[ stojmen @ 30.08.2006. 07:13 ] @
Letos sam kupio FUJITSU ASY-12LB sa inverterom. Do sada sam besprekorno zadovoljan hladjenjem. Posto dolazi sezona kada cu poceti da je koristim i za dogrevanje zanima me sledece. Prilikom montiranja klime majstor je postavio crevo za odvod kondenzata iz unutrasnje jedinice. To je u redu i sve funkcionise kada klima hladi. Sa klimom je dosao i jedan mali gumeni deo (kao neki ispust) koji se montira na spoljasnjoj jedinici i gde bi trebalo da izlazi kondenzat zimi kada se klima koristi za grejanje. Zanima me da li je potrebno na taj ispust postaviti crevo za odvod te vode? Da li ce se prilikom vrlo niskih spoljasnjih temperatura ta voda zalediti i zacepiti odvod, a samim tim prouzrokovati tezi rad klime?
[ pctel @ 30.08.2006. 12:14 ] @
Citat:
stojmen: Da li ce se prilikom vrlo niskih spoljasnjih temperatura ta voda zalediti i zacepiti odvod, a samim tim prouzrokovati tezi rad klime?
Mislim da je prilikom vrlo niskih temepratura vazduh veoma suv, tako da nece biti vode. A da li ce ti trebati crevo, mocices da vidis vec za koji dan kad spoljnja temperatura padne ispod 15 stepeni pa pocnes da dogrevas po malo, tada ce u vazduhu biti relativno mnogo vlage.
Spoljnja jedinica ce se na nizim temperaturama verovatno po nekad zalediti pa zatim odlediti, ali ne na odvodu vec na onim sitnim rebarcima.
[ dejankr @ 30.08.2006. 15:46 ] @
Ja sam se prošle godine grejao na klimu, i iz spoljne jedinice jeste izlazio kondenz, koji se znao i zalediti. Međutim, nisam primetio neke probleme sa radom klime iako je nekad ta rupa umela da bude skroz zaleđena (ni ja nemam crevo za odvod). Nisam siguran da li će ti i crevo za odvod pomoći, pošto će onda vrh creva da ti bude zaleđen.
Ja doduše planiram isto da uradim taj odvod ali samo zato što mi je spoljna jedinica na terasi, pa ta voda pada na samu terasu (zimi se i zaledi). Srećom u međuvremenu mi je zgrada priključena na toplanu pa se nadam da neću mnogo koristiti klimu za grejanje.
[ mdj300B @ 30.08.2006. 17:34 ] @
U posljednje vrijeme sam se baš interesirao o vlažnosti zraka i nekim parametrima pa sam ustanovio da se količina vlage onih sparnih dana na našim prostorima ( kontinetalni dio ) kretala od 15do 20grama po m3 stim da je bila nekako najviše na 18g/m3. Na zimskim temperaturama od -5°C vlage u zraku ima negdje oko 2g/m3 tako da je omjer vode koja se stvara u ovom slučaju 9puta manje u zimskim mjesecima i manje za niže temp. od -5°C.
[ stojmen @ 31.08.2006. 10:04 ] @
Hvala svima na odgovorima i sugestijama.