[ momsab @ 18.07.2005. 18:45 ] @
LM, većina zna kako izgleda optički miš
kao adekvatna, "ergonomska" zamena pojavio se trackball koji radi prema sledećem principu: fixiran je, na gornjem delu se nalazi kuglica koja se pomera (pomeranje kursora) i eventualno imate tastere ili/i točkić(e) pored, kao kod miševa.

link ka nekim slikama

moglo bi se reći da su po ceni slični optičkim miševima.

prednost trackball-a je što se ruka ne zamara preteranim pomeranjem, što ne treba odgovarajuća podloga kao kod optičkih miševa i što se kao "štedi" ruka


imate li iskustva sa trackball-ovia i kakvi su vaši utisci u radu u odnosu na optičke miševe? nisam našao mnogo podataka o poređenju preciznsti optičkih miševa i trekbolova (kako bi glasio odgovarajući prevod?)

zanimljiva su mi rešenja trackball na tastaturi.taman da se uštedi prostor primer



[Ovu poruku je menjao momsab dana 18.07.2005. u 20:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao momsab dana 18.07.2005. u 20:04 GMT+1]
[ Backy @ 20.07.2005. 10:47 ] @
ja imam trekbol na laptopu, i mnogo je udobniji od touchpad-a...

mada ono za zamaranje i "štednju" ruke nije baš tačno jer nije udobno nasloniti ruku. kod optičkih trekbolova kugla mora često da se čisti (kod mehaničkih ređe) pa se tu gubi jedna od prednosi optičkih miševa.

navikavanje na rad sa trekbolom je prilično teško, pogotovu sa onim gde se kugla pomera vrhovima prstiju a tasteri pritiskaju palcem.

BTW trekbolovi se koriste već dugo i pomalo su zaboravljeni (najstariji koji sam ja video ima 20god) tako da je ova tema malo čudna, ali ipak je zanimljiva

[Ovu poruku je menjao Backy dana 20.07.2005. u 11:54 GMT+1]