[ gazza @ 08.10.2005. 17:45 ] @
da li mozete da mi pomognete oko sledece informacije?
zelim da pre zavrsetka uvodjenja CG u moju staru zgradu postavim radijatore, zato sto mi odgovara da to uradim u sklopu renoviranja koje je u toku.
dobio sam ponudu od 15,5-16 evra po kvadratu za italijanske radijatore calidor, aluminijumske, sa ventilima ferero. cena se dakle odnosi na materijal plus ugradnju.
da li mislite da je ovo OK cena posto nemam vremena da idem na razlicita mesta a decko koji mi je dao ponudu mi deluje korektno.
koliko znam na ovo ide jos oko 30 evra elektranama plus 2 za projekat.
[ voja_pfc @ 09.10.2005. 15:07 ] @
Ako sam te dobro razumeo hoces da ugradis samo radijatore, a kasnije da ih prikacis na centralno kada se bude uvodilo u zgradu.
Moje misljenje je da to ne radis. Iz vise razloga.
Najpre zato sto se projekat radi za celu zgradu (u okviru njega i za tvoj stan) i imaces mozda velikih problema kasnije jer projektant MORA biti firma koja je dobila dozvolu od skupstine grada za ovaj posao (kada smo mi uvodili bilo je oko 20-ak firmi, sada mozda i vise). Ta firma sigurno ne bi radila projekat samo za tebe odvojeno od ostalih, sto navodi na zakljucak da to nije jedna od tih firmi. Teoretski moguce je da urade bas kako treba pa da kasnije i prihvate to sto je uradjeno, ali postoji velika sansa za odstupanje, pa te to moze kasnije jos kostati (ili u losijem kvalitetu grejanja ili novcano da to sredis).
Znam za 2 zgrade koje su imale etazno grejanje i izvrsili su potrebne radove i prikljucili se na centralno, ali daleko od toga da su platili manje za vrednost radijatora. Jesu platili manje, ali ni priblizno koliko vrede radijatori, upravo zbog uskladjivanja. Zato ti kazem da je veliki rizik da to radis.
npr. ako je ukupna cena sa radijatorima bila 3000din/m2 (lupam cifru), oni koji su imali su platili 2500 , sto je vise nego duplo manje od cene samih radijatora, pa ukupno izadje vise.
Sledeca stvar je to sto ti NE placas SAMO radijatore kad uvodis centralno, vec i deo zajednickih troskova (koji zavisi od zgrade, spratnosti, broja stanova koji se prikljucuje...) i taj deo je jako cesto i veci od cene samih radijatora. Ne moze ti niko reci cenu po kvadratu za radijatore bez projekta jer sve zavisi od stana. Ali ako hoces neki okviran prosek 1m2=1rebro.

npr. stan od 36 m2 je imao preko 50 rebara i to je kostalo 45000.
drugi stan od 44m2 je imao 60 rebara i cena je 52000. A stan od 67 m2 je imao 63 rebra sa cenom od isto 52000. Sve u istoj zgradi. Ali stan 1 je u prizemlju sa visinom 2,5m, stan 2 normalan sa visinom 2,8 , a stan tri u potkrovlju sa visinom 2,4. (ponavljam cene od prosle godine). Znaci oko 900 din po rebru i manje.

Nema neko precizno pravilo, za svaku zgradu i stan moze biti drugacije.

Zajednicki su troskovi cevi u hodniku i svih povezivanja , deo podstanice koji ne pripada i nije obaveza elektrana. Ako se na primer ne prikljuce svi taj deo dosta skace zbog zaobilazenja... zatim elektro radovi, gradjevinski, razna testiranja...(sto nije ni malo naivno), ti troskovi se dele na celu zgradu.
Kada se sve sabere oni se uglavnom dele po kvadratu stana ako je ista visina ili po zapramini ako je razlicita. Logicno jer ne grejes povrsinu nego zapreminu.

Dalje... ako uzmemo i da ti se radijatori koje bi stavio urade bas kako treba i sva povezivanja padnu bas tamo gde bi ih i projektant zgrade stavio , sigurno bi opet nizu cenu dobio kada bi se radilo na nivou cele zgrade (i samih radijatora a i ugradnje), sto je logicno jer je veca kolicina. Ne znam koliko su cene porasle za godinu dana, raspitaj se malo, ali mi i ne deluje bas povoljno ovo, a cak i da jeste zbog ostalih stvari ja ne bih.
Sto se tice onog drugog dela sto placas elektranama on je 1050 din/m2, mada uskoro ce da poskupi ako vec nije. Za to mozete da sklopite ugovor i pre izvodjenja instalacija i na 36 rata bez kamate.

I na kraju ako uradis sam, i taj deo ostane , a platis kasnije samo zajednicke troskove 99% ti ni izvodjac ni elektrane nece dati garanciju na kvalitet grejanja.

Ja na tvom mestu ne bih radio mimo cele zgrade, vec kad i svi. Majstori naprave haos tih dana, ali uglavnom to nije neki haos koji se ne moze brzo vratiti u normalu. Samo ih nadgledas kako rade.

Kako god da se odlucis ukupna cena ce te kostati zivaca, ali koliko god da bude povecava ti najmanje za duplo ulozenih sredstava vrednost stana.

Kod nas u zgradi cena instalacija po kvadratu je bila u proseku oko 2500din (evro je tada bio oko 67). Ali opt kazem zavisi od puno stvari.

Sve sto ulazi u konacnu cenu su : deo elektranama + instalacije (deo za tvoj stan+ zajednicki troskovi) +projekat+razne dozvole, takse.

Ti sam odluci, a ja sam ti preneo moje iskustvo i nekih drugih sto znam. Raspitaj se dobro pre nego sto uradis to (ako).


[ gazza @ 09.10.2005. 20:54 ] @
tvoj odgovor je potpuno logican.... samo sto je moja situacija za nijansu drugacija. u moju zgradu je vec usla cev za spajanje podstanice na toplovod i kucni savet je vec odlucio kome ce poveriti izradu projekta. napominjem izradu projekta, odabir izvodjaca radova dolazi kasnije.

ja sam kontaktirao upravo tu firmu koja ce raditi projekat da mi oni postave radijatore vec sada. s obzirom da oni rade projekat za pretpostaviti je da ce njihova procena mesta gde ce sa instalacijom ulaziti u stanove biti tacna. tj da nece biti naknadnih problema sa uskladjivanjem, pogotovu sto je zgrada vrlo specificna i po recima profesionalaca postoji samo jedno resenje kako moze da se grejanje razvede u celoj zgradi. upravo zbog ovih okolnosti sam ozbiljno odlucio da ovo uradim sada a ne kasnije.

covek iz te firme mi je delovao iskreno kada mi je rekao da je u ukupnoj ceni uvodjenja stavka ruku dosta niska spram cene materijala, tako da sumnja da ce u zgradi u kojoj se radi 10 stanova biti niza cena instalacije i razvoda radijatora od one koja mi je ponudjena. zapravo je pomenuo da moze da se desi obrnuto, jer oni ove manje poslove odradjuju sami dok kada rade zgradu moraju da angazuju da ne kazem autsorsuju majstore koji su im dodatni trosak.

cene koje pominjes su zastarele, recimo ta stavka koja se preko infostana placala 1060 din je vec otisla na 1280 din. prosecna cena ukupnih troskova vecine ljudi koji su u poslednjih par meseci je preko 45E po kvadratu, nekima cak i blizu 50 u slucaju manjih stanova i zgrada sa manjim brojem prikljucenih. samo pre godinu dana, to je bilo 38-40 a pre dve godine jos manje. navodno je prvo masno poskupeo materijal, a onda je uvodjenje pdv-a prakticno izolovalo crno trziste.

jasno mi je da cu platiti nesto vise, ali mislim da se radi o minornim razlikama koje kompenzuju to sto necu imati potrebe za naknadnim radovima u stanu posle ovih koje sada radim. naravno, mozda je moja procena pogresna, ali sve i da je 200-300e razlike, ide mi u korist da sveze i kvalitetno renoviran stan ne dovodim u opasnost naknadnim busenjem zidova koji mogu da mi iziskuju novo krecenje itd, da ne pominjem sto nakon 2-mesecnih (najmanje) radova necu zeleti da vidim majstore ko zna koliko.

[ gazza @ 09.10.2005. 20:57 ] @
e da, zaboravih da dodam, da je u pitanju stan od 90kvm,sa plafonima visine 310cm, dakle ponuda je oko 16E po kvm.
[ voja_pfc @ 10.10.2005. 15:50 ] @
Ako bi ti projekat radila upravo firma koja radi za celu zgradu to je druga stvar.
Znali bi situaciju i prilagodili bi se. Da li bi platio i koliko vise to je druga stvar i ako ti to ne predstavlja problem onda mozda i mozes uraditi. Da li je 16e/m2 malo ili mnogo stvarno tacno ne znam, jedino mi je malo cudno kako su mogli pre izrade projekta da ti kazu cenu. Mnogo ima tu faktora da se racunaju pre toga. Mozda su mislili da je to cena u slucaju da sve bude po nekom proseku.
Uradi kako ti mislis da je najbolje.

Pozdrav!
[ gazza @ 11.10.2005. 08:18 ] @
a pa izgleda da sam bio nedovoljno precizan. naravno da je covek iz te firme uradio projekat za moj stan, dobro nije mi ga predstavio u takvoj i takvoj zvanicnoj formi, ali mi je bio u stanu, uzeo tlocrt i posle 3 dana mi se javio sa predlogom kojih i kolikih radijatora na kojim pozicijama (snaga, velicina, tip) i saopstio svoju ponudu koju sam ja deljenjem sa kvadraturom sracunao da je oko 16E.
[ ducizr @ 27.10.2005. 18:20 ] @
Ima li nekog da mi dostavi mailom primer projekta i proracuna centralnog grejanja za neku stambenu kucu ili stan?

hvala unapred!!!
[ Milenko_M @ 30.11.2015. 16:30 ] @
Nemam projekat ali ovde možeš izračunati veličinu radijatora i kotla :http://www.termometal.hr/izracun-snage-radijatora/

Sa ovime se vidi za svaku prostoriju količina energije koja treba za grejanje i onda se prema tome biraju radijatori.
[ branko tod @ 30.11.2015. 17:47 ] @
Tom su već i procureli radiatori.