[ GMC @ 04.04.2006. 13:12 ] @
Pozdrav,

Ovako doslio sam se u jedan stan koji ima ugradjen klima uradjaj (ince sam postanar , studiram) ali ljudi u tom stanu nisu zivjeli ja milism od 2003 tako da niko nije koristio tu klimu, e sad posto dolazi ljeto interesuje me sta se treba pregledat prije nego sto je upalim, mislim da sam negdje cuo da se u onim filterima skupljaju neke bakterije ili sta vec , tako da nebi volio da cijelo ljeto provedem u bolnici hahah zbog te klime, dali treba ocititi filtere i kako, i trebali jos kave provjere uraditi?

Hvala unaprijed.
[ Chency G. @ 04.04.2006. 18:29 ] @
Postupak čišćenja filtera je isti kod skoro svih split klima.
Na unutrašnjoj jedinici podigni poklopac da bi mogao izvući plastične mrežice (najčešće crne ili zelene boje).Te mrežice je potrebno oprati;preporučujem tečni deterdžent za sudove.Poželjno je jednom mesečno oprati te filtere(mrežice),a u poslovnim prostorima i češće.

Proveri da li ispod tih mrežica postoje još neki filteri?Ako ih ima i ako su jako prljavi najbolje je da ih zameniš recimo
filcom koji se koristi kod kuhinjskih aspiratora.Tim manjim filterima ne pomaže pranje ako su korišćeni u prostorijama gde se puši ili ima jako puno prašine.Oni nisu neophodni za rad klime ,za razliku od mrežica,i ako ne možeš naći da kupiš rezervne ili se ne mogu oprati stare,bolje ih je izvaditi nego da šire smrad.

Proveri vizuelno da li su prljavi limovi rebara(od lima) i da li imaju jako neprijatan miris?Ukoliko se oseti jako neprijatan miris ili su vidljivi tragovi buđi ili veće količine slepljene prljavštine na tim limovima možda je najbolje pozvati neki servis koji ima odgovarajuća hemijska sredstva za dezinfekciju.(Mislim da sam video u nekim supermarketima da postoji sredstvo za dezinfekciju klima uređaja u spreju kojim sam korisnik može delimično dezinfikovati klimu).


Inače,najčešći uzročnik neprijatnih mirisa iz klima uređaja su duvanski dim ili blizina kuhinje.
Drugi uzrok je sam princip rada klima uređaja jer se kapljice vode kondenzuju na tim metalnim limovima, u unutrašnjoj jedinici, jer su oni mnogo hladniji od okolnog vazduha.U prostorijama sa dosta prašine ili duvanskog dima mrežice ne mogu da zadrže baš svaku česticu nečistoće koja se "lepi" za kapljice kondenzacije.Korisnik čak i u takvim prostorijama može dosta da uradi.Prvo da redovno pere mrežice,a eventualno i da zadnjih 5-10 minuta rada klime na hlađenju podigne zadatu temperaturu ,da bi se isključio kompresor i nastavio samo ventilator da radi da bi prosušio preostale kapljice kondenzacije (neki modeli klima imaju i režim rada samo ventilatora bez hlađenja ili grejanja koji se takođe može iskoristiti u ovu svrhu).

Pozdrav
[ GMC @ 21.06.2006. 15:02 ] @
Hvala (sa velikim zakasnjenjem) na odgovoru, toliko sam bio zauzet da nisam imao vremena da poradim na ovome.

I posto su ove vrucine nepodnosljive danas sam se primio posla , podigao sam poklopac i nasao sve sto si opisao, mrezice su bile skroz ciste , ali sam odlucio da ih svakako operem, ali ovi filteri ispod tih mrezica (meni lice kao vrecice za caj poredane jedna do druge) nisu bas najcistiji , tj. vide se da ima prasine po njima. Ali nesto nisam siguran da bi bas to smjeo umociti u vodu radi pranja, pa na koji nacin se to cisti (posto nisu pretjerano prljavi , nego ono vidi se prasina ali ne prestrasno).

Mene najvise od svega brine kao sto vec rekoh to sto sam negdje cuo da se tu skuplaju bakterije (mozda je to dezinformacija, ali posto se nerazumije u to, ja sam povjerovao) pa se bojim da se ne sj**em pa da hodam po bolnicama cijelo ljeto...

[ tox master @ 22.06.2006. 00:14 ] @
ako ces bas tako da razmisljas trebao bi da zivis ispod staklenog zvona.
skoro sam citao negde koliko bakterija i cuvenih grinja ima u teepisima,jastucima,posteljini i drugim stvarima da sam se zaprepastio.brojke su reda miliona.
tako da ne vidim da bi nesto posebno skodilo mozda par hiljada kojih ima u klimi! :))))
a posto si rekao da to naradi vec par godina sigurno su se preselile negde gde ima vise "hrane".

pozdrav
[ cozmo_im @ 22.06.2006. 10:13 ] @
Bakterije se mogu skupiti kada je klima u konstantnoj upotrebi u prostoriju gde boravi puno ljudi, gde su pusaci, gde se ne provetrava... (posao, restorani, kafici i sl.).

Klimu koja nije duze koristena treba samo ocistiti: antistatik filtere (to su oni veliki, oni inace i sluze da sprece prasinu da ulazi na isparivac) treba dobro oprati brefom ili ajaxom recimo. Anti - bakterijske filtere jednostavno baciti jer ce da smrdi iz njih (a i oni traju samo 6 meseci). Ukoliko je unutrasnja jedinica (tj. sace ili isparivac) prljava, moze se poprskati blagim rastvorom domestosa ili brefa (ali blazi rastvor) a onda pustiti klimu na hladjenje uz otvorene prozore da se isusi (isto bi uradio neki servis). Nakon toga treba proveriti da li je spoljna jedinica OK (da li ledi dok hladi i da li ne curi negde) i to je to.

Nikakve bolestine ne mozes zaraditi... (rekoh vec samo u kojim uslovima).

Mozes da kupis i osvezivac za klimu (kao za kola mirisljava jelkica samo veca i pravougaona)... i eto uzivancije.
[ GMC @ 22.06.2006. 11:09 ] @
Hvala na odgovru ;)

I gore ispade da sam ja neki lik sto samo pazi na svoje zdavlje bla bla, ma ono sam pitao jer sam jednom u djetinstvu imao opasnu bakterisku upalu pluca (trajala je oko mjesec dana, a od toga 15 dana temperatura je 40....) i nebi bilo preporucljivo da je opet nekad u zivotu zaradim pa samo radi tog ovoliko navaljujem na te bakterije ;)

Hvala jos jednom!
[ GMC @ 19.07.2006. 23:12 ] @
Evo izgleda da ipak ovo sto sam cuo nije sasvim pogresno bas sad citam na www.monitor.hr sljedeci clanak:

Ukoliko se ne čiste, u klimama se mogu razviti i smrtonosne bakterije
Ako veliki rashladni sustavi, koji u tvrtkama rade dan i noć, nisu ispravno održavani, u njima se može razviti bakterija legionarske bolesti, odnosno atipična upala pluća, čiji ishod može dovesti do smrti. Možda najpoznatiji slučaj u Hrvatskoj bila je pojava te bakterije u rashladnom sustavu Nacionalne i sveučilišne knjižnice odmah nakon njena otvaranja prije desetak godina. Zasad ne postoje podaci da se legionela javlja u kućnim klimama, ali i njih treba redovito održavati: filtere treba čistiti bar jednom godišnje. Stručnjaci ponavljaju da razlika između vanjske i unutarnje temperature zraka ne smije biti veća od deset stupnjeva.

Mada eto kazu da ih nema u kucnim klimama al opet...

Takodje cijeli tekst mozete procitati na : http://www.net.hr/lijepiizdravi/page/2006/07/19/0361006.html