[ Zed Mc Jack @ 22.06.2006. 08:44 ] @
Pazi ovamo...

U pitanju je kuća sa potkrovljem.
Donji deo je oko 100m2, spojeni su ulazni deo, dnevna soba, trpezarija i kuhinja.
U potkrovlju (70m2) je galerija (unutrašnja terasa, gleda na dnevnu sobu), tri sobe i kupatilo. Kuća ima gomilu prozora i pravi je pakao u njoj leti, a zimi isto pakao samo arapski :-), smrzavanje.
Znači kuća nije uopšte pravljena za ovu klimu nego za neku primorsku ili štogođ, doduše jeste lepa ali je*i ga.

Temperaturna razlika između soba i galerije u potkrovlju i donjeg dela je ponekad blizu 10Cel. Znači u potkrovlju je kao i napolju oko 34 a dole u dnevnoj sobi 25-26 ili više.

Mislio sam da sa nekom klimom bar malo olakšam mojim ukućanima, ali ne znam šta je najpametnije
(osim prodati kuću ;-)) činiti.
Ako stavim klimu na galeriju, sobe to neće baš osetiti, jer će hladan vazduh da ide dole u dnevnu sobu.
A ako stavim u sobe onda moram u svakoj spavaćoj posebno staviti klimu što je skuplje.

Ajde ljudi da čujem mišljenja.
[ cozmo_im @ 22.06.2006. 10:43 ] @
Kuce su jako nezahvalne za klimatizaciju. U donjem delu ti treba klima za dnevnu sobu i jos jedna za trpezariju i kuhinju. Jedna klima od 12.000BTU realno moze da hladi nekih 35 m2, znaci dve klime minimum. Mozda jedna klima od 18.000BTU, ali opet ne bi postigla, veliki je prostor - mada mozes nekako da je stavis da hladi najvise dnevnu sobu a da struji vazduh i prema trpezariji (ako kazes da su povezane).

Gore ti isto treba dve, jednu za dnevnu sobu i jednu za sobu koju najcesce koristis (posto nisu vezane sobe).

Drugacije - nema sanse. Za dole mozda jednu 24000BTU sa dve jedinice unutra ali to je skuplje od sve ove 4 klime zajedno.
[ pctel @ 22.06.2006. 10:57 ] @
Moja firma se do ove godine bavila prodajom i ugradnjom klima, tako da uzmi ozbiljno u razmatranje sledeci predlog - tri sobe, svaka po 9000 BTU klimu, one ce bez problema da hlade galeriju i onda ce hladan vazduh da sidje dole pa da ohladi i donje prostorije. Sve sa ugradnjom bi trebalo da izadje tacno 600 EUR-a, tako da je to ujedno i naj jeftinija varijanta. Ako treba da ti preporucim majstore za ugradnju javi, nemoj da te majstori oderu, za 3 klime u jednoj kuci montaza ne moze biti po punoj ceni.
[ Zed Mc Jack @ 22.06.2006. 13:17 ] @
Hvala na savetima

Pctel-ov savet zvuči interesantnije, mada ću verovatno ipak uvoditi klime postepeno, sobu po sobu.
Imali još nešto a da je specifično vezano sa uvođenjem klime u kuću.
Što se tiče majstora, kolko vidim ti si(pctel) iz BGD, a Bečej je 120km severno, tako da ne znam dal' znaš nekoga odavde.
[ Fuzz @ 22.06.2006. 14:33 ] @
Ma zna ih pctel sve :)