[ owim @ 15.05.2006. 01:42 ] @
Veoleo bih da znam koliko će moja (nova) 12 BTU klima trošiti sada tokom leta (jer noću je struje jeftinija 4x). Kako to da računam? Koliko "econo" mod zaista smanjuje potrošnju (mislim da to znači promena jednog stepena na svakih sat vremena).

Recimo, za moju klimu piše cooling: 3.5 kW. Da li ona uvek trošli toliko, tj. da li se spoljašnja jedinica uvek jednako angažuje, bez obzira kolika je željena diskrapanca izmeđeu spoljne i unut. temperature?

Konačno, koja je cena kW/h za domaćinsva (po zonama) u Srbiji sada, i kako to da pretvodim u dinare (molim primer)? Ovo pitam jer živim u velikom stanu sa cimerom i koristim klimu samo za sebe, a zajednički plaćamo račun za struju. Hteo bih da barem otprilike znam bi trebalo da sudelujem u tom računu. Naravno, klima neće raditi 24/7, već po preporuci, 25% noću, 35% danju.

Veliko hvala unapred!
[ SASA M. @ 15.05.2006. 08:12 ] @
Tesko je izracunati precizno. Klima uredja trosi od 1,1kw d0 1,3kw. Pogledas na racunu koliko je jedan kilovat, pa pomnozis sa brojem sati koliko je klima radila u skupljoj, plus koliko je radila u jeftinijoj i to ti je priblizno koliko trosi. Problem je sto vecina novijih klima ima inverter, njegova potrosnja nije konstantna, pa precizno nije moguce utvrditi.
[ pctel @ 15.05.2006. 11:21 ] @
Veoma je tesko napraviti obracun potrosnje kad se cena struje krece u rasponu od 1 dinar do 11 dinara po kwh, u zavisnosti od mnogih faktora. Kao sto znate, postoje zelena, crvena i plava zona. Zelena zona je do 350kWh mesecne potrosnje, plava je od 351 do 1600, crvena je preko 1600. Domacinstva u proseku trose od 700 do 1600 kWh, tako da su vecinom u plavoj zoni, na zelenu mozes da zaboravis, nju ste verovatno vec presli, pitanje je samo da li klima radi u plavoj ili crvenoj. Pretpostavicu da klima trosi struju trecinu vremena, kako u jeftinijoj tako i u skupljoj tarifi. To znaci da svakog dana potrosi po 5 kWh od obe tarife, znaci mesecno 150kWh od jedne i 150 kWh od druge. Da nekim cudom sada trosite samo 50kWh, bili bi u zelenoj i rad klime bi vas kostao samo 750 dinara mesecno. Pod pretpostavkom da ste u plavoj i da vas klima nece prevesti u crvenu, 150+150 kWh ce kostati 1000 dinara. Medjutim, ako vec koristite plavu tarifu do maksimuma, 150+150kWh u crvenoj tarifi ce vas kostati 2000 dinara. Kao sto vidis, rezultat mnogo varira u zavisnosti od bitnih parametara. Jedino se sa sigurnoscu moze reci da je 0<X<6300, gde je X iznos za koliko ce klima povecati iznos na racunu za struju.