[ bobpp @ 25.12.2005. 15:31 ] @
Sredjujem stan i naravno vreme je da postavim i neka svetla po sobamaZanima me koja vrsta osvetljenja je najbolja za tu namenu (stambeni prostor)odnosno,koja daje najprijatniju svetlost pristojnog intenziteta a da ne kosta bogatstvo ili da moram svakog dana uz hleb kupovati i sijalice.Postoji li uz ove uobicajene vrste (fluo cevi,halogene i "obicne" sijalice) i neko "egzoticno" resenje za koje bi se vredelo potruditi?
[ Cileinteractiv @ 26.12.2005. 00:43 ] @
Meni su interesantne fluo svetiljke koje se postavljaju u standardna sijalicna mesta (grla), trose 20-30 Wat-i a imaju efekat osvetljenja kao one sa zaruljom od 100w. Naravno manje trose struje ali su u startu skuplje. Nikako ne mojte kupovati takve sijalice u kineskim prodavnicama gde su jeftine ali i jako kratkog veka! Za oko je najprijtnije indirektno osvetljenje, znaci svetlo se ne vidi samo se svetlost odbija od tavanice. Ovaj nacin osvetljenja je i dosta skup jer zahteva dosta ulaganja u izradu i vise energije za isti efekat osvetljenja u odnosu na direktno ili indirektno svetlo.
[ deki77 @ 26.12.2005. 09:41 ] @
da dodam.
Još pogledajte datum pakovanja sijalica(proizvodnje)!!!!
[ kuza @ 26.12.2005. 10:26 ] @
deki77 to nema nikakve veze sa kvalitetom sijalice (osim ako nije koristena u toj radnji od tad:))
[ zei @ 26.12.2005. 10:29 ] @
U zavisnosti od namene prostorija koriste se razni nacini osvetljenja. Za hodnike ostave i slicne prostorije dovoljno je koristiti sijalicu 60-75W. Za spavace sobe moze se kotristiti ista snaga sa dodatkom lampi ako volite da citate u krevetu. Prostorije u kojima se duze boravi treba bolje osvetliti kako dnevnim tako i vestackim svetlom. Tu se koriste vece snage sijalica.
Najcesce se koristi direktan nacin osvetljenja (jeftiniji).
Pitanje je koliko para si spreman da ulozis i kakve su ti zelje.
Savet: Izbegavaj sijalice halogene na 220V zbog cene i kvaliteta.
[ tact @ 26.12.2005. 12:47 ] @
Po meni sve zavisi za sta ces koristiti sobe koje mislis da osvetljavas. Npr:Meni je najbolje za dnevnu sobu staviti indirektno halogeno svetlo. Lepo razmesteno (sto zavisi od geometrije i povrsine sobe) daje prijatan opustajuci ambijent za odmor i gledanje tv-a, sto mislim da je i namena. Usput izgleda lepo. Te sijalice nisu veliki potrosaci i dugotrajne su, ali su u startu malo skuplje (pojedini modeli). Mislim da u sopstvenom stanu ne treba stedeti, jer tu provodis vreme i bitno je kako se u njemu osecas. Tome, veruj mi, dosta doprinosi enterijer i svetlo. Bio sam u nekim stanovima gde je ulozeno bez ukusa brdo para, a nista nije postignuto i tu se osecas bas bez veze. Po meni za radni prostor je potrebno da imas dobro osvetljenje na mestu gde radis.Npr:ako radis za stolom radna povrsina treba da ti bude dobro osvetljena, sto ne znaci i za ostatak sobe. Da bi dobio dobar utisak vrlo bitna stvar je i boja zidova. To nemoj nikako da zaboravis.
[ bobpp @ 26.12.2005. 18:54 ] @
Da,jasno mi je to o razmestaju i boji zidova.Mislio sam pre svega neko svetlo dovoljno jako za bilo koju potrebu koje bih mozda regulisao na prekidacu a za neki prijatniji ambijent bih postavio lampe ili neka druga diskretna svetla.Radi se o sledecem:ako postavim zatvorenu plafonjeru-lose mi sija,tj. nemam dovoljno svetlosti(naravno,uvek mogu staviti pet plafonjera sa petnaest sijalica ali cemu to),ako stavim fluo cev-boje su mi lose,nekako je hladno,ako stavim golu sijalicu (znate ono "sunce na kanapu" )-ima svetla ali je ruzno itd.Treba mi neko kristalno svetlo koje daje priblizno prirodne boje a na maksimumu bi osvetljaj bio kao dnevno svetlo (pri suncanom danu ).Zato sam pitao za neka drugacija resenja ili vrste sijalica koje mozda nisu toliko popularne ali bi mi posluzile.
[ Cileinteractiv @ 26.12.2005. 20:50 ] @
Uradite indirektno osvetljenje. Zanci koristite zarulje koje su u lusterima ili drugim svetiljkama postavljene tako da sijaju direktno samo na plafon i od plafona se reflektuje meka i prijatna svetlost! Ovaj princip koristi se pri snimanju TV kamerama u zatvorenom prostou, posto je za rad TV kamere neophodno svetlo a direktno svetlo pravi ostre senke indirektno osvetljenje je resenje i za vase zelje. Ispunjava kriterijume prijatnosti i zivosti boja. Sa druge strane trazi znatno vise ulaganja u odnosu na direktno/indirektno osvetljenje a zatim i vecu potrosnju el. energije. Pozdrav.
[ bobpp @ 26.12.2005. 21:27 ] @
A sta bih dobio ako bih pokusao od halogenih reflektora da dobijem indirektno svetlo?Ili jos bolje kako da to postignem a da celu sobu ne izlepim platnom ili hamerom?Postoje li neki trikovi?Fotografi i filmadzije bi trebali da znaju nesto o tome.
[ stewoolla @ 04.11.2009. 18:33 ] @
Hajde da malo osvezimo ovu temu!
Meni je palo na pamet da u svrhu rasvete upotrebim LED diode. Zauzimaju malo mesta,ne greju se skoro ni malo(definitivno je njihovo zagrevanje zanemarljivo),malo trose a po vrh svega traju skoro vecno. Nasao sam neke "superhell" u jednom katalogu na netu,tamo stoji podatak da daju 12000mCd, jedino ne znam koliko je to svetla u poredjenju sa obicnom sijalicom koja se koristi svaki dan. Ako neko zna, bicu zahvalan ako mi navede neko poredjenje ili predlozi neku adresu na kojoj mogu da potrazim taj podatak.
[ Krle @ 05.01.2010. 23:32 ] @
Obična sijalica ( sa užarenim vlaknom) od 100W daje oko 120cd.
Pozdrav!
[ stewoolla @ 05.02.2010. 16:32 ] @
Krle pravi si kralj! Pokusavao sam da dodjem do ovog podatka koji si mi poslao, ali bez uspeha. Znaci li to da prema ovome sto si naveo, i podatcima koje je naveo proizvodjac, da bi mi 10 LED dioda da zamenilo jednu sijalicu? Ili mozda gresim? Ispravite me slobodno.
[ Krle @ 20.02.2010. 16:32 ] @
10W LED osvetljenja je približno 100W inkandescentne sijalice ( sa užarenim vlaknom).
Kod LED-a je velika iskoristivost, radni vek može da bude do 100 000 sati, dok je kod obične oko 1000 sati.
Svetlosni intenzitet (candela) ti i nije mnogo značajan podatak.
[ Lupitter @ 15.06.2010. 07:41 ] @
Postoji li neki sajt koji se bavi idejnim resenjima za osvetljenje stanova, recimo ovo sa indirektnom LED rasvetom...
Da li postoje neke slike sredjenih stanova odakle bih mogao pokupiti ideju...

u fazi sam sredjivanja osvetljenja u novom stanu,...