[ ilkebgd @ 27.06.2006. 21:38 ] @
koliko vidim, ljudi uglavnom kupuju 12-ice.. A mene zanima kakva su vasa iskustva, koju kvadraturu vam hladi 9-ka, koju 12-ica a koju recimo 18-ica ako ju je neko kupio uopste i kakvi su efekti... Danas sam procitao na sajtu midee da je 12-ica predvidjena za 18 do 26 kvadrata, a ja sam mislio da je za dosta vise- recimo 40 pa sam se iznenadio...
[ Gojko Vujovic @ 27.06.2006. 22:03 ] @
Jedna stvar je da li će ohladiti prostoriju, a druga da li će je klimatizovati i održavati tu temperaturu bez preopterećenja (tj. da ne radi konstantno na 100%).

Tako da je to malo kompleksnija priča i za kućne uslove uzimaju se tako uopšteni proračuni poput tih koje nalaziš na sajtovima proizvođača.

A ozbiljniji proračuni se rade ukoliko ima ozbiljnijih potrošača u prostoriji koja se hladi i tada se u obzir uzimaju prvenstveno ti faktori, a sama veličina prostorije verovatno samo zbog pozicija i broja potrebnih izmenjivača. Dakle u takvim situacijama, mnogo je bitnije šta stvara toplotu i koliko to snage troši, nego kolika je prostorija. Uticaj takođe ima izolacija, insolacija, itd.

Vidi npr. Google: "air conditioning sizing"
[ entero11 @ 12.12.2015. 20:37 ] @
Naleteh na ovu temu i prosto ne verujem da je u Srbiji aktuelna i posle 10 godina!
[ zoxor @ 13.12.2015. 20:38 ] @
Nije aktuelna nego si ti maleteo na nju posle 10 godina odnosno zadnji komentar je bio pre 3455 dana.
[ tvrdoglavi @ 14.12.2015. 19:51 ] @
sklanjajte ovu temu dok ne dodju ovi s meracima potrosnje