec postoje u prethodnim postovima navedene opcije, sta li su izabrali od tih opcija Hrvatska, BiH, Makedonija, pa mozda i pojedini "mocnici" sa kosova??? Da nisu nekome od njih, mozda, ponudjene slicne opcije ili neki "popusti" u cenovniku? Da li neko u nasim obavestajnim krugovima ima kakve-takve podatke o tome?

Pozdrav,
[ Aleksandar Marković @ 27.08.2005. 22:46 ] @
Afera „Satelit”, koja preti da izmakne fotelju ministru odbrane SCG Prvoslavu Daviniću, lansirana je u novembru 2004. godine, kada su Davinić i predsednik SCG Svetozar Marović boravili u zvaničnoj poseti Francuskoj. Prema tvrdnjama „dobro obaveštenih izvora” bliskih Ministarstvu odbrane, Francuzi su tada „našima” ponudili zakup svog izviđačkog satelita, koji bi snimao jug Srbije, Kosovo i Metohiju, ali i teritoriju susednih država, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Mađarsku, i to po ceni od 30 miliona evra godišnje.

Nešto kasnije, pod mnogo povoljnijim uslovima, sličnu ponudu Vojsci SCG dali su i Izraelci – bilo je reči o tri mogućnosti: izgradnji zemaljske stanice u SCG sa pratećom opremom i totalnim zakupom snimaka na određenoj teritoriji koja bi koštala 15 miliona evra godišnje, zakupu izraelskog satelita koji bi snimao istu teritoriju po ceni od oko 8 miliona evra godišnje, kao i kupovini satelitskih snimaka od Izraelaca po ceni od 2,5 miliona evra za godinu dana.

Glavni zagovornici ovog posla navodno su bili „crnogorski kadrovi” u vrhu Ministarstva odbrane i VSCG, ali, kako vojska danas kuburi čak i sa novcem za isplatu vojničkih plata i uglja potrebnog za zimu, operacija „Satelit”, naravno, nije odmakla dalje od slova na papiru.

Iako je u prvi mah negirao učešće u pregovorima o zakupu satelita za vojne potrebe, ministar Davinić je kasnije objašnjavao da bi „korišćenje satelitskih snimka za Srbiju bilo veoma korisno, jer sve zemlje imaju tu pogodnost, a oni bi bili izuzetno značajni u svim društvenim oblastima. Gotovo da ne bi bilo ministarstva koje od ovog posla ne bi imalo koristi. Satelitsko osmatranje poplava, bolesti biljaka ili šuma umnogome bi pomoglo i unapredilo poljoprivredu, šumarstvo, rudarstvo, životnu sredinu”. Pored vojske, koja bi satelitske snimke juga Srbije i Kosova i Metohije koristila iz bezbednosnih razloga, isto bi činila i policija.

Prema mišljenju vojnog analitičara Aleksandra Radića, „opravdana potreba za zakupom izviđačkog satelita za potrebe Vojske SCG jednostavno ne postoji.

– U vreme kada se načelnik Generalštaba VSCG susreće sa komandantom Kfora na Kosovu i Metohiji i sa njim dogovara načine za poboljšanje bezbednosti srpskog življa, ovakav način obezbeđenja državne granice je potpuno bespredmetan. Opravdanost za tako nešto postoji jedino u slučaju da neko u VSCG danas NATO trupe smatra neprijateljskim. Zahtev za zakup satelita ne može da se uvaži drugačije nego kao arogancija pojedinaca u Ministarstvu odbrane – kaže Radić.

– Vojsci SCG danas nedostaju kadrovi, znanje i tehnika. Jedini MIG-21 koji ima ugrađenu kameru za fotografisanje iz vazduha praktično je u stanju raspada. Tehnologija vazdušnog osmatranja je daleko odmakla. U vreme kada američki vojnici u Iraku poseduju „ručne” bespilotne letelice kojima u uličnim borbama osmatraju šta se krije iza sledećeg ugla, Vojsci SCG nedostaje moderna oprema svake vrste – rekao je naš sagovornik.

– Nije bitno šta se osmatra, nego na koji način. Satelitsko izviđanje korisno je državama koje imaju kompleksne sisteme obaveštavanja i beleže sve što se događa u elektromagnetnom spektru. Čitav ovaj posao se mistifikuje – sami satelitskih snimci bitno ne uvećavaju mogućnost da se preduprede situacije opasne po bezbednost zemlje. Ukoliko, na primer, naša vojska u slučaju mogućih sukoba na Kosovu i Metohiji zatraži snimke NATO baza, niko im ne garantuje da će te snimke i dobiti, jer su vlasnici satelita upravo zemlje članice severnoatlantske vojne alijanse. Skromna nacionalna novčana sredstva koja se izdvajaju za vojsku ne mogu se bespotrebno trošiti – objasnio je Radić.

U slučaju da se Ministarstvo odbrane i pored pritiska javnosti odluči na skup poduhvat zakupa komercijalnog izviđačkog satelita na koji se plaća mesečna pretplata, za nju bi bilo neophodno izgraditi zemaljsku stanicu, koja bi bila u vezi sa satelitom i „primala” snimke. – Pošto je zemaljska stanica jedino što bi SCG dobila od ’hardvera’, to ostavlja mogućnost za korupciju velikih razmera – rekao je Radić.

Upućeni u problematiku bezbednosti kažu da bi se za novac koji bi bio izdvojen za zakup satelita bilo moguće tako opremiti i vojsku, i policiju, da na jugu Srbije ne bi mogao ni mrav neopaženo da prođe.

Marko Albunović
[ kumkat @ 31.08.2005. 22:42 ] @
Citat:
Bryan Fury: Takođe i u vezi poplava, bolje da plate da se očiste silni zapušteni kanali po Vojvodini umesto da ih nadgledaju...


Pa prvo im treba satelit da iz fotelje vide koji su zapusteni... :))

[Ovu poruku je menjao kumkat dana 31.08.2005. u 23:42 GMT+1]
[ KnightOfDoom @ 01.09.2005. 00:17 ] @
Nove uniforme, zene idu u vojsku, sateliti...sve mi se cini da ce biti nekog sra*ja.
[ mexico @ 01.09.2005. 09:56 ] @
Citat:
KnightOfDoom: Nove uniforme, zene idu u vojsku, sateliti...sve mi se cini da ce biti nekog sra*ja.


Licno mislim da je to da NE BI BILO sra*ja!!!

Sa trenutnim stanjem "vojske" jedino neko sra*je mozemo da napravimo. Ovo su stvari ka modernizaciji vojske koja je morala da bude uradjena jos pre mnooogoo godina
Inace rec "vojska" je pod znacima navoda jer ovo sto sada imamo nikako ne moze da se nazove tako. Od svih svojih (mnogobrojnih) zadataka vojska jedino moze da pomaze u slucaju poplava. Sve ostalo u "vojsci" je tako jadno i bedno izuzev generalskih stanova. Ispade da "vojska" mora da postoji makar kao termin i mrtvo slovo na papiru jer jedino tako ima generala.