[ Arnold Layne @ 24.07.2006. 13:22 ] @

"Beograd -- U Beogradu ne postoje propisi za postavljanje klima-uređaja.

Zbog vode koja iz njih curi, građani neretko moraju da pređu na drugu stranu ulice, a izgled mnogih fasada je naružen. Gradski arhitekta Đorđe Bobić kaže za B92 da će gradska vlast na jesen doneti uredbu kojom će regulisati način postavljanja klima-uređaja.

Procenjuje se da svaki 10. stan u gradu ima klima-uređaj, a tome treba dodati i poslovne prostore. U jednom od servisa za klima-uređaje na Novom Beogradu kažu da te uređaje često postavljaju neovlašćena i nestručna lica."

B92

Pazite gde postavljate klime, jer ce kazne biti ogromne kako zbog kapljanja na prolaznike, tako i zbog kacenje klime na prednju fasadu zgrade (umesto na zadnju/dvorisnu stranu).


Pozdrav
[ tdjokic @ 24.07.2006. 13:32 ] @
Citat:
Arnold Layne: "Beograd -- U Beogradu ne postoje propisi za postavljanje klima-uređaja.

U Beogradu postoji bezbroj propisa za bezbroj stvari, pa se ipak radi kako se kome cefne. Znaci, bilo bi dovoljno doneti samo jedan JAK propis - da ne moze da se radi kako se kome cefne i sve bi se sredilo. Naravno, ovo se ja malo salim (a sta mi drugo preostaje) ali je to sustina mnogih stvari. Medjutim, tu je prisutan jos jedan faktor - ljudi mnoge stvari ne primecuju uopste, jer se ne razumeju, ali je ovo sad postalo zanimljivo jer svako razume ako mu voda kaplje na glavu.

A ovo za kacenje na prednju stranu umesto na zadnju ne razumem - kako da zakacis klima uredjaj na zadnju stranu zgrade ako ti je ceo stan na prednjoj strani?
[ darkon @ 24.07.2006. 14:25 ] @
Iskreno se nadam da će se ovo regulisati.
Stvarno mi je dosta tuširanja ispod budževina klima uređaja iznad glave kada prolazim trotoarom.
[ cozmo_im @ 24.07.2006. 15:32 ] @
Ma, klima ce moci da se namontira skoro bilo gde, ali ce se morati postovati neke stvari:

- drugaciji ce biti propis za objekte koji su pod zastitom drzave/grada
- SVI monteri klima uredjaja morace da imaju licencu, tj. dozvolu (gradjevinsku) za monitranje klima (bas da vidim kako ce to da funkcionise)
- klima se postavlja gde ti hoces, ali ce morati kanalicama da se kondenzat sprovede tamo gde ne smeta (sto znaci da cemo mi kao kupci placati montazu kanalica i dodatnu duzinu creva za odvodjenje kondenzata), tj. tako da ne kaplje vec da se sliva u oluk ili da se sprovede skroz dole do trotoara, ulice (tako je uradjeno u nasoj firmi, ugradjene su plasticne kanalice, tj. zakacene za spoljni zid i kroz njih crevo ide skroz do oluka ili dole do trotoara, kako gde je bilo moguce).
- verovatno ce biti neki propis o minimalnoj udaljenosti spoljne jedinice od komsija/susednih prozora, terasa i sl. zbog buke i izduvavanja spoljne jedinice.

Mislim, klime jos nisam video na pijacnoj tezgi, gde se sve ne kace i kako se sve ne kace. Koliko sam ja nacuo, definisace one stavke koje sam naveo gore. I bice razlike za fizicka/pravna lica (tj. kuce-stanovi, poslovni prostori i sl.)